Muslimani i zapadne sile

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#26 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

e__ wrote: 05/06/2022 22:55
ragib wrote: 05/06/2022 20:52 Ovdje prije svega sam htio reci da je Allah taj kome 'cemo se vratiti kad preselimo, a ne bilo kojoj sili na svijetu. Tako kad covjek umre bice pitan za tri stvari o tome ko mu je bio Goispodar, koja mu je bila vjera i ko mu je bio poslanik, to su preliminarna pitanja koja ce uticati na nasu vjecnost. Naravno ovo govorim za ljude koji vjeruju oni koji ne vjeruju to je njihova stvar. Ako se uzme u obzir kratkoća ovoga dunjaluka i blizina srmtnog časa ne treba to prokockati.

Svakako treba postovati sve svjetske sile pogotovo jer je bosnjacki narod mal i zivi okruzen razlicitim silama. Medjutim treba imati na umu da naša snaga dolazi isključivo sa duhovnog aspekta od Allaha a ne amerike ili druge neke sile, svaki berekt, nafaka dolazi od Gospodara. Allah je taj koji je slao meleke, i druga duhovna bića u pomoć kada su muslimani bili učesnici bitke na Bedru.

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim o­noga koga o­n hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka"
.
A jedan od mnogih hadisa u kome se opisuje bitka na bedru kaže da je Poslanik u jednom momentu uzviknuo" Raduj se Ebu Bekre, Allah ti posla u pomoć Džibrila, jaše na konju a sa krila mu spada prašina"

Ovi sto kontinuirano hvale to zapadno društvo i ameriku, koji jesu nesto sistem bolje poredali nego drugi trebaju znati da su mogli to tako odraditi jer su uvijek imali svoje kolonije po africi i aziji, pogledajte samo jedna velika britanija koliko je tek imala kolonija. Pa da se ne ponavljamo kao papagaji kako to izgleda zapadna politika, prvo su podrzali Sadama u ratu izmedju Iraka i Irana, nebili kako ugrozili islamku revoluciju i sve dok ih je slusao i ubijao muslimane po Iranu bio je miljenik zapada, poslje su ga za bajram objesili kad je pokazao neposluznost. Pa i jedan afganistan gdje su talibani na početku bili poslusnici amerike smatrani su dobrim momcima jer su udarali na ruse, poslje kad su okrenuli puške na saveznike postali su teroristi preko noci, kako su amerikanci postupili prema svojim saveznicima vidilo se kada su napustili afganistan pustili su ih niz vodu i prepustili ih talibanima, jadnici su se morali za avione kačiti da bi pobjegli od talibanske torture. DA ne govorim pravdanje agresije izraela na neduznoj braci iz palestine. Zato kad sad pogledas citav islamski umet u najmanju ruku ne navija za ameriku u odnosu na ruse, ne zbog ljubavi prema rusima nego zbog cinjenice da su pokazali puno vecu agresivnost prema muslimanima nego bilo koja druga strana.

Ono sto je činjenice jeste da će Gospodar Uzvišeni izdići svoj ummet ponovo a najkasnije dolaskom Mehdija samo mi trebamo da budemo na strani opisane u nasim svetim knjigama i da nas demoni ne prevare.
1. Bitno je biti covjek, a samo zato sto se bojimo Boga, i sto se smatramo vjernikom ne znaci da smo covjek. Da smo neko ko bi bio vrijedan tog tretmana. Ljudi koji sude drugima (ne pricam o ljudskom sudu, to je sasvim legitimno) iako nemaju to pravo. Eto, kao sto sam vec rekao... kako se mozes nazvati vjernikom, a ne uzeti u obzir tudje zrtve? Upravo, zivot je kratak. Tako da ne smijemo sebi dopustiti da si uzmemo to za pravo, i da mi odlucimo ko valja, a ko ne valja. Sasvim je moguce da ti taj koga smatras svojim -- znaci, neko ko se smatra Muslimanom -- da te ubije. Da ti siluje nekoga koga ti volis. Jednostavno, da je losa osoba. Lazni vjernik. Takvih je na pasja preskakala. Ljudi koji interpretiraju vjeru, nesto sveto -- na nacin koji njima odgovara. Koji ih prvenstveno obogati. To je problem svih nas. Primarni, a ne sekundarni.

2. Ma ne trebas se bojati nikoga ako imas uzajamno postovanje, pogotovo ako znas da nisi uradio nista lose. Ja licno smatram da smo mi svi Bosanci, ali postujem one koji se smatraju Bosnjacima, Srbima, Hercegovcima, Hrvatima, Jevrejima, Romima... meni su Bosanci, ne iz neke maliciozne prirode, vec sto pricaju ko ja. Moji su.

3. Bog je jedan, i moze znaciti vise stvari. Ali ako zatrazite njegovu pomoc kad vam istinski treba. Nekako smognete potrebnu snagu da prodjete kroz taj teski period. Neko se moli tradicionalnom Bogu, a neko se moli rahmetli ocu, pokojnoj majci... kako god okrenes. Mole se onome sto njima i njihovom srcu nesto znaci, i tu nema nista lose. To je nesto najiskrenije.

4. Vjerske knjige su bitne, ali su tu da nam pomognu na zivotnom putu, a ne da se uzmu zdravo za gotovo. Ovdje smo sami, sa nasom vjerom u bolje sutra. Mi smo ti koji se moramo odbraniti, i nasi najblizi, nasi susjedi su ti na ciju bi pomoc trebali racunati u teskim trenucima. Zato je bitno biti covjek.

5. Ne mozemo mi odgovarati za grijehove nasih predaka, niti bi oni trebali. Pogotovo ne kolonijalne drzave. Sta je bilo bilo je. Nije bilo moralno, nije bilo pravedno. Ali se desilo.

6. Amerika je podrzala Irak ne iz nekog malicioznog razloga, vec sto je Irak bio manje zlo kad se sagleda velika slika. Iran, nakon Islamske revolucije je predstavljao odredjenu prijetnju. Ne samo Americi, vec svim ljudima koji zele da zive na miru. Doslovno.

7. Niko nije mogao pretpostaviti tada da ce Sadam Husein htjeti da iskoristi situaciju da uradi sta je uradio Kurdskom narodu. Politika je, kao sto smo rekli -- kurva. Nisu Kurdi jedini kojim se to desilo, ali u ovom slucaju je Amerika bila na pravoj strani istorije. Nije on svrgnut s vlasti sto je reko "ne" Americi, vec sto je mislio da moze i jare i pare. E pa ne moze. Kad tad moramo odgovarati za svoje postupke, a on je za svoje odgovarao i na ovom svijetu.

8. Talibani, dok su se branili, su imali svaku vrstu podrske od normalnog naroda, a i od napomenute Amerike. A poslije kad se pojavila Al Kaida, i kad su radili sta su vec radili. Pokusali natjerati ljude da prihvate njihovu interpretaciju vjere na silu, iako je vjera nesto najsvetije. Sta je tu Amerika mogla uraditi? Sta mozes uraditi kad se pojavi jedna grupa ljudi koja misli da je sasvim OK ubijati civile, podsticati na ubijanje drugih jer ne vole vladu te navedene drzave... To je nevidjeno zlo, i tu nema nista pravedno. Ako hoces da nekome pokazes pravu vjeru, pokazes ju tako sto tretiras one drugacije od sebe cak i bolje nego sto tretiras nekog svog. Cisto da pokazes da ne postoji nikakva razlika osim one sto je nametnuta iz nekih perverznih razloga.

9. Isto tako, Palestinski narod nije PLO, niti Jaser Arafat. Niti Abbas. Palestinski narod je prvenstveno zrtva svojih politickih lidera od momenta kad su odlucili da je OK ubijati civile. Napadati ih nozevima. Slaviti beskrupolozne ubice. Placati mjesecnu "odstetu" porodicama osoba koje ubiju nekog iz Izraela. To je bolesno, i to je nepravedno. Ako hoces da te neko razumije, i da postuje patnju kroz koju je tvoj narod prosao, ili kroz koju prolazi... onda ti sigurno nece pomoci to sto ne uradis apsolutno nista protiv politickog liderstva koje podstice na nasilje. Sta bi bilo da sad nas neko podstice na nasilje... Srbi hoce nezavisnost Republike Srpske. Bosnjaci hoce Republiku Bosnu i Hercegovinu. Hrvati hoce Hercegovinu. Nepravde je uvijek bilo i bice, ali to ne znaci da je neko rijesenje podsticati na mrznju, i smatrati se nekom zrtvom, kad upravo vi propagirate nasilje nad drugima. Tako da tu nema nista cudno kad druga strana odgovara sa jos vise mrznje. Iz mrznje se samo moze stvoriti jos vise mrznje, a u Izraelu i Palestini nikad nece biti mira dok ne skontaju da ih vuku za usima. I jedni i drugi. Ne treba biti pametan da se skonta da pojedinim Izraelskim politicarima odgovara stanje takvo kakvo jeste, ali se ne smije ignorisati cinjenica da to vise odgovara onim koji su se prozvali liderima Palestinskog naroda.

10. Ako cijenimo ljudski zivot, i ako odaberemo suzivot. Na pravoj smo strani, no sikiriki. :)



Manje tuznih tema ba.. :)
Ti baš pravdas zločin nad palestincima. Ovo ti je dno oko palestinskog naroda. Muslimani trebaju da znaju ni Istok ni zapad već vjera našeg pejgambera Muhameda s.a.v.s. tj Islam.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#27 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by emirolini »

Ragibe, ako ti je to ime.. cisto me zanima zasto ti je toliko bitno iznositi svoje misljenje i poimanje drugim ljudima? Zar vjera nije privatna stvar? Ovdje mjesas vjeru i politiku, politika je socijalna stvar - ovo dvoje ne idu nikako zajedno, sto dokazuju i te drzave koje muslimani vjerom vode, te drzave uopste ne funkcionisu kao drzave vec kao krug ljudi sa privilegijama i drugij koji su njihove sluge sto je ironicno je je to kao vjerom zabranjeno?

Koja je tvoja agenda?
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#28 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

emirolini wrote: 06/06/2022 11:40 Ragibe, ako ti je to ime.. cisto me zanima zasto ti je toliko bitno iznositi svoje misljenje i poimanje drugim ljudima? Zar vjera nije privatna stvar? Ovdje mjesas vjeru i politiku, politika je socijalna stvar - ovo dvoje ne idu nikako zajedno, sto dokazuju i te drzave koje muslimani vjerom vode, te drzave uopste ne funkcionisu kao drzave vec kao krug ljudi sa privilegijama i drugij koji su njihove sluge sto je ironicno je je to kao vjerom zabranjeno?

Koja je tvoja agenda?
Ja sam mislio diskusiju razviti sa "istomisljenicima" a ne sad da se raspravljam sa ljudima kojima treba dokazivati da je vjerovanje u Uzvišenog jedini spas na dunjaluku. Svakako da mnoge muslimanske zemlje nisu parametar danas jer se oni i ne pridrzavaju serija ta. Iskreno da si se malo edukovao i pročitao koju knjigu o Muhamedu as, vidio bi da je on prvi napravio državu po vjerskim postulatima i da nije pozivao muslimane da odvajaju vjeru od države. Naravno da mi vjerujemo da će se takav sistem ponovo vratiti najdalje pojavom imama Mehdija kojeg muslimani očekuju kao svog spasitelja u vjerskom ali i političkom smislu.
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#29 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

emirolini wrote: 06/06/2022 11:40 Ragibe, ako ti je to ime.. cisto me zanima zasto ti je toliko bitno iznositi svoje misljenje i poimanje drugim ljudima? Zar vjera nije privatna stvar? Ovdje mjesas vjeru i politiku, politika je socijalna stvar - ovo dvoje ne idu nikako zajedno, sto dokazuju i te drzave koje muslimani vjerom vode, te drzave uopste ne funkcionisu kao drzave vec kao krug ljudi sa privilegijama i drugij koji su njihove sluge sto je ironicno je je to kao vjerom zabranjeno?

Koja je tvoja agenda?
Ja sam mislio diskusiju razviti sa "istomisljenicima" a ne sad da se raspravljam sa ljudima kojima treba dokazivati da je vjerovanje u Uzvišenog jedini spas na dunjaluku. Svakako da mnoge muslimanske zemlje nisu parametar danas jer se oni i ne pridrzavaju serija ta. Iskreno da si se malo edukovao i pročitao koju knjigu o Muhamedu as, vidio bi da je on prvi napravio državu po vjerskim postulatima i da nije pozivao muslimane da odvajaju vjeru od države. Naravno da mi vjerujemo da će se takav sistem ponovo vratiti najdalje pojavom imama Mehdija kojeg muslimani očekuju kao svog spasitelja u vjerskom ali i političkom smislu.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#30 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Piaty »

ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Aha. Zapad kriv, da nije Rusija opcija? Kako veli Imran Hoseini?
Samo Imranu Hoseini se fucka za Tatare i razne muslimane iz bivseg sovjetskog saveza, Albance, Bosnjake (za njih kaze da su sve te tragedije samo sanjali i da su im se tragedije prikazale, neka razmisle ponovo ko je kriv sto su stradali i slicno).

Vidi prijatelju. Meni taj zapad apsolutno daje sva prava da upraznjavam svoju vjeru. Ama stvara mi i uslove za to da ne mogu bolji biti i sve osim toga je laz.
Ne mogu se ja baviti eshatologijom i kada ce doci Mehdi i uspostaviti teokratiju. Mislim, mogu se baviti ali znamo mi sta je nama propisano, a sta nije. Propisan je namaz, post, moralan zivot, lijep i ljudski odnos. Sve to mozes kada si na zapadu. Sta tebi vise treba? Da budes neki megamusliman, nadogradjeni ubermusliman, transformers...budimo realni malo. Ovamo je drustvo mnogo pravednije. I Busuladzic se radije vidio na zapadu (sama cinjenica sto je radio u Rimu, zivio u Bosni...) (zbog antikomunistickih izjava je i strijeljan).

A sta je poenta? Treba teziti Kur'anu? Tako si napisao jelde?
Pa evo, ja ti gore odgovorih. Po Bosni, Austriji, Njemackoj, Holandiji muslimana koliko hoces, sufija, sita, sunita, pa i selefija milion, odi pa ih upitaj jel im sta fali?
Naravno da ne fali bas zato sto su na zapadu i mogu slobodno da teze Kuranu
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#31 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

Piaty wrote: 06/06/2022 22:53
ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Aha. Zapad kriv, da nije Rusija opcija? Kako veli Imran Hoseini?
Samo Imranu Hoseini se fucka za Tatare i razne muslimane iz bivseg sovjetskog saveza, Albance, Bosnjake (za njih kaze da su sve te tragedije samo sanjali i da su im se tragedije prikazale, neka razmisle ponovo ko je kriv sto su stradali i slicno).

Vidi prijatelju. Meni taj zapad apsolutno daje sva prava da upraznjavam svoju vjeru. Ama stvara mi i uslove za to da ne mogu bolji biti i sve osim toga je laz.
Ne mogu se ja baviti eshatologijom i kada ce doci Mehdi i uspostaviti teokratiju. Mislim, mogu se baviti ali znamo mi sta je nama propisano, a sta nije. Propisan je namaz, post, moralan zivot, lijep i ljudski odnos. Sve to mozes kada si na zapadu. Sta tebi vise treba? Da budes neki megamusliman, nadogradjeni ubermusliman, transformers...budimo realni malo. Ovamo je drustvo mnogo pravednije. I Busuladzic se radije vidio na zapadu (sama cinjenica sto je radio u Rimu, zivio u Bosni...) (zbog antikomunistickih izjava je i strijeljan).

A sta je poenta? Treba teziti Kur'anu? Tako si napisao jelde?
Pa evo, ja ti gore odgovorih. Po Bosni, Austriji, Njemackoj, Holandiji muslimana koliko hoces, sufija, sita, sunita, pa i selefija milion, odi pa ih upitaj jel im sta fali?
Naravno da ne fali bas zato sto su na zapadu i mogu slobodno da teze Kuranu
Pa dobro vjerujem da vam je dobro, od 2 000 000 000 muslimana možda 50.000 000 je naslo nafaku u tom zapadu to ipak nije ni 5 posto muslimanske populacije. Bez obzira na sve ta zapadna civilizacija se odrekla svoje vjere, sve više i više prodavaju crkve a vrijednosti koje štite poput Lgbt populacije i ostale stvari više djeluje kao demonizacija društva. Način na koji posmatraju u posljednjih 20 godina ubijanja muslimana samo zato sto su navodno teroristi ništa se ne razlikuju od rusa I njihove borbe protiv nacista. Samo što opet muslimanima lakše pada ruska borba jer eto mi nismo nacisti nego "islamski teroristi" i taj naziv islamski teroristi nije Rusija izmislili nego taj udobni zapad. 20 godina gledamo ubijanja muslimana gdje taj udobni zapad suti i sebi savjest smiruje da se tamo neki muslimani ubijaju, sad kad su rusi napali ukraince prvi put imamo da ne ginu jadni teroristi već nacisti odmah se diže halabuka, jer se ne proljeva teroristicka krv već nacistička to je licemjerno...
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#32 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

ragib wrote: 05/06/2022 23:04 Ti baš pravdas zločin nad palestincima. Ovo ti je dno oko palestinskog naroda. Muslimani trebaju da znaju ni Istok ni zapad već vjera našeg pejgambera Muhameda s.a.v.s. tj Islam.
Ma ne bi ni sanjao da pravdam zlocin nad bilo kome. Fino si vidio na temi da sam reko da je svaka zrtva ista.

Cinjenica je da Palestinske vlasti promoviraju napade. Da ljude koji zive u jako teskim uslovima u biti nagovaraju da odu sa nozem, da pokusaju napasti makar jedno vojnika, ili nevezano, Izraelskog civila i da postanu martir. A sta ce od toga biti? Pa njihova porodica ce dobiti novac na mjesecnom nivou o kojem su prije samo mogli sanjati.

Ti meni objasni kako je takav odnos Palestinskih vlasti prema Palestincima u redu? Ja to stvarno ne mogu vidjeti... mozemo mi pricati o nepravdama, ali eto sta bi se rijesilo da vi sada pokusate nepravdu da ispravite sa nasiljem?!

Vidjeli smo sta se desilo u Armeniji, tj. sa Azerbejdzanom... oni su "vratili" beskorisnu teritoriju tako sto su uzrokovali smrt stotine ljudi, raselili, i u biti pomogli oficijelnom narativu, da nema suzivota izmedju Azera i Armena.

Isto tako, ako idemo po tome.. sta bi se desilo da Srbija krene u napad na Kosovu? Legalno gledano, Kosovo jeste bilo dio Srbije, nesto slicno sto se sada desava u Ukrajini se moze uporediti s time. Dok npr. ovdje u Bosni su pristali na ovakvu strukture i na entitete, dok su na Kosovu (EU/SAD) i Ukrajini (RUS) isli silom. Uopste ne razmisljajuci o posljedicama koje ce lokalno stanovnistvo imati... nepotrebno je razmisljati o takvim nepravdama. Bitno je sacuvati voljene i cast. A ostalo je van nase kontrole... i samo mozemo okaljati nasu cast, ili zaliti sto smo nekome vjerovali.

Nema nista lijepo u takvim pobjedama, i da Palestinsku vlast zanima narod, pjevali bi drugaciju pjesmu... ali ne vidim njih da nemaju lijepe kucice i autice, isto vala ko kod nas. ko bi reko :)
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#33 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

e__ wrote: 06/06/2022 23:36
ragib wrote: 05/06/2022 23:04 Ti baš pravdas zločin nad palestincima. Ovo ti je dno oko palestinskog naroda. Muslimani trebaju da znaju ni Istok ni zapad već vjera našeg pejgambera Muhameda s.a.v.s. tj Islam.
Ma ne bi ni sanjao da pravdam zlocin nad bilo kome. Fino si vidio na temi da sam reko da je svaka zrtva ista.

Cinjenica je da Palestinske vlasti promoviraju napade. Da ljude koji zive u jako teskim uslovima u biti nagovaraju da odu sa nozem, da pokusaju napasti makar jedno vojnika, ili nevezano, Izraelskog civila i da postanu martir. A sta ce od toga biti? Pa njihova porodica ce dobiti novac na mjesecnom nivou o kojem su prije samo mogli sanjati.

Ti meni objasni kako je takav odnos Palestinskih vlasti prema Palestincima u redu? Ja to stvarno ne mogu vidjeti... mozemo mi pricati o nepravdama, ali eto sta bi se rijesilo da vi sada pokusate nepravdu da ispravite sa nasiljem?!

Vidjeli smo sta se desilo u Armeniji, tj. sa Azerbejdzanom... oni su "vratili" beskorisnu teritoriju tako sto su uzrokovali smrt stotine ljudi, raselili, i u biti pomogli oficijelnom narativu, da nema suzivota izmedju Azera i Armena.

Isto tako, ako idemo po tome.. sta bi se desilo da Srbija krene u napad na Kosovu? Legalno gledano, Kosovo jeste bilo dio Srbije, nesto slicno sto se sada desava u Ukrajini se moze uporediti s time. Dok npr. ovdje u Bosni su pristali na ovakvu strukture i na entitete, dok su na Kosovu (EU/SAD) i Ukrajini (RUS) isli silom. Uopste ne razmisljajuci o posljedicama koje ce lokalno stanovnistvo imati... nepotrebno je razmisljati o takvim nepravdama. Bitno je sacuvati voljene i cast. A ostalo je van nase kontrole... i samo mozemo okaljati nasu cast, ili zaliti sto smo nekome vjerovali.

Nema nista lijepo u takvim pobjedama, i da Palestinsku vlast zanima narod, pjevali bi drugaciju pjesmu... ali ne vidim njih da nemaju lijepe kucice i autice, isto vala ko kod nas. ko bi reko :)
Kad pogledaš kartu od 1948 vidjet ćeš kako su palestinci stjerani u cosak. Sigurno su se međusobno ubijali pa ih više nema, sigurno nije izrael uz podršku članova nato snaga pravili nova naselja po izraelu i tako gusili muslimane.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#34 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Piaty »

Ma znam ragibe ali onda cu ti i ja morati napisati isto sto i emirolini jer ne mogu skuziti poentu. Sta je poenta?

Jel pricamo o vjeri ili o politici? Prvo si napisao da tezimo islamu ili vjeri. I ja ti velim da bih slagao kada bih rekao da me neko sa zapada sputava u mojoj teznji da se sto vise priblizim Allahu.
Ne mogu da budem NEPOSTEN pa da kazem da su mi Hans, Ditrich, John, Steve nesto u zivotu krivi jer stvarno nisu. Sve je do mene (u kontekstu onoga kada pises "hajmo teziti islamu").

Eh sada ja ne znam za ovo drugo sto si naveo. Mogu jedino da pretpostavljam sta zelis reci, valjda taj odnos zapad-islam, imperijalizam, desavanja i ratovi na Bliskom istoku i slicno. Ali to je ocigledno neka druga stvar od onoga sto si ti naveo kao prvo (covjek treba da se usavrsava kao vjernik i slicno). Zato ti je emirolini i napisao da je vjera privatna stvar.
Naravno, islam se moze ispoljavati prema vani, ne mora egzistirati samo u pojedincu vec i u drustvu i drzavi ali moram biti iskren pa reci da ja danas radije biram ovo da se bavim sam sa sobom jer znas i sam da je receno da ce svako odgovarati za svoja djela. Meni je to dovoljno da me nista sa strane ne zanima. Moj namaz ne mogu obaviti za tebe, kao ni ti za mene, tvoj post ne moze se pripisati meni itd. Na kraju krajeva, sta to nama vise treba od te upute? Meni je to dovoljno, hvala Bogu.

Dakle, u kontekstu politickog islama ili islama kao neko javno ili globalno pitanje, relacija istok-zapad, pa sve to vezano za nasu IZ, sve te politicko-vjerske frakcije kako kod nas tako i u islamskom svijetu...sve me to iskreno zbunjuje da ne znam jesam posao ili dosao pa mi je najlakse okrenut se samom sebi i tu mogu naci neki mir gdje sam apsolutno operisan od svih drustveno-politickih zbivanja. Na kraju krajeva, opet ponavljam, to se od vjernika i trazi (a politicki analiticar mozes da budes usput).

Ragibe, jesu tebi Rusi okej i sve ovo Ukrajini sto rade?
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#35 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

ragib wrote: 06/06/2022 23:26 Pa dobro vjerujem da vam je dobro, od 2 000 000 000 muslimana možda 50.000 000 je naslo nafaku u tom zapadu to ipak nije ni 5 posto muslimanske populacije. Bez obzira na sve ta zapadna civilizacija se odrekla svoje vjere, sve više i više prodavaju crkve a vrijednosti koje štite poput Lgbt populacije i ostale stvari više djeluje kao demonizacija društva. Način na koji posmatraju u posljednjih 20 godina ubijanja muslimana samo zato sto su navodno teroristi ništa se ne razlikuju od rusa I njihove borbe protiv nacista. Samo što opet muslimanima lakše pada ruska borba jer eto mi nismo nacisti nego "islamski teroristi" i taj naziv islamski teroristi nije Rusija izmislili nego taj udobni zapad. 20 godina gledamo ubijanja muslimana gdje taj udobni zapad suti i sebi savjest smiruje da se tamo neki muslimani ubijaju, sad kad su rusi napali ukraince prvi put imamo da ne ginu jadni teroristi već nacisti odmah se diže halabuka, jer se ne proljeva teroristicka krv već nacistička to je licemjerno...
1. De jure i de facto si "terorista" ako izvrsis napad bilo koje vrste kojim ugrozis nacionalnu bezbjednost (pogotovo ako taj napad uzrokuje civilne zrtve) neke zemlje radi svojih tamo nekih ciljeva... tipa sto je Al Kaida radila. Kakve veze ima tamo neki Americki civil s tim sto ti hoces da posaljes neku poruku Americkoj vladi? Ko tebi daje to pravo da ti njeg... doslovno obezglavis? Mislim ajmo bit malo realni.. ko god misli da je to OK trebo bi dobro razmislit jel mu sve u redu u glavi. Jer ako krenes obezglavljivat ljude, nemoj se cudit ako te bombarduju. Civilno stanovnistvo pati, ali rijetko ko se odrekne takvih vlasti. Bas me zanima sto... da li mozda ima nesto s cinjenicom sto bi i njih obezglavili? Tako da nemoj govoriti stvari tipa "navodno teroristi". Jesu teroristi, nema nikakve sumnje. Ako izvrsis napad i ubijes cak i jednog civila. Terorista si. Postoje drugi nacini da se boris za svoja prava, ali cim to pocnes raditi. Sam si zavrsio svoju pricu i gdje ces zavrsit.

2. LGBTQ+ populacija nije nista drugacija ni od mene ni od tebe, niti si mi mozemo uzeti za pravo da tvrdimo da je nasa interpretacija vjerske knjige prava interpretacija. Ne mozemo mi suditi drugima, niti mozemo misliti da je to nesto normalno. Da se izrazim onako kako volim iako nije politicki korektno: pederi su tu. Ali definitivno ne mozes postati peder samo zato sto prihvatis cinjenicu da su tu, i da ljudi poput onih iz LGBTQ+ populacije, migranti, manjine, ma svi oni nad kojima se zlocini vide kao nesto "smijesno" jer su manjina... Jel mislis da je u redu sto Rome zovu ciganima, i sto ismijavaju prosjakinju nasred ulice sto je prosjakinja? To joj je tzv. hustle, nek te uzme ako te moze. Al ko tebi daje za pravo da ti imitiras kako ona prica, i da joj se smijes u facu? A dosta takvih ide u Dzamiju "non-stop", a ne razumije nesto najbitnije: budi ljudsko bice. Zastiti sve ljude, a pogotovo one koji su ostracizirani.

3. Jako veliki dio Rusa, Ukrajinaca, Grka.. ili iskreno, veci dio Pravoslavaca smatra da zna sta je bilo u Bosni... i da su Muslimani teroristi -- doslovno. Tako da nemoj mislit da imaju drugacije misljenje o Bosni samo zato sto se sad bore protiv Rusije.

4. Azov formacija jeste napravljena od ljudi (pogotovo stranaca) koji imaju odredjene simpatije prema Trecem Rajhu, ali to nije dovoljan razlog da opravdas nasumicno gadjanje civilnih struktura sirom Ukrajine... zna se gdje su Azovci bili.

5. Vidi #1 jer iako neki pripadnici Azov formacije imaju odredjene simpatije prema Trecem Rajhu, to ih ne pravi teroristima, vec idiotima. Ti ljudi su vecinski ili Ukrajinci, stranci koji su dobili Ukrajinsko drzavljanstvo, a i neki su cak i Rusi. Sve u svemu, oni su sada dio Ukrajinske vojske, i postoje odredjene sumnje u vezi toga sta su oni radili u Donbasu (mucenje ljudi, ubijanje, silovanja, itd) ali opet, to nije nikakvo opravdanje da nasumicno bombardujes pola Ukrajine.
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#36 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

ragib wrote: 06/06/2022 23:47 Kad pogledaš kartu od 1948 vidjet ćeš kako su palestinci stjerani u cosak. Sigurno su se međusobno ubijali pa ih više nema, sigurno nije izrael uz podršku članova nato snaga pravili nova naselja po izraelu i tako gusili muslimane.
Druze, samo ti mogu reci da ako hoces suzivot, i da ako hoces da krenes ispocetka, da ti narod bude sretan. Sigurno neces napadati civilno stanovnistvo, i promovirati napade na Izraelske drzavljane.

To nece rijesiti nikakve Palestinske probleme, to ce samo napraviti jos veci status quo, i u biti blokirati bilo kakve sanse za bilo kakav napredak.

Jel mislis da se takve situacije ne desavaju drugdje? U vezi teritorije... nema tu nista novo. Ali pokusaj razumjeti razlog sto se prostor bio manji i manji -- konstantno. Jel mislis da nema nikakve veze sa pravim ciljevima Palestinske vlade? Il sve, il nista.. ako ne dobijemo sad, ne brini.. dobiti cemo kad - tad. Long game.. Samo mogu reci da to nije lijepo.

Zasto bi moja Majka ispastala radi nekog tamo politicara koji je odlucio da se ne treba doci do nekog sporazuma sa Izraelom, i da nema nikakvog legitimnog nacina da se ostvare ciljevi koje su htjeli ostvariti, i da odaberu opciju koja bi znacila jedinstvena prava i za Palestince i za Izraelce.

Ali... boli njih neka stvar. Zato i nisu svi pravi vjernici. Svako ljudsko bice je ovdje sa razlogom, i ne smijemo im oduzeti sansu da postanu najbolja verzija sebe. Da vole svoju porodicu. Da imaju snove.

Sta sam ti pokuso reci? Pa trebali bi vidjeti da mozda nije do njih problem ako bruteforce metoda ne daje nikakve rezultate osim zrtava i vjecni bad PR.



Evo jedan timeless hit, jer si opet bio ekstra negativan. :)
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#37 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

Piaty wrote: 06/06/2022 23:53 Ma znam ragibe ali onda cu ti i ja morati napisati isto sto i emirolini jer ne mogu skuziti poentu. Sta je poenta?

Jel pricamo o vjeri ili o politici? Prvo si napisao da tezimo islamu ili vjeri. I ja ti velim da bih slagao kada bih rekao da me neko sa zapada sputava u mojoj teznji da se sto vise priblizim Allahu.
Ne mogu da budem NEPOSTEN pa da kazem da su mi Hans, Ditrich, John, Steve nesto u zivotu krivi jer stvarno nisu. Sve je do mene (u kontekstu onoga kada pises "hajmo teziti islamu").

Eh sada ja ne znam za ovo drugo sto si naveo. Mogu jedino da pretpostavljam sta zelis reci, valjda taj odnos zapad-islam, imperijalizam, desavanja i ratovi na Bliskom istoku i slicno. Ali to je ocigledno neka druga stvar od onoga sto si ti naveo kao prvo (covjek treba da se usavrsava kao vjernik i slicno). Zato ti je emirolini i napisao da je vjera privatna stvar.
Naravno, islam se moze ispoljavati prema vani, ne mora egzistirati samo u pojedincu vec i u drustvu i drzavi ali moram biti iskren pa reci da ja danas radije biram ovo da se bavim sam sa sobom jer znas i sam da je receno da ce svako odgovarati za svoja djela. Meni je to dovoljno da me nista sa strane ne zanima. Moj namaz ne mogu obaviti za tebe, kao ni ti za mene, tvoj post ne moze se pripisati meni itd. Na kraju krajeva, sta to nama vise treba od te upute? Meni je to dovoljno, hvala Bogu.

Dakle, u kontekstu politickog islama ili islama kao neko javno ili globalno pitanje, relacija istok-zapad, pa sve to vezano za nasu IZ, sve te politicko-vjerske frakcije kako kod nas tako i u islamskom svijetu...sve me to iskreno zbunjuje da ne znam jesam posao ili dosao pa mi je najlakse okrenut se samom sebi i tu mogu naci neki mir gdje sam apsolutno operisan od svih drustveno-politickih zbivanja. Na kraju krajeva, opet ponavljam, to se od vjernika i trazi (a politicki analiticar mozes da budes usput).

Ragibe, jesu tebi Rusi okej i sve ovo Ukrajini sto rade?
Pa vidi jednu stvar, ne možeš biti operisan od politike kad uzimaju pravo tvojoj braci po vjeri.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#38 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by broj dva »

ragib wrote: 06/06/2022 23:26
Piaty wrote: 06/06/2022 22:53

Aha. Zapad kriv, da nije Rusija opcija? Kako veli Imran Hoseini?
Samo Imranu Hoseini se fucka za Tatare i razne muslimane iz bivseg sovjetskog saveza, Albance, Bosnjake (za njih kaze da su sve te tragedije samo sanjali i da su im se tragedije prikazale, neka razmisle ponovo ko je kriv sto su stradali i slicno).

Vidi prijatelju. Meni taj zapad apsolutno daje sva prava da upraznjavam svoju vjeru. Ama stvara mi i uslove za to da ne mogu bolji biti i sve osim toga je laz.
Ne mogu se ja baviti eshatologijom i kada ce doci Mehdi i uspostaviti teokratiju. Mislim, mogu se baviti ali znamo mi sta je nama propisano, a sta nije. Propisan je namaz, post, moralan zivot, lijep i ljudski odnos. Sve to mozes kada si na zapadu. Sta tebi vise treba? Da budes neki megamusliman, nadogradjeni ubermusliman, transformers...budimo realni malo. Ovamo je drustvo mnogo pravednije. I Busuladzic se radije vidio na zapadu (sama cinjenica sto je radio u Rimu, zivio u Bosni...) (zbog antikomunistickih izjava je i strijeljan).

A sta je poenta? Treba teziti Kur'anu? Tako si napisao jelde?
Pa evo, ja ti gore odgovorih. Po Bosni, Austriji, Njemackoj, Holandiji muslimana koliko hoces, sufija, sita, sunita, pa i selefija milion, odi pa ih upitaj jel im sta fali?
Naravno da ne fali bas zato sto su na zapadu i mogu slobodno da teze Kuranu
Pa dobro vjerujem da vam je dobro, od 2 000 000 000 muslimana možda 50.000 000 je naslo nafaku u tom zapadu to ipak nije ni 5 posto muslimanske populacije. Bez obzira na sve ta zapadna civilizacija se odrekla svoje vjere, sve više i više prodavaju crkve a vrijednosti koje štite poput Lgbt populacije i ostale stvari više djeluje kao demonizacija društva. Način na koji posmatraju u posljednjih 20 godina ubijanja muslimana samo zato sto su navodno teroristi ništa se ne razlikuju od rusa I njihove borbe protiv nacista. Samo što opet muslimanima lakše pada ruska borba jer eto mi nismo nacisti nego "islamski teroristi" i taj naziv islamski teroristi nije Rusija izmislili nego taj udobni zapad. 20 godina gledamo ubijanja muslimana gdje taj udobni zapad suti i sebi savjest smiruje da se tamo neki muslimani ubijaju, sad kad su rusi napali ukraince prvi put imamo da ne ginu jadni teroristi već nacisti odmah se diže halabuka, jer se ne proljeva teroristicka krv već nacistička to je licemjerno...
Nije se zapadna civilizacija odrekla svoje vjere nego su humanitarne vrijednosti izvadile zube vjeri na zapadu i natjerale vjeru da tolerise drustvene pojave koje bi oni volili baciti na lomacu. Evo su se malo povampirili u Poljskoj i opet poceli ujedat.
Dok se to ne desi sa Islamom bice sranje u Islamskom svjetu.
Post Reply