Na kojem ste autu polozili vozacki

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#176 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by exliberal-ex »

semirsar wrote: 11/04/2021 18:35 Rane 80-e... :mrgreen:
Obuka
Poligon, na Butmiru, Ficek s duplim komandama izdrndan i u raspadnom stanju,
Vjezbanje start u brdu, naprijed i u rikverc... stop tacno na cizu... uparkiravanje bocno na desno a bezbeli i na lijevo
gradska voznja, svukud po Saraj'vu, cak i iz K.Tomislava lijevo gore u nake sokake... Skerliceva miscinimi se zove jedna od ulica pa jopet lijevo prema D. Milicije... na jednom dijelu vintanja uzbrdo mi veli instruktor, STANI... govno u meni se sledi... gledam okolo, sta uradih, kad on mrtav 'ladan veli, "sad kad je pjesak bezbjedno presao ulicu, mo's nastavit'" treba li reci da zive duse osim nas nije bilo u ulici :-)
Nocna voznja drugi dan obuke sam vozio do Olova, u povratku pade noc :lol:

Polaganje
Testovi, Radili se u Taxi domu u Hrasnom, padoh na dva pitanja, siguran 100% da sam tacno sve odgovorio, zahtjevao da mi kazu na cemu sam pao, da ne bih ponovio pogresku u stvarnoj voznji. Ne scedose pasja braca da mi reknu :evil: ... na usmenom iliti popravnom sve ok, prodjoh.
Poligon, na Butmiru, Ficek s duplim komandama izdrndan i u raspadnom stanju...
clanovi komisije jedva udjose u aVto, garant tezi od 120... svaki :-)
Brdo, start, ficek je vec parkiran na sred "brda" pravilo je da se kandidat vrati na isto mjesto kad zavrsi ispit, Prodjoh bez problema.
Ciza, ficek je na kraju, moras ga vratiti u rikvercu a da ne izadjeh iz trake, kad ga vratih, veli ovaj do mene da otvorim leptir... sjebah se :shock: upravo mi je on bio orjentir za cizu :lol: ipak, prodjoh bez problema.
parking, bez zamjerki od strane komisije, ali... Boze dragi jesu ti ljudi mogli laprdati :shock: , cak me jedan od njih pit'o... "hebe l' se sta?" valjda him to taktika da te ometu i ako pogrijesis da te obore. :mrgreen: prodjoh brez problema
gradska voznja, Polazak, Taxi dom, Hrasno. Ako neko ne zna, nalazi se u slijepoj ulicici... tada je bila nacrtana puna linija po sredini do prve ulicice lijevo, gledajuci iz pravca doma.
Ficek s duplim komandama izdrndan i u raspadnom stanju sa nakim zicama na sve strane... ulazim kao 8, 9 kandidat po redu... stavljam pojas, velim ovom do mene da i on stavi... lik me zacudjeno pita "jel' Bogati, to ti mene zajebajes" :lol:
ukratko, upalih motor, zmigavac, rikverc, i skrenuh u onu pokrajnju ulicicu, tura bila po Hrasnom, uglavnom Ravijojle Rave Jankovic i parkinzima i okolo. Dali zbog zica na sve strane, i nekog spoja... meni se stalno gasili zmigavci prije nego uopste zapocnem prestrojavanje ili skretanje, pa sam morao stalno ih pratiti i ponovo ukljucivati... a merebit ih onaj na zadnjoj klupi gasio, imao je neku zicu u ruci :mrgreen:

Od nas 20, samo jedna cura i moja malenkost prodjosmo, svi ostali pali. Vecini je bio fazon da su se okretali odma' tujdi u ulicici kod doma, preko pune linije :run:
P.S. Obuka na instruktorovom fici, polaganje na poligonu na nekom drugom a gradska na trecem fici ni ne znas koji je gori :mrgreen:
Znaci nisam jedini ja to prosao.
Ja otisao ujutro da polazem testove i instruktor mi kaze necu ja sa tobom neces proci prvi ti je put ..ja prodjem..treba da polazem poligon nemam auta post instruktor nije tu ...imaju oni da ti "iznajme"..fico u raspadu al prodjoh...kao sto ti rece najgore mi bilo stati na liniju u rikverc. Prodjem i to ajde na gradsku voznju ....i to sa dvojcom rmpalija ...neznam kako je onaj pozadi uopste sjedio znam da sam mu govorio da skloni glavu jer nista nevidim...ah sta imas gledat. Tek onda dolazi moj instruktor ono gdje si zove ti famija pita jesi ziv...na njegovom zavrsim nocnu sto je bilo 5 min voznje posto je znao komisiju....o polaganju za C i E u vojsci...eh to je druga prica...moj fap skoro pa moje godiste 😂
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11077
Joined: 15/01/2010 18:31

#177 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Jack Be Nimble »

Trebao uzeti od rodjaka njegov Subaru '85, medjutim njemu taj dan kola bas trebala i ispalio me. Ja nazvao jednog naseg, kaze stari mu uzeo kola, ali njegova cura amerikanka voza novu mecku od roditelja pa ce sa njom doci.

Sta god je bilo top Mercedes '98 to sam vozao 20 minuta i polozio :thumbup: prvi i zadnji put da sam vozao mecku.

Znam da sam se dvoumio, rekao jaranu gdje cu novog mercedesa vozati, jos samo treba da ga slupam.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#178 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by nepass1 »

NediM17 wrote: 13/04/2021 20:26 E vala ne znam da se na poligonu polagalo kretanje pod rucnom u rikverc.
Ili sam toliko ostario da se vise ne sjecam. :mrgreen:
Jeste, bar 2000 i neke
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#179 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by konektovan »

Ja sam polagao 2000, tad nije bilo...bar ja nisam.. :mrgreen:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#180 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Nadzornik »

Kad smo vec kod polaganja da upitam da li i u Bosni ima opcija polaganja vozackog na autu sa automatskim mjenjacom.
Moja djeca su ovdje u Austriji polagala i polozila na automatiku uz par sati obuke na rucnom mjenjacu onako reda radi... :?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#181 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by black_adrian »

Mislim da ima mogućnost polaganja na automatskom, ali onda imaš vozačku sa kojom samo automatik možeš vozit, manuelni ne. Nisam siguran da li je ta opcija dostupna samo za osobe sa invaliditetom.

edit: https://avaz.ba/vijesti/bih/457628/mini ... lama-u-bih
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#182 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Seyfo »

Ja imam informaciju da nema opcije polaganja sa automatikom, samo manuelni. To sam pitao instruktora,doduse ima tome 5-6 godina, mozda se sta promijenilo.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#183 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by S4mpion »

Polaganje na automatiku je promašaj ako kandidat sticanjem vozačke dozvole neće imat' pravo vozit' auto sa ručnim mjenjačem, jer kad tad će mu manuelac doći do ruku.
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#184 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by NediM17 »

Prije desetak godina došla svastika iz Kanade, vozačku ima odavno, još iz stare Juge, stojadin se voz'o. Htjela da iznajmi auto, ma jok rekoh, eno kćerkina fiesta besposlena stoji, nadam se da nisi zaboravila manuelca vozit'. Ma jok, 'dje ću zaboraviti, ko je fiću i stojadina vozio to se ne zaboravlja. I tako ja dam ključeve, odem na pos'o zove me žena. Ovaj, znaš seka i ja krenule jutros mami u bolnicu, zabile se u kuću. Kakvu kuću, pa kaže, našu kuću. Ispred kuće bio neki drveni sto i stolice, ona je to sve izlomila u paramparčad. A šta je bilo, auto bilo u brzini, ona stisla papučicu kočnice, okrenula ključ, interesantno da auto nije samo poskočilo nego ga je uspjela upaliti i pravo u ovaj sto i stolice. Valjda se prepala, nije se sjetila odmah ugasiti auto dok nije izlomila ovaj baštenski namještaj. Slomila masku, oštetila karambolku, haubu, razbila maglenku.
Nakon svega, iskulirala, sjela u auto i zapucala iz Visokog u Tešanj, posjetit' majku u bolnici u Tešnju, vratila se živa i zdrava.
Neću ni spominjat' da je platila popravak. :lol:
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#185 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Seyfo »

U mene žena kad je položila vozački, uvijek kad je palila auto bilo problema jer je instruktor naučio da prvo stavi mijenjač u ler i onda pali bez da drži kvačilo. Tako da je ona imala vozačku a nije znala da kad pališ auto u brzini moraš držati kvačilo. Dok je to naučila, bilo je sličnih poskakivanja a najgore je bilo kad joj se auto ugasi u vožnji ili još gore prilikom kretanja uzbrdo, taman da je najblaža uzbrdica. Jadno moje auto :sad:
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#186 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by NediM17 »

Srećom sad kod novijih auta ne možeš pokrenuti motor bez da stisneš kvačilo. :thumbup:
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#187 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by lijepa u dusi »

Polozila 2013., cini mi se golf 6 da je bio, kod Fice, AS Kike. Prvi cas, pokazao mi kako otvoriti haubu, sta je sta unutra, kaze pokazao bi mi i gumu kako da zamijenim, al sta ce me babo ucit :lol:
Edit: vozili malo po poligonu na Energoinvestu, kaze vozi sad ti nazad. I vratim nas u komadu :D

Vjezbali i rute, cini mi se 6 ih bilo, i paralelno parkiranje iako se nije polagalo, i kretanje pod rucnom, i parkiranje u rikverc, to se vec polagalo. Samo jedan clan komisije bio, rekao mi vozi tu i tu rutu, rekoh ja pojma nemam koja je koja, sve mi se izmijesale, moracete mi govorit :lol:
Na kraju je imao samo jednu primjedbu, da moram preko sina brze prelazit, a ja usporila da ne sjebem auto, rupcage oko sina bile. Kad smo se vratili na polaznu na Dobrinji, izlazimo iz auta, kaze instruktor babi "nista nije znala", ja se sasrala, stari preblijedio, kad pocese se smijat, kaze sve je dobro proslo, cestitaju i et :D
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#188 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Optimist »

Seyfo wrote: 15/04/2021 11:42 U mene žena kad je položila vozački, uvijek kad je palila auto bilo problema jer je instruktor naučio da prvo stavi mijenjač u ler i onda pali bez da drži kvačilo. Tako da je ona imala vozačku a nije znala da kad pališ auto u brzini moraš držati kvačilo. Dok je to naučila, bilo je sličnih poskakivanja a najgore je bilo kad joj se auto ugasi u vožnji ili još gore prilikom kretanja uzbrdo, taman da je najblaža uzbrdica. Jadno moje auto :sad:
Paljenje sa pritisnutim kvacilom je unazad 15ak godina prisutno na vozilima. Svako starije vozilo nema taj uslov prilikom pokretanja.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#189 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Evolution_IV »

Optimist wrote: 15/04/2021 13:00
Seyfo wrote: 15/04/2021 11:42 U mene žena kad je položila vozački, uvijek kad je palila auto bilo problema jer je instruktor naučio da prvo stavi mijenjač u ler i onda pali bez da drži kvačilo. Tako da je ona imala vozačku a nije znala da kad pališ auto u brzini moraš držati kvačilo. Dok je to naučila, bilo je sličnih poskakivanja a najgore je bilo kad joj se auto ugasi u vožnji ili još gore prilikom kretanja uzbrdo, taman da je najblaža uzbrdica. Jadno moje auto :sad:
Paljenje sa pritisnutim kvacilom je unazad 15ak godina prisutno na vozilima. Svako starije vozilo nema taj uslov prilikom pokretanja.
ja ljeti palim bez uvijek :D

dobro je sto nije oprema sa onim dugmetom...
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#190 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by NediM17 »

Keyless i dugme zakon. :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#191 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Evolution_IV »

ma joj,kad je +30 nista ljepse nego otvorit prozor,i upalit kroz njega jer se ne moze opstat kad upekne u crno auto :D
Post Reply