muzika...

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1 muzika...

Post by ado-šampion »

Da li se neko susretao sa "kasetnim adapterom", odnosno audio kasetom preko koje se auto-kasetofon može priključiti na diskmen? Zanima me isplati li se to (kaseta košta 20 km u Komelu na Marijin Dvoru)? Čuo sam da se ne isplati, da se "kaseta pokvari za sedam dana"? Kakva su vaša iskusta. Nedavno sam kupio kasetofon Kenwood KRC-16, koji nema izlaza za npr. diskmen, ni za izmjenjivač (ima samo za pojačalo). Prodavanje ovog uređaja i kupovina CD Playera mi se ne isplati.
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#2

Post by sorge_sa »

dacu ti ja povoljno cd player.......ja kupio mp3......150 km JVC......extra dobar zvuk.... :D :-) :) :P 8) :lol:
vier_ringe
Posts: 209
Joined: 24/03/2004 13:03

#3

Post by vier_ringe »

Kad sam ja kupovao auto, zurilo mi se na put, bio je jedan dobar ali..tvornicki radio bez cd-a!
I onda mi raja rekla za tu kasetu, odem i ja u komel i kupim tu kasetu(HQ) 20km, i vjeruj mi ima skoro godinu dana neurekla se radi super..
Snimim sebi na kompu cd-ova i uzivam...jos mi nije neki disc man ali je zvuk super skoro ko sa cdplayera!Slobodno uzmi to, a i nije ti skupo..
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4

Post by ado-šampion »

To sam htio da čujem. Hvala!
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by JD »

Ado i meni je isto vise od godinu dana radila ta kaseta, tj. dok je stara vozila, a ja kad sam polozio uzeo sam mp3 player nakon 2 mjeseca.
Ja sam tu kasetu uzeo dole u Wisi u onoj radnji na spratu, i kostala je 12 KM, ali bez onog kabla koji ide u upaljac, znaci morao sam stavljati baterije u discman.

Eh sad, to nije lose imati, ali ako hoces jak zvuk onda sacuvaj pare za cd player, jer preko te kasete je osjetno tise, cak je radio jaci.
I ima jedan konstantan zvuk, kao da nesto zuji, sto isto zna ici na zivce.


Ja bih ti licno preporucio da skupis para pa uzmes mp3 player, jer kad vec uzimas, nemoj obicni cd player, jer je razlika u cijeni stvarno ne bitna, a prednost mp3 je velika. Mozes naci polovne mp3 playere do 200 KM sigurno, ali ako hoces nov, nece ti trebati vise od 350 KM, najvise do 400 KM.
Imas dole u Mobil Media onaj Sony mp3 player, kostao je 305 KM, pa pogledaj malo.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#6

Post by wels »

Eh sad, to nije lose imati, ali ako hoces jak zvuk onda sacuvaj pare za cd player, jer preko te kasete je osjetno tise, cak je radio jaci.
I ima jedan konstantan zvuk, kao da nesto zuji, sto isto zna ici na zivce.
Imao sam isti slucaj, vjerovatno je taj problem "normalan"poslusaj savjet JD-a.
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#7

Post by JD »

Eh pa ja, sve ima svoju cijenu hehe
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#8

Post by ado-šampion »

Jel to dođe i kabal koji ide u upaljač uz tu kasetu? Moraću probati tu varijantu, barem dok ne bude nekih para za CD Player.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#9

Post by ado-šampion »

JD wrote: Eh sad, to nije lose imati, ali ako hoces jak zvuk onda sacuvaj pare za cd player, jer preko te kasete je osjetno tise, cak je radio jaci.
I ima jedan konstantan zvuk, kao da nesto zuji, sto isto zna ici na zivce.
Možda je to do kasete ili čak diskmena (treba diskmen sa "jačim" izlazom).
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#10

Post by JD »

ado-šampion wrote:Jel to dođe i kabal koji ide u upaljač uz tu kasetu? Moraću probati tu varijantu, barem dok ne bude nekih para za CD Player.
Da. Dodje ti kabal koji ide iz discmana u upaljac, i onda ti ne trebaju baterije.
ado-šampion wrote:Možda je to do kasete ili čak diskmena (treba diskmen sa "jačim" izlazom).
Ma jok, do kasete je. Jebga al zato platis 20 KM pa slusas mp3 muziku heh.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#11

Post by nineac »

Sve su to improvizacije!
Nemoze discmen dati takav signal da to bude bar blizu pravog CD-a!
A ako neko hoće baš extra muziku u autu neka zaboravi firme kao što su SONY,Panasonic,JVC!
Tu već treba više para! Prvo Pioneer, on nije u vrhunskoj klasi, ali je jeftin!
Ako hoćete baš extra muziku potrudite se i nađite sebi Clarion, ali rijetko ga gdje u BiH ima uzeti!
Ja sam sebi nedavno uzeo Pioneer DEH-3600 MP3 i platio sam 325 km u Zenici!
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#12

Post by JD »

Joj fakat Clarion ima najljepse cd playere, al' je Clarion uglavnom u SAD-u popularan.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#13

Post by nineac »

Ma popularan je i ovdje! Ja imam Clarion sa Changerom star jedno 6 godina 4x30W! Nešto Changer nije u redu, inače bi njega stavio umjesto ovofg novog Pioneera kojije 4x50W, ali Clarion ima neuporedivo ljepši i jači zvuk, iako je po papirima slabiji!
Pioneer je iznad Sony-ja i tako tih marki, ali ja bi uvijek prije uzeo Clarion, pa i Kenwood nego Pioneer! Ali, sve ima svoju cijenu!
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#14

Post by JD »

Ma evo kod mene je Kenwood 4x50W, i bio mi se pokvario jednom, i to 15 dana nakon sto sam ga uzeo mozes misliti.
Samo se ugasi muzika odjednom, ja kontam zvucnici pregorili, kad jok nesto je u njemu otislo neko kolo sta ja znam.
I sad mi se isto ponekad desi kad malo duze slusam malo vise pojacano da se pocne stisavati muzika, vjerovatno mu je to neka zastita od pregrijavanja. A nikad ga do kraja ne pojacavam, uglavnom na 26 od 35 dokle moze.
Et' ja sumnjam da bi to tako trebalo biti, ali eto kad sam peh.
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#15

Post by LeKo »

.... Ja u robotu uzeo cd/mp3/wma panasonic ima integrisano pojacalo mosfet sa 4 izlaza po 50w ima dobar zvuk, plavo osvjetljenje, po meni je bio relativno jeftin 309,00 KM , a sa kasetom i sd playerom sam kuburio citavih 15 dana i izbacio ga kroz prozor, mala rupica on prekine, kako me je samo nervirao :)
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#16

Post by JD »

Zato je mp3 zakon, nema preskakanja :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#17

Post by nineac »

JD za tvoju informaciju MP3 nije tip lasera, ili ogibljenja tog istog lasera, nego mogućnost čitanja CD-ova koji imaju kompresovani zapis na CD-u (čitaj kompjuterski zapis za Windows Media Player)!
Takođe, obični CD ima daleko bolji zvuk od CD-a sa MP3 zapisom, jer su na njemu pjesme kompresovane, i što više pjesama imaš na CD-u to je zapis lošiji, posebno niske frekvencije (čitaj: BAS)! MP3 nemože dati bas ispod 50Hz dok CD ide i do 18Hz! A to je OGROMNA razlika!
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by JD »

Pa ja nisam ni rekao da je mp3 tip lasera. Odkud ti to boga ti? :D

Samo sam rekao da je prednost kad slusas mp3 cd da ti pjesme ne preskacu ako naletis na rupu... :)


A sto se tice kvalitete zvuka, ja bas i ne primjetim razliku, a slusam podjednako i mp3 i audio cd-ove.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#19

Post by ado-šampion »

nineac wrote:JD za tvoju informaciju MP3 nije tip lasera, ili ogibljenja tog istog lasera, nego mogućnost čitanja CD-ova koji imaju kompresovani zapis na CD-u (čitaj kompjuterski zapis za Windows Media Player)!
Takođe, obični CD ima daleko bolji zvuk od CD-a sa MP3 zapisom, jer su na njemu pjesme kompresovane, i što više pjesama imaš na CD-u to je zapis lošiji, posebno niske frekvencije (čitaj: BAS)! MP3 nemože dati bas ispod 50Hz dok CD ide i do 18Hz! A to je OGROMNA razlika!
MP3 je upravo kompresovani zapis na CD-u i, samim tim, uređaji koji mogu čitati MP3 zapis razlikuju se od onih koji to ne mogu samo u laseru, koji ima sposobnost dekodiranja MP3 zapisa. To nije kompjuterski zapis za Windows Media Player. Kompresovani zapis ti je kad software "sreže" veličinu datoteke na uštr kvaliteta zvuka, a na dobit prostora. Inače, jedna pjesma u formatu CDA (standardni format za CD-ove) zauzima 40 MB prostora, dok u MP3 formatu zauzima najviše do 7 MB.
I to za zvuk je pretjerano, jer pri veličinama protoka podataka po sekundi (kbps) od 192 naviše, samo osjetljivo uhu i pri vrlo jakom intenzitetu glasnoće može osjetiti razliku.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#20

Post by ado-šampion »

I, vjeruj mi, gubici u kvalitetu zvuka su mila majka u odnosu na prostor koji se uštedi kompresijom, a kao što sam rekao pri 192 kbps naviše, razlika se gotovo i ne osjeti, a ipak na CD, pri toj razini kompresije, stane uvijek preko 100 pjesama, što je više od 5 puta više nego na "obični" CD!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#21

Post by nineac »

Eto ja ću te uvjeriti da se razlika osjeti i to značajno!
Još ja imam samo jedan CD sa MP3 zapisom, i snimljen je na vrhunskom uređaju kod profesionalca koji neće da snima preko 120 pjesama baš da nebi puno gubilo zvuka!
Međutim, kada imaš kvalitetno ozvučenje u autu ( 2 trosistemska zvučnika sa odvojenim sistemima BOSE u prednjim vratima, 2 dvosistemska BOSE u zadnjim vratima, 2 6x9 Pioneer dvosistemska koaksijala na zadnjoj tabli i 2 subwoofer-a Pioneer) itekako se osjeti razlika baš u nedostatku niskih tonova!
To neigra ulogu nekome kome nije stalo do toga, ali samo kažem razlike ima!
I reko sam da nije do mehaničkog djela jel preskače ili ne! Znam i ja da jeste do lasera možel on to dekodirati ili ne!
Stvar kod preskakanja jeste u mehaničkoj izvdbi lasera i njegovom ogibljenju kao i ovjesu!
Ali sve je to nevažno!
Ono što ja preporučujem svakome ko ima dobro auto, da malo skupi para i uloži u muziku! Nema ništa bolje od dobrog auta, sa dobrom muzikom!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#22

Post by nineac »

Pardon u lapsusu!
Stvar je u softveru lasera dali može čitati MP3!
Do mehaničkog djela je hoće li preskakati ili ne!
MilanT
Posts: 383
Joined: 11/08/2004 08:31
Location: Toronto

#23

Post by MilanT »

Ako budeš kupovao CD ili CD i MP3 player preporučujem ti firmu Alpine.
Javi nam šta si odlučio da kupiš na kraju.
:-)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#24

Post by ado-šampion »

Pošto sam student i to (trenutno) prva godina paralelnog studija ne mogu si trenutno priuštiti CD Player sa MP3-jem, pa ću najvjerovatnije uzeti tu kasetu. Već sam se jednom zezno kupivši kasetofon, pa neću da uzimam CD bez MP3-ja.
Post Reply