Način proslave Bajrama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

BHF80
Posts: 202
Joined: 21/02/2012 16:33

#1 Način proslave Bajrama

Post by BHF80 »

Svi smo svjesni na koji način "omladina" proslavlja ovaj islamski praznik.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-fetvo ... /121022169
Fetva je ovde UZALUD.ALI NIJE MI JASNO KAKO GA NIJE STID OTICI NA SEKU ALEKSIĆ ILI OLJU DROLJU ILI KAKO VEĆ :x :x :x :x :x :x
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#2 Re: Način proslave Bajrama

Post by It_is_a_Leclerc »

Gle jednu stvar, mlade ne zanima fetva. Pola ih to tačno ne zna ni napisati. Problem je u odgoju. Ako te neko odgaja kako je Bajram dan kad se dobiju pare, bacaju petarde i ne ide u školu, onda ćeš za 10 godina dobiti mladu osobu kojoj je Bajram savršena prilika da se narolja k'o stoka. Ako te neko odgaja tako da svaki djelić tog dana ima neku svoju čar - od ustajanja, odlaska u džamiju, posmatranja različitih ljudi u džamiji koji u različitim raspoloženjima dočekuju Bajram, sami taj čin obavljanja namaza, pa onda bajramske kafe, obilaska komšiluka i rodbine, bajramski ručak do večernjeg odmora uz neki film, gledanje televizije u porodičnom okruženju, onda nikad nećeš otići na takve "fešte".

Ne bih da generalizujem ili nekog uvrijedim, ali čini mi se kako su među prvima ovakav trend "proslave" Bajrama u BIH donijeli mladi pojedinci iz dijaspore. Ja razumijem da su oni rijetko u domovini i da taj kratki odmor žele iskoristiti na što zabavniji način, a kad tome dodamo i logičnu blagu otuđenost od nekih elementarnih stvari oko vjere, onda i možemo shvatiti zbog čega do toga dolazi. Napominjem još jednom, ne generalizujem. Govorim o pojedincima.


Sve je manje djece koja idu od vrata do vrata da čestitaju, sve je manje mladih ljudi na Bajram namazu, sve je manje mladih ljudi koji dijele sadaku i vitre. I kao poslijedicu imamo to što imamo. Dao Bog da nam ne bude i gore. Jer, kakvi smo, teško da smo bolje zaslužili.
BHF80
Posts: 202
Joined: 21/02/2012 16:33

#3 Re: Način proslave Bajrama

Post by BHF80 »

Slažem se u potpunosti sa tobom
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#4 Re: Način proslave Bajrama

Post by amko76 »

Neeeeeeee
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#5 Re: Način proslave Bajrama

Post by Halcyon »

Je li fetva uopšte potrebna ako se zna da su te stvari općenito zabranjene, i da oko toga ne bi trebalo bit polemike?
BHF80
Posts: 202
Joined: 21/02/2012 16:33

#6 Re: Način proslave Bajrama

Post by BHF80 »

amko76 wrote:Neeeeeeee
?
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#7 Re: Način proslave Bajrama

Post by Joker88 »

It_is_a_Leclerc wrote:
Gle jednu stvar, mlade ne zanima fetva. Pola ih to tačno ne zna ni napisati. Problem je u odgoju. Ako te neko odgaja kako je Bajram dan kad se dobiju pare, bacaju petarde i ne ide u školu, onda ćeš za 10 godina dobiti mladu osobu kojoj je Bajram savršena prilika da se narolja k'o stoka. Ako te neko odgaja tako da svaki djelić tog dana ima neku svoju čar - od ustajanja, odlaska u džamiju, posmatranja različitih ljudi u džamiji koji u različitim raspoloženjima dočekuju Bajram, sami taj čin obavljanja namaza, pa onda bajramske kafe, obilaska komšiluka i rodbine, bajramski ručak do večernjeg odmora uz neki film, gledanje televizije u porodičnom okruženju, onda nikad nećeš otići na takve "fešte".
Dijelim misljenje, medjutim Bajram jeste dan kad se dobiju pare :D
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#8 Re: Način proslave Bajrama

Post by amko76 »

BHF80 wrote:
amko76 wrote:Neeeeeeee
?
Pa kako ću se sad naroljat u kafani? Pa sad je Bajram, sad je dozvoljeno :D
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#9 Re: Način proslave Bajrama

Post by Halcyon »

amko76 wrote:
BHF80 wrote:
amko76 wrote:Neeeeeeee
?
Pa kako ću se sad naroljat u kafani? Pa sad je Bajram, sad je dozvoljeno :D
Fino, isto k'o i bez fetve.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#10 Re: Način proslave Bajrama

Post by amko76 »

Haha tačno, ne može se Bošnjama dohakat.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#11 Re: Način proslave Bajrama

Post by dingosp0 »

za osobe koje misle da je bajram dan koji treba "proslaviti" na nekoj muzici, uz neku pivu, do nekih doba noci. Ti ljudi nemaju pojma o vjeri svojoj, a ne da znaju sta je bajram... uredu je izaci sa drustvom uz neku kafu, na fino mjesto... al ovaj debilizam sto vidim po gradu, gdje su cure gole, u minjacima, misle da su neke trebe ... zalost ... da places ....i onda zovemo se muslimanima :lol: :lol:
BHF80
Posts: 202
Joined: 21/02/2012 16:33

#12 Re: Način proslave Bajrama

Post by BHF80 »

Daj mi 1 dobar razlog zašto bi se ti "naroljao" u kafani kada možeš normala izaći sa prijateljima.Ne kažem ja treba izaći ali brate tebi pjeva OLJA DROLJA KARLEUŠA MACA SEKA pa imaš li mozga imalo.
ALI OPET GOVORIM DAJTE JEDAN ALI SAMO JEDAN RAZLOG ZBOG KOJEG SE ZA BAJRAM TREBA IZAĆI SLUŠATI JECANJE I "UROKATI"
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Način proslave Bajrama

Post by ortodont »

Bajram - vjerski blagdan.

Alkohol i muzika uz isti, gdje je tu veza? :-?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#14 Re: Način proslave Bajrama

Post by nasa »

Nije lijepo sto si ovu Olju nazvao tako ,ne znam ko je , a za Seku znam :-D ,
pa nju i njoj slicne bi trebalo zabraniti zauvijek cisto zaglupljivanje ali ukusi su razliciti,mada mislim da bi ljudi vrlo rado slusali i nesto drugo da vlasnici objekata se potrude i dovedu.
Sto se tice Bajrama nije lijepo svakako da se prosljavlja s bilo kakakvim pretjerivanjem.
BHF80
Posts: 202
Joined: 21/02/2012 16:33

#15 Re: Način proslave Bajrama

Post by BHF80 »

nasa wrote:Nije lijepo sto si ovu Olju nazvao tako ,ne znam ko je , a za Seku znam :-D ,
pa nju i njoj slicne bi trebalo zabraniti zauvijek cisto zaglupljivanje ali ukusi su razliciti,mada mislim da bi ljudi vrlo rado slusali i nesto drugo da vlasnici objekata se potrude i dovedu.
Sto se tice Bajrama nije lijepo svakako da se prosljavlja s bilo kakakvim pretjerivanjem.
ja se izvinjavam doticnoj i ako nemam veze ko je ali eto :)
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#16 Re: Način proslave Bajrama

Post by Kroksica »

Bajram je muslimanski vjerski praznik. Za Bajram se piju zelene pive i oblace zelene minice, zato sto je muslimanska boja zelena. Kao i svaki praznik i Bajram se slavi uz muziku i to domacu. Domaca muzika su narodnjaci, a u narodnjake spada i Olja Drolja (inace fiktivna licnost). Onaj ko se dobro narolja, znaci da je Bajram uspjesno proslavio. Ako na koncu veceri pogine, umire kako sehid (u ocima sugradjanja) jer je umro jako mlad i to dok je proslavljao Bajram. Njegova kleta sudbina je ustvari bozija surovost i kazna jer je uzeo jedan tako mlad i nevin zivot. :sarkazam:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Način proslave Bajrama

Post by fatamorgana »

Kroksica wrote:Bajram je muslimanski vjerski praznik. Za Bajram se piju zelene pive i oblace zelene minice, zato sto je muslimanska boja zelena. Kao i svaki praznik i Bajram se slavi uz muziku i to domacu. Domaca muzika su narodnjaci, a u narodnjake spada i Olja Drolja (inace fiktivna licnost). Onaj ko se dobro narolja, znaci da je Bajram uspjesno proslavio. Ako na koncu veceri pogine, umire kako sehid (u ocima sugradjanja) jer je umro jako mlad i to dok je proslavljao Bajram. Njegova kleta sudbina je ustvari bozija surovost i kazna jer je uzeo jedan tako mlad i nevin zivot. :sarkazam:
Ma nije sve tako crno .... :)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#18 Re: Način proslave Bajrama

Post by nasa »

@Kroskice
:lol: :lol: :lol:

PS Samo ja nisam skontala da je Olja tu radi rime :D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#19 Re: Način proslave Bajrama

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:
Kroksica wrote:Bajram je muslimanski vjerski praznik. Za Bajram se piju zelene pive i oblace zelene minice, zato sto je muslimanska boja zelena. Kao i svaki praznik i Bajram se slavi uz muziku i to domacu. Domaca muzika su narodnjaci, a u narodnjake spada i Olja Drolja (inace fiktivna licnost). Onaj ko se dobro narolja, znaci da je Bajram uspjesno proslavio. Ako na koncu veceri pogine, umire kako sehid (u ocima sugradjanja) jer je umro jako mlad i to dok je proslavljao Bajram. Njegova kleta sudbina je ustvari bozija surovost i kazna jer je uzeo jedan tako mlad i nevin zivot. :sarkazam:
Ma nije sve tako crno .... :)
Nije za Bajram, za Bajram je zeleno. :D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#20 Re: Način proslave Bajrama

Post by Kroksica »

nasa wrote:@Kroskice
:lol: :lol: :lol:

PS Samo ja nisam skontala da je Olja tu radi rime :D
A ne bih se cudila da cura postoji. :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#21 Re: Način proslave Bajrama

Post by fatamorgana »

"Kroksica"


Nije za Bajram, za Bajram je zeleno. :D
Al' nekima se zacrni pred oĆima, :wink:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#22 Re: Način proslave Bajrama

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:
"Kroksica"


Nije za Bajram, za Bajram je zeleno. :D
Al' nekima se zacrni pred oĆima, :wink:
A crno mi je cim iz kuce izadjem. Sta cu....:D
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#23 Re: Način proslave Bajrama

Post by lajk »

Sta ima ljepse od prosetat Bascarsijom,otic na cevape i kafu popit i kuci ? :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#24 Re: Način proslave Bajrama

Post by fatamorgana »

lajk wrote:Sta ima ljepse od prosetat Bascarsijom,otic na cevape i kafu popit i kuci ? :)
A boza?
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#25 Re: Način proslave Bajrama

Post by lajk »

fatamorgana wrote:
lajk wrote:Sta ima ljepse od prosetat Bascarsijom,otic na cevape i kafu popit i kuci ? :)
A boza?
nije bitno :) bitno je da se moze bez kafancura,pjanih balavaca i polugolih pjevaljki :-)
Post Reply