Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5451 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Kao i uvijek...sjajna priča Ommadawn. :thumbup: :) Baš nešto lijepo za pročitati prije spavanja. :)

Čudno...kako nešto što je tada vjerovatno smatrano za prolaznu pop pjesmu, još uvijek rezonira i rezoniraće sve dok je ljeta, mladosti,
mora i sunca. Kao i vjerovatno dosta drugih pjesama Whama i George Michaela. Pouzdan znak da nešto postaje klasika i ulazi u besmrtnost.
To uopšte nije loša zaostavština. :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5453 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by hadzinicasa »

https://www.mvinfo.hr/knjiga/11265/slusaj-me

Image

nove knjige Andrije Škare "Slušaj me", zbirke kolumni o glazbi i književnosti koje je pisao za portal Booksa.hr
Zaljubljenik u pop glazbu i književnost Andrija Škare iskoristio je njihovo sjecište pišući kolumne o pjesmama koje tematiziraju književnost. Autor u svakoj kolumni glatko briše granicu između "visokog" i zabavljačkog sadržaja i kreira novu razinu analize na kojoj će nam podariti nov način gledanja i na pop kulturu i na kanonsku književnost.

Škare pokazuje što pop pjesme dobivaju od književnosti, a koji se novi slojevi tumačenja otkrivaju u književnim djelima pomoću pop pjesama koje se na njih referiraju. Svaka njegova kolumna je pak zasebno djelo nastalo hibridnim spajanjem naoko disparatnih elemenata.
Konacno sam je pocela citati nakon sto sam se sturila da je nabavim prije par godina kad je izasla, pa sam je odlozila reko' s merakom cu natenane.... i et' prode otad...... oh kad bi sve knjige mogle doci na red...
Elem, interesantni osvrti :) ono sto radim: pustim sebi prvo pjesmu pa onda procitam sta on pise :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5454 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Koje su pjesme?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5455 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by hadzinicasa »

buhahahaha ja i nazivi.
kad dodjem kuci napisacu.

evo intervju kako je birao pjesme
https://www.portalnovosti.com/andrija-k ... i-i-glazbe
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5456 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Koje su pjesme?
http://booksa.hr/kolumne/glazbeni-dnevnik

Imaš ovdje neke od kolumni koje je prepostavljam sabrao u knjigu. Čini mi se...nema proga. :mrgreen:

Ali lijepo piše. :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5457 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Koje su pjesme?
http://booksa.hr/kolumne/glazbeni-dnevnik

Imaš ovdje neke od kolumni koje je prepostavljam sabrao u knjigu. Čini mi se...nema proga. :mrgreen:

Ali lijepo piše. :)
Well then...mora neko napisati nešto slično i za prog. :oops:
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5458 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:
dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Koje su pjesme?
http://booksa.hr/kolumne/glazbeni-dnevnik

Imaš ovdje neke od kolumni koje je prepostavljam sabrao u knjigu. Čini mi se...nema proga. :mrgreen:

Ali lijepo piše. :)
Well then...mora neko napisati nešto slično i za prog. :oops:
Napiši ti šta. Ja bih to čitao. :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5459 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by hadzinicasa »

dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Koje su pjesme?
http://booksa.hr/kolumne/glazbeni-dnevnik

Imaš ovdje neke od kolumni koje je prepostavljam sabrao u knjigu. Čini mi se...nema proga. :mrgreen:

Ali lijepo piše. :)
priznaj da si ovo tek sad otkrio kad sam ja napisala
:D

(vid' ga sto se folira...)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5460 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Koje su pjesme?
http://booksa.hr/kolumne/glazbeni-dnevnik

Imaš ovdje neke od kolumni koje je prepostavljam sabrao u knjigu. Čini mi se...nema proga. :mrgreen:

Ali lijepo piše. :)
Nema proga??
Jebo onda to...
‘ta ću, valja mi čekat ovog Nihila.
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5461 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

hadzinicasa wrote:
dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Koje su pjesme?
http://booksa.hr/kolumne/glazbeni-dnevnik

Imaš ovdje neke od kolumni koje je prepostavljam sabrao u knjigu. Čini mi se...nema proga. :mrgreen:

Ali lijepo piše. :)
priznaj da si ovo tek sad otkrio kad sam ja napisala
:D

(vid' ga sto se folira...)
:skoljka:

Yep, I googled it. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5462 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Ima jedan sjajan pasus iz priče o pjesmi Put the Book Back on the Shelf od Belle & Sebastian (samo o njima i literarnim
referencama bi se dala napisati jedna čitava knjiga) koji mnogo bolje i elokventnije (i kraće :mrgreen: ) opisuje moje lične osjećaje prema
muzici kao i mission statement ove teme nego što sam ja to napisao na početku.

Glazba pogađa u ono nešto neodredivo u nama, u magloviti prostor koji nastaje kao preklapanje racija i emocija. Možemo pokušati objasniti zbog čega volimo neku glazbu, zašto zbog nje doživljavamo pomak u stvarnosti, kako nas i koliko mijenja, ali nešto će uvijek ostati neizrečeno. Možemo biti razložni, logični i elokventni, možemo potrošiti milijun riječi i sve što kažemo ili napišemo može biti istinito i točno, ali pravi razlog će ipak ostati skriven jer takva je priroda ljubavi.


Sve rečeno. :thumbup: :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5463 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by hadzinicasa »

dale cooper wrote:
:skoljka:

Yep, I googled it. :D
:srce: :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5464 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:Ima jedan sjajan pasus iz priče o pjesmi Put the Book Back on the Shelf od Belle & Sebastian (samo o njima i literarnim
referencama bi se dala napisati jedna čitava knjiga) koji mnogo bolje i elokventnije (i kraće :mrgreen: ) opisuje moje lične osjećaje prema
muzici kao i mission statement ove teme nego što sam ja to napisao na početku.

Glazba pogađa u ono nešto neodredivo u nama, u magloviti prostor koji nastaje kao preklapanje racija i emocija. Možemo pokušati objasniti zbog čega volimo neku glazbu, zašto zbog nje doživljavamo pomak u stvarnosti, kako nas i koliko mijenja, ali nešto će uvijek ostati neizrečeno. Možemo biti razložni, logični i elokventni, možemo potrošiti milijun riječi i sve što kažemo ili napišemo može biti istinito i točno, ali pravi razlog će ipak ostati skriven jer takva je priroda ljubavi.


Sve rečeno. :thumbup: :)
Muzika je da se sluša i da se u njoj uživa.
Opet...
Ja kad upoznajem nekog, pitam šta sluša od muzike. Odgovor određuje koliko ću sa tom osobom biti prijatelj.
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5465 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

https://pitchfork.com/features/lists-an ... -33-songs/

Odličan članak danas na Pitchforku (pomalo iznenađujuće) o Joni Mitchell i njenom radu sažet u 33 pjesme.

Tu je i spotify playlista za one koji će čitati i slušati. :)

https://open.spotify.com/playlist/279HN ... iGcetdFMIA
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#5466 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by black »

Nakon 13 godina čekanja i albuma 10.000 Days bend Tool predstavio je dvije nove pjesme, koje će se najvjerovatnije naći na novom albumu, a koji bend priprema duži vremenski period i sve detalje krije od javnosti.

Bend je tokom nastupa na "Welcome to Rockville" festivalu u Jacksonvilleu, 5. maja, fanovima predstavio dvije pjesme - "Descending" i "Invincible". Iako je snimanje i fotografisanje na svim koncertima i nastupima ovog benda zabranjeno - to pojedine nije spriječilo da ne izvade svoje mobilne aparate i zabilježe momenat koji ljubitelji zvuka benda Tool čekaju duže od decenije.

Spekuliše se da će novi album svjetlost dana ugledati ovog ljeta - a u međuvremenu bend svira diljem SAD-a. Pjesma "Descending" počinje klasično "toolovski", prije dobro poznatog progresivnog raspleta. Inače, ovu pjesmu su ranije svirali ali samo u instrumentalnoj verziji.

"Invincible" je dosta melodičnija, ritmičnija - prije nego što doživi klimaks u prepoznatljivom Toolovom stilu.

Pjesme su objavljene na YouTube kanalu OverloadTV, međutim na ovom video servisu se mogu pronaći i "prečišćene" verzije ovih pjesama, koje su opet napravili fanovi.




:sretan:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5467 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Evo nešto zanimljivo što sam otkrio nedavno.

User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#5468 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

dale cooper wrote:Ima jedan sjajan pasus iz priče o pjesmi Put the Book Back on the Shelf od Belle & Sebastian (samo o njima i literarnim
referencama bi se dala napisati jedna čitava knjiga) koji mnogo bolje i elokventnije (i kraće :mrgreen: ) opisuje moje lične osjećaje prema
muzici kao i mission statement ove teme nego što sam ja to napisao na početku.

Glazba pogađa u ono nešto neodredivo u nama, u magloviti prostor koji nastaje kao preklapanje racija i emocija. Možemo pokušati objasniti zbog čega volimo neku glazbu, zašto zbog nje doživljavamo pomak u stvarnosti, kako nas i koliko mijenja, ali nešto će uvijek ostati neizrečeno. Možemo biti razložni, logični i elokventni, možemo potrošiti milijun riječi i sve što kažemo ili napišemo može biti istinito i točno, ali pravi razlog će ipak ostati skriven jer takva je priroda ljubavi.


Sve rečeno. :thumbup: :)
Mudar čovjek jednom reče "pisanje o muzici je kao plesanje o arhitekturi".
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5469 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

Ommadawn wrote:Ljeto je 1997 godina. Sjedim u sobi i gledam TV, kanal VH-1 i idu uglavnom klasici. Jedan od njih je i Wham!-ov "Club Tropicana". Nisam bas bio neki ogromni fan Georgea Michaela ali neke njegove pjesme sam mogao slusati, pa tako i iz doba Wham!-a.
Privukao me video.
Sjedio sam u sobi, u Svedskoj i ako je koji ljetni dan bio topal, najbliza plaza je bila ona jezerska na koju se islo biciklom. Ali ja se pozelio mora i morske soli. Pozelio se zvuka valova, pozelio se setnji toplim nocima, pored barova i kafica. Sve mi je nedostajalo. I bilo nedostizno.
Polagao sam vozacku dozvolu, svaka mi je kinta isla tamo - sto znaci da sam bio frontalni kokuz. A i kakva mi korist da sam imao lovu - nisam imao pasosa. Samo godinu dana ranije, kada sam zavrsavao osnovnu skolu i kada se moj razred spremao za putovanje u London za koje su godinama skupljali lovu a moj otac htio da sakupi fragmente svoje prezivjele rodbine u Bosni - nazvali smo bosansku ambasadu da izvadimo pasose. Nakon par obavljenih razgovora, rezultiralo je samo slomljenom slusalicom telefona, salvom psovki od strane mog oca i naglo ispusenom kutijom cigara. Kad se malo smirio, rekao je "Pricekat cemo da dobijemo pravo da predamo za zahtjev svedskog drzavljanstva i izvaditi njihov pasos. Nece mene vise jebavat bosanski seljak!". Odluka je pala i tu se nije proturijecilo sve i da se htjelo. Moji drugovi iz razreda nisu mogli to shvatiti - slegli su ramenima, spakovali torbe i poslali mi razglednicu iz Londona. Doduse, stigla je malo poslije njih ali opet - sjetili su me se.
Elem, kako rekoh, sjedim u sarenom plisanom trosjedu, gledam svoj mali Schneider televizor i uzivam u spotu. Jezero ce zamijeniti more, pijesak ce zamijeniti sljunak, noci ce biti malo hladnije ali bar nece biti mrak. Djevojke ce biti moje drugarice po koje ce kasnije dolaziti njihovi momci sa svojim mopedima, one malo ljepse ce pokupiti momci sa autima a ispostavit ce se da cu i ja imati jednu lijepu romansu sa jednom Njemicom iz Dresdena. Svejedno, nedostajat ce mi more i hotelska postelja.

22 godine kasnije. Sjedim ispred hotela, pijuckam espresso i pina coladu, gledam prema bazenu oko kojeg vrve stariji i djeca. Oko mene hodaju netom pocrvenjeli Englezi, debeli, sa casama piva u ruci, galame i smiju se glasno, svaki od njih ima majicu omiljenog kluba (Manchester dominira), frfljaju dok pricaju pa ih se i ne razumije. Ili me savrseno boli briga sta pricaju. Zenske su malo gore. Danju se pokusavaju osuncati kako bi dobile zeljenu boju a nocu salijecu svakog ko je muskarac i ako stoji sam duze od 20 sekundi.
"Helou mejt, vat chu ap tu? Getin jor drink, sipin jor sorou. Vaj don cha dzojn as? Kam ouun.." Dzaba faktum sto te nekoliko sati ranije vide pored bazena sa suprugom i djetetom. Kladim se, da sam kojim slucajem samac - nijedna ne bi prisla.
Na um mi pada ova pjesma, napisana kao ruganje svim onima koji idu na jeftine charter letove.

Par dana kasnije, sjedim u gradu, cekam moje dame da zavrse sa shopingom - sjedim za stolom jednog bara egzoticnog imena "München", pijuckam pivo i espresso. Na zvucnicima hitovi iz sedamdesetih i osamdesetih. Razgledam u kicaste i bombasticne naslove barova, klubova i radnji, gledam u neke napustene lokale i pokusavam zamisljati sta se sve u njima desavalo prije mozda godinu, dvije, tri... Moje dame dolaze, narucujem jos jedno pivo, espresso za stariju damu, sladoled za mladju. I taman kada smo platili i hocemo dalje, na zvucniku krece Club Tropicana.
"Stani" govorim "samo da jos cujem ovu pjesmu".
"Hajde bolan, vidis da je vruce, izgori se"
"Hajte vi, stici cu vas ja...."
"Boze sacuvaj covjeka..."
Club Tropicana ce biti aktuelna jos dugo vremena.
Kako dobro jebote! :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5471 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Mala poslastica za sve Pink Floyd i prog fanove. Obrada Floydove Echoes od akustičnog dvojca Rodrigo y Gabriela koji mješa
klasične, latin i world music uticaje sa rock energijom. :)
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#5472 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Izmedju CVile i DMalte »

....a sad nesto skroz drukcije :evil:




Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#5473 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Zoya »

Izmedju CVile i DMalte wrote:....a sad nesto skroz drukcije :evil:



Like
User avatar
dale cooper
Posts: 28476
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5474 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#5475 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Za sve istinske sladokusce Fopp London. Muzika, filmovi, knjige itd. Prizemlje, jedan sprat i suteren.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply