Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#5876 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Tri albuma Radioheada u top 5 su overkill, cak i kada je glasanje publike u pitanju.
Iznenadjuje me recimo slab plasman Kaputta. Ocito da ipak lose kotira u zajednici.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5877 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Da, meni je Kaputt vjerovatno najbolji album prethodne dekade. Tako da bi mi lagano bio u ovom top 10.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5879 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Chmoljo »

Image

:mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5880 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Chmoljo wrote: 05/01/2022 19:57 Image

:mrgreen:
So bye-bye, miss american pie. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5881 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Ta me pjesma sad neraskidivo podsjeća na Stranger Things. :D
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#5882 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Škobo Habu »

dale cooper wrote: 02/10/2020 22:30 U ovoj krizi je isplivalo koliko su neki muzičari konjine. Kao npr Ian Brown koji je anti sve budaletina i teški teoretičar zavjere. :-) :mrgreen:
I ko bi rekao da će Liam ispasti na kraju razumniji brat Gallagher. :mrgreen:
A tek Morrisey. Poseban tip budale.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5883 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Škobo Habu wrote: 05/01/2022 22:14
dale cooper wrote: 02/10/2020 22:30 U ovoj krizi je isplivalo koliko su neki muzičari konjine. Kao npr Ian Brown koji je anti sve budaletina i teški teoretičar zavjere. :-) :mrgreen:
I ko bi rekao da će Liam ispasti na kraju razumniji brat Gallagher. :mrgreen:
A tek Morrisey. Poseban tip budale.
Da, nestvarno je koliko je taj čovjek otišao u kurac. :sad:

Što se tiče American Pie mislim da je to još jedna od pjesama, poput Springsteenove Born In The USA, koja je od strane nekih ljudi
(kao političara koji su ih čak koristili na političkim skupovima) iz nekog razloga shvaćene kao patriotske. Haman da nisu išli dalje
od čitanja naslova pjesme. :mrgreen:
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#5884 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Škobo Habu »

Upravo smatram da je takva vrsta umjetničke samodestrukcije iznjedrila tako dobre albume i da su devedesete, zapravo, bile vrhunac kada je u pitanju granica umjetničke slobode na temu r'n'r.

Sa jedne strane samodestrukcija, kao u slučaju Trent Reznora, sa druge strane, egzistencijalna obezglavljenost kao u slučaju Radioheada.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5885 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Chmoljo »

dale cooper wrote: 05/01/2022 22:20
Škobo Habu wrote: 05/01/2022 22:14

A tek Morrisey. Poseban tip budale.
Da, nestvarno je koliko je taj čovjek otišao u kurac. :sad:

Što se tiče American Pie mislim da je to još jedna od pjesama, poput Springsteenove Born In The USA, koja je od strane nekih ljudi
(kao političara koji su ih čak koristili na političkim skupovima) iz nekog razloga shvaćene kao patriotske. Haman da nisu išli dalje
od čitanja naslova pjesme. :mrgreen:
jel to tabiriš Ultimate-guitar? :lol: meni neki dan izbacilo top nekoliko tih neshvaćenih pjesama...
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#5886 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by billy organ »

Škobo Habu wrote: 05/01/2022 22:21
Upravo smatram da je takva vrsta umjetničke samodestrukcije iznjedrila tako dobre albume i da su devedesete, zapravo, bile vrhunac kada je u pitanju granica umjetničke slobode na temu r'n'r.

Sa jedne strane samodestrukcija, kao u slučaju Trent Reznora, sa druge strane, egzistencijalna obezglavljenost kao u slučaju Radioheada.
zbog te umjetnicke destrukcije malo je falilo da se i Reznor ubije. Jednom je govorio da je Downward Spiral nije bas ispirisan 100% sa njegovim zivotom, premda neki dijelovi jesu.Par godina kasnije i postao je mr. self destruct, te se htio baciti sa jedne stijene gdje je iznajmio vilu da moze snimiti the fragile. Tako je i nastao La Mer --

And when the day arrives
I'll become the sky
And I'll become the sea

And the sea will come to kiss me
For I am going
Home

Nothing can stop me now

Nekad 2000. se i predozirao pa je od tada pameti dosao. Sto bi Nice rekao ako gledas dovoljno dugo u ponor, ponor ce i u tebe poceti gledati. ALi generalno slazem se. Mracna strana ljudskih licnosti mogu stvoriti savrsena umjetnicka djela.
Last edited by billy organ on 05/01/2022 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5887 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Chmoljo wrote: 05/01/2022 22:42
dale cooper wrote: 05/01/2022 22:20

Da, nestvarno je koliko je taj čovjek otišao u kurac. :sad:

Što se tiče American Pie mislim da je to još jedna od pjesama, poput Springsteenove Born In The USA, koja je od strane nekih ljudi
(kao političara koji su ih čak koristili na političkim skupovima) iz nekog razloga shvaćene kao patriotske. Haman da nisu išli dalje
od čitanja naslova pjesme. :mrgreen:
jel to tabiriš Ultimate-guitar? :lol: meni neki dan izbacilo top nekoliko tih neshvaćenih pjesama...
Ne tabirim, nego se te pjesme često spominju u tom kontekstu. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5888 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Ovaj second act Reznora kao respektabilnog producenta i kompozitora filmske muzike mi je baš fascinantan i iznjedrio je dobre muzike
također.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#5889 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by billy organ »

Ne treba zaboraviti ni In Utero jedno od tih ultimativnih crnila 90tih.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5890 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Chmoljo »

dale cooper wrote: 05/01/2022 22:50
Chmoljo wrote: 05/01/2022 22:42

jel to tabiriš Ultimate-guitar? :lol: meni neki dan izbacilo top nekoliko tih neshvaćenih pjesama...
Ne tabirim, nego se te pjesme često spominju u tom kontekstu. :D
ma znam. nego baš jučer mi to izletilo, pa reko da te nije podsjetilo :D

za Gazdu mi je to baš odavno poznato, ali sam Američku pitu morao guglati o čemu se radi...

i generalno što se tiče misinterpretacije, ne znam koliko se to često potkrade ljudima kojima je engleski maternji, ali najgore je kad su note šlagerske, a značenje teksta crnjak, tipa:

User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5891 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

billy organ wrote: 05/01/2022 22:55 Ne treba zaboraviti ni In Utero jedno od tih ultimativnih crnila 90tih.
A bome ni Holy Bible od Manicsa.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#5892 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by billy organ »

dale cooper wrote: 05/01/2022 22:58
billy organ wrote: 05/01/2022 22:55 Ne treba zaboraviti ni In Utero jedno od tih ultimativnih crnila 90tih.
A bome ni Holy Bible od Manicsa.
Eh da. Tad je i nestao Richie jel? Prije ili poslije tog albuma?
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5893 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Chmoljo wrote: 05/01/2022 22:57
dale cooper wrote: 05/01/2022 22:50

Ne tabirim, nego se te pjesme često spominju u tom kontekstu. :D
ma znam. nego baš jučer mi to izletilo, pa reko da te nije podsjetilo :D

za Gazdu mi je to baš odavno poznato, ali sam Američku pitu morao guglati o čemu se radi...

i generalno što se tiče misinterpretacije, ne znam koliko se to često potkrade ljudima kojima je engleski maternji, ali najgore je kad su note šlagerske, a značenje teksta crnjak, tipa:

Da, predivna pjesma i melodija, a tema ne može biti mučnija. Što je ujedno i genijalno i razlog zašto je Luka klasik.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5894 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

billy organ wrote: 05/01/2022 22:59
dale cooper wrote: 05/01/2022 22:58

A bome ni Holy Bible od Manicsa.
Eh da. Tad je i nestao Richie jel? Prije ili poslije tog albuma?
Kasnije, ali tekstovi na tom albumu su dobro ocrtavali njegovo mentalno stanje u tom periodu.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#5895 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by billy organ »

I ne nadjose ga nikada.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5896 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Da. :(
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5897 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by vaučer »

Image

1st Outside - David Bowie, 1995

Definitvno jedan od mojih formativnih albuma. Starija sestra nekad, negdje, davih devedestih kupila duplu kasetu - upalila i ugasila odmah. Ne znam šta je očekivala, nekog drugog Bowiea valjda. Ja od tad nisam prestao slušati ovaj album i do dan danas mi nije dosadio. Mislim da ako nekom treba dokaz genija koji je Bowie - nek samo pogleda glazbenu, tematsku i konceptualnu transformaciju u par godina između 'Black Tie White Noise' i ovog albuma. Iako na BTWN ima par natruha onog što dolazi, npr. obilno koketiranje s elektronikom, ova dva albuma kao da su nastala pod palicom različitih osoba, s različitih planeta iz različitog vremena. Prvi je po izlasku odmah zvučao demode i u osnovi je ispolirana verzija mlitavog Bowiea s kraja 80-ih, dok Outside donosi kvantni skok u zvuku te dan danas zvuči svježe i jedinstveno. Ovaj album je u dijamant komprimirana pred-milenijska anksioznost, jedini koji je to uspio jednako kvalitetno uhvatiti po meni je Tricky na Maxinquaye i Pre-Millenium tension. Glazba je bez kompromisa gusta, teksturirana i omamljujuća, vodeći slušatelja kroz nimalo ugodne i turobne zvučno/tekstualne pejsaže koji se tek na kraju sa 'Strangers when we meet' otvaraju u varljivoj sugestiji optimizma.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#5898 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Nierika »

Ja sam često slušala Station to Station (imala sam ploču od ranije), i posljednji album Black Star (ovo sam upratila dok se dešavalo i baš mi je drago :D ), imam još dosta neposlušanih njegovih pjesama i albuma na listi i generalno fragmentiranu sliku o Bowievoj muzici. Ono što mi je fascinantno kod njega - način na koji kreira persone, nisu samo likovi iz pjesama nego stvarno "zažive". To, i kombinacija religijskih/spiritualnih i futurističkih/space motiva u pjesmama.
Edit: Moguće da sam i The Next Day poslušala, moraću još koji put
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5899 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

vaučer wrote: 02/02/2022 12:32 Image

1st Outside - David Bowie, 1995

Definitvno jedan od mojih formativnih albuma. Starija sestra nekad, negdje, davih devedestih kupila duplu kasetu - upalila i ugasila odmah. Ne znam šta je očekivala, nekog drugog Bowiea valjda. Ja od tad nisam prestao slušati ovaj album i do dan danas mi nije dosadio. Mislim da ako nekom treba dokaz genija koji je Bowie - nek samo pogleda glazbenu, tematsku i konceptualnu transformaciju u par godina između 'Black Tie White Noise' i ovog albuma. Iako na BTWN ima par natruha onog što dolazi, npr. obilno koketiranje s elektronikom, ova dva albuma kao da su nastala pod palicom različitih osoba, s različitih planeta iz različitog vremena. Prvi je po izlasku odmah zvučao demode i u osnovi je ispolirana verzija mlitavog Bowiea s kraja 80-ih, dok Outside donosi kvantni skok u zvuku te dan danas zvuči svježe i jedinstveno. Ovaj album je u dijamant komprimirana pred-milenijska anksioznost, jedini koji je to uspio jednako kvalitetno uhvatiti po meni je Tricky na Maxinquaye i Pre-Millenium tension. Glazba je bez kompromisa gusta, teksturirana i omamljujuća, vodeći slušatelja kroz nimalo ugodne i turobne zvučno/tekstualne pejsaže koji se tek na kraju sa 'Strangers when we meet' otvaraju u varljivoj sugestiji optimizma.
:thumbup:

Ovo je, nakon prilično loših (osim Let's Dance albuma i još par probranih singlova) 80-tih, povratak onog Bowieva gladnog eksperimentiranja
i svojvrsna rekonekcija sa njegovim Berlinskim godinama kao i jednim od ključnih saradnika iz te ere - Briana Eno-a. Šteta što je album
manje više prošao nezapaženo komercijalno jer je predstavlja tipično Bowievu viziju muzike koja je u to vrijeme vladala alternativnom muzičkom
scenom - elektronika, industrial (turneja sa Nine Inch Nails je bila pun pogodak i susret srodnih duša u muzičkom smislu) i kasnije čak
i drum'n'bassa na sljedećem albumu Earthling koji također zaslužuje mnogo veću pažnju nego što je dobio u to vrijeme. Outside, po meni,
sadrži sjeme posljednjeg Bowievog akta magije koju je ostvario na Blackstaru. Sjajan album.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5900 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Nierika wrote: 02/02/2022 13:06 Ja sam često slušala Station to Station (imala sam ploču od ranije), i posljednji album Black Star (ovo sam upratila dok se dešavalo i baš mi je drago :D ), imam još dosta neposlušanih njegovih pjesama i albuma na listi i generalno fragmentiranu sliku o Bowievoj muzici. Ono što mi je fascinantno kod njega - način na koji kreira persone, nisu samo likovi iz pjesama nego stvarno "zažive". To, i kombinacija religijskih/spiritualnih i futurističkih/space motiva u pjesmama.
Edit: Moguće da sam i The Next Day poslušala, moraću još koji put
Pomalo ti zavidim, jer imaš još toliko mnogo otkrivanja i putovanja kroz Bowiev svijet u koji ulaziš sa relativno friškim ušima. :)
Post Reply