Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1126 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Smijem li ja reći da je čovjek apsolutno u pravu? 😀
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1127 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

trocadero wrote: 05/08/2022 13:49
guruguru95 wrote: 05/08/2022 03:00

Evo naprimjer, taj New Primitives, koji se smatra jednim od najoriginalnijih izričaja i najreprezentativnijih primjera ex yu pop rock scene, u suštini je lokalnog karaktera i nema nikakvu artističku vrijednost i značaj na svjetskoj pop rock sceni. New Primitives ustvari može da razumije samo prava sarajevska gradska raja, zbog originalnih i duhovitih tekstova, dok nam je čak i u jugoslovenskim okvirima napravio priličnu štetu stereotipno prikazujući tadašnje Sarajevo kao grad pun šanera i papaka koji pričaju šatrovački i krevelje se po čitav dan.

Apsolutno...Pušenje, Elvis J. Kurtović, Bombaj štampa...Nadrealiste, Audiciju...Trebala je te primitivce UDBA satrati od kurca u samom startu. Ja se i danas zbog njih moram stiditi i crveniti širom bivše nam Juge koliku su neprocjenjivu štetu nama sarajlijama napravili.
Dobro, možda jesam malo pretjerao :mrgreen: ali istina je da nemam baš neko visoko mišljenje o tom pokretu. Jbg :skoljka:
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#1128 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Entropio »

Romanista 101% wrote: 05/08/2022 00:01


Kakav zvuk, kao da je juce snimano.
Ovo kao da je Bajaga pisao. Vrhunska stvar.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1129 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Nierika »

Rano je za Bajagu. :D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3599
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1130 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by RtrnOfSalisbury »

Entropio wrote: 05/08/2022 14:21
Romanista 101% wrote: 05/08/2022 00:01


Kakav zvuk, kao da je juce snimano.
Ovo kao da je Bajaga pisao. Vrhunska stvar.
... pa i jes bajaga ... ostalo nakon sto je napusco ili izbacen 8-)

dal je nju primitivs i partizans utico i na trcivode jal samo na uze i usko sarajvo :run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1132 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Osmi Socrates wrote: 05/08/2022 03:29 Ne možeš ti u jednom soc-realnom društvu ni imati neki mainstream koji bi mogao biti usporediv sa tadašnjim zapadnim mainstreamom, niti bi odgovor na takav mainstream mogao u potpunosti biti punk koji je usporediv sa zapadnim punkom.
Novi Fosili versus Satan Panonski
Magazin versus Paraf
Čola versus Pankrti
:D
naš mainstream versus naš pank, s tim da yu punk je svjetlosnim godinama kvalitetom ispred yu mainstreama.

S tim da Satan Panonski bi mogao komotno rame uz rame i sa Britancima ili čak GG Allinom.
Bez ikakvog stida se mogu pustiti Termiti, Pankrti, Patereni, Apartidi, KUD Idijoto itd. itd. a neki od njih imaju i čak i lijepu patinu pobunjenika i probleme sa vlastima.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18225
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1133 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by GandalfSivi »

Osmi Socrates wrote: 05/08/2022 06:53 Inače, ne bih da razbijam ničije iluzije, ali mi je interesantna ova rasprava o plagijatima.

Svjetska muzička scena je puna takvih primjera, tako da ne znam zašto bih naše muzičare drugačije gledao.
Plagijati su super, i kod nas i u svijetu. Mi ne bismo pola muzike imali da nije bilo plagijata. Evo gore sto sam postavio, koga zaboli je li Miso ukrao, ono, cijela generacija bi ostala bez jednog od najvecih hitova. Nego je samo lijepo preslusati i original, pa uporediti...
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1134 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Brand new video, uvertira za koncert u Sarajevu 17. avgusta :thumbup:

Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1135 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Škobo Habu »

Standardno odličan Major.

Jeste da video kvari komplatan dojam, jer je na nivou devedesetih. Mogli su izbaciti neki live snimku, ovako... :roll:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1136 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Škobo Habu wrote: 05/08/2022 19:11 Standardno odličan Major.

Jeste da video kvari komplatan dojam, jer je na nivou devedesetih. Mogli su izbaciti neki live snimku, ovako... :roll:
Prvi put u (skoro) originalnoj postavi poslije više od 30 godina. Mislim da će ovo biti dobra svirka :thumbup:
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1137 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Škobo Habu »

U poplavi IDJ retarda i revival ex-yu rocka zvuči kao trube jerihonske.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1138 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Interesantan je ovako crno na bijelo ovaj post od Boo. Sve su ovo grupe dostojne punk imena, ali me nasmijalo ovo o mainstreamu soc-realizma. :lol:

Anyway, u iščekivanju početka nove sezone Premier Lige....

Punk bi vjerovatno bio najveći izazov da se koherentna knjiga napiše o njemu, jer od svih žanrova je vjerovatno i najkompliciraniji. Rekoh da mrzim žanriranje, ali punk je uvijek imao žestoke političke (pa čak i filozofske) konotacije, pa se i ne radi samo o žanru muzike.

Da ne idemo za sada u proto-punk, vjerovatno su Ramones prvi punk bend, mada nikad nisu izazvali takav šok kao Sex Pistols. Možda zato što se u Americi rijetko ko pretjerano šokira bilo čim. :lol:

Ramones su interesantni jer su na početku karijere flertovali sa nacističkim stihovima. Ništa to ne bi bilo čudno za punk (zapravo punk nacisti opstaju do danas) da Joey i Johnny Ramone nisu bili Jevreji. I taj apsurd su shvatili tek kada ih je menadžer na to upozorio. Syd Vicious je takođe flertovao sa nacističkom simbolikom, ali, to je samo zbog izazivanja šoka. Nije on bio nacista, ali je bio potpuno lud. :lol:

Druga interesantna stvar oko Ramones i politike je da je Joey Ramone bio liberalan, a Johnny Ramone hardcore konzervativac. Ovo je bio jedan od razloga zašto nisu pričali jedan sa drugim skoro nikako tokom čitavog postojanja benda. Poslije su se tu umiješale i žene, ali, to nije tema ovog posta. :lol:

Sex Pistols je, naravno, imao najveću šok terapiju nad napaćenim engleskim narodom od svih punkera i po mnogima su začetnici punka. Politički, međutim, oni nisu bili nikako koherentni. Njih zapravo nije interesirala politika (Rotten je izjavio da ne zna ni ko je premijer Velike Britanije), a ni muzika, nego po izjavi Rottena, potpuni haos. Pod stare dane je rekao da nikad nije mrzio Kraljicu nego je mrzio instituciju engleske krune. Sex Pistols su bili istinski punk nihilisti. Tako da bi nam sigurno sa uživanjem popalili ove gramofone na kojima slušamo njihov jedini album i nestali u vatri, prahu, i tako te apokaliptičke slike. :lol: Rotten se poslije korigirao i oko njegovog stava u vezi Pink Floyd, izjavio da je DSOTM jedan od njegovih omiljenih albuma, i umalo sa njima nije izašao na neku svirku u Los Angelesu.

Njihov menadžer, međutim, je druga priča. Malcolm McLaren se dovodi u vezu sa političkom filozofijom Situacionizma, i čini se da je on imao jasne (?) političke ideje. On je u karizmatičnom Rottenu našao savršeni megafon za promoviranje haosa.

Onda tu postoji još desetine više ili manje izraženih nijansiranja punka. The Clash su bili socijalisti.

E sad, gdje se bivšejugoslovenski pankeri mogu svrstati u tom nekom haosu punka je pitanje. Satan Panonski je svakako bio sličan GG Allinu. To nije nihilistički punk, jer nihilizam ne mora podrazumijevati i potpuni nestanak.
Seawolf
Posts: 7685
Joined: 14/06/2012 22:59

#1139 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Seawolf »

Image
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1140 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Da se osvrnem na ovo što John Cleese napisa da su Nadrealisti predvidjeli ovo ili ono.

To su šuplje za malu djecu. I to je neka forma priželjkionizma. U politici, kao i političkom komentiranju, ne postoje takve stvari kao proroci. Postoje hladne činjenice i predviđanja na osnovu tih činjenica.

Ako neko predviđa neke stvari, a ne imenuje jasne i glasne činjenice na osnovu kojih ih predviđa, onda samo prosipa šuplje za narodne mase.

Svako onaj ko je pročitao Memorandum SANU (objavljen 1986?) i kritički posmatrao dolazak Miloševića na vlast, i sve što je došlo sa tim, mogao je sasvim jasno predvidjeti raspad Jugoslavije, i izlistati činjenice na osnovu kojih to pretpostavlja.

Onaj ko je prosipao neodređene šuplje (tipa nacionalizam će dokrajčiti Jugoslaviju) je samo pogoršavao situaciju. Nije nacionalizam uzrokovao da se Jugoslavija raspadne u krvi, nego projekat Velike Srbije. Postoji razlika u ova dva pojma, mada neki neće, ne umiju i ne žele da je vide.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1141 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by _BataZiv_0809 »

Istocno i Zapadno Sarajevo
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1142 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Da li je bilo teško predvidjeti da će u projektu ostvarivanja Velike Srbije Sarajevo biti značajan, ako ne i najznačajniji grad u kojem će se voditi okršaji?

Za to nije trebalo biti genijalac. Predvidjeli su otprilike ishod bitke. Zašto je to uopšte nešto važno u tumačenju političkih događaja?
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#1143 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Romanista 101% »

100 najboljih albuma iz 2015 Rolling Stone za Hrvatsku
Period 1955 - 2015

*Dok cekas sabah zasluzeno na 7. mjestu :thumbup:

*Soldatski bal 97. :-)


http://www.acclaimedmusic.net/forums/vi ... 927f213acd
Last edited by Romanista 101% on 05/08/2022 21:13, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1144 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Nisu predvidjeli blokadu Sarajeva i višegodišnje ubijanje njegovih stanovnika sa okolnih brda, a ja bih rekao da je i to bilo lako predvidjeti.

Međutim, nije smjelo tako otvoreno tada. Politička korektnost, ili njihovo sljepilo, ili oboje. Nevažno.
John Cleese
Posts: 37143
Joined: 25/05/2010 18:30

#1145 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 05/08/2022 21:02 Da se osvrnem na ovo što John Cleese napisa da su Nadrealisti predvidjeli ovo ili ono.

To su šuplje za malu djecu. I to je neka forma priželjkionizma. U politici, kao i političkom komentiranju, ne postoje takve stvari kao proroci. Postoje hladne činjenice i predviđanja na osnovu tih činjenica.

Ako neko predviđa neke stvari, a ne imenuje jasne i glasne činjenice na osnovu kojih ih predviđa, onda samo prosipa šuplje za narodne mase.

Svako onaj ko je pročitao Memorandum SANU (objavljen 1986?) i kritički posmatrao dolazak Miloševića na vlast, i sve što je došlo sa tim, mogao je sasvim jasno predvidjeti raspad Jugoslavije, i izlistati činjenice na osnovu kojih to pretpostavlja.

Onaj ko je prosipao neodređene šuplje (tipa nacionalizam će dokrajčiti Jugoslaviju) je samo pogoršavao situaciju. Nije nacionalizam uzrokovao da se Jugoslavija raspadne u krvi, nego projekat Velike Srbije. Postoji razlika u ova dva pojma, mada neki neće, ne umiju i ne žele da je vide.
:lol: Ma nisam napisao da su oni bilo sta predvidjeli nego da je bilo i zaludjenika koji su u takve gluposti zaista vjerovali - to bi bio najtezi stadij obozavanja njihove "genijalnosti" :D

A to o raspadu Jugoslavije vec i vrapci znaju.
I uzgred, "projekat Velike Srbije" tesko bi bio zamisliv bez srpskog nacionalizma - onako kazem :D
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1146 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Ma ja sam se na to "nacionalizam" osvrnuo zbog onih "ko nas bre zavadi" i "svi su jednako krivi".

Zato volim naglasiti da je projekat Velike Srbije uništio Jugoslaviju i bio uzročnik krvoprolića.
John Cleese
Posts: 37143
Joined: 25/05/2010 18:30

#1147 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 05/08/2022 21:22 Ma ja sam se na to "nacionalizam" osvrnuo zbog onih "ko nas bre zavadi" i "svi su jednako krivi".

Zato volim naglasiti da je projekat Velike Srbije uništio Jugoslaviju i bio uzročnik krvoprolića.
Nema potrebe, sve je jasno :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1148 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Meni se čini se da obojica ustvari pričate istu stvar i da imate vrlo slično mišljenje :mrgreen: Koliko se sjećam, diskusija je počela od tvrdnje da su grupe poput Zabranjenog pušenja i Plavog orkestra imale jasniji koncept i ideju od grupa poput Leb i sol.

Ja sam tad dodao: Džaba ti koncept ako ne znaš svirati :gunjastajl: Muzika prije svega :thumbup:
Last edited by guruguru95 on 05/08/2022 21:39, edited 2 times in total.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1149 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Punk nije nastao ni sa Ramonesima ni sa Sex Pistolsima.
Punk je nastao na Sir Alex Harvey Sensational Band.

Oni su prvi koji fakat nisu jebavali živu silu ni tekstualno ni muzički ni stilski.
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1150 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Ja mislim da su Odbrana i poslednji dani snimani u SANU...
Post Reply