Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#1 Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by chudna »

Prije par sedmica sam poslala iz inostranstva paket sa odjecom za bebu. Sa svakog artikla sam uredno skinula cijenu i etiketu. Zatim sam otisla u postu i uredno platila postarinu i CARINU u skladu sa tezinom paketa kao i procijenjenom vrijednoscu sadrzaja. Paket nije dostavljen na kucnu adresu, umjesto njega stigla je obavijest da onaj kome sam isti namijenila ponese tu obavijest i 9.30KM, te da dodje u postu da isti preuzme. Na obavijesti je pisalo da je 9.30KM za carinu i da je to od JP Mostar odobreno. Kada sam nazvala da se informisem kakvu to carinu treba da plati neko cija je duznost u svom tom procesu samo da se potpise, na kucnoj adresi, da je preuzeo paket??? Ali ono sto me jos fascinira jeste odakle njima ideja da ocarine nesto na cemu nema nikakve oznake o materijalnoj vrijednosti. Sta su uradili, "od oka" skontali da bi tu mogli uzeti desetak KM-ova. Ali to nije sve, kada sam pocela zvati redom poste da dobijem iz prve ruke odakle i kako su to odredili bas 9.30KM (slijedeci put moze biti i 20. 40???) odjednom niko nije odgovoran, pa su me poceli vodati, pogotovo kada su skontali da zovem iz inostrasntva a da pri tome niko nje u stanju da mi da broj telefona onih koji su direktno odgovorni. Vec me upute da ja opet zovem informacije i tako dok mi nije dosadilo...A s obzirom da zivim u drugoj vremenskoj zoni - njima je uskoro isteklo radno vrijeme. Samo pomislite koliko paketa je tako duplo placeno...KOliko je to para sedmicno, mjesecno, godisnje...A najgore od svega jeste sto sam to podijelila sa nekim ljudima koje bi se to trebalo i te kako ticati-a njihova je reakcija pusti to...Samo ces bez veze potrositi para na telefon a nista neces promijeniti... Ja cu se potruditi da barem slijedeci put kada posaljem nekome poklon-taj neko se ne mora hvatati za novcanik??? I nisu krivi oni koji tako uzimaju pare-krivi smo svi mi koji to nijemo posmatramo...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#2 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by vox-populi »

Ja sam imao slican slucaj, narucio sam neke CD-ove iz inostranstva i lijepo je na internetu pisalo da je placeno sve, dakle postarina, carina i slicne gluposti. I onda sam dobio istu poruku, da dodjem na postu na Autobuskoj stanici i platim 9.30 KM. I meni ne bilo mrsko pa sa fino isao od kancelarije do kancelarije i trazio objasnjenje zasto placam nesto sto je vec placeno. Nevjerovatno je kako ljudi koji rade dole pojma nemaju. Elem, niko mi nije znao reci odakle tih 9.30 KM, zasto bas ta cifra, ko je odredio i slicno. Najblize odgovoru mi je dao jedan lik koji je stariji od same poste, rekao mi je da on ustvari ne zna odakle bas ta cifra ali da je to, pazi sad, po nekom zakonu iz 1945. Mislio sam da je on ili lud ili pijan. Na kraju sam zavrsio u glavnoj posti na Dolac Malti i tamo trazio odgovor (nije mi do 9.30 KM, potrosio sam vise na prevoz, al ne dam da me zajebaju). I dole nisam htio izaci iz zgrade dok mi ne objasne. Na kraju su se udostojili, nasli neke svoje interne dokumente i objasnili u cemu je stvar.

Dakle, kada posta primi paket, ukoliko je isti tezi od 2 kg podlijeze kontroli od strane uposlenika poste. Dakle, paket se otvori i njegov sadrzaj se pregleda. Naravno, ne otvaraju sve pakete, nego onako, dok ne ispune kvotu za taj dan. I naravno, to "pregledanje" naplate 9.30 KM. Kao sve je po zakonu, imaju oni to pravo i slicno.

Slijedeci put kad budes slala, gledaj da je tezina 1,8 kg :D .
User avatar
A-R-N-I
Posts: 599
Joined: 14/02/2007 00:06
Location: Sarajevo

#3 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by A-R-N-I »

vox-populi wrote:Ja sam imao slican slucaj, narucio sam neke CD-ove iz inostranstva i lijepo je na internetu pisalo da je placeno sve, dakle postarina, carina i slicne gluposti. I onda sam dobio istu poruku, da dodjem na postu na Autobuskoj stanici i platim 9.30 KM. I meni ne bilo mrsko pa sa fino isao od kancelarije do kancelarije i trazio objasnjenje zasto placam nesto sto je vec placeno. Nevjerovatno je kako ljudi koji rade dole pojma nemaju. Elem, niko mi nije znao reci odakle tih 9.30 KM, zasto bas ta cifra, ko je odredio i slicno. Najblize odgovoru mi je dao jedan lik koji je stariji od same poste, rekao mi je da on ustvari ne zna odakle bas ta cifra ali da je to, pazi sad, po nekom zakonu iz 1945. Mislio sam da je on ili lud ili pijan. Na kraju sam zavrsio u glavnoj posti na Dolac Malti i tamo trazio odgovor (nije mi do 9.30 KM, potrosio sam vise na prevoz, al ne dam da me zajebaju). I dole nisam htio izaci iz zgrade dok mi ne objasne. Na kraju su se udostojili, nasli neke svoje interne dokumente i objasnili u cemu je stvar.

Dakle, kada posta primi paket, ukoliko je isti tezi od 2 kg podlijeze kontroli od strane uposlenika poste. Dakle, paket se otvori i njegov sadrzaj se pregleda. Naravno, ne otvaraju sve pakete, nego onako, dok ne ispune kvotu za taj dan. I naravno, to "pregledanje" naplate 9.30 KM. Kao sve je po zakonu, imaju oni to pravo i slicno.

Slijedeci put kad budes slala, gledaj da je tezina 1,8 kg :D .
Niko iz inostranstva ne moze da plati nasu carinu unaprijed, carinu placa primaoc za svu posiljku preko 200 eura vrijednosti,,
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#4 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

vox-populi wrote:Ja sam imao slican slucaj, narucio sam neke CD-ove iz inostranstva i lijepo je na internetu pisalo da je placeno sve, dakle postarina, carina i slicne gluposti. I onda sam dobio istu poruku, da dodjem na postu na Autobuskoj stanici i platim 9.30 KM. I meni ne bilo mrsko pa sa fino isao od kancelarije do kancelarije i trazio objasnjenje zasto placam nesto sto je vec placeno. Nevjerovatno je kako ljudi koji rade dole pojma nemaju. Elem, niko mi nije znao reci odakle tih 9.30 KM, zasto bas ta cifra, ko je odredio i slicno. Najblize odgovoru mi je dao jedan lik koji je stariji od same poste, rekao mi je da on ustvari ne zna odakle bas ta cifra ali da je to, pazi sad, po nekom zakonu iz 1945. Mislio sam da je on ili lud ili pijan. Na kraju sam zavrsio u glavnoj posti na Dolac Malti i tamo trazio odgovor (nije mi do 9.30 KM, potrosio sam vise na prevoz, al ne dam da me zajebaju). I dole nisam htio izaci iz zgrade dok mi ne objasne. Na kraju su se udostojili, nasli neke svoje interne dokumente i objasnili u cemu je stvar.

Dakle, kada posta primi paket, ukoliko je isti tezi od 2 kg podlijeze kontroli od strane uposlenika poste. Dakle, paket se otvori i njegov sadrzaj se pregleda. Naravno, ne otvaraju sve pakete, nego onako, dok ne ispune kvotu za taj dan. I naravno, to "pregledanje" naplate 9.30 KM. Kao sve je po zakonu, imaju oni to pravo i slicno.

Slijedeci put kad budes slala, gledaj da je tezina 1,8 kg :D .
Nista sto si naveo da su ti u Posti rekli nije tacno ! Nema zakona iz '45, postoji Konvencija o postanskom saobracaju (lijeno mi da je sad trazim i postiram), ali je ona iz '60-i neke. Postoji jos i Becka konvencija, ali i BiH Zakon o posti, uz Zakon o carinskoj politici BiH.
Svaki paket koji pristigne u BiH izvan njenog cainskog podrucja podlijeze kontroli, prije svih - carinskoj, bez obzira na velicinu paketa (iako za postanski saobracaj postoje ogranicenja). Vrijednost (visina)carine zavisi od nekoliko ulaznih podataka: nabavna (kupoprodajna ili ugovorna na drugoj osnovi (roba moze biti i darovana))vrijednost robe, mjesto isporuke robe - paritet (ako je prodavac prodao robu kupcu u npr.Hamburgu, neko mora platiti transportne troskove od Hamburga do ulaza u BiH carinsko podrucje (kopnena ili zracna granica) (kod prijema pismonosnih posiljaka najcesce je to zracna luka Sarajevo), i jos neki drugi, za tebe manje bitni. Roba moze biti i prodana na paritetu FCA Sarajevo (i sl), sto znaci da su u cijeni vec uracunati transportni troskovi, i td, itd, ima mnogo o ovom da se pise. Uz carinu obavezno je jos i placanje PDV.
Medjutim, moguce je da je carina na Posti carinjenja u Sarajevu smatrala da je tvoja roba izuzetno male vrijednosti, i "pustila" je bez placanja, jer i u zakonu imaju osnov.
Medjutim, postoje i manipulativni troskovi transportera u odredisnoj carinarnici, ili skladistu - a to je Posta Sarajevo, i ona ima svoju tarifu (sve "poste" u svijetu imaju svoju manipulativnu tarifu) koju naplacuje.
Dakle, kod tebe se radi o neuskladjenim kupoprodajnim odnosima, tj. "zavrnuo" te prodavac, ili njegov otpremnik-spediter, prikazujuci ti prodajnu cijenu, za koju si ti mislio da je sve sto treba platiti. On je morao znati za dodatne troskove u odredistu. Njemu se zali.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#5 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

A-R-N-I wrote:
Niko iz inostranstva ne moze da plati nasu carinu unaprijed, carinu placa primaoc za svu posiljku preko 200 eura vrijednosti,,

Po Incoterms 2000, prodaja robe na paritetu DDP podrazumijeva da je posiljalac duzan platiti sve zavisne fiskalne takse zemlje primaoca (carina, PDV i sl), sto podrazumijeva i zavisne transportne troskove. Bez obzira na vrijednost robe.

A 200 KM, ne EUR je vrijednost robe na koju je putnik u prelasku granice oslobodjen placanja carine i PDV, i to za odredjenu kolicinu i vrstu robe.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#6 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

Bond_JaneBond wrote:Meni su 2001 na karton knjiga (dobila na nagradnoj igri), sve uredno placeno i pise na onom kartonu BOOKS, raspakovali i naplatili 18KM ( u kartonu bilo 50 knjiga) cudim se da nijednu nisu ukrali..
Za nekih 10tak dana mi rodica treba poslati iz USA paket, vec strahujem da mi sta ne ukradu, a da ce izmisliti nesto i naplatiti -to vec znam.
Ne znam sta smatras pod "kartonom knjiga", ali bez obzira, trebas biti sretna, jer si platila mali iznos. Stopa carine na knjige na carinsku osnovicu je 10%, a te godine porez je naplacivan po stopi od 20% za takvu robu (nisu udzbenici ? jer je na njih stopa bila niza).

Prije otpreme - slanja robe iz inostranstva, moj ti je savjet da se obratis spediteru, i zatrazis savjet i uputstva. Pazi, ni spediteri nisu svi znalci kakvim se predstavljaju.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#7 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by encian »

mislim da niko ne krade vise nista iz paketa. barem se meni nije nikad desilo. znam da zemlja primaoca otvara poneke pakete i trazi artikle koji su zabranjeni uvoziti. npr. u japan ti niko ne moze poslati sudzuku :) . jednostavno je izvade ovdje i proslijede paket bez.

meni je bilo blesavo sto je moja prijateljica narucivala garderobu iz amerike za sve zenske s posla (znaci da je iznos bio velik) i nikad nisu platile carinu. ja narucim 140 KM i platim 70 KM carine.

znam da carinu mora platiti primalac, ali ta taksa za otvaranje i zatvaranje paketa je pravi bezobrazluk. kad kupujes online, ljudi ionako istaknu vrijednost robe NA paketu, pa nije potrebno otvarati.
chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#8 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by chudna »

Sve je to u redu i sve ja to postujem...Ali kako oni znaju da li je vrjednost robe veca ili manja od 200KM ili EUR kada sam uredno skinula cijene??? Dakle, moja prijateljica je morala platiti to sto su oni otvarali i tabirili odjecu za bebu ne bi li nasli bilo kakvu cijenu???? I onda su "od oka" skontali da je zauhar i tih 9.30KM??? Na popratnom dokumentu paketa je pisalo da se radi o poklonu, sadrzaj paketa je odjeca za bebu. Pricala sam sa ljudima koji redovno odavde salju pakete i dobila informaciju da naplacuju samo ako nadju cijenu-sto ima smisla. Jer tada imaju cifru od koje mogu da "odbiju" neki procenat i bas zato sam izvrnula svaki dzepic i fino provjerila da nije slucajno negdje zalutao neki bar kod, bilo sta, ali opet...Dabogda im za lijekova trebalo. I paket je isao iz USA i bio je tezak 3 paunda ( 1 paund-345grama) sto je opet lakse od 2 kg. Dakle, u pitanju je klasicna pljacka...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#9 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by d2 »

I sada se sjecam kada kao dijete narucim kasete sa igrama za c64 ili kasnije diskete sa igrama za amigu i kada mi postar ostavi onaj zuti listic ja odem u postu da uzmem svoje igre a mrske face u posti 2 (i danas ih pamtim) mi kazu daj licnu ako ces paket. Kakvu crnu licnu imao sam tada 12-13-14 godina. i dan danas ih mrzim radi tih pizdarija, Vazda onda moram cekati mamu da dodje kuci da uzme paket ili moram cekati sljedeci dan kad krene na posao otegne mi se taj dan ko godina, nikad do igara doci ...

I dan danas mrzim postu radi toga. fuj.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#10 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

chudna wrote:Sve je to u redu i sve ja to postujem...Ali kako oni znaju da li je vrjednost robe veca ili manja od 200KM ili EUR kada sam uredno skinula cijene??? Dakle, moja prijateljica je morala platiti to sto su oni otvarali i tabirili odjecu za bebu ne bi li nasli bilo kakvu cijenu???? I onda su "od oka" skontali da je zauhar i tih 9.30KM??? Na popratnom dokumentu paketa je pisalo da se radi o poklonu, sadrzaj paketa je odjeca za bebu. Pricala sam sa ljudima koji redovno odavde salju pakete i dobila informaciju da naplacuju samo ako nadju cijenu-sto ima smisla. Jer tada imaju cifru od koje mogu da "odbiju" neki procenat i bas zato sam izvrnula svaki dzepic i fino provjerila da nije slucajno negdje zalutao neki bar kod, bilo sta, ali opet...Dabogda im za lijekova trebalo. I paket je isao iz USA i bio je tezak 3 paunda ( 1 paund-345grama) sto je opet lakse od 2 kg. Dakle, u pitanju je klasicna pljacka...

Nije, draga nasa USAmerikanko, nije . . . u pitanju je nesto mnogo teze, ali nesto sto se ne moze mjeriti paund-ima (ako ne znas, paund je ravan 345 grama).

Uvijek sam sebi govorio da sam sretan sto ne odoh u USA da postanem USAmerikanac, vec ostah glupi Bosanac
chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#11 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by chudna »

Izvini molim te, a koliko je 345 puta 3. Kao neko ko je u Sarajevu proveo citav zivot i tamo stekao viskokoskolsko obrazovanje i ko je ovdje jako svijez, a ovdje sam upravo zato sto vise nisam imala snage da se borim protiv vjetrenjaca i sto nisam mogla naci posao...Koliko se ja sjecam 3 puta 345 je manje od 2 kg. Mislim da je ta racunica ista i ovdje i tamo ...I bilo gdje na svijetu...
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#12 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

chudna wrote:Izvini molim te, a koliko je 345 puta 3. Kao neko ko je u Sarajevu proveo citav zivot i tamo stekao viskokoskolsko obrazovanje i ko je ovdje jako svijez, a ovdje sam upravo zato sto vise nisam imala snage da se borim protiv vjetrenjaca i sto nisam mogla naci posao...Koliko se ja sjecam 3 puta 345 je manje od 2 kg. Mislim da je ta racunica ista i ovdje i tamo ...I bilo gdje na svijetu...
345 x 3 = 1.035 nije bilo tesko pitanje :D

Evo i za tebe nesto slicno, lagano je : Nadji clan koji navodi oslobadjanje od placanja carine i pripadajuce uslove, konkretno za tvoju robu :
http://www.uino.gov.ba/b/Carina/
(obzirom na stecene visokoskolske kvalifikacije, ne vrejujem da ce ti trebati mnogo vremena)

No, za svaki slucaj, odgovor se nalazi na ovoj stranici: http://www.uino.gov.ba/b/Carina/Oslobadjanja.html :D
chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#13 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by chudna »

Robe oslobođene plaćanja uvoznih dažbina:

Pored robe koja je sadržana u ličnom prtljagu putnika, propisano je da se pod određenim uslovima odobrava oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina u sljedećim slučajevima:

Lična imovina fizičkih lica koje svoje mjesto boravka premještaju iz strane zemlje u BiH
Lična imovina stečena nasljedstvom
Predmeti doamćinstva za opremanje sekundarnog boravišta
Sredstva za proizvodnju i druga oprema uvezena u svrhu prijenosa poslova iz treće zemlje u BiH
Proizvodi koje poljoprivrednici iz BiH dobiju na posjedima smještenim u stranoj zemlji
Sjemena, đubriva i proizvodi za obradu zemljišta koje uvoze poljoprivrednici u stranim zemljama za korištenje na posjedima koja graniče sa tim zemljama
Žrtve nesreća
Roba za dobrotvorne ili humanitarne organizacije
Roba namijenjena za potrebe slijepih lica
Roba namijenjena za potrebe drugih hendikepiranih lica
Putnički automobili koje uvoze invalidna lica
Predmeti neznatne vrijednosti koji se povremeno primaju u pismima i poštanskim paketima
Razni dokumenti i predmeti
Uzorci robe zanemarljive vrijednosti
Pošiljke koje se šalju organizacijama i koje štite autorska prava ili prava industrijskog i komercijalnog patenta
Roba koja se uvozi u svrhu pretraga, analize ili testiranja
Počasna odlikovanja, nagrade i darovi
Obrazovni, naučni i kulturološki materijali, naučni instrumenti i aparati
Laboratorijske životinje i biološke i kemijske materije namijenjene za istraživanje
Terapeutske supstance ljudskog porijekla i reagensi za određivanje krvnih grupa i tipova tkiva
Farmaceutski proizvodi koji se koriste na međunarodnim sportskim manifestacijama
Lijekovi za ličnu upotrebu
Roba koja se uvozi povodom vjenčanja
Školski materijal
Kovčezi sa tijelima i urne sa pepelom preminulih lica i ukrasni predmeti koji ih prate
Međunarodne konvencije i ugovori



Izvini, posto sam ja glupa dijaspora, hoces li mi objasniti po kojem osnovu benkice za bebu (bez ikakve cijene ili bar koda) ne spadaju u ovu grupu???? Na osnovu cega su oni ( ili mozda preciznije ste vi ) odredili bas taj iznos ???
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#14 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Rottweiler »

jao, bezvezne teme.
Pa svugdje u svijetu se placa porez, eto samo mi u BiH najpametniji i nebi da ga placamo, svi nam lopovi. Ovo su malo zesce frustacije.
Cuj ti poskidala etikete i oni to netrebaju da ocarine. Bezze.
@d2 prijatelju, tebe razumijem jer i ja sam bir vaktile ludio za famoznim C64, i mogu misliti kako ti je bio zesci sjeb, dodjes u postu drhtis od dragosti i oni te odjebu sa saltera, ALI je to potpuna normala. Moras se identifikovati, potpuno normalno.
I da naglasim da nestajem u odbranu radnika u postama, stavise gade mi se ponekad. Imao sam jedan zesci okrsaj na Ilidzi u posti kad sam vadio CIPS dokumente, toliko su me izjebali kad sam poceo da galamim, pridje mi rodica koja inace isto radi tu, pa sam i nju poslao u 3 pm
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#15 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by d2 »

Odlicno, moram se identifikovati ali ja imam zuti papiric koji pokazuje da je paket dosao meni !

Ako to nije identifikacija sta onda misle, da dijete od 12 godina obija sanducice da dodje do zutih papirica ???

Drug, smijesno je to, kao da neko ko nije punoljetan ne moze dobiti paket, a po posti izgleda da ne moze, izvini ali to je glupost jer je zuti papir ubacen u sanduce a nije ostavljen na sred haustora dakle papir je kod onoga kome je paket stigao.
User avatar
kanada71
Posts: 64
Joined: 17/01/2008 07:26
Location: Kanada
Contact:

#16 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by kanada71 »

Koristi UPS! Nema dodatnih carina, otvaranja paketa, kradje, a paket iz Kanade npr. u Bosnu dodje za 3-4 dana. I to jos donesu paket na kucni prag!
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#17 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by scooter21ba »

chudna wrote:Sve je to u redu i sve ja to postujem...Ali kako oni znaju da li je vrjednost robe veca ili manja od 200KM ili EUR kada sam uredno skinula cijene??? Dakle, moja prijateljica je morala platiti to sto su oni otvarali i tabirili odjecu za bebu ne bi li nasli bilo kakvu cijenu???? I onda su "od oka" skontali da je zauhar i tih 9.30KM??? Na popratnom dokumentu paketa je pisalo da se radi o poklonu, sadrzaj paketa je odjeca za bebu. Pricala sam sa ljudima koji redovno odavde salju pakete i dobila informaciju da naplacuju samo ako nadju cijenu-sto ima smisla. Jer tada imaju cifru od koje mogu da "odbiju" neki procenat i bas zato sam izvrnula svaki dzepic i fino provjerila da nije slucajno negdje zalutao neki bar kod, bilo sta, ali opet...Dabogda im za lijekova trebalo. I paket je isao iz USA i bio je tezak 3 paunda ( 1 paund-345grama) sto je opet lakse od 2 kg. Dakle, u pitanju je klasicna pljacka...
e za to sto ti skines cijenu oni imaju fino katalog ili nadju na netu priblizno i odrede carinu i porez
dacu ti primjer automobila
ja cu na carinu donijeti racun od 100€ za auto koje sam kupio od tebe recimo jer se poznajemo pa si mi ga skoro poklonila
ali fino ima katalog uzme se godiste oprema kubikaza itd i odredi se cijena automobila
i platis carinu recimo 3000€
shavtas sada u cemu je fora?
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#18 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Rottweiler »

d2 wrote:Odlicno, moram se identifikovati ali ja imam zuti papiric koji pokazuje da je paket dosao meni !

Ako to nije identifikacija sta onda misle, da dijete od 12 godina obija sanducice da dodje do zutih papirica ???

Drug, smijesno je to, kao da neko ko nije punoljetan ne moze dobiti paket, a po posti izgleda da ne moze, izvini ali to je glupost jer je zuti papir ubacen u sanduce a nije ostavljen na sred haustora dakle papir je kod onoga kome je paket stigao.
Ma drug sve to stoji, ali eto raspitaj se ima li igdje na svijetu da mozes da podignes paket u posti samo sa tim papirom koji ti postar ubaci u sanduce.
Da se nebi zamaro trazenjem i raspitivanjem, evo ja cu ti reci da to nema nigdje. To je poenta.
A ne mi odmah nase blatimo, kako su papci i seljaci, neznaju da rade svoj poso, ufurani, ovo i ono.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#19 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by amrica »

Bond_JaneBond wrote:Meni su 2001 na karton knjiga (dobila na nagradnoj igri), sve uredno placeno i pise na onom kartonu BOOKS, raspakovali i naplatili 18KM ( u kartonu bilo 50 knjiga) cudim se da nijednu nisu ukrali..
Za nekih 10tak dana mi rodica treba poslati iz USA paket, vec strahujem da mi sta ne ukradu, a da ce izmisliti nesto i naplatiti -to vec znam.

"cudim se da nijednu nisu ukrali.." :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pa ko danas krade knjige? Mislim oni sto kradu, sigurno ne kradu knjige.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by karanana »

e ovako...imao sam slican slucaj prije mjesec-dva i doslo mi je da im raznesem jebenu postu.
znaci, narucim ja jedan poklon za jednu trebu, jedan fini sisobranchich iz victoria secreta. kontam bas cu dobro proci a poklon ce biti atraktivan i mozda ce ga mlada i isprobati ispred mene ako budem imao srece. na sale-u za 20 dolara. dodje sisobran, mene ne bude u kuci i ja odem u postu na zeljeznickoj da ga podignem kad tamo mi frajer dade uplatnicu da platim prvo 9,30 KM. reko za sta je ovo? postarina placena, sisobran vrijedi 20 dolara (i bogami nije bio tezi od 200-300 grama), imate fino fakturu pa pogledajte, a vidim da je victoria secret kesa otvarana pa opet zatvorena. kaze frajer, sisobran je oslobodjen carine, vrijednost je mala ali ovih 9,30 KM je naknada za carinski pregled. i tada eksplodiram i jebem im sve po spisku. platio sam ali sto su to cigani, to je za ne povjerovati, cuj naplatiti mi za pregled. rekoh ja frajeru, necu da placam pregled naplatimi carinu kad ste vec gledali karinashi jedni )20 dolara, 16% je 3,20 dolara sto je oko 5 maraka). kaze frajer da je sada gotovo. fuj fuj fuj
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#21 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Amazonka27 »

karanana wrote:e ovako...imao sam slican slucaj prije mjesec-dva i doslo mi je da im raznesem jebenu postu.
znaci, narucim ja jedan poklon za jednu trebu, jedan fini sisobranchich iz victoria secreta. kontam bas cu dobro proci a poklon ce biti atraktivan i mozda ce ga mlada i isprobati ispred mene ako budem imao srece. na sale-u za 20 dolara. dodje sisobran, mene ne bude u kuci i ja odem u postu na zeljeznickoj da ga podignem kad tamo mi frajer dade uplatnicu da platim prvo 9,30 KM. reko za sta je ovo? postarina placena, sisobran vrijedi 20 dolara (i bogami nije bio tezi od 200-300 grama), imate fino fakturu pa pogledajte, a vidim da je victoria secret kesa otvarana pa opet zatvorena. kaze frajer, sisobran je oslobodjen carine, vrijednost je mala ali ovih 9,30 KM je naknada za carinski pregled. i tada eksplodiram i jebem im sve po spisku. platio sam ali sto su to cigani, to je za ne povjerovati, cuj naplatiti mi za pregled. rekoh ja frajeru, necu da placam pregled naplatimi carinu kad ste vec gledali karinashi jedni )20 dolara, 16% je 3,20 dolara sto je oko 5 maraka). kaze frajer da je sada gotovo. fuj fuj fuj
jel to ono sto si mi obecao ako dobijes na kladionici :D
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#22 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by d2 »

Rottweiler wrote:
d2 wrote:Odlicno, moram se identifikovati ali ja imam zuti papiric koji pokazuje da je paket dosao meni !

Ako to nije identifikacija sta onda misle, da dijete od 12 godina obija sanducice da dodje do zutih papirica ???

Drug, smijesno je to, kao da neko ko nije punoljetan ne moze dobiti paket, a po posti izgleda da ne moze, izvini ali to je glupost jer je zuti papir ubacen u sanduce a nije ostavljen na sred haustora dakle papir je kod onoga kome je paket stigao.
Ma drug sve to stoji, ali eto raspitaj se ima li igdje na svijetu da mozes da podignes paket u posti samo sa tim papirom koji ti postar ubaci u sanduce.
Da se nebi zamaro trazenjem i raspitivanjem, evo ja cu ti reci da to nema nigdje. To je poenta.
A ne mi odmah nase blatimo, kako su papci i seljaci, neznaju da rade svoj poso, ufurani, ovo i ono.
ne znam buraz, znam samo da sam ih tada mrzio radi toga a ostalo mi i do danas...
i sad se sjecam face tog tipa iz poste, celav a onu crnu kosu sa strana prebacio preko okrugle celavice...
puaj
User avatar
mofo33
Posts: 1000
Joined: 07/04/2008 21:30
Location: pogresna drzava

#23 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by mofo33 »

kanada71 wrote:Koristi UPS! Nema dodatnih carina, otvaranja paketa, kradje, a paket iz Kanade npr. u Bosnu dodje za 3-4 dana. I to jos donesu paket na kucni prag!
joj tebe!
a cijena? :-)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#24 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by karanana »

Amazonka27 wrote:
karanana wrote:e ovako...imao sam slican slucaj prije mjesec-dva i doslo mi je da im raznesem jebenu postu.
znaci, narucim ja jedan poklon za jednu trebu, jedan fini sisobranchich iz victoria secreta. kontam bas cu dobro proci a poklon ce biti atraktivan i mozda ce ga mlada i isprobati ispred mene ako budem imao srece. na sale-u za 20 dolara. dodje sisobran, mene ne bude u kuci i ja odem u postu na zeljeznickoj da ga podignem kad tamo mi frajer dade uplatnicu da platim prvo 9,30 KM. reko za sta je ovo? postarina placena, sisobran vrijedi 20 dolara (i bogami nije bio tezi od 200-300 grama), imate fino fakturu pa pogledajte, a vidim da je victoria secret kesa otvarana pa opet zatvorena. kaze frajer, sisobran je oslobodjen carine, vrijednost je mala ali ovih 9,30 KM je naknada za carinski pregled. i tada eksplodiram i jebem im sve po spisku. platio sam ali sto su to cigani, to je za ne povjerovati, cuj naplatiti mi za pregled. rekoh ja frajeru, necu da placam pregled naplatimi carinu kad ste vec gledali karinashi jedni )20 dolara, 16% je 3,20 dolara sto je oko 5 maraka). kaze frajer da je sada gotovo. fuj fuj fuj
jel to ono sto si mi obecao ako dobijes na kladionici :D
za tebe ce biti komplet i gornji i donji dio (da se oni iz baste nagledaju), i kostace barem 40 dolara tako da ce mi se isplatiti onim lopovima u posti dati 9,30 KM, dabogda im zatrebalo.

samo da je jos na kladionici dobiti.
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#25 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by lolita_xx »

pa jel se taj poklon svidio toj trebi?? jel ga obukla pred tobom??
Post Reply