Muslimani i Nobel

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#351 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem.
Daj podatke.
Last edited by korisnik101 on 15/10/2013 00:45, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#352 Re: Muslimani i Nobel

Post by theTruePath »

Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem.
Malezija,Indonezija,Brunei?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#353 Re: Muslimani i Nobel

Post by svjezi_ustipak »

Optimus Prime wrote:
Koliko sam ja razumio, covjek je samo otisao u dzamiju, zamolio vjernike da bude imam pri klanjanju u dzematu. Ovi mu to dozvolili. Nakon toga je odradio poso i niko nije skonto da nije musliman. Nakon namaza svi otisli kuci i gotova prica. To nije ni u Saudijskoj Arabiji kaznjivo.
zamolio kao: "Dobar dan. Ja sam Marko Markovic, rodjen kao katolik, inace ateista. Molim vas da li mogu da vas tokom molitve u vasoj bogmolji predvodim kao imam iako smatram islam nazadnim, Poslanika a.s. nasilnim, vase zakone barbarskim??" i oni mu izasli u susret? nesto ne mislim da je tako bilo.
sumnjam da je zamolio, vec se lazno predstavio. i islam ima jasne i precizne upute da imam moze biti samo musliman a ne neko ko se igra i izlaze poruzi tu religiju. uostalom, nakon sto se pohvalio time kako se lazno predstavio i sta je uradio procitaj njegove postove neposredno ispod toga kako on vidi svoj cin. vise ga vidi kao zlo nego kao dobro.
nesto mislim da je i on svjestan sta je uradio. itekako svjestan.
to sto je uradio je kaznjivo u svim drzavama. zove se izazivanje i potpirivanje vjerske mrznje. rekoh ti, procitaj krivicni zakon federacije bih i clan 163.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#354 Re: Muslimani i Nobel

Post by Optimus Prime »

theTruePath wrote:
Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem.
Malezija,Indonezija,Brunei?
Nema sta, giganti pravi kad je tehnoloski razvoj u pitanju.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#355 Re: Muslimani i Nobel

Post by Optimus Prime »

korisnik101 wrote:
Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem.
Daj podatke.
http://www.scimagojr.com/countryrank.php

Ovdje su ukupni brojevi naucnih radova.
Dakle moras jos podjeliti taj broj sa brojem stanovnika, i dobit ces broj naucnih radova po stanovniku.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#356 Re: Muslimani i Nobel

Post by svjezi_ustipak »

Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem. Nadam se da ti je jasno da otprilike trecina svih muslimana zivi u Africi.
Bas?

Indeksi govore drugacije:

Turska je na 20 mjestu, Iran na 25, Meksiko na 28, Nikaragva na 144, Honduras na 154, Kolumbija na 53, Bolivija na 113, Paragvaj na 145, Uruguvaj na 75.

Pakistan je na 46 mjestu, Saudijska Arabija na 45.

procitaj sam:
http://www.scimagojr.com/countryrank.ph ... in_type=it
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#357 Re: Muslimani i Nobel

Post by NeenaSa »

theTruePath wrote:
Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem.
Malezija,Indonezija,Brunei?
:facepalm:
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#358 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

svjezi_ustipak wrote:
Optimus Prime wrote:
korisnik101 wrote:
U pravu si. U Meksiku, Nikaragvi, Hondurasu, Kolumbiji, Boliviji, Paragvaju, Urugvaju, itd situacija je mnogo bolja :D
Ustvari i jeste.
Po broju naucnih radova po glavi stanovnika te zemlje se mogu uporediti sa vodecim islamskim drzavama tipa Iran i Turska, daleko ispred Pakistana, a pogotovo ispred africkih zemalja sa vecinskim muslimanskim zivljem. Nadam se da ti je jasno da otprilike trecina svih muslimana zivi u Africi.
Bas?

Indeksi govore drugacije:

Turska je na 20 mjestu, Iran na 25, Meksiko na 28, Nikaragva na 144, Honduras na 154, Kolumbija na 53, Bolivija na 113, Paragvaj na 145, Uruguvaj na 75.

Pakistan je na 46 mjestu, Saudijska Arabija na 45.

procitaj sam:
http://www.scimagojr.com/countryrank.ph ... in_type=it
Hahahah,, ma znam. Ali sam htio sacekat da i sam procita. :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11460
Joined: 03/06/2011 11:33

#359 Re: Muslimani i Nobel

Post by sinuhe »

:roll: Jah, nedokaznih li vjernika. Ono kad su ljudi slijepi kod ociju.
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#360 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

Ali je nainteresantnije kad su stavili Pakistan i Saudijsku Arabiju ispred Hrvatske i Srbije .

MIslim da ce ovaj Optimus skociti sa balkona. :D
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#361 Re: Muslimani i Nobel

Post by _mufljuz_ »

sinuhe wrote::roll: Jah, nedokaznih li vjernika. Ono kad su ljudi slijepi kod ociju.
nemoj bit dziber - ljude se pusti da vjeruju u sta god zele i respektuju se njihova vjerovanja - neces im ti govorit u sta da vjeruju i ne vjeruju.

neces ti bit niciji ni prosvjetitelj ni spasioc takav obican iza forumskog nika a bog zna cega u stvarnom zivotu.

sto fino ne kazes da ne volis islam ni muslimane i ti a i svi ostali koji su pobornici i otvaraci ovakvih sovinistickih tema a ne da pakujete sve u liberalizam, prosperitet i prava na govor....

ni hrvate ni srbe da ne kazem pobornike ustasko-cetnicke provinijencije ne razumijem....
ako im je toliko draga rvacka ili smrdija - sto se brate fino ne odsele u te emirate bogatstva blagostanja srece i demokratije?

ja bi matere mi cak i u srbiji i u hrvatskoj trazio selameta da tamo hajra ima al nema drug moj - tamo je propalitet par ekselans dugovi, rezanje budzeta, naguzivanje bankarima, linic se opet navazelinis'o "hrvatskim" bankarima, a srbijanska vlada reze plate - baljezgate o muslimanima i islamu kao najvecem drustveno-socijalno-drzavnom problemu u BIH i svijetu a u "maticnim" drzavama anarhija i ekonomska i politicka.....
User avatar
sinuhe
Posts: 11460
Joined: 03/06/2011 11:33

#362 Re: Muslimani i Nobel

Post by sinuhe »

Svasta. :? :-)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#363 Re: Muslimani i Nobel

Post by uglavnomja »

sinuhe wrote:Svasta. :? :-)

logicno :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#364 Re: Muslimani i Nobel

Post by NIN »

Aedis wrote:
NIN wrote:K tome, u jednoj Spaniji se prevede 10 (deset) puta vise knjiga u jednoj godini nego u cijelom arapskom svijetu Bliskog istoka (cirka tri stotine miliona stanovnika) u zadnjih stotinu godina!
Mijesas Arape i muslimane.

Arapi cine manje od 20% muslimanskog stanovnistva.
Ne mijesam ja nista jer napisah arapski svijet Bliskog istoka kojih imas oko 300 miliona.
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#365 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

NIN wrote:
Aedis wrote:
NIN wrote:K tome, u jednoj Spaniji se prevede 10 (deset) puta vise knjiga u jednoj godini nego u cijelom arapskom svijetu Bliskog istoka (cirka tri stotine miliona stanovnika) u zadnjih stotinu godina!
Mijesas Arape i muslimane.

Arapi cine manje od 20% muslimanskog stanovnistva.
Ne mijesam ja nista jer napisah arapski svijet Bliskog istoka kojih imas oko 300 miliona.
A odakle ti taj podatak, i koliko je aktuelan?

A kako ce da se Arapi bave naukom kad im zemljama vladaju diktatori?

Ima tu mali milion faktora, a vi se uhvatili za religiju i hocete sve kroz religiju da objasnite.

Izmedju africkih zemalja nema vece razlike bez obzira da li su vecinski muslimanske ili krscanske... ali ima razlike kad se pogleda nivo demokratije u ovim zemljama, nivo ekonomske jednakosti, nivo korupcije itd... te stvari ipak prave razliku.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#366 Re: Muslimani i Nobel

Post by uglavnomja »

cuj vladaju doktatori pa zato nema nauke :-)

evo otisli diktatori u egiptu i libiji, pa sve cvjeta od prosperiteta i srece, nicu naucne ustanove, ...

bolan, dok su bili diktatori, bilo je sredjenog zivota, a kad se neobrazovana i nepismena rulja digla da rusi "diktatora", nastala je pustos, i materijalna i duhovna.
Sarajcica_88
Posts: 90
Joined: 12/10/2013 17:45

#367 Re: Muslimani i Nobel

Post by Sarajcica_88 »

korisnik101 wrote:A sad jedno ozbiljno pitanje.
Da li bi vi stvarno prevodili nekakve knjige od nekakvih pacenika koji rade od jutra do mraka, kad bi lezali na milijardama dolara ?
Bi,, ...urac,
"Nekakve knjige nekakvih pacenika"

A vi se pitate zasto islamski svijet ne napreduje :)

Lezi i Norveska (naprimjer) na milijardama dolara pa njima ne smetaju te "pacenicke knjige".
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#368 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

uglavnomja wrote:cuj vladaju doktatori pa zato nema nauke :-)

evo otisli diktatori u egiptu i libiji, pa sve cvjeta od prosperiteta i srece, nicu naucne ustanove, ...

bolan, dok su bili diktatori, bilo je sredjenog zivota, a kad se neobrazovana i nepismena rulja digla da rusi "diktatora", nastala je pustos, i materijalna i duhovna.
:roll:

U Egiptu i Libiji i dalje nema funkcionalne demokratije.

Pod funkcionalnom demokratijom ne mislim samo na izbore nego i na borbu protiv korupkcije, nepotizma, crnog trzista, postojanje odgovarajucih zakona, sloboda govora, ekonomska i socijalna jednakost i jos mnogo toga...

Ti koliko vidim mislis da su diktature bolje od demokratija...?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#369 Re: Muslimani i Nobel

Post by uglavnomja »

Aedis wrote:
uglavnomja wrote:cuj vladaju doktatori pa zato nema nauke :-)

evo otisli diktatori u egiptu i libiji, pa sve cvjeta od prosperiteta i srece, nicu naucne ustanove, ...

bolan, dok su bili diktatori, bilo je sredjenog zivota, a kad se neobrazovana i nepismena rulja digla da rusi "diktatora", nastala je pustos, i materijalna i duhovna.
:roll:

U Egiptu i Libiji i dalje nema funkcionalne demokratije.

Pod funkcionalnom demokratijom ne mislim samo na izbore nego i na borbu protiv korupkcije, nepotizma, crnog trzista, postojanje odgovarajucih zakona, sloboda govora, ekonomska i socijalna jednakost i jos mnogo toga...

Ti koliko vidim mislis da su diktature bolje od demokratija...?

da se libija vrati na isti nivo kvalteta zivota kao u gadafijevo vrijeme .... proci ce svjetlosne godine, a mozda ni tada ...

isto je sa svim tim nasilnim "demokratijama".

ukljucujuci nasu :cry:
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#370 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

Sarajcica_88 wrote:
korisnik101 wrote:A sad jedno ozbiljno pitanje.
Da li bi vi stvarno prevodili nekakve knjige od nekakvih pacenika koji rade od jutra do mraka, kad bi lezali na milijardama dolara ?
Bi,, ...urac,
"Nekakve knjige nekakvih pacenika"

A vi se pitate zasto islamski svijet ne napreduje :)

Lezi i Norveska (naprimjer) na milijardama dolara pa njima ne smetaju te "pacenicke knjige".
Daj, ne budi smjesna. Da li ti stvarno mislis da Norvezani zive bolje od Saudijaca ili Emiracana?
Njima je bog dao da imaju toliko novca da ne moraju prevoditi knjige. Platit ce tebe i mene da za njih prevodimo i citamo.
MOzes reci, bla bla, to nije dugorocno rjesenje. Sta ce biti klada nestane nafte ? Pa nece biti nista. Oni ce u medjuvremenu pokupovati pole svijeta. I opet ce garibi raditi za njih. Jasno ?
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#371 Re: Muslimani i Nobel

Post by _mufljuz_ »

to da ce garibi raditi za arape - je supalj scenario - u povoljnom tj kriticnom momentu sav arapski imetak i kapital na zapadu ce da bude zaplijenjen citaj opljackan - kao sto je i Mubarakov, Gadafijev, i onog Ben Alija.... Gaša je imao desetinama mlrd € i $ u zapadnim bankama i kapitalu - pa sada oni sto su mu bili "cuvari" trljaju ruke - jer vlasnika vise nema 8-) a nije da nije bio evropski lizgo i pseto koje se poklanjalo "evropejcima" sexualnih frustracija.

ne kazem da je Zapad napredan po svakom pitanju - ali najmanje 50% svog uspjeha moze zahvaliti pljackama, kolonizacijama i invazivnim ratovima.... to sto se nekad zvalo "krstaski" sada se zovu "preventivni", "za slobodu", "demokratiju".... i ostalim floskulama koje se plasiraju da bi to narod citaj majmuni lijepo prihvatili...

sta fali opljackat od Gadafija 200 milijardi eura pa spasit grcku ekonomiju :wink:

nafta je eksplicitno najpotrebniji energent na svijetu jer se svijet jos uvijek vrti na sagorijevanje (najveci ocaj danasnje civilizacije poslije toliko otkrica da jos uvijek spaljujemo elemenat prirode da bi dobili energiju) - i ja se cudom cudim da je jos uvijek tako jeftina a da je nezajazljivi nisu poskupili na par stotina i hiljada dolara...
Last edited by _mufljuz_ on 15/10/2013 12:30, edited 2 times in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#372 Re: Muslimani i Nobel

Post by uglavnomja »

jaro, sta god da kupe, u to se mora ulagati, a da bi se kvalitetno ulagalo mora se imati kvalitetan tim strucnjaka, a to kosta, i ulaganje i ljudi, ... kad lova prestane kapati ciao bella, odoh u marine ....


norvezani ne trose tu lovu, ne kupuju fudbalske klubove, jahte od milion metara, ostrva bogu iza ledja, ... oni INVESTIRAJU novac od nafte, pametno i dugorocno, a sva zarada ide u poseban fond koji cuvaju za cukununucad svoje praunucadi ...
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#373 Re: Muslimani i Nobel

Post by _mufljuz_ »

uglavnomja wrote:jaro, sta god da kupe, u to se mora ulagati, a da bi se kvalitetno ulagalo mora se imati kvalitetan tim strucnjaka, a to kosta, i ulaganje i ljudi, ... kad lova prestane kapati ciao bella, odoh u marine ....


norvezani ne trose tu lovu, ne kupuju fudbalske klubove, jahte od milion metara, ostrva bogu iza ledja, ... oni INVESTIRAJU novac od nafte, pametno i dugorocno, a sva zarada ide u poseban fond koji cuvaju za cukununucad svoje praunucadi ...
i to je gospodine nestabilna investicija - i prakticno oni zive sistemski lihvarski - ulazu viskove u zaduzivanje nekih drugih...
a to je pitanje hoce li taj neko drugi isplatiti dugove ili ce reci ko te jebe nek ti mama plati....

ja mogu odgovorno reci da je par stvari prokleto zajebano i prokleto samo od sebe u danasnjem svijetu - sve oko nafte, dijamanata, zlata te DUG....

kakvi dolari, ekonomije pizde materine.... ekonomija je zna se sta je + i -... ne moze nikako biti 2- i 2+ a da neko u tom momentu ne osiromasi....i da mu nije obezvrijedjeno sredstvo, proizvod i rad...

svakome ko iole ima nafte - dugorocno rjesenje je da istu trpa u rezerve i uopste je ne trosi i trosi koliko god je moguce druge resurse koji su mu na raspolaganju ala baterije, struja i slicno.... medjutim onaj ko ima bogatstvo suocen je sa invazivnim dejstvima vanjskih "cimbenika" - skoro sve danasnje zemlje koje posjeduju lezista nafte su predmet unutarnje i vanjske destrukcije - prvo je to bio SSSR, pa Irak, Iran, Libija, Venezuela, itd itd itd.... to je cista logika - da otimas od nekog nesto - jer ako imas papir - sta mi ti mozes sa tim papirom ako ja imam resurs... tvoj papir je validan samo onda kad ti ja dam taj resurs i na tom lezi sva vrijednost dolara - cija vrijednost je apsolutno vezana za naftu citaj kontrolu onih koji je imaju.....
Last edited by _mufljuz_ on 15/10/2013 12:34, edited 1 time in total.
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#374 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

Ma Norvezani ne zive nista bolje od Svedjana ili Danaca koji nemaju kapi nafte.
uglavnomja wrote:jaro, sta god da kupe, u to se mora ulagati, a da bi se kvalitetno ulagalo mora se imati kvalitetan tim strucnjaka, a to kosta, i ulaganje i ljudi, ... kad lova prestane kapati ciao bella, odoh u marine .... ...
Pa kvalitetni tim ljudi se kupi. I jednom kad se kupi, tesko je to srusiti.
Sta mislis zasto Ameri imaju uspjesne korporacije ? Znas li da u jednom IBM ili cak NASA, radi tek nekh 20% rodjenih Amerikanaca inzinjera ? Svi ostali su iz Evrope, Indije, i Kine. Kupljeni dolarima!
User avatar
sinuhe
Posts: 11460
Joined: 03/06/2011 11:33

#375 Re: Muslimani i Nobel

Post by sinuhe »

NASA je zanimljiva i po tome sto saradjuje sa firmama sirom svijeta. Curiosity na Marsu je opremljen instrumentima i iz Danske, Finske, da li ima sta iz Saudijske Arabije?
Post Reply