Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5751 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

DEMONIKA wrote: 03/05/2020 23:09
dale cooper wrote: 03/05/2020 22:48
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 22:31

Čitaš li ti sebe?
Koliko muzike neće vidjeti svjetlo dana zbog....bla?
Nije apokalipsa, nije ni sumrak svjetova, a ni end game.
Sva djela koja imaju vrijednost uvijek nađu put da ih se spozna, bila paljena, zabranjena, ali eto ovi neće vidjeti svjetlo dana zbog korona virusa, ma daj :mrgreen:
Ne kontaš. Govorim o finansijskim posljedicama krize na muzičku industriju koja će najviše pogoditi ove manje izvođače i diskografske
kuće koji se finansiraju od turneje do turneje i od albuma do albuma. I koje je ovaj lockdown totalno paralizirao, jer se ne zna kada
će se koncertne i druge aktivnosti uopšte moći nastaviti. U Americi stručnjaci govore da koncerata i festivala neće biti ni do jeseni
sljedeće godine.
Užas, čak do jeseni? :mrgreen:
Kako će to jako pogoditi muzičku industiju, Jeza me prođe.
Finansijske posljedice će pogoditi cijeli svijet, ali hajde da se vratimo na turneje manjih izvođača, jer u ovoj godini neće moći pjevušiti po livadama i inim objektima :lol:
Jer ako ove godine ne zapjevaju, tko zna da li će imati glasa, stasa a i talenta da pjevaju i sljedeće godine.
Jer korona je to, ne zna se da li će se IKAD nastaviti koncertne i druge aktivnosti.
:roll:

Pa pretpostavljam da živiš od toga da bi vjerovatno pričala drugu priču. Potencijalna pauza koncertnih aktivnosti od godinu i više
za neke će značiti životne odluke. Neki će vjerovatno i napustiti muziku, neki će morati raditi dodatne poslove da se izdržavaju.

Uostalom...prije nego što si počela ovu besmislenu tiradu mogla si i trebala pročitati ova dva članka što smo ja i omar little
postavili da stekneš uvid u krizu muzičke industrije kroz mišljenja onih koji u njoj rade ili su na različite načine povezani.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#5752 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by DEMONIKA »

dale cooper wrote: 03/05/2020 23:22
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 23:09
dale cooper wrote: 03/05/2020 22:48

Ne kontaš. Govorim o finansijskim posljedicama krize na muzičku industriju koja će najviše pogoditi ove manje izvođače i diskografske
kuće koji se finansiraju od turneje do turneje i od albuma do albuma. I koje je ovaj lockdown totalno paralizirao, jer se ne zna kada
će se koncertne i druge aktivnosti uopšte moći nastaviti. U Americi stručnjaci govore da koncerata i festivala neće biti ni do jeseni
sljedeće godine.
Užas, čak do jeseni? :mrgreen:
Kako će to jako pogoditi muzičku industiju, Jeza me prođe.
Finansijske posljedice će pogoditi cijeli svijet, ali hajde da se vratimo na turneje manjih izvođača, jer u ovoj godini neće moći pjevušiti po livadama i inim objektima :lol:
Jer ako ove godine ne zapjevaju, tko zna da li će imati glasa, stasa a i talenta da pjevaju i sljedeće godine.
Jer korona je to, ne zna se da li će se IKAD nastaviti koncertne i druge aktivnosti.
:roll:

Pa pretpostavljam da živiš od toga da bi vjerovatno pričala drugu priču. Potencijalna pauza koncertnih aktivnosti od godinu i više
za neke će značiti životne odluke. Neki će vjerovatno i napustiti muziku, neki će morati raditi dodatne poslove da se izdržavaju.

Uostalom...prije nego što si počela ovu besmislenu tiradu mogla si i trebala pročitati ova dva članka što smo ja i omar little
postavili da stekneš uvid u krizu muzičke industrije kroz mišljenja onih koji u njoj rade ili su na različite načine povezani.
:roll:
Jesam, i bilo je dosadno do bola, čak sam im dopustila kukize koje traže da ih pročitam, i ništa :mrgreen:
Nije mi suza kanula, a inače sam emotivna osoba.
Nemoj me shvatiti pogrešno, ali gledam prijatelje koje otpuštaju bez pardona, danima, pa mi je ta tvoja briga oko nekih inih lupača po gitari i neshvaćenih ili shvaćenih muzičara koji MOŽDA neće moći pjevati o svojim problemima iz djetinjstva ili starije dobi narednih par mjeseci ili godinu zbilja unreal :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5753 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Što bi bilo unreal? Tvoja priča me podsjeća na onu zavrni vodu, djeca u Africi umiru od žeđi.

To što je mesar iz komšiluka ostao bez posla ne znači da ne mogu ili ne smijem biti tužan zbog muzičara koji je, također, ostao bez posla.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#5754 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by omar little »

jer u nekim binarno mahalskim svjetovima osoba nikako u isto vrijeme ne moze imati empatiju za stotine tisuca ljudi koji zive od muzicke industrije, placaju hipoteke i skoliju djecu, kao i za ostatak polja ljudskog djelovanja.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5755 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

DEMONIKA wrote: 03/05/2020 23:42
dale cooper wrote: 03/05/2020 23:22
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 23:09

Užas, čak do jeseni? :mrgreen:
Kako će to jako pogoditi muzičku industiju, Jeza me prođe.
Finansijske posljedice će pogoditi cijeli svijet, ali hajde da se vratimo na turneje manjih izvođača, jer u ovoj godini neće moći pjevušiti po livadama i inim objektima :lol:
Jer ako ove godine ne zapjevaju, tko zna da li će imati glasa, stasa a i talenta da pjevaju i sljedeće godine.
Jer korona je to, ne zna se da li će se IKAD nastaviti koncertne i druge aktivnosti.
:roll:

Pa pretpostavljam da živiš od toga da bi vjerovatno pričala drugu priču. Potencijalna pauza koncertnih aktivnosti od godinu i više
za neke će značiti životne odluke. Neki će vjerovatno i napustiti muziku, neki će morati raditi dodatne poslove da se izdržavaju.

Uostalom...prije nego što si počela ovu besmislenu tiradu mogla si i trebala pročitati ova dva članka što smo ja i omar little
postavili da stekneš uvid u krizu muzičke industrije kroz mišljenja onih koji u njoj rade ili su na različite načine povezani.
:roll:
Jesam, i bilo je dosadno do bola, čak sam im dopustila kukize koje traže da ih pročitam, i ništa :mrgreen:
Nije mi suza kanula, a inače sam emotivna osoba.
Nemoj me shvatiti pogrešno, ali gledam prijatelje koje otpuštaju bez pardona, danima, pa mi je ta tvoja briga oko nekih inih lupača po gitari i neshvaćenih ili shvaćenih muzičara koji MOŽDA neće moći pjevati o svojim problemima iz djetinjstva ili starije dobi narednih par mjeseci ili godinu zbilja unreal :mrgreen:
Empatije za jedne ne isključuje empatiju prema drugima.

Ako tebe boli kurac za muzikom, muzičarima i muzičkom industrijom, ima nas koje definitivno ne boli. Za takve je ova tema
sasvim očigledno i napravljena. Što bi Safet reko' - ti si ovdje momak zaluto'. :mrgreen:
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#5756 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by DEMONIKA »

dale cooper wrote: 03/05/2020 23:56
DEMONIKA wrote: 03/05/2020 23:42
dale cooper wrote: 03/05/2020 23:22

:roll:

Pa pretpostavljam da živiš od toga da bi vjerovatno pričala drugu priču. Potencijalna pauza koncertnih aktivnosti od godinu i više
za neke će značiti životne odluke. Neki će vjerovatno i napustiti muziku, neki će morati raditi dodatne poslove da se izdržavaju.

Uostalom...prije nego što si počela ovu besmislenu tiradu mogla si i trebala pročitati ova dva članka što smo ja i omar little
postavili da stekneš uvid u krizu muzičke industrije kroz mišljenja onih koji u njoj rade ili su na različite načine povezani.
:roll:
Jesam, i bilo je dosadno do bola, čak sam im dopustila kukize koje traže da ih pročitam, i ništa :mrgreen:
Nije mi suza kanula, a inače sam emotivna osoba.
Nemoj me shvatiti pogrešno, ali gledam prijatelje koje otpuštaju bez pardona, danima, pa mi je ta tvoja briga oko nekih inih lupača po gitari i neshvaćenih ili shvaćenih muzičara koji MOŽDA neće moći pjevati o svojim problemima iz djetinjstva ili starije dobi narednih par mjeseci ili godinu zbilja unreal :mrgreen:
Empatije za jedne ne isključuje empatiju prema drugima.

Ako tebe boli kurac za muzikom, muzičarima i muzičkom industrijom, ima nas koje definitivno ne boli. Za takve je ova tema
sasvim očigledno i napravljena. Što bi Safet reko' - ti si ovdje momak zaluto'. :mrgreen:
Sutra te čitam, sada odoh spit :mrgreen:

pustite cvijeće cvjetati, viva musica, who needs teeth anyway :mrgreen:
Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5757 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Chmoljo »

ovo me podsjeća na onu priču: jebo te muzej, koji će nam to klinac?!

onaj ko ne može shvatiti da je čovjek od pećine imao nagon da ostavi neki trag umjetnosti iza sebe, teško može shvatiti da je nekome žao što će svijet biti siromašniji za neka nova muzička otkrića.

pojest, popit i poklopit je rezon koji je iskonski, nema šta. ali nije svima jedini i primarni.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5758 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »



Ponekad, samo ponekad reunion kultnih bendova može donijeti i nešto dobro i nešto novo. Veterani psihodelične Paisley scene 80-tih
to najbolje dokazuju najnovijim albumom (trećim od kako su se ponovo ujedinili) Izrazito avanturističan i hrabar album sa dugim
improvizatorskim pjesmama koje crpe inspiraciju od Milesa Davisa sa polovine 70-tih, funkom James Browna i Herbie Hanckocka pa preko
krautorocka i sve do britanske prog psihodelije Soft Machine.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5761 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

https://youtu.be/BEXGlnK1rw0

Jedan zaboravljeni dragulj, skladbu je napisao Samoth tokom boravka u zatvoru.

Nisam je dugo cuo, no javi mi se danas :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5762 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Jedna cijela generacija legendarnih muzičara nestaje. :sad: Florian kao integralni dio Kraftwerka zajedno za Ralfom je imao nemjerljiv
uticaj.

David Bowie mu je na berlinskoj trilogiji (koja je takođe bila duboko inspirisana Kraftwerkom kao i kraut rockom generalno) odao počast:

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5763 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5764 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Osjećaj propasti i beznađa ništa bolje ne komunicira od dobrog starog doom metala. A nova pjesma Lord Viga je textbook doom metal.



Image
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5766 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

https://youtu.be/eRsbjPc8phs

Cabaret Nocturne - Occult Spells


Willkommen in der Dunkelheit.


@dale cooper
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5767 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Novi album Paradise Losta trenutno kotira visoko među najboljim albumima godine. Meni je odlična ova:

User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5768 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

:thumbup:


Paradise Lost nikada me nije razočarao! Naprosto odlično!
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5769 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

Lijepa moja Mgła...

User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5770 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Paradise Lost su prešli dug put od goth metal do pop benda i nazad. :D

@Russki

Odličan je ovaj Cabaret Nocturne, tek ga sad stigoh poslušati. :thumbup: Sviđa mi se ovaj ovaj sporo gradeći electro/synth pop. :)
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5771 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »

dale cooper wrote: 27/05/2020 16:39 Paradise Lost su prešli dug put od goth metal do pop benda i nazad. :D

@Russki

Odličan je ovaj Cabaret Nocturne, tek ga sad stigoh poslušati. :thumbup: Sviđa mi se ovaj ovaj sporo gradeći electro/synth pop. :)
Odlično! Imao sam jak osjećaj da će proći tvoje visoke kriterije za dobru glazbu. Drago mi je. :)
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#5773 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Russki »




Ehhh...

Sjecanja...
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#5774 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by zomri »

Ne znam gdje bi ovo stavio, pa evo ovdje. Meni je zanimljiva trivija, a evo i članak o nastradalom Floydu

The 46-year-old unarmed Black man who was killed by Minneapolis police earlier this week once rapped with DJ Screw’s legendary Houston crew. He deserves to have the fullness of his life recognize

https://www.thefader.com/2020/05/29/the ... d-up-click

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5775 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by ExNihilo »

Hipoteza: Ghost je najznačajniji metal bend posljednje decenije ('10 - '20).

Argumenti:

1. Zadnjih desetak godina metal se manje-više koncentrira u dva predominatna tabora: sve je derivat deatha ili derivat progresive. Najčešće oboje. Ghost je među rijetkim bendovima koji su uspjeli svoj zvuk inovirati i učiniti avangardnim. Tobias je klasični doom koncept progresivno obogaćivao utjecajima različitih žanrova, od Bitlsa pa do 80s popa. Mnogima je takvo šta bilo kobno, jer se popizacija metala ne prašta, ali Tobiasu je uspjelo da metalizira pop.

2. Aura misterije kojom je bend bio okružen dugo vremena, uz ekstravaganciju koja je pratila njihove nastupe uživo, parodiranje satanizma, uopće duhovit, ali ne i banalan pristup, pogodila je sweet spot. Tobias je, tako, razbio mnoge metal stereotipe: niti moraš paliti crkve da bi pjevao o satanu, niti probijati zvučni zid da bi zvuk bio nepogrešivo metal.

3. Sve što su izbacili, uključujući EPs i covere drugih bendova, bilo je vrhunsko.

4. Nakon dugo vremena pojavio se bend koji je uspio probiti metal stigmu kod mainstream publike, onako kako su to nekada radili Maiden ili Metallica.

I rest my case. :D
Post Reply