Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5351 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

A u kurac :cry: :cry:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5352 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

R.I.P. :sad: Jedan od simbola 90-tih.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5353 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

Ode i Luke Perry. I on i Keith na svoje nacine obiljezili 90s period.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5354 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Negdje tamo 1996 (ili bi ‘97-a?) sjedim kod rodice u njenoj sobi izlijepljenoj posterima tadašnjih Euro-dance, R&B zvijezda, na malom crnom stereo-uređaju (kako to mnogi zovu linija) marke Excell piči nekakvo Eurodance mix sranje, ona slaže popeglanu odjeću u plakar, ja pijuckam Fantu lemon. Odjednom iz hrpe kaseta izvuče nekakvu kasetu i dade mi. “Drži” veli “ovo sam našla na Hultsfred festivalu u nekakvom kasetofonu”. Te godine nisam imao love za Hultsfred festival, skupljao sam pare za vozačku dozvolu i potrebna mi je bila svaka švedska kruna. Uvijek si tokom a pogotovo poslije mogao naći masu različitih stvari koje su posjetitelji ostavljali iza sebe po grmlju u okolini - nerijetko i auta. Na kaseti je bilo ispisano hemijskom olovkom “Industry, Rammstein, Rage against machine” s jedne strane a s druge je debelim crnim flomasterom pisalo “Prodigy” a ispod hemijskom “Music for the jilted g...” Vrtio sam tu kasetu u rukama, a rodica je nastavila “Eto t’ ponesi to sa sobom, to je ionako tvoja muzika”. Par sati kasnije kaseta se vrtila na mom Philips-deku iz 1978, grmio je Voodoo people, nisam baš padao u trans slušajući ali nisam ni promijenio kasetu sve dok stari nije uletio u sobu i bjesomučno pritisnuo “On/Off” dugme na AKAI pojačalu, pogledao me očekujući reakciju a zatim izašao iz sobe. Naravno da reakcije nije bilo, to je u datom momentu najpametnije, iako iz tebe sve vrišti “De ba stari šta ti je?” al’ stisni sine. Bili su nam ljudi na kafi i ja vjerovatno nisam čuo upozorenja da smanjim. Šta ćeš, slušalice na uši, prikopčaj, uključi ponovo dok se kondenzatori napune na Akaiju iz 1971 (imao sam kasnije modernija pojačala ali tu toplinu zvuka iz Akaia nisam nikad više nigdje našao) pa nastavi slušati.
Elem, moj kolega iz razreda Stefan će mi kasnije snimiti par albuma od Prodigyja, vrtjet će se to što kod kuće, što kasnije u autu (u međuvremenu sam položio) no jedna stvar će mi zauvijek biti među favoritima. Uživao sam u tom beat-u, koji bi me, kad bih vozio, natjerao da popustim malo gas. Na MTV-u i VH-1 su bjesomučno vrtili “Breathe” “Smack my bitch up” i ostale hitove ali za mene će “Poison” vječito biti prva asocijacija na Prodigy.
Počivaj u miru, ili RIP Keith Flint!
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5355 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Charly i No Good su vjerovatno nešto najbliže što sam kao klinac u onim ratnim godinama mogao zamisliti kako bi zvučao jedan od
onih famoznih rave partya koji su se u tim godinama održavali širom Britanije, ali i u Evropi. Flint nije bio dio te postave, ali su
on i Howlett spojili taj rave duh sa punkom i osvojili srca miliona fanova.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5356 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:Charly i No Good su vjerovatno nešto najbliže što sam kao klinac u onim ratnim godinama mogao zamisliti kako bi zvučao jedan od
onih famoznih rave partya koji su se u tim godinama održavali širom Britanije, ali i u Evropi. Flint nije bio dio te postave, ali su
on i Howlett spojili taj rave duh sa punkom i osvojili srca miliona fanova.
Ja zaglavio na neki rave party na festivalu, sa rajom, kad ulijeće među nas lik i pokazuje pokretnu apoteku.
Vidi niko nije zainteresovan, ode dalje.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5357 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:Charly i No Good su vjerovatno nešto najbliže što sam kao klinac u onim ratnim godinama mogao zamisliti kako bi zvučao jedan od
onih famoznih rave partya koji su se u tim godinama održavali širom Britanije, ali i u Evropi. Flint nije bio dio te postave, ali su
on i Howlett spojili taj rave duh sa punkom i osvojili srca miliona fanova.
Ja zaglavio na neki rave party na festivalu, sa rajom, kad ulijeće među nas lik i pokazuje pokretnu apoteku.
Vidi niko nije zainteresovan, ode dalje.
Droga je bila neodvojivi dio rave kulture. Problem je, kako to obično i biva, kada se dobar trip počeo pretvarati u loš zbog pretjerane
(zlo)upotrebe. Ima dobra knjiga na tematiku dance i rave kulture i elektronske muzike. Energy Flash od Simona Reynoldsa, možda
ćeš se sjetiti da smo je ja i kolega zomri spominjali na onim maratonskim prepiranjima oko Jale i Bube. :mrgreen: Velika preporuka! :)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5358 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:Charly i No Good su vjerovatno nešto najbliže što sam kao klinac u onim ratnim godinama mogao zamisliti kako bi zvučao jedan od
onih famoznih rave partya koji su se u tim godinama održavali širom Britanije, ali i u Evropi. Flint nije bio dio te postave, ali su
on i Howlett spojili taj rave duh sa punkom i osvojili srca miliona fanova.
Ja zaglavio na neki rave party na festivalu, sa rajom, kad ulijeće među nas lik i pokazuje pokretnu apoteku.
Vidi niko nije zainteresovan, ode dalje.
Droga je bila neodvojivi dio rave kulture. Problem je, kako to obično i biva, kada se dobar trip počeo pretvarati u loš zbog pretjerane
(zlo)upotrebe. Ima dobra knjiga na tematiku dance i rave kulture i elektronske muzike. Energy Flash od Simona Reynoldsa, možda
ćeš se sjetiti da smo je ja i kolega zomri spominjali na onim maratonskim prepiranjima oko Jale i Bube. :mrgreen: Velika preporuka! :)
Droga je i dalje dio rave kulture. Nema partyja bez molija i boba. To je tako. Nisam ljubitelj, nisam nikad to ni probao ali realno vecina na partyjima je nadrogirana.

Kako mislis Flint nije bio dio te postave?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5359 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

dezurni_ucenik wrote:
Droga je i dalje dio rave kulture. Nema partyja bez molija i boba. To je tako. Nisam ljubitelj, nisam nikad to ni probao ali realno vecina na partyjima je nadrogirana.

Kako mislis Flint nije bio dio te postave?
Ma referirao sam se na originalnu rave scenu sa kraja 80-tih do kraja 90-tih kada je nastala velika većina ovih klasika i kada je dosta
rave partija organizirano u ilegali kao posljedice tadašnjih pooštravanja zakona u Britaniji zbog žrtava esctasya i drugih sintetičkih droga.
Danas je to većinom dobro i ugudno organizirano i postoje određena pravila. Iako naravno...droga je još prisutna.

Pa na prva dva albuma osim Howletta i Maxima drugi članovi nisu učestvovali u kreiranju, iako se jesu pojavljivali u spotovima.
Tek je kasnije Keith preuzeo ulogu frontmena i glavnog vokala.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5360 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

dale cooper wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Droga je i dalje dio rave kulture. Nema partyja bez molija i boba. To je tako. Nisam ljubitelj, nisam nikad to ni probao ali realno vecina na partyjima je nadrogirana.

Kako mislis Flint nije bio dio te postave?
Ma referirao sam se na originalnu rave scenu sa kraja 80-tih do kraja 90-tih kada je nastala velika većina ovih klasika i kada je dosta
rave partija organizirano u ilegali kao posljedice tadašnjih pooštravanja zakona u Britaniji zbog žrtava esctasya i drugih sintetičkih droga.
Danas je to većinom dobro i ugudno organizirano i postoje određena pravila. Iako naravno...droga je još prisutna.

Pa na prva dva albuma osim Howletta i Maxima drugi članovi nisu učestvovali u kreiranju, iako se jesu pojavljivali u spotovima.
Tek je kasnije Keith preuzeo ulogu frontmena i glavnog vokala.

Ma ima i sad tih ilegalnih warehouse rave partyja na zapadu. Gudra je na zalost i dalje prisutna. Malo sad mracne strane te scene :D :evil: . Nema tu nikakvog gatheringa, nema tu nikavkog PeaceLoveRespectUnity, nema tu nikakve ljubavi prema muzici. Realnost je da 90% prisutnih je na bobama. Lako je takvim prodavat budalastine tipa otvaranje knjige mudrosti na onom EDM Cevljanovici partyju kojeg zovu Tommorowland. Jedina razlika izmedju te proslosti i sadasnjosti je da se danas bas bas tu vrte ogromne pare.

Da, Keith i Leeroy su u pocetku Liamu rekli daj da mi plesemo uz tvoju muziku, kasnije im se pridruzio Maxim kao mc. Odskocili od ostatke rave scene postavsi live act i sve ostalo je historija. :D .
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5361 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

dezurni_ucenik wrote:
dale cooper wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Droga je i dalje dio rave kulture. Nema partyja bez molija i boba. To je tako. Nisam ljubitelj, nisam nikad to ni probao ali realno vecina na partyjima je nadrogirana.

Kako mislis Flint nije bio dio te postave?
Ma referirao sam se na originalnu rave scenu sa kraja 80-tih do kraja 90-tih kada je nastala velika većina ovih klasika i kada je dosta
rave partija organizirano u ilegali kao posljedice tadašnjih pooštravanja zakona u Britaniji zbog žrtava esctasya i drugih sintetičkih droga.
Danas je to većinom dobro i ugudno organizirano i postoje određena pravila. Iako naravno...droga je još prisutna.

Pa na prva dva albuma osim Howletta i Maxima drugi članovi nisu učestvovali u kreiranju, iako se jesu pojavljivali u spotovima.
Tek je kasnije Keith preuzeo ulogu frontmena i glavnog vokala.

Ma ima i sad tih ilegalnih warehouse rave partyja na zapadu. Gudra je na zalost i dalje prisutna. Malo sad mracne strane te scene :D :evil: . Nema tu nikakvog gatheringa, nema tu nikavkog PeaceLoveRespectUnity, nema tu nikakve ljubavi prema muzici. Realnost je da 90% prisutnih je na bobama. Lako je takvim prodavat budalastine tipa otvaranje knjige mudrosti na onom EDM Cevljanovici partyju kojeg zovu Tommorowland. Jedina razlika izmedju te proslosti i sadasnjosti je da se danas bas bas tu vrte ogromne pare.

Da, Keith i Leeroy su u pocetku Liamu rekli daj da mi plesemo uz tvoju muziku, kasnije im se pridruzio Maxim kao mc. Odskocili od ostatke rave scene postavsi live act i sve ostalo je historija. :D .
Pa prvih par godina, kada se nije skontalo kolika se tu lova potencijalno može okrenuti stvari su bile malo drugačije, spontanije i nevinije.
Ali pročitaj Energy Flash, knjiga je stvarno fenomenalna, govori i ovome što sam gore napisao, ali i kasnijem sve mračnijem razdoblju.
Em je lik ugledan muzički novinar, em zanimljivo i uzbudljivo piše, em je bio svjedok tog vremena i sudionik na rave partijima. Knjiga
je page turner, stvarno se lako čita. A usput imaš i gomilu dobre muzike da ukucavaš u youtube i prisjetiš se. :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5362 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

dale cooper wrote:
Pa prvih par godina, kada se nije skontalo kolika se tu lova potencijalno može okrenuti stvari su bile malo drugačije, spontanije i nevinije.
Ali pročitaj Energy Flash, knjiga je stvarno fenomenalna, govori i ovome što sam gore napisao, ali i kasnijem sve mračnijem razdoblju.
Em je lik ugledan muzički novinar, em zanimljivo i uzbudljivo piše, em je bio svjedok tog vremena i sudionik na rave partijima. Knjiga
je page turner, stvarno se lako čita. A usput imaš i gomilu dobre muzike da ukucavaš u youtube i prisjetiš se. :D

Znam za tu knjigu i Reynoldsa. Ali znas i sam sa one teme da sam ja ljubitelj papira :D a te knjige koju je sad vec bivsi zagrebacki Algoritam objavio kod nas nema.

Ma mogu samo zamislit kakve je muzike je tu bilo...





Vako nesto, garant 808 State, onda ona Energy Flash, Guy Called Gerard...
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5363 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

dezurni_ucenik wrote:
dale cooper wrote:
Pa prvih par godina, kada se nije skontalo kolika se tu lova potencijalno može okrenuti stvari su bile malo drugačije, spontanije i nevinije.
Ali pročitaj Energy Flash, knjiga je stvarno fenomenalna, govori i ovome što sam gore napisao, ali i kasnijem sve mračnijem razdoblju.
Em je lik ugledan muzički novinar, em zanimljivo i uzbudljivo piše, em je bio svjedok tog vremena i sudionik na rave partijima. Knjiga
je page turner, stvarno se lako čita. A usput imaš i gomilu dobre muzike da ukucavaš u youtube i prisjetiš se. :D

Znam za tu knjigu i Reynoldsa. Ali znas i sam sa one teme da sam ja ljubitelj papira :D a te knjige koju je sad vec bivsi zagrebacki Algoritam objavio kod nas nema.

Ma mogu samo zamislit kakve je muzike je tu bilo...





Vako nesto, garant 808 State, onda ona Energy Flash, Guy Called Gerard...
Da, znam. :D

Sve to...i još više. Od Detroita, Chicaga, New Yorka pa do Engleske, Belgije i drugih evropskih scena. Ima naravno i o svemu što je
kasnije nastalo i izrodilo se iz ovog svega, uključujući naravno i Aphexa recimo kao i ovu tzv. IDM scenu u koju su ga često trpali.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5364 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:Charly i No Good su vjerovatno nešto najbliže što sam kao klinac u onim ratnim godinama mogao zamisliti kako bi zvučao jedan od
onih famoznih rave partya koji su se u tim godinama održavali širom Britanije, ali i u Evropi. Flint nije bio dio te postave, ali su
on i Howlett spojili taj rave duh sa punkom i osvojili srca miliona fanova.
Ja zaglavio na neki rave party na festivalu, sa rajom, kad ulijeće među nas lik i pokazuje pokretnu apoteku.
Vidi niko nije zainteresovan, ode dalje.
Droga je bila neodvojivi dio rave kulture. Problem je, kako to obično i biva, kada se dobar trip počeo pretvarati u loš zbog pretjerane
(zlo)upotrebe. Ima dobra knjiga na tematiku dance i rave kulture i elektronske muzike. Energy Flash od Simona Reynoldsa, možda
ćeš se sjetiti da smo je ja i kolega zomri spominjali na onim maratonskim prepiranjima oko Jale i Bube. :mrgreen: Velika preporuka! :)
Sjecam se da ste pricali ti i zomri o toj knjizi. Tad sam skontao da me zomri zajebava al ono momacki :)
Nisam je citao - hvala na preporuci ali kad bih ti ispricao koliko knjiga mi stoje na "Hold" :sad: :sad:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5365 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:
Droga je bila neodvojivi dio rave kulture. Problem je, kako to obično i biva, kada se dobar trip počeo pretvarati u loš zbog pretjerane
(zlo)upotrebe. Ima dobra knjiga na tematiku dance i rave kulture i elektronske muzike. Energy Flash od Simona Reynoldsa, možda
ćeš se sjetiti da smo je ja i kolega zomri spominjali na onim maratonskim prepiranjima oko Jale i Bube. :mrgreen: Velika preporuka! :)
Sjecam se da ste pricali ti i zomri o toj knjizi. Tad sam skontao da me zomri zajebava al ono momacki :)
Nisam je citao - hvala na preporuci ali kad bih ti ispricao koliko knjiga mi stoje na "Hold" :sad: :sad:
Voli on to. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5367 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Nisam još gledao, ali prema reakcijama stvari koje su iznesene u ovom dokumentarcu "Leaving Neverland" su užasne i bacaju
neizbrisivu mrlju na zaostavštinu Michael Jacksona. Ove reakcije su logična posljedice toga. Čitam i da su ga neke radio stanice
počele izbacivati sa playlista.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#5368 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:
Droga je bila neodvojivi dio rave kulture. Problem je, kako to obično i biva, kada se dobar trip počeo pretvarati u loš zbog pretjerane
(zlo)upotrebe. Ima dobra knjiga na tematiku dance i rave kulture i elektronske muzike. Energy Flash od Simona Reynoldsa, možda
ćeš se sjetiti da smo je ja i kolega zomri spominjali na onim maratonskim prepiranjima oko Jale i Bube. :mrgreen: Velika preporuka! :)
Sjecam se da ste pricali ti i zomri o toj knjizi. Tad sam skontao da me zomri zajebava al ono momacki :)
Nisam je citao - hvala na preporuci ali kad bih ti ispricao koliko knjiga mi stoje na "Hold" :sad: :sad:
Voli on to. :mrgreen:
zašto to mislite? :?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5369 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:Nisam još gledao, ali prema reakcijama stvari koje su iznesene u ovom dokumentarcu "Leaving Neverland" su užasne i bacaju
neizbrisivu mrlju na zaostavštinu Michael Jacksona. Ove reakcije su logična posljedice toga. Čitam i da su ga neke radio stanice
počele izbacivati sa playlista.
Nisam gledao dokumentarac ali opet mi nešto teško da povjerujem u to.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5370 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

zomri wrote:
dale cooper wrote:
Voli on to. :mrgreen:
zašto to mislite? :?
Pa ne znam na koji način ommadawn to misli, ali kad kažem zajebava ja ne mislim to bukvalno već više na način na koji znaš diskusiju
rastegnuti do granicanja pucanja u nekim momentima. :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#5371 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

dale cooper wrote:
zomri wrote:
dale cooper wrote:
Voli on to. :mrgreen:
zašto to mislite? :?
Pa ne znam na koji način ommadawn to misli, ali kad kažem zajebava ja ne mislim to bukvalno već više na način na koji znaš diskusiju
rastegnuti do granicanja pucanja u nekim momentima. :mrgreen:
:kiss:

mislim da omma misli da ja zajebajem da mi se sviđaju jala&buba jer kao slušam i ovu alternativnu muziku. naime, evo da potvrdim da se meni njihova muzika legit sviđa i mislim da je vrh, samo što mi se u njoj ne sviđaju iste stvari kao u muzici pavement koje upravo slušam.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5372 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

Jel de da su ti rodbina? Bas neces da priznas. :oops:
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#5373 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Ne želim gubiti energiju na rasprave s tobom kad je koncert godine idući vikend! :oops:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5374 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dezurni_ucenik »

30 + godinsinji lik koji ide sa djecom na koncerte ovih bradonja. :lol: :lol:


Evo Ivo Andric

Image

.. da su rodbinske veze u pitanju.

Cuj koncert godine :lol:
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#5375 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

šta je tačno problem?
Post Reply