Muska imena

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#126

Post by ines.c »

zlata wrote:
ines.c wrote:
Neelix wrote: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i kakav ti zakljucak mozes izvuci iz abdul-faruqa kad ga sretnes u bosni (ovaj ce nas raznijet :D )
iz tog mogu zakljuciti da su njegovi roditelji zeljeli da mu daju takvo ime i da im je to ime bilo lijepo inace pise se Abdul Fatah i meni je extra.Sta ocekivat od njega?da bude posten,da ne krade ne laze da je vrijedan uspjesan ,skolovan,i da ga neciji zli komentari ne diraju ni 0000,1%
Ma zvat'ce ga narod Avdo.....i mirna Bosna. Inace "naski" je Fatih...ovo Fatah je malo "vehabijski trend"....isticanja pustinjskog Islama! :-)
ma nije bona tako nego nasi se ljudi "ustrucavali"prije davati neka bas islamski pozeljna imena nemoze se dati sa drugacijim slovom jer odmah znaci nesto drugo.

El Fatih-osvajac
Abdul-Fataah - Serv. of the opener

kod nas je cesto Abdulah i Abdulrahman ali isto moze i Abdul Fataah
Abdullah- serv. of God
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#127

Post by uozo »

ines.c wrote:
zlata wrote:
ines.c wrote: iz tog mogu zakljuciti da su njegovi roditelji zeljeli da mu daju takvo ime i da im je to ime bilo lijepo inace pise se Abdul Fatah i meni je extra.Sta ocekivat od njega?da bude posten,da ne krade ne laze da je vrijedan uspjesan ,skolovan,i da ga neciji zli komentari ne diraju ni 0000,1%
Ma zvat'ce ga narod Avdo.....i mirna Bosna. Inace "naski" je Fatih...ovo Fatah je malo "vehabijski trend"....isticanja pustinjskog Islama! :-)
ma nije bona tako nego nasi se ljudi "ustrucavali"prije davati neka bas islamski pozeljna imena nemoze se dati sa drugacijim slovom jer odmah znaci nesto drugo.

El Fatih-osvajac
Abdul-Fataah - Serv. of the opener

kod nas je cesto Abdulah i Abdulrahman ali isto moze i Abdul Fataah
Abdullah- serv. of God
Ako cemo vec po stranjski a istokno, a da nesto i znaci, ja predlazem da se djetu da ime Muhendis! Lijepo zvuci a i znaci nesto!
" Dje ste pi.ke evo Muhendisa!" :shock: :D
Znal' ko sta znaci Muhendis? :? :shock: :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#128

Post by Svemirski_Jebach »

ines.c wrote:
Neelix wrote:
ines.c wrote: osim sto ime treba imati lijepo znacenje,potrebno je da se iz njega mogu izvuci odredjeni zakljuci.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i kakav ti zakljucak mozes izvuci iz abdul-faruqa kad ga sretnes u bosni (ovaj ce nas raznijet :D )
iz tog mogu zakljuciti da su njegovi roditelji zeljeli da mu daju takvo ime i da im je to ime bilo lijepo inace pise se Abdul Fatah i meni je extra.Sta ocekivat od njega?da bude posten,da ne krade ne laze da je vrijedan uspjesan ,skolovan,i da ga neciji zli komentari ne diraju ni 0000,1%
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sto bi reko jedan moj dobar jaran...Oj ALASE dragi :D :D smiluj nam se...

cuj moraju se izvuci neki zakljucci...jedini zakljucak koji ja izvodim je da je tebi udarilo sunce u glavu dijete s tim panarabizmom... :D

djes rec...dje ste pi*ke evo abdul-fataha :D :D :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#129

Post by Svemirski_Jebach »

i da ako dijetetu das ime - Petar (a ne npr. abdul-fatah) on ce OBAVEZNO biti lopov, ratni zlocinac, lazov i nece ici u skolu...jelde? :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :x :x :x :lol: :lol:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#130

Post by _BosanaC »

ines.c wrote:
Neelix wrote:
ines.c wrote: osim sto ime treba imati lijepo znacenje,potrebno je da se iz njega mogu izvuci odredjeni zakljuci.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i kakav ti zakljucak mozes izvuci iz abdul-faruqa kad ga sretnes u bosni (ovaj ce nas raznijet :D )
iz tog mogu zakljuciti da su njegovi roditelji zeljeli da mu daju takvo ime i da im je to ime bilo lijepo inace pise se Abdul Fatah i meni je extra.Sta ocekivat od njega?da bude posten,da ne krade ne laze da je vrijedan uspjesan ,skolovan,i da ga neciji zli komentari ne diraju ni 0000,1%
Priznaj da si htjela napisati 0,0001% :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#131

Post by Neelix »

dobro je boshnjo ne ofiraj svoju naciju :D :D da se zove jovana onda ok, al mojne ines :D mislim da je necemo vise vidjet ovdje :D :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#132

Post by zlata »

Ljudi dragi....sta fali onim "nasim" imenima: Huse, Huso, Husa, Hamo, Hama, Ibro, Ibraga, Mujo, Mujkan, Salko, Salkica, Salkan! Na'primjer...Husu je lahko "prekrstiti" ako bude is'o vanka...u Hugh, Hugo, Ibro more bit Abe, Abbie, a Salko-Sal!

Izgleda da ovi nasi "preporodjeni" muslimani pate od kompleksa ovakvih bosanskih muslimanskih imena....docim nama ostalima isto govore da smo kompleksasi. Njihovoj se djeci nadi'vaju samo "prava" arapska imena...docim ni kod arapa neces vise naci puno takvih "pejgamberskih" imena. I kod njih su sad...sve...Nada, Dana....i tako nekakva "novokomponovana" arapska "moderna" imena. Jos nisam cula ze arapsku bebicu...a da joj je ime Rukija!

S'obzirom da su Elvis i Damir i dalje "naj"moderniji.....ocito je da smo SVI KOMPLEKSASI. :lol: :lol: "Braca" Arapi takodjer. A o Turcima i da ne govorim. Kod njih sad skoro i nema "musimanskih" imena. Sve nesto "moderno" il' "izvorno" tursko.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#133

Post by _BosanaC »

zlata wrote:Ljudi dragi....sta fali onim "nasim" imenima: Huse, Huso, Husa, Hamo, Hama, Ibro, Ibraga, Mujo, Mujkan, Salko, Salkica, Salkan! Na'primjer...Husu je lahko "prekrstiti" ako bude is'o vanka...u Hugh, Hugo, Ibro more bit Abe, Abbie, a Salko-Sal!

Izgleda da ovi nasi "preporodjeni" muslimani pate od kompleksa ovakvih bosanskih muslimanskih imena....docim nama ostalima isto govore da smo kompleksasi. Njihovoj se djeci nadi'vaju samo "prava" arapska imena...docim ni kod arapa neces vise naci puno takvih "pejgamberskih" imena. I kod njih su sad...sve...Nada, Dana....i tako nekakva "novokomponovana" arapska "moderna" imena. Jos nisam cula ze arapsku bebicu...a da joj je ime Rukija!

S'obzirom da su Elvis i Damir i dalje "naj"moderniji.....ocito je da smo SVI KOMPLEKSASI. :lol: :lol: "Braca" Arapi takodjer. A o Turcima i da ne govorim. Kod njih sad skoro i nema "musimanskih" imena. Sve nesto "moderno" il' "izvorno" tursko.
Velis i Arapi su Srbi? :shock: :? :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#134

Post by zlata »

_BosanaC wrote:
zlata wrote:Ljudi dragi....sta fali onim "nasim" imenima: Huse, Huso, Husa, Hamo, Hama, Ibro, Ibraga, Mujo, Mujkan, Salko, Salkica, Salkan! Na'primjer...Husu je lahko "prekrstiti" ako bude is'o vanka...u Hugh, Hugo, Ibro more bit Abe, Abbie, a Salko-Sal!

Izgleda da ovi nasi "preporodjeni" muslimani pate od kompleksa ovakvih bosanskih muslimanskih imena....docim nama ostalima isto govore da smo kompleksasi. Njihovoj se djeci nadi'vaju samo "prava" arapska imena...docim ni kod arapa neces vise naci puno takvih "pejgamberskih" imena. I kod njih su sad...sve...Nada, Dana....i tako nekakva "novokomponovana" arapska "moderna" imena. Jos nisam cula ze arapsku bebicu...a da joj je ime Rukija!

S'obzirom da su Elvis i Damir i dalje "naj"moderniji.....ocito je da smo SVI KOMPLEKSASI. :lol: :lol: "Braca" Arapi takodjer. A o Turcima i da ne govorim. Kod njih sad skoro i nema "musimanskih" imena. Sve nesto "moderno" il' "izvorno" tursko.
Velis i Arapi su Srbi? :shock: :? :D
Jest' matere mi. U prijatelja (koje inace Arap...al'rodom iz jedne "aristokratske" BiH famelije :-) se rod'la sestrisnja...i setra nad'la ime Dana. Pa onoj pra-nani im...sto jos malo govori nas jezik...sigurno drago...Dan...ti ja dan...na jeziku njezinog djetinjstva...i sad joj Dana praunuka. Bilo bi joj more bit' jos draze...da je Dusanka...ili Dusica! Jer znam da je stara unucima uzdisala s' "Duso moja"! Pa sad svi zandu...sta je "dusa"!

Eh..pojma demam da'l'to nesto znaci kod Arapa. A Nada-Nadi...ima kol'ko ho's! To im je valjda Zorica....il'tako nesto. A mi "ne'smi'mo" nadi't ni Nada ni Zorica. Gluho bilo! :x :x To je valjda ko kod njih..sad...da nadiju...svome djetetu kakvo izraelsko ime! Svak ima svojeg "Cafira"! :lol:
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#135

Post by ines.c »

ma zasto me ne bih vise vidjeli :P inace,ja kad se iznerviram pravim greske pa tako bijah i sa postotcima ali vidim svi su skontali sta sam htjela reci,hvala bosanac 8-) Ma iskreno svako ima pravo da da svom djetetu ime koje hoce,isto tako to djete ako hoce moze promjeniti svoje ime,ne bih bilo prvo.Ovaj komentar da ako se zove Petar ...koja bujna masta.Zasto je tako tesko povjerovati da se nekom svidja odredjeno ime.Kako god neka je zivo i zdravo nadam se da ce ipak na ovoj temi uspjeti pronaci poneku ideju dok se bebac ne rodi,a ipak je naj da ime izabere sa svojim najblizim i onakvo kakvo se njima svidja.
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#136

Post by amarella »

1. Sven
2. Laris
3. Berin
4. Benjamin
5. Numan
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#137

Post by zlata »

amarella wrote:1. Sven
2. Laris
3. Berin
4. Benjamin
5. Numan
Hani malo...curo draaaaaaga. Je'l'to onaj Numan...iz Stajnfelda! :lol: :lol: :lol:
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#138

Post by amarella »

zlata wrote: Hani malo...curo draaaaaaga. Je'l'to onaj Numan...iz Stajnfelda! :lol: :lol: :lol:
Ne nije... i ne vidim cemu to "Hani malo....curo draaaaaga"?
Numan ( Nu'man ) je islamsko ime, a znači krv, rasa
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#139

Post by karabaja-x »

amarella wrote:1. Sven
2. Laris
3. Berin
4. Benjamin
5. Numan
ja ruznih imena...stvarno bez ukusa...laris, berin, numan...jebote gdje nadje ova imena
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#140

Post by karabaja-x »

karabaja-x wrote:
amarella wrote:1. Sven
2. Laris
3. Berin
4. Benjamin
5. Numan
ja ruznih imena...stvarno bez ukusa...laris, berin, numan...jebote gdje nadje ova imena
...zaboravio sam sven...bjaaazi ba
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#141

Post by amarella »

karabaja-x wrote:
karabaja-x wrote:
amarella wrote: 1. Sven
2. Laris
3. Berin
4. Benjamin
5. Numan
ja ruznih imena...stvarno bez ukusa...laris, berin, numan...jebote gdje nadje ova imena
...zaboravio sam sven...bjaaazi ba
O ukusima se ne raspravlja :) ....
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#142

Post by Neelix »

Image :D
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#143

Post by neki »

ma zasto me ne bih vise vidjeli inace,ja kad se iznerviram pravim greske pa tako bijah i sa postotcima ali vidim svi su skontali sta sam htjela reci,hvala bosanac Ma iskreno svako ima pravo da da svom djetetu ime koje hoce,isto tako to djete ako hoce moze promjeniti svoje ime,ne bih bilo prvo.Ovaj komentar da ako se zove Petar ...koja bujna masta.Zasto je tako tesko povjerovati da se nekom svidja odredjeno ime.Kako god neka je zivo i zdravo nadam se da ce ipak na ovoj temi uspjeti pronaci poneku ideju dok se bebac ne rodi,a ipak je naj da ime izabere sa svojim najblizim i onakvo kakvo se njima svidja.
Trece lice enklitickog oblika prezenta pomocnog glagola "biti" glasi "bi" a ne "bih"..
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#144

Post by zlata »

karabaja-x wrote:
karabaja-x wrote:
amarella wrote:1. Sven
2. Laris
3. Berin
4. Benjamin
5. Numan
ja ruznih imena...stvarno bez ukusa...laris, berin, numan...jebote gdje nadje ova imena
...zaboravio sam sven...bjaaazi ba
Bas je Sven fino ime. Sta ima vezzze ako nije "muslimansko". Ja mislim da to znaci Stefan..il'tako nesto. Nek'nam forumski Svedi jave...!

Benjamin je isto fino....staro zidovsko ime. Laris...ne'znam brate...to je zensko ime...Larisa. Bit'ce jadniku nakaradno...i nezgodno...k'o kad ti nadiju Jasmin...il' Narcis...sve nekakva feminizirana imena....a frajer ispa'ne....dvometras!
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#145

Post by amarella »

Kad ima Mirza i kao mušlo i žensko ime, i Maja kao muško i žensko... onda ne vidm problem... Laris, ime, je vjerovatno nastalo od Haris... meni je Sven broj 1.
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#146

Post by zolloo85 »

a Teo?
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#147

Post by karabaja-x »

sven je jedno staro bosansko ime. a cuo sam da kod svedjana a bogami i svaba bosanska imena postaju sve popularnija.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#148

Post by Sogan »

zlata wrote:Bas je Sven fino ime. Sta ima vezzze ako nije "muslimansko". Ja mislim da to znaci Stefan..il'tako nesto. Nek'nam forumski Svedi jave...!
Izravno iz Svedske: :D Sven je autohtono nordijsko ime, nejma veze sa Stefanom a jos manje Stevanom :D

Pikantan detalj: kad na svedskom google-u ukucas "Sven" prva slika koja izleti je:

Image

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#149

Post by amarella »

Sogan wrote:
zlata wrote:Bas je Sven fino ime. Sta ima vezzze ako nije "muslimansko". Ja mislim da to znaci Stefan..il'tako nesto. Nek'nam forumski Svedi jave...!
Izravno iz Svedske: :D Sven je autohtono nordijsko ime, nejma veze sa Stefanom a jos manje Stevanom :D

Pikantan detalj: kad na svedskom google-u ukucas "Sven" prva slika koja izleti je:

Image

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hahaha
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#150

Post by zlata »

amarella wrote:Kad ima Mirza i kao mušlo i žensko ime, i Maja kao muško i žensko... onda ne vidm problem... Laris, ime, je vjerovatno nastalo od Haris... meni je Sven broj 1.
Ma je'l'ti imas sluha?

La..La..La..Larisa....pa onda dodje La..la..Laris. Sam zvuk imena...podsjeca na zensko...a da ne govorim o obliku...koji podsjeca na Doris....takodjer zensko...i Iris.

Dobro ima Haris...al' on je iznimka..prvo nije sa la...drugo ima arapsko ime Harith.

I od'kad Maja musko ime. Tobe jarebi. A Mirza je muskarac....samo sto smo mi Bosanci polupismene seljacine...pa slabo razlikujemo zenska i muska imena...narocito ako su istocnjacka. Tako sam i ja imenovana....muski...a rado bi se preporodila...k'o cvjetic.

Zato je u'nas Jasmin muskarac...a ono...cvjetic.
Post Reply