Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#11001 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Kiki112 wrote:
S4mpion wrote: Ova tvrdnja ne stoji, jer ateizam nema skoro nikakve veze sa ljudskosti, nije zasnovan na tim principima. Ateisti/agnostici mogu, ali i ne moraju svoj svjetonazor zasnivat na ljudskosti. Da li su stvari, koje rade ateisti/agnostici, moralne, ispravne, normalne uveliko zavisi od toga pod kojim podnebljem i u kojem vremenu se nalaze i kojim trendovima su izloženi.

S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
Iako je ovo jedna od većih gluposti koje sam u zadnje vrijeme pročitao, već ima dosta odgovora na isto.
Osvrnuti ću se samo i reći da pogledamo moralno i ispravno djelo zasnovano na određenim principima u Siriji, pod djelom ISISa.
Tako su moralni i ljudski jer imaju knjigu koja ih drži dalje od grijeha? :)
Na čijim principima?
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#11002 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

S4mpion wrote:
Kiki112 wrote:
S4mpion wrote: Ova tvrdnja ne stoji, jer ateizam nema skoro nikakve veze sa ljudskosti, nije zasnovan na tim principima. Ateisti/agnostici mogu, ali i ne moraju svoj svjetonazor zasnivat na ljudskosti. Da li su stvari, koje rade ateisti/agnostici, moralne, ispravne, normalne uveliko zavisi od toga pod kojim podnebljem i u kojem vremenu se nalaze i kojim trendovima su izloženi.

S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
Iako je ovo jedna od većih gluposti koje sam u zadnje vrijeme pročitao, već ima dosta odgovora na isto.
Osvrnuti ću se samo i reći da pogledamo moralno i ispravno djelo zasnovano na određenim principima u Siriji, pod djelom ISISa.
Tako su moralni i ljudski jer imaju knjigu koja ih drži dalje od grijeha? :)
Na čijim principima?
nisi li rekao da je upitna moralnost i ispravnost djela ateista/agnostika ovisno u kojem su vremenu i kojim su trendovima izloženi
rekao si da teisti nisu zasnovani na istim principima, dakle oni svoje "vrijednosti" crpe od negdje dalje, odakle?

Biblije, Kurana, Tore?
Crkve, džamije, hrama?

Sve smo ove principe vidjeli na djelu, od ISISa i ubijanja svega što se kreće, te Židovskog klanja arapske djece u ime nekog Boga, koji im navodno daje moralnost.

Apsurd apsurda.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#11003 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Kiki112 wrote:
S4mpion wrote: Na čijim principima?
nisi li rekao da je upitna moralnost i ispravnost djela ateista/agnostika ovisno u kojem su vremenu i kojim su trendovima izloženi
rekao si da teisti nisu zasnovani na istim principima, dakle oni svoje "vrijednosti" crpe od negdje dalje, odakle?

Biblije, Kurana, Tore?
Crkve, džamije, hrama?

Sve smo ove principe vidjeli na djelu, od ISISa i ubijanja svega što se kreće, te Židovskog klanja arapske djece u ime nekog Boga, koji im navodno daje moralnost.

Apsurd apsurda.
Nisam ti džaba postavio ono pitanje.

Kritikuješ religijske principe, a pričaš o ličnim. To što se neko smatra sljedbenikom određene religije i svoj čin pravda religijom, uopšte ne znači da religija stoji iza njega.
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#11004 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

S4mpion wrote:
Kiki112 wrote:
S4mpion wrote: Na čijim principima?
nisi li rekao da je upitna moralnost i ispravnost djela ateista/agnostika ovisno u kojem su vremenu i kojim su trendovima izloženi
rekao si da teisti nisu zasnovani na istim principima, dakle oni svoje "vrijednosti" crpe od negdje dalje, odakle?

Biblije, Kurana, Tore?
Crkve, džamije, hrama?

Sve smo ove principe vidjeli na djelu, od ISISa i ubijanja svega što se kreće, te Židovskog klanja arapske djece u ime nekog Boga, koji im navodno daje moralnost.

Apsurd apsurda.
Nisam ti džaba postavio ono pitanje.

Kritikuješ religijske principe, a pričaš o ličnim. To što se neko smatra sljedbenikom određene religije i svoj čin pravda religijom, uopšte ne znači da religija stoji iza njega.
ja sam tebe pitao na kojim principima

Biblije, Kurana, Tore?
Crkve, džamije, hrama?

Znači kada netko radi zločin, religija ne stoji iza njega
Upravo smo utvrdili, da su vjernici produkt trendova i vremena, točno i kao ateisti.

Znači ljudi koji vjeruju u boga i oni koji ne vjeruju su u potpunosti moralno jednaki, osim što će oni religiozni vjerovatnije krenuti na neki džihad ili križarski rat ;)

Došli smo do toga da i budisti rade zločine (Ashin Wirathu), tako da je priča da su vjernici "moralniji" od nevjernika, ono, samo smiješna :)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#11005 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Kiki112 wrote: nisi li rekao da je upitna moralnost i ispravnost djela ateista/agnostika ovisno u kojem su vremenu i kojim su trendovima izloženi
rekao si da teisti nisu zasnovani na istim principima, dakle oni svoje "vrijednosti" crpe od negdje dalje, odakle?
Ne teisti, već ispravnost njihovih postupaka.*
S4mpion wrote: S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
I teisti su, baš kao i ateisti, izloženi trendovima, ali trendovi ne mijenjaju zapisane moralne norme, možda mijenjaju nečija shvatanja, ali ne i pisani zakon.

Vjernik može 100 puta, tokom života, promijeniti svoje stavove i shvatanja, ali knjiga, na koju se poziva, se ne mijenja. Vjerniku možeš reći: "Halo, šta to radiš, je li ti fino Bog zabranio da to radiš, stranica ta i ta."

Ateisti to ne možeš reći, jer ateizam nema jedinstvene moralne norme.

P.S.
Gore napisano ne znači da su vjernici moralniji od ateista.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#11006 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by harač »

S4mpion wrote:
Ne pričam o shvatanjima. Pravilo je ostalo neizmjenjeno, bez obzira na shvatanja, koja su nekad, očekivano, različita.

Ateisti se mogu pozvat na Kantovu deontologiju ili neki drugi izvor, ali se isti ne mogu tako vezat za ateizam kao što se Kur'an može vezat za islam npr.
zašto bi se svi morali vezati za bilo koju verziju moralne teorije? to ne čine ni vjernici. banalna je činjenica da kršćani odbacuju islam i njegov moral kao hrpu plagijatorskih gluposti. činjenica je također da, pored tzv. jedinstvenog standarda, imaš raličita tumačenja istog, različite pravne škole, te da ne postoji zemljaski autoritet koji može ponuditi jedno autoritativno tumačenje. primjetio sam da imaš običaj stvarati misterije, gdje iste ne postoje :D
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#11007 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

S4mpion wrote: I teisti su, baš kao i ateisti, izloženi trendovima, ali trendovi ne mijenjaju zapisane moralne norme, možda mijenjaju nečija shvatanja, ali ne i pisani zakon.

Vjernik može 100 puta, tokom života, promijeniti svoje stavove i shvatanja, ali knjiga, na koju se poziva, se ne mijenja. Vjerniku možeš reći: "Halo, šta to radiš, je li ti fino Bog zabranio da to radiš, stranica ta i ta."

Ateisti to ne možeš reći, jer ateizam nema jedinstvene moralne norme.

P.S.
Gore napisano ne znači da su vjernici moralniji od ateista.
znači dokazali smo da su teisti, outdejtani i zatucani :lol:

pozivanje na knjigu koja je napisana prije 2000 godina i korištenje njihovih praksi danas, ne znam..

te moralne norme ne koriste ni vjernici, velika većina nikad nije ni pročitala neku od tih knjiga

čak i oni koji jesu (teolozi) se prepiru oko stvari što bi što trebalo značiti
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#11008 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

harač wrote:
S4mpion wrote:
Ne pričam o shvatanjima. Pravilo je ostalo neizmjenjeno, bez obzira na shvatanja, koja su nekad, očekivano, različita.

Ateisti se mogu pozvat na Kantovu deontologiju ili neki drugi izvor, ali se isti ne mogu tako vezat za ateizam kao što se Kur'an može vezat za islam npr.
zašto bi se svi morali vezati za bilo koju verziju moralne teorije? to ne čine ni vjernici. banalna je činjenica da kršćani odbacuju islam i njegov moral kao hrpu plagijatorskih gluposti. činjenica je također da, pored tzv. jedinstvenog standarda, imaš raličita tumačenja istog, različite pravne škole, te da ne postoji zemljaski autoritet koji može ponuditi jedno autoritativno tumačenje. primjetio sam da imaš običaj stvarati misterije, gdje iste ne postoje :D
Ne bi morali, ali diskusija je krenula od ove tvrdnje:
Ateisti/agnostici baziraju svoj svjetonazor da jednostavnoj ljudskosti
A uvećano sam i ja napisao u citiranom postu. :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#11009 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Kiki112 wrote:
znači dokazali smo da su teisti, outdejtani i zatucani :lol:
Nisam siguran, ali mislim da se ova izjava može svrstat u uvrede.

Nema potrebe za vrijeđanjem. Ili ipak ima?
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#11010 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Lopov-eliminator »

S4mpion wrote:
Kiki112 wrote:
Ateisti/agnostici baziraju svoj svjetonazor da jednostavnoj ljudskosti
Ova tvrdnja ne stoji, jer ateizam nema skoro nikakve veze sa ljudskosti, nije zasnovan na tim principima. Ateisti/agnostici mogu, ali i ne moraju svoj svjetonazor zasnivat na ljudskosti. Da li su stvari, koje rade ateisti/agnostici, moralne, ispravne, normalne uveliko zavisi od toga pod kojim podnebljem i u kojem vremenu se nalaze i kojim trendovima su izloženi.

S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
@s4mpion

Ako ne zavisi od trendova zbog cega je onda islam kod nas drugaciji nego u arapskim zemljama?

Ko ti je dao tumacenje/a Kur'ana kojima se rukovodis ako nisu ljudi koji su se bavili tim (tefsir)?

Ajde reci, od cega to zavisi ispravnost postupaka sljedbenika religije?

Istini za volju, objasnjenje koje nudi @Kiki112 je prilicno nejasno.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#11011 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

S4mpion wrote:
Kiki112 wrote:
znači dokazali smo da su teisti, outdejtani i zatucani :lol:
Nisam siguran, ali mislim da se ova izjava može svrstat u uvrede.

Nema potrebe za vrijeđanjem. Ili ipak ima?
Image
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#11012 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

Ispričavam se, možda je izašlo nejasno
Mada htio sam reći ako je tako (s čime se ne slažem). outdejtano svakako je, a zatucanost bi došla s time ako se mora držati točno onog što je zapisano
No, to zapisano se svuda drugačije tumači
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5490
Joined: 12/10/2014 01:12

#11013 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
Kiki112 wrote: ali za sampinjona i skupljaca, oni nisu pravi muslimani. :lol:
Gdje sam pisao o pravim muslimanima?
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#11014 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Gdje sam pisao o pravim muslimanima?
sjetit ces se ti vec. :mrgreen:
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#11015 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

skupljac_zeljeza wrote:
5 0 5 wrote:
Kiki112 wrote: ali za sampinjona i skupljaca, oni nisu pravi muslimani. :lol:
Gdje sam pisao o pravim muslimanima?
Nešta si krivo kopirao
To ja napisao nisam vec skupljac_zeljeza
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#11016 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Lopov-eliminator »

S4mpion wrote: ...
Ateisti to ne možeš reći, jer ateizam nema jedinstvene moralne norme.
Nemaju ih ni vjernici. U Saudijskoj Arabiji se nemoralnim smatraju neke stvari koje se kod nas uopste ne smatraju nemoralnim a i prvi i drugi se mogu pozivati na religiju u kontekstu dopustanja ili nedopustanja.

Nije lose za procitati.
http://www.theweek.co.uk/60339/eleven- ... -cannot-do

Ili kod nas vehabije koje su rastjerivale parove s klupa usred noci jer su oni to smatrali nemoralnim.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#11017 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

Kiki112 wrote: Nešta si krivo kopirao
To ja napisao nisam vec skupljac_zeljeza
a skupljac je i krivo kopirao. :lol:
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#11018 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

5 0 5 wrote:
Kiki112 wrote: Nešta si krivo kopirao
To ja napisao nisam vec skupljac_zeljeza
a skupljac je i krivo kopirao. :lol:
hahah
sjebah se i ja :lol:
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#11019 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

Lopov-eliminator wrote:
S4mpion wrote: ...
Ateisti to ne možeš reći, jer ateizam nema jedinstvene moralne norme.
Nemaju ih ni vjernici. U Saudijskoj Arabiji se nemoralnim smatraju neke stvari koje se kod nas uopste ne smatraju nemoralnim a i prvi i drugi se mogu pozivati na religiju u kontekstu dopustanja ili nedopustanja.

Nije lose za procitati.
http://www.theweek.co.uk/60339/eleven- ... -cannot-do

Ili kod nas vehabije koje su rastjerivale parove s klupa usred noci jer su oni to smatrali nemoralnim.
pa i sampinjonu je nemoralno ako se dva muskarca vole, a apsolutno mu je ok ako jedan muskarac odsijece glavu drugome. jer tako pise u njegovoj knjizi "moralnih odredbi i pravila zivljenja". :mrgreen:
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#11020 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

Kiki112 wrote: hahah
sjebah se i ja :lol:
ma i mene je malo zbunilo, jer je covjek master sa copy/paste tehnikom.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5490
Joined: 12/10/2014 01:12

#11021 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Gdje sam pisao o pravim muslimanima?
sjetit ces se ti vec. :mrgreen:
Pomiješao si nešto, ali to je tvoj problem. Nekakva nakaradna tradicija ili politički program mogu biti dio muslimanskog društva, ali ne znači da su od islama. Program BAS partije ili Gadafijeva Zelena knjiga nisu ni ajeti ni hadisi, a da ne idemo do ISIL-a i Al Kaide. Nemoj da moram za to potezati plastične primjere poput Staljina kao osnivača državnog ateizma. :mrgreen:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5490
Joined: 12/10/2014 01:12

#11022 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
Kiki112 wrote: hahah
sjebah se i ja :lol:
ma i mene je malo zbunilo, jer je covjek master sa copy/paste tehnikom.
Osevapio se ko je ovo postavio. :D Tražite se...

Image
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#11023 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Hakiz »

S4mpion wrote:
Hakiz wrote:
S4mpion wrote: S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
Zašto su onda hrišćani prestali spaljivati vještice? Ili zašto su nakon nekih 1300 godina postojanja hrišćanstva odjednom počeli to raditi?
Pa imaš ljude koji se smatraju muslimanima, a kradu, šta ćemo s njima?

Njihovi postupci su u Kur'anu jasno naznačeni kao nemoralni, pa ti možeš radit šta ti je ćeif, ali napisano pravilo nećeš promijenit. Upravo zbog toga ne pričam o praksi vjernika, već o samim pisanim pravilima.
Ako pažljivo pročitaš šta si napisao, vidjećeš da piše: ...ispravnost postupaka KOJE ČINE SLJEDBENICI RELIGIJE...

Dakle ne piše ispravnost postupaka koji su naređeni sljedbenicima religije, nego piše ispravnost postupaka koje sljedbenici religije čine. To je praksa.

Dakle, pričaš o praksi vjernika, ne o samim pisanim pravilima.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#11024 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Pomiješao si nešto, ali to je tvoj problem. Nekakva nakaradna tradicija ili politički program mogu biti dio muslimanskog društva, ali ne znači da su od islama. Program BAS partije ili Gadafijeva Zelena knjiga nisu ni ajeti ni hadisi, a da ne idemo do ISIL-a i Al Kaide. Nemoj da moram za to potezati plastične primjere poput Staljina kao osnivača državnog ateizma. :mrgreen:
jasno je meni buraz. islam je neka utopijska mastarija koju niko u praksi nije ni ti moze postici. ili ipak mogu oni koji ga doslovno sa svojeg maternjeg jezika uce i prakticiraju. je li tako? :skoljka:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5490
Joined: 12/10/2014 01:12

#11025 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Pomiješao si nešto, ali to je tvoj problem. Nekakva nakaradna tradicija ili politički program mogu biti dio muslimanskog društva, ali ne znači da su od islama. Program BAS partije ili Gadafijeva Zelena knjiga nisu ni ajeti ni hadisi, a da ne idemo do ISIL-a i Al Kaide. Nemoj da moram za to potezati plastične primjere poput Staljina kao osnivača državnog ateizma. :mrgreen:
jasno je meni buraz. islam je neka utopijska mastarija koju niko u praksi nije ni ti moze postici. ili ipak mogu oni koji ga doslovno sa svojeg maternjeg jezika uce i prakticiraju. je li tako? :skoljka:
Pratiš površno diskusiju. Već sam napisao da je na dunjaluku teško naraviti idealno društvo, ali ugodno za život je moguće. Šeriat je to bio u nekoliko navrata vrlo uspješan. S.Arabija, Iran ili Pakistan imaju elemente šerijatskog društva, ali svi njihovi zakoni nisu šeriat. Jer, odakle onda razlike evo u samo ovom jednom primjeru oko vožnje automobila.
Locked