Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#1 Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor? Drugacije receno: da li mi stvarno znamo sto je ateizam?

Na cemu ATEISTI baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?

Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma. Ili zasto bi ateizam uopce trazio smisao u zivotu, ako na koncu sve zavrsava sa bioloskom smrcu?

Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota? Tako ga je bar definirao matematicar i logicar.J. Lennox!

Zelio bih da se ozbiljno osvrnemo na ovu temu i u dostojnom dijalogu osvijetlimo ateisticki svjetonazor, ako je to uopce moguce.

******************************************************************************

KOMENTAR MODERATORA

Nakon bezuspjesnih pokusaja da tema bude uoblicena po nekim civilizacijskim standardima i da se ocisti od nevjerovatne kolicine vrijedjanja, off topica, itd; otkljucana je u izvornom obliku, uz nekoliko natuknica:

1. Ova je tema vjerovatno pogresno koncipirana od samog pocetka i samim tim je otisla u nezeljnom pravcu. Tema o ateistickom svjetonazoru na podforumu filozofija trebala bi se baviti ateistickim odnosom prema svijetu, covjeku, smrti, etici, istini, itd … dakle, trebala bi se obradjivati onako kako je ona definisana u klasicnoj filozofiji pojmom Weltanschauung.

Da bi definisali okvir razgovora, prilazem jedan zanimljiv dio razgovora sa Drazenom Glavasem, koji se bavi nekim osnovnim parametrima uspjesne komunikacije na temu svjetonazora … kompletan tekst mozete procitati ovdje: http://www.vern.hr/docs/medijske-stipen ... 1-2013.pdf

Što je to Svjetonazor

"Na osnovi čega donosimo takve i slične (etičke) odluke? Kako razlikujemo dobro od zla? Naš odgovor, između ostaloga, ovisi o našim vrijednostima, odnosno svjetonazoru. Čini se da se u Hrvatskoj ovih dana rasplamsava pravi “svjetonazorski rat”. Ali što je to svjetonazor? Među sinonimima za svjetonazor često susrećemo sljedeće pojmove: mentalna infrastruktura, religijska pretpostavka, metanaracija te kulturalna priča, dok Marksisti svjetonazor nazivaju ideologijom, a znanstvenici paradigmom. Kolokvijalno, često govorimo i o mentalitetu.

Povijest riječi svjetonazor povezuje se s filozofom Immanuelom Kantom (1724.-1804.). Kant je prvi put upotrijebio riječ Weltanschauung (njem. Welt – svijet),1790. u svojem dijelu “Kritika moći suđenja”. Johann Gottlieb Fichte (1762.- 1814.), nadahnut Kantovim djelom, dvije godine poslije koristi ovaj termin u svojoj prvoj knjizi “Pokušaj kriti- ke svekolike objave”. Nakon njega, preko Schellinga i Schleiermachera (1799.) do Hegela (1806.) i Goethea (1815.), termin Weltanschauung se ukorijenio i koriste ga mnogi intelektualci i umjetnici na prijelazu s 18. na 19. stoljeće, da bi u 20. stoljeću u Europi doživio svoj vrhunac.

Dr. James W. Sire u knjizi “Izazov svjetonazora” (STEPress, 2001.) analizira dominantne svjetonazore od teizma, deizma, naturalizma, nihilizma, egzisten- cijalizma, istočnjačkog panteističkog monizma, new agea i postmodernizma, te postavlja sedam temeljnih pitanja za određivanje svjetonazora:

1. Što je prava stvarnost?
2. Kakva je priroda svijeta oko nas?
3. Što je ljudsko biće?
4. Što se događa kad netko umre?
5. Zašto je uopće moguće bilo što znati?
6. Kako razlikujemo dobro od zla?
7. Kakvo je značenje ljudske povijesti?

Zanimljivo je primijetiti čestu nedosljednost odgovora na postavljena pitanja. Primjerice, svijet oko nas istovremeno promatramo kao isključivo materijalan, čovjek se doživljava kao biće stvoreno na Božju sliku, a smrt se promatra kao dokinuće ljudskog postojanja ili pak kao neprekidni niz reinkarnacija. Iz takvih odgovora vidljiva je necjelovitost i nerazumijevanje vlastitih svjetonazora. Psiholozi ukazuju da su vanjsko ponašanje i djelovanje, pod utjecajem naših stavova, očekivanja, svjetonazora i vrijednosti.

Dr. Sire je uvjeren da bi “svatko od nas, želi li biti posve intelektualno svjestan, morao moći ne samo prepoznati svjetonazor drugih ljudi već i biti svjestan vlastitog svjetonazora – znati zašto ga je prihvatio i zašto ga, u svjetlu tako brojnih mogućnosti, smatra istinitim”."

2. Dalje, za temu bi vjerovatno bilo interesantno da se pozabavi nekim od interesantnijih doprinosa istoj, i kao dva zanimljiva polazista prilazem ispod dva clanka koje vrijedi procitati, jedan je razgovor sa Danilom Kisom, a drugi tekst Marijana Orsolica “Crtize o ateizmu i teizmu" sa stranice Prometej.ba. Oba su jako interesantna i paradigmaticna u smislu usmjeravanja ove diskusije.

Danilo Kis
http://lupiga.com/intervjui/razgovor-s- ... cation=ufi

Marijan Orsolic
http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... slika-1915

Predlazem da temu nastavimo u ovom pravcu. Molim vas da se suzdrzite od prozelitizma, vrijedjanja, dokazivanja ‘neispravnosti’ svjetonazora ideoloskih ‘oponenata' i neistomisljenika, i da nastavimo o ateistickom svjetonazoru.

Ovaj post kopiracu svakih nekoliko strana. Ukoliko budemo neuspjesni u nakani da ozbiljno i civlizovano razgovaramo o ovoj temi, bice otvorena nova sa naslovom “Ateisticki svjetonazor”, i pocecemo ispocetka. :)

Hvala.
[Komentar moderatora - 16. april 2015.]
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by JoseMujica »

na humanizmu
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#3 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

JoseMujica wrote:na humanizmu
Na cemu ga je onda fundirao prvi covjek, buduci da su ateisti misljenja, da su ljudi od same pojave bili ateisti?
Humanizam nije privilegija ateizma, jer religijski humanizam ima dublji korijen od ateistickog.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#4 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by JoseMujica »

dobro onda na humanocentrizmu u odnosu na religijski deicentrizam

relizam vs. imaginacija
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#5 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

JoseMujica wrote:dobro onda na humanocentrizmu u odnosu na religijski deicentrizam

relizam vs. imaginacija
Nije mi u potpunosti jasno, kako ces na homocentrizmu fundirati ateizam? Znas li ti na koji nacin bi to funkcioniralo, jer ti moras iskljuciti teizam iz price? Dakle, covjek na samom sebi definira svijet i svoj smisao, iako nije niti kreator samog sebe, niti svijeta koji ga okruzuje.
Nesto ne stima sa tvojom filozofijom fundiranja ateizma!
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#6 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

Michael24

ovakve teme obicno zaturamo mi, ateisti, kojima je svjetonazor "embedovan" i ne osjecaju potrebu za posebnim softverom.
Prema tome ja bih ti prijateljski predlozio da izbjegavas ovakve teme jer uopce ne idu u korist onoga sto je tebi cilj - da zakljucis da je bice bez vjere/religije moralno izgubljeno bice.
Ja ti necu ponavljati dobropoznate dokaze o "bioloskom moralu" koji je cak usadjen i zivotinjama. Ljudi su ipak nesto vise i njihov je moral produkt njihove svijesti.
Ali otkud ti ideja da ta svijest mora biti religijske naravi ?!?!

Ja sam u vise navrata i u vise svojih forumskih zivota :roll: stalno ponavljao tezu o APSOLUTNOM MORALU, moralu kojemu ne treba religija (dapace, samo mu smeta).
A tebi bi za ovo svoje prvo javljanje postavio kontrapitanje, odnosno predlozio bih ti da ti svoje pitanje preformulises u pitanje - na cemu INOVJERNICI baziraju svoj svjetonazor?
Ovako kako si ti postavio pitanje ispada da se mi dijelimo samo na vjernike i nevjernike pri cemu zaboravljas da i medju samim religijama vlada animozitet nista manji nego prema ateizmu!
Prema tome, ja tebi uzvracam pitanjem:
- na kojoj religiji treba bazirati svjetonazor ?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by beni-bu-man »

there is no god...
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by beni-bu-man »

i ako postoji bog...... they say god is perfect, but i say he blew it........
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#9 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vaučer »

Na cemu ATEISTI baziraju svoje moralno-eticko ponasanje?
Čovjek kao odgovoran, produktivan i konstruktivan dio svijeta koji ga okružuje.
Čovjek kao kreator, kao izumitelj, kao istraživač i kao sredstvo promjene.
Ponašanje će svatko definirati za sebe i ne mogu govoriti za druge, moja osobna uvjerenja su kombinacija odgoja i osobnog iskustva. Vjerujem strogo u poštenje, pomaganje drugima, jednakost među ljudima, ljudska prava i slobode.
Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?
Smisao života?
Život je smisao života.
Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma. Ili zasto bi ateizam uopce trazio smisao u zivotu, ako na koncu sve zavrsava sa bioloskom smrcu?
Da, zašto tražiti smisao života kad možeš umjesto tog tražiti život.
Ne poznajem veće tričarije od ideje 'smisla života', kako samo uzvišeno to zvuči, kao da je ta formula u stanju ispraviti greške, popraviti slomljeno, promjeniti nepromjenjivo.
Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota? Tako ga je bar definirao matematicar i logicar.J. Lennox!
O da, naravno.
Zaljepimo nihilizam kao etiketu na čelo ateizma.
To je najpliće i najotužnije relativiziranje života bez ideje boga, inače kao praksa vrlo ukorjenjeno među vjernicima, gotovo da postoji znak jednakosti između pojmova ateist i nihilist.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#10 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by JoseMujica »

Mihael24 wrote:
JoseMujica wrote:dobro onda na humanocentrizmu u odnosu na religijski deicentrizam

relizam vs. imaginacija
Nije mi u potpunosti jasno, kako ces na homocentrizmu fundirati ateizam? Znas li ti na koji nacin bi to funkcioniralo, jer ti moras iskljuciti teizam iz price? Dakle, covjek na samom sebi definira svijet i svoj smisao, iako nije niti kreator samog sebe, niti svijeta koji ga okruzuje.
Nesto ne stima sa tvojom filozofijom fundiranja ateizma!
naprotiv...sve štima jer nije bog stvorio čovjeka već čovjek boga, pa i sam svijet je sve više konstrukcija čovjeka, kako u idejnom tako iu materijalnom smislu
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#11 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ho oponopono »

Zaista ...Image
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#12 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by illuminated »

na istini kakvoj takvoj (ljudskoj), za razliku od religijskih ubleha.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#13 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by JoseMujica »

ho oponopono wrote:Zaista ...Image
ako ti je smiješna moja konstatacija....molim da mi pokažete boga? Ako postoji igdje izvan vaše imaginacije ja samo želim da vidim to čudo...jel pošteno?

evo pozivam i putem foruma tog boga da se ukaže...ne tražim ni da me spasi (možda od ovih bogobojaznih :D )

ps

samo nemojte daviti sa šupljom dalje ...molim vas
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#14 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by seln »

Mihael24 wrote:Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor? Drugacije receno: da li mi stvarno znamo sto je ateizam?

Na cemu ATEISTI baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?

Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma. Ili zasto bi ateizam uopce trazio smisao u zivotu, ako na koncu sve zavrsava sa bioloskom smrcu?

Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota? Tako ga je bar definirao matematicar i logicar.J. Lennox!

Zelio bih da se ozbiljno osvrnemo na ovu temu i u dostojnom dijalogu osvijetlimo ateisticki svjetonazor, ako je to uopce moguce.
Trolaj, trolaj, pa i za pojas zadjeni....
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#15 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by beni-bu-man »

JoseMujica wrote:
ho oponopono wrote:Zaista ...Image
ako ti je smiješna moja konstatacija....molim da mi pokažete boga? Ako postoji igdje izvan vaše imaginacije ja samo želim da vidim to čudo...jel pošteno?

evo pozivam i putem foruma tog boga da se ukaže...ne tražim ni da me spasi (možda od ovih bogobojaznih :D )

ps

samo nemojte daviti sa šupljom dalje ...molim vas
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Religija – najveća zabluda čovečanstva...
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#16 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ho oponopono »

...ma nije tvoja smiješna ovo je smijurija pobogu :D

...biti realan,inteligentan čovjek pa zar mu treba "pakao" da bi se ponašao ljudski i bio čovjek u pravom smislu te riječi...više ateista ima poštenih, skromnih pobogu od "vjernika" koji žive kako već žive ...raskošno i loše...a vjerovati bez vjerovanja u kaznu je nešto drugo od onoga što su izopačili! 8-)
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#17 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

Naravno sve se svodi na istu raspravu...

Bas zbog toga ja kontinuirano nastojim da izbjegnem djeciju svadju "ima-li-ili-nema-Boga" jer to uopce nije temelj naseg razlikovanja. Ono gdje je religijska kontradikcija najveca jeste upravo u pretpostavci da Bog postoji, jer ono kako ga religije tumace je najvece ismijavanje Kreatora univerzuma !
Nevjerovanje u takvog Boga ne samo da nije grijeh vec se radi o, apsurda li, najvecem mogucem respektu prema necemu sto nam je jos nedokucivo!

Ateistima pripisaste hedonizam! Koji bezobrazluk. Hedonizam je upravo ono sto je glavni motiv religioznosti - zivot nakon ovoga. Rijec je dakle o "odlozenom hedonizmu" (mada ga se vecina vjernika bogme ne odrice ni u prvom poluvremenu!). Drugi zivot je najbolji izgovor za izbjegavanje odgovornosti u ovom zivotu. A neodgovornost je druga rijec za nemoral.
O moralu i postenju koje je rezultatom poltronstva i nadzorne kamere... zaista nemam snage vise govoriti!
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#18 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

dustaban wrote: Prema tome ja bih ti prijateljski predlozio da izbjegavas ovakve teme jer uopce ne idu u korist onoga sto je tebi cilj - da zakljucis da je bice bez vjere/religije moralno izgubljeno bice.
Interesantno, ti znas sto je moj cilj, a ja kao da to nebih znao! Izbjegavanje ovakvih tema nije oportuno, jer mi zivimo u slobodi, a ne u totalitarnim sustavima poput komunizma ili naci-fasizma, gdje su verbalni delikti bili kaznjavani robijom. Ta vremena su proslost, a filozofija raspravlja o svim temama, neovisno da li iste nekom odgovarale ili ne.
Zadnju recenicu si sam konstruirao i ona bi mogla biti ispravna, jer cak ni budizam (Hinayana budizam! op. pi!) nije uspio odrzati svoje ateisticke fundamente, nego se priklanja teizmu. (Mahayana budizam!op.pi!)
Daj mi jedan logican i racionalan razlog, zasto bi jedan ateist trebao zivjeti moralno, ako ga nebi u tome sprijecavale zakonske norme u drustvu? Vec je i I. Kant tu dilemu uvidio i kao neodrzivu ocjenio i odb
dustaban wrote: Ja ti necu ponavljati dobropoznate dokaze o "bioloskom moralu" koji je cak usadjen i zivotinjama. Ljudi su ipak nesto vise i njihov je moral produkt njihove svijesti. Ali otkud ti ideja da ta svijest mora biti religijske naravi ?!?!
Mihajlo Markovic, jedan sekularni humanist, dakle ne teist sumnja u tvoj bioloski moral, jer u kemijskim spojevima, dakle atomima i molekulama ne vlada nikakav moral, a sve bioloske supstancije su sazdane iz atoma i molekula, ili boljereceno iz kvanta, koji nisu nosioci ni morala ni etike. On kaze, da ateisti ne posjeduju neku nepromjenjivu i apsolutnu Instanciju, koja bi im diktirala kako se trebaju ponasati, u cemu mu dajem potpuno pravo. Tu je nejasno, odakle bi trebao doci onaj imperativni zahtjev: "trebas tako raditi", jer na svijeti zivi 7 milijardi ljudi i svi bi onda imali svoj vid morala i etike, koje bi onda drzava morala svesti na jedan kompromis i aplicirati kao normu. Pises o svijesti, a sto bi to bila svijest, to bi tek morao definirati, sto ti nece poci za rukom, jer materijalne svijesti nigdje nema. Kvantna mehanika je oborila materijalisticku paradigmu svijeta i zivota u njemu, jer u biti materija niti ne postoji. Sve dolazi iz DUHA- i kondenzira u sljaku materijalne stvarnosti u svijetu. Primjer: svjetlost je nematerijalni dio relativnog svijeta, i Einstein je bio misljenja, da nije iz ovoga svijeta, a materiju je smatrao izkristaliziranom svjetloscu. Materijalisticka paradigma svijeta je opsoletna, jer ju je znanost davno oborila, a vi jos uvjek kasate za istinskom znanosti.
Svijet moze biti iskljucivo teisticki, jer ga nisi u stanju objasniti na neki drugi nacin. Pa i sami ateisti posezu za transcendentalnim pojmovima, ako zele govoriti o svijetu, jer za njih bi svijet morao biti vjecan, gdje nam znanost takodjer nudi nesto sasvim drugo. Ateisti postuliraju kod vjecnosti univerzuma vjecni prostor i vjecno vrijeme, a to znanost obara. Pogledaj Einsteinovu teoriju relativnosti, i kvantnu mehaniku. U singularnosti zavrsava sva fizika.
Drugi jos veci problem vjecnog univerzuma bi bili zakoni i informacija koji su mu inherentni. Odakle dolaze? Da li si vidio zakone bez zakonodavca? Ja ne!
dustaban wrote: Ja sam u vise navrata i u vise svojih forumskih zivota :roll: stalno ponavljao tezu o APSOLUTNOM MORALU, moralu kojemu ne treba religija (dapace, samo mu smeta).
Apsolutni moral, bez APSOLUTUMA je nonsens nosensa!
dustaban wrote: A tebi bi za ovo svoje prvo javljanje postavio kontrapitanje, odnosno predlozio bih ti da ti svoje pitanje preformulises u pitanje - na cemu INOVJERNICI baziraju svoj svjetonazor?
Na Bogu, koji je omniscijentan, omnipotentan i omnibenevolentan. Ako ateisti misle da Bog ne postoji, a dokazati da ne postoji nisu u stanju, sto onda oni odbacuju? Oni ne-znaju da Bog ne postoji, a onda je njihova vjera da ga nema, najtvrdja vjera koja postoji, jer je potpuno iracionalna.
Tvrditi da ne postoji Bog kreator univerzuma i zivota u njemu, a sam ne biti taj kreator, nije racioanalan stav, jer vjecni univerzum nije logican, buduci ga znanost obara, a sama tvrdnja povlaci za sobom neminovno pitanje, koje ateisti potezu za vjecnog Boga i koje je u tom pogledu iracionalno kod njegovih atributa, odakle dolazi univerzum i odakle zakoni i zivot u njemu, ostaje nerjesivi problem sekularnog ateizma. On se sam obara!
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#19 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

vaučer wrote: Čovjek kao odgovoran, produktivan i konstruktivan dio svijeta koji ga okružuje. Čovjek kao kreator, kao izumitelj, kao istraživač i kao sredstvo promjene.Ponašanje će svatko definirati za sebe i ne mogu govoriti za druge, moja osobna uvjerenja su kombinacija odgoja i osobnog iskustva. Vjerujem strogo u poštenje, pomaganje drugima, jednakost među ljudima, ljudska prava i slobode.
Ma covjece, ovo je forum za filozofiju, a tvoj gornji iskaz nije filozofskog porijekla, nego je dio obicne stradunske konverzacije. Pogledaj ovaj iskaz: Covjek je po svom razumu najrazvijenije bice u svijetu, bar do sada. On je po svojoj svijesti, razumu i slobodnoj volji nadmocan nerazumnom svemiru, pa ipak covjek nije kreator svemira i zivota u njemu. Tko je onda kreator istog? Vjecan nije, jer sve znanstvene teorije govore protiv vjecnosti svemira.
Zato vjeruj, jer ne znas! 8-)
Ateisticka dilema!
vaučer wrote: Smisao života?Život je smisao života.
Snijeg je smisao snijega! Danas je tu sutra se istopi. Kakva je to argumentacija? :lol:
vaučer wrote: Da, zašto tražiti smisao života kad možeš umjesto tog tražiti život.Ne poznajem veće tričarije od ideje 'smisla života', kako samo uzvišeno to zvuči, kao da je ta formula u stanju ispraviti greške, popraviti slomljeno, promjeniti nepromjenjivo.
Covjeku glavna zadaca da nadje svoj smisao i cilj u zivotu, a to je spoznaja BOGA.

Sto se tice nihilizma, to je jedina opcija za ateiste, po preporuci Nietzschea!
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by respo »

na razumu mihaele na razumu
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#21 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

JoseMujica wrote:
naprotiv...sve štima jer nije bog stvorio čovjeka već čovjek boga, pa i sam svijet je sve više konstrukcija čovjeka, kako u idejnom tako iu materijalnom smislu
Upravo ne stima nista, jer tvoje misljenje ne samo da nema veze sa filozofijom, nego je potpuno isprazno.
Protagorina floskula, kako je "covjek mjerilo svih stvari" je idiotski nacin filozofiranja, buduci da covjek nije stvorio univerzum, iako stvara sluku o njemu, ako razumjes sto zelim reci! Svejedno! :dance:
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#22 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

respo wrote:na razumu mihaele na razumu
Na cemu fundiras razum, na ateizmu? 8-)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#23 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nosara »

Mihael24 wrote: Covjeku glavna zadaca da nadje svoj smisao i cilj u zivotu, a to je spoznaja BOGA.
Kad bi covjek tu potragu pretpostavio jebanju i jedenju, ubrzo ne bi bilo nikog ko bi ostao da trazi... Gdje je tu logika...?
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#24 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

JoseMujica wrote:
ako ti je smiješna moja konstatacija....molim da mi pokažete boga? Ako postoji igdje izvan vaše imaginacije ja samo želim da vidim to čudo...jel pošteno?

evo pozivam i putem foruma tog boga da se ukaže...ne tražim ni da me spasi (možda od ovih bogobojaznih :D )

ps

samo nemojte daviti sa šupljom dalje ...molim vas
Pokazi ti meni ljubav! Kako izgleda? Debela, crvena, crna ili je mozda .................. :bih:
User avatar
Mihael24
Posts: 200
Joined: 19/01/2013 11:45
Location: Burgenland

#25 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Mihael24 »

nosara wrote:
Mihael24 wrote: Covjeku glavna zadaca da nadje svoj smisao i cilj u zivotu, a to je spoznaja BOGA.
Kad bi covjek tu potragu pretpostavio jebanju i jedenju, ubrzo ne bi bilo nikog ko bi ostao da trazi... Gdje je tu logika...?
Gdje je logika razvoju i reproduciranju zivotinja!? Da li smatras covjeka zivotinjom?
Locked