MUNCHEN

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
medaljon
Posts: 30
Joined: 16/09/2009 20:22

#1 MUNCHEN

Post by medaljon »

zanma me kakva je situacija po pitanju posla u Munchenu i zivot uopće, i ako radnik dobijer otkaz kolika je naknada sa Arbajcentra i koliko dugo vremenski??
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#2 Re: MUNCHEN

Post by Baghira »

Mislim da je situacija jos uvjiek relativno dobra, obzirom na ovu globalnu krizu. Samo, sto je covjek manje spreman na kompromis, to se izbor suzava. Ne trazim trenutno, mada bih trebala, pa ne znam tacno kako je. Zivot uopste, je malo skuplji nego u drugim gradovima (zato je i zarada veca, po pravilu), narocito kirije. Po kvadratu racunaj ca. 10 Eura, ovisno gdje i sta, novogradnja i 13 € zna biti. Minhen je veoma siguran grad, policijska prezentnost prilicna, mada se i odvje znaju desiti poneki incidenti. :(
Sto se tice nadoknade sa "Arbeitsamta" radnik mora jedno vrijeme biti zaposlen, znaci uplacivati u fond, prije nego ostvari pravo na takozvani Arbeitslosengeld. Po pravilu su to bile dvije godine, a visina ovisi o familijarnom statusu, po pravilu su to izmedju 60 i 67 posto od neto zarade za proslu godinu. Naknada se isplacuje do godinu dana. Dobro stariji primaju i do dvije godine. Poslije toga mozes primati Hartz IV :D tj. socijalnu pomoc, koja je znatno manja, ca. 400 € po osobi.
Eto, to je to, treba li jos nesta? :D
Rafael
Posts: 70
Joined: 18/09/2009 17:09

#3 Re: MUNCHEN

Post by Rafael »

medaljon wrote:zanma me kakva je situacija po pitanju posla u Munchenu i zivot uopće, i ako radnik dobijer otkaz kolika je naknada sa Arbajcentra i koliko dugo vremenski??
Preskup je da te bog sačuva.Možda je najbolja varijanta raditi u Minhenu a stanovati u Augsburgu,ili prigradskim mjestima Dahau i sl.
medaljon
Posts: 30
Joined: 16/09/2009 20:22

#4 Re: MUNCHEN

Post by medaljon »

koliko prima nakandu porodilja i koliko dugo sa Arbajtcentra?
ako covjek ne uspije tokom radnog vijeka kupiti stan a ode u penziju, sta s njim biva?
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5 Re: MUNCHEN

Post by detroit-mercy »

Vraca se u Bosnu da tamo provede ostatak zivota u vili koju je sagradio radeci godinama na buasteli.
medaljon
Posts: 30
Joined: 16/09/2009 20:22

#6 Re: MUNCHEN

Post by medaljon »

pakolika je penzija recimo osobi koja je radila administrativne poslove, i može li od te penzije plaćati tu neku kiriju il sta vec?
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#7 Re: MUNCHEN

Post by dnaxy »

de majke ti nauci se pisat.

penziju ili ti pension dobijaju samo ljudi koji su bili "beamte" (drzavni sluzbenici). ovi ostali dobijaju rentu.renta je od osobe do osobe razlicita.zavisi koliko si uplacivo,jesi li redovno uplacivo.jesi radio 40 god. ili si radio 20 god. imas onda od firme do fime takozvanu betriebsrentu.ako imas onda je imas ekstra neki 300 /400 eura mjesecno.mozes napravit i osiguranje , to moras sam placat i onda i kad dodje u rentu onda i to dobijas..
da bi imao pravo na arbeitslosengeld moras radit jednu godinu citavu i onda imas pravo na godinu, poslije toga arbeitslosengeld 2 ili ti hartz 4.
ovo za stan u augsburgu , dachau ili ti ffb. je tacno.bolje ces proc i ako platis mjesecnu kartu za voz nego da stanujes tamo.
imas onda dodatak na dijete mjesecno neki 150 eura za drugo dijete je nesto vise. porodilja ima pravo na naknadu samo ako je prije toga radila.mislim da je to cak i sa ovim novim zakonom tako.to je realno..

sve u svemu imas puno mogucnosti ako zelis da radis i nesto postignes,drzava je veoma socijalna.ali naravno to ne treba koristit.
star777
Posts: 8
Joined: 19/10/2009 12:03

#8 Re: MUNCHEN

Post by star777 »

koliko znam do posla u Muncehnu je sve teze doći,inace u čitavoj Njemačko, svako 6. dijete je gladno,mislim da su ta vremena na samom zalasaku kada je se moglo lijepo zaradit u Njemačkoj,puno bolje je zivjet i radit u Svicarskoj,Norveškoj
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#9 Re: MUNCHEN

Post by Ana Maria »

Avion ili bus do Munchena? Idem iz Sarajeva pa me zanima najjeftinija cijena jednog i drugog?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#10 Re: MUNCHEN

Post by vjesticanametli »

Vidi wizz tz memingen inace bus jeb ga


Sta ba ovaj gor pise gladna dj3ca u njem :lol:
Post Reply