Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5833 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

De stan‘ na loptu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5835 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Upoznali smo se na jednom od onih studentskih roštilja na kampusu, gdje se skupljala raja sa Balkana. Ja sam nosio majicu Led Zeppelin na šta je on reagovao i počeli smo onako pričati o muzici. Alex je bio rođen u Švedskoj, dijete djece gastarbajtera porijeklom negdje iz Šumadije ali i pored te činjenice pričao je prilično dobro naš jezik, čak toliko dobro da je i neke bosanske turcizme i izraze poznavao. Kada sam na kraju, na zahtjev par prijateljica, uzeo gitaru i zasvirao, pridružio mi se kao podrška u pjevanju, a pjevao je pravo dobro. Tad mi je rekao da također svira i gitaru ali da je početnik. Par dana kasnije, sjedio je kod mene u stanu sa gitarom i udarali smo kao ludi. Daleko je on odmakao od početnika, svirao je sasvim solidno a ni ja nisam bio ništa bolji. Njegov repertoar se uglavnom sastojao od The Clasha i sličnih a tad sam prvi put čuo pjesmu “To have and to have not” koju je Alex interpretirao a ja ga “uhvatio” na gitari. I kasnije smo se sastajali, kod njega ili kod
mene, svirali ili slušali ploče - i to uglavnom ex-Yu rock. On je od roditelja naslijedio nekoliko ploča koje su bile u fantastičnom stanju, Dugme, Čolić, Yu Grupa, Smak... Izaći s njim u grad na pivo značilo je zajebanciju do daske, jer kakve su nam gluposti padale na pamet, pravo je čudo kako nismo dobili batine ili bili privedeni. Tad mu je na pamet pala ideja da tokom ljeta sjednemo u njegovu staru crvenu Hondu Civic i spičimo s njom do Barcelone ili Valencie, usput se zaustavljamo po Europi i sviramo na ulici, pa ako uspijemo šta zaraditi - dobro je. Važno je da se samo dobro zajebavamo. Zvučalo je kao dobra ideja i sve bi se možda ostvarilo da mu nije otišao dihtung na glavi motora. Predložio sam da idemo mojim Golfom no njemu je trebala lova za popravak pa bi bilo dobro da to odložimo za slijedeće ljeto. Ja sam tad furao sa jednom djevojkom pa sam se malo skoncentrisao na našu vezu.
Tokom jesenj Alex i ja bi se sreli u univerzitetskoj biblioteci, i uvijek bi bilo “Ajde može jedna kafa, da zalijemo razgovor” a mene ne bi trebalo dva puta nagovarati. On je studirao medije a ja sam već počeo sve više sumnjati u moj izbor marketinga i ekonomije i to sam mu jedne prilike rekao na šta je on “Daj bre, uzmi malo odmor, saberi se pa nastavi”. No taj odmor će se odužiti. Volio je da mu pričam o odrastanju u Jugoslaviji, koju je on doživljavao samo nekoliko sedmica tokom ljeta a on bi meni pričao o svom odrastanju u Švedskoj, među našim ljudima dok odjednom se nisu počeli dijeliti na naše i njihove što njemu kao djetetu nije nimalo bilo niti jasno niti lako. Iako kršten po volji njegovog djeda, smatrao je sebe ateistom i religija za njega je predstavljala najveće zlo na svijetu. Jedna kafa bi se lako pretvarala u dvije ili tri.
U međuvremenu ja ću ući ozbiljnije u vezu s djevojkom, preselit ćemo zajedno da bi se na putu našao i treći član koji će nam se jednog hladnog januara pridružiti što je značilo da se ja potpuno distanciram od sve zajebancije u životu i preuzmem potpunu odgovornost kao roditelj. Neki “prijatelji” su mi malo zamjerili na tome pa sam ih odjebao. No ne i Alex, mada smo se sve rjeđe čuli.
Bio je juni 2014 kada je u novinama objavljena njegova slika i potraga “Jeste li vidjeli Alexa”. Navodno se danima nije javljao.
Nekoliko dana kasnije je pronađen mrtav. Šta se desilo, ne znam i mislim da će biti bolje ako ne znam uzrok njegove smrti. Bojim se samo da je on sam nije namjerno prouzrokovao iako kod njega nikada nisam primjetio nešto što bi na to nagovještavalo. Ali čovjek se mijenja i na njegovo oblikovanje svašta može uticati.
Ostat će ipak jedno lijepo sjećanje na jednu divnu osobu, dobrog prijatelja, koji je otišao prerano i osmijeh na koji će me asocirati jedna pjesma.

[youtube] http://youtu.be/iNcygbTNJyE[/youtube]
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5836 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Falile su ove tvoje priče druže. Skice iz života i muzika sa kojom to povezuješ. :)
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5837 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5838 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

@Better Man Pa što ne stavi od Dinosaur Jr pjesmu “Rude”?
Hajd’, živ bio ;)
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5839 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Ommadawn wrote: 27/07/2020 21:23 @Better Man Pa što ne stavi od Dinosaur Jr pjesmu “Rude”?
Hajd’, živ bio ;)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5840 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Fala buraz, imaš pivu od mene :thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5841 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Ommadawn wrote: 28/07/2020 09:14 Fala buraz, imaš pivu od mene :thumbup:
Nema na čemu. Preko Amazona sam kupio ploču Dinosaur Jr - Without Sand i čekam da mi dođe. Reizdali su ga i objavili u septembru prošle godine. Riječ yellow vinyl edition. Album se sastoji od dvije ploče. na prvoj je album, a na drugoj se nalaze B singles i live snimke. Reizdali su na pločama i Where You Been, Green Mind, Hand It Over. Naravno, objavljeni su i na cd-ima. Lijepi dobri stari MTV sa emisijama 120 minutes Alternative Nation. Tako sam ih i otkrio još 1992. godine, a čuo sam za njih još preko Hrvatskih muzičkih novina Heroina i to kad su objavili album Green Mind. Imam sve što su izdali na cd-ima, ali hoću da ih polako nabavim i na vinyl-u. Također imam i dva albuma koja je J Mascis izdao pod imenom J Mascis + Fog i tri solo albuma.
Last edited by Better Man on 28/07/2020 09:33, edited 1 time in total.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5842 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Ja čuo za njih negdje 1995, 1996, tako nešto i to od jednog lika što je nosio majicu Dinosaur Jr kroz školu.
Kasnije sam ih kod njega u autu čuo, hajd nisam na prvu pao (tad sam nekako više furao klasični metal i staru progresivu) ali poslije su mi se dopali.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5843 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

J je Tito! :D
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5844 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

Da, Tito je. Prvi spot koji sam gledao od njih je Get Me i to baš na 120 Minutes, koja je nedeljom išla na MTV-u, a Alternative nation je išla srijedom. I odmah su mi se dopali. Bio je i jedan dobar njihov koncert održan u studiu na MTV-u. Glavni lik koji je promovisao njih i ne samo njih, već i Mudhoney i druge je legendarni Britanski radijski dj. John Peel sa BBC-a. On ih je redovno puštao u svojim emisijama i legendarni su njegovi Sessions, poznati kao John Peel Sessions. Upravo imam cd od Dinosaur Jr, objavljen od strane BBC kad su gostovali kod njega. Odlična svirka. Rolling Stone je J Mascisa uvrstio među 100 najvećih i najuticajnijih gitarista na svijetu. Mislim da je na 84 ili 86 mjestu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5846 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Better Man wrote: 28/07/2020 09:41 Da, Tito je. Prvi spot koji sam gledao od njih je Get Me i to baš na 120 Minutes, koja je nedeljom išla na MTV-u, a Alternative nation je išla srijedom. I odmah su mi se dopali. Bio je i jedan dobar njihov koncert održan u studiu na MTV-u. Glavni lik koji je promovisao njih i ne samo njih, već i Mudhoney i druge je legendarni Britanski radijski dj. John Peel sa BBC-a. On ih je redovno puštao u svojim emisijama i legendarni su njegovi Sessions, poznati kao John Peel Sessions. Upravo imam cd od Dinosaur Jr, objavljen od strane BBC kad su gostovali kod njega. Odlična svirka. Rolling Stone je J Mascisa uvrstio među 100 najvećih i najuticajnijih gitarista na svijetu. Mislim da je na 84 ili 86 mjestu.
120 Minuta, Headbanger's Ball i Alternative Nation su bili dio mog odrastanja i razlog više (kao da je trebao dodatni) za sjedenje u sitne
sate kada su ove emisije uglavnom išle. :D Kada je ono MTV značilo muzička televizija.

John Peel je legenda kojem mnogi bendovi duguju muzičke karijere. :thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#5847 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Better Man »

dale cooper wrote: 28/07/2020 23:08
Better Man wrote: 28/07/2020 09:41 Da, Tito je. Prvi spot koji sam gledao od njih je Get Me i to baš na 120 Minutes, koja je nedeljom išla na MTV-u, a Alternative nation je išla srijedom. I odmah su mi se dopali. Bio je i jedan dobar njihov koncert održan u studiu na MTV-u. Glavni lik koji je promovisao njih i ne samo njih, već i Mudhoney i druge je legendarni Britanski radijski dj. John Peel sa BBC-a. On ih je redovno puštao u svojim emisijama i legendarni su njegovi Sessions, poznati kao John Peel Sessions. Upravo imam cd od Dinosaur Jr, objavljen od strane BBC kad su gostovali kod njega. Odlična svirka. Rolling Stone je J Mascisa uvrstio među 100 najvećih i najuticajnijih gitarista na svijetu. Mislim da je na 84 ili 86 mjestu.
120 Minuta, Headbanger's Ball i Alternative Nation su bili dio mog odrastanja i razlog više (kao da je trebao dodatni) za sjedenje u sitne
sate kada su ove emisije uglavnom išle. :D Kada je ono MTV značilo muzička televizija.

John Peel je legenda kojem mnogi bendovi duguju muzičke karijere. :thumbup:
Upravo tako. Headbanger's Ball je uvijek bio nedeljom u 23:30 h, dok su ove druge dvije išle u 21:00 h mislim. Headbanger's Ball je vodila Wanessa Warwick. Imala je supruga, koji je imao svoj bend. A nekad bi znali pustiti s Američkog MTV-a Headbanger's Ball. Voditelj bio Riki Rahtman. Pa je bila ona emisija vikendom gdje su promovisali nove spotove, a da ne govorim o koncertima u MTV studiju i to koncerti inide, alternative i noise bendova.Danas takvog MTV-a više nema.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5848 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by dale cooper »

Eh, Vanessa Warwick moj teenage crush. :oops: :D Da, MTV danas je u suštini reality televizija mnogo više nego muzička.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5849 Re: Muzički Almanah (naš život u muzici)

Post by Ommadawn »

Headbangers Ball... eh to bijaše svijetla tačka u svakodnevnoj torturi eurodancea.
No promijeni nam tadašnji dostavljač kablovske ugovor i dobijemo VH-1, što u neku ruku i nije bilo loše ali nekad i previše klasika, britpopa i new-Romancea iz 80-ih.

Švedska je tad imala jedan kanal, ZTV, koji je bio okrenut ka omladini i pičili su muzički spotovi pa i muzički programi, ovisno o žanru a mi smo tad drkali na voditeljicu Kajsu Mellgren i još jednu kojoj sam zaboravio ime (furala se na emo-stil ali dobra da joj greške ne možeš naći sve i da smo tražili) a koja je vodila program koji se bavio alternativnim rockom. Zbog opadajuće popularnosti, taj kanal je ugašen negdje 2011.
Post Reply