Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post Reply

Nezavisna Palestina,da ili ne? koji stav bi trebala da ima BIH?

Za nezavisnost
196
87%
Protiv nezavisnosti
16
7%
Neutralna
14
6%
 
Total votes: 226

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#1 Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by theTruePath »

Bliski istok dominirao sjednicom Generalne skupštine UN: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom je odjekivao aplauz
Autor Tanjug 2011-09-21 21:37:00
Verzija za štampu Samo tekst
Decrease font Enlarge font
Mahmud Abas sluša izlaganja na Generalnoj skupštini UN-a

Svi govornici su prvog dana generalne debate pozdravili demokatske promjene u arapskom svijetu

Bliski istok je dominirao današnjom prijepodnevnom sjednicom Generalne skupštne Ujedinjenih nacija, gde među članicama preovlađuje stav o neodrživosti postojećeg statusa koji Palestinci imaju u svjetskoj organizaciji.

Svi govornici su prvog dana generalne debate pozdravili demokatske promjene u arapskom svijetu i upozorili da je tim zemljama u tranziciji potrebna pomoć u predstojećim izazovima.

Već prvi govornik, predsednik Brazila Dilma Jusef, rekla je da joj je žao što ne može da poželi dobrodošlicu punopravnom članstvu Palestine u UN, i dodala da većina država smatra da je za to došlo vreme.

Njena ocjena da priznanje legitimnih prava palestinskog naroda na suvereniteti i samoopredeljenje, povećava mogućnosti za trajni mir na Bliskom istoku, nagrađena je aplauzom u velikoj sali UN.

Samo će slobodna i suverena Palestina moći da vodi računa o legitimnim željama Izraela da živi u miru sa svojim susjedima, da ima bezbijedne granice i političku stabilnost u regionu , dodala je Rusef, prva žena u historiji UN koja je otvorila generalnu debatu.

Predstavnik Brazila po pravilu je prvi učesnik generalne debate, a zatim, opet po tradiciji, predstavnik zemlje domaćina SAD.

Snažnu podršku koju Palestinci imaju u UN priznao je i američki predshednik Barak Obama, koji je u govoru rekao da je svhestan da većina prisutnih stav SAD o tom pitanju smatra testom principijelnosti njihove spoljne politike.

Učesnici su založili su se za što bržu obnovu pregovora na Bliskom istoku koji bi doveli do stvaranja palestinske države.

Pored toga, pokrenuta su i druga pitanja. Pitanje uloge Savjeta bezbjednosti pokrenuo je predsednik Nigerije Džonatan Ebele, koji je pozvao na reformu tog tijela UN u skladu sa željama većine svijeta, i zatražio da se odrede jasni kriterijumi za to.

Predsjednica Argentine Kristina Fernandes otišla je korak dalje i založila se da se, u okviru reforme UN, ukine pravo veta u Savetu bezbednosti.

Ona je, takođe, kao šef države koja je pre 10 godina bankrotirala, ponudila pouke iz argentinskog iskustva zemljama koje sada imaju slične ekonomske probleme.

Predsjednik Južne Koreje Li Mjung-bak podsjetio je da je njegova ratom razorena zemlja prije pola vijeka započela kao jedna od najsiromašnijih država svijeta, ali da sada, sa uspjesima na ekonomskom i demokratskom planu, može i želi da pomogne drugima.

On je pokrenuo i pitanje nuklearne bezbjednosti, ocijenivši da nuklearni program Sjeverne Koreje predstavlja pretnju miru u tom delu Azije i založio se za zadržavanje uloge UN u obezbijeđenju mira i bezbjednosti.

Predsjednik Meksika Felipe Kalderon glavni dio govora posvetio je organizovanom kriminalu, sa kojim se njegova zemlja godinama bori, a koji je, kako je rekao, u svijetu odneo više života nego međunarodni terorizam.


Nezavisna Palestina,da ili ne? koji stav bi trebala da ima BIH?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#2 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Hemel »

nema nista od nezavisnosti, barem sada. pao dogovor da se to odgodi za godinu i da se vrate pregovaranju.

po meni, greska abaza.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#3 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by theTruePath »

ne moze se pregovarati do vjecnosti
User avatar
Skijaš
Posts: 12558
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#4 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Skijaš »

Hemel wrote:nema nista od nezavisnosti, barem sada. pao dogovor da se to odgodi za godinu i da se vrate pregovaranju.
Well, whoopty fucking do, čitava je palestinska uprava pod direktnom kontrolom Tel Aviva, kao što su i britanske obavještajne strukture imale svoje ljude na ključnim pozicijama unutar IRA-e. Palestinska Samouprava je izraelski projekat preko kojeg kontrolišu i doziraju otpor Palestinaca. Sve je to fingirano a Abas je tu samo da povremeno ubrizga sedativ. Hamas je priča za sebe i oni bi mogli narušiti zamišljeni plan, ali samo na taktičkom nivou u okviru iranske strategije. Kako god, Palestinci su tu donji.
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#5 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Murisno1 »

Skijaš wrote:
Hemel wrote:nema nista od nezavisnosti, barem sada. pao dogovor da se to odgodi za godinu i da se vrate pregovaranju.
Well, whoopty fucking do, čitava je palestinska uprava pod direktnom kontrolom Tel Aviva, kao što su i britanske obavještajne strukture imale svoje ljude na ključnim pozicijama unutar IRA-e. Palestinska Samouprava je izraelski projekat preko kojeg kontrolišu i doziraju otpor Palestinaca. Sve je to fingirano a Abas je tu samo da povremeno ubrizga sedativ. Hamas je priča za sebe i oni bi mogli narušiti zamišljeni plan, ali samo na taktičkom nivou u okviru iranske strategije. Kako god, Palestinci su tu donji.
I ja mislim isto. Taktičari su to izvanredni.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by cyprus »

Ja ne mislim da je to loš potez. Uvjeren sam da će sljedeće godine Palestina bit članica UN-a :)

Samo se bojim da će teritorija dugo biti predmet spora :roll:
roštilj
Posts: 194
Joined: 11/08/2011 13:05

#7 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by roštilj »

amerika i obama (kakav licemjer) tretiraju palestinu izvan standarda ostatka svijeta.
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Truba »

a jesu ljudi bili oduševljeni obamom
eto im sad
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#9 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by madner »

Skijaš wrote:
Hemel wrote:nema nista od nezavisnosti, barem sada. pao dogovor da se to odgodi za godinu i da se vrate pregovaranju.
Well, whoopty fucking do, čitava je palestinska uprava pod direktnom kontrolom Tel Aviva, kao što su i britanske obavještajne strukture imale svoje ljude na ključnim pozicijama unutar IRA-e. Palestinska Samouprava je izraelski projekat preko kojeg kontrolišu i doziraju otpor Palestinaca. Sve je to fingirano a Abas je tu samo da povremeno ubrizga sedativ. Hamas je priča za sebe i oni bi mogli narušiti zamišljeni plan, ali samo na taktičkom nivou u okviru iranske strategije. Kako god, Palestinci su tu donji.
Obrnuto, Hamas je Tel Avivov igrac. Radikalna struja koja ne pristaje na bilo kakav kompromis i daje im potpuni legitimitet da rade sta hoce.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#10 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by ReD aka Socijalista »

Ostalim arapskim zemljama nezavisnost Palestine ide u korist jer bi tada mogli izbaciti izbjeglice palestince iz svoje zemlje. Po procjenama van Palestine zivi preko 6mil. palestinaca. Zato se i ne treba cuditi velikoj podrsci recimo Francuske njihovoj nezavisnoscu. A kada pogledamo koliki je teritorij (radi bolje usporedbe kao livanjski kanton i zapadno hercegovacki skupa) i sa sadasnjim brojem stanovnika od nesto vise od 4mil. je zaista strahota za samo stanovnistvo. Kako oni tu misle strpati jos dodatnih 2mil. koji ce se morati vratiti ja ne znam. Palestina kao takva nema nista, ni vode kako treba...zivjece od humanosti ostalih arapskih zemalja. Pored toga treba dodati da palestinci i nisu najbolje prijatelji sa stanovnistvom drugih arapskih drzava (to znam iz prve ruke jer imam kolege iz Sirije i Jordana). Mislim da ce tu nastati jos vece bijede nego sto je sad. Nadajmo se boljem.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#11 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by madner »

micki125 wrote:
madner wrote:[

Obrnuto, Hamas je Tel Avivov igrac. Radikalna struja koja ne pristaje na bilo kakav kompromis i daje im potpuni legitimitet da rade sta hoce.
nije li se abas svojevremeno školovao u americi? nije li izrael svojevremeno naoružavao fatah za vrijeme sukoba sa hamasom?
Jako dobra kampagna za Hamas.
Vidis, to sto je Abas skolovan u Americi je veliki minus za Izrealce. Ovo je bio strasno jak potez, jer razumije kako Amerika fercera. Dok je Hamas uradio sve kako bi osporio isti.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#12 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by madner »

Kontaj sta hoces, da je vrbovan nikad ne bi uradio ovo.
User avatar
alternativna
Posts: 168
Joined: 09/06/2011 15:47
Location: u Njegovom hladu

#13 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by alternativna »

Black swan wrote:a jesu ljudi bili oduševljeni obamom
eto im sad
Ma on i da hoce nesto drugacije, ne moze jer je pro-izraelski lobi u USA mocan. Obama moze u nuansama biti "anti"-nastrojen, ali slabo i hoce po pitanju Palestine.
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Truba »

alternativna wrote:
Black swan wrote:a jesu ljudi bili oduševljeni obamom
eto im sad
Ma on i da hoce nesto drugacije, ne moze jer je pro-izraelski lobi u USA mocan. Obama moze u nuansama biti "anti"-nastrojen, ali slabo i hoce po pitanju Palestine.
pa onda je bolja da bude republikanac i ćao
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#15 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by VjecitiStudent »

Ako odlucivanje bude islo na Savjet bezbjednosti, kako li ce glasati BiH?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#16 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by nosara »

VjecitiStudent wrote:Ako odlucivanje bude islo na Savjet bezbjednosti, kako li ce glasati BiH?
Ko i dosad, kako joj se kaze...
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Truba »

jake koristi imaju palestinic od pljeskanja


juga ono nije imala dobre odnose sa izraelom?


mislim da
BiH treba imati dobre odnose s Izraelom

emocije i religije da se sklone u stranu...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#18 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by VjecitiStudent »

nosara wrote:
VjecitiStudent wrote:Ako odlucivanje bude islo na Savjet bezbjednosti, kako li ce glasati BiH?
Ko i dosad, kako joj se kaze...
Ko da gledam, glasacemo protiv, ili u najbolju ruku, kurvanjski biti suzdrzani.
User avatar
alternativna
Posts: 168
Joined: 09/06/2011 15:47
Location: u Njegovom hladu

#19 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by alternativna »

RS ima vrlo dobre odnose sa Izraelom, a za Federaciju neznam :D

Mislim da RS moze puno tog "nauciti" od velikog brata. ali druga je to tema.
samo pitam
Posts: 194
Joined: 23/05/2011 23:22

#20 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by samo pitam »

Black swan wrote:jake koristi imaju palestinic od pljeskanja


juga ono nije imala dobre odnose sa izraelom?


mislim da
BiH treba imati dobre odnose s Izraelom

emocije i religije da se sklone u stranu...
mislim da se taj odnos dobrih veza sa tom genocidaškom državom otvorio onda kada je bila Alijansa na vlasti i kada je prodato neko oružje Izraelu..zamislite koji apsurd, BiH prodaje oružje Izraelu, jebeno smiješan vic! :-) no, to je nekome trebalo kako bi sve učinio da BiH sroza u očima muslimanskih zemalja a posebno u očima arapskih koje su koliko toliko pomogle ovoj zemlji i narodu kada je najviše krvario..
mislim da bi za potvrdu i podebljanje tog dobrog odnosa naše zemlje sa Izraelom trebalo kao dokaz plasirati recimo protjerivanje palestinske ambasade iz Sarajeva, tako bismo i konkretnim potezima dokazali da je naša zemlja na strani ''demokratskih civilizovanih i humanih snaga dobra'' u svijetu a protiv ''islamskog ekstremizma, radikalizma i naravno neizostavnog terorizma'' :-) Palestinci se nešto digli hoće neku svoju državu ? sram ih bilo,to treba u korijenu sasjeć' ! :-)
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#21 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by @mba »

alternativna wrote:RS ima vrlo dobre odnose sa Izraelom, a za Federaciju neznam :D

Mislim da RS moze puno tog "nauciti" od velikog brata. ali druga je to tema.

pa ono najvaznje su kopirali u potpunosit, protjeraj, etnicki ocisti, genocid, zastrasivanje itd. itd.

sve dok palestince vodi onaj konj od politicara abbas, nema od palestinske drzave nista, to je samo bacanje prasine u oci plaestinaca!
palestincima trebaju radikali poput hamasam pogledajte samo od kakvih je stranaka sastavita vlada israela, potpuno se odudara od politicara poput abbasa!
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by VjecitiStudent »

samo pitam wrote:
Black swan wrote:jake koristi imaju palestinic od pljeskanja


juga ono nije imala dobre odnose sa izraelom?


mislim da
BiH treba imati dobre odnose s Izraelom

emocije i religije da se sklone u stranu...
mislim da se taj odnos dobrih veza sa tom genocidaškom državom otvorio onda kada je bila Alijansa na vlasti i kada je prodato neko oružje Izraelu..zamislite koji apsurd, BiH prodaje oružje Izraelu, jebeno smiješan vic! :-) no, to je nekome trebalo kako bi sve učinio da BiH sroza u očima muslimanskih zemalja a posebno u očima arapskih koje su koliko toliko pomogle ovoj zemlji i narodu kada je najviše krvario..
mislim da bi za potvrdu i podebljanje tog dobrog odnosa naše zemlje sa Izraelom trebalo kao dokaz plasirati recimo protjerivanje palestinske ambasade iz Sarajeva, tako bismo i konkretnim potezima dokazali da je naša zemlja na strani ''demokratskih civilizovanih i humanih snaga dobra'' u svijetu a protiv ''islamskog ekstremizma, radikalizma i naravno neizostavnog terorizma'' :-) Palestinci se nešto digli hoće neku svoju državu ? sram ih bilo,to treba u korijenu sasjeć' ! :-)
To oko prodaje nekakvih prastarih transportera Izrealu je bila najobicnija avazovstina.
Ono sto se zaista desilo jeste da je u lanac preprodaje do krajnjeg odredista, negdje u subsaharskoj Africi bila ukljucena i nekakva izraelska firma.
samo pitam
Posts: 194
Joined: 23/05/2011 23:22

#23 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by samo pitam »

VjecitiStudent wrote:
samo pitam wrote:
Black swan wrote:jake koristi imaju palestinic od pljeskanja


juga ono nije imala dobre odnose sa izraelom?


mislim da
BiH treba imati dobre odnose s Izraelom

emocije i religije da se sklone u stranu...
mislim da se taj odnos dobrih veza sa tom genocidaškom državom otvorio onda kada je bila Alijansa na vlasti i kada je prodato neko oružje Izraelu..zamislite koji apsurd, BiH prodaje oružje Izraelu, jebeno smiješan vic! :-) no, to je nekome trebalo kako bi sve učinio da BiH sroza u očima muslimanskih zemalja a posebno u očima arapskih koje su koliko toliko pomogle ovoj zemlji i narodu kada je najviše krvario..
mislim da bi za potvrdu i podebljanje tog dobrog odnosa naše zemlje sa Izraelom trebalo kao dokaz plasirati recimo protjerivanje palestinske ambasade iz Sarajeva, tako bismo i konkretnim potezima dokazali da je naša zemlja na strani ''demokratskih civilizovanih i humanih snaga dobra'' u svijetu a protiv ''islamskog ekstremizma, radikalizma i naravno neizostavnog terorizma'' :-) Palestinci se nešto digli hoće neku svoju državu ? sram ih bilo,to treba u korijenu sasjeć' ! :-)
To oko prodaje nekakvih prastarih transportera Izrealu je bila najobicnija avazovstina.
Ono sto se zaista desilo jeste da je u lanac preprodaje do krajnjeg odredista, negdje u subsaharskoj Africi bila ukljucena i nekakva izraelska firma.
znam da je bila avazovština ali kad se lavina pokrene niko je ne zaustavi.osim toga zar je morala biti uključene neka izraelska firma,zar se to nije moglo drugačije uraditi? i naravno da je to oružje otišlo na neku desetu stranu svijeta, nisam ni rekao da je to oružje Izrael kupio sebi :-) no nekome je trebalo da tim potezom prodaje ohrndanih transportera sroza ugled Bosne u očima muslimanskih zemalja i naroda, koji su nam koliko toliko pomogli tokom rata.. i na kraju, otkuda bilo kome pravo da tek tako prodaje oružje pa makar to bili i neki ohrndani transporteri, a kad nas četnici napadnu opet ćemo pizditi pred cijelim svijetom kako smo nenaoružani, goloruki, pravit ćemo oružje od volanskih cijevi, pravit ćemo protioklopna oružja od kojekakvih rora, ginuti k'o ovce upravo zbog nedostatka oružja i vojne tehnike i jurišati na tenkove sa flašom benzina.. :x
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#24 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by VjecitiStudent »

samo pitam wrote:
VjecitiStudent wrote:
To oko prodaje nekakvih prastarih transportera Izrealu je bila najobicnija avazovstina.
Ono sto se zaista desilo jeste da je u lanac preprodaje do krajnjeg odredista, negdje u subsaharskoj Africi bila ukljucena i nekakva izraelska firma.
znam da je bila avazovština ali kad se lavina pokrene niko je ne zaustavi.osim toga zar je morala biti uključene neka izraelska firma,zar se to nije moglo drugačije uraditi? i naravno da je to oružje otišlo na neku desetu stranu svijeta, nisam ni rekao da je to oružje Izrael kupio sebi :-) no nekome je trebalo da tim potezom prodaje ohrndanih transportera sroza ugled Bosne u očima muslimanskih zemalja i naroda, koji su nam koliko toliko pomogli tokom rata.. i na kraju, otkuda bilo kome pravo da tek tako prodaje oružje pa makar to bili i neki ohrndani transporteri, a kad nas četnici napadnu opet ćemo pizditi pred cijelim svijetom kako smo nenaoružani, goloruki, pravit ćemo oružje od volanskih cijevi, pravit ćemo protioklopna oružja od kojekakvih rora, ginuti k'o ovce upravo zbog nedostatka oružja i vojne tehnike i jurišati na tenkove sa flašom benzina.. :x
Ti transporteri su se morali unistiti (nalog SFOR-a), dilema je bila jal' u staro zeljezo, jal' prodati.
Ne bih rekao da je arapski svijet nesto bio povrijedjen samom trgovinom preko izraelskog posrednika, navikli su i oni na to.
No, sama avazovstina je vjerovatno napravila daleko vise stete nego sama transakcija.
Last edited by VjecitiStudent on 22/09/2011 12:35, edited 1 time in total.
Taranta
Posts: 69
Joined: 01/09/2011 15:17

#25 Re: Na svaki pomen nezavisne Palestine dvoranom odjekivao aplauz

Post by Taranta »

Black swan wrote:jake koristi imaju palestinic od pljeskanja


juga ono nije imala dobre odnose sa izraelom?


mislim da
BiH treba imati dobre odnose s Izraelom

emocije i religije da se sklone u stranu...
Nije, ali operacija Velveta Izraelcima svakako nije odmogla.
Post Reply