Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#51 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Zokipfc »

Cuj, zdravi patriotizam :D

Svi vi kojima su zastave vaznije od ljudi su za lijecenje.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#52 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Zokipfc »

VCorp wrote:
Ja kada pričam o našem novom nacionalnom duhu i nacionalizmu uopće se ne želim doticati fašistikih i Hitlerovih ideja niti promicati mržnju protiv bilo koje države, nacije, religije. Činjenica je da većina ljudi ovdje uvijek nešto govori o tome na podsmjehljiv način, dok cijeli svijet se trudi ojačatii svoje nacije. Eno ti Makedonaca i njihove pozicije s Grcima i kako im sve svojataju ( podsjeca na nasu situaciju ) pa su digli prelijep veliki spomenik Aleksandru Velikom u centru Skopja a zadnjih sedam godinama su izgradili posvuda spomenike za velike ličnosti iz njihove historije.
Evo o cemu pricam :D Budale grade spomenike dok mnogi u MKD gladuju.
Last edited by Zokipfc on 22/10/2014 14:27, edited 2 times in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#53 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by madner »

Ha cuj, ja sam ti liberal u dusi, no gdje nema drzave nema ni pravde ni pravne sigurnosti.
Nacionalizam je kao i svaki drugi medikament opasan samo u vecim dozama. :D
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#54 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Stoner »

madner wrote:Ha cuj, ja sam ti liberal u dusi
:mrgreen:
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#55 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by VCorp »

Zokipfc wrote:
VCorp wrote:
Ja kada pričam o našem novom nacionalnom duhu i nacionalizmu uopće se ne želim doticati fašistikih i Hitlerovih ideja niti promicati mržnju protiv bilo koje države, nacije, religije. Činjenica je da većina ljudi ovdje uvijek nešto govori o tome na podsmjehljiv način, dok cijeli svijet se trudi ojačatii svoje nacije. Eno ti Makedonaca i njihove pozicije s Grcima i kako im sve svojataju ( podsjeca na nasu situaciju ) pa su digli prelijep veliki spomenik Aleksandru Velikom u centru Skopja a zadnjih sedam godinama su izgradili posvuda spomenike za velike ličnosti iz njihove historije.
Evo o cemu pricam :D Budale grade spomenike dok mnogi u MKD gladuju.
A nisi čuo možda da u državama postoji fond za takve stvari ?

I ne sine, budale gladuju. Da imaju u sebi taj ponos koji bi trebali imati, ujedinjeni bi otisli i razbili bagru pa drzavu doveli u red. U nas je politika sve podijelila. Za njih samo postoji Sarajevo i okolna brda a Sarajevo s Bosnom ima veze koliko ja s Argentinom. Umjesto da smo svi zajedno mi smo podijeljeni jer ne postoji taj zajednicki nacionalni duh a on mora dolaziti iz glavno grada. Dok je pitarima para dolje i posla oni se neće buniti a dok se oni ne bune neće biti promjena jer smo mi ostali odsječeni u svim pogledima.

I samo se zapitaj zašto ti je gađanja sarajevska vijećnica tako žarko. Jer su htjeli izbrisati identitet momak. No vi ne vidite dalje od nosa, što vas više jebu vi se više saginjete i glumite neke urbane, liberalne građane. Kad vas budu sljedeci put rokali s brda vičite da ste Rusi ili Australci, možda prestanu i podijele vam vodke i pečenih kengura
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#56 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by ioannes »

patriotizam,nacionalni osjecaji itd.
su precjenjena stvar.....kome to treba?
ako zivis u naprednoj zemlji,imas posao i ispunjen zivot
onda nacionalni ponos i patriotizam uopce nisu bitni....
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#57 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by madner »

Ako zivis u naprednoj zemlji, onda su drugi imali patriotizam i nacionalni osjecaj i izgradili istu.
Da bi bio veliki neimar :D , moras imati motivaciju.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#58 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by VCorp »

ioannes wrote:patriotizam,nacionalni osjecaji itd.
su precjenjena stvar.....kome to treba?
ako zivis u naprednoj zemlji,imas posao i ispunjen zivot
onda nacionalni ponos i patriotizam uopce nisu bitni....
Zašto se onda nismo predali devedesetih umjesto da ratujemo i rekli Bosna, Bošnjaci ne treba da postoje jer to nije važno ? Čemu sam ja gubio familiju kao i na desetke hiljada drugih ?

Svi jačaju svoju naciju i nacionalni ponos, no čim se kod nas počne govoriti o tome odmah se javljaju najveći miševi i glume neki liberalizam a preko druge strane Drine neki dan stoji Putin a defilira čitava vojska Republike Srbije. Svi razvijaju nacionalni ponos, što moramo mi uvijek se praviti konji, gurati glavu pod zemlji i nešto kontrirati a najveći smo jadnici u Europi ?

Lakše je našem čovjeku utjerati metar u guzicu nego centimetar u glavu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#59 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by SaraFina »

Ova tema liči na zasijedanje CKKPBiH ...sa probudjenim nacionalnim nabojem.

Samo što niste eksplodirali :D
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#60 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 02:27, edited 1 time in total.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#61 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by ioannes »

VCorp wrote:
ioannes wrote:patriotizam,nacionalni osjecaji itd.
su precjenjena stvar.....kome to treba?
ako zivis u naprednoj zemlji,imas posao i ispunjen zivot
onda nacionalni ponos i patriotizam uopce nisu bitni....
Zašto se onda nismo predali devedesetih umjesto da ratujemo i rekli Bosna, Bošnjaci ne treba da postoje jer to nije važno ? Čemu sam ja gubio familiju kao i na desetke hiljada drugih ?

Svi jačaju svoju naciju i nacionalni ponos, no čim se kod nas počne govoriti o tome odmah se javljaju najveći miševi i glume neki liberalizam a preko druge strane Drine neki dan stoji Putin a defilira čitava vojska Republike Srbije. Svi razvijaju nacionalni ponos, što moramo mi uvijek se praviti konji, gurati glavu pod zemlji i nešto kontrirati a najveći smo jadnici u Europi ?

Lakše je našem čovjeku utjerati metar u guzicu nego centimetar u glavu.
sa visim stepenom civilizacije sve je manja potreba iskazivanju patriotizma i nacionalizma
a to sto se kod nas ratovalo zbog takvih stvari samo govori na kakvom civilizacijskom nivou se nalazimo
ti od svog patriotizma nemozes nahraniti svoju djecu,kupiti auto ili si nesto drugo priustiti
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#62 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by VCorp »

Cybernetic wrote:
VCorp wrote: P.S. Ovo se ne odnosi na desničarstvo u smislu fašizma, nacizma i ostalih gnjusnih stvari čovječanstva već na jedan nacionalni duh, jednu priču koju će znati svako dijete odraslo na jednom zdravom patriotizmu koje će biti naučeno da tuđe poštuje a na svoje neda.
Fasizam nije negativna posljedica nacionalizma. On je njegova inherentna bolest, njegov virus koji ceka na povoljan trenutak za erupciju. Isto tako nacionalizam nije negativna posljedica nacije. On je izmislio naciju i naporom ljude uvjeravao da pripadaju istom narodu, istoj kulturi i da su istog porijekla. Nacionalizam je povijesna pojava i identiteti koje je stvorio ce nestati kao i mnogi drugi prije njega. Mrsko mi je ponovo objasnjavati kako je nacionalizam nastao. Bosnjaci i Bosanci generalno nisu imali svoje nacionaliste koji su im ispirali mozgove nacionalnom ideologijom. Njihove elite su zaglavile u predmodernom svijetu konfesija i religija. Bosnjaci nemaju nikakvu nacionalnu kulturu. Citava njihova "posebnost" se definira kroz pripadnost islamskoj vjeri, a taj identitet je opet formiran u osmanskom vremenu. U vrijeme SFRJ je ojacala njihova "bosanska" svijest sto vazi i za mnoge pripadnike drugih naroda, posebno iz vecih urbanih sredina, ali nema od toga nista. Sva tri naroda su ostala u millet sistemu. Tvrtko i jarani nemaju veze sa danasnjom BiH niti trebaju da imaju. Oni su simboli svijeta plemica i kmetova. Njima su kategorije kao nacija i patriotizam bile strane.
Nacionalizam je nastao da bi se više sličnih etničkih skupina združilo u jednu i tako na ogromnom prostoru prirodnih resursa i drugih dobara stvorilo jednu zajednicu koja će međusobno pomagati i stvarati jednu jaku naciju i državu. Dakako da ljudi jedne nacije nemaju isto porijeklo ali to ne briše činjenice da na određenom prostoru postoje stvari i resursi koje bi mogli iskoristiti za bolji život ako radimo svi zajedno a sličan ili isti jezik nam omogućuje jednu dozu jednostavnosti u tome. No ne zaboravimo da svi ljudi vuku korijene iz Afrike i bez obzira na ljudsku evoluciju i migracije kroz historiju, odvojenost po Pangei mi i dalje imamo i određen broj gena koji su isti i mi svi imamo isto porijeklo. Ne vidim u čemu je problem da se jedan Bošnjak, Nijemac, Srbin, Arap, Indijac ujedine pod jednom zastavom, na jednom prostoru i naprave jednu sasvim normalnu i funkcionalnu naciju.

Također ne vjerujem da nužno uz nacionalizam mora da dolazi fašizam niti da mora imati svoju erupciju. Dokaz su ti skandinavske zemlje kao i mnoge druge. Nacionalizam ti praktično govori da štitiš svoje a nacional - šovinizam da na uštrb drugih sebe veličaš, fašizam da napadaš druge. Ja se od nacionalizma ne ograđujem, od fašizma i šovinizma svakako. Vjerujem da svaka nacija treba da sama uređuje u skladu s voljom građana svoju državu i njene funkcije ali da nikome ne smije krišiti prava niti ga socijalno ili u bilo kojem drugom pogledu isključivati.

Jednostavan ti je primjer ljepote patriotizma i nacionalizma utakmica u Zenici protiv Belgije. Nepovezani između sebe u rasnom smislu, geografskom, historijskom i jedni i drugi navijači su navijali za svoje zemlje, nisu govorili jedni protiv druge zemlje ništa, družili su se, slikali u suprotnim dresovima i razmjenjivali zastave svoje zemlje s onoima druge. Obećali su Belgijci doček i druženje za naše navijače kad dođu tamo. Ta slika je obišla cijeli svijet a da ne postoje nacije i narodi vjerovatno nikad ne bi ni imali priliku poslati takvu jednu sliku u svijet i pokazati kako možemo '' s onim drugima '' bez problema živjeti, smijati se, veseliti.

Takva nacija ja hoću da bude kod nas i to je za mene ponos.

Nacije nikad neće nestati, u to odmah da se razumijemo jer će se ljudi uvijek razlikovati pa barem po jeziku. Samo što će izgubiti na značaju u dalekoj budućnosti kada sve zemlje budu iskorijenile onu drugu stranu, fašiste i nacional - šoviniste.

Meni ne trebaš objašnjavati kako je šta nastalo, ja to znam jako dobro.

Da je nacionalizam, barem ovaj koji ja želim pranje mozga, ne slažem se. A Bošnjaci su u zadnjih stotinjak godina dobro platili nepostojanje klasičnog nacionalnog duha. S ostalim stvarima oko Bošnjaka se slažem, to je sve istina.

Što se tiče Tvrtka, tu se varaš. Njima nisu u ovom smislu bili poznati termini naroda ali sjeti se zapisanog govora poljskom kralju kada mu Tvrtko odgovara da su pradjedovi Bošnjaka bili isti kao i u Poljaka ako se ne varam. Postojanje Bošnjaka kao naroda ( ne u današnjem smislu te riječi ) je nepobitno. No recimo mileti su druga stvar. Oficijelno su postojala tri naroda kod Osmanskog carstva na prostoru Bosne ( ne ovaj prostor današnji jer se tadašnja Bosna uveliko razlikovala ) a njih nije zanimalo ostalo šta ovi pričaju. Ko je bio katolik uradno je bio Rimljanin, pravoslavac Grk a musliman Turčin.

Da nacije i narodi ne postoje ko zna kako bi svijet danas izgledao. Možda bi još ratovali plemenski, možda bi bili svi ujedinjeni, mozda nesto trece. Ali ja tebi kao i ostalim kazem da mi moramo djelovati u ovom momentu i raditi sada ono što rade i drugi da bi se razvijali kao i oni ( jer iovako zaostajemo ). Na nama je da biramo, ali iz proslih događanja i naše historije bi bilo fino da nešto zaključimo pa da idemo u korak s vremenom.i trebaju da imaju. Oni su simboli svijeta plemica i kmetova. Njima su kategorije kao nacija i patriotizam bile strane.[/quote]
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#63 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by VCorp »

ioannes wrote:
VCorp wrote:
ioannes wrote:patriotizam,nacionalni osjecaji itd.
su precjenjena stvar.....kome to treba?
ako zivis u naprednoj zemlji,imas posao i ispunjen zivot
onda nacionalni ponos i patriotizam uopce nisu bitni....
Zašto se onda nismo predali devedesetih umjesto da ratujemo i rekli Bosna, Bošnjaci ne treba da postoje jer to nije važno ? Čemu sam ja gubio familiju kao i na desetke hiljada drugih ?

Svi jačaju svoju naciju i nacionalni ponos, no čim se kod nas počne govoriti o tome odmah se javljaju najveći miševi i glume neki liberalizam a preko druge strane Drine neki dan stoji Putin a defilira čitava vojska Republike Srbije. Svi razvijaju nacionalni ponos, što moramo mi uvijek se praviti konji, gurati glavu pod zemlji i nešto kontrirati a najveći smo jadnici u Europi ?

Lakše je našem čovjeku utjerati metar u guzicu nego centimetar u glavu.
sa visim stepenom civilizacije sve je manja potreba iskazivanju patriotizma i nacionalizma
a to sto se kod nas ratovalo zbog takvih stvari samo govori na kakvom civilizacijskom nivou se nalazimo
ti od svog patriotizma nemozes nahraniti svoju djecu,kupiti auto ili si nesto drugo priustiti
Zato Švicarac može.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#64 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by ioannes »

ne brini se nemogu ni oni...
da zive od patriotizma,davno bi pomrli
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#65 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by VCorp »

ioannes wrote:ne brini se nemogu ni oni...
da zive od patriotizma,davno bi pomrli
Retoromani, Germani, Italijani, Francuzi. Pričaj ti rođak šta hoćeš, oni su se ujedinila u naciju prije nego što smo mi znali šta je WC šolja :D
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#66 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Stoner »

Pa cekaj sta ti hoces ustvari?

Da se BH nacije stope u jednu?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#67 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by madner »

Kakve sada BH nacije?

U BiH imas jednu naciju i vise etnickih grupa. Bilo bi ljepo kada bi ljudi bar znali ustav i osnove prave prije nego sto se pocnu krevljit.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#68 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by SaraFina »

Ono ko mi Amerikanci? Tako nešto ustav i karafeke?
http://www.prafak.ni.ac.rs/files/nast_m ... sprski.pdf

:DTrebaš interpretaciju tog ustava i i nacin na koji ga ti razumiješ pojasniti Srbima u Banjaluci i Hrvatima u Širokom brijegu.

Onda dodji omalovazavati narod ublehama :D

http://www.ccbh.ba/public/down/USTAV_BO ... NE_bos.pdf


Sad ovo primijeni praktično i pojasni molim te, nama neukim i polupismenim pa onda Srbima i Hrvatima. Razlike odnosno poveznice izmedju dokumenata. Jesu li isti i kako?

Mozda se" mardarizam " kao nova politička ideologija primi, ako dovoljno " duboko budeš kopao"

Do bogumila, ili stećaka :) u povijest.


Tumačiš ustav ko Dodik Dejtonsk sporazum i onda očekuješ razumijevanje masa za samo tebi jasne " mozdane driblinge"
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#69 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by madner »

Pijacari sa pijacarskim argumentima. Ja imam bainterovu komisiju na mojoj strani, ko je vaša referenca?

Naravno da vi nećete dirati deyton, idu i diplome.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#70 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by __Phoenix__ »

madner wrote:Kakve sada BH nacije?

U BiH imas jednu naciju i vise etnickih grupa. Bilo bi ljepo kada bi ljudi bar znali ustav i osnove prave prije nego sto se pocnu krevljit.
S tim da je ona u nastajanju ili na trenutnom hlađenju dok se ne normalizuje stanje u zemlji usljed ekonomsko političke ujdurme.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#71 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by SaraFina »

madner wrote:Pijacari sa pijacarskim argumentima. Ja imam bainterovu komisiju na mojoj strani, ko je vaša referenca?

Naravno da vi nećete dirati deyton, idu i diplome.

:D

argumentirano te mogu u snu oboriti. Samo reci. Da se pozivaš na bainterovu komisiju i moje zalaganje za Dejton.

Pa druze Madner, ne zalazem se ja ni za što .. Pogotovo Dejton. No stvari osobito ako se profesionalno baviš pravom, trebaš tumačiti u kontekstu sadašnjeg vremena a ne prošlosti i budućnosti.

Dakle bainterova komisija je prošlost i pravno gledano u sadašnjosti ne prestavlja argument. A mozebitno prekrajanje dejtonskog sporazuma je budućnost pod znakom pitanja.
Pa ćemo o tome ako se dogodi. Slazeš se?

A ti izvoli uporediti svoje tvrdnje oko ustava do ujutro :D

Laku i ugodnu noć :)
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#72 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Stoner »

madner wrote:Kakve sada BH nacije?

U BiH imas jednu naciju i vise etnickih grupa. Bilo bi ljepo kada bi ljudi bar znali ustav i osnove prave prije nego sto se pocnu krevljit.
Pa eto u cemu je onda problem?

Poistovjecujes drzavljanstvo i naciju, pricu koju niko u BL i MO nikad nije pusio, a cini mi se ni u Sarajevu.

Toliko o Ostalima.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#73 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by madner »

Primjer pijacara i njihove snage poluznanja.

Ova gora pojma nema sta je badinterova komisija i zasto je mjerodavna za status konstuitivnih naroda, ovaj dole pijacar mozda jos gore lupa.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#74 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Woody »

@Stoner, ne čini ti se:



;-)
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#75 Re: Nacionalni ponos Bosanaca/Bošnjaka

Post by Stoner »

Ma jebo pjevače.

Nego, ja mislim da bi Ostalima bile puno veće šanse za asimilaciju ostalih BH naroda kada bi bar malo raskrstili sa komunizmom i jugoslavenštinom.
Post Reply