Nacrtaj WORD, sirotinjo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#376 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

wewa wrote: odlicne ideje.
a sta bi od toga uradio ili mogao uraditi kao roditelj?
kao roditelj bi svoj uticaj ostvarivao kroz vijece roditelja, skolske odbore...
a kako su roditelji ujedno i gradjani sa pravom glasa, nastojao bih i kroz politicke stranke aktuelizirati sva ta pitanja.
traziti odgovornost, omasoviti to itd.
eto, i nemoj mene vise..
evo me i glava zaboli
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#377 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by cyprus »

plain vanilla wrote:
cyprus wrote:Zaintrigiralo me malo i ovo 'sirotinjo' iz naslova... Jel vi mislite da se kod nas u privatnim školama, tj. onim koje se plaćaju, stiče bolje znanje nego u državnim? :D
Pa kad pogledam kolike su obaveze na platu i koliko para ode drzavi, plus sto od te neto plate opet placas PDV, i onda ugledam ovo crtanje worda, da, pomislim da smo sirotinja. AKcize, klincevi razni, koliko samo drzava na cigarama zaradi, ali ocito je zapelo kad raspodjele tih sredstava.
Ja vjerujem da u Bosni i Hercegovini nema škole u kojoj učenici ne mogu koristiti kompjuter... Kada sam ga ja mogao koristiti tamo nekad krajem 90-tih, sad smijem ruku u vatru staviti da u sve i jednoj školi u državi postoji kakva-takva mogućnost izvođenja nastave informatike uz kompjutere... Kvalitet i kvanitet kompjuterske opreme u većini slučajeva vjerovatno nisu na zadovoljavajućem nivou, ali kompjuteri u školama postoje... Dakle, nastava se ne mora izvoditi crtanjem worda zasigurno...

Dakle, ne bih ja rekao da je u konkretnom slučaju primarni problem nedostatak para (to jeste problem, ali u ovome o čemu govorimo, nije primarni, da budem jasan), već nastavni kadar u kojem ima dosta ljudi koji nisu za tog posla, i naravno generalni manjak vizije kako to savremeno obrazovanje treba izgledati (čini mi se da taj problem posebno postoji u okviru predmeta informatike)

PS Btw, ovo je jedna od rijetkih "atraktivnih" tema koje su mogle oživjeti podforum Nauka i edukacija, a ti je metnu u Razne diskusije :oops: :D
Last edited by cyprus on 13/09/2019 13:55, edited 2 times in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#378 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

hizo ramidovic wrote:
wewa wrote: problem je u Ustavu i nacionalnom/nacionalistickom konceptu uredjenja 'drzave'. problem je u izbornom zakonodavstvu. sve to unaprijed veze ruke ljudima, a danasnje stanje je samo posljedica uzasnih postavki koje su nam nametnute.

zato ne mozemo nista postici ni na nivou kantona, odnosno ostaje da se vidi da li ce barem KS smoci snage za promjenu unatoc zacrtanim preprekama...

opet kazem, da je ovo jedna i jedina zadaca, ma kako besmislena bila, ona ne bi bila problem. problem je sto je ovo slika i prilika obrazovnog sistema kao takvog, nacinjenog da oblikuje poslusnike, klimoglavce umjesto svjesnih bica sposobnih da donose odluke zasnovane na cinjenicama.
izborno zakonodavstvo i uredjenje drzave imaju mali uticaj na organizaciju skolstva, jer je ono trenutno na nivou kantona.
kanton je, dakle, dosta autonoman po tom pitanju i puno stvari moze urediti bez obzira npr. ko sjedi u predsjednistvu drzave.
i opet kazem, niko jos nije objasnio koje su negativne konsekvence po dijete ako uradi ovu DZ?
toliko ima krupnijh i bitnijih stvari oko obrazovanja ali, eto, jedna bezazlena domaca zadaca postala je razlog sveopste pljuvacine...
Za početak, pozitivne konsekvence po dijete ne postoje, ili su minorne, a trebale bi postojati. Što se tiče negativnih, kao što je wewa već rekla, radi se o totalnom traćenju učeničkog vremena, a usput se time stvaraju nekreativni klimogavci.

U pravu si u tome da je ovo "samo jedna DZ". Ali ono šta ovaj slučaj razotkriva je to da ljudi kojima je povjerena edukacija djece veze nemaju o tome. Škola nema računara, ok, tako je kako je. Ali onda su, u nedostatku računara, pribjegli rješenju koje iziskuje najmanje napora s njihove strane, i koje istovremeno najmanje doprinosi edukaciji djece, a to je crtanje ilustracije iz udžbenika.

Zamisli da djeca za zadaću iz maternjeg jezika crtaju one ilustracije iz čitanke koje budu uz priče ili pjesme. Dok to crtanje može minorno pomoći u razumijevanju pročitanog, kako to tačno može pomoći pismenosti? Zar nije pristup "crtanje ilustracije iz udžbenika za zadaću" glup, zar se dječije vrijeme nije moglo bolje i kreativnije iskoristiti?
Naslovnica
Posts: 27839
Joined: 20/03/2013 15:38

#379 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Naslovnica »

tranquil wrote:
hizo ramidovic wrote:
wewa wrote: problem je u Ustavu i nacionalnom/nacionalistickom konceptu uredjenja 'drzave'. problem je u izbornom zakonodavstvu. sve to unaprijed veze ruke ljudima, a danasnje stanje je samo posljedica uzasnih postavki koje su nam nametnute.

zato ne mozemo nista postici ni na nivou kantona, odnosno ostaje da se vidi da li ce barem KS smoci snage za promjenu unatoc zacrtanim preprekama...

opet kazem, da je ovo jedna i jedina zadaca, ma kako besmislena bila, ona ne bi bila problem. problem je sto je ovo slika i prilika obrazovnog sistema kao takvog, nacinjenog da oblikuje poslusnike, klimoglavce umjesto svjesnih bica sposobnih da donose odluke zasnovane na cinjenicama.
izborno zakonodavstvo i uredjenje drzave imaju mali uticaj na organizaciju skolstva, jer je ono trenutno na nivou kantona.
kanton je, dakle, dosta autonoman po tom pitanju i puno stvari moze urediti bez obzira npr. ko sjedi u predsjednistvu drzave.
i opet kazem, niko jos nije objasnio koje su negativne konsekvence po dijete ako uradi ovu DZ?
toliko ima krupnijh i bitnijih stvari oko obrazovanja ali, eto, jedna bezazlena domaca zadaca postala je razlog sveopste pljuvacine...
Za početak, pozitivne konsekvence po dijete ne postoje, ili su minorne, a trebale bi postojati. Što se tiče negativnih, kao što je wewa već rekla, radi se o totalnom traćenju učeničkog vremena, a usput se time stvaraju nekreativni klimogavci.

U pravu si u tome da je ovo "samo jedna DZ". Ali ono šta ovaj slučaj razotkriva je to da ljudi kojima je povjerena edukacija djece veze nemaju o tome. Škola nema računara, ok, tako je kako je. Ali onda su, u nedostatku računara, pribjegli rješenju koje iziskuje najmanje napora s njihove strane, i koje istovremeno najmanje doprinosi edukaciji djece, a to je crtanje ilustracije iz udžbenika.

Zamisli da djeca za zadaću iz maternjeg jezika crtaju one ilustracije iz čitanke koje budu uz priče ili pjesme. Dok to crtanje može minorno pomoći u razumijevanju pročitanog, kako to tačno može pomoći pismenosti? Zar nije pristup "crtanje ilustracije iz udžbenika za zadaću" glup, zar se dječije vrijeme nije moglo bolje i kreativnije iskoristiti?
Moji su i u četvrtom-petom još uvijek više vremena provodili crtajući ilustracije nego učeći nešto konkretno.
:roll:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#380 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

Naslovnica wrote:
tranquil wrote:
hizo ramidovic wrote:izborno zakonodavstvo i uredjenje drzave imaju mali uticaj na organizaciju skolstva, jer je ono trenutno na nivou kantona.
kanton je, dakle, dosta autonoman po tom pitanju i puno stvari moze urediti bez obzira npr. ko sjedi u predsjednistvu drzave.
i opet kazem, niko jos nije objasnio koje su negativne konsekvence po dijete ako uradi ovu DZ?
toliko ima krupnijh i bitnijih stvari oko obrazovanja ali, eto, jedna bezazlena domaca zadaca postala je razlog sveopste pljuvacine...
Za početak, pozitivne konsekvence po dijete ne postoje, ili su minorne, a trebale bi postojati. Što se tiče negativnih, kao što je wewa već rekla, radi se o totalnom traćenju učeničkog vremena, a usput se time stvaraju nekreativni klimogavci.

U pravu si u tome da je ovo "samo jedna DZ". Ali ono šta ovaj slučaj razotkriva je to da ljudi kojima je povjerena edukacija djece veze nemaju o tome. Škola nema računara, ok, tako je kako je. Ali onda su, u nedostatku računara, pribjegli rješenju koje iziskuje najmanje napora s njihove strane, i koje istovremeno najmanje doprinosi edukaciji djece, a to je crtanje ilustracije iz udžbenika.

Zamisli da djeca za zadaću iz maternjeg jezika crtaju one ilustracije iz čitanke koje budu uz priče ili pjesme. Dok to crtanje može minorno pomoći u razumijevanju pročitanog, kako to tačno može pomoći pismenosti? Zar nije pristup "crtanje ilustracije iz udžbenika za zadaću" glup, zar se dječije vrijeme nije moglo bolje i kreativnije iskoristiti?
Moji su i u četvrtom-petom još uvijek više vremena provodili crtajući ilustracije nego učeći nešto konkretno.
:roll:
E ne znam, onda se program promijenio. Mi smo na bosanskom, tj. na es-ha, kako se tada zvao, u četvrtom i petom (a i nižim) učili pjesmice, pisali kraće sastave... Istina, nismo učili gramatiku, barem koliko se sjećam, ali nismo ni crtali stvari iz čitanke.

Naravno, i crtalo se dosta, ali na likovnom i na onim predmetima gdje se "upoznaje" sa svijetom, poznavanje prirode i društva. Tu je baš bilo crtanja.

U sedmom se već crtalo samo na likovnom. A na informatici, izuzev možda shematskog prikaza algoritma u srednjoj školi, nismo nikada crtali.
Last edited by tranquil on 13/09/2019 14:04, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#381 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

hizo ramidovic wrote:
wewa wrote: odlicne ideje.
a sta bi od toga uradio ili mogao uraditi kao roditelj?
kao roditelj bi svoj uticaj ostvarivao kroz vijece roditelja, skolske odbore...
a kako su roditelji ujedno i gradjani sa pravom glasa, nastojao bih i kroz politicke stranke aktuelizirati sva ta pitanja.
traziti odgovornost, omasoviti to itd.
eto, i nemoj mene vise..
evo me i glava zaboli
sad znas kako je roditeljima :)

btw u osnovnoj skoli koju je zavrsilo dvoje moje djece vijece roditelja nije moglo donositi odluke jer bi direktor napustio sastanak kad god mu tema ili smjer diskusije nije odgovarao. da ne velim da su najaktivniji roditelji zapravo kampovali na skolskom dvoristu i na dnevnoj osnovi uticali na ocjene svog djeteta...

i da, pola osnovne skole prodje u crtanju. blago netalentiranima...

@cyprus, ne bi ova tema bila ni upola popracena da je kojim slucajem na tom podforumu...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#382 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by CPT »

pici wrote:polovnih racunara kolko hoces, jos svabo godisnje refunduje kompletnu opremu, da se nemre izganjat koja donacija al treba se zakitit a i nasih hahara ima pa klepaju tu opremu i vamo preprodaju... 10 racunara za potrebe ove djece nije ni milja mara, polovnih naravno...
To ti opet nesto iz teorije... za milju mozes dobiti 10x P4 za 17" monitorom, star neki 10+ godina gdje svaki kvar ide iz blagajne skole.

U realnom svijetu to znaci nekih 50k za mrezu (vjerovatno ne postoji), nekih 1000KM/racunar (low end sff), neki stotinjak hiljada godisnje za Microsoft ugovor (cca 5000KM na prosjecnu skolu cak i da se spreme za eduroam, brz internet do skole (sigurno stotinjak mjesecno, itd, itd, itd...

Ako vec ides u taj sport onda moras uzimati i projektore jer neces svakom dijetetu pokazivati. Sto znaci nekih 1400KM na svaki 3 godine (na ucionu). To je opet nekih 50-100k na 3 godine. A gdje su tek interaktivne table, tableti, printeri, ...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#383 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Bobi »

Hajd zamislite da nije Informatika nego seksualni odgoj...šta tu predlažete :mrgreen: ?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#384 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by cyprus »

wewa wrote:@cyprus, ne bi ova tema bila ni upola popracena da je kojim slucajem na tom podforumu...
I to nešto govori :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#385 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Bobi »

Prebaceno na zahtjev :mrgreen: .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#386 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by insomnia78 »

Bobi wrote:Hajd zamislite da nije Informatika nego seksualni odgoj...šta tu predlažete :mrgreen: ?
Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#387 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by vjesticanametli »

Bobi wrote:Hajd zamislite da nije Informatika nego seksualni odgoj...šta tu predlažete :mrgreen: ?
uzmes instruktora :lol: i zabi mu word u guzicu
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#388 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Henry Chinaski »

Naslovnica wrote: A da li ti misliš da nema pravo da kritikuje stanje i, ako je tako, zbog čega?
I šta je to konkretno "njegov" posao za koji misli da bi trebao da uradi neko drugi?!
Kada se već "šicamo" nebuloznim pitanjima i konstatacijama...
Riječ demokracija dolazi iz grčke riječi δημοκρατíα, koja pak dolazi od δημος, što znači "narod", i κρατειν, što znači "vladati", te sufiksa íα. Dakle, doslovno "vladavina naroda".

Narod si ti i ako ti se ne sviđa kako vladaju tvoji predstavnici u obavezi si da se pobuniš. Ako očekuješ da neko drugi određuje šta je dobro za tebe onda se moraš složiti s tim i ne kenjati puno. Sistem prije ovoga je bio takav da se narod oslanjao na vlast da odlučuje šta je dobro, a šta nije i promijenili smo ga u "napredniji".

Ostavština toga je da ti smatraš da "Bakiri", "Fadili" i sl. moraju sami da se natjeraju da rade u tvoju korist umjesto u svoju, a zaboravljaš da je narod (demos), osim što je dobio prava da vlada, dobio je i obaveze da je ta vlast ispravna i pravedna.

Je li sad jasno šta je njegov posao, a i tvoj? Ili treba da nacrtam?
Last edited by Henry Chinaski on 13/09/2019 14:49, edited 1 time in total.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#389 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

tranquil wrote:
Za početak, pozitivne konsekvence po dijete ne postoje, ili su minorne, a trebale bi postojati. Što se tiče negativnih, kao što je wewa već rekla, radi se o totalnom traćenju učeničkog vremena, a usput se time stvaraju nekreativni klimogavci.

U pravu si u tome da je ovo "samo jedna DZ". Ali ono šta ovaj slučaj razotkriva je to da ljudi kojima je povjerena edukacija djece veze nemaju o tome. Škola nema računara, ok, tako je kako je. Ali onda su, u nedostatku računara, pribjegli rješenju koje iziskuje najmanje napora s njihove strane, i koje istovremeno najmanje doprinosi edukaciji djece, a to je crtanje ilustracije iz udžbenika.

Zamisli da djeca za zadaću iz maternjeg jezika crtaju one ilustracije iz čitanke koje budu uz priče ili pjesme. Dok to crtanje može minorno pomoći u razumijevanju pročitanog, kako to tačno može pomoći pismenosti? Zar nije pristup "crtanje ilustracije iz udžbenika za zadaću" glup, zar se dječije vrijeme nije moglo bolje i kreativnije iskoristiti?
realno, i pozitivne i negativne konsekvence su minorne, tako da je sve ovo prenapuhano.
dijete koje to voli ne moze demotivisati jedna obicna dz (osim ako je ucestala, kako rekoh), ne ulazeci u razloge zasto je data.
i ne moze se govoriti da je ovo krivica npp kad ovakve stavri u tom npp ne postoje vec je ovo iskljucivo potez jednog nastavnika.
takodjer je besmisleno generalizirati i kazati da "ljudi kojima je povjerena edukacija djece veze nemaju o tome". nisi ti popio svu pamet svijeta, itekako ima pametnih, kreativnih i educiranih nastavnika ali njihovi uspjesi, kao i uspjesi djece, nisu bas medijski eksponirani. npr. u dnevnoj stampi ces o tim uspjesima ili necemu pozitivnom sto su uradili jedva pronaci neku vijest ali ce zato naslovnica biti o likovima iz podzemlja, lopovima, sisarama sa instagrama, svercerima, mafijasima itd. jednostavno, negativnosti se stavljaju u prvi plan...
sto se tice tice ilustracija, mi smo kod svog ucitelja crtali ilustracije nekih tekstova (prethodno naucivsi sve sto je bitno za taj tekst) vizuelno predstavljajuci nas dozivljaj te price i korelativno povezujuci gradivo sa likovnom kulturom. ali nisu sva djeca bila sposobna nacrtati ilustraciju "iz svoje glave", neki su, nazalost, morali i crtati onako kako je u udzbeniku, jer su bili takvih sposobnosti...
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#390 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by shape of despair »

Ne ulazeći u crtanje worda (mada mi je van svake pameti) to koliko će ko naučiti zavisi samo od njega samog.
Pa ja nisam imao komjuter do srednje, nekad tamo dobio mislim u 3. razredu. I dok su se i kod nas omasovili CD-ovi i pržači ja sam tek prelazio sa kaseta.
Ali to me je zanimalo, i malo pomalo sad sam solidan komjuterski korisnik, dok recimo moja sestra, i dalje skoro nema blage veze, valja copy/paste uraditi.
Šta sam ja učio u osnovnoj??? Dobio informtiku u 7., učili teoriju šta je hardware a šta software i onaj pascal crvljali povazdan. U srednjoj gotovo ništa naučio nisam.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#391 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

wewa wrote: sad znas kako je roditeljima :)

btw u osnovnoj skoli koju je zavrsilo dvoje moje djece vijece roditelja nije moglo donositi odluke jer bi direktor napustio sastanak kad god mu tema ili smjer diskusije nije odgovarao. da ne velim da su najaktivniji roditelji zapravo kampovali na skolskom dvoristu i na dnevnoj osnovi uticali na ocjene svog djeteta...

i da, pola osnovne skole prodje u crtanju. blago netalentiranima...

@cyprus, ne bi ova tema bila ni upola popracena da je kojim slucajem na tom podforumu...
znam, i sam sam roditelj.
ali nisam za to da se samo pljuje po svemu, sjedeci za laptopom...
sto se tice vijeca roditelja, nije mi jasno sta ima direktor sa njihovim odlukama? sastanak se moze odrzati i bez njega. njegovo prisustvo nije nuzno. protabirite malo taj poslovnik, zakone i podzakonske akte...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#392 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

hizo ramidovic wrote:
wewa wrote: sad znas kako je roditeljima :)

btw u osnovnoj skoli koju je zavrsilo dvoje moje djece vijece roditelja nije moglo donositi odluke jer bi direktor napustio sastanak kad god mu tema ili smjer diskusije nije odgovarao. da ne velim da su najaktivniji roditelji zapravo kampovali na skolskom dvoristu i na dnevnoj osnovi uticali na ocjene svog djeteta...

i da, pola osnovne skole prodje u crtanju. blago netalentiranima...

@cyprus, ne bi ova tema bila ni upola popracena da je kojim slucajem na tom podforumu...
znam, i sam sam roditelj.
ali nisam za to da se samo pljuje po svemu, sjedeci za laptopom...
sto se tice vijeca roditelja, nije mi jasno sta ima direktor sa njihovim odlukama? sastanak se moze odrzati i bez njega. njegovo prisustvo nije nuzno. protabirite malo taj poslovnik, zakone i podzakonske akte...
nit sjedim za laptopom :D niti pljujem po svemu - baska sto ne volim taj tako rasprostranjeni glagol...

mogla bih nadugo i nasiroko o manama obrazovnog sistema kod nas, i sama sam radila u prosvjeti. bas zbog vlastitog iskustva smatram da halabuka oko crtanja Worda nije neosnovana ni promasena, posebno ako poluci ikakve rezultate, donese pomak nabolje pa makar minimalni.

nisam ucestvovala u vijecu roditelja, ali sam ocito nedovoljno pazljivo slusala roditelje koji su bili aktivno ukljuceni u rad skole koju su moja djeca pohadjala. njihove frustracije zbog nemogucnosti da mijenjaju stanje nabolje bile su brojne i bolne.

ne kazem da je tako svugdje - sad, recimo, moja djeca imaju dijametralno suprotna iskustva u srednjim skolama. jedna je primjer kako ne treba, druga je skoro po svemu svijetli primjer. za ovu drugu se isplatilo vrijedno uciti u osnovnoj skoli i onda kad to nastavnici nisu zahtijevali...
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72763
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#393 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Velkoski »

vijeće roditelja AKA guranje vlastitog djeteta gdje god je moguće :skoljka:

uglavnom
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#394 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

wewa wrote: nit sjedim za laptopom :D niti pljujem po svemu - baska sto ne volim taj tako rasprostranjeni glagol...

mogla bih nadugo i nasiroko o manama obrazovnog sistema kod nas, i sama sam radila u prosvjeti. bas zbog vlastitog iskustva smatram da halabuka oko crtanja Worda nije neosnovana ni promasena, posebno ako poluci ikakve rezultate, donese pomak nabolje pa makar minimalni.

nisam ucestvovala u vijecu roditelja, ali sam ocito nedovoljno pazljivo slusala roditelje koji su bili aktivno ukljuceni u rad skole koju su moja djeca pohadjala. njihove frustracije zbog nemogucnosti da mijenjaju stanje nabolje bile su brojne i bolne.

ne kazem da je tako svugdje - sad, recimo, moja djeca imaju dijametralno suprotna iskustva u srednjim skolama. jedna je primjer kako ne treba, druga je skoro po svemu svijetli primjer. za ovu drugu se isplatilo vrijedno uciti u osnovnoj skoli i onda kad to nastavnici nisu zahtijevali...
i ja rekoh da je obrazovni sistem upravo onakav kakva je i ova drzava i narod... pa ne moze palma narasti u umoljanima...
halabuka je po meni besmislena jer nece sigurno proizvesti ko zna kakve rezultate s obzirom da crtanje nije sastavni dio npp za inf u 7.razredu. mozda ovaj nastavnik vise nece davati takve primjere ali to nije nikakva garancija da neko drugi nece "iskociti" sa necim slicnim
Last edited by hizo ramidovic on 13/09/2019 15:13, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#395 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

hizo ramidovic wrote:
wewa wrote: nit sjedim za laptopom :D niti pljujem po svemu - baska sto ne volim taj tako rasprostranjeni glagol...

mogla bih nadugo i nasiroko o manama obrazovnog sistema kod nas, i sama sam radila u prosvjeti. bas zbog vlastitog iskustva smatram da halabuka oko crtanja Worda nije neosnovana ni promasena, posebno ako poluci ikakve rezultate, donese pomak nabolje pa makar minimalni.

nisam ucestvovala u vijecu roditelja, ali sam ocito nedovoljno pazljivo slusala roditelje koji su bili aktivno ukljuceni u rad skole koju su moja djeca pohadjala. njihove frustracije zbog nemogucnosti da mijenjaju stanje nabolje bile su brojne i bolne.

ne kazem da je tako svugdje - sad, recimo, moja djeca imaju dijametralno suprotna iskustva u srednjim skolama. jedna je primjer kako ne treba, druga je skoro po svemu svijetli primjer. za ovu drugu se isplatilo vrijedno uciti u osnovnoj skoli i onda kad to nastavnici nisu zahtijevali...
i ja rekoh da je obrazovni sistem taman onakav kakva je i ova drzava i narod... pa ne moze palma narasti u umoljanima...
halabuka je po meni besmislena jer nece sigurno proizvesti ko zna kakve rezultate s obzirom da crtanje nije sastavni dio npp za inf u 7.razredu. mozda ovaj nastavnik vise nece davati takve primjere ali to nije nikakva garancija da neko drugi nece "iskociti" sa necim slicnim
a mozda ostali nastavnici promisle prije nego daju tako besmislen zadatak, kad shvate da javnost prati sta se desava u obrazovanju.

pa sjetimo se onog crnog primjera trljanja macke od tepih kao nacina stvaranja elektriciteta... Laticevih pjesmuljaka u citanci... sve bi to i danas stajalo, koristilo se, da nije neko reagovao.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#396 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

wewa wrote: a mozda ostali nastavnici promisle prije nego daju tako besmislen zadatak, kad shvate da javnost prati sta se desava u obrazovanju.

pa sjetimo se onog crnog primjera trljanja macke od tepih kao nacina stvaranja elektriciteta... Laticevih pjesmuljaka u citanci... sve bi to i danas stajalo, koristilo se, da nije neko reagovao.
javnost prati onda kad se pojave ovakve ili slicne stvari jer podizu citanost i broj klikova...mahala to trazi
dok npr. osvajace nekih priznanja, uspjehe inovatora i sl. neces ni na mapi pronaci...nije to trazena roba
primjer sa trljanjem macke, kao i ono da vuk zivi na drvecu bile su zaista krupne stvari i moralo se reagovati. misljenja sam da takvim ljudima, koji su napisali takve stvari, treba doživotno zabraniti rad u prosvjeti a recenzente koji su to odobrili dobro opaliti po dzepu...
Last edited by hizo ramidovic on 13/09/2019 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66781
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#397 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

Bobi wrote:Prebaceno na zahtjev :mrgreen: .
Jel napisao zahtjev rukom na A4 formatu? :mrgreen:
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#398 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

plain vanilla wrote:
Bobi wrote:Prebaceno na zahtjev :mrgreen: .
Jel napisao zahtjev rukom na A4 formatu? :mrgreen:
nije napisano vec nacrtano...
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#399 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by pemanapemani »

Benko i Zenko. :)

Provukao se Zenko kroz iglene uši. Oči ga isčupale iz belaja.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66781
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#400 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

cyprus wrote:
plain vanilla wrote: Pa kad pogledam kolike su obaveze na platu i koliko para ode drzavi, plus sto od te neto plate opet placas PDV, i onda ugledam ovo crtanje worda, da, pomislim da smo sirotinja. AKcize, klincevi razni, koliko samo drzava na cigarama zaradi, ali ocito je zapelo kad raspodjele tih sredstava.
Ja vjerujem da u Bosni i Hercegovini nema škole u kojoj učenici ne mogu koristiti kompjuter... Kada sam ga ja mogao koristiti tamo nekad krajem 90-tih, sad smijem ruku u vatru staviti da u sve i jednoj školi u državi postoji kakva-takva mogućnost izvođenja nastave informatike uz kompjutere... Kvalitet i kvanitet kompjuterske opreme u većini slučajeva vjerovatno nisu na zadovoljavajućem nivou, ali kompjuteri u školama postoje... Dakle, nastava se ne mora izvoditi crtanjem worda zasigurno...

Dakle, ne bih ja rekao da je u konkretnom slučaju primarni problem nedostatak para (to jeste problem, ali u ovome o čemu govorimo, nije primarni, da budem jasan), već nastavni kadar u kojem ima dosta ljudi koji nisu za tog posla, i naravno generalni manjak vizije kako to savremeno obrazovanje treba izgledati (čini mi se da taj problem posebno postoji u okviru predmeta informatike)

PS Btw, ovo je jedna od rijetkih "atraktivnih" tema koje su mogle oživjeti podforum Nauka i edukacija, a ti je metnu u Razne diskusije :oops: :D
Pa sad bi trebalo istraziti koliko skola ima ili nema kompjutere i koliko se koriste u nastavi, mozemo samo napamet govoriti.
Ali i bez toga se moze zakljuciti da nam je
-sistem obrazovanja u klincu
-da ce tako i ostati jer mnogima to ni ne smeta.

Da ponovim, u skolama imamo predmet informatiku i placamo nastavnike informatike. Djeca uce word crtajuci ga. I to ispade manji problem od ovih objasnjenja kako sta fali ako crtaju jer
-djeca su lijena
-ni u Njemackoj ne uce word
-ni ja nisam ucio word, pa vidi me
-ja sam ucio tanke i debele linije...
-lik dobio posao IT admina a napisao molbu rukom.


Nikom valjda nije problem sto djeca sjede na casu ne radeci nista i sto za to neko dobija platu. A tu platu dajemo mi, a ne dijaspora kojoj vecinom ovo ne smeta.
Post Reply