Munchmallow povučen iz prodaje zbog salmonele

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#1 Munchmallow povučen iz prodaje zbog salmonele

Post by aNTropocentrio »

Image

Munchmallow povučen iz prodaje zbog salmonele
Slovenski Zdravstveni inspektorat utvrdio je prisustvo bakterije salmonele, Mercator BH povukao ga iz prodaje.

T.Lj. / Fena

Mercator BH poduzeo je preventivne mjere zaštite svojih potrošača i s polica svih svojih prodajnih objekata u Bosni i Hercegovini povukao proizvod "Munchmallow Classic" proizvođača "Jaffa Crvenka AD" iz Srbije.

Odluka o povlačenju ovog proizvoda iz prodaje donesena je zbog obavijesti slovenskog Zdravstvenog inspektorata da je analiza nekoliko uzoraka "Munchmallow Classic" pokazala prisustvo bakterije salmonella spp., priopćeno je danas iz Mercatora.

Povučeni proizvod je upakiran u kartonske kutije neto količine 105 grama s rokom trajanja do 2. siječnja 2008. godine.

Proizvod je iz istih razloga povučen i s tržišta susjedne Hrvatske.
http://www.javno.com/hr/bih/clanak.php?id=62101
Bajrin najmladji
Posts: 103
Joined: 08/07/2007 18:44
Location: Moje-mjesto-je-Bačevo

#2

Post by Bajrin najmladji »

ZARAZA SE ŠIRI
S tržišta se povlači i Hippovo mlijeko?

Dan nakon što je Ministarstvo zdravstva objavilo da s zbog otkrića bakterije salmonele s tržišta povlači proizvode Munchmallows Classic i Babylove Dauermilch, pojavila se i mogućnost da se to dogodi i s dječjim mlijekom proizvođača Hipp. Naime, i u tom je proizvodu otkrivena veća količina enterobakterija, javlja njemački Welt, no iz Hippa tvrde kako se to događa jedino ako se proizvod ne drži u hladnjaku. T-Portal...
Redovno sam kupovao HIPP2 dječije mlijeko jer ima oznaku BIO (BIO=ORGANIK=EKO) i njime hranio mamu (Da mi duže traje)...u neko doba, prije 2 godine, pojavi se naljepnica na pakovanjima HIPP2 da baš i nije organik/bio proizvodnja. Do tada mi onaj iz firme ATACO-a na vrata donosio kartonske kutije, pakovanje čitavo...Sada, neka to smeće prodaju nekome drugome, varaju... :x

NIKADA, AMA BAŠ NIKADA NAŠI KONTROLORI HRANE DA UHVATE NEKOGA NA NEDJELU... Uvijek alarm dodje iz EU (čileanske jabuke-otrovne) ili iz HR, SLO...
Bolnice prebukirane, normala je da neko umre u 50. godini, zubari rade udarnički, stalno apeli za pomoć umirućoj djeci,...
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#3

Post by roki »

A ja jeo neki dan i jos djeci nekoj podjelio....bash lijepo :x :roll:
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#4

Post by Borej »

ja jucer jeo MM, samo dva sam pojeo..... :roll: i kad sam dosao kuci vidio sam ovo na pocetnoj ali sreca pa nema nikakvi posljedica i nadam se da ih nece ni biti :roll:
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#5

Post by Anka »

Ja sam pre 10 dana pojela celu kutuju mm,svih 6 komada. Nisam imala smetnje, ne znam koliko vremena treba da se smetnje pojave, al' kontam, ako nije do sada, valjda i neće...a dala drugu kutiju deci od brata, i oni pojeli, nikakve smetnje...
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#6

Post by Papanka »

ja sam godinama pila samo Alpsko mlijeko...pa su slicnu scenu napravili i sa njim...iako je bio povucen iz prodaje...brzo se vratio na police...a ja ga vise nikad nisam mogla probati...prebacila sam se na Megle....kazu...domace...i postavlja se pitanje...ako se tim visoko-poznatim proizvodzacima moze desiti takva greska...sta da ocekujem od ovih nasih primitivnih podrumskih fabrika ... gdje radnici histericno rade jer su nezadovoljni uslovma na poslu...
to su uradili i sa nesstle cokoladama, i sa Hyppo djecijom hranom...cini mi se...samo sa onim proizvodima...koji opravdavaju svoj kvalitet cijenom...
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#7

Post by Tesssa »

Papanka wrote:ja sam godinama pila samo Alpsko mlijeko...pa su slicnu scenu napravili i sa njim...iako je bio povucen iz prodaje...brzo se vratio na police...a ja ga vise nikad nisam mogla probati...prebacila sam se na Megle....kazu...domace...i postavlja se pitanje...ako se tim visoko-poznatim proizvodzacima moze desiti takva greska...sta da ocekujem od ovih nasih primitivnih podrumskih fabrika ... gdje radnici histericno rade jer su nezadovoljni uslovma na poslu...
to su uradili i sa nesstle cokoladama, i sa Hyppo djecijom hranom...cini mi se...samo sa onim proizvodima...koji opravdavaju svoj kvalitet cijenom...
a ti vjerujes jos uvijek da ovo oko Alpskog nije bila neka zvrcka?
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#8

Post by sulesavic »

Zvrèka, nezvrèka - od tog vremena u moj ¾eludac Alpsko mlijeko si¹lo vi¹e nikad nije.

Neki dan mi se u granapu po¹migao Munchmallow. U korpi mi je veæ bila neka èokoladica te nisma smatrao neophodnim i to kupiti. Sumnjam da æe mi nakon ovog ikad vi¹e pasti na pamet i¹ta Crvenkino da pojedem (Jaffa keks i sl.)
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#9

Post by Papanka »

dinchy84 wrote:
Papanka wrote:ja sam godinama pila samo Alpsko mlijeko...pa su slicnu scenu napravili i sa njim...iako je bio povucen iz prodaje...brzo se vratio na police...a ja ga vise nikad nisam mogla probati...prebacila sam se na Megle....kazu...domace...i postavlja se pitanje...ako se tim visoko-poznatim proizvodzacima moze desiti takva greska...sta da ocekujem od ovih nasih primitivnih podrumskih fabrika ... gdje radnici histericno rade jer su nezadovoljni uslovma na poslu...
to su uradili i sa nesstle cokoladama, i sa Hyppo djecijom hranom...cini mi se...samo sa onim proizvodima...koji opravdavaju svoj kvalitet cijenom...
a ti vjerujes jos uvijek da ovo oko Alpskog nije bila neka zvrcka?

odakle ti to da ja to vjerujem..naprotiv...izgleda...ako se neki proizvod dobro prodaje, bez obzira na cijenu...onda se trazi nacin da se makne s polica... nemam inspiracije za objashnjavanje...samo me nervira...sto nama neko "ta tlane" mora reci da imamo bakterija u ovoj ili onoj hrani...koju opet naravno uvozimo....bez obzira da li taj neko "ta tlane" zeli progurati svoj proizvod...ili mu je proradila savjest .
Bajrin najmladji
Posts: 103
Joined: 08/07/2007 18:44
Location: Moje-mjesto-je-Bačevo

#10

Post by Bajrin najmladji »

Zakon o hrani - BiH wrote:Članak 14.

Hrana štetna i neprikladna za zdravlje ljudi

1. Štetnom za zdravlje ljudi smatra se hrana ako:

a) sadrži mikroorganizme ili tkivne parazite opasne za zdravlje ljudi, bakterijske toksine, mikotoksine, histamin i njemu slične tvari ili i druge mikroorganizme ili tkivne parazite iznad dopuštenih količina,

b) sadrži prirodne toksine ili druge prirodne toksične tvari iznad dopuštenih količina,

c) sadrži ostatke pesticida, veterinarskih lijekova, metale i metaloide te druge tvari štetne za zdravlje ljudi iznad dopuštenih količina,

d) sadrži prehrambene aditive koji se ne smiju rabiti u određenoj vrsti hrane ili ako je sadržaj prehrambenih aditiva prisutnih u hrani iznad dopuštenih količina,

e) sadrži radionuklide iznad propisane granice ili ako je ozračena iznad dopuštene granice,

f) ambalaža sadrži mikroorganizme ili druge tvari koje mogu utjecati na povećanje sadržaja tvari štetnih za zdravlje ljudi u hrani,

g) ako potječe od uginulih životinja ili od životinja kojih klaonička obradba iz bilo kojeg razloga nije dopuštena.

2. Neprikladnom za ljudsku konzumaciju smatra se hrana ako:

a) su senzorska svojstva hrane zbog fizikalnih, kemijskih, mikrobioloških ili drugih procesa izmijenjena toliko da hrana nije prikladna za prehranu ljudi,

b) sadrži tvari ili sirovine koje nisu toksikološki evaluirane, provjerene i sigurne za ljudsku uporabu,

c) sadrži mehanička onečišćenja i primjese koje mogu biti štetne za zdravlje ljudi,

d) je ambalaža neprikladna ili oštećena tako da su moguće mikrobiološke i kemijske promjene hrane u granicama većim od dopuštenih.

Članak 15.

Ograničenje i povlačenje hrane na tržištu

1. Agencija, u suradnji s mjerodavnim organima, donosi mjere ograničenja stavljanja hrane na tržište i zahtjev za povlačenje hrane s tržišta, ako postoje razlozi za sumnju da je hrana zdravstveno neispravna.

2. O poduzetim mjerama iz stavka 1. Agencija je dužna odmah izvijestiti Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) i Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vijeće ministara).
Hajmo, na posao...svi vi što kontrolišete hranu (I primate plate)...svi vi koji ste dužni donijeti i podzakonske akte (Političari&goozonye)...!
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#11

Post by aNTropocentrio »

Prokleta Crvenka... počela je kriza da me hvata :sad:
lampard
Posts: 477
Joined: 13/04/2006 22:20

#12

Post by lampard »

ja vala tih mancmelova pucam svaki dan, ne mogu mi nista :D
Post Reply