Muslimani dižu glas protiv Pape Benedikta XVI

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#26

Post by SiSaJuMe »

Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#27

Post by vodolija_33 »

horns&drums wrote:
Hoces da kazesh da grupacija kojima pripadaju i ovi koji kamenuju preljubnice u 21. vijeku i ne zasluzuje bolje "osvrte"?
Ne, hocu da na ironican nacin kazem kako to uopce nema veze sa papinom izjavom (Koju licno osudjujem)
A da ne spominjem pedofiliju i silovanja u crkvenim redovima...
Ja ne vidim da je negdje u Bibliji zapisano da je pedofilija opravdana
izvini, a šta je to negativno opravdano u Kur'anu? :)
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#28

Post by vodolija_33 »

kub lajkan wrote:
vodolija_33 wrote:
kub lajkan wrote:Ovja Papa jest konj. Kao sto je i ovaj Reis konj.

Kome je konj samo Papa, a Reis nije

onda je

Papa konj zato sto je njihov
a
Reis nije konj SAMO ZATO sto je nas.

Ko tako rezonuje, bolje bi mu bilo da u nesto konstruktivnije trosi svoje vrijeme nego sto ovdje supljira...
stabi bolan! nije istina to što pričaš!

nisam luda za reisom, ali fakat ti je poređenje bezveze... prvo papa i ono šta on priča se uzima i tekako za ozbiljno, jer ima takvu poziciju i uz to sve ostalo što slijedi...

Reis se petlja u politiku ali ga nikada nisam čula da priča ovakve nebuloze...
Ne sumnjam da "nisi cula". Jer biras sta ces cuti, a sta precuti...
vjeruj mi, pričaš neistine i donosiš svoje mišljenje na osnovu predrasuda ;)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#29 Re: Muslimani dižu glas protiv Pape Benedikta XVI

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

horns&drums wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Da imas pravo, u 21. vjeku se otimaju ljudi i odvode u tajne zatvore vecinom zbog imena ili porijekla :roll: , laziraju izvjestaji o oruzju za masovno unistenje sto opet direktno proizvede invaziju na jednu zemlju i smrt stotine hiljada ljudi. Vratite nam inkviziciju, tada se bar znalo ko je kosi a ko vodu nosi... :D
I sve to pise u Svetoj Knjizi da to treba tako?
Nije pisalo ni za inkvizicije i paljenje vjestica pa su se palile. Zadnja se desila 1692. godine u Salemu (Massachusetts) kada je objeseno 19 zena pod optuzbom da su vjestice i da saradjuju sa necastivim silama. Dakle nije bas istina da se sa praksom smaknuca vjestica prekunulo u srednjem vijeku vec mnogo kasnije.

A i Bush je par puta pomenuo da BOG zeli da se mir prosiri svijetom, uzimajuci ulogu misionara bozije rijeci sa jednom rukom na macu.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#30

Post by kub lajkan »

vodolija_33 wrote:
kub lajkan wrote:
vodolija_33 wrote: stabi bolan! nije istina to što pričaš!

nisam luda za reisom, ali fakat ti je poređenje bezveze... prvo papa i ono šta on priča se uzima i tekako za ozbiljno, jer ima takvu poziciju i uz to sve ostalo što slijedi...

Reis se petlja u politiku ali ga nikada nisam čula da priča ovakve nebuloze...
Ne sumnjam da "nisi cula". Jer biras sta ces cuti, a sta precuti...
vjeruj mi, pričaš neistine i donosiš svoje mišljenje na osnovu predrasuda ;)
Ma vjerujem, gdje ne bi tebi vjerov'o... frcaju tvoji argumenti na sve strane... :D
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#31

Post by SiSaJuMe »

DobroJutroKolumbo wrote:
SiSaJuMe wrote:Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
sta ti pricas , kad uopste ne shvatas sta je to!!! Ovi danas Al qaida i slicna sranja veze nemaju sa dzihadom...

Dzihad je sveti rat, rat u odbrani vjere,u odbrani Meke i Medine... I striktno se zabranjuje ubijanje zena i djece...Ukratko...
Pa pametnjakovicu de nam ti objasni zasto se danas poziva na dzihad. Dali to bilo od strane Al qaide il nekih drugih fanatika nije bitno , al se pocesto forsira taj poziv.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#32

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

DobroJutroKolumbo wrote:
SiSaJuMe wrote:Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
sta ti pricas , kad uopste ne shvatas sta je to!!! Ovi danas Al qaida i slicna sranja veze nemaju sa dzihadom...

Dzihad je sveti rat, rat u odbrani vjere,u odbrani Meke i Medine... I striktno se zabranjuje ubijanje zena i djece...Ukratko...
Dzihad je prije svega i kao osnovno svakodnevna borba covjeka sa ovozemaljskim iskusenjima i pozudama. Tek na kraju dolazi odbrana domovine, kucnog praga i vjere (ISLAMA), sto odredeni krugovi sa zapada stavljaju u prvo i iskljucivo poimanje dzihada. Nije potrebno govoritti zasto to rade.
bos
Posts: 538
Joined: 14/08/2006 00:51
Location: Sarajevo

#33

Post by bos »

kub lajkan wrote:Ovja Papa jest konj. Kao sto je i ovaj Reis konj.

Kome je konj samo Papa, a Reis nije

onda je

Papa konj zato sto je njihov
a
Reis nije konj SAMO ZATO sto je nas.

Ko tako rezonuje, bolje bi mu bilo da u nesto konstruktivnije trosi svoje vrijeme nego sto ovdje supljira...
A ciji si ti konj? :P
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#34

Post by vodolija_33 »

kub lajkan wrote:
vodolija_33 wrote:
kub lajkan wrote: Ne sumnjam da "nisi cula". Jer biras sta ces cuti, a sta precuti...
vjeruj mi, pričaš neistine i donosiš svoje mišljenje na osnovu predrasuda ;)
Ma vjerujem, gdje ne bi tebi vjerov'o... frcaju tvoji argumenti na sve strane... :D
a vidim i ti nudiš mnoštvo argumenata :-) ma čudo jedno :-)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#35

Post by horns&drums »

DobroJutroKolumbo wrote:

Pa upravo se o tome i radi, o "DESET ZAPOVIJESTI" koje su unesene u sve vjere na slican ili isti nacin , a ubijalo se 1000-ma godina u ime religije... I ubijace se i dalje...
Ma gdje se u deset zapovijesti preporuca pedofilija i ubijanje? To sto se ubija u ime religije je drugi par rukavica, ja ti govorim o zakonima. Inkvizicija je kao takva bila ZAKONOM PROPISANA. Sa naglaskom na BILA.


Evo ide deset zapovijesti (prijecod sa hebrejskog jezika, dakle judeisticka verzija) :

Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

Ne ubij!

Ne učini preljuba!

Ne ukradi!

Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!



Evo i katolickih:

Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
Ne ubij!
Ne sagriješi bludno!
Ne ukradi!
Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!
Nindža Kornjača
Posts: 25
Joined: 31/07/2006 16:24

#36

Post by Nindža Kornjača »

Image
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#37

Post by SiSaJuMe »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:
SiSaJuMe wrote:Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
sta ti pricas , kad uopste ne shvatas sta je to!!! Ovi danas Al qaida i slicna sranja veze nemaju sa dzihadom...

Dzihad je sveti rat, rat u odbrani vjere,u odbrani Meke i Medine... I striktno se zabranjuje ubijanje zena i djece...Ukratko...
Dzihad je prije svega i kao osnovno svakodnevna borba covjeka sa ovozemaljskim iskusenjima i pozudama. Tek na kraju dolazi odbrana domovine, kucnog praga i vjere (ISLAMA), sto odredeni krugovi sa zapada stavljaju u prvo i iskljucivo poimanje dzihada. Nije potrebno govoritti zasto to rade.

Iz neke vukojebine sa carsavom iza ledja , puskama u rukama, fanatici pozivaju na dzihad. Potom fanatik se nakaci bombama i uleti medju raju.
Zar to nije opasnost za sve nas, dozvoliti da se islam zloupotrebljava kroz te idiote. Ili mozda treba da budemo pasivni i mirno cutati kao to se nas netice.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#38

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

horns&drums wrote: ja ti govorim o zakonima. Inkvizicija je kao takva bila ZAKONOM PROPISANA. Sa naglaskom na BILA.
Zakone donose ljudi, pa i zakon o kamenovanju je donio covjek a ne bog.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#39

Post by uozo »

SiSaJuMe wrote:Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
Ovdje se ne radi o misljenju. I da je sto puta u praviu nije sebi smio da dozvoli ovako nesto. Jednostavno mu njegova pozicija ne dozvoljava da daje takve izjave, jer ona predstavlja po mnogima zvanicni stav katolicke crkve. On moze da kao i ja u svom privatnom zivotu misli i prica sta hoce, ali kad izadje da govori i kad zna da ga milioni slusaju onda mora da shvati da se svaka njegova rijec vaga. Znaju to dobro strucnjaci za medije u Vatikanu.
Zato u citavom svijetu i preovladava vjerovanje da je provokacija smisljena. Pitanje je cemu vodi? Zasto se neko ko zna da moze uticati na misljenje miliona usudjuje da govori takve stvari?

Onaj zenin link sam procit'o. Dovodjenje ulaska Turske u EU u vezu sa izjavama Benedikta je, iako ne mogu da kazem neinteresantan, veoma upitan. Listovi koji se navode, poput Milliyeta ili Le Figara su moja dnevna stampa. Ili je autor veoma slabo upoznat sa situacijom koja vlada u Turskoj ili ima lose prevodioce tekstova. To sto pise Zaman moze se jednostavno zanemariti jer se ozbiljnost njihovih tekstova moze porediti sa Avazovim tekstovima...
bedrudin
Posts: 194
Joined: 08/09/2006 15:06

#40

Post by bedrudin »

SiSaJuMe wrote:Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
Hoces li biti dobar pa nam objasniti sta je to dzihad, ukazati na opasnosti kao i navesti na osnovu cega tvrdis da "nista lose nije covjek mislio"? Bilo bi pozeljno, jer ovo gore izreceno dovodi covjeka da pomisli da si papagaj.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#41

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

SiSaJuMe wrote:
Iz neke vukojebine sa carsavom iza ledja , puskama u rukama, fanatici pozivaju na dzihad. Potom fanatik se nakaci bombama i uleti medju raju.
Zar to nije opasnost za sve nas, dozvoliti da se islam zloupotrebljava kroz te idiote. Ili mozda treba da budemo pasivni i mirno cutati kao to se nas netice.
Naravno da im ne treba dozvoliti ali to sto oni rade i sto govore nije istinsko znacenje dzihada. To sto pojedine teroristicke grupe uzimaju pravo da tumace ISLAM onako kako to njima u odredjenom ideoloskom kontekstu odgovara je druga prica. ne treba biti posebno pametan pa da se vidi da Al-Qaida ne radi u koristi muslimana vec protiv muslimana. Za koga u stvari radi Al-Qaida i slicni ostaje da se odgonetne u narednih 30-50 godina.
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#42

Post by vodolija_33 »

SiSaJuMe wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
DobroJutroKolumbo wrote: sta ti pricas , kad uopste ne shvatas sta je to!!! Ovi danas Al qaida i slicna sranja veze nemaju sa dzihadom...

Dzihad je sveti rat, rat u odbrani vjere,u odbrani Meke i Medine... I striktno se zabranjuje ubijanje zena i djece...Ukratko...
Dzihad je prije svega i kao osnovno svakodnevna borba covjeka sa ovozemaljskim iskusenjima i pozudama. Tek na kraju dolazi odbrana domovine, kucnog praga i vjere (ISLAMA), sto odredeni krugovi sa zapada stavljaju u prvo i iskljucivo poimanje dzihada. Nije potrebno govoritti zasto to rade.

Iz neke vukojebine sa carsavom iza ledja , puskama u rukama, fanatici pozivaju na dzihad. Potom fanatik se nakaci bombama i uleti medju raju.
Zar to nije opasnost za sve nas, dozvoliti da se islam zloupotrebljava kroz te idiote. Ili mozda treba da budemo pasivni i mirno cutati kao to se nas netice.
Ne znam kako da ti kažem, ali NIKO ne voli da ga se izjednačava sa Osamom i njemu sličnima... NIKO ne voli što se Islam i sve što je islamsko pogrešno predstavlja i što pojedinci namjerno pogrešno tumače Kur'an...

Ja prva Boga molim da se taj "neuhvatljivi" Osama već jednom uhvati i da se prekine ova "borba protiv terorizma" koja traje predugo i koja je oduzela previše nevinih života...

Međutim, slabe su nam šanse, jer nije to tako jednostavno kako se čini... mislim da je to svima već jasno :-)
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#43

Post by dinash »

A wrote:Ne treba biti musliman, da bi ovakve rijeci zazvucale pregrubo, niti da se Papa proglasi neznalicom. Pored onakve vatikanske biblioteke, pored interneta, on nije u stanju informisati se prije nego sto lupi glupost i nadigne jedne protiv drugih.
ovaj papa nit' je glup nit' je neinformisan. nije njemu to izletilo (mada nekako sumnjam u pincomove navode, ali hajd' kad se vec prica) i nije on tek 'nako "lupio" nesto.
TO je ono sto je zastrasujuce.
bedrudin
Posts: 194
Joined: 08/09/2006 15:06

#44

Post by bedrudin »

horns&drums wrote:Meni je Gustav zakon! :D
Volis li i ti gledati Gustava dok jebe?
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#45

Post by SiSaJuMe »

bedrudin wrote:
SiSaJuMe wrote:Htio je ukazati na neke opasnosti "džihada",

Nista lose nije covjek mislio ,. Dzihad i je opasnost za sve nas.
Hoces li biti dobar pa nam objasniti sta je to dzihad, ukazati na opasnosti kao i navesti na osnovu cega tvrdis da "nista lose nije covjek mislio"? Bilo bi pozeljno, jer ovo gore izreceno dovodi covjeka da pomisli da si papagaj.
Dzihad je kolega drvosjeca fino objasnio ,. u gornjem postu mozes procitati da se danas na dzihad poziva od strane al qaide i drugih idiota i samim time blate Islam. Ako se skrene paznja na te idiote, ja nevidim nista lose u tome. Il da ih pustimo pa da i dalje blate Islam.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#46

Post by horns&drums »

bedrudin wrote:
horns&drums wrote:Meni je Gustav zakon! :D
Volis li i ti gledati Gustava dok jebe?

Jok, volim sto misli da ima moc ali nema
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#47

Post by Kwaheri »

a tema je: dzihad :D yupi

nego, kako rece @kublaj... jel ti ono uporedi reisa i papu? Mislim da bi Cericu bilo dragu na kakvu ga deredzu visoku postavi...
...al jedno je kad ja pogrijeshim na stazi F1, a drugo Schumacher... :D eto, tu su ti oni neĐe :D

Kako da prosvjetlimo papu? to je pitanje... da mu shaljemo mailove, kako nismo mi... bash taki... Ima li neko prijedlog?
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#48

Post by everybody hurts »

Grom iz vedra neba wrote:Koji vam je ljudi? Sta se cudite??? Kao sad svi zinuli. Pa do prije 100 godina pape su bile kreatori najgorih zlocina u historiji civilizacije, izumi poput krstaskih ratova, inkvizicije, spaljivanja zivih ljudi, spaljivanja knjiga, genocida, nasilonog pokrstavanaja, kolonijalizacije itd. itd.

I sad odjednom se svi cude sto je Hitler jungendovac krenuo u novu ofanzivu. :-) :-) :-)

Ma ne seri vise, dosta te je, smaras ovuda dan i noc sa istim glupostima, ni slucajno da ja branim ovog morona papu, ali prvo preispitaj svoju religiju,kada vec pricas o historiji, pa onda pricaj nesto, kako se to islam sirio? da li znas da postoje drzave koje su bile 100 % krscanske, pa su sada 100 % islamske? Sta mislis kako??? Sta cemo sa kaznama sa preljub i homoseksualnost??Pa ima neko kamenovanje?Bicevanje? Pa sta cemo sa divljanjem osmanlija na ovim prostorima? U cije ime je to bilo? Pa istok??? Pls prekini vise sa glupostima...svako svoje dvoriste neka cisti...
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#49

Post by forUMASH »

....komunjare su davno predlozile da religiju treba ukinuti.... :D ....samo se bezveze svadjate.... :D
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#50

Post by vodolija_33 »

everybody hurts wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Koji vam je ljudi? Sta se cudite??? Kao sad svi zinuli. Pa do prije 100 godina pape su bile kreatori najgorih zlocina u historiji civilizacije, izumi poput krstaskih ratova, inkvizicije, spaljivanja zivih ljudi, spaljivanja knjiga, genocida, nasilonog pokrstavanaja, kolonijalizacije itd. itd.

I sad odjednom se svi cude sto je Hitler jungendovac krenuo u novu ofanzivu. :-) :-) :-)

Ma ne seri vise, dosta te je, smaras ovuda dan i noc sa istim glupostima, ni slucajno da ja branim ovog morona papu, ali prvo preispitaj svoju religiju,kada vec pricas o historiji, pa onda pricaj nesto, kako se to islam sirio? da li znas da postoje drzave koje su bile 100 % krscanske, pa su sada 100 % islamske? Sta mislis kako??? Sta cemo sa kaznama sa preljub i homoseksualnost??Pa ima neko kamenovanje?Bicevanje? Pa sta cemo sa divljanjem osmanlija na ovim prostorima? U cije ime je to bilo? Pa istok??? Pls prekini vise sa glupostima...svako svoje dvoriste neka cisti...
Dubokoumno, nema šta... samo nemam srca da mu kažem da ovo nije tema današnje emisije :shock:
Post Reply