Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Hakiz
Posts: 40543
Joined: 30/07/2015 20:01

#5426 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Hakiz »

dale cooper wrote:
dezurni_ucenik wrote:Ja mislim da je on oduvijek takav bio samo sto je sad dobio priliku da odbaci masku. Supak se ne postaje preko noci.
Moguće, iako...ako gledaš njegove tekstove kao i intervjue 80-tih i ove danas, razlika je velika. Ali ima ljudi koji kako stare postaju
sve konzervativniji i manje tolerantni. Recimo slučaj Brexita je dobar primjer. Većina muzičara i raznih drugih umjetnika mahom starije
generacije su bili za izlazak Britanije iz EU-a, dok su mlađi bili za ostanak. Pa su recimo tako Morrissey, Roger Daltrey, Ringo Starr,
Michael Caine, John Cleese, Joan Collins bili ZA. Većina njih je iz one generacije koja je iznjedrila konta kulturu što stvari čini još tužnijim. :|
I što je najveća ironija dosta njih danas uopšte i ne živi u Britaniji većinu vremena. Morrissey je recimo već godinama stanovnik Kalifornije.
Sa druge strane, veliki broj tih ljudi su bili antiestablišment, a kako je EU prepuna pravila i regulativa to je logično da ljudi koji žele što veću slobodu žele izaći iz takve organizacije koja ima regulisano i to ko smije promijeniti sijalicu u lusteru kada pregori.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5427 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

Hakiz wrote:
dale cooper wrote:
dezurni_ucenik wrote:Ja mislim da je on oduvijek takav bio samo sto je sad dobio priliku da odbaci masku. Supak se ne postaje preko noci.
Moguće, iako...ako gledaš njegove tekstove kao i intervjue 80-tih i ove danas, razlika je velika. Ali ima ljudi koji kako stare postaju
sve konzervativniji i manje tolerantni. Recimo slučaj Brexita je dobar primjer. Većina muzičara i raznih drugih umjetnika mahom starije
generacije su bili za izlazak Britanije iz EU-a, dok su mlađi bili za ostanak. Pa su recimo tako Morrissey, Roger Daltrey, Ringo Starr,
Michael Caine, John Cleese, Joan Collins bili ZA. Većina njih je iz one generacije koja je iznjedrila konta kulturu što stvari čini još tužnijim. :|
I što je najveća ironija dosta njih danas uopšte i ne živi u Britaniji većinu vremena. Morrissey je recimo već godinama stanovnik Kalifornije.
Sa druge strane, veliki broj tih ljudi su bili antiestablišment, a kako je EU prepuna pravila i regulativa to je logično da ljudi koji žele što veću slobodu žele izaći iz takve organizacije koja ima regulisano i to ko smije promijeniti sijalicu u lusteru kada pregori.

Antiestablishment :-) , diskutabilno ti je to. Eno Tom Morello sad bio prezenter na dodjeli oskara. To je bas ono punk rock i to je bas rage against the machine. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5428 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Ni imidž antiestablišmenta više ne možeš dobiti ako nisi establišment.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5429 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »



Jucer sam trenirao uz ovo - isla je na repeat 4 puta.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#5430 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Ode i Scott Walker :( A teške godine, šta je ovo... :?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5431 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

A u pizdu materinu više, pa šta je ovo. :sad: Ovo se već pretvara u najgoru godinu od 2016. :|

Scott Walker je baš bio jedan od onih posebnih, neponovljivih i beskompromisnih muzičara. Neka ti je laka crna zemlja majstore. :cry:

https://m.youtube.com/watch?v=yELbkzAIfmA
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#5432 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Da. I on i Mark Hollis su dosta spominjani na onoj temi o anti-establišment muzičarima, a odoše oba u 2 mjeseca :sad:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#5433 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Zoya »




Jutro :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5434 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Noviteti od dvojice starih majstora.



Austrijski gitarski maestro i kompozitor sa novim albumom epskih soničnih krajolika sastavljenih od slojeva i slojeva procesuirane gitare
i raznih elektronskih manipulacija. Leći, staviti slušalice na uši, pojačati "do 11" i sanjariti. :)



Alt-country sastav Lambchop predvođeni liderom Kurtom Wagnerom se vraćaju sa duboko intimnim albumom futurističnog, elektronskog
country soula koji je nastavak smjera koji su započeli sa prethodnim albumom FLOTUS. Prelijepo. :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5435 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by hadzinicasa »

Znaci... muzika. (i tekst)
neobicna boja njegovog glasa samo doprinosi osjecaju.


....
She can make a fog horn ring
she can make the mountains swing
she will make you clip your wing
she can teach your tears to sing

....

She can turn her flesh to steel
but she can't get her scars to heal
she can make you think she's real
she can make a diamond peel
....
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5437 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Sa malim zakašnjenjem, ali zaista sjajan tekst koji pogađa suštinu onoga što je predstavljao Nick Drake i njegova muzika. :thumbup:

User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#5439 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by MarlboroGold »

Pretpostavljam da nije za većinu, ali pronaći će se ljubitelji melodic death metala :D



1:26 top 10 solo-a svih vremena. Za mene je The Jester Race bio ubjedljivo najbolji album i ostavio je dubok trag u mojoj mladosti... mada neki osporavaju da je ovo melodic death metal i da ide više ka alt rock ili metalcore, ali to su već kompleksi u koje ne bih ulazio...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5440 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

MarlboroGold wrote:Pretpostavljam da nije za većinu, ali pronaći će se ljubitelji melodic death metala :D



1:26 top 10 solo-a svih vremena. Za mene je The Jester Race bio ubjedljivo najbolji album i ostavio je dubok trag u mojoj mladosti... mada neki osporavaju da je ovo melodic death metal i da ide više ka alt rock ili metalcore, ali to su već kompleksi u koje ne bih ulazio...
Image

:D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5441 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Evo jedan skriveni dragulj o kojem neću ništa reći jer pred najboljim stvarima treba spokojno šutjeti. Samo ću kopirati komentar nepoznatog gospodina sa YT. :D
I must have listened to their self-titled album all last summer. Love what these guys are doing. Mondo Drag has filled a void no one knew was there. It was left when great older bands from the 60's and 70's started changing their sound to a more commercial point of view. Mondo Drag grabs you on the first listen. By the third, your completely hypnotized by their psych sound.

Freak out your neighbors, and play their music at high volume with windows open.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#5442 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by MarlboroGold »

Nemoj živ bio :D
Zavrnuću ti flašu što jače :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5443 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

ExNihilo wrote:Evo jedan skriveni dragulj o kojem neću ništa reći jer pred najboljim stvarima treba spokojno šutjeti. Samo ću kopirati komentar nepoznatog gospodina sa YT. :D
I must have listened to their self-titled album all last summer. Love what these guys are doing. Mondo Drag has filled a void no one knew was there. It was left when great older bands from the 60's and 70's started changing their sound to a more commercial point of view. Mondo Drag grabs you on the first listen. By the third, your completely hypnotized by their psych sound.

Freak out your neighbors, and play their music at high volume with windows open.
Pa da ponovim još jednom:
Što ti mene Ex-Nihilo možeš jebat, to ne može niko.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5444 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Dobro ti je ovo Nihilo. :thumbup: Negdje između psihodelije i ranog proga. Onaj lik vozi orgulje ko' da je Jon Lord. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5445 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Chmoljo »

dale cooper wrote:
Sa malim zakašnjenjem, ali zaista sjajan tekst koji pogađa suštinu onoga što je predstavljao Nick Drake i njegova muzika. :thumbup:

sreća pa uletih pa pročitah ovaj medin upis.

iskreno, nikad čuo za lika, ali rijetko koga zagotivim na prvo slušanje, a njega odmah.

fala medo.
User avatar
medvjed23
Posts: 26843
Joined: 16/07/2010 13:49

#5446 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by medvjed23 »

nema na čemu, čmoljo.. veći dio mog mozga je popunjen djelima melanholičnih umjetnika.. ako opet nekad zatreba nešto iz te riznice, tu sam..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5447 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

medvjed23 wrote:nema na čemu, čmoljo.. veći dio mog mozga je popunjen djelima melanholičnih umjetnika.. ako opet nekad zatreba nešto iz te riznice, tu sam..
De dijeli malo, da unosimo zdravo u sebe.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5448 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Ommadawn wrote: Pa da ponovim još jednom:
Što ti mene Ex-Nihilo možeš jebat, to ne može niko.

:D :D :D :kiss:
User avatar
medvjed23
Posts: 26843
Joined: 16/07/2010 13:49

#5449 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by medvjed23 »

get a room
Ommadawn wrote:
medvjed23 wrote:nema na čemu, čmoljo.. veći dio mog mozga je popunjen djelima melanholičnih umjetnika.. ako opet nekad zatreba nešto iz te riznice, tu sam..
De dijeli malo, da unosimo zdravo u sebe.
ne smijem se danas ucrnjačiti; treba mi energije za vamo nešta.. no, biće prilike.. planiram živjeti bar još koji mjesec..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5450 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Ljeto je 1997 godina. Sjedim u sobi i gledam TV, kanal VH-1 i idu uglavnom klasici. Jedan od njih je i Wham!-ov "Club Tropicana". Nisam bas bio neki ogromni fan Georgea Michaela ali neke njegove pjesme sam mogao slusati, pa tako i iz doba Wham!-a.
Privukao me video.
Sjedio sam u sobi, u Svedskoj i ako je koji ljetni dan bio topal, najbliza plaza je bila ona jezerska na koju se islo biciklom. Ali ja se pozelio mora i morske soli. Pozelio se zvuka valova, pozelio se setnji toplim nocima, pored barova i kafica. Sve mi je nedostajalo. I bilo nedostizno.
Polagao sam vozacku dozvolu, svaka mi je kinta isla tamo - sto znaci da sam bio frontalni kokuz. A i kakva mi korist da sam imao lovu - nisam imao pasosa. Samo godinu dana ranije, kada sam zavrsavao osnovnu skolu i kada se moj razred spremao za putovanje u London za koje su godinama skupljali lovu a moj otac htio da sakupi fragmente svoje prezivjele rodbine u Bosni - nazvali smo bosansku ambasadu da izvadimo pasose. Nakon par obavljenih razgovora, rezultiralo je samo slomljenom slusalicom telefona, salvom psovki od strane mog oca i naglo ispusenom kutijom cigara. Kad se malo smirio, rekao je "Pricekat cemo da dobijemo pravo da predamo za zahtjev svedskog drzavljanstva i izvaditi njihov pasos. Nece mene vise jebavat bosanski seljak!". Odluka je pala i tu se nije proturijecilo sve i da se htjelo. Moji drugovi iz razreda nisu mogli to shvatiti - slegli su ramenima, spakovali torbe i poslali mi razglednicu iz Londona. Doduse, stigla je malo poslije njih ali opet - sjetili su me se.
Elem, kako rekoh, sjedim u sarenom plisanom trosjedu, gledam svoj mali Schneider televizor i uzivam u spotu. Jezero ce zamijeniti more, pijesak ce zamijeniti sljunak, noci ce biti malo hladnije ali bar nece biti mrak. Djevojke ce biti moje drugarice po koje ce kasnije dolaziti njihovi momci sa svojim mopedima, one malo ljepse ce pokupiti momci sa autima a ispostavit ce se da cu i ja imati jednu lijepu romansu sa jednom Njemicom iz Dresdena. Svejedno, nedostajat ce mi more i hotelska postelja.

22 godine kasnije. Sjedim ispred hotela, pijuckam espresso i pina coladu, gledam prema bazenu oko kojeg vrve stariji i djeca. Oko mene hodaju netom pocrvenjeli Englezi, debeli, sa casama piva u ruci, galame i smiju se glasno, svaki od njih ima majicu omiljenog kluba (Manchester dominira), frfljaju dok pricaju pa ih se i ne razumije. Ili me savrseno boli briga sta pricaju. Zenske su malo gore. Danju se pokusavaju osuncati kako bi dobile zeljenu boju a nocu salijecu svakog ko je muskarac i ako stoji sam duze od 20 sekundi.
"Helou mejt, vat chu ap tu? Getin jor drink, sipin jor sorou. Vaj don cha dzojn as? Kam ouun.." Dzaba faktum sto te nekoliko sati ranije vide pored bazena sa suprugom i djetetom. Kladim se, da sam kojim slucajem samac - nijedna ne bi prisla.
Na um mi pada ova pjesma, napisana kao ruganje svim onima koji idu na jeftine charter letove.

Par dana kasnije, sjedim u gradu, cekam moje dame da zavrse sa shopingom - sjedim za stolom jednog bara egzoticnog imena "München", pijuckam pivo i espresso. Na zvucnicima hitovi iz sedamdesetih i osamdesetih. Razgledam u kicaste i bombasticne naslove barova, klubova i radnji, gledam u neke napustene lokale i pokusavam zamisljati sta se sve u njima desavalo prije mozda godinu, dvije, tri... Moje dame dolaze, narucujem jos jedno pivo, espresso za stariju damu, sladoled za mladju. I taman kada smo platili i hocemo dalje, na zvucniku krece Club Tropicana.
"Stani" govorim "samo da jos cujem ovu pjesmu".
"Hajde bolan, vidis da je vruce, izgori se"
"Hajte vi, stici cu vas ja...."
"Boze sacuvaj covjeka..."
Club Tropicana ce biti aktuelna jos dugo vremena.
Post Reply