NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#1 NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by patriota.sila »

Zanima me:
Ko je vlasnik zemljista neke firme ili tvornice,dakle jesu li vlasnici zemljista dionicari ili je to posebno regulisano.
Uzmimo npr.da je cijena jedne dionice neke firme XX iznosi 0.50KM i ja npr kupim 60% dionica te firme.,eh sad jesam li ja vlasnik i 60% zemljista koje pripada toj firmi ili samo pogona same firme.,i ako nisam kako je to regulisano tj gdje mogu pronaci tu informaciju.
Jer recimo da se je firma raspala a ja sam kupio 60% dionica i sad se prodaje i firma i zemljiste eh sad sta je ukljuceno u tih 60% nadam se da razumijete!!???
VELIKO HVALA NA ODGOVORU...
zlotscha
Posts: 356
Joined: 06/08/2007 21:25

#2

Post by zlotscha »

bas se nesto previse nadas da razumijemo!
zemlja na kojoj su prostorije firme (ako nisu iznajmljene) je vlasnistvo firme. koliko ces dobiti zavisi od toga koje dionice posjedujes. jer postoje one sa "prvenstvom" u naplati, dakle one cija se potrazivanja prvo podmiruju. ostali dobiju sta ostane i koliko ostane... ima tu citava prica ;)
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#3

Post by patriota.sila »

pa dobro ta citava prica mora biti negdje zapisana, nekim zakonom,aktom ili pravilnikom ili pak necim slicnim,gdje se jasno regulise postupak i utvrdjivanje svega toga, pa bi volio znati kako doci do ti informacija koje su sigurno transparentne...nije valjda to sve bogom dato...
ima tu cijela prica...ko da ja to nisam znao.pa zato i trazim pomoc...
zlotscha
Posts: 356
Joined: 06/08/2007 21:25

#4

Post by zlotscha »

patriota.sila wrote:pa dobro ta citava prica mora biti negdje zapisana, nekim zakonom,aktom ili pravilnikom ili pak necim slicnim,gdje se jasno regulise postupak i utvrdjivanje svega toga, pa bi volio znati kako doci do ti informacija koje su sigurno transparentne...nije valjda to sve bogom dato...
ima tu cijela prica...ko da ja to nisam znao.pa zato i trazim pomoc...
da se sva pomoc moRe dobit djaba, niko ne bi ni radio nego samo visio na forumu i zapomagao :-)
to nije bas jednostavno, a nekad je najjeftinije platiti strucnjaka da te valjano posavjetuje. ja se sjecam da je bilo nesto u knjizi poslovno pravo (pitaj nekog sa ekonomskog fakulteta u SA) eto nesto za pocetak
8)
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#5

Post by patriota.sila »

zlotscha wrote:
patriota.sila wrote:pa dobro ta citava prica mora biti negdje zapisana, nekim zakonom,aktom ili pravilnikom ili pak necim slicnim,gdje se jasno regulise postupak i utvrdjivanje svega toga, pa bi volio znati kako doci do ti informacija koje su sigurno transparentne...nije valjda to sve bogom dato...
ima tu cijela prica...ko da ja to nisam znao.pa zato i trazim pomoc...
da se sva pomoc moRe dobit djaba, niko ne bi ni radio nego samo visio na forumu i zapomagao :-)
to nije bas jednostavno, a nekad je najjeftinije platiti strucnjaka da te valjano posavjetuje. ja se sjecam da je bilo nesto u knjizi poslovno pravo (pitaj nekog sa ekonomskog fakulteta u SA) eto nesto za pocetak
8)
TO JE VEC BOLJE.HVALA!
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#6

Post by illuminated »

Zanima me:
Ko je vlasnik zemljista neke firme ili tvornice,dakle jesu li vlasnici zemljista dionicari ili je to posebno regulisano.
Uzmimo npr.da je cijena jedne dionice neke firme XX iznosi 0.50KM i ja npr kupim 60% dionica te firme.,eh sad jesam li ja vlasnik i 60% zemljista koje pripada toj firmi ili samo pogona same firme.,i ako nisam kako je to regulisano tj gdje mogu pronaci tu informaciju.
.
da jesi vlasnik (u svim normalnim uslovima). nenormalni uslovi obuhvataju recimo da Vlada Federeacije kaze npr, da luka Sibenik nije dio Sipada ili npr da naftni terminali u Plocama nisu dio Energopetrola, (prije prodaje) i onda proda firmu bez toga. Ali tu se radi o drzavnoj imovini i ona to moze, kao vecinski vlasnik.
Ako je firma (koja tebe zanima), nije pod stecajem, JESI vlasnik si svega sto ima firma. Ako je pod stecajem, nisi vlasnik nicega dok se ne namire oni kojima firma duguje, pa ako nesto preostane (mrvice), mozda dobijes.
Jer recimo da se je firma raspala a ja sam kupio 60% dionica i sad se prodaje i firma i zemljiste eh sad sta je ukljuceno u tih 60% nadam se da razumijete!!???
VELIKO HVALA NA ODGOVORU..
zavisi dakle kako se prodaje...ako se raspalo, to je stecaj i kao sto rekoh tada sud preuzima u svoje ruke i ti vise nemas nikakva prava, jer je to mjera kojom se sprecava daljnje nanosenje stete. Da je u pitanju drustvo neogranicene odgovornosti koje je duzno, jos bi ti uzeli imovinu...

Drugim rijecima, ako si kupio nesto, i to nesto je crklo/umrlo/raspalo se,
nece ti niko vratiti pare, i ako je to nesto duzno nekom drugom, prvo se to rjesava pa ako ti sta ostane (obicno se to ne desi...)

[/quote]
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#7

Post by Mislilac »

Da dodam nešto.

Daj Bože da je zemljište i građevinski objekat na tom istom zemljištu odvojeno u bilansu..

A trebalo bi da se tako radi.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#8 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by homo_sapiens »

patriota.sila wrote:Zanima me:
Ko je vlasnik zemljista neke firme ili tvornice,dakle jesu li vlasnici zemljista dionicari ili je to posebno regulisano.
Uzmimo npr.da je cijena jedne dionice neke firme XX iznosi 0.50KM i ja npr kupim 60% dionica te firme.,eh sad jesam li ja vlasnik i 60% zemljista koje pripada toj firmi ili samo pogona same firme.,i ako nisam kako je to regulisano tj gdje mogu pronaci tu informaciju.
Jer recimo da se je firma raspala a ja sam kupio 60% dionica i sad se prodaje i firma i zemljiste eh sad sta je ukljuceno u tih 60% nadam se da razumijete!!???
VELIKO HVALA NA ODGOVORU...
Najprostiji način uvida u stanje vlasništva zemljišta na kojem je izgrađen poslovni objekat je uvid u zemljišno-knjižni izvadak.
Logično, prije izgradnje objekta, neko je morao biti posjednik zemljišta. Ukoliko zemljište nije prodano vlasniku objekta, tada pravo nad zemljištem još uvijek ima raniji vlasnik, ali bi morao postojati ugovor o korišćenju tog zemljišta, npr. najam.
Ukoliko je zemljište prodano vlasniku objekta, tada vlasniku firme pripada i firma kao pravo lice, a u njenom vlasništvu je i objekat i zemljište. Mislim da bi slične podatke mogao naći i u osnovnim sudskim rješenjima, ili odlukama osnivača, bez obzira da li je prijeratna firma.
Prodajom pravnog lica prodaje se i objekat i zemljište.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#9 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by Mislilac »

homo_sapiens wrote: Prodajom pravnog lica prodaje se i objekat i zemljište.
Posebno objekat, posebno zemljište. :-)
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#10 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by homo_sapiens »

Mislilac wrote:
homo_sapiens wrote: Prodajom pravnog lica prodaje se i objekat i zemljište.
Posebno objekat, posebno zemljište. :-)
A ako ja od tebe kupim samo zemljište na kojem se nalazi izgrađen objekat za proizvodnju, npr, i koji uspješno posluje, uknjižim novog vlasnika - sebe, i potom planiram da na tom zemljištu, umjesto proizvodnog objekta, za kojeg neću nikakvu najamninu, izgradim tenisko igralište !
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#11 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by Mislilac »

homo_sapiens wrote:
Mislilac wrote:
homo_sapiens wrote: Prodajom pravnog lica prodaje se i objekat i zemljište.
Posebno objekat, posebno zemljište. :-)
A ako ja od tebe kupim samo zemljište na kojem se nalazi izgrađen objekat za proizvodnju, npr, i koji uspješno posluje, uknjižim novog vlasnika - sebe, i potom planiram da na tom zemljištu, umjesto proizvodnog objekta, za kojeg neću nikakvu najamninu, izgradim tenisko igralište !
Vijek objekta - npr. 50 godina.

Vijek zemljišta "ispod" objekta - xx godina?

Hoćemol' uložiti kviska?
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#12 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by homo_sapiens »

Mislilac wrote:
homo_sapiens wrote:
Mislilac wrote: Posebno objekat, posebno zemljište. :-)
A ako ja od tebe kupim samo zemljište na kojem se nalazi izgrađen objekat za proizvodnju, npr, i koji uspješno posluje, uknjižim novog vlasnika - sebe, i potom planiram da na tom zemljištu, umjesto proizvodnog objekta, za kojeg neću nikakvu najamninu, izgradim tenisko igralište !
Vijek objekta - npr. 50 godina.

Vijek zemljišta "ispod" objekta - xx godina?

Hoćemol' uložiti kviska?
Mislim da si profulio smisao pitanja. Ja sam pisao da se prodajom pravnog lica prodaje i objekat i zemljište. Ali i ne mora, no, ko je lud da kupi samo objekat a zemljište ne, uopravo iz razloga "teniskog terena".
Pod uslovom da je u zk knjigama u vlasništvu pravnog lica upisano i zemljište i objekat.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#13 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by mostarac »

homo_sapiens wrote:
Mislilac wrote:
homo_sapiens wrote: Prodajom pravnog lica prodaje se i objekat i zemljište.
Posebno objekat, posebno zemljište. :-)
A ako ja od tebe kupim samo zemljište na kojem se nalazi izgrađen objekat za proizvodnju, npr, i koji uspješno posluje, uknjižim novog vlasnika - sebe, i potom planiram da na tom zemljištu, umjesto proizvodnog objekta, za kojeg neću nikakvu najamninu, izgradim tenisko igralište !
moras platiti odstetu toj firmi ili ti ili onaj ko prodaje, a odsteta ako firma uspjesno posluje ce biti tolika da bi mogao kupiti i firmu i zemljiste i jos da ti ostane para.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#14 Re: NA KOME SE VODI ZEMLJISTE NEKE FIRME??

Post by Mislilac »

homo_sapiens wrote:
Mislilac wrote: Vijek objekta - npr. 50 godina.

Vijek zemljišta "ispod" objekta - xx godina?

Hoćemol' uložiti kviska?
Mislim da si profulio smisao pitanja. Ja sam pisao da se prodajom pravnog lica prodaje i objekat i zemljište. Ali i ne mora, no, ko je lud da kupi samo objekat a zemljište ne, uopravo iz razloga "teniskog terena".
Pod uslovom da je u zk knjigama u vlasništvu pravnog lica upisano i zemljište i objekat.
Znači uložio si kviska. :D

Ja samo rekoh kako treba.

A pitanje je bilo da li su dioničari vlasnici imovine društva?
Indirektno - DA.
Direktno - NE.
60% vlasništva nad dionicama i u slučaju "propasti" preduzeća (stečaj, likvidacija) ne daje apsolutno pravo na imovinu. Prvo se namiruju svi ostali kojima se duguje lova, a na kraju šta ostane, dijeli se dioničarima.
Post Reply