Nacionalizam

Post Reply
User avatar
fazer
Posts: 402
Joined: 14/12/2009 17:39

#51 Re: Nacionalizam

Post by fazer »

Kejn wrote:
fazer wrote:
A koja je to bila tradicija bosanskih kraljeva pa se muslimani pozivaju na nju,... .
Da ti objasnim kratko i kulturno pošto nemam puno živaca da potrošim na tebe. Ideja i kontinuitet Bosne kao regije, države i državotvornoti i ideja i kontinuitet Bošnjaka kao slavensko-ilirskog naroda koji priča slavenskim bosanskim jezikom i koji nastanjuje podnevlje koje se zove Bosna, nastavila je živjeti samo u današnjoj muslimanskoj komponenti bosansko-hercegovačkog društva. Te ideje i kontinuiteti nisu nastavili svoje postojanje u sprskom i hrvatskom (katoličkom i pravoslavnom) djelu bosansko-hercegovačkog društva.


Ja nisam govorio za jezik niti dovodio u pitanje Bosansku drzavu. Mislio sam na tradiciji u smislu obicaja, narodne kuhinje, muzike itd.
Tradicija bosnjaka u smislu obicaja najvecim djielom je pocela 1463.

Ja se izvinjavam ako se pogresno shvatio moj komentar.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#52 Re: Nacionalizam

Post by Kejn »

fazer wrote:
Kejn wrote:
fazer wrote:
A koja je to bila tradicija bosanskih kraljeva pa se muslimani pozivaju na nju,... .
Da ti objasnim kratko i kulturno pošto nemam puno živaca da potrošim na tebe. Ideja i kontinuitet Bosne kao regije, države i državotvornoti i ideja i kontinuitet Bošnjaka kao slavensko-ilirskog naroda koji priča slavenskim bosanskim jezikom i koji nastanjuje podnevlje koje se zove Bosna, nastavila je živjeti samo u današnjoj muslimanskoj komponenti bosansko-hercegovačkog društva. Te ideje i kontinuiteti nisu nastavili svoje postojanje u sprskom i hrvatskom (katoličkom i pravoslavnom) djelu bosansko-hercegovačkog društva.


Ja nisam govorio za jezik niti dovodio u pitanje Bosansku drzavu. Mislio sam na tradiciji u smislu obicaja, narodne kuhinje, muzike itd.
Tradicija bosnjaka u smislu obicaja najvecim djielom je pocela 1463.

Ja se izvinjavam ako se pogresno shvatio moj komentar.
Državu čini narod. Bez naroda nema države niti nacije. Bosne nema bez Bošnjaka. Što se tiče običaja, Turska vladavina je ostavila uticaj i na druge narode i to i na one, koji nisu ni bili pod Osmanskom upravom. Hrvati npr. su standardizirali 8000 turcizama koje su uzeli iz Bosanskog i Srpskog jezika. Ti ljudi nikada nisu ni bili pod Osmanskom vladavinom, a pričaju isti broj Turcizama kao i Bošnjaci i Srbi koji su bili 500 godina pod Osmanlijama. Kuhinja također. I Hrvati i Srbi jedu pite, ćevape, sarme, baklave, japrake, hljeb, sudžuk piju rakiju i sl. Tradicija Hrvata, Srba i Bošnjaka, koja bi ih mogla razlikovati se jedino ogleda u Vjeri i imenima.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#53 Re: Nacionalizam

Post by seln »

fazer wrote:
Kejn wrote:
fazer wrote:
A koja je to bila tradicija bosanskih kraljeva pa se muslimani pozivaju na nju,... .
Da ti objasnim kratko i kulturno pošto nemam puno živaca da potrošim na tebe. Ideja i kontinuitet Bosne kao regije, države i državotvornoti i ideja i kontinuitet Bošnjaka kao slavensko-ilirskog naroda koji priča slavenskim bosanskim jezikom i koji nastanjuje podnevlje koje se zove Bosna, nastavila je živjeti samo u današnjoj muslimanskoj komponenti bosansko-hercegovačkog društva. Te ideje i kontinuiteti nisu nastavili svoje postojanje u sprskom i hrvatskom (katoličkom i pravoslavnom) djelu bosansko-hercegovačkog društva.


Ja nisam govorio za jezik niti dovodio u pitanje Bosansku drzavu. Mislio sam na tradiciji u smislu obicaja, narodne kuhinje, muzike itd.
Tradicija bosnjaka u smislu obicaja najvecim djielom je pocela 1463.

Ja se izvinjavam ako se pogresno shvatio moj komentar.

Ooooooo.... koga to moje oci vide?

Kakva cast i pocast! Nas vitez od betonskog kriza, zastitnik rigipsa krscanstva od zlih infidela i balija....

nas legitimni nasljednik bosanskih tj. hrvatskih kraljeva koji su vladali hrvatskom drzavom Bosnom prije nego je otese agarjani.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#54 Re: Nacionalizam

Post by madner »

Samo gradjanski, preskocimo 19 stoljece :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#55 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

pa u prvom psotu se spominje ZEALOT, odlicna rijec kojom se moze opisati nacionalista :D
Bandit88
Posts: 38
Joined: 31/03/2017 02:49

#56 Re: Nacionalizam

Post by Bandit88 »

Connaisseur Karlin wrote:pa u prvom psotu se spominje ZEALOT, odlicna rijec kojom se moze opisati nacionalista :D
Ziloti su militantno i ekstremo krilo pravoslavne vere,nemaju veze sa nacionalizmom kao ni vera sama.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#57 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 »

Connaisseur Karlin wrote:pa u prvom psotu se spominje ZEALOT, odlicna rijec kojom se moze opisati nacionalista :D
Jesu l' Amerikanci nacionalisti?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#58 Re: Nacionalizam

Post by zrakomlat »

Kejn wrote:
fazer wrote:
Vipsilon wrote:
Bošnjačku omladinu treba učiti o historiji kako nam se ne bi ponovila. Naučiti ih da vole svoj jezik, kulturu, tradiciju, vjeru, prošlost. I to bi bio naš "nacionalizam".
Ali nemojte onda uvlacit u tu kulturu i tradiciju kralja Tvrtka i bosansko kraljevstvo, jer zapravo njihovim padom pocinje ta tradicija koja se voli.
Bosanski muslimani jedini imaju pravo pozivati se na Bosansko Kraljevstvo i tradiciju Bosanskih Kraljeva jer su jedino oni imali pravo da se i dalje nazivaju Bošnjacima dolaskom Turaka. Bosanski muslimani također jedini imaju veze sa srednjovjekovnom elitom koja je prešla na Islam. Kršćani postaju bezlična masa koja se tek emancipira kao narod kroz nacionalne pokrete susjednih država .Bosanski muslimani jedini nose politički kapital Bosanske države one srednjovjekovne tako i one za vrijeme Osmanske uprave. To smo vidjeli i u prošlom ratu, kada su razni Ivani i Milani pokušavali zatrti Bosansku državnost i komadiće odnjeti Zagrebu i Beogradu.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#59 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:pa u prvom psotu se spominje ZEALOT, odlicna rijec kojom se moze opisati nacionalista :D
Jesu l' Amerikanci nacionalisti?
jesu :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#60 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

Bandit88 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:pa u prvom psotu se spominje ZEALOT, odlicna rijec kojom se moze opisati nacionalista :D
Ziloti su militantno i ekstremo krilo pravoslavne vere,nemaju veze sa nacionalizmom kao ni vera sama.
ousch, stvarno :D zealot je osoba fanaticnih pogleda na svijet :)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#61 Re: Nacionalizam

Post by hAZNADAR »

fazer wrote:
Kejn wrote:
fazer wrote:
A koja je to bila tradicija bosanskih kraljeva pa se muslimani pozivaju na nju,... .
Da ti objasnim kratko i kulturno pošto nemam puno živaca da potrošim na tebe. Ideja i kontinuitet Bosne kao regije, države i državotvornoti i ideja i kontinuitet Bošnjaka kao slavensko-ilirskog naroda koji priča slavenskim bosanskim jezikom i koji nastanjuje podnevlje koje se zove Bosna, nastavila je živjeti samo u današnjoj muslimanskoj komponenti bosansko-hercegovačkog društva. Te ideje i kontinuiteti nisu nastavili svoje postojanje u sprskom i hrvatskom (katoličkom i pravoslavnom) djelu bosansko-hercegovačkog društva.


Ja nisam govorio za jezik niti dovodio u pitanje Bosansku drzavu. Mislio sam na tradiciji u smislu obicaja, narodne kuhinje, muzike itd.
Tradicija bosnjaka u smislu obicaja najvecim djielom je pocela 1463.

Ja se izvinjavam ako se pogresno shvatio moj komentar.
Samim tim sto si tradicuju Bosnjaka datirao od 1463-ce je sasvim dovoljno da te covjek "pogresno shvati". Jer znamo jako dobro ko je izmislio tu pricu i zasto. Eto da Bosnjaci nemaju nista iz vremena bosanske drzave i to ce naravno po nekom nepisanom automatizmu pripasti Srbima i Hrvatima a Bosnjaci ispasti kao neki nesretan produkt neke davne okupacije. Plus prica da smo uglavnom miks islamiziranih dosljaka iz okolnih zemalja kada se turska povlacila i tom logikom i slijedom smo degradirani i kao narod i kao ljudi.


Kud ces vise od narodnog imena Bosnjani/Bosnjaci i bosanskog jezika.
Mnogi narodi danas koji se pozivaju na slavne historije Rima, Azteka, kineskih kraljevina, Fenicana, Egipta, Kartage, raznoraznih mini drzava po dansnjoj Italiji, Njemackoj, vikinske kraljevine, Franacko carstvo, saksonske kraljevine,... danas se drugacije zovu i pricaju drugi jezik.

Koja ba muzika iz srednjeg vijeka? Neko zapisao note i tekst narodne pjesme u srednjem vijeku i danas se negdje izvodi? :lol: Osim kulturnog Mediterana sumnjam da je iko drugi po Evropi u to vrijeme imao ista vise od frula, koznog mijeha i udaraljki. Pa to i danas mozes naci po nasim planinama. Kolo se igralo i onda i danas - imas i prikaz kola na bosanskom stecku.

Ishrana? Ko biva Bosnje ne jedu nista osim cevapa, dolmi, i ostalih nazovi turskih jela. Pa sama ta turska jela nisu izvorna jela vec su ih sami preuzeli od ranijih naroda, Persije, Grka, sirokog Mediterana. Pita koju oni zovu borek se pod raznim imenima javlja svugdje po Evropi - tako da nije burek samo njihov. Meso se u srednjovjekovnoj Bosni kuhalo, przilo, susilo, pajcalo,.. kao i danas na selima. Mlijecni proizvodi takodjer. Rakija pekla i onda i danas - s'tim da je turska rijec rakija udomacena. Ali tesko da je njihov izum jer je obicaj destilovanja voca bio rasprostranjen svuda u Evropi a najvise kod Slavena svih etnosa. Corba je takodjer turska rijec -
ali tesko da su oni izmislili varivo i kuhanje. Osim toga - tih nazovi turskih jela imas u sirokom asortimanu nacionalnih kuhinja Srbije, Bugarske, Grcke,.. pa hajd reci njima da im tradicija pocinje od 1400 i neke. Ili kome je krompir siroko zastupljen - biljka dosla iz Amerike.

Obicaji? OK kakvi obicaji? Putopisci sve vrijeme turske vladavine zapisuju obicaje u Bosni koji bas i nisu identicni sa turskim - blago receno. U Bosni nije bilo mnogozenstva, privatnih harema, a zene u Bosni su najveci dio vladavine isle nepokrivenog lica. Sto bas nije bilo isto kao u Anadoliji. Osim toga i na opcu sablazan turskih putopisaca su stupale u razgovor sa strancem i gledale u oci. Koji nemoral hebote. :lol: Obicaj imena da se daje skracena izvedenica napr. Nigdje drugdje nego samo u Bosnjaka imas Sulje, Muje, Hase, Mehe, Zlate, Ibre,... sve vrijeme turaka i danas. Ocigledno je da su Bosnjaci muslimani mnogo toga nastavili odranije - samo konvertovali. Putopisci navode mnostvo originalnih bosanskih obicaja vezano za svetkovine, praznovjerja, ratnicke obicaje, poimanje ovoga ili onoga - knjigu u ruke i citaj. Mozes poceti sa Celebijom.

Vjerski obicaji samo?
OK, obicaj okupljanja na otvorenom po fiksnom kalendaru - sto je u suprotnosti sa islamskom praksom pokretnog lunarnog kalendara. Ajvatovica napr, Lastavica, a bilo je toga mnogo vise samo se prekinulo. A ako imalo poznajes ucenje Crkve Bosanske znao bi da je upravo tu korijen okupljanja vani u odredjene datume - nekada su se zvale hize - poslije dovista. Raznorazne namjenske dove poput kisne i slicnih su takodjer originalno bosnjacki proizvod a takvi obicaji prije da su konvertovani odranije negoli da su sami od sebe odjednom postali.

Imamo uostalom i jedan vrlo nesretan obicaj ako se to moze nazvati obicajem - prije bih rekao da je jedan nesretan kontinuitet. U sredjem vijeku su Bosnjani bili jako nepopularni zbog svoje vjere kod susjeda i sire. I trpili pritiske, krstaske ratove, zabrane,... Zvuci poznato u danasnjem kontekstu?

I za kraj mozda i najvazniji obicaj koji je ostao je onaj u svijesti ljudi a to je multikulturalizam. Srednjovjekovna Bosna je bila jedna od rijetkih drzava u svijetu a posebno u Evropi gdje su slobodno radile, djelovale, zivjele,... tri vjere. Banovi i kraljevi to nisu mijenjali, nisu ni okupatori poslije. Za razliku od Evrope gdje se jedna vjera naturala silom i gdje je cijela historija prozeta krvavim sukobom vjerskih frakcija ili gdje kralj prihvati jedno i to silom naturi. U Bosni je bilo skroz drugacije. Banovi i kraljevi nisu bili ideoloski multikulturalci - vec ih je interesovao samo porez i da nijedna vjera nije konkurent u vlasti. Okupatore je takodjer na srecu interesovao samo porez.
Tako da se moze slobodno zakljuciti da je prosjecnom Bosnjaninu kraljevstva bosanskog bilo skroz normalno u svojoj blizini imati neke druge vjere i neke druge bogomolje. Bosnjaku muslimanu takodjer. Svakom Evropljaninu do unazad 100-200 god nesto nepojmljivo. Imaj to isto na umu kada govoris o obicajima.


Nema tog naroda u Evropi koji se nije promijenio od 1400 i neke do danas. Medjutim svi sa pravom danas slave i postuju stara vremena sto zbog predaka, sto zbog drzavnopravne tradicije,... Srbi i Hrvati slave i postuju vrijeme mnogoboztva kada su kao nomadi prinosili zrtve i klanjali se kamenu kupusaru. U cemu je problem za Bosnjake da mogu slaviti i ranije vremena istoimenog naroda istoimenog jezika i istoimene drzave? Osim ako nije islamofobija u pitanju ili susjedna nacionalisticka kuhinja koja je inace jako poznata po svojoj nauci i logici. :lol:

A takve hvata jeza od spomena bosanske drzave i bosanske drzavnopravne tradicije. Nek se zna ko jedino tu drzavnopravnu tradiciju postuje danas. Neko ko mase saharom ili dvoglavim orlom ce meni reci da ljiljani nisu moji? Ma vozdra.

Raspisa se ja,.. nepotrebno. Knjige u ruke - koga god interesuje historija obicaja, kultura i sl.
A knjige i znanje definitivno nisu za one koji u Bosnjacima ne vide nista drugo osim dzamije, sogan dolme, pokojeg turcizma i arapskih imena sto paraju usi. Takvi nisu sposobni skontati stvari u siroj perspektivi.

I naravno - izvinjavam se ako si pogresno shvatio moj komentar. ;-)
Last edited by hAZNADAR on 02/05/2017 21:03, edited 1 time in total.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#62 Re: Nacionalizam

Post by hAZNADAR »

dale cooper wrote:Šta ne valja u nacionalizmu? Pa to što je, barem na ovim prostorima, nacionalizam blisko vezan sa šovinizmom.
Odnosno činjenici da se ti nacional šovinizmi definišu i hrane netrpeljivošću u odnosu na druge i drugačije.
Dodatno komplikuje stvar vjerska/religijska komponenta koja je gotovo nedjeljiva od ovdašnjih nacionalizama.
Da, ovdasnjih nacionalizama.
Ovdasnji nacionalizmi, posebno srpski su za izucavanje.

Ja zivim vani gdje su ljudi nacionalisti ali na jedan drugaciji nacin. Proputovao zapadnom Evropom dovoljno da upoznam i znam ljudi,.. svi su nacionalisti. Ustvari je je to mozda i prejaka rijec jer se pocesto stereotipno veze za sovinizam, desnicu,..
Ljudi jednostavno imaju primarni nacionalni identitet ili jedini.

Kada to upoznas - onda sam nacionalizam posmatras drugacije. Ako ne poznajes - onda ti je jedino poimanje nacionalizma ono kod Srba i Hrvata i onda je sam pojam odbojan.

Medjutim - danasnji razvijeni narodi i drzave ipak nebi bili gdje jesu i sto jesu - da nije bilo ideje koja ih je ujedinila i organizovala. A to je jedino nacionalizam. Tako da je pozeljno da se Bosnjaci u kreiranju svoje nacionalne svijesti i identiteta ugledaju na te narode - a ne na susjede.

Kod susjeda je nacionalizam postao miks romantizma, vjerske dogme, mitomanije, fasizma,..
A najveci su paradoks i komedija susjedni proklamovani kosmopoliti i multikulturalci koji pod tom maskom dodju i saopste da je bosnjacki nacionalizam najopasniji i zasluzuje najvise paznje . :lol: Srpstvo, hrvatstvo,.. od stoljeca sedmog, slavna historija i kultura mu dodje tu kao neki default - a nedajBoze da Bosnjaci dodju na taj nivo. Eto namah fasista, nacista, radikala, terorista,...
Barem po tom pitanju je dobro da uopce postoji bosnjacki nacionalizam - tu padaju svi samozvani multietnicari jer upravo tu ne mogu dokazati svoju toleranciju. Tako se svaki susjedni sovinista lako provali - poput ove Karlin koja se jos pokusava prodati. A i pokoji domaci sto je takvu pamet pokupio.
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#63 Re: Nacionalizam

Post by dale cooper »

hAZNADAR wrote:
dale cooper wrote:Šta ne valja u nacionalizmu? Pa to što je, barem na ovim prostorima, nacionalizam blisko vezan sa šovinizmom.
Odnosno činjenici da se ti nacional šovinizmi definišu i hrane netrpeljivošću u odnosu na druge i drugačije.
Dodatno komplikuje stvar vjerska/religijska komponenta koja je gotovo nedjeljiva od ovdašnjih nacionalizama.
Da, ovdasnjih nacionalizama.
Ovdasnji nacionalizmi, posebno srpski su za izucavanje.

Ja zivim vani gdje su ljudi nacionalisti ali na jedan drugaciji nacin. Proputovao zapadnom Evropom dovoljno da upoznam i znam ljudi,.. svi su nacionalisti. Ustvari je je to mozda i prejaka rijec jer se pocesto stereotipno veze za sovinizam, desnicu,..
Ljudi jednostavno imaju primarni nacionalni identitet ili jedini.

Kada to upoznas - onda sam nacionalizam posmatras drugacije. Ako ne poznajes - onda ti je jedino poimanje nacionalizma ono kod Srba i Hrvata i onda je sam pojam odbojan.

Medjutim - danasnji razvijeni narodi i drzave ipak nebi bili gdje jesu i sto jesu - da nije bilo ideje koja ih je ujedinila i organizovala. A to je jedino nacionalizam. Tako da je pozeljno da se Bosnjaci u kreiranju svoje nacionalne svijesti i identiteta ugledaju na te narode - a ne na susjede.

Kod susjeda je nacionalizam postao miks romantizma, vjerske dogme, mitomanije, fasizma,..
A najveci su paradoks i komedija susjedni proklamovani kosmopoliti i multikulturalci koji pod tom maskom dodju i saopste da je bosnjacki nacionalizam najopasniji i zasluzuje najvise paznje . :lol: Srpstvo, hrvatstvo,.. od stoljeca sedmog, slavna historija i kultura mu dodje tu kao neki default - a nedajBoze da Bosnjaci dodju na taj nivo. Eto namah fasista, nacista, radikala, terorista,...
Barem po tom pitanju je dobro da uopce postoji bosnjacki nacionalizam - tu padaju svi samozvani multietnicari jer upravo tu ne mogu dokazati svoju toleranciju. Tako se svaki susjedni sovinista lako provali - poput ove Karlin koja se jos pokusava prodati. A i pokoji domaci sto je takvu pamet pokupio.
I ja mislim da nacionalizam nije prava riječ za ono što stanovnici zapadnih zemalja osjećaju prema svojim
zemljama. Nacionalni ponos je možda bolja formulacija. Amerikanci možda imaju najviše izražen i evolviran taj
nacionalni ponos koji je sveobuhvatan i ne isključiv. Amerikanci su svi...bez obzira na etničku, rasnu ili vjersku
pripadnost.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#64 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

dale cooper wrote:
hAZNADAR wrote:
Da, ovdasnjih nacionalizama.
Ovdasnji nacionalizmi, posebno srpski su za izucavanje.

Ja zivim vani gdje su ljudi nacionalisti ali na jedan drugaciji nacin. Proputovao zapadnom Evropom dovoljno da upoznam i znam ljudi,.. svi su nacionalisti. Ustvari je je to mozda i prejaka rijec jer se pocesto stereotipno veze za sovinizam, desnicu,..
Ljudi jednostavno imaju primarni nacionalni identitet ili jedini.

Kada to upoznas - onda sam nacionalizam posmatras drugacije. Ako ne poznajes - onda ti je jedino poimanje nacionalizma ono kod Srba i Hrvata i onda je sam pojam odbojan.

Medjutim - danasnji razvijeni narodi i drzave ipak nebi bili gdje jesu i sto jesu - da nije bilo ideje koja ih je ujedinila i organizovala. A to je jedino nacionalizam. Tako da je pozeljno da se Bosnjaci u kreiranju svoje nacionalne svijesti i identiteta ugledaju na te narode - a ne na susjede.

Kod susjeda je nacionalizam postao miks romantizma, vjerske dogme, mitomanije, fasizma,..
A najveci su paradoks i komedija susjedni proklamovani kosmopoliti i multikulturalci koji pod tom maskom dodju i saopste da je bosnjacki nacionalizam najopasniji i zasluzuje najvise paznje . :lol: Srpstvo, hrvatstvo,.. od stoljeca sedmog, slavna historija i kultura mu dodje tu kao neki default - a nedajBoze da Bosnjaci dodju na taj nivo. Eto namah fasista, nacista, radikala, terorista,...
Barem po tom pitanju je dobro da uopce postoji bosnjacki nacionalizam - tu padaju svi samozvani multietnicari jer upravo tu ne mogu dokazati svoju toleranciju. Tako se svaki susjedni sovinista lako provali - poput ove Karlin koja se jos pokusava prodati. A i pokoji domaci sto je takvu pamet pokupio.
I ja mislim da nacionalizam nije prava riječ za ono što stanovnici zapadnih zemalja osjećaju prema svojim
zemljama. Nacionalni ponos je možda bolja formulacija. Amerikanci možda imaju najviše izražen i evolviran taj
nacionalni ponos koji je sveobuhvatan i ne isključiv. Amerikanci su svi...bez obzira na etničku, rasnu ili vjersku
pripadnost.
kakv je to americki nacionalni ponos, kad se isti podrzava ratovima van drzave :-) i to ne iskljucivo amerikci, vec ruski i ostale drzave koje djeluju ratnim operacijama sirom svijeta :D

za Hadnadazara- bosanjacki , srpski ili hrvatski u BiH naconalizam nije isto sto i bosanski nacionalizam :D ne postoji bosanski nacionalizam u BiH :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#65 Re: Nacionalizam

Post by dale cooper »

Connaisseur Karlin wrote:
dale cooper wrote:
hAZNADAR wrote:
Da, ovdasnjih nacionalizama.
Ovdasnji nacionalizmi, posebno srpski su za izucavanje.

Ja zivim vani gdje su ljudi nacionalisti ali na jedan drugaciji nacin. Proputovao zapadnom Evropom dovoljno da upoznam i znam ljudi,.. svi su nacionalisti. Ustvari je je to mozda i prejaka rijec jer se pocesto stereotipno veze za sovinizam, desnicu,..
Ljudi jednostavno imaju primarni nacionalni identitet ili jedini.

Kada to upoznas - onda sam nacionalizam posmatras drugacije. Ako ne poznajes - onda ti je jedino poimanje nacionalizma ono kod Srba i Hrvata i onda je sam pojam odbojan.

Medjutim - danasnji razvijeni narodi i drzave ipak nebi bili gdje jesu i sto jesu - da nije bilo ideje koja ih je ujedinila i organizovala. A to je jedino nacionalizam. Tako da je pozeljno da se Bosnjaci u kreiranju svoje nacionalne svijesti i identiteta ugledaju na te narode - a ne na susjede.

Kod susjeda je nacionalizam postao miks romantizma, vjerske dogme, mitomanije, fasizma,..
A najveci su paradoks i komedija susjedni proklamovani kosmopoliti i multikulturalci koji pod tom maskom dodju i saopste da je bosnjacki nacionalizam najopasniji i zasluzuje najvise paznje . :lol: Srpstvo, hrvatstvo,.. od stoljeca sedmog, slavna historija i kultura mu dodje tu kao neki default - a nedajBoze da Bosnjaci dodju na taj nivo. Eto namah fasista, nacista, radikala, terorista,...
Barem po tom pitanju je dobro da uopce postoji bosnjacki nacionalizam - tu padaju svi samozvani multietnicari jer upravo tu ne mogu dokazati svoju toleranciju. Tako se svaki susjedni sovinista lako provali - poput ove Karlin koja se jos pokusava prodati. A i pokoji domaci sto je takvu pamet pokupio.
I ja mislim da nacionalizam nije prava riječ za ono što stanovnici zapadnih zemalja osjećaju prema svojim
zemljama. Nacionalni ponos je možda bolja formulacija. Amerikanci možda imaju najviše izražen i evolviran taj
nacionalni ponos koji je sveobuhvatan i ne isključiv. Amerikanci su svi...bez obzira na etničku, rasnu ili vjersku
pripadnost.
kakv je to americki nacionalni ponos, kad se isti podrzava ratovima van drzave :-) i to ne iskljucivo amerikci, vec ruski i ostale drzave koje djeluju ratnim operacijama sirom svijeta :D

za Hadnadazara- bosanjacki , srpski ili hrvatski u BiH naconalizam nije isto sto i bosanski nacionalizam :D ne postoji bosanski nacionalizam u BiH :)
Govorim o nacionalnom ponosu ne o Američkim vanjskopolitičkim interesima i ciljevima.
Interesima i ciljevima koje usput rečeno dobar dio Amerikanaca i ne podržava.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#66 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

dale cooper wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
kakv je to americki nacionalni ponos, kad se isti podrzava ratovima van drzave :-) i to ne iskljucivo amerikci, vec ruski i ostale drzave koje djeluju ratnim operacijama sirom svijeta :D

za Hadnadazara- bosanjacki , srpski ili hrvatski u BiH naconalizam nije isto sto i bosanski nacionalizam :D ne postoji bosanski nacionalizam u BiH :)
Govorim o nacionalnom ponosu ne o Američkim vanjskopolitičkim interesima i ciljevima.
Interesima i ciljevima koje usput rečeno dobar dio Amerikanaca i ne podržava.
pa u tome i jeste fazon: obe grupe amerikanaca ne dozivlajvjau jednako svoj nacionalni ponos ;-)

mnogim je upravo vojnopoliticko sudjelovanje u svijetu dio licnog nacionalnog ponosa ;-)
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#67 Re: Nacionalizam

Post by dale cooper »

Connaisseur Karlin wrote:
dale cooper wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
kakv je to americki nacionalni ponos, kad se isti podrzava ratovima van drzave :-) i to ne iskljucivo amerikci, vec ruski i ostale drzave koje djeluju ratnim operacijama sirom svijeta :D

za Hadnadazara- bosanjacki , srpski ili hrvatski u BiH naconalizam nije isto sto i bosanski nacionalizam :D ne postoji bosanski nacionalizam u BiH :)
Govorim o nacionalnom ponosu ne o Američkim vanjskopolitičkim interesima i ciljevima.
Interesima i ciljevima koje usput rečeno dobar dio Amerikanaca i ne podržava.
pa u tome i jeste fazon: obe grupe amerikanaca ne dozivlajvjau jednako svoj nacionalni ponos ;-)

mnogim je upravo vojnopoliticko sudjelovanje u svijetu dio licnog nacionalnog ponosa ;-)
Ne bih se složio.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#68 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

dale cooper wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
dale cooper wrote:
Govorim o nacionalnom ponosu ne o Američkim vanjskopolitičkim interesima i ciljevima.
Interesima i ciljevima koje usput rečeno dobar dio Amerikanaca i ne podržava.
pa u tome i jeste fazon: obe grupe amerikanaca ne dozivlajvjau jednako svoj nacionalni ponos ;-)

mnogim je upravo vojnopoliticko sudjelovanje u svijetu dio licnog nacionalnog ponosa ;-)
Ne bih se složio.
ne moras :D :kiss:

ali znas da sam upravu :kiss:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#69 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 »

Al ce i jedni i drugi za sebe ponosno reci da su Amerikanci.
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#70 Re: Nacionalizam

Post by medvjed23 »

hoćete, meščini, reći da je etnonacionalizam fuj, a nadetnički nacionalni ponos kul.. mogu se složiti s tim..

a što se tiče pitanja iz uvodnog posta, do vječnosti il do rata koji neće završiti neriješeno..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#71 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:Al ce i jedni i drugi za sebe ponosno reci da su Amerikanci.
isto kao i francuzi :D

gdje si vidio zdrav nacionalisticki stav koji ne opravdava ubijanje i ratove :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#72 Re: Nacionalizam

Post by dale cooper »

medvjed23 wrote:hoćete, meščini, reći da je etnonacionalizam fuj, a nadetnički nacionalni ponos kul.. mogu se složiti s tim..

a što se tiče pitanja iz uvodnog posta, do vječnosti il do rata koji neće završiti neriješeno..
Jedan jeste fuj, a drugi je...hajde reći ću...nešto prihvatljiviji. Iako se ja lično ne volim identifikovati sa bilo
čime, jer ne volim da me se kategoriše i strpava u bilo kakve grupacije ili skupine.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#73 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 »

Connaisseur Karlin wrote:
insomnia78 wrote:Al ce i jedni i drugi za sebe ponosno reci da su Amerikanci.
isto kao i francuzi :D

gdje si vidio zdrav nacionalisticki stav koji ne opravdava ubijanje i ratove :)
Pa da isto ko i Francuzi.
A kako bi se po tebi eto bosnje trebali ponasati?
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#74 Re: Nacionalizam

Post by medvjed23 »

dale cooper wrote:
medvjed23 wrote:hoćete, meščini, reći da je etnonacionalizam fuj, a nadetnički nacionalni ponos kul.. mogu se složiti s tim..

a što se tiče pitanja iz uvodnog posta, do vječnosti il do rata koji neće završiti neriješeno..
Jedan jeste fuj, a drugi je...hajde reći ću...nešto prihvatljiviji. Iako se ja lično ne volim identifikovati sa bilo
čime, jer ne volim da me se kategoriše i strpava u bilo kakve grupacije ili skupine.
što bi nele karajlić reko, individualizam je teoretski privlačna ideja, al u praksi te uvijek neko, pa makar preko nišana, posmatra kao dio etničkog/vjerskog/nacionalnog stada.. jedinka se tu ne pita previše..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#75 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
insomnia78 wrote:Al ce i jedni i drugi za sebe ponosno reci da su Amerikanci.
isto kao i francuzi :D

gdje si vidio zdrav nacionalisticki stav koji ne opravdava ubijanje i ratove :)
Pa da isto ko i Francuzi.
A kako bi se po tebi eto bosnje trebali ponasati?
eto,vidis, da nacionalisti vole sukobe i ratove :D
a zasto me pitas za Bosanjake, a ne pitas za Srbe i Hrvate iz BiH :D
Post Reply