Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#5551 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Tuga :sad:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5552 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Au jebote!! :(
Izdrži Koja!
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5553 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

:sad:
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#5554 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Koja tuga. Drži se Koja, uz tebe smo. Nadam se da koncert u Jazzbini održan u decembru neće biti posljednji na kojem sam imao priliku da uživam u tvojim zvukovnim genijalnostima.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#5556 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Super vijest. Samo da se u potpunosti oporavi.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5557 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

https://www.stereogum.com/2054048/david ... t-52/obit/

Odlazak jednog od mojih ličnih heroja indie rock scene 90-tih. 6 odličnih albuma pod Silver Jews pseudonimom i nedavni trijumfalni
povratak, nakon godina izbivanja, sa Purple Mountains. Godinama se borio sa depresijom i ličnim demonima koji su ga izgleda, prema
za sada nezvaničnim informacijama, sustigli. Počinio je samoubistvo u 52 godini života. :cry: Šokiralo me jer se ovaj nedavni
album, iako tematski poprilično mračan, činio kao novi početak sa novom energijom. Ali kad se sad pogleda u svjetlu njegove smrti
dobiva nove konture i čini se kao poslednji pozdrav i poklon od Davida Bermana.



The dead know what they're doing when they leave this world behind
When the here and the hereafter momentarily align
See the need to speed into the lead suddenly declined
The dead know what they're doing when they leave this world behind

And as much as we might like to seize the reel and hit rewind
Or quicken our pursuit of what we're guaranteed to find
When the dying's finally done and the suffering subsides
All the suffering gets done by the ones we leave behind
All the suffering gets done by the ones we leave behind

Nights that won't happen
Time we won't spend
Time we won't spend
With each other again
With each other again

Ghosts are just old houses dreaming people in the night
Have no doubt about it, hon, the dead will do alright
Go contemplate the evidence and I guarantee you'll find
The dead know what they're doing when they leave this world behind

Nights that won't happen
Time we won't spend
Nights that won't happen
Never ever again
Nights that won't happen
Never reaching the end
Nights that won't happen
Never even begin
Never even begin

This world is like a roadside inn and we're the guests inside
And death is a black camel that kneels down so we can ride
And when the dying's finally done and the suffering subsides
All the suffering gets done by the ones we leave behind
All the suffering gets done by the ones we leave behind

On nights that won't happen
Time we won't spend
Time we won't spend
With each other again
Nights that won't happen
Never reaching the end
Nights that won't happen
We can't even begin
We can't even begin



R.I.P. Davide. :sad:
Last edited by dale cooper on 08/08/2019 22:12, edited 1 time in total.
Gustar
Posts: 93
Joined: 23/06/2019 17:25

#5558 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Gustar »

Hetfield meets Acrassicauda

Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5559 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Hakiz »

Jedan od najboljih komentara ikada igdje, radi se o pjesmi Sounds of silence:

Simon and Garfunkel's version was a warning.
Disturbed's version is rage because the warning was ignored.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5560 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Hakiz »

Mit ide otprilike ovako:

Nekoliko dana prije koncerta Lare Fabian, njoj draga osoba je umrla. Uprkos tome, Fabian je održala koncert. Publika je u znak poštovanja otpjevala njen najveći hit i pjesmu koja je prigodna za tu tragediju.

Stvar je u tome da je koncert o kojem je riječ održan 2002. a osoba za koju se misli da je uzrok emocija je umrla 2007.

Činjenica je da publika jeste na koncertu otpjevala pjesmu o kojoj je riječ, Je taime, ali je promijenila Je taime (volim te) u On taime (volimo te) u znak poštovanja. Činjenica, takođe, jeste da Fabian zaista plače pri kraju pjesme, dakle emocije su prisutne i razlog za njih postoji.

A najvažnije od svega je to da je bez obzira na uzrok, taj događaj možda jedan od najemotivnijih trenutaka u istoriji popularne muzike, a moguće je i ne samo popularne:

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5561 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Šta mislimo o novom albumu Halata?
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5562 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Šta mislimo o novom albumu Halata?
Preslušo' sam ga sinoć jednom. Jedva...ko' jebeni maraton...80 minuta. :mrgreen: Ali ne zvuči loše onako na prvu. Nisam ih dugo slušao pa sam i
se odvikao od njih.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5563 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by wewa »

Hakiz wrote:Mit ide otprilike ovako:

Nekoliko dana prije koncerta Lare Fabian, njoj draga osoba je umrla. Uprkos tome, Fabian je održala koncert. Publika je u znak poštovanja otpjevala njen najveći hit i pjesmu koja je prigodna za tu tragediju.

Stvar je u tome da je koncert o kojem je riječ održan 2002. a osoba za koju se misli da je uzrok emocija je umrla 2007.

Činjenica je da publika jeste na koncertu otpjevala pjesmu o kojoj je riječ, Je taime, ali je promijenila Je taime (volim te) u On taime (volimo te) u znak poštovanja. Činjenica, takođe, jeste da Fabian zaista plače pri kraju pjesme, dakle emocije su prisutne i razlog za njih postoji.

A najvažnije od svega je to da je bez obzira na uzrok, taj događaj možda jedan od najemotivnijih trenutaka u istoriji popularne muzike, a moguće je i ne samo popularne:

hvala ti za ovo, plakala sam kao malo dijete...

meni najdraza pjesma Laure Fabian je



nevjerovatno je koliko muzika utice na nase emocije, nase mentalno stanje
ovih dana citam knjigu Damira Imamovica 'Sevdah', u kojoj autor navodi da je pjesma u izvedbi rahmetli Zaima "Pluca su mi bolna" samo jednom emitovana u programu Radio Sarajeva jer su je urednici smatrali potencijalno stetnom za bolesnike u sanatorijima... i zaista, na youtubu se ne moze naci snimak, mada su je izvodili i drugi


Песму је написао аутор најлепших србијанских, босанских и далматинских песама ("Стани стани Ибар водо", "Обраше се виногради доле крај Тополе", "Лепе ли су нано Гружанке девојке", "На Морави воденица стара", "Јесен прође ја се не ожених", "Ајд' д' идемо Радо", "Сиромах сам друже", "Хармонико моја", "Јутрос ми је ружа процветала", "У лијепом старом граду Вишеграду", "Из Босне се једна песма чује", "Босанске ме пјесме занијеше", "Прођох Босном кроз градове", "О липа ти незнанко", "О бродићу бели", "Маре маре, срићо моја" (Кад си била Мала Маре)...), Крагујевчанин Драгиша Недовић (1916-1966). Недовић је ову песму написао по доласку из немачког логора, у коме је оболео од туберкулозе, преточивши своју животну причу у стихове и музику. Песму је изворно отпевао Заим Имамовић, на тако сугестиван начин, да је широм Југославије започела серија самоубистава повезаних са слушањем ове песме, због чега је по одлуци Централног комитета забрањена за јавно извођење, а плоча на којој је песма издата, хитно повучена из продаје. Јованка Броз (за коју се причало да је и сама била болесна од туберкулозе) је после неколико година, на једном пријему, затражила од Наде Мамуле да јој отпева ову песму, чиме је забрана прекинута.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5564 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Hakiz »

wewa wrote:
Песму је написао аутор најлепших србијанских, босанских и далматинских песама ("Стани стани Ибар водо", "Обраше се виногради доле крај Тополе", "Лепе ли су нано Гружанке девојке", "На Морави воденица стара", "Јесен прође ја се не ожених", "Ајд' д' идемо Радо", "Сиромах сам друже", "Хармонико моја", "Јутрос ми је ружа процветала", "У лијепом старом граду Вишеграду", "Из Босне се једна песма чује", "Босанске ме пјесме занијеше", "Прођох Босном кроз градове", "О липа ти незнанко", "О бродићу бели", "Маре маре, срићо моја" (Кад си била Мала Маре)...), Крагујевчанин Драгиша Недовић (1916-1966). Недовић је ову песму написао по доласку из немачког логора, у коме је оболео од туберкулозе, преточивши своју животну причу у стихове и музику. Песму је изворно отпевао Заим Имамовић, на тако сугестиван начин, да је широм Југославије започела серија самоубистава повезаних са слушањем ове песме, због чега је по одлуци Централног комитета забрањена за јавно извођење, а плоча на којој је песма издата, хитно повучена из продаје. Јованка Броз (за коју се причало да је и сама била болесна од туберкулозе) је после неколико година, на једном пријему, затражила од Наде Мамуле да јој отпева ову песму, чиме је забрана прекинута.
Nisam znao ni za priču ni za zabranu.

Svaka čast ostalim umjetnostima ali muzika je fundamentalna. Ne treba ni prevodilac, niti poznavanje istorije i simbola kao recimo u slikarstvu.

Ako ne razumijemo riječi, osjećamo melodiju, ritam i strast.

Ja am kao klinac nešto malđi od 10 godina na maminoj ploči pronašao sljedeću ariju. Sve je od tog momenta bilo drugačije:

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5565 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by wewa »

Hakiz wrote:
wewa wrote:
Песму је написао аутор најлепших србијанских, босанских и далматинских песама ("Стани стани Ибар водо", "Обраше се виногради доле крај Тополе", "Лепе ли су нано Гружанке девојке", "На Морави воденица стара", "Јесен прође ја се не ожених", "Ајд' д' идемо Радо", "Сиромах сам друже", "Хармонико моја", "Јутрос ми је ружа процветала", "У лијепом старом граду Вишеграду", "Из Босне се једна песма чује", "Босанске ме пјесме занијеше", "Прођох Босном кроз градове", "О липа ти незнанко", "О бродићу бели", "Маре маре, срићо моја" (Кад си била Мала Маре)...), Крагујевчанин Драгиша Недовић (1916-1966). Недовић је ову песму написао по доласку из немачког логора, у коме је оболео од туберкулозе, преточивши своју животну причу у стихове и музику. Песму је изворно отпевао Заим Имамовић, на тако сугестиван начин, да је широм Југославије започела серија самоубистава повезаних са слушањем ове песме, због чега је по одлуци Централног комитета забрањена за јавно извођење, а плоча на којој је песма издата, хитно повучена из продаје. Јованка Броз (за коју се причало да је и сама била болесна од туберкулозе) је после неколико година, на једном пријему, затражила од Наде Мамуле да јој отпева ову песму, чиме је забрана прекинута.
Nisam znao ni za priču ni za zabranu.

Svaka čast ostalim umjetnostima ali muzika je fundamentalna. Ne treba ni prevodilac, niti poznavanje istorije i simbola kao recimo u slikarstvu.

Ako ne razumijemo riječi, osjećamo melodiju, ritam i strast.
nisam ni ja znala, do knjige.

a na temu univerzalnosti muzike kao medija jedna od prica koju Damir isprica na koncertu prosle sedmice:

svirali su prije nekoliko godina na jednom jazz festu u Sloveniji. organizatori tog festivala su valjda od samih pocetaka imali problema s predstavnicima lokalne crkve, pa bi im crkvenjaci namjerno i dugo zvonili u toku koncerata... isto se desilo tokom koncerta Sevdah Takhta, pa su u toku izvodjenja pjesme muzicari odlucili da iskoriste intonaciju i ritam jednog od zvona i tako jammali dok je zvonilo.

nakon nekog vremena sretne Damir jednog od organizatora i sazna da se crkvenjacima to muziciranje toliko svidjelo da vise nikad nisu zvonili u toku koncerata na jazz festu, pa je cak i neki medij izvijestio o tome kako je sevdah 'izlijecio' konflikt u lokalnoj zajednici. :)

na koncertu prosle sedmice sam gledala spanjolke kako placu uz sevdah, a ne znaju ni rijeci...
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5566 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Hakiz »

Ima sevdah u korienu dodra sa sefardskom muzikom. Zato me i ne čudi da su zaplakale.. Nevjerovatno je kako je svijet povezan. Na youtube ima video klip tradicionalne muzike iz Malija u kojoj je klasični bluz.

Svijet je mnogo više i mnogo duže povezan nego šta se na prvu čini. A jedna od prvih veza je upravo muzika.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5567 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by wewa »

Hakiz wrote:Ima sevdah u korienu dodra sa sefardskom muzikom. Zato me i ne čudi da su zaplakale.. Nevjerovatno je kako je svijet povezan. Na youtube ima video klip tradicionalne muzike iz Malija u kojoj je klasični bluz.

Svijet je mnogo više i mnogo duže povezan nego šta se na prvu čini. A jedna od prvih veza je upravo muzika.
kad pominjes Mali, evo meni omiljene tamosnje kantautorice:

Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5568 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Hakiz »

Ja sam mislio na ovu vrstu korijena.

Nije Mali, ali poslušati ovo, pa Led Zeppelin:

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5569 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by wewa »

da, slicnost s onim sto mi poznajemo kao blues je ocita :)

Malijac koji spaja svjetove - izvorni i blues Novog svijeta se susrecu kod Traorea:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5570 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Mali zaista ima sjajnu i vibrantnu muzičku scenu, možda i najbolju na afričkom kontinentu. Slatki afro pop Amadou & Mariam, tradicionalni
folk sjajnih svirača kore Toumani Diabatea i Ballaké Sissokoa i svirača ngonia Bassekou Kouyatéa, blues oca i sina Ali i Vieux Farka
Touréa, pustinjski blues rock Tinariwena, Tamikresta i Terakafta. Gomila različitih stilova i žanrova iz svjetske muzičke kolijevke.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5571 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by wewa »

dale cooper wrote:Mali zaista ima sjajnu i vibrantnu muzičku scenu, možda i najbolju na afričkom kontinentu. Slatki afro pop Amadou & Mariam, tradicionalni
folk sjajnih svirača kore Toumani Diabatea i Ballaké Sissokoa i svirača ngonia Bassekou Kouyatéa, blues oca i sina Ali i Vieux Farka
Touréa, pustinjski blues rock Tinariwena, Tamikresta i Terakafta. Gomila različitih stilova i žanrova iz svjetske muzičke kolijevke.
Tinariwen je meni najvece otkrovenje prosle godine :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5572 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

wewa wrote:
Hakiz wrote:Ima sevdah u korienu dodra sa sefardskom muzikom. Zato me i ne čudi da su zaplakale.. Nevjerovatno je kako je svijet povezan. Na youtube ima video klip tradicionalne muzike iz Malija u kojoj je klasični bluz.

Svijet je mnogo više i mnogo duže povezan nego šta se na prvu čini. A jedna od prvih veza je upravo muzika.
kad pominjes Mali, evo meni omiljene tamosnje kantautorice:

Ja sam, prilikom boravka na Ponta Delgadi (Azorska ostrva) slučajno zalutao na koncert Fado-a. Sjedio, uživao i isplakao se. Jedan od najljepših momenata u životu.
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#5573 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Preko vikenda sam naučio da je najveći hit godine Lil Nas X'ov Old Town Road sagrađen na samplu pjesme od Nine Inch Nails

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5574 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Je li ko čuo za bend Skylark? Talijanski power metal s kraja milenija - zlatnog doba power metala.

Postoje i danas, ali nisu nešto aktivni, a tada su baš dobro pržili, iako se nisu nikada značajno probili (osim u Japanu). Pjesme su im pune princeza, vila, gremlina, belzebuba, i kojekakvih čudesa. Inače je talijanski metal bio i ostao dominantno inspiriran takvim svjetovima. Kvirki es hel, ali između light fantasy tema i broken engleskog, prolomi se povremeno zaprepaštavajući riff pa se sjebeš.

Image

Uglavnom, Skylark sam slučajno otkrio, nekada davno, u nekom drugom životu, i to na 4chanu :D , i slušao ih momački. Neki dan sam ih revisitao i nisam ostao razočaran.





User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5575 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

In unrelated news...

Ironbunny je novi poizvod iz Japana u duhu Babymetala. I imaju strava instrumental pod nazivom Twin Flavor. Pošto je album tek out i nema na YT potražite na Spotify. :D
Post Reply