Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1226 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Upade mi u oči rečenica od piatyja da oni koji slušaju One od Metallice se ne mogu oduševiti Ramonesima.

Spomenuo je još neke bendove, ali interesantan je ovaj kontrast između Metallice i Ramonesa, zbog "životnih okolnosti". Kirk Hammett je govorio o direktnom utjecaju Ramonesa na njega kao muzičara, pogotovo o načinu na koji je Johnny Ramone svirao na koncertima. Nebitno je, pretpostavljam, za priču da je Hammett poslije bio i odličan prijatelj sa Johnny Ramoneom, jer prijateljske veze možeš stvarati na raznim osnovama.

Samo ide u prilog mojoj tvrdnji da muzičari kupe inspiraciju sa raznih strana bez obzira na žanrove, a fanovi su ti koji su ekstremniji. Kreativan muzičar jednostavno ne može priuštiti nikakve pretjerano radikalne stavove oko muzičkih žanrova. Rani punk je ponekad insistirao na tome, ali, i to je bila samo jedna od manifestacija šok terapije.

"Standing on the shoulders of giants"

Ne nastaje Black Album kao grom iz vedra neba, niti je bilo koji drugi značajan album popularne muzike nastao tako. Utjecaji na kreativce u popularnoj muzici dolaze sa raznih strana i na razne načine. Nije to samo muzički utjecaj, nego i lirički, vizualni, pa i oni manje očigledni utjecaji kao što su način na koji se obraćaš publici, posture (ne znam našu riječ za to), itd.

Ali, kad smo već kod Ramones, evo još par podataka o utjecajima na njih i utjecajima koje oni imaju na druge. Inspiracija za ime benda dolazi od činjenice da se je Paul McCartney u najranijoj karijeri u hotele prijavljivao pod prezimenom Ramone. Joey Ramone je pričao da su Beatles nepresušna inspiracija. Ali, o tome možda poslije, jer teško da postoji žanr, ili čak bilo koji pojedinačni bend, koji ne vuče utjecaj od Beatles. I to ne samo od njihove "ozbiljne faze", kada su Revolverom promjenili razmišljanje čitave muzičke industrije, pa je to i značajna društvena pojava, a ne samo muzička, nego bukvalno od Love love me do, pa do Across the Universe.

Da se vratimo Ramonesima. Recimo, Bono priča o tome kako su se svi članovi U2 provukli bez karte na koncert Ramonesa u Dublinu i da je to jedan od značajnijih tranzicionih momenata njihovih života, dakle, nije samo uticao na njihovu muziku nego i na formiranje njihovih ličnosti. Bez obzira koliko neko imao problema da tu pronađe poveznicu. Poslije se ta priča nastavlja (u neočekivanom pravcu), jer postoje izjave svjedoka da je Joey Ramone na samrtničkoj postelji, par minuta prije nego što će izdahnuti posljednji dah na ovoj planeti, tražio od brata da mu pusti In a Little While od U2. Na kraju, Bono je napisao pjesmu (tribute) o Joey Ramoneu, da zatvori krug.

Razni drugi autori pričaju o utjecaju Ramonesa na njih. Eddie Vedder, recimo. Ovu sam rečenicu napisao samo da spomenem Veddera, because he's a fuckin' genius. :lol:

Bio sam u iskušenju da pišem dalje o raznim utjecajima, ali, možda kasnije. Poenta je da muzičari često vuku inspiraciju iz izvora koji njihovim zagriženim fanovima mogu biti krajnje čudni, neprihvatljivi, ili čak i gadni.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1227 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Je li ovo tema o muzici iz bivše Jugoslavije?
Pitam za jarana.
User avatar
drugtito2011
Posts: 2888
Joined: 01/08/2011 18:45

#1228 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by drugtito2011 »

Ommadawn wrote: 10/08/2022 08:38 Je li ovo tema o muzici iz bivše Jugoslavije?
Pitam za jarana.
Nemoj mi teći da nisi znao da su Ramonesi iz Kladnja, a Metallica iz Šida.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1229 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

drugtito2011 wrote: 10/08/2022 08:43
Ommadawn wrote: 10/08/2022 08:38 Je li ovo tema o muzici iz bivše Jugoslavije?
Pitam za jarana.
Nemoj mi teći da nisi znao da su Ramonesi iz Kladnja, a Metallica iz Šida.
Za Metaliku znam otprije a za Ramonese nisam znao. Ja sam mislio da su iz Kočevja.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1230 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Jedna od kvalitetnijih tema na forumu, po dubini razgovora, i opet nekima ne odgovara.

Uostalom, moderatorka sama aktivno učestvuje u temi, i može u svakom trenutku da postavi (nova) ograničenja na širinu razgovora (ili ne).

I naravno da sve ovo ima veze i sa našom muzikom, jer muzičku scenu, prije svega, oblikuju fanovi. A ja primjećujem da je publika u, okvirno rečeno, bivšoj Jugoslaviji daleko ekstremnija oko problema žanriranja muzike od zapadne publike. Čak mi liči i na neki elitizam, al' to je možda preširoka tema, jer onda pokrećemo i neke socijalne teme o bivšoj Jugoslaviji.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1231 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Otiš’o si predaleko.
Jedna je stvar spominjati strane bendove u kontekstu inspiracije za muzičku scenu u bivšoj SFRJ a druga pisati istorijat o nastajanju tzv Black Albuma i kakvi su jarani bili Hetfild, Hamet i Ramone.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1232 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Pa čovjek je napisao da nakon slušanja Metallice ne može zamisliti da sluša Ramones, pa je to bio razlog zašto sam to napisao.

Sve to ima veze i sa bivšom Jugoslavijom, a zašto, to sam napisao u prethodnom postu.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1233 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Inače je to zanimljiva tema.

Oko elitizma što se tiče prosječnog muzičkog fana u bivšoj Jugoslaviji. Pretpostavljam da bi slične pojave našli i u ostalim zemljama koje su bile slične bivšoj Jugoslaviji.

Neka moja, prilično generalna, ocjena je da je dosta velika razlika između prosječnog fana u zemljama kolijevkama popularne muzike (Velika Britanija i SAD) i zemljama koje su kulturološki, sistemski, pa i u svakom drugom smislu, drastično različite od ove dvije zemlje.

Što onda dovodi i do zaključka da je shvatanje muzike koju i jedan i drugi fan slušaju potpuno različito. I onda kad taj fan uzme gitaru i napravi bend (u bivšoj Jugoslaviji ili bilo gdje drugdje) dobije se neobičan miks.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1234 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Evo jedna za @Piaty
2 u 1 :D
am Punk em tekst jedne starogradske pjesme :D malo izmasakriran..bilo je ili ovo ili pjesma Slogirani testisi :D


Jedan i jedini NBG :D


User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1235 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Osmi Socrates wrote: 10/08/2022 10:05 Pa čovjek je napisao da nakon slušanja Metallice ne može zamisliti da sluša Ramones, pa je to bio razlog zašto sam to napisao.
Čovjek je mlad, daj mu vremena.
Ne razumijem ljudi koji slušaju samo jedan "žanr" muzike. Imam i ja žanrove koje preferiram, ali npr. kada si napravim playlistu "za po kuće il vožnje" tu bude svega - od Burzuma do Olivera D.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1236 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Evo, prva, otprilike, ozbiljna tema koju najveća zvijezda rokenrola u Jugoslaviji :lol: obrađuje je na Šta Bi Dao Da Si Na Mom Mjestu.

Nebitno što je tekst napisao Duško Trifunović. Bregović je odlučio da je stavi na album. Ne vjerujem da je išta ozbiljnije odlučio staviti na album sve do Pristao Sam Biću Sve Što Hoće, takođe na Trufunovićev tekst. Tu već ima i političkih prizvuka, mada, zavisi ko kako tumači pjesmu.

Ali ŠBDDSNMM :lol: je jedna jako interesantna pjesma.

Tu je, dakle, u toj pjesmi "sukob". Može se, u neku ruku nazvati čak i klasnim sukobom. Pod navodnicima, jer nije fizički sukob.

Ali, ne može se čovjek oteti utisku da je pjesma elitistička. Dakle, ja sam zvijezda, sve to nosi sa sobom i neke probleme, ali, ja sam (rokenrol) zvijezda. Ti nisi. Deal with it. I ubaci čovjek pjesmu na album. :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1237 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Nije uopšte elitizam.
Nego jednostavno da publici kaže da nema neke velike razlike između njega na sceni i ovoga što ga gleda, što mu se divi.
To jest i on je čovjek od krvi i mesa, zajedno s emocijama.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#1238 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Better Man »

Osmi Socrates wrote: 10/08/2022 10:46 Evo, prva, otprilike, ozbiljna tema koju najveća zvijezda rokenrola u Jugoslaviji :lol: obrađuje je na Šta Bi Dao Da Si Na Mom Mjestu.

Nebitno što je tekst napisao Duško Trifunović. Bregović je odlučio da je stavi na album. Ne vjerujem da je išta ozbiljnije odlučio staviti na album sve do Pristao Sam Biću Sve Što Hoće, takođe na Trufunovićev tekst. Tu već ima i političkih prizvuka, mada, zavisi ko kako tumači pjesmu.

Ali ŠBDDSNMM :lol: je jedna jako interesantna pjesma.

Tu je, dakle, u toj pjesmi "sukob". Može se, u neku ruku nazvati čak i klasnim sukobom. Pod navodnicima, jer nije fizički sukob.

Ali, ne može se čovjek oteti utisku da je pjesma elitistička. Dakle, ja sam zvijezda, sve to nosi sa sobom i neke probleme, ali, ja sam (rokenrol) zvijezda. Ti nisi. Deal with it. I ubaci čovjek pjesmu na album. :lol:
Šta bi dao da si na mom mjestu je Duško posvetio Bebeku. Bebek je sreo Duška u Parkuši i rekao mu treba nam naslovna pjesma za album i tako je Duško napisao Šta bi dao da si na mom mjestu. On je za tekst rekao da su svi mrzili Bebeka, ali kad god uđe u objekat svi se za njim okreću. I tako je dobio inspiraciju za tekst pjesme.
Last edited by Better Man on 10/08/2022 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1239 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by MarlboroGold »

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 9wYAYxiudF

Skoro svaki dan ova playlista. Nikad ne dosadi.

Zavidim ex yu generacijama, jer su mogli uživo slušati mnoge legende dok su bile na vrhuncu, a nekih više i nema među nama. Ja sam tad bio dijete.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#1240 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Dr Kova »

Mislio sam da znam dosta o muzici, onda sam počeo vas čitati i skontao da veze nemam. Tema je predobra, samo pišite :thumbup:
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1241 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Hvala lijepo na dodatnim informacijama @Better Man :thumbup:

Inače, ima Bregović (i Bijelo Dugme) momenata (istina, rijetkih) na albumima kada su vrijedni tumačenja. Samo što njihove ozbiljne teme nisu tako česte i način na koji ih izražavaju nije tako transparentan, kao što je slučaj kod nekih drugih autora u bivšoj Jugoslaviji. Na stranu to da imaju i ljubavnih pjesama koje su odlične. Ipak Poželim Neko Pismo je, naprimjer, vrhunska pjesma. Samo se nadam da neće neko izletiti sa dokazima da je i ona plagijat. :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1242 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Šta je pičke palo na tu pjesmu kad se zasvira na derneku na gitari…
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1243 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

:jbt:
kako? zasto?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1244 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Bloo wrote: 10/08/2022 13:42 :jbt:
kako? zasto?
Pa ko uzme gitaru i zasvira, eto odmah cura koje pogodi ta pjesma.
Ja sam više imao prolaz sa “Kad saHat zazvoni”, “Jedina moja”, “Phillygransky plochnitsi” i “Ako znaDEš bilo što”
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1245 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Ommadawn wrote: 10/08/2022 13:46
Bloo wrote: 10/08/2022 13:42 :jbt:
kako? zasto?
Pa ko uzme gitaru i zasvira, eto odmah cura koje pogodi ta pjesma.
Ja sam više imao prolaz sa “Kad saHat zazvoni”, “Jedina moja”, “Phillygransky plochnitsi” i “Ako znaDEš bilo što”
Kako nekog može ta pjesma da pogodi...il te navedene. :lol:
Ok, odoh se prisjetiti sta je mene moglo na derneku pogoditi. :lol:
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#1246 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Seawolf »

Ommadawn wrote: 10/08/2022 13:46
Bloo wrote: 10/08/2022 13:42 :jbt:
kako? zasto?
Pa ko uzme gitaru i zasvira, eto odmah cura koje pogodi ta pjesma.
Ja sam više imao prolaz sa “Kad saHat zazvoni”, “Jedina moja”, “Phillygransky plochnitsi” i “Ako znaDEš bilo što”
Sad mi je jasno što nisam nikad zbario curu svirajući gitaru .... svirao sam samo O Deutsche od SCH.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1247 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ako ce vam biti lakse nisam ni ja nikog zbarila sa trubom i sviranjem marševa kad se popije.


edit: ne na Drinu :zoka:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1248 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Album Drugog načina je idealan za derneke :thumbup: naročito iza ponoći kad se atmosfera opusti i raznježi, pa onda krenu Lile su kiše i Stari grad :gunjastajl:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1249 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Bloo wrote: 10/08/2022 13:49
Ommadawn wrote: 10/08/2022 13:46

Pa ko uzme gitaru i zasvira, eto odmah cura koje pogodi ta pjesma.
Ja sam više imao prolaz sa “Kad saHat zazvoni”, “Jedina moja”, “Phillygransky plochnitsi” i “Ako znaDEš bilo što”
Kako nekog može ta pjesma da pogodi...il te navedene. :lol:
Ok, odoh se prisjetiti sta je mene moglo na derneku pogoditi. :lol:
Šuti, jednu sam bivšu prevario tim kako sam ja napisao “Neću da ispadnem životinja” i “Ostani đubre do kraja”
Ona saznala tek kad smo raskinuli, pa mi napisala podugačak mail.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1250 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

guruguru95 wrote: 10/08/2022 14:00 Album Drugog načina je idealan za derneke :thumbup: naročito iza ponoći kad se atmosfera opusti i raznježi, pa onda krenu Lile su kiše i Stari grad :gunjastajl:
Stari grad veliš?

Zamisli imaš 19 godina, voziš starog Mercedesa dizela iz 1977 koji se raspada i ta pjesma na kaseti.

A Lile su kiše je iz jednog mog malo depresivnijeg perioda.
Post Reply