Multipla Skleroza - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#51 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

ma sta mi vrijedi i da mi daju dijagnozu kada lijeka nema.
A ja vec znam da mi odredjena hrana smeta i da dijetom mogu da regulisem svoje zdravlje.
Njihovi lijekovi sa kojima smanjuju moc imunog sistema ne bih da uzimam a moj IGA je u normalnim granicama. Ne znam da li je pravilo da svi MS bolesnici imaju IGA uvecan?
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#52 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

andrija ,slala sma ti neke poruke ,pitam se da li si ih dobio..
mala-nina ,od tebe sam isto dobila poruku ali u njoj je samo moj citat ,nema nikakvog komentara.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#53 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

ovo je to o cemu ja pricam:

Probiotics, which add beneficial bacteria to a person's intestinal tract, have been shown to prevent urinary tract and vaginal infections. Interestingly, probiotics also increase absorption of nutrients like magnesium and the B vitamins, which have been shown to be low in various studies of people with MS.

A lack of beneficial bacteria can lead to an increase in harmful intestinal bacteria, which, besides bladder infections, can cause intestinal gas and bloating. Interestingly, intestinal gas has been linked to MS, as have a wide variety of bowel problems that share symptoms of those associated with an overgrowth of harmful intestinal bacteria. Recent studies recommend probiotics for treating irritable bowel syndrome, a condition characterized by intestinal gas and bloating. An overgrowth of harmful intestinal bacteria can also cause pruritus, a condition associated with multiple sclerosis.

Symptoms of MS often appear right after people have had a cold or the flu -- a time when people often get treated with antibiotics. Antibiotics wipe out both the bad bacteria and the beneficial bacteria that people need to absorb nutrients properly. If people do not eat cultured food like yogurt or take probiotics after antibiotic therapy, the beneficial bacteria that ideally should be residing in their stomachs never get replaced, and may allow less desirable bacteria to multiply and thrive. Perhaps antibiotics wiping out beneficial bacteria play a role in MS. Antibiotics are only common in industrialized countries, where MS is also more common.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#54 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Najljepsa wrote:ovo je to o cemu ja pricam:

Probiotics, which add beneficial bacteria to a person's intestinal tract, have been shown to prevent urinary tract and vaginal infections. Interestingly, probiotics also increase absorption of nutrients like magnesium and the B vitamins, which have been shown to be low in various studies of people with MS.

A lack of beneficial bacteria can lead to an increase in harmful intestinal bacteria, which, besides bladder infections, can cause intestinal gas and bloating. Interestingly, intestinal gas has been linked to MS, as have a wide variety of bowel problems that share symptoms of those associated with an overgrowth of harmful intestinal bacteria. Recent studies recommend probiotics for treating irritable bowel syndrome, a condition characterized by intestinal gas and bloating. An overgrowth of harmful intestinal bacteria can also cause pruritus, a condition associated with multiple sclerosis.

Symptoms of MS often appear right after people have had a cold or the flu -- a time when people often get treated with antibiotics. Antibiotics wipe out both the bad bacteria and the beneficial bacteria that people need to absorb nutrients properly. If people do not eat cultured food like yogurt or take probiotics after antibiotic therapy, the beneficial bacteria that ideally should be residing in their stomachs never get replaced, and may allow less desirable bacteria to multiply and thrive. Perhaps antibiotics wiping out beneficial bacteria play a role in MS. Antibiotics are only common in industrialized countries, where MS is also more common.
Naravno da poslije terapije antibioticima treba piti jogurt ili uzeti probiotike.
Za one koji ne znaju, probiotici su integratori koji sadrze korisne bakterije koje prirodno naseljavaju
zdrava crijeva, kao acidofilus i bifidobakterij, ciji je zadatak pored ostalih i odbrana od stetne bakterijske flore
kao npr candida.razne druge gljivice itd.
Pod rizikom da budem dosadan ponavljam da se stetna flora razvija na za nju pogodnom ph kiselom terenu,
a da tesko opstaje na ph alkalnom ili bazicnom terenu, tako da je najefikasnija odbrana protiv stetne flore
alkaliniziranje crijeva adekvatnom ishranom.
Crijeva se mogu ocostiti i alkalinizirati i pijenjem gline u prahu koja ima svojstva da odlicno apsorbuje sve
necistoce iz crijeva, bogata je mineralima i povlaci ph vrijednost prema alkalnoj.
Potrebno je piti ventiliranu glinu u prahu za internu upotrebu a ne onu koja se koristi za vanjske obloge.
Koristi se na nacin da se ujutru u casu mineralne negazirane vode stavi cajna kasicica ventilirane gline u
prahu, stavi se da odstoji do uvece i popije sve zajedno, voda i glina koje natalozila, pred spavanje.
Moguce su reakcije ciscenja kao osip na kozi i sl. to je znak da se organizam cisti.
Ovakvim koristenjem gline ociste se i pluce jer su po kineskoj trad. medicini deb.crijevo i pluca energetski
povezani, sto znaci da se moze koristi i za kasalj kad su pluca puna sluzi.
Obicno se pije po potrebi, 10, 20 ili 30 dana.
Pozdrav svima! :)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#55 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

andrija ..nisam nikad nigdje procitala o toj glini..kao sto rekoh citam obicno na engleskom i o onome sto je dostupno ovdje u Americi, pa me zanima sta bi to bilo na engleskom ..ili gdje kod nas moze to da se nabavi. Mozes li da ostavis neki link gdje moze ta glina da se nabavi ili jos bolje ako imas neki link na engleskom. Inace cula sam da je za alkaniziranje organizma dobro piti jabukovo sirce, ali posebna vrsta, kupila sam to i pila jedno vrijeme ,ali nisam primjetila da je imalo nekog super uticaja na mene.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#56 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Naci ces pod ultra-ventilated clay powder.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#57 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Jabukovo sirce se koristi za ciscenje organizma, nisam siguran da je alkalno posto je kiselo kao i svako sirce.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#58 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

navodno jedino mutno jabukovo sirce koje ima talog na dnu kada stoji u sebi ima enzime koji su zaduzeni za ciscenje organizma i ph faktor.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#59 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

Na ovoj dole webstranici nasla sam clay ali ima vise vrsta (Green Illite Montmorillonite Pink Kaolin Red Illite White Kaolin Yellow Kaolin )..koju bi ti preporucio vezano za temu.
http://www.sunclaytherapy.com/clay_red1.html
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#60 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Ja sam dosad koristio zelenu glinu, ove druge vrste iskreno ne poznajem, potrudicu se da saznam vise!
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#61 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

Evo jedna dobra stranica o sircetu.

http://www.homeremediesweb.com/apple_ci ... nefits.php
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#62 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Pa evo, imas odlican opis ovih vrsta gline na ovom linku koji si postavila!
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#63 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

ma imam opise ali sam htjela da znam koju si ti koristio, da ne nagadjam:)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#64 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

quote: Due to its acidic properties, Apple Cider Vinegar makes a wonderful remedy for bad breath or halitosis.

Izgleda da ima kisela svojstva.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#65 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

pronaci cu ti negdje da ima kiselo svojstvo sve dok ne dodje u zeludac ili crijeva (nisam sigurna ) poslije toga se mjena u alkalnu..ali samo ova vrsta sirceta..idem da ti to objasnje nadjem.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#66 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Joj, nemoj se uvrijediti na "duhovitosti", ti i ja ovdje pjevamo u duetu, kao Zaim imamovic i Zora Dubljevic! :)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#67 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Nadam se da je i gostima zabavno uz popularni duet!
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#68 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Ima li neko muzicku zelju?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#69 Re: Multipla skleroza

Post by tempora »

Strasno suosjecam sa vama i boli me cinjenica da tako mladi ljudi oboljevaju od ove strasne bolesti. Interesuje me "tehnicka" strana ove price, pa bih vas molila da mi objasnite, kako se nosite s tim u zemlji koja nema osnovnih pomagala za ljude s posebnim potrebama. Kako se nosite sa ekstra troskovima, pomagalima i slicno?
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#70 Re: Multipla skleroza

Post by Najljepsa »

cuj Zaim i Zora , ma bjaaazi..da si rekao Dado Topic i Sladjana Milosevis ili tako nesto slicno, pa hajde..cuj Zaim i Zora, ccc.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#71 Re: Multipla skleroza

Post by andrija2007 »

Hajde, vec je dobar znak sto me nisi poslala u vrazju m., ima forumasa koji su pravo ters, ili im nije do smijeha,
pa ti na pokusaj da se nasalis, u cilju dizanja opsteg raspolozenja, odbruse po kratkom postupku!
Dragi su i meni Dado i Sladjana iako su za mene donekle blazè, dok su mi Zaim i Zora vise "back to the roots"
sto je u ovom trenutku vise trendi!
zelenooka blogerica
Posts: 85
Joined: 07/01/2007 21:28
Location: Sarajevo

#72 Re: Multipla skleroza

Post by zelenooka blogerica »

@tempora: odgovor na tvoje pitanje: jedva... vjeruj mi ...suprug i ja smo danas dozivjeli veliko razocarenje.. naime on je zbog svojih dijagnoza (nije mu MS jedina i osnovna nego ima i probleme sa kicmom) dobio preporuku za invalidska kolica da bi mogao pocevati radijus kretanja.. i dobijemo mi ta kolica preko socijaklnog- pravo da ti kazem jedva docekamo jer jedva smo cekali da krenemo u setnje, kupovine i sl.. I danasnji dan isplanirali skroz ... kolica pod ruku, u auto i da ih rasklopimo kad ono tocak ispada.... dali su nam neispravna kolica!!!!! Mozes li zamisliti bijes, tugu i razocarenje ... strasno. (Kada sma peuzimala kolica pregledala sma ih onoliko koliko se razumijem,i da budemo na cisto stvarno super izgledaju...ali to je izgleda vani sjaj unutra jad....)
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#73 Re: Multipla skleroza

Post by tempora »

zelenooka blogerica wrote:@tempora: odgovor na tvoje pitanje: jedva... vjeruj mi ...suprug i ja smo danas dozivjeli veliko razocarenje.. naime on je zbog svojih dijagnoza (nije mu MS jedina i osnovna nego ima i probleme sa kicmom) dobio preporuku za invalidska kolica da bi mogao pocevati radijus kretanja.. i dobijemo mi ta kolica preko socijaklnog- pravo da ti kazem jedva docekamo jer jedva smo cekali da krenemo u setnje, kupovine i sl.. I danasnji dan isplanirali skroz ... kolica pod ruku, u auto i da ih rasklopimo kad ono tocak ispada.... dali su nam neispravna kolica!!!!! Mozes li zamisliti bijes, tugu i razocarenje ... strasno. (Kada sma peuzimala kolica pregledala sma ih onoliko koliko se razumijem,i da budemo na cisto stvarno super izgledaju...ali to je izgleda vani sjaj unutra jad....)

Tuzno zelenooka. Tuzno i ponizavajuce :( Postoji li mogucnost da kolica vratite i da vam daju ispravna? Imam tetku koja je poprilicno mlada obolila od ove opake bolesti i danas je u takvom stanju da je cak izgubila i moc govora. Godinama lezi prikovana za krevet. U vrijeme kada je jos mogla izaci van u invalidskim kolicima, lift na 11 spratu na kojem ona zivi, nije radio ( ostecen putem ratnih dejstava). Godine borbe sa gradskom upravom da bi se taj prokleti lift osposobio. Lift je konacno osposobljen ali ta bitka, bitka za mogucnoscu izlaska van, na trenutak , zauvijek je izgubljena. O ostalim peripetijama i troskovima jednog invalida mogle bi se pisati knjige, u gradu, koji je tamnica za sve one koji nisu mobilni.
Apsolutno mogu razumjeti tvoj bijes, razocaranje, tugu. No sta da ti kazem. Rijecima, koje su u ovakvim situacijama suvisne i mucne, ne mogu ti olaksati. I stidim se nemoci, kojom ti ovo pisem, a koja me podsjeca da smo u ovakvim situacijama uglavnom prepusteni sami sebi. Jer imala sam dovoljno situacija i slucajeva da bih to znala. Zbog toga mi oprosti. I ako taj prokleti tocak ostane problem, daj da vidimo kako da ga rijesimo?
cd_rom
Posts: 40
Joined: 30/04/2009 07:43

#74 Re: Multipla skleroza

Post by cd_rom »

pozdrav svima,
imam MS već 25 g. , ne znam da li je neko prije spomenuo Omega 3 kapsule,ulje nočurak, Enada , B vitamini .Swankova dijeta ( jako teško za pridržavanje)

Nažalost Bosnalijek je prestao sa proizvodnjom tableta B12 (nije im rentabilno !?).
totalna steta
Posts: 1
Joined: 20/06/2009 14:42

#75 Re: Multipla skleroza

Post by totalna steta »

MOZDA NEKOME MOZE POMOCI...MOJA DUGOGODISNJA PRIJATELJICA, CIJI JE SUPRUG BIO TAKODJER NAS SUPATNIK, ZAMOLILA ME DA NAPISEM DA,AKO NEKOME TREBA, PRODAJE 4 KUTIJE INTERFERONA BETAFERONA 1-b (1 KUTIJA=15 INJEKCIJA), 3500 KN KUTIJA.(470 eur). NJEZINOM SUPRUGU NAZALOST VISE NECE TREBATI (NEMA VEZE S MS-OM, DA SE NE PREPLASITE!!!), PA AKO MOZDA ZNATE DA NETKO TREBA, TRAZI, KUPUJE, MOLIM VAS DA JAVITE..KOLIKO MI JE POZNATO, U LJEKARNI JE CIJENA 1 KUTIJE 6900 KN..(900 eur).OSTALA JE SAMA S DJETETOM,SITUACIJA JE TESKA,I KOLIKO GOD OSJECA SRAM ZBOG TOGA,NAZALOST NEMA IZBORA..JA SAM UZ NJU I DUSOM I TIJELOM,ALI NAZALOST NE MOGU JOJ NOVCANO POMOCI,A ONA NEMA OD KOGA TRAZITI POMOC..ZNAM DA CETE RAZUMIJETI...POMOCI CE AKO USPIJEMO RIJESITI I MAKAR JEDNU KUTIJU...BROJ MOB-A JE 00385-95 - 5389 -586 (BRUNO-NJEZIN BRAT-ZAGREB)...NADAM SE DA SE NITKO NECE UVRIJEDITI ZBOG OVOGA..AKO ZNATE NEKOGA,MOLIM JAVITE...HVALA PUNO SVIMA...
Post Reply