Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#101 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by medvjed23 »

Ovdje meltdown dostiže kulminaciju:


A sve je počelo relativno normalno:
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#102 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

dale cooper wrote:
zomri wrote:Naš najbolji bend.
Da, znamo da smo u govnima i što se tiče muzike. :mrgreen:
Šta ti imamo pisati više. Hej, evolucija Dubioze, :D :D :D Kakav Talk Talk. :D :D :D

Hvala za Alexa, Medvjede.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#103 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

medvjed23 wrote:Mislim da niko nije spomenuo Alexa Chiltona. Mnogi će, možda i sa pravom, reći da je ono što je on radio - užasno. No čak i ako je tako, teško je osporiti da je Alex u tom užasu bio svoj.
Ne znam, ne bih rekao da je ono što je Chilton radio bilo užasno, posebno ne u onoj Big Star fazi. A i ovaj kasniji, teži
solo period je imao neku sirovu i intimnu snagu, jer se Alex emotivno ogolio do srži. I usudio bih se reći da je i u tome bilo
neke ljepote.
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#104 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by medvjed23 »

Prvi put čuh za njega dok sam radio u nekoj firmi gdje nije bilo ni plate ni zdravstvenog osiguranja ni ničega. I kad smo ja i kolegica pročitali ovo:

Chilton had experienced at least two episodes of shortness of breath in the week prior to his fatal heart attack, though he did not seek medical attention in part because he did not have health insurance.

usta se počeše smijati a oči plakati :D

Mislim da Alexa najbolje opisuje sami kraj ovog klipa:
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#105 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

I Chilton i njegov kolega iz Big Stara Chris Bell su tragične figure. Bell je poginuo u 27 godini života, a sahranjen
je na dan Chiltonovog rođenja. Što ti je reći sudbina. I ta tužna činjenica da jedan takav muzičar kao Alex nije
imao ni osnovnog zdravstvenog osiguranja. :sad:
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#106 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by medvjed23 »

Tačnije u 28. godini, kad je već imao navršenih 27, čime je osigurao mjesto u Klubu 27 :D

User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#107 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

Taj jedini album istoimenog naziva je fenomenalan, Bell je imao je istančan melodijski senzibilitet.
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#108 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by PSC »

a krhki genije nick drake?
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#109 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

PSC wrote:a krhki genije nick drake?
Apsolutno. Nick je ostavio 3 gotovo savršena albuma iza sebe. Nažalost i on je jedan od onih koji nije doživio
da vidi kakav je uticaj ostavio iza sebe.
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#110 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by medvjed23 »

On, sudeći po odnosu koji je imao prema javnosti i medijima, nije ni težio tome da ostvari značajan uticaj. Da je poživo, savršeno bi se uklopio u ono što pokretač teme traži.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#111 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

medvjed23 wrote:On, sudeći po odnosu koji je imao prema javnosti i medijima, nije ni težio tome da ostvari značajan uticaj. Da je poživo, savršeno bi se uklopio u ono što pokretač teme traži.
Što maloprije kolega spomenu bio je i previše emocionalno krhak i introvertan, tako da je teško bilo očekivati od njega i da pokuša.
A i što kažeš takvim ljudima slava i pažnja vjerovatno i ne bi prijala.
User avatar
medvjed23
Posts: 26599
Joined: 16/07/2010 13:49

#112 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by medvjed23 »

Svakako. Pala bi kao težak dodatni teret na depresiju.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#113 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

Dubioza kolektiv izdeal je onoga što pokretač teme traži. Mijenjali su se iz albuma u album. Pogledajte samo zvuk prvog i zadnjeg pa usporedite. Nebo i zemlja. Čak je i spol glavnog vokala promijenjen, na prvom je to ženski, na zadnjem muški vokal. Je li Bowie mijenjao spol? Nije, niti će.

Onda pitanje postajanja dijelom industrije ovi momci su stvarno riješili da valja. Sami snimaju u svom studiju, sami izdaju, sami daju da se džaba skine. Bowie nije dao ništa džaba.

Dubioza >> Bowie.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#114 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

Koja trolčina!
Hvala za Drakea!
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#115 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

Završeno. :-D

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#116 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

zomri wrote:Dubioza kolektiv izdeal je onoga što pokretač teme traži. Mijenjali su se iz albuma u album. Pogledajte samo zvuk prvog i zadnjeg pa usporedite. Nebo i zemlja. Čak je i spol glavnog vokala promijenjen, na prvom je to ženski, na zadnjem muški vokal. Je li Bowie mijenjao spol? Nije, niti će.

Onda pitanje postajanja dijelom industrije ovi momci su stvarno riješili da valja. Sami snimaju u svom studiju, sami izdaju, sami daju da se džaba skine. Bowie nije dao ništa džaba.

Dubioza >> Bowie.
:lol: Oj zomri druže. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#117 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

Još jedna preporuka. Arthur Russell - čelista, kompozitor, kantautor, elektronski i disco muzičar i još mnogo stvari između.







User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#118 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

dale cooper wrote:
zomri wrote:Dubioza kolektiv izdeal je onoga što pokretač teme traži. Mijenjali su se iz albuma u album. Pogledajte samo zvuk prvog i zadnjeg pa usporedite. Nebo i zemlja. Čak je i spol glavnog vokala promijenjen, na prvom je to ženski, na zadnjem muški vokal. Je li Bowie mijenjao spol? Nije, niti će.

Onda pitanje postajanja dijelom industrije ovi momci su stvarno riješili da valja. Sami snimaju u svom studiju, sami izdaju, sami daju da se džaba skine. Bowie nije dao ništa džaba.

Dubioza >> Bowie.
:lol: Oj zomri druže. :mrgreen:
sjetio sam se da su i jezik mijenjali. je li bowie mijenjao jezik? osim onih nekoliko b-strana sa heroes, nije. po kriterijima prvog posta u temi dubioza je stvarno idealan kandidat. ovakav srednji prst muzičkoj industriji rijedak je primjer kako kod nas tako i u svijetu.

evo jedne od bowieja koja je čisti neu!. ima i onaj njihov tipični "motorik" beat, syhthevi i ona škripeća gitara. da je instrumental hladno bi se mogla zavući na albume neu!-a.

User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#119 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by dale cooper »

Meni Red Sails više zvuči kao nadolazeći post punk nego li kraut rock. :D

Ma ne bih da se svađam sa zomriem on je moj stari forumski drug i ne znam i neću da ulazim u detalje
vašeg sukoba. Ali ne mogu da baš shvatim ovo njegovo branjenje Dubioze. Na momente mi djeluje ko'
da se zajebava, a na momente ko' mrtav ozbiljan. :D

Image
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#120 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by BajramBarecula »

Mislim da je John Frusciante dobar primjer antimejnstrim autora
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#121 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

Admir opet nema argumenata pa vrijeđa i huška druge na mene. Nadam se da će moderacija reagovati.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#122 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

Prvo, ne zovem se Admir nego Almir - još jedan od primjera da trolaš.
Jer si me Admirom nazvao drugi ili treći put.
Drugo, da, Dubioza je rijedak primjer odlaska ka DIY-u i paralelnog ubijanja
ideje umjetnosti u tom DIY-u, naročito kad se tiče postavki našeg društva(ava) u regionu. O tome govori ovaj
tekst:

http://www.ravnododna.com/dubioza-kolek ... ktivitetu/

koji tebi ne odgovara jer je pun činjenica koje potkrepljuju upravo napisanu moju tvrdnju. Dakle,
jedinstven slučaj benda koji je uspio podijeliti ljude konstantno smarajući i pjevajući kako nas
"oni" dijele. Nerijedak primjer teškog kalkulantskog rada samo i jedino sa ciljem zgrtanja profita.
Ali kao što Dale gore napisa nisi ti glup čovjek, sva je prilika da vrhunski trolaš tako da se više
neću baviti nulom od benda kakvog predstavljaju Dubiozni. Znaš ono kako kažu: nomen ist omen.

Ništa nije slučajno.

A ti u 2020. uživaj u njihovom dvadesetom albumu apsolutno istom kao što je bio onaj drugi.

P.S. I, da, ova fotka gore na kojoj se Futurama momak pita šališ li se ili ne ukazuje na činjenicu
da si jedan najobičniji ljigavac jer čovjek s tobom ne zna na čemu je. I u humoru treba znati
dobro udariti kako bi druga strana znala šališ li se ili ne. Ovako ostavljaš dojam nekog ko puno
zna, onda koristi to znanje za pokušaj šprdnje izvrčući činjenice lafo u svoju korist i time ostavlja
dojam emocionalne razvijenosti devetogodišnjeg djeteta. Ne znaš bi li kakilo i piškilo. Fakat,
koliko imaš godina, tlinest? :D Si milenijan, ha? :D

Iza znanja treba stajati stav i konzistentnost. Bez stava znanje je lonac koji zveči.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#123 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by almir_tz »

BajramBarecula wrote:Mislim da je John Frusciante dobar primjer antimejnstrim autora
A ovamo, uz mali odmak ka eksperimentu i nekakvom ambijentalu ijope - jedno te isto.
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#124 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

almir_tz wrote:Prvo, ne zovem se Admir nego Almir - još jedan od primjera da trolaš.
Jer si me Admirom nazvao drugi ili treći put.
Drugo, da, Dubioza je rijedak primjer odlaska ka DIY-u i paralelnog ubijanja
ideje umjetnosti u tom DIY-u, naročito kad se tiče postavki našeg društva(ava) u regionu. O tome govori ovaj
tekst:

http://www.ravnododna.com/dubioza-kolek ... ktivitetu/

koji tebi ne odgovara jer je pun činjenica koje potkrepljuju upravo napisanu moju tvrdnju. Dakle,
jedinstven slučaj benda koji je uspio podijeliti ljude konstantno smarajući i pjevajući kako nas
"oni" dijele. Nerijedak primjer teškog kalkulantskog rada samo i jedino sa ciljem zgrtanja profita.
Ali kao što Dale gore napisa nisi ti glup čovjek, sva je prilika da vrhunski trolaš tako da se više
neću baviti nulom od benda kakvog predstavljaju Dubiozni. Znaš ono kako kažu: nomen ist omen.

Ništa nije slučajno.

A ti u 2020. uživaj u njihovom dvadesetom albumu apsolutno istom kao što je bio onaj drugi.

P.S. I, da, ova fotka gore na kojoj se Futurama momak pita šališ li se ili ne ukazuje na činjenicu
da si jedan najobičniji ljigavac jer čovjek s tobom ne zna na čemu je. I u humoru treba znati
dobro udariti kako bi druga strana znala šališ li se ili ne. Ovako ostavljaš dojam nekog ko puno
zna, onda koristi to znanje za pokušaj šprdnje izvrčući činjenice lafo u svoju korist i time ostavlja
dojam emocionalne razvijenosti devetogodišnjeg djeteta. Ne znaš bi li kakilo i piškilo. Fakat,
koliko imaš godina, tlinest? :D Si milenijan, ha? :D

Iza znanja treba stajati stav i konzistentnost. Bez stava znanje je lonac koji zveči.
šta ima emocionalna zrelost a ovamo plane za sekundu :D ali tema nisam ja ni moja ličnost a vidim da ne možeš bez mene.

konstantno postaš taj članak kao da je tu aman zaman neka mudrost. tipičan generički članak sa pozicija rokizma napisan od strane jednog šoviniste. bla bla masa, bla bla turbo folk, bla bla barikade, bla bla umjetnost. taj rokenrol i jeste izgubio bitku zbog ovakvih: dok su novokomponovani narodnjaci znali kako da privuku rokere, sad kad je obrnuta situacija ovakvi bi da odbiju bilo koga ko bi se možda zainteresovao za to. kamo sreće da imamo dylanovski angažovanog turbo folkera, možda bi i bilo neke nade za naša društva.

evo konkretno mi odgovori šta iz prvog posta dubioza ne ispunjava?

ps. piše se "nomen EST omen".
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#125 Re: Muzičari koji nisu "postali" dio industrije

Post by zomri »

dale cooper wrote:Meni Red Sails više zvuči kao nadolazeći post punk nego li kraut rock. :D
i rest my case :mrgreen: meni zvuči isto kao neki instrumentalni neu! sa bowiejem na mikrofonu. ne čujem post punk više nego u kraut rocku što se uglavnom svodi na ove zvečeće gitare.
Post Reply