Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4926 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by HardcoreMX »

otkud reko taj rick u ub40... :-? 8-)
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#4927 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by black »



:kakoste:
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#4928 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by medvjed23 »

petog dana aprila, u mrak iz mraka su zakoračili i kurto i lejn



User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4930 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Zelim mu brz oporavak.

Iako nisam neki veliki ljubitelj Parnog Valjka, osim pjesme "Uhvati ritam" - no to je vise zbog nekih emotivnih razloga.
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4931 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Odličan novi album švajcarskog prog/math rock sastava Schnellertollermeier ima dašak King Crimsona iz Discipline ere
i muzičku interakciju preciznu kao...švicarski sat. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4932 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Solidno je ovo. :D Malo manje repetativnosti ne bi bilo na odmet.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4933 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Bloo »

dale cooper wrote:
Odličan novi album švajcarskog prog/math rock sastava Schnellertollermeier ima dašak King Crimsona iz Discipline ere
i muzičku interakciju preciznu kao...švicarski sat. :D
Naravno moradoh guglati sta je math rock..titodragi od čega sve neće napraviti nišu. :| Math friggin rock
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4934 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Solidno je ovo. :D Malo manje repetativnosti ne bi bilo na odmet.
Mislim da je to upravo poenta...repeticija i preciznost...baci te u trans. :D Nabaci slušalice i poslušaj cijeli album.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4935 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Bloo »

@dale

tek negdje od 5:40 postaje dobro :D

:run:
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#4936 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by medvjed23 »

ima ladica kolko hoćete.. kad sam bio mlad, tražio sam, glede haman svake stavke
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rock_genres
listu bendova pa slušo.. našao sam tako, naravno, nemalo dobre muzike, ali, ali.. pojeo zaborav.. jebaji ga..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4937 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:ima ladica kolko hoćete.. kad sam bio mlad, tražio sam, glede haman svake stavke
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rock_genres
listu bendova pa slušo.. našao sam tako, naravno, nemalo dobre muzike, ali, ali.. pojeo zaborav.. jebaji ga..
Ali sve je to besmisleno.... :|
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#4938 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by medvjed23 »

pa ono, sve je besmisleno.. al treba ubiti vrijeme do smrti..
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4939 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Volimo Amorphis i radujemo se novom albumu.

User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4940 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »





Miš(evi) su se vratili na Mars. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4941 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Još jedan dobrodošli povratak. Starog majstora, trubača, kompozitora, muzičkog inovatora i glavnog proponenta onoga što danas se zove
fourth world music, a u svojoj suštini je fuzija raznih autohtonih muzičkih formi iz prethodno zanemarenih zemalja sa zapadnim
muzičkim tradicijama.
User avatar
Saian
Posts: 15346
Joined: 08/04/2004 21:50

#4942 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Saian »

http://www.nme.com/news/music/banksy-pa ... um-2290335


Brian Eno, Roisin Murphy and more made an album at Banksy’s Walled Off Hotel in Palestine – hear it here first


User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4943 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Neki dan sjedim kod kuce, udjoh na svedski aukcioni sajt i pogledah ima li sta zanimljivo u mojoj okolini. Kad fakat - ima! Prodaje lik u mom komsiluku, nekih 300 metara od mene, plocu svedskog proggrock/jazzrock benda Kornet, album Fritt fall. Prodavao je i Birth Control ali je moju ponudu neki lik prebacio na malo astronomicniju sumu i ja sam se povukao.
Medjutim, uspijem uzeti Kornet, javim se covjeku i preuzmem plocu, uz malo caskanja, ispostavilo se da znamo neke iste ljude a i da me je gledao u lokalnom amaterskom pozoristu.

Kornet
Kornet (sto znaci Zrno) je svedska grupa, osnovana 1974 godine u selu Öjebyn kod grada Piteå (cita se Piiteo) na sjeveru Svedske. Debutirali su albumom Kornet 1975 godine a onda snimaju album Fritt Fall (sto znaci Slobodan pad) 1977. Obadva albuma su imala odlicnu prodju kod kriticara a ni u svijetu nisu takodjer ostali bas totalno anonimni. Potom sele u Stockholm te 1979 godine snimaju svoj posljednji album III a prije samog raspada snimaju i maxi singl Digital Master Direct Cut gdje je strana A snimljena digitalno, sto je bila relativno nova tehnika u to vrijeme dok je strana B snimljena sasvim analogno. Smisao ovoga je bio da se pokazu prednosti digitalnog snimanja. Sve je snimljeno pod pokroviteljstvom Sonyja.
Ono sto je glavna karakteristika grupe Kornet su izuzetno kvalitetni muzicari, dinamicne kompozicije a za koje je glavni "krivac" Stefan "Pygge" Björklund, virtouz na gitari. No, dok su se drugi clanovi grupe poslije njenog raspada direktno ili indirektno nastavili baviti muzikom i muzickom produkcijom, Pygge sve vise tone u moralni pad. Alkoholizam i droga su ga dovele do beskucnistva, donekle se uspio odatle i trznuti ali je manje-vise pao u zaborav. Neki su tvrdili da nikad vise gitaru nije uzeo u ruke ali to je jos uvijek nedokazano. Umro je u martu 2017 godine u 63-oj godini zivota.
Oni koji su imali prilike da pricaju sa clanovima benda, pa i sa samim Pyggeom, tvrde da su jako prijatni momci, gotovo i stidljivi ali nema pitanja na koje nisu dali odgovor.
Za Pyggeta je vezana i jedna anegdota - naime, u nekoj kulturnoj ustanovi je pokrenuta skola gitare. Ljungström se tu pojavio kao djak, ucitelj je bio malko i pompezan, Pygge je postavljao pitanja o raznim tipsovima kako da nauci svirati gitaru, ucitelj ga htio skinut s kurca pa je Pyggetu na kraju dao da skine solo-dionicu sa jedne stvarke pa kad to bude savladao neka se javi. Nakon sedam dana dolazi Pygge kod njega i poce svirati, ne samo solo nego cijelu pjesmu i to tako precizno da je ucitelj samo rekao "Svaka cast, pa kako si to uspio, to je gotovo nemoguce!!! Kako si uspio?" a Pygge se samo nasmijao i rekao "Pa ja sam ovu kompoziciju napisao".

Moj najbolji prijatelj, gitarista po struci, me je "upoznao" sa njima a ono sto mi kaze je da lice puno na Leb i Sol, rani radovi. Donekle se mogu i sloziti sa njim.
Ovo je par stvari sa albuma:




Te malo Stefan Björklund - Pygge
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4944 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by wewa »

Ommadawn wrote:Neki dan sjedim kod kuce, udjoh na svedski aukcioni sajt i pogledah ima li sta zanimljivo u mojoj okolini. Kad fakat - ima! Prodaje lik u mom komsiluku, nekih 300 metara od mene, plocu svedskog proggrock/jazzrock benda Kornet, album Fritt fall. Prodavao je i Birth Control ali je moju ponudu neki lik prebacio na malo astronomicniju sumu i ja sam se povukao.
Medjutim, uspijem uzeti Kornet, javim se covjeku i preuzmem plocu, uz malo caskanja, ispostavilo se da znamo neke iste ljude a i da me je gledao u lokalnom amaterskom pozoristu.

Kornet
Kornet (sto znaci Zrno) je svedska grupa, osnovana 1974 godine u selu Öjebyn kod grada Piteå (cita se Piiteo) na sjeveru Svedske. Debutirali su albumom Kornet 1975 godine a onda snimaju album Fritt Fall (sto znaci Slobodan pad) 1977. Obadva albuma su imala odlicnu prodju kod kriticara a ni u svijetu nisu takodjer ostali bas totalno anonimni. Potom sele u Stockholm te 1979 godine snimaju svoj posljednji album III a prije samog raspada snimaju i maxi singl Digital Master Direct Cut gdje je strana A snimljena digitalno, sto je bila relativno nova tehnika u to vrijeme dok je strana B snimljena sasvim analogno. Smisao ovoga je bio da se pokazu prednosti digitalnog snimanja. Sve je snimljeno pod pokroviteljstvom Sonyja.
Ono sto je glavna karakteristika grupe Kornet su izuzetno kvalitetni muzicari, dinamicne kompozicije a za koje je glavni "krivac" Stefan "Pygge" Björklund, virtouz na gitari. No, dok su se drugi clanovi grupe poslije njenog raspada direktno ili indirektno nastavili baviti muzikom i muzickom produkcijom, Pygge sve vise tone u moralni pad. Alkoholizam i droga su ga dovele do beskucnistva, donekle se uspio odatle i trznuti ali je manje-vise pao u zaborav. Neki su tvrdili da nikad vise gitaru nije uzeo u ruke ali to je jos uvijek nedokazano. Umro je u martu 2017 godine u 63-oj godini zivota.
Oni koji su imali prilike da pricaju sa clanovima benda, pa i sa samim Pyggeom, tvrde da su jako prijatni momci, gotovo i stidljivi ali nema pitanja na koje nisu dali odgovor.
Za Pyggeta je vezana i jedna anegdota - naime, u nekoj kulturnoj ustanovi je pokrenuta skola gitare. Ljungström se tu pojavio kao djak, ucitelj je bio malko i pompezan, Pygge je postavljao pitanja o raznim tipsovima kako da nauci svirati gitaru, ucitelj ga htio skinut s kurca pa je Pyggetu na kraju dao da skine solo-dionicu sa jedne stvarke pa kad to bude savladao neka se javi. Nakon sedam dana dolazi Pygge kod njega i poce svirati, ne samo solo nego cijelu pjesmu i to tako precizno da je ucitelj samo rekao "Svaka cast, pa kako si to uspio, to je gotovo nemoguce!!! Kako si uspio?" a Pygge se samo nasmijao i rekao "Pa ja sam ovu kompoziciju napisao".

Moj najbolji prijatelj, gitarista po struci, me je "upoznao" sa njima a ono sto mi kaze je da lice puno na Leb i Sol, rani radovi. Donekle se mogu i sloziti sa njim.
Ovo je par stvari sa albuma:




Te malo Stefan Björklund - Pygge
bas su dobri, hvala za pricu i preporuku!
definitivno imaju smek kao Leb i sol, ali i malo od Indexa :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4945 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Dobar ovaj sladoled u kornetu. :shock: Što ovo nisi ranije postavio. Neozbiljan si. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4946 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

ExNihilo wrote:Dobar ovaj sladoled u kornetu. :shock: Što ovo nisi ranije postavio. Neozbiljan si. :D
Polako, sve u svoje vrijeme. ;)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#4947 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by KB9 »



8)
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4948 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Procvat poljske avant garde/jazz scene se nastavlja jednako visokim kvalitetom sa novim albumom grupe Lonker See.
Jedna od uzbudljivijih eksperimentalnih scena u zadnjih par godina.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4949 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by HardcoreMX »

eto..ovaj dragulj ostavljam ovdje... :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4950 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Zanimljiv tekst. Sin lika koji je dizajnirao kultni cover za album Aqualung (Jethro Tull) piše o višedecenijskoj borbi svog oca da dobije komad kolača.

https://theoutline.com/post/4490/jethro ... i=ubttdkzt
Post Reply