Multipla skleroza

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#326 Re: Multipla skleroza

Post by Pasiflora »

Nemojte ubiti glasnika!

Samo sam prenijela text... sorry...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#327 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

Pasiflora wrote:Nemojte ubiti glasnika!

Samo sam prenijela text... sorry...
ma znam :) ja to kazem jer znam za zenu koja ima multiplu,i multipla ju je prije 20 godina stavila da nije ni prste mogla da mrda,znaci sva je bila u krevetu kao les...danas zena trci kao neka mlada...i covjek bi rekao ozdravila ali zato svaki mri snimak pokazuje da je multipla itekako tu,samo sto je "smirila se"
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#328 Re: Multipla skleroza

Post by Bluemore »

sadie_forever wrote:
Pasiflora wrote:Nemojte ubiti glasnika!

Samo sam prenijela text... sorry...
ma znam :) ja to kazem jer znam za zenu koja ima multiplu,i multipla ju je prije 20 godina stavila da nije ni prste mogla da mrda,znaci sva je bila u krevetu kao les...danas zena trci kao neka mlada...i covjek bi rekao ozdravila ali zato svaki mri snimak pokazuje da je multipla itekako tu,samo sto je "smirila se"
pa u tekstu gore se poziva na snimke mri
Patika2016
Posts: 1
Joined: 05/06/2016 16:43

#329 Re: Multipla skleroza

Post by Patika2016 »

Pozdrav...

Preporučujem svima knjigu od Denisa Delogua "U šumi". Čovjek je pobijedio MS prehranom. Također je inspirirajuća knjiga za bilo koju bolest.
Evo i nekoliko linkova, obavezno pogledati:

https://www.youtube.com/watch?v=OeZKApcLqDY HRANA KAO LIJEK

https://www.youtube.com/watch?v=a_jqax8m2J8 DENIS DELOGU

Također, iako nije striktno vezano za MS, preporučio bih svima knjigu BOLJI MOZAK - D.Perlmutter. Može pomoći svima, a posebno onima koji su imali moždani udar, TIA i slično.

Sretno i svako dobro svima :)
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#330 Re: Multipla skleroza

Post by raoul duke »

Eksperti Vijeća ministara BiH dali zeleno svjetlo legalizaciji medicinskog kanabisa


Početkom 2016. godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine formiralo je Ekspertnu radnu grupu koja bi trebala dati mišljenje o opravdanosti medicinske upotrebe kanabisa u našoj zemlji. Kako saznaje Klix.ba, radna grupa VMBiH konačno je dala zeleno svjetlo.
_Mila_
Posts: 78
Joined: 10/05/2014 10:41
Location: Sarajevo

#331 Re: Multipla skleroza

Post by _Mila_ »

Moze li se na osnovu nalaza privatnog ljekara neurologa dobiti uputnica za magnet kod porodicnog ljekara?
Borba
Posts: 11
Joined: 23/10/2014 14:10

#332 Re: Multipla skleroza

Post by Borba »

raoul duke wrote:Eksperti Vijeća ministara BiH dali zeleno svjetlo legalizaciji medicinskog kanabisa


Početkom 2016. godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine formiralo je Ekspertnu radnu grupu koja bi trebala dati mišljenje o opravdanosti medicinske upotrebe kanabisa u našoj zemlji. Kako saznaje Klix.ba, radna grupa VMBiH konačno je dala zeleno svjetlo.

http://ba.n1info.com/a131916/Vijesti/Vi ... abisa.html
cd_rom
Posts: 40
Joined: 30/04/2009 07:43

#333 ortopedska pomagala-ortoza

Post by cd_rom »

kakva iskustva imate sa ortopedskim pomagalima (za one koje ih koriste)?

ovdje mislim na ortoze koje služe za korekciju položaja noge ili nekog drugog dijela tijela.

imam problem sa stopalom koje se uvrće unutra tako da ne mogu se osloniti na tu nogu. ortozu sam napravio u BAUERFEINDu, ispočetka je bilo u redu, problem je nastao kad se uvrtanje stopala povećalo i ortoza više nema funkciju.

problem sa Bauerfeindom (kao i sa drugim firmama iste djelatnosti) što koriste šablonski pristup i ako ne mogu riješiti problem unutar prosjeka vremena i utroška materijala, meni preostaje samo da sviram borbene.

ovakav pristup ima i centrala Bauerfeind-a u Njemačkoj, svodi se na čuvenu rečenicu iz NMK-nema ekonomske računice

bilo kakav savjet je dobrodošao!

ps
gledao sam NationalGeographic prilog gdje čovjek vezan za kolica, uz pomoć skenera (stoji na glavi) EEG, mikroprocesora i servomotora samostalno hoda.

ja sam skroman, ortoza koju ja tražim, ne treba ni skener ni mikroprocesor ili servo motor, to je čista mehanika bez pokretnih dijelova
User avatar
TAFKAP
Posts: 10260
Joined: 30/09/2011 07:49

#334 Re: ortopedska pomagala-ortoza

Post by TAFKAP »

cd_rom wrote:...
Imaš ovako nešto:
https://www.sporlastic.de/en/products/k ... oot/neuro/

Da li i kako možeš doći do tih orteza ti ne bih znao reći... :roll:
User avatar
Empedokles
Posts: 62
Joined: 26/11/2012 13:35

#335 Re: Multipla skleroza

Post by Empedokles »

Image
gablerova
Posts: 1
Joined: 12/03/2018 14:13

#336 Re: Multipla skleroza

Post by gablerova »

pozdrav svima,

ovo je sajt sa korisnim informacijama na razlicite zdravstvene teme> http://www.lekarinfo.com/novosti/neurop ... a-skleroza.
mozete i online konsultovati lekare i dobiti pravovremene informacije.

nadam se da ce vam pomoci.

pozdrav
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#337 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

Sta znate o ocrevus?
User avatar
TAFKAP
Posts: 10260
Joined: 30/09/2011 07:49

#338 Re: Multipla skleroza

Post by TAFKAP »

sadie_forever wrote:Sta znate o ocrevus?
Sta te interesuje?
Kojim stranim jezicima baratas?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#339 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

TAFKAP wrote:
sadie_forever wrote:Sta znate o ocrevus?
Sta te interesuje?
Kojim stranim jezicima baratas?
Jel bolji od rituximaba? Dr bliske osobe kaze isto gotovo sve samo skuplji puno
User avatar
TAFKAP
Posts: 10260
Joined: 30/09/2011 07:49

#340 Re: Multipla skleroza

Post by TAFKAP »

Doktor je u pravu, jedina razlika je u tome, da je kod Ocrelizumaba koristi humanizirano antitijelo (protein 95% humanog + 5% mišijeg porijekla), dok je kod Rituximaba himernog porijekla (protein 50% humanog + 50% mišijeg porijekla).

Pacijent bolje podnosi Ocrelizumab tj. ima manje nuspojava i kontraindikacija prilikom terapije te da ne reaguje na terapiju:
Antidrug-Antibody-Index kod Rituximaba 7-37%, dok je kod Ocrelizumaba 0,2-1%, to znači da kod Rituximaba 7-37% pacijenata tokom terapije reaguju na to antlitijelo sa proizvodnjom neutrazirajućih antitijela, i tako neutrališu terapiju, dok je kod Ocerlizumaba 0,2-1%.

Rituximab košta godišnje €3000, dok Ocrelizumab €33000 (11x skuplji)

Stvar je u tome, da Roche nikad nije tražio dozvolu da Rituximab prodaje kao lijek za MS, Rituximab se koristi(o) kao off-label lijek, kojem uskoro ističe patenat, te će ga i druge firme moći proitzoditi i prodavati za dijelić cijene koju trenutno košta.

Sad kad su dobili oficijelnu dozvolu za Ocrelizumab će raditi sve u svojoj moći da zabrane neurolozima daljnje liječenje sa jefitinijim Rituximabom i pokupe kajmak.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10260
Joined: 30/09/2011 07:49

#341 Re: Multipla skleroza

Post by TAFKAP »

raoul duke wrote:Eksperti Vijeća ministara BiH dali zeleno svjetlo legalizaciji medicinskog kanabisa


Početkom 2016. godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine formiralo je Ekspertnu radnu grupu koja bi trebala dati mišljenje o opravdanosti medicinske upotrebe kanabisa u našoj zemlji. Kako saznaje Klix.ba, radna grupa VMBiH konačno je dala zeleno svjetlo.

Image

:lol: :lol: :lol:
Muhicz
Posts: 15
Joined: 19/01/2015 18:11

#342 Re: Multipla skleroza

Post by Muhicz »

Svako ko boluje od multipleskleroze bi se trebao testirati na bakteriju borreliu burgdoferi, jer možda boluje od kronične (neliječene) lajmske bolesti koju obično prenose krpelji. Simptomi se mogu pojaviti nekoliko godina nakon ujeda. Doktori pojma nemaju o ovoj bolesti, neki je čak i ne priznaju.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#343 Re: Multipla skleroza

Post by Hadzi Lojo »

Muhicz wrote:Svako ko boluje od multipleskleroze bi se trebao testirati na bakteriju borreliu burgdoferi, jer možda boluje od kronične (neliječene) lajmske bolesti koju obično prenose krpelji. Simptomi se mogu pojaviti nekoliko godina nakon ujeda. Doktori pojma nemaju o ovoj bolesti, neki je čak i ne priznaju.
Tacno, poznajem covjeka koji boluje od iste bolesti kojem su u pocetku prvo kazali da ima MS. simptomi su isti.

Medjutim dok se postavi dijagnoza, ta bakterija unisti nervni sistem u vecini slucajeva.
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#344 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

Ima li neko da prima imunomodulirajuću terapiju (interferon)?
Koliko se često uzima i je li to doživotna terapija ili ima neki limit koliko dugo se može primati?
User avatar
TAFKAP
Posts: 10260
Joined: 30/09/2011 07:49

#345 Re: Multipla skleroza

Post by TAFKAP »

Interferon beta-1a:
Avonex: 1x sedmično, intermuskularno
Rebif: 3x sedmično, subkutano

Interferon beta-1b:
Betaferon svaki drugi dan, intermuskularno

Koliko dugo se može uzimat, valjda dok djeluje i nema razloga za prekidanje :?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#346 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

Koliko je teško dobiti ovaj fingolimod umjesto interferona?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#347 Re: Multipla skleroza

Post by nikeze »

Jedini stručnjak za MS je dr Vesna Brinar Zagreb.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#348 Re: Multipla skleroza

Post by nikeze »

Nikakvi babski lijekovi ne pomažu i nemojte da se zavaravate.
D vitamin je djelotvoran u vidu ribljeg ulja svakodnevno.
Lijekovi su obavezni kao cjeloživotna terapija bez prekida, za RR MS interferon, a za SPMS su citostatici npr Imuran koji ima u svakoj apoteci.
Nikakvi čajevi ni dijete ne pomažu nego samo vrhunska hemija, npr Lemtrada.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#349 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija- ... nnbPKZe4n8


s druge strane reportaze na zapadu pune optimizma,doktori daju velika obecanja s lijeovima nove generacije.Ali cinjenica da je prognoza za istu bolest razlicita ovisno o tome gdje zivis govori koliko je ovaj svijet nepravedan do bola.
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#350 Re: Multipla skleroza

Post by navedeni »

sadie_forever wrote:https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija- ... nnbPKZe4n8


s druge strane reportaze na zapadu pune optimizma,doktori daju velika obecanja s lijeovima nove generacije.Ali cinjenica da je prognoza za istu bolest razlicita ovisno o tome gdje zivis govori koliko je ovaj svijet nepravedan do bola.
Bar neka nada..
Post Reply