Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
rota_laz
Posts: 65
Joined: 28/08/2009 10:00

#76 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by rota_laz »

ljubav_aha wrote:ko je bio "vehabijski" savjetnik :?:
Lik se zove Karačić..., ček da se sjetim imena.... Ne mogu se sjetiti imena, ali ga znam sasvim solidno, mislim da je sa Koševskog. Svojevremeno je dio predsjednik neke organizacije vehabijske, ali ne mislim da je uopće reprezentativan primjerak. Poslije je ušao u NGO ono tipa, pomirenje međunacionalno...

Nadam se da samo nije bio jedini, iako znam da je bio glavni "ekspert". Lično sam sa njim ulazio u rasprave i po meni je previše plitko shvata vehabizam, selefizam, radikalizam i terorizam.

Nermin.. sad se sjetih
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#77 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljubav_aha »

rota_laz wrote:
ljubav_aha wrote:ko je bio "vehabijski" savjetnik :?:
Lik se zove Karačić..., ček da se sjetim imena.... Ne mogu se sjetiti imena, ali ga znam sasvim solidno, mislim da je sa Koševskog. Svojevremeno je dio predsjednik neke organizacije vehabijske, ali ne mislim da je uopće reprezentativan primjerak. Poslije je ušao u NGO ono tipa, pomirenje međunacionalno...

Nadam se da samo nije bio jedini, iako znam da je bio glavni "ekspert". Lično sam sa njim ulazio u rasprave i po meni je previše plitko shvata vehabizam, selefizam, radikalizam i terorizam.

Nermin.. sad se sjetih
hvala na brzom odgovoru,mozda ce neko jso dodati neku infomraciju o njemu,no nisma te razumejla,o kakvoj je vahbijskoj orgnizaciji rijec :?:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#78 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljubav_aha »

http://74.125.95.132/search?q=cache:nOC ... clnk&gl=us

Ermin Bravo: "Film se ne bavi vehabizmom, on je background za ljubavnu priču o mladom paru koji je na prekretnici " Treća filmska uloga sarajevskom glumcu Erminu Bravi bila je ujedno i ponovna saradnja s rediteljicom Jasmilom Žbanić. Nakon što su nedavno snimljene i posljednje scene filma Na putu, Bravo za Graciju otkriva kako mu je uloga Bahrije donijela nova prijateljstva i oslobađanje od predrasuda

Nakon uloge ratnog zarobljenika Tarika u Remakeu Dine Mustafića, te učitelja Muharema u Grbavici Jasmile Žbanić, sarajevski glumac Ermin Bravo (29) ove je godine postao vehabija Bahrija u novom Jasmilinom filmu Na putu. On je, zapravo, ratni drug glavnog lika Amara, kojeg tumači hrvatski glumac Leon Lučev. Njih dvojica se sreću u teškim trenucima za Amara, koji izlaz iz problema traži u vjeri, a Bahrija, koji duhovnost crpi iz vehabijskog učenja, shvata da je njegova dužnost pomoći Leonu da se prikloni vehabizmu.

Nakon prve klape filma, koja je pala u augustu, Bravo je kazao kako mu je ta uloga "novi svijet o kojem ništa ne znam, a pitanja su brojna". Danas priznaje kako mu je treća filmska uloga i svojevrsno priznanje jer mu je Jasmila Žbanić pružila priliku za izazov - zahtjevnu rolu u kojoj se nikad prije nije našao.

Kad ste pročitali scenarij i upoznali lik Bahrije jeste li znali šta Vas čeka prije i tokom snimanja filma?

- Ono što sam znao unaprijed jeste da ću morati mnogo da istražujem, da se bavim novim svijetom u kojem Bahrija živi, a o kojem ja ne znam mnogo. To mi je kao glumcu izazov. Volim istraživati o ljudima koji žive u okolnostima daleko od mojih. Pokušavao sam Bahriju shvatiti kao čovjeka: šta on hoće, koji su njegovi problemi, šta su mu strahovi, sumnje. To je bilo istraživanje i povezivanje sa sobom - šta je to što nas veže na najbazičnijoj ljudskoj razini. I to je spoj koji je napravio lik Bahrije.

Kakav je Bahrija?

- Nije negativan i niko ga nije tako ni zamislio. On je lik u razvojnoj liniji scenarija, odnosno neko ko se pojavi u pravom trenutku u životu drugog čovjeka, Amara, odnosno Leona Lučeva, koji je zainteresiran da svoje probleme riješi na taj način. Bahrija je njegov stari prijatelj iz rata i prosto mu objašnjava šta je to i uvodi ga u priču, ne tendenciozno, ali prepoznaje da je to nešto što Amaru treba. On to vidi kao svoju dužnost. Ako neko pita, onda je dužan da mu objasni i uputi ga.

Šta Vas je naučio Nermin Karačić, nekadašnji pripadnik selefijskog pokreta, angažiran na filmu kao stručni saradnik?

- On je počeo kao moj coach za taj milje, način vjerovanja, prakticiranje. U početku je krenulo kao relacija učitelj - učenik, pa se pretvorilo u druženje i shvatio sam da veliki dio lika mogu da baziram na Nerki. Tačka kad sam se oslonio na njega je bila kad sam shvatio da je potpuno otvoren, da ga mogu pitati sve, pa i lične stvari, motive, strahove, sumnje, kakav je njegov pogled na ono što je živio prije i ono što je danas. Mnogo sam naučio o tom svijetu preko njega, a, što mi je još važnije, stekao sam i novo prijateljstvo.

Koliko danas imate predrasuda o vehabijama i njihovom učenju?

- Ne znam koliko sam imao predrasuda... jesam, vjerovatno, prije ulaska u film. Kroz druženje s Nerkom upoznao sam vrlo zanimljive ljude i karaktere. To je svjetonazor koji nije blizak mom i u početku mi je trebalo tolerancije da to shvatim, da pristanem na to, a kad sam pristao, počeo sam da više ulazim u to. Što više znaš, više i želiš da saznaš, i pomoglo mi je da se riješim predrasuda. Mislim da sam sad malo "čistiji" u pristupu tome, a s druge strane upoznao sam i neke loše stvari o kojima nisam ni znao.

Koja scena u filmu je Vama bila najteža?

- Ima jedna scena u kojoj učim suru pred punom džamijom. Toj sceni sam se radovao kad sam čitao scenarij. Morao sam naučiti tu vrstu melodije, izgovor arapskog. Jasmila je istraživala zajedno sa mnom: našli smo na internetu interpretaciju koja nam se dopala i za koju smo mislili da je puna duhovnosti i emotivnosti. To je bilo važno za scenu i za Amara, jer ga je trebala pogoditi ljepota izvedbe. Ta scena na kraju traje dvije minute. Ja imam sluha, pjevao sam i prije i nemam problema s intonacijom, ali sam se za tu scenu naradio kao lud! Ta dva minuta, taj kratki isječak filma, nešto su na čemu sam se najviše naradio u svojoj karijeri. Mislio sam da će ići mnogo lakše, ali htio sam da svako slovo bude izgovoreno kako treba. Sa mnom je na pripremi te scene radio čovjek s kojim sam išao i u džamiju jer smo htjeli da to bude potpuno tačno.

Članovi filmske ekipe kažu da u toj sceni zapravo nema razlike između Vašeg i učenja nekog hafiza.

- Onda je dobro. (smijeh)

Ne govorite arapski, je li to otežavalo učenje?

- Morao sam da učim sufaru, slovo po slovo, način izgovora, morao sam da znam o čemu sura govori. To je jedan, za mene, vrlo kompliciran način interpretacije.

Kakvu vrstu poruke taj film donosi: otvaranje jedne zajednice publici, rušenje predrasuda. Hoće li iko biti prozvan, uvrijeđen...?

- Ne vjerujem. Zapravo, moguće je da hoće, ali film nije rađen s tom namjerom. Film, odnosno scenarij, jer još nisam pogledao film, ne zauzima nikakve strane u smislu da nešto jako kudi. Ukazuje na jednu pojavu u društvu. Film se ne bavi vehabizmom, on je background za ljubavnu priču o jednom mladom sarajevskom paru koji se nalazi na prekretnici u braku: kako dalje kad jedno od njih ode u vjeru, a drugo ne dijeli taj svjetonazor, da li pokušavaju da shvate jedno drugo? Film je priča o ljubavi i da li ta veza može preživjeti taj problem. Poruka je tu negdje, a ne da li su vehabije dobre ili loše. Sigurno je, a to je i Jasmilina namjera, da će se postavljati pitanja, da se krene s polemikama, da film otvori neke teme, ali ne na senzacionalistički način, u smislu propagande ili antipropagande. Jasmila je mnogo pametnija od toga i mnogo inteligentniji umjetnik da bi to bilo tako banalno.

Desila se nedavno jedna zanimljiva situacija tokom otvaranja izložbe Queer Festivala u Sarajevu na Akademiji likovnih umjetnosti. Došli ste na izložbu, ali u liku Bahrije, odnosno imali ste Bahrijinu bradu i pomalo zbunili i jednu i drugu stranu okupljenih.

- Bilo je to vrlo čudno iskustvo. Ljudi nisu znali šta se dešava i s kojim stavom je taj čovjek došao tu (smijeh). Nije bilo nikakvih problema. Mene je zanimalo šta će se tamo desiti i iz vlastite, ali i iz pozicije lika. Ja sam tad bio u fazi snimanja i želio sam da lično, kao umjetnik, podržim umjetnički čin, a s druge strane kao glumca zanimale su me reakcije tih ljudi u toj situaciji i kako bi se moj lik ponašao u svemu tome.

Koja Vam je filmska uloga bila najveći izazov?

- Vjerovatno uloga u Remakeu, jer je bila prva. To je nešto što ću uvijek pamtiti i što je bio najveći izazov u smislu iskustva, količine stvari koje sam morao uraditi. Bila je to glavna, izuzetno zahtjevna uloga. Uloga Tarika je bila trpna, teška za napraviti, odnosno, naći aktivitet iznutra, jer je ta uloga trebalo da pokreće cijeli film. S druge strane, uloga Muharema u Grbavici, je, da kažem mala, iako ne volim uloge dijeliti na velike i male, ali je simpatična, šarmantna. Ono što se meni kod Jasmile sviđa jeste ta vrsta hrabrosti da mi ponudi uloge koje su drugačije i gdje mogu da napravim nešto novo i u ulozi u kakvoj me dosad nismo vidjeli. To je vrlo rijetko kod reditelja. Uloga u novom filmu je otprilike takva, drugačija, i meni to govori da ona ima povjerenja u mene, što cijenim kao glumac - onda sam spreman da uradim sve za taj projekat i tog reditelja. Sve tri uloge su priča za sebe, ali možda je ta prva najizazovnija, jer je bila prva.
Ovaj tekst je objavljen u Graciji broj 96.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#79 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljubav_aha »

zasto je Nemrin K. napustio selefijski pokret,jedan od ralzog koji je pronadjen na google

2007 godina
Pristalice takozvanog vehabijskog pokreta posljednjih mjeseci izazivale su pažnju ne samo bosanskohercegovačke javnosti. Na vidjelo je izašao i dugo tinjajući sukob sa Islamskom zajednicom u BiH. Nermin Karačić, čovjek koji je i sam bio u ovim krugovima, danas tvrdi da je pozadina svega ne vjera već ideologija:

«Mislim da je i Islamska zajednica dosta ideologizirana. Poznato je u narodu što kažu: ’Slušaj šta hodža govori, ne gledaj šta hodža radi.’ Mislim, to mi je pitanje te ideologije. A što se tiče, da tako kažem, vehabizma, mislim da je i tu jako puno ideologija prisutna.»
User avatar
vee-jay
Posts: 8745
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#80 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by vee-jay »

radujem se filmu kao malo djete :-D :D :thumbup:

po traileru, ne moze ne biti dobar...
:sax: :bih: :thumbup:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#81 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by StLouis »

Jedva cekam da pogledam film!! Siguran sam da ce Zbanicka jos jednom dokazati da je jedna od najboljih europskih redateljica! :thumbup: :thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#82 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by pirmin »

Pogledat cu film zbog Zrinke jer imam "female short hair"-fetish.

A prica kao prica mi je smor, gledam je svakodnevno.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#83 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by sarajevsko_pivo »

Ovo ce sigurno biti dobar film!
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#84 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by therrarrius »

Kako je moguce da ljubavna veza uspije ako momak ode u vehabije? Hmmmmmmmmmmmm da, tema filma je shit. Al hajde neka je Leon Lucev dobio jos jednu ulogu na IMDB.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#85 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by DaysleepeR »

bilo koji film u kojem jednu od glavnih uloga tumači Ermin Bravo automatski vuče dozu skepticizma i neuvjerljivosti

to je glumac teatra kojem ne leži ni filmska ni televizijska gluma, kod njega je vječni problem "overactinga", savršene dikcije, teatralnosti, totalno neuvjerljiv izvan teatra...

u onih par replika u traileru je grozno neuvjerljiv, a ni izgled mu nije vehabijski, previše je tu brkova...

kod nas generalno ni nema filmskih glumaca, zato i uvozimo iz komšiluka, mada ni Leon nije nešto wow, Cvitešićka je ok...
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#86 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by nova_korisnica »

kad ce film u kina???
IlijaLadin
Posts: 1218
Joined: 24/10/2004 23:46
Location: Soli

#87 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by IlijaLadin »

DaysleepeR wrote:bilo koji film u kojem jednu od glavnih uloga tumači Ermin Bravo automatski vuče dozu skepticizma i neuvjerljivosti

to je glumac teatra kojem ne leži ni filmska ni televizijska gluma, kod njega je vječni problem "overactinga", savršene dikcije, teatralnosti, totalno neuvjerljiv izvan teatra...

u onih par replika u traileru je grozno neuvjerljiv, a ni izgled mu nije vehabijski, previše je tu brkova...

kod nas generalno ni nema filmskih glumaca, zato i uvozimo iz komšiluka, mada ni Leon nije nešto wow, Cvitešićka je ok...
taman sam te i zaboravio sliperu!

@ grana - slažem se da bi naši glumci mogli odraditi posao istom kvalitetom

vjerujem da će film biti solidan.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#88 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by harač »

moram priznati da me je izgubila sa onim "oboje su siročadi iz rata"... :zzzz:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#89 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by bijela »

jedva cekam ovaj film :thumbup:

tema se cini zanimljivom, ne samo zbog toga sto on postaje vehabija, nego zbog dvije potpuno razlicite osobe u vezi i funkcionisanju toga svega
User avatar
blue4
Posts: 24
Joined: 08/06/2009 18:21

#90 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by blue4 »

Prosto se dvoumim da li uopće da gledam film, jer kako se koji film, poslije Ničije zemlje i Amidže Idriza, pojavljuje sve mi se više naši filmadžije srozavaju u očima.
jebte Amidža Idriz ,dosadan film totalno
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#91 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by nineinchnails »

Koliko komentara, a film se jos nije ni pogledao...
Last edited by nineinchnails on 09/02/2010 11:24, edited 1 time in total.
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#92 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by Meshtar »

Ma ne, treba napraviti krivi film u pogrešno vrijeme. :roll:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#93 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by detroit-mercy »

nineinchnails wrote:Koliko komentara, a film se jos nije ni pogledao...pa da se i ja pridruzim :)

Da li je dobar reditelj onaj koji trazi slavu praveci pravi film u pravo vrijeme?
Imamo dosta takvih primjera da je to upravo tako.
Puno se ocekivalo od "Grbavice", i po meni, tema je odlicna, medjutim, film je jadan, jeftin, jadno snimljen, sa jadnim dijalozima i definitivno nije zasluzio berlinskog medzeda.

Film cu pogledati svakako. Zbog njegove teme, to je film koji nije trebao da se desi.
Imam "bivseg" prijatelja koji je sada u vehabijama.
Meni nema razlike izmedju njih i cetnika. I jedni i drugi su maloumni ekstremisti. Misle da su pokusali svu pamet svijeta i da su najblizi bogu u svom shvatanju svijeta i zivljenju zivota po svojim mjerilima.
Zbanickina ideja je bila da predstavi vehabizam kao "nije to toliko lose - ne moramo to prihvatiti, ali ne trebamo ni kuditi"= ovo je demokratsko drustvo, i u demokratiji je sve dozvoljeno." Po toj ideji joj iskreno zelim da zivi u maloj kuci ispred vehabijske dzamije, a sa druge strane da joj je kafana gdje se skupljaju cetnici, pa da uziva u demokratiji, onakvoj kako je ona zamislja.
Berlinskog medjeda dodjeljuje strucni ziri a ne Sarajevo-x forum, koji je izgleda postao mjerilo za sve od ko treba dobit Oscara, Amy, Garmy, dobiti izbore, kako urediti stan, napraviti drzavu etc.
User avatar
vee-jay
Posts: 8745
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#94 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by vee-jay »

nineinchnails wrote: Puno se ocekivalo od "Grbavice", i po meni, tema je odlicna, medjutim, film je jadan, jeftin, jadno snimljen, sa jadnim dijalozima i definitivno nije zasluzio berlinskog medzeda.
izgleda, u filmsku umjetnost se ne razumijes nesto posebno. :-) :-D :D :skoljka:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#95 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljubav_aha »

blue4 wrote:
Prosto se dvoumim da li uopće da gledam film, jer kako se koji film, poslije Ničije zemlje i Amidže Idriza, pojavljuje sve mi se više naši filmadžije srozavaju u očima.
jebte Amidža Idriz ,dosadan film totalno

:shock: ti nisi uopste shvatio film Kod Amidze Idriza :-) film je :thumbup:
adnan06
Posts: 88
Joined: 03/03/2006 10:40

#96 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by adnan06 »

nineinchnails wrote: Meni nema razlike izmedju njih i cetnika. I jedni i drugi su maloumni ekstremisti. Misle da su pokusali svu pamet svijeta i da su najblizi bogu u svom shvatanju svijeta i zivljenju zivota po svojim mjerilima.
Zbanickina ideja je bila da predstavi vehabizam kao "nije to toliko lose - ne moramo to prihvatiti, ali ne trebamo ni kuditi"= ovo je demokratsko drustvo, i u demokratiji je sve dozvoljeno." Po toj ideji joj iskreno zelim da zivi u maloj kuci ispred vehabijske dzamije, a sa druge strane da joj je kafana gdje se skupljaju cetnici, pa da uziva u demokratiji, onakvoj kako je ona zamislja.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#97 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by black »

detroit-mercy wrote: Berlinskog medjeda dodjeljuje strucni ziri a ne Sarajevo-x forum, koji je izgleda postao mjerilo za sve od ko treba dobit Oscara, Amy, Garmy, dobiti izbore, kako urediti stan, napraviti drzavu etc.
:lol: tako nekako
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#98 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by cyprus »

Heh, film još nije viđen, a već 4 stranice. Nakon što bude prikazivan, biće čini mi se 100 stranica :D :thumbup:
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#99 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by nineinchnails »

:D
Last edited by nineinchnails on 09/02/2010 11:31, edited 1 time in total.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#100 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by nineinchnails »

"Iskreno se nadam da ce "Na putu" opravdati pozitivna ocekivanja". Ako je uradjen barem blizu "Nicije zemlje" ili "Konjanika", bice to dobar film.
Last edited by nineinchnails on 09/02/2010 11:34, edited 1 time in total.
Post Reply