Nabavka mačeta-pomoć

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
bmx

#1 Nabavka mačeta-pomoć

Post by bmx » 26/06/2006 10:45

ovako: planiram da nabavim mace. trenutno zivi na krovu garaze kod jedne prijateljice. ne znam koliko je staro, ali jos uvijek ne zna samo da jede. planiram da sacekam da nauci jesti i prestane dojiti, pa da ga dovedem kuci. inace, planiram da to bude bas kucno mace i da ga ne pustam vani.

e, sada, zanima me je li tesko nauciti mace da obavljala malu i veliku nuzdu u kutiju sa pijeskom? koliko treba vremena otprilike da se na to navikne? i, koliko cesto se mijenja pijesak?

sta mi je potrebno od rekvizit za mace? procitah negdje da je grebalica obavezna. je li inace mace grebu namjestaj ako im se ne da grebalica? pentraju li se po zavjesama? i, da li je moguce ostaviti malo mace samo kod kuce na par sati?

unaprijed hvala svima

irfan2

Post by irfan2 » 26/06/2006 11:02

za razliku od cuka: mace ne mozes dresirati, niti nista nece nauciti...a to nije zato sto su glupe :D ...
ako im ostavis kutiju i pjesak i samo jednom pokazes, one ce dalje same, jer im tako instinkt nalaze...macke su inace najcistije zivotinje :)
medjutim, preporuka je ako imas plasticnu kutiju (ili metalnu..) da stavis, cisto jer bi kartonska protopila...a kolko cesto treba mijenjat pjesak? osjetices :D

za grebalicu nisam cuo :? ..al svakako ce se pentrat po storama i namjestaju :D ...i nece ostetit namjestaj...mozda ce ti smetat sto ce nekad dlake ostajat iza njih...

mozes ih ostaviti koliko hoces, al skloni vaze i lomljive predmete :D ...

Bajko

Post by Bajko » 26/06/2006 11:05

nije teško naučiti ga da obavlja nuždu u pijesku ... zapravo, začuđujuće brzo nauči ...

nije ni obavezno da mora izlaziti vani, može biti čisto kućna mačka ...

nekoliko stvari na koje moraš misliti je:
da je mačka lovac i da može skakati po prozoru (i kroz prozor :-? ) pa je bitno da ne živiš na visokom spratu ... ili u tom sličaju moraš voditi računa o otvorenim prozorima ...

druga bitna stvar je da se svaka kućna mačka (bez obzira da li je mužijak ili ženka) mora kastrirati inače patite i ti i ona ... to je mali zahvat i nakon par sati je kao nova :D

grebalicu je dobro imati, moja nije grebala namještaj, ali zato je grebala etisone :D

mačke mogu same u kući, ali uvjek moraš biti spremna na neki omanji haos kad se vratiš kući 8)

nadam se da sam pomogla ... mislim da je bitno imati sve ovo u vidu prije nego uopšte dovedeš mače u kuću!

sretno

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 26/06/2006 11:16

Maèete prodaju Kinezi, pun kontejner zaplijenjen... :lol: :lol: :lol:

melb26sa

Post by melb26sa » 26/06/2006 12:02

Macke su veoma ciste zivotinje tako da sa njima nema nekih problema. Vrlo se lako nauce na kutiju sa pjeskom (obavezno nabavi onu koja ima zastitnu ivicu inace ce pijesak biti svuda) i ne preporucujem da koristis bilo kakav pijesak - onaj sa ulice nije isti kao pijesak za macke. Ja svojim mica macam uzimam catsan (najskuplji je ali jedna kesa im traje 7 dana) jer ne smrdi i fino vidis kada je vrijeme da se pijesak mijenja jer promijeni boju (kad se popiske). Druga je procedura kada je druga nuzda tada samo uzmes onu supljikavu lopaticu i izbacis to van u kesu...

Obavezno je kastrirati macke sa 5 mjeseci (prije prvog tjeranja) - bapske price su da se treba pustiti da imaju jedan okot pa onda kastrirati. Moje se danas oporavljaju od toga i moram reci da je Tommy prosao bolje od Sally - njemu je procedura trajala 5-10 minuta i dosao je sebi za 3 sata a njoj je procedura bila 45 minuta i tek sad dolazi sebi. Napomena - niposto ne davati hranu bar 6-7 sati prije procedure da ne bi kasnije morala da cistis povracku i ostalo ....

U OBI-ju imas grebalice otprilike za 30tak maraka i moje macke to redovno koriste. AKo ces macu ostavljati samu u kuci preporucujem da ih bude dvije jer kad je sama bice joj dosadno. Nece se penjati po zavjesama ako imaju igracke.

Vakcinacije su obavezne za macje bolesti i bjesnilo to te dodje oko 50 KM sve zajedno.

Ako imas jos pitanja mozem mi poslati PP.

bmx

Post by bmx » 27/06/2006 00:07

e, hvala svima!

samo jos da pitam vlasnike maca, sta mace rade nocu? moja mama misli da ce mace cijelu noc grebati i mjaukati...nadam se da to nije tako :D

shin

Post by shin » 27/06/2006 00:40

I ja sam pomislio na macetu :D

daduli_sa

Post by daduli_sa » 27/06/2006 00:41

bmx wrote:e, hvala svima!

samo jos da pitam vlasnike maca, sta mace rade nocu? moja mama misli da ce mace cijelu noc grebati i mjaukati...nadam se da to nije tako :D
Licno iskustvo da macku uhvati negdje oko pola 7 ujutro luda kada jednostavno imaju energije vise nego ikada u toku dana... i onda je pozeljno ne biti u istoj sobi sa njom jer krenu "osmice" po sobi dok se ne smori (nekih 15tak minuta) i onda je blazeno mirna cijeli dan :D

Inace sretno! I da, drzi prozor zatvoren ako si na visokom, sve sto leti moze biti kobno sa micos macos koja u naletu strasti i pozude da to nesto i uhvati zaboravi da nije letece stvorenje :D

RikosheVideo

Post by RikosheVideo » 27/06/2006 01:07

HM izgleda da niko od ovih sto ti daju savjete nije imao Macku.
Vec duze vrijeme imam macku ,,Bengalska macka,, Kojih na zalost u Bosni nema za nabavit. Razmisljam da donesem i rasplodim ali je tesko za prodati jer su vrlo skupe 800 do 1 000 eura je jedna.

Ovako vrlo lako je Macku nauciti da ide na WC solju Moja ide.

ovako stavic neku limenu posudu nalik na Tepsiju ,,na WC Solju,,
stavis u nju Pijesak za macku i nasredini napravis malu rupu i onda svaki dan tu rupu polako siris i tako radis 15-tak dana dok rupa bude skoro cijela ta Posuda nalik na tepsiju i to je to onda skines a njoj ostaje navika da ide na Solju
ako zelis Link da ti ostavim opsirnije o tome reci.

Sto se tice kastriranja kastrira se u 8 mjesecu ne nikako prije.

Sto se tice visine i tu grijese jer ako je Macka na 1 spratu onda ona skace kroz prozor i ide u setnju a kad je na 9-tom spratu ko ja Spava na balkonu bez da je zatvoren zicom i prozori su otvoreni uvijek ona isto ima Instikt i zna sta je pogubno za nju ako si nisko onda ona hoce izlazit i iskakat

RikosheVideo

Post by RikosheVideo » 27/06/2006 01:08

HM izgleda da niko od ovih sto ti daju savjete nije imao Macku.
Vec duze vrijeme imam macku ,,Bengalska macka,, Kojih na zalost u Bosni nema za nabavit. Razmisljam da donesem i rasplodim ali je tesko za prodati jer su vrlo skupe 800 do 1 000 eura je jedna.

stavis u nju Pijesak za macku i nasredini napravis malu rupu i onda svaki dan tu rupu polako siris i tako radis 15-tak dana dok rupa bude skoro cijela ta Posuda nalik na tepsiju i to je to onda skines a njoj ostaje navika da ide na Solju

Sto se tice visine i tu grijese jer ako je Macka na 1 spratu onda ona skace kroz prozor i ide u setnju a kad je na 9-tom spratu ko ja Spava na balkonu bez da je zatvoren zicom i prozori su otvoreni uvijek ona isto ima Instikt i zna sta je pogubno za nju ako si nisko onda ona hoce izlazit i iskakat

Shoshana

Post by Shoshana » 27/06/2006 01:37

Jedan od mojih ranijih macaka je isao na WC solju potpuno samoinicijativno. Inace, zaista nema nikakve brige oko "ucenja" macaka da idu u pijesak. Jedino, ako svoju macu ne kastriras, povelike su sanse da ce ti s vremena na vrijeme ostaviti trag u nekom cosku.

Nikad nisam cula da je macka proletila kroz prozor "iz zabune". Ali je moj macak dva puta padao kroz prozor jer na prozoru zaspe, pa se onda spavajuci okrene. Jedino sto cujes je panicno grebanje po simsu. Na svu srecu - nismo visoko..

Za grebalicu - moras imati i malo srece. Trenutno imam dva macora i ni jedan se ne koristi grebalicom. Ali su oba naucena da im se kandze rezu jednom sedmicno (na zadnjim sapama jednom mjesecno) i cak u tome uzivaju. Jedan je toliko zaljubljen u grickalicu i turpiju da cesto imam probleme uredjivati vlastite nokte, jer se stalno gura i podmece svoje sapice :-D

I jos jedna stvar, cisto kucna ili macka koja izlazi - macu obavezno vakcinisi.

Sretno!

melb26sa

Post by melb26sa » 28/06/2006 13:34

Shoshana wrote:Jedan od mojih ranijih macaka je isao na WC solju potpuno samoinicijativno. Inace, zaista nema nikakve brige oko "ucenja" macaka da idu u pijesak. Jedino, ako svoju macu ne kastriras, povelike su sanse da ce ti s vremena na vrijeme ostaviti trag u nekom cosku.

Nikad nisam cula da je macka proletila kroz prozor "iz zabune". Ali je moj macak dva puta padao kroz prozor jer na prozoru zaspe, pa se onda spavajuci okrene. Jedino sto cujes je panicno grebanje po simsu. Na svu srecu - nismo visoko..

Za grebalicu - moras imati i malo srece. Trenutno imam dva macora i ni jedan se ne koristi grebalicom. Ali su oba naucena da im se kandze rezu jednom sedmicno (na zadnjim sapama jednom mjesecno) i cak u tome uzivaju. Jedan je toliko zaljubljen u grickalicu i turpiju da cesto imam probleme uredjivati vlastite nokte, jer se stalno gura i podmece svoje sapice :-D

I jos jedna stvar, cisto kucna ili macka koja izlazi - macu obavezno vakcinisi.

Sretno!

Moze mi neko objasniti kako da mackama skratim nokte? Je li to treba dok one spavaju (da ja ne bih bila izgrebana) ili kako? I je li idu samo prednje kandze a ne zadnje - iako moje mace obozavaju svoj scratching poll :-) Kako znati dokle odrezati? :roll:

Sta radite po ovim vrucinama za mace? Ja im ostavim upaljen ventilator a oni se onda fino izvale na parketu i uzivaju...

sarajevac

Post by sarajevac » 28/06/2006 13:55

melb26sa wrote:Moze mi neko objasniti kako da mackama skratim nokte? Je li to treba dok one spavaju (da ja ne bih bila izgrebana) ili kako? I je li idu samo prednje kandze a ne zadnje - iako moje mace obozavaju svoj scratching poll :-) Kako znati dokle odrezati? :roll:

Sta radite po ovim vrucinama za mace? Ja im ostavim upaljen ventilator a oni se onda fino izvale na parketu i uzivaju...
Moja mazza nema problema sa rezanjem kandzi. Redovno joj to radim jos od kad je bila skroz mala. Valjda se navikla. Sijecem samo na prednjim shapama. Zadnje se istupe ionako.

Shoshana

Post by Shoshana » 30/06/2006 04:12

Kako kandze rezati a da te maca ne izgrebe? Ako ti maca ne da da joj sapice drzis, probaj u dvoje. jedno drzi macu u rukama, tepa joj i mazi je, a drugo hvata sape i reze :D Pa, ako treba, po nekoliko kandzica u cugu, pa malo odmora, pa nastavak. Ja sam primijetila da turpiju vole vise nego grickalicu...

A dokle... Ako dobro pogledas, vidjeces unutra, u samoj kandzi ruzicasto. Bar nekoliko milimetara odatle! I obavezno drzi grickalicu ...kako da kazem ... ma evo ti link :lol: :lol:

http://www.vetmed.wsu.edu/ClientEd/cat_nails.asp

bmx

Post by bmx » 06/07/2006 17:02

eh, imam jedno pitanje za vlasnike maca u vezi kutije sa pijeskom. po prodavnicama se prodaju kutije sa i bez nekog okvira. bas ne kontam cemu okvir sluzi i treba li ga uzimati?

Skyfox
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by Skyfox » 06/07/2006 18:08

Ja sam kupio zatvorenu kutiju za pijesak i time rijesio problem razbacivanja pjeska posvuda. Uvijek malo iznese na sapicama ali to se moze tolerisati.
Obavezno joj svakih 6 mjececi daj tabletu protiv parazita, iako je u kuci svasta se moze unjeti na obuci, moja ima obicaj shmugnuti u haustor i valjati se po tudim otiracima.
Valjda je pad sa balkona neizbjezan za vecinu maca, ali u vecini slucajeva se dobro oporave.
Mozez im slobodno rezati nokte, kad primjetis da su porasli ali samo vrhove ostrom grickalicom, moja obilazi grebalicu u sirokom krugu, zato je kauc malo zaplatio :D
Kastracija - definitivno!!! Ne utice na promjenu karaktera.

Saian
Been thanked: 1 time

Post by Saian » 06/07/2006 18:09

shin wrote:I ja sam pomislio na macetu :D
i ja konto hoce chovjek nesto da sijeche :D :D :D

spongebob

Post by spongebob » 06/07/2006 19:22

Nisam bas siguran to za rezanje nokata za macke- ovo cak nije ni preporucljivo! Ako primjetis, da macka ima problema da uvuce kandze prilikom "grebanja", tek onda treba razmisljati o rezanju nokata. Ali ipak prije toga upitaj veterinara, prije nego je osakatis :roll:

drugo: ako je kucna maca, obavezno joj nabavi trave. Imas u svim marketima za kucne ljubimce tzv. "travu za macke", pomaze joj ja lakse povrati dlake a smiruje i zeludac

nadalje ti preporucujem, ako stvarno volis svoju macu, da nadjes "nanu za macke" (Katzenminze). Ona djeluje na macke smirujuce i opustajuce, a strucnjaci tvrde da se macke osjecaju ko ljudi kad su napuseni
:D. ne kosta mnogo (u pet-shopu 3 eura)

Moras nabaviti dvije cetke: prva koja je gruba i ima metalne dlacice, sluzi za dubinsko odstranjivanje dlaka, druga ima plasticne kapice i odstranjuje povrsinske dlake i njeguje njeno krzno. Da ne bi imala posvuda dlake po stanu preporucujem ti za kraj higijenske rukavice: pokvasis ih ovlas i predjes macu od glave do repa. Macke vole kad su ciste i uzivaju u tome. Osjetices to na njenom ponasanju

Jos jedna stvar: niposto joj ne daj da jede samo suhu ili samo vlaznu hranu. Suha hrana joj treba da ne bi pokvarila zubice, a vlazna je da joj udovoljis. Inace kazu, da je svejedno sta macka jede, ali moja zna strajkovat i po 3 dana, ako joj se ne svidja. Ali onda je u stanju da mi oci iskopa :D

Sto se vaspitanja macke tice, vjeruj, da ce ona prije tebe vaspitati nego ti nju...o tome ako te interesuje.

dalmatinka
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Post by dalmatinka » 06/07/2006 22:09

Ja sam samo jednom rezala noktiće mački ( veterinar je to uradio u paketu sa sterilizacijom ) i nikad više. Primjetila sam da nije imala ravnotežu - nesigurno je hodala dok joj nisu izrasli. U međuvremenu sam se pomirila sa izvučenim nitima na navlakama fotelja :D Pomirila sam se i s činjenicom da moram kupovati samo pijesak Natusan inače ako je koja druga marka moram čistiti pored pijeska. Kad sve skupa zbrojim mislim da me dobro dresirala posljednih 7 godina koliko je imam, ali što ću kad je neodoljiva. Inače to je valjda jedina mačka na svijetu koja nikad nikoga nije ogrebla ni ugrizla. Prije tjedan dana kad sam je bolesnu vodila veterinaru pokušavala se iskobeljati i prednjim i zadnjim šapama dok ju je mučila toplomjerom, ali kandže nije izvukla. E da, i bez problema može sama ostati u stanu 24-36 sati pod uvjetom da ima joj ostaviš čisti pijesak i dovoljno hrane i vode, ali biti će tužna. Zato kad se vratiš doživjeti ćeš eksploziju mačje sreće.[/img]

bmx

Post by bmx » 08/07/2006 19:54

dalmatinka wrote:Ja sam samo jednom rezala noktiće mački ( veterinar je to uradio u paketu sa sterilizacijom ) i nikad više. Primjetila sam da nije imala ravnotežu - nesigurno je hodala dok joj nisu izrasli. U međuvremenu sam se pomirila sa izvučenim nitima na navlakama fotelja :D Pomirila sam se i s činjenicom da moram kupovati samo pijesak Natusan inače ako je koja druga marka moram čistiti pored pijeska. Kad sve skupa zbrojim mislim da me dobro dresirala posljednih 7 godina koliko je imam, ali što ću kad je neodoljiva. Inače to je valjda jedina mačka na svijetu koja nikad nikoga nije ogrebla ni ugrizla. Prije tjedan dana kad sam je bolesnu vodila veterinaru pokušavala se iskobeljati i prednjim i zadnjim šapama dok ju je mučila toplomjerom, ali kandže nije izvukla. E da, i bez problema može sama ostati u stanu 24-36 sati pod uvjetom da ima joj ostaviš čisti pijesak i dovoljno hrane i vode, ali biti će tužna. Zato kad se vratiš doživjeti ćeš eksploziju mačje sreće.[/img]
hvala!

zauzeto

Post by zauzeto » 19/02/2007 22:35

RikosheVideo wrote:HM izgleda da niko od ovih sto ti daju savjete nije imao Macku.

Izvini ali ovo zadnje nije tacno. Ja zivim u neboderu (14 sprat) i dvije mace su mi skakale s balkona za pticama. Prva maca je ostala ziva cak dva puta, a macak je nakon prvog pada uginuo. Stvar je u tome da je macak bio ugojen i tezak tako da je padao brze od macke koja je bila puno laksa i nekako je uspjela da ublazi pad tako sto se kacila na antene. :-?

Skyfox

Post by Skyfox » 20/02/2007 09:40

Jezivo...

Nedavno sam preselio iz stana na prvom u stan na sestom, i ne pada mi na pamet da pustam macu ni na balkon ni na prozore. Vec je 2x skakala sa prvog za pticama i izcasila zglob, jednostavno joj vise ne vjerujem :)

shin

Post by shin » 20/02/2007 09:46

nek skace samo joj nabavi onu HTZ opremu, sljem i to :-D

Qler
Has thanked: 33 times
Been thanked: 46 times

Post by Qler » 20/02/2007 09:55

mačeta ima kod kineza :D

Skyfox

Post by Skyfox » 20/02/2007 10:05

shin wrote:nek skace samo joj nabavi onu HTZ opremu, sljem i to :-D
Da ali gdje ima sljemova malih brojeva??? :)

Post Reply