Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#76 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

A zašto jednostavno ne odeš na bandcamp? Tamo nema biznisa, ono, više od 5%? Tamo su svi manje više čru. (bar dok ne podapišu prvi ugovor). Integritet, srce na rukavu, u m j e t n o s t...sve imaš tamo.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#77 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

Zato što imamo primjere i našli smo ih i ovdje onih koji su to uspjeli kroz muzičku industriju.
Ako ti to dosad nije postalo jasno, šta je to tema, možeš se slobodno ispisati iz iste. :D
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#78 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

Dakle imamo Bowiea, Talk Talk, Trenta i s klupe: Bitlsi, Stonsi, Prl Džem, Fugazi i za Nomeansno ne znam, Moram poslušati.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#79 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

almir_tz wrote:Mogu im i ja mnogima oprostiti, sve je to ok, samo to u jednom trenutku naprosto prestaje biti
umjetnost već samo i jedino biznis. Talk Talk je pokazao da se može. I koliko god
neki veliki bili to ne mijenja činjenicu da u jednom trenutku od 80% umjetnost,
20% biznis postaju 10% umjetnost, 90% biznis. I onda neko haman poćne pisati
za Dubiozu da su oni naši boisanski Stonesi. P r e s m i j e š n o !
Ali čekaj Talk Talk su opet specifičan slučaj. Moglo bi se reći da su oni prešli obrnut put. Prvi album je
bio prilično zaboravljiv primjerak tada popularnog i komercijalnog synth popa koji se malo razlikovao od uradaka Duran Durana.
It's My Life je mnogo, mnogo bolji jer je Hollis počeo dolaziti na svoje kao autor, a tada je u bend stigao i Tim Friese-Greene
koji mu je bio od iznimne važnosti u produkcijskom i aranžerskom smislu. Već se na tom albumu počinje naslućivati
ono što će se desiti na zadnja dva remek djela. The Colour of Spring je bio na neki način tranzijciski album, koji je još
uvijek imao taj pop element koji je rezultirao odličnim hit singlovima Life's What You Make It i Living in Another World.
Međutim put kojim će Mark Hollis krenuti se čuje na pjesmama April 5th i Chameleon Day koji su preteća onoga što će
se kristalizirati na zadnja dva albuma Spirit of Eden i Laughing Stock. Tako da su Talk Talk prešli prilično neubičajen
put za jednu grupu. Totalno su odbacili rane pretenzije nekog uspjeha i pop karijere za čisto kreativnu i umjetničku
avanturu. I to sve dok su bili potpisani za veliku diskografsku kuću koja nije imala pojma šta da radi sa njima u to vrijeme. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#80 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#81 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

dale cooper wrote:
almir_tz wrote:Mogu im i ja mnogima oprostiti, sve je to ok, samo to u jednom trenutku naprosto prestaje biti
umjetnost već samo i jedino biznis. Talk Talk je pokazao da se može. I koliko god
neki veliki bili to ne mijenja činjenicu da u jednom trenutku od 80% umjetnost,
20% biznis postaju 10% umjetnost, 90% biznis. I onda neko haman poćne pisati
za Dubiozu da su oni naši boisanski Stonesi. P r e s m i j e š n o !
Ali čekaj Talk Talk su opet specifičan slučaj. Moglo bi se reći da su oni prešli obrnut put. Prvi album je
bio prilično zaboravljiv primjerak tada popularnog i komercijalnog synth popa koji se malo razlikovao od uradaka Duran Durana.
It's My Life je mnogo, mnogo bolji jer je Hollis počeo dolaziti na svoje kao autor, a tada je u bend stigao i Tim Friese-Greene
koji mu je bio od iznimne važnosti u produkcijskom i aranžerskom smislu. Već se na tom albumu počinje naslućivati
ono što će se desiti na zadnja dva remek djela. The Colour of Spring je bio na neki način tranzijciski album, koji je još
uvijek imao taj pop element koji je rezultirao odličnim hit singlovima Life's What You Make It i Living in Another World.
Međutim put kojim će Mark Hollis krenuti se čuje na pjesmama April 5th i Chameleon Day koji su preteća onoga što će
se kristalizirati na zadnja dva albuma Spirit of Eden i Laughing Stock. Tako da su Talk Talk prešli prilično neubičajen
put za jednu grupu. Totalno su odbacili rane pretenzije nekog uspjeha i pop karijere za čisto kreativnu i umjetničku
avanturu. I to sve dok su bili potpisani za veliku diskografsku kuću koja nije imala pojma šta da radi sa njima u to vrijeme. :mrgreen:
Dale, upravo takve tražimo i našli smo ih. I vidiš da ih ima. Pogledaj drugu stranicu teme. I citate Hollisa.
Takve umjetnike tražimo, a ne biznismene.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#82 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

dale cooper wrote:I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
Zato što sam ga lopatom uzeo na temi o Mikseru na Sarajevo podforumu i sad mu je vatra
pa će tražiti šta god da mi šukne.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#83 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

dale cooper wrote:I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
Aferimi sa Mikser teme :D

A ovo za Talk Talk: trenutno mi samo Scott Walker pari kao sličan, ali dosta ekstremniji primjer. Prvo nastupi u boy bendu Walker Brothers 60tih, 5-6 albuma, onda odjebe to i krene u solo karijeru. Totalno hermetična, teško prohodljiva muzika. Albumi svako 10 godina ali da valja.

User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#84 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

almir_tz wrote:
dale cooper wrote:I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
Zato što sam ga lopatom uzeo na temi o Mikseru na Sarajevo podforumu i sad mu je vatra
pa će tražiti šta god da mi šukne.
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#85 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

almir_tz wrote:
Dale, upravo takve tražimo i našli smo ih. I vidiš da ih ima. Pogledaj drugu stranicu teme. I citate Hollisa.
Takve umjetnike tražimo, a ne biznismene.
Pa imaš dosta takvih kojima su kreativni instinkti izraženiji od onih komercijalnih i onih kojih jednostavno nije
briga za komercijalni uspjeh. Ali isto tako imaš onih koji su to dvoje znali spojiti, u jednom dijelu ili tokom
čitave karijere.

Mislim da bi se tebi svidio dobri Captain Beefheart. :mrgreen:



User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#86 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

zomri wrote:
dale cooper wrote:I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
Aferimi sa Mikser teme :D

A ovo za Talk Talk: trenutno mi samo Scott Walker pari kao sličan, ali dosta ekstremniji primjer. Prvo nastupi u boy bendu Walker Brothers 60tih, 5-6 albuma, onda odjebe to i krene u solo karijeru. Totalno hermetična, teško prohodljiva muzika. Albumi svako 10 godina ali da valja.

Da, odličan primjer. :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#87 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

zomri wrote:
almir_tz wrote:
dale cooper wrote:I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
Zato što sam ga lopatom uzeo na temi o Mikseru na Sarajevo podforumu i sad mu je vatra
pa će tražiti šta god da mi šukne.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Mikser tema? :zoka: What in the fucking fuck? :lol:
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#88 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

dale cooper wrote:
almir_tz wrote:
Dale, upravo takve tražimo i našli smo ih. I vidiš da ih ima. Pogledaj drugu stranicu teme. I citate Hollisa.
Takve umjetnike tražimo, a ne biznismene.
Pa imaš dosta takvih kojima su kreativni instinkti izraženiji od onih komercijalnih i onih kojih jednostavno nije
briga za komercijalni uspjeh. Ali isto tako imaš onih koji su to dvoje znali spojiti, u jednom dijelu ili tokom
čitave karijere.

Mislim da bi se tebi svidio dobri Captain Beefheart. :mrgreen:



Jedno je kreativni instikt, a drugo mjena u tom kreativnom instinktu. Je li se Kapetan mijenjao, pače, ekstremno?
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#89 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

dale cooper wrote:
zomri wrote:
dale cooper wrote:I čekajte, zašto vas dvojica raspravljate o Dubiozi? :zoka: :mrgreen:
Aferimi sa Mikser teme :D

A ovo za Talk Talk: trenutno mi samo Scott Walker pari kao sličan, ali dosta ekstremniji primjer. Prvo nastupi u boy bendu Walker Brothers 60tih, 5-6 albuma, onda odjebe to i krene u solo karijeru. Totalno hermetična, teško prohodljiva muzika. Albumi svako 10 godina ali da valja.

Da, odličan primjer. :thumbup:
Ovaj k'o Massimo na proteinima. Odlično mi je ovo i baš prohodno i lagano. Konačno je i smarač nadošo, skontao šta je tema emisije. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#90 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

almir_tz wrote:
Jedno je kreativni instikt, a drugo mjena u tom kreativnom instinktu. Je li se Kapetan mijenjao, pače, ekstremno?
Neki bi rekli da je Kapetan bio ekstreman od početka. :mrgreen: Mijenjao se, ali suptilno. Ne znam šta ti znači to ekstremno? :zoka:
Da neko odjednom počne svirati ono što do tada nije? Pa ja ne znam ni jedan bend da je napravio takvu transformaciju
odjednom ili tako brzo. Pričali smo o Talk Talku. Ni kod njih ta transformacija nije bila iznenadna, kada saslušaš njihove albume
moći ćeš da primjetiš početke i korijene te transformacije. Po meni promjena treba da bude smislena, prirodna, organična,
ne forsirana. Jer to je već šizofrenija i nedostatak muzičkog identiteta.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#91 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

Eno sad smarač. Čovek i etiketiranje. :roll:

Ovaj ti mlati istu slamu admire, eto vidjećeš. Ova je prohodna zato što je "hit". Preslušaj cijeli ako smiješ.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#92 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

dale cooper wrote:
almir_tz wrote:
Jedno je kreativni instikt, a drugo mjena u tom kreativnom instinktu. Je li se Kapetan mijenjao, pače, ekstremno?
Neki bi rekli da je Kapetan bio ekstreman od početka. :mrgreen: Mijenjao se, ali suptilno. Ne znam šta ti znači to ekstremno? :zoka:
Da neko odjednom počne svirati ono što do tada nije? Pa ja ne znam ni jedan bend da je napravio takvu transformaciju
odjednom ili tako brzo. Pričali smo o Talk Talku. Ni kod njih ta transformacija nije bila iznenadna, kada saslušaš njihove albume
moći ćeš da primjetiš početke i korijene te transformacije. Po meni promjena treba da bude smislena, prirodna, organična,
ne forsirana. Jer to je već šizofrenija i nedostatak muzičkog identiteta.
Slažem se. Dobro, znači Kapetan se na kraju okrene za 180 stepeni?
Zomri, poslušam, vrlo rado. Moram i dokumentarac o Pearl Jamu skinuti.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#93 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

Evo presjek Walkerove transformacije u 4 čina:

1969 i middle of the road šansonjer:



1978 i zvuci elektronike i nadolazeće dekade:



1995 i avant gardni zvuci i operatični croonerski bariton:



2006 - zvuk prethodnog albuma doveden do logičnog ekstrema:



Od prve pjesme se mogu čuti disonantni tonovi i Walkerov interes za avant gardnu muziku koji će poslije slijediti do kraja.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#94 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

Hvala.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#95 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

Evolucija zvuka Dubioze Kolektiv

bosanski ejžn dab fandejšn, dab, rege i big bit promješano


bosanski mesiv atek


bosanski rejdž


dobro veče, bosno i hercegovino


ovo nezz šta je, orginalno skroz. bilo na pajrt bej


slatki snježni voz, samo bolje
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#96 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

Jel' to ti fakat voliš Dubiozu, zomri? :D
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#97 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

Naš najbolji bend.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#99 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

zomri wrote:Naš najbolji bend.
Da, znamo da smo u govnima i što se tiče muzike. :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#100 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by medvjed23 »

Mislim da niko nije spomenuo Alexa Chiltona. Mnogi će, možda i sa pravom, reći da je ono što je on radio - užasno. No čak i ako je tako, teško je osporiti da je Alex u tom užasu bio svoj.


Post Reply