Nacija - zajednička sudbina

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Nezbilj

Nacija - zajednička sudbina

Post by Nezbilj » 20/12/2010 00:29

Pojam nacije obično se definiše kao: grupa ljudi koji djele kolektivni osjećaj zajedničkog porijekla, istorije, jezika, kulture, koji žive na određenom području na kojem su organizovali državu. Obično se nacionalna svijest vezuje za mitologiju i romantiziranu istoriju. Američka i druge nacije novog svijeta bitno su drugačije jer su formirane kroz simbiozu različitih etniciteta i ti nacionalni koncepti zapravo su bazirani na državi a ne zajedničkoj prošlosti. Međutim u osnovi fenomena nacije jeste zajednička kolektivna svijest koja se u teoriji definiše kao ideja zajedničke sudbine određene nacionalne grupe. Ovaj pojam je najbolje razumljiv kroz primjer određene ratne ili druge kataklizmičke situacije. Takve okolnosti brutalno definišu pojam zajedničke sudbine jer od nje zavisi život i smrt svakog pojedinca i grupe u cjelini. Ratovi zapravo jasno definišu zajedničke sudbine odnosno suprotstavljene sudbine različitih grupa. U tom kontekstu moje pitanje odnosi se na osječaj zajedničke sudbine u BiH i našem regionu. Koliko god pojam nacije i osjećaja samoidentifikacije bio apstraktan jasno je da su posljednji rat kao i oni prethodni kojih je bilo u izobilju jasno odredili individualne pripadnosti i da se na tim pripadnostima baziraju koncepti naših kolektiviteta. Ako bi sutra izbio rat svi znamo na kojoj strani bi tražili zaštitu a sa koje strane bi očekivali opasnost. Dakle bez obzira na naše kulturne jezičke i istorijske poveznice sudbine različitih zajednica su frontalno suprotstavljene. Pozicija BiH u neku ruku ima elemente koncepta ametičke države i nacije jer samo postojanje države nameće povezivanje kolektiviteta koji je čine. Da li je ovaj proces podjele kolektiviteta u BiH ireverzibilan ili postoji način ponovnog povezivanja naših sudbina unutar BiH kao države? Koje su to istorijske okolnosti koje eventualno mogu uticati na ovo? Koji su mogući scenariji?

Atticus Finch
Been thanked: 1 time

Re: Nacija - zajednička sudbina

Post by Atticus Finch » 20/12/2010 02:27

Povezivanje kolektiviteta unutar Bosne i Hercegovine na platformi nekog zajedničkog nacionalnog, je teorijski, ali i praktično nemoguće (iz prostog razloga što je taj proces okončan u prošlosti bar kod dvije zajednice, te je zaokružen u okviru pripadajućih susjednih nam država), pa je u tom smislu za pozicija današnjeg stanja ireverzibilno, što ne znači, ili bar emprija to ne pokazuje, da je povezivanje poznatih nam kolektiviteta apsolutno i nemoguće, bar na nekim drugim fundamentima. Iako su neke savremene teorije prognozirale suprotno, nacionalni identitet, ipak, na kraju 20. i na početku 21. st. ima dominirajući karakter, primjer jugoistočne Evrope je više nego indikativan u tom smislu. Šta nam nosi budućnost!? Prognoze su uvijek neizvjesne, ako bar insistiramo na nekom ozbiljnijem dijalogu, međutim, sve prisutna tendencija tzv. ujedinjena na temeljima evropskih vrijednosti, što bi u određenoj mjeri, imalo za cilj potiskivanje nacionalnog identiteta, te promoviranje nekog kolektivnog globalno-evropskog, je jedno od riješenja koje relativno izvedivo. Problem straha, kao jedne od bitnijih odrednica koje karakterišu nacionalne zajednice spram onih ''drugih'', konkretizirano tvojim pominjanjem ratnih, kataklizmičkih okolnosti, bio bi uveliko smanjen, vrlo moguće doveden do granica općeg postojanja. E sad, sama konstrukcija tvog teksta, pa i pitanja na kraju upućuje na dihotomiju koja treba biti razjašnjena. Da li je riješenje potpuno nadvladavanje nacionalnog identiteta (da li je ono uopće moguće!?), ili insistiranje na nadgradnji istog spram kulturnih, ekonomskih, administrativnih i političkih dostignuća Evrope kao jedinstvenog područja!? (D. Nenadić, Identitet i vrednosti - uloga i značaj nacionalnog identiteta u kontekstu globalizacije, Politička revija, vol. 6, 2007, Beograd). Mislim da je to ključno pitanje, odgovor na njega bi nam omogućio spoznaju mogućih scenarija u budućnosti.

osa

Post by osa » 20/12/2010 11:21

pogledati primjer drugih višenacionalnih zemalja, belgija, v. britanija, švicarska, negdje u tim okvirima bit će i bih, naravno za to treba vremena, nisu ni oni uredili države postali preko noći .

HZArnel

Post by HZArnel » 20/12/2010 16:20

osa wrote:pogledati primjer drugih višenacionalnih zemalja, belgija, v. britanija, švicarska, negdje u tim okvirima bit će i bih, naravno za to treba vremena, nisu ni oni uredili države postali preko noći .

neznam ste culi kad za onu?
"Red moze uspostaviti samo aktivna sila"jedna od omiljenih nacionalistickih parola. :)
Netreba nama savez federacija,nikakav gheto niti kakvi ravnopravni i konstitutivni entiteti,ono cemu Bosna treba da tezi je jednonacionalna sekularna drzava.

osa

Post by osa » 21/12/2010 23:10

HZArnel wrote:
osa wrote:pogledati primjer drugih višenacionalnih zemalja, belgija, v. britanija, švicarska, negdje u tim okvirima bit će i bih, naravno za to treba vremena, nisu ni oni uredili države postali preko noći .

neznam ste culi kad za onu?
"Red moze uspostaviti samo aktivna sila"jedna od omiljenih nacionalistickih parola. :)
Netreba nama savez federacija,nikakav gheto niti kakvi ravnopravni i konstitutivni entiteti,ono cemu Bosna treba da tezi je jednonacionalna sekularna drzava.

ako će ta nacija biti hrvati, ja se slažem...

Atticus Finch

Post by Atticus Finch » 22/12/2010 00:28

Kao što pjesnik reče: "obale Tvoje napuštene šute ... Vratit ćemo se opet, Drino, granico vječnog hrvatstva"! Oprostite, malko sam neozbiljan. :bih:

cyprus
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 22/12/2010 00:46

Nacija - fiktivni, izmišljeni pojam.

Ako znamo šta je pripadnost državi, a šta je pripadnost nekom etnicitetu, koji q tu treba predstavljat nacionalnost? Mješavinu jednog i drugog? :-) :-)

Nezbilj

Post by Nezbilj » 22/12/2010 00:58

Moja teza, odnosno pretpostavka ili iskreno rečeno nada jeste da procesi formiranja nacija kao ideoloških grupa sa zajedničkom sudbinom i identitetom na našem prostoru nisu završeni. Ako su se nacije proizvoid socioloških procesa kao što su i formiranja država onda nema osnove da zaključimo da su ti procesi završeni. Možda u zapadnoj Evropi u 19. vijeku ti procesi jesu završeni i tokom velikih ratova zabetonirani ali ovdje se još uvijek istorija još uvijek traje i mislim da bi bilo pogrešno staviti istorijsku tačku na ove stvari. Kao što Osa kaže možda ćemo svi skontati da smo Hrvati ili pola Hrvata skontaju da su Bosanci ko zna...

osa

Post by osa » 22/12/2010 10:06

Nezbilj wrote:Moja teza, odnosno pretpostavka ili iskreno rečeno nada jeste da procesi formiranja nacija kao ideoloških grupa sa zajedničkom sudbinom i identitetom na našem prostoru nisu završeni. Ako su se nacije proizvoid socioloških procesa kao što su i formiranja država onda nema osnove da zaključimo da su ti procesi završeni. Možda u zapadnoj Evropi u 19. vijeku ti procesi jesu završeni i tokom velikih ratova zabetonirani ali ovdje se još uvijek istorija još uvijek traje i mislim da bi bilo pogrešno staviti istorijsku tačku na ove stvari. Kao što Osa kaže možda ćemo svi skontati da smo Hrvati ili pola Hrvata skontaju da su Bosanci ko zna...

nema se tu šta skontati, dobar dio hrvata i jesu bosanci, tko to uopće negira..

HZArnel

Post by HZArnel » 22/12/2010 10:59

osa wrote:
Nezbilj wrote:Moja teza, odnosno pretpostavka ili iskreno rečeno nada jeste da procesi formiranja nacija kao ideoloških grupa sa zajedničkom sudbinom i identitetom na našem prostoru nisu završeni. Ako su se nacije proizvoid socioloških procesa kao što su i formiranja država onda nema osnove da zaključimo da su ti procesi završeni. Možda u zapadnoj Evropi u 19. vijeku ti procesi jesu završeni i tokom velikih ratova zabetonirani ali ovdje se još uvijek istorija još uvijek traje i mislim da bi bilo pogrešno staviti istorijsku tačku na ove stvari. Kao što Osa kaže možda ćemo svi skontati da smo Hrvati ili pola Hrvata skontaju da su Bosanci ko zna...

samo ih treba upoznati sa realnoscu. :thumbup:

osa

Post by osa » 22/12/2010 17:29

HZArnel wrote:
osa wrote:

samo ih treba upoznati sa realnoscu. :thumbup:

zašto upoznati, svaki bosnac je upoznat s tim da je bosanac, kao uostalom i dalmatinac ili ličan i sl., kako ćeš ti ljude upoznavati tko su...

HZArnel

Post by HZArnel » 22/12/2010 18:15

osa wrote:zašto upoznati, svaki bosnac je upoznat s tim da je bosanac, kao uostalom i dalmatinac ili ličan i sl., kako ćeš ti ljude upoznavati tko su...

osa:"nema se tu šta skontati, dobar dio hrvata i jesu bosanci, tko to uopće negira.."
bosanci,deklarisu se kao hrvati,a to nije dobro,no,no :-)
mislim da trebas i dalmatince da upoznas sa samim sobom iako njih krv vuce,vidljivo nekak' u duelima hajduka i dinama. :lol:

Nezbilj

Post by Nezbilj » 22/12/2010 22:41

osa wrote:nema se tu šta skontati, dobar dio hrvata i jesu bosanci, tko to uopće negira..

zašto upoznati, svaki bosnac je upoznat s tim da je bosanac, kao uostalom i dalmatinac ili ličan i sl., kako ćeš ti ljude upoznavati tko su...

Ako se vratimo na ideju nacije kao zajedničke sudbine možda se počnemo približavati poenti ideje koncepta nacije. Jasno je da dakle da danas večina Srba u RS-u potpuno odbacuje ikakvu vezu sa pojmom Bosna i bosanskim identitetom. Slično je sa Hrvatima u zapadnoj Hefrcegovini. RS svoju sudbinu poistovjećije sa sudbinom Srba i Srbije i Bosna, Hrvati, Bošnjaci i Bosanci su samo prepreka tom jedinstvu. Država BiH doživljava se kao nametnuta i prema tome privremena. Dakle Tu nema zajedničke sudbine sa drugim narodima osim srpskog. Međutim stvar sa Srbima koji su rat proveli u Sarajevu, Tuzli odnosno sa druge strane stvar je potpuno drugačija jer njihova sudbina nije vezana za Srbiju i isključivo Srpski narod. Šta je sa Hrvatima srednje Bosne? Koliko su oni dio integralnog Hrvatstva. Da li Hrvatska politika danas uopšte podržava odnosno može da podržava takvu ideju. Šta je sa svim onim ateistima, nopredjeljenim, mješanim brakovima, ljudima operisanim od novokomponovanog nacionalizma devedesetih? Masa nominalnih Bošnjaka nikakda nisu prihvatili bošnjačku ideologiju i identitet i preferiraju da se izjašnjavaju kao Bosanci. Slično je i sa drugim pobrojanim grupama koje se ne svrstavaju u "main stream" srpstvo i hrvatstvo. Bosanska nacionalna ideologija je sveprisutna i svima poznata. To je ona priča o Bosni ponosnoj o toleranciji o dobrim bošnjanima.. Dakle taj koncept je živ i prisutan, poznat i jasno definisan. Kao takav on sadrži sve elemente romantične, patriotske i nacionalne ideologije. Dakle ideja je navedeno staviti u istorijski kontekst od narednih 30 ili 50 godina i pretpostaviti moguću ideološku evoluciju onog segmenta bosanskohercegovačke populacije koji danas prihvata bosanski identitet kao dio svog identiteta. Da li taj segment identiteta ima potencijal da postane dominantan i da kao takav preraste u nacionalni?

donBeton

Post by donBeton » 22/12/2010 22:58

cyprus wrote:Nacija - fiktivni, izmišljeni pojam.

Ako znamo šta je pripadnost državi, a šta je pripadnost nekom etnicitetu, koji q tu treba predstavljat nacionalnost? Mješavinu jednog i drugog? :-) :-)

Nacija je, za razliku od etniciteta i narodnosti, aktivan pojam. Kada grupacija sa istim osjećajem pripadnosti, jezikom, kulturom itd... ima državotvorno usmjerenje onda ona preuzima novo značenje dobijajući, pored sociološkog, i politički značaj i ona jeste nacija.

Atticus Finch

Post by Atticus Finch » 23/12/2010 01:36

@Nezbilj:
Mislim da nije poenta u integralnom hrvatstvu ili srpstvu, naglasak je na realnoj nemogućnosti (opravdanoj ili neopravdanoj) odricanja hrvatskog i srpskog nacionalnog identiteta u korist integralnog bosanskog, i otuda moja skepsa kada su u pitanju bilo kakve promjene u okvirima nacionalnog unutar Bosne i Hercegovine u skorijoj budućnosti. Realnost je da je bosanstvo kod spomenutih zajednica, ako već nije u potpunosti odbačeno, ništa više nego regionalna odrednica, nikako nacionalna. Ideja postmoderne, kao postnacionalne epohe u nastajanju, je sigurno, bar sa teorijskog stajališta, jedan od mogućih scenarija u budućnosti, zasnovan na fundusima principijelnog pluralizma i koegzistencije heterogenog! [P. Korunić]

Bosanska nacionalna ideologija je sveprisutna i svima poznata. To je ona priča o Bosni ponosnoj o toleranciji o dobrim bošnjanima.. Dakle taj koncept je živ i prisutan, poznat i jasno definisan. Kao takav on sadrži sve elemente romantične, patriotske i nacionalne ideologije.

Realnost je, ipak, da ona nije svima poznata, još manje sveprisutna! Ograničena je, u najvećoj mjeri, na bošnjački provizorijum, putem bespotrebnog i najčešće samodestruktivnog ugledanja na srpski i hrvatski mitotvorački establishment!

Nezbilj

Post by Nezbilj » 23/12/2010 09:00

Atticus Finch wrote:@Nezbilj:
Mislim da nije poenta u integralnom hrvatstvu ili srpstvu, naglasak je na realnoj nemogućnosti (opravdanoj ili neopravdanoj) odricanja hrvatskog i srpskog nacionalnog identiteta u korist integralnog bosanskog, i otuda moja skepsa kada su u pitanju bilo kakve promjene u okvirima nacionalnog unutar Bosne i Hercegovine u skorijoj budućnosti. Realnost je da je bosanstvo kod spomenutih zajednica, ako već nije u potpunosti odbačeno, ništa više nego regionalna odrednica, nikako nacionalna. Ideja postmoderne, kao postnacionalne epohe u nastajanju, je sigurno, bar sa teorijskog stajališta, jedan od mogućih scenarija u budućnosti, zasnovan na fundusima principijelnog pluralizma i koegzistencije heterogenog! [P. Korunić]

Bosanska nacionalna ideologija je sveprisutna i svima poznata. To je ona priča o Bosni ponosnoj o toleranciji o dobrim bošnjanima.. Dakle taj koncept je živ i prisutan, poznat i jasno definisan. Kao takav on sadrži sve elemente romantične, patriotske i nacionalne ideologije.

Realnost je, ipak, da ona nije svima poznata, još manje sveprisutna! Ograničena je, u najvećoj mjeri, na bošnjački provizorijum, putem bespotrebnog i najčešće samodestruktivnog ugledanja na srpski i hrvatski mitotvorački establishment!

Mislim da se pogrešno razumijemo. Ja ciljam samo na onu grupu koja nije odbacila bosanstvo kao dio svog identiteta. Jasno je da večina Srba i dobar dio Hrvata nema taj potencijal. Slažem se da je nerealno očekivati bilo kakvu ideološku inegraciju bosanskih patriota (da ih tako u najširem smislu nazovemo) i onih koji svoju sudbinu čvrsto vezuju za sudbinu naroda susjednih zemalja i potpuno su odbacili i predano rade na zatiranju bosanstva i bilo kakve uloge bosanske države. Dakle moje rezmišljanje ide u pravcu mogućnosti čvršće ideološke integracije onih koji vezuju svoju sudbinu za Bosnu i Hercegovinu i spremni su da svoj identitet baziraju na bosanskoj ideologiji koja podrazumjeva više religija, etničkih i kulturnih tradicija.

Slažem se da je bošnjačka ideologija naročito njeno teološko krilo dodatno doprinjelo rastakanju i prisvajanju dijela bosanske ideje. Međutim bošnjaštvo zapravo nikada nije postalo nacionalna ideologija u punom smislu. To je više etnička odrednica i drugačiji naziv za religijsku skupinu. Sve ono što je učinjeno da bi bošnjaštvo preraslo u nacionalnu ideologiju jeste preuzimanje i deformisanje bosanske ideologije koja se međutim u izvornom obliku nemože integrisati u bošnjaštvo na adekvatan način. Bosanstvo se nemože graditi na dominantnoj poziciji religije niti temeljnoj ulozi jedne etničke grupe. Upravo takav pristup odbacije dobar dio Bošnjaka i zato mislim da u principu postoji prostor za dodatno definisanje njihove nacionalne ideologije i identiteta zajedno sa ranije pomenutim grupama.

cyprus

Post by cyprus » 23/12/2010 20:34

donBeton wrote:

Nacija je, za razliku od etniciteta i narodnosti, aktivan pojam. Kada grupacija sa istim osjećajem pripadnosti, jezikom, kulturom itd... ima državotvorno usmjerenje onda ona preuzima novo značenje dobijajući, pored sociološkog, i politički značaj i ona jeste nacija.

Znači, nacija je ipak ovo prvo - pripadnost državi? Ili opet nisam dobro skonto...

medvjed23
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Post by medvjed23 » 30/12/2010 17:18

U građanskim državama nacija je pripadnost državi a u nacionalnim ona proizlazi iz etniciteta, kulture, religije i sl.

npr. svi državljani Amerike su Amerikanci po nacionalnosti (građanska država)

a državljani Bosne su Srbi, Hrvati, Bošnjaci... po nacionalnosti - (više)-nacionalna država

tako sam ja skonto koncept nacije...

cyprus

Post by cyprus » 04/01/2011 01:53

medvjed23 wrote:U građanskim državama nacija je pripadnost državi a u nacionalnim ona proizlazi iz etniciteta, kulture, religije i sl.

npr. svi državljani Amerike su Amerikanci po nacionalnosti (građanska država)

a državljani Bosne su Srbi, Hrvati, Bošnjaci... po nacionalnosti - (više)-nacionalna država

tako sam ja skonto koncept nacije...

Da li to znači da su Romi u SAD-u pripadnici američke nacije, a Romi u BiH pripadnici romske nacije? :-)

medvjed23
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Post by medvjed23 » 04/01/2011 03:17

Načelno, da.

Mada, u američkoj naciji ima dosta subidentiteta (Afroamerikanci, Meksikanci...) ali mislim da oni ne razbijaju jedinstvo te nacije
http://sh.wikipedia.org/wiki/Amerikanci_(nacija)

A za bosanske Rome možemo reći da pripadaju romskoj naciji. Nažalost, BIH nije građanska država (ja bih volio da jeste) pa ne postoji jedinstvena nacija ujedinjena pod BIH državljanstvom. U BIH postoji mnoštvo nacija koje su ujedinjene religijom i nekim drugim elementima a jedna od tih je i romska nacija. Mislim da je tako stoje stvari jer sam termin romska nacija pronašao u više tekstova na netu. :) http://www.bhdani.com/arhiva/258/t25817.shtml

preambula Aneksa 4:

Bošnjaci, Hrvati, Srbi kao konstitutivni narodi (zajedno sa drugima)... U ovoj zagradi možemo tražiti romsku i sve ostale nacije koje ne spadaju pod 3 konstitutivne...

Lijepo bi bilo kad bi pisalo:

Građani BIH (bez nabrajanja ovih narodnosti-nacija)

ovako je to riješeno u civilizovanom svijetu:

Mi, narod Sjedinjenih Država, da bismo stvorili savršeniji savez, utemeljili pravdu, osigurali mir u zemlji, pobrinuli se za zajedničku odbranu, unapredili opšte blagostanje i obezbedili blagodeti slobode nama i našem potomstvu, određujemo i donosimo ovaj Ustav za Sjedinjene Američke Države.http://sr.wikisource.org/sr-el/%D0%A3%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2_%D0%A1%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%94%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B0.D0.BC.D0.B1.D1.83.D0.BB.D0.B0 :)

sammo

Post by sammo » 26/01/2011 11:22

Nacija u BIH bi bila jedna od opcija za neki progres na duge staze, ali nijedna od 3 religija nije za to. Treba to prvo sa njima rijesiti. Sve u svemu, ne pricaju svi o jednoj naciji u BIH, vec samo oni, kojima to odgovara. Zasad nista od jedne nacije u BIH.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 26/01/2011 11:40

A.Giddens je to najbolje objasni nazivajući etniju "nacijom bez države", naslanjajući se na E. Gellnerovu definiciju ideal tipa nacionalizma, odnosno konačnog cilja svake nacionalne ideologije jeste"da se kulturne i političke granice poklapaju" po obrascu "jedna kultura - jedna država". Time etnija jeste nacija-država u procesu nastajanja jer cilj svake nacionalne ideologije jeste država. Etniju isto tako nazivaju i "političkim narodom", tj. narodom sa političkom samosvjeti o sebi.

kod amera i engleza nacija i država su praktično sinonimi jer kada govore onaciji, govore o državi. Pojam etnija pojavljuje se 60tih i 70-tih godina u naučnim radovima, prije svega etnografiji i antropologiji, te politiologiji, da bi se opisale kulturne grupacije koje nacija-država nije uspjela asimilirati u službeni kulturni kod. npr. na prostoru Balkana su nestale (sada bi rekli etničke skupine) Vlaha, Cincara, Karavlaha, Morloha itd. jer su asimilirane u okvire srpskog i hrvatskog nacionaliteta.

Čak i danas možemo vidjeti u BiH ove procese npr. kako polagano nestaju Romi, koji dok pređu na sjedilački način života bivaju asimilirani unutar bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog etniciteta.

HZArnel

Post by HZArnel » 26/01/2011 18:42

Sto se tice nacije i nacionalizma,ja,licemjerno bi bilo ne priznati,jesam nacionalista...htio bih jednonacionalnu ali ipak visereligijsku Bosnu.Al' nekako mi se sve vise cini da,kako M.Filipovic rece,to sto nismo imali period nacionalnog preporoda je nasa prednost i vrlina a ne mana i da trebamo sebe otvoriti svijetu,a ne zatvarati.A sto se tice definicije nacije i nacionaliste,uzasno mi se svidjela definicija koju je dao Danilo Kis,malo satanizirano misljenje o nacionalistima,al',svakako bi trebalo malo relativizirati tu definiciju,s obzirom da je Jevrej :D (bez licemjerstva),vi prosudite za sebe.
Danilo Kis:
Nacionalizam je, dakle, prevashodno negativitet, nacionalizam je negativna kategorija duha, jer nacionalizam živi na poricanju i od poricanja. Mi nismo ono što su oni. Mi smo pozitivan pol, oni negativan. Naše vrednosti, nacionalne, nacionalističke, imaju funkciju tek u odnosu na nacionalizam onih drugih: mi jesmo nacionalisti, ali oni su to još i više, mi koljemo, kad se mora, ali oni još i više; mi smo pijanci, oni alkoholičari; naša istorija je ispravna samo u odnosu na njihovu, naš je jezik čist samo u odnosu na njihov. Nacionalizam živi od relativizma. Ne postoje opšte vrednosti, estetičke, etičke, itd. Postoje samo relativne. I u tom smislu, u prvom redu, nacionalizam jeste nazadnjaštvo. Treba biti bolji samo od svoga brata ili polubrata, ostalo me se i ne tiče. Skočiti malo više od njega, ostali me se ne tiču. To je ono što smo nazvali strah. Ostali čak imaju pravo da nas dostignu, da nas prestignu, to nas se ne tiče. Ciljevi nacionalizma uvek su dostižni ciljevi, dostižni jer su skromni, skromni jer su podli. Ne skače se, ne baca se kamena s ramena da bi se dostigao svoj sopstveni maksimum, nego da bi se nadigrali oni, jedini, slični a tako različni, zbog kojih je igra i započeta.
Izvor:
http://blog.b92.net/text/4962/Danilo%20 ... ionalizmu/

JoseMujica

Post by JoseMujica » 27/01/2011 10:41

HZArnel wrote:Sto se tice nacije i nacionalizma,ja,licemjerno bi bilo ne priznati,jesam nacionalista...htio bih jednonacionalnu ali ipak visereligijsku Bosnu.Al' nekako mi se sve vise cini da,kako M.Filipovic rece,to sto nismo imali period nacionalnog preporoda je nasa prednost i vrlina a ne mana i da trebamo sebe otvoriti svijetu,a ne zatvarati.A sto se tice definicije nacije i nacionaliste,uzasno mi se svidjela definicija koju je dao Danilo Kis,malo satanizirano misljenje o nacionalistima,al',svakako bi trebalo malo relativizirati tu definiciju,s obzirom da je Jevrej :D (bez licemjerstva),vi prosudite za sebe.
Danilo Kis:
Nacionalizam je, dakle, prevashodno negativitet, nacionalizam je negativna kategorija duha, jer nacionalizam živi na poricanju i od poricanja. Mi nismo ono što su oni. Mi smo pozitivan pol, oni negativan. Naše vrednosti, nacionalne, nacionalističke, imaju funkciju tek u odnosu na nacionalizam onih drugih: mi jesmo nacionalisti, ali oni su to još i više, mi koljemo, kad se mora, ali oni još i više; mi smo pijanci, oni alkoholičari; naša istorija je ispravna samo u odnosu na njihovu, naš je jezik čist samo u odnosu na njihov. Nacionalizam živi od relativizma. Ne postoje opšte vrednosti, estetičke, etičke, itd. Postoje samo relativne. I u tom smislu, u prvom redu, nacionalizam jeste nazadnjaštvo. Treba biti bolji samo od svoga brata ili polubrata, ostalo me se i ne tiče. Skočiti malo više od njega, ostali me se ne tiču. To je ono što smo nazvali strah. Ostali čak imaju pravo da nas dostignu, da nas prestignu, to nas se ne tiče. Ciljevi nacionalizma uvek su dostižni ciljevi, dostižni jer su skromni, skromni jer su podli. Ne skače se, ne baca se kamena s ramena da bi se dostigao svoj sopstveni maksimum, nego da bi se nadigrali oni, jedini, slični a tako različni, zbog kojih je igra i započeta.
Izvor:

ne znam jesam li dobro ovo protumačio ali se grozim onog gore boldiranog....mogu ti jedino preporučiti forum Stormfronta i da tamo ideš diskutovati...dobro bi se uklopio

pretpostavljam da ne podržavaš ni tužbu "Sejdić-Finci vs. BiH" jer našu domovinu tuže jedan Jeverej i jedan Rom?

A da je Kiš potrefio , jeste i te kako..nacionalizam jeste negacija jer nacionalizam svoje ideološko polazište nalazi u prosvjetiteljstvu, odnosno političkom liberalizmu, a kojeg je stvaranjem prve nacije-države u potpunosti oskvrnuo i pretvorio sam sebe u desničarsku, konzervativnu ideologiju...i tu je Kiš potpuno u pravu....referiram te na naše lokalne nacionalne identitete. Preporučujem ti za čitanje John Dewey "Democracy and Education" (prevedena je i kod nas u Crnoj Gori...sorry meni je to još uvijek kod nas) tamo Dewey baš preko obrazovanja pokazuje ovu transformaciju nacionalizma od liberalizma kao desnici...tamo on kaže (parafraziram) da je stvaranjem prve nacionalne države politički ideal umjesto čovjeka (što je bilo u liberalizmu) postao građanin. Poslušna jedinka koju država-nacija oblikuje po svojoj mjeri.

HZArnel

Post by HZArnel » 28/01/2011 18:25

JoseMujica wrote:
HZArnel wrote:Sto se tice nacije i nacionalizma,ja,licemjerno bi bilo ne priznati,jesam nacionalista...htio bih jednonacionalnu ali ipak visereligijsku Bosnu.Al' nekako mi se sve vise cini da,kako M.Filipovic rece,to sto nismo imali period nacionalnog preporoda je nasa prednost i vrlina a ne mana i da trebamo sebe otvoriti svijetu,a ne zatvarati.A sto se tice definicije nacije i nacionaliste,uzasno mi se svidjela definicija koju je dao Danilo Kis,malo satanizirano misljenje o nacionalistima,al',svakako bi trebalo malo relativizirati tu definiciju,s obzirom da je Jevrej :D (bez licemjerstva),vi prosudite za sebe.
Danilo Kis:
Izvor:

ne znam jesam li dobro ovo protumačio ali se grozim onog gore boldiranog....mogu ti jedino preporučiti forum Stormfronta i da tamo ideš diskutovati...dobro bi se uklopio

pretpostavljam da ne podržavaš ni tužbu "Sejdić-Finci vs. BiH" jer našu domovinu tuže jedan Jeverej i jedan Rom?

A da je Kiš potrefio , jeste i te kako..nacionalizam jeste negacija jer nacionalizam svoje ideološko polazište nalazi u prosvjetiteljstvu, odnosno političkom liberalizmu, a kojeg je stvaranjem prve nacije-države u potpunosti oskvrnuo i pretvorio sam sebe u desničarsku, konzervativnu ideologiju...i tu je Kiš potpuno u pravu....referiram te na naše lokalne nacionalne identitete. Preporučujem ti za čitanje John Dewey "Democracy and Education" (prevedena je i kod nas u Crnoj Gori...sorry meni je to još uvijek kod nas) tamo Dewey baš preko obrazovanja pokazuje ovu transformaciju nacionalizma od liberalizma kao desnici...tamo on kaže (parafraziram) da je stvaranjem prve a nacionalne države politički ideal umjesto čovjeka (što je bilo u liberalizmu) postao građanin. Poslušna jedinka koju država-nacija oblikuje po svojoj mjeri.

Ma o cem ti 'leba ti?
Ja eto ne smijem spomenuti da je neko jevrej?
A ljudi,danas svasta,demokratija,pa reci jednu odmah ces biti ocrnjen k'o najveci hitlerovac,satanist,mason,sam vrag,sotona.Ja sam rekao i ne znam kako,al' od tolikih forumasa se jedino ti nadje da ne skontas,da je DAnilo Kis bio Jevrej i s obzirom na to sta je taj narod prezivio,u njemu je rasla ovakva antipatija spram nacionalizma.Ma antipatija,jok,satanizacija,mrznja prema nacionalizmu(protiv cega ja nemam nista protiv-te mrznje spram nacionalista,nek mrzi koga hoce) i bas zbog toga,sto neki nece znati da je on bio jevrej,sam napomenuo koje je narodnosti,da ne bi ljudi uzimali definiciju zdravo za gotovo,da ne bude poslije nacionalizam su izmislili umobolnici.Nisu,naravno da nisu,izmislili su ga oni ljudi koji su mislili da je zdrav(francuska revolucija),koji i jeste u pocetku donosio dobre rezultate itd. da bi kasnije nakon svog vrhunca dostigao stepen sovinizma i svega onog sto je i narod D.Kisa osjetio,kao i mnogi drugi narodi.

Post Reply