Multipla skleroza

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#351 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

Je li neko imao problema pri dobivanju ljekarskog uvjerenja za polaganje vozačkog, a da ima dijagnozu MS-a (konkretno RRMS)?
Marly
Posts: 1
Joined: 05/12/2019 19:59

#352 Re: Multipla skleroza

Post by Marly »

travar wrote: 04/12/2019 20:32 Je li neko imao problema pri dobivanju ljekarskog uvjerenja za polaganje vozačkog, a da ima dijagnozu MS-a (konkretno RRMS)?
Nemoj ni govoriti da imas ms
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#353 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

Marly wrote: 10/12/2019 20:05
travar wrote: 04/12/2019 20:32 Je li neko imao problema pri dobivanju ljekarskog uvjerenja za polaganje vozačkog, a da ima dijagnozu MS-a (konkretno RRMS)?
Nemoj ni govoriti da imas ms
Bio prošle sedmice, nije bilo problema (ako koga zanima), bitno im je da trenutno nemaš nekih problema.
amilana
Posts: 25
Joined: 09/01/2020 11:35

#354 Re: Multipla skleroza

Post by amilana »

Zna li neko dobrog neurologa na KUM-u za multiple sklerozu pored dr Suljic i dr Subasic? :| :sad:
amilana
Posts: 25
Joined: 09/01/2020 11:35

#355 Re: Multipla skleroza

Post by amilana »

Da jos jednom pitam :-? treba mi dobar neurolog radi konsultacija vezano za lijecenje i terapiju za ms
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#356 Re: Multipla skleroza

Post by Evelinda »

Osman Sinanovic
amilana
Posts: 25
Joined: 09/01/2020 11:35

#357 Re: Multipla skleroza

Post by amilana »

Evelinda wrote: 15/01/2020 23:09 Osman Sinanovic

Hvala na odgovoru. Radi li na kum-u?
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#358 Re: Multipla skleroza

Post by Evelinda »

amilana wrote: 15/01/2020 23:54
Evelinda wrote: 15/01/2020 23:09 Osman Sinanovic

Hvala na odgovoru. Radi li na kum-u?
Ne iz Tuzle ali dolazi u Sarajevo na Maltu 2x mjesecno
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#359 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

Poz narode

Djevojci mi je digansdticiran MS, trenutno je u bolnici prima terapiju, cuo sam za ovog Dr Sinanovica ima li neko isustva s pomenutim Dr sta da ocekujem koliko ce trajati ova pocetna faza ljecenja u bolnici?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#360 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

Ne znam kakva je situacija sada, ja sam prvi (i zadnji put, *kuc kuc*) put ležao 6-7 dana. Tada nisu imali infuziju kortikosteroida, pa sam morao čekati na pulsnu. Čini mi se da nisu imali ni reagensa pa sam morao čekati i rezultate punkcije (nakon koje je ionako preporučljivo da se odleži jedno vrijeme). Ako je samo na terapiji, onda to traje puno kraće, ali opet na kraju, sve zavisi od simptoma i toga da li terapija uopšte djeluje.

Pozitivna strana ležanja je doručak :mrgreen: (onaj čaj je za 10)
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#361 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

travar wrote: 11/02/2020 16:08 Ne znam kakva je situacija sada, ja sam prvi (i zadnji put, *kuc kuc*) put ležao 6-7 dana. Tada nisu imali infuziju kortikosteroida, pa sam morao čekati na pulsnu. Čini mi se da nisu imali ni reagensa pa sam morao čekati i rezultate punkcije (nakon koje je ionako preporučljivo da se odleži jedno vrijeme). Ako je samo na terapiji, onda to traje puno kraće, ali opet na kraju, sve zavisi od simptoma i toga da li terapija uopšte djeluje.

Pozitivna strana ležanja je doručak :mrgreen: (onaj čaj je za 10)
Terapija je dala izvanredne rezultate, ono vid joj se vratio za dva dana, hvala bogu ide na bolje, sad valjda je to dobro, a kad si ti lezao jesi imao poslje nekih napada?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#362 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

saale wrote: 11/02/2020 21:36
travar wrote: 11/02/2020 16:08 Ne znam kakva je situacija sada, ja sam prvi (i zadnji put, *kuc kuc*) put ležao 6-7 dana. Tada nisu imali infuziju kortikosteroida, pa sam morao čekati na pulsnu. Čini mi se da nisu imali ni reagensa pa sam morao čekati i rezultate punkcije (nakon koje je ionako preporučljivo da se odleži jedno vrijeme). Ako je samo na terapiji, onda to traje puno kraće, ali opet na kraju, sve zavisi od simptoma i toga da li terapija uopšte djeluje.

Pozitivna strana ležanja je doručak :mrgreen: (onaj čaj je za 10)
Terapija je dala izvanredne rezultate, ono vid joj se vratio za dva dana, hvala bogu ide na bolje, sad valjda je to dobro, a kad si ti lezao jesi imao poslje nekih napada?
Ma da, to je vjerovatno RRMS faza, kada pulsna terapija još radi, dobro je to.

Ako joj još nisu preporučili, neka pita svog doktora/doktoricu da li postoji mogućnost za trajnu terapiju (imunomodulirajuća). S obzirom da je djevojka još (vjerovatno) mlada, postoji velika šansa da joj odobre. Detalje će joj dati doktor/doktorica, ali u biti piše se molba koja se uz kopije nalaza predaje komisiji za imunomodulatornu terapiju neurološke klinike, pa to oni uzimaju u razmatranje.

Pored toga, meni je recimo preporučeno da redovno radim test vidnog polja (svakih 6 mjeseci ja mislim) i da imam oftalmologa koji će me pratiti u tom segmentu.

Ono što može u međuvremenu uzimati:
  • Vitamin B12 (ili cijeli kompleks, ali b12 je najbitniji)
  • Vitamin D3 (meni je preporučeno 4000UI, uzimam 10000UI, s pauzama poslije nekoliko mjeseci)
  • Ulje lana (bogato Omega 3 masnim kiselinama, preporuka poznanika kojem je opet isto preporučio neurolog iz holandije)
  • Od "narodne" medicine, med, ćurekot (ulje), zdravija ishrana, više fizičke aktivnosti, što manje stresa
...


Od ležanja, pa evo do danas, hvala Bogu, napada nisam imao. Zadnji MRI (2018 rađen) je prikazao novu, ali neaktivnu leziju, ali kao što rekoh, ja nisam imao nikakvih simptoma.
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#363 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

travar wrote: 11/02/2020 22:20
saale wrote: 11/02/2020 21:36
travar wrote: 11/02/2020 16:08 Ne znam kakva je situacija sada, ja sam prvi (i zadnji put, *kuc kuc*) put ležao 6-7 dana. Tada nisu imali infuziju kortikosteroida, pa sam morao čekati na pulsnu. Čini mi se da nisu imali ni reagensa pa sam morao čekati i rezultate punkcije (nakon koje je ionako preporučljivo da se odleži jedno vrijeme). Ako je samo na terapiji, onda to traje puno kraće, ali opet na kraju, sve zavisi od simptoma i toga da li terapija uopšte djeluje.

Pozitivna strana ležanja je doručak :mrgreen: (onaj čaj je za 10)
Terapija je dala izvanredne rezultate, ono vid joj se vratio za dva dana, hvala bogu ide na bolje, sad valjda je to dobro, a kad si ti lezao jesi imao poslje nekih napada?
Ma da, to je vjerovatno RRMS faza, kada pulsna terapija još radi, dobro je to.

Ako joj još nisu preporučili, neka pita svog doktora/doktoricu da li postoji mogućnost za trajnu terapiju (imunomodulirajuća). S obzirom da je djevojka još (vjerovatno) mlada, postoji velika šansa da joj odobre. Detalje će joj dati doktor/doktorica, ali u biti piše se molba koja se uz kopije nalaza predaje komisiji za imunomodulatornu terapiju neurološke klinike, pa to oni uzimaju u razmatranje.

Pored toga, meni je recimo preporučeno da redovno radim test vidnog polja (svakih 6 mjeseci ja mislim) i da imam oftalmologa koji će me pratiti u tom segmentu.

Ono što može u međuvremenu uzimati:
  • Vitamin B12 (ili cijeli kompleks, ali b12 je najbitniji)
  • Vitamin D3 (meni je preporučeno 4000UI, uzimam 10000UI, s pauzama poslije nekoliko mjeseci)
  • Ulje lana (bogato Omega 3 masnim kiselinama, preporuka poznanika kojem je opet isto preporučio neurolog iz holandije)
  • Od "narodne" medicine, med, ćurekot (ulje), zdravija ishrana, više fizičke aktivnosti, što manje stresa
...


Od ležanja, pa evo do danas, hvala Bogu, napada nisam imao. Zadnji MRI (2018 rađen) je prikazao novu, ali neaktivnu leziju, ali kao što rekoh, ja nisam imao nikakvih simptoma.
Jesi li koristio ulje kanabisa, šta znaš o tome?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#364 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

saale wrote: 12/02/2020 08:24 Jesi li koristio ulje kanabisa, šta znaš o tome?
Nisam. Nisam još u toj fazi da mi treba.
Ne bi ti bilo loše kontaktirati ono momka Irfana Ribića, ako ti treba više informacija.
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#365 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

travar wrote: 12/02/2020 08:43
saale wrote: 12/02/2020 08:24 Jesi li koristio ulje kanabisa, šta znaš o tome?
Nisam. Nisam još u toj fazi da mi treba.
Ne bi ti bilo loše kontaktirati ono momka Irfana Ribića, ako ti treba više informacija.
pitam onako, mislim eto hvala bogu ti si dobro, djevojka se isto oporavlja, danas smo saznali da mišljenje ljekara nije bilo usaglašeno,ali eto hvala bogu na ovu terapiju je djelovala stvarno super, sutra joj treba da rade lumbalnu punkciju, da budu sigurni, kakvu ti terapiju koristis isto imunomodularnu ili?
I ako mi možeš reći gdje se može nabaviti VITAMN D kod nas, ako nema da narucim preko iherba ovaj,ako je proizvodjac ok?

https://www.iherb.com/pr/Solgar-Vitamin ... gels/36215
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#366 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

saale wrote: 12/02/2020 08:50
travar wrote: 12/02/2020 08:43
saale wrote: 12/02/2020 08:24 Jesi li koristio ulje kanabisa, šta znaš o tome?
Nisam. Nisam još u toj fazi da mi treba.
Ne bi ti bilo loše kontaktirati ono momka Irfana Ribića, ako ti treba više informacija.
pitam onako, mislim eto hvala bogu ti si dobro, djevojka se isto oporavlja, danas smo saznali da mišljenje ljekara nije bilo usaglašeno,ali eto hvala bogu na ovu terapiju je djelovala stvarno super, sutra joj treba da rade lumbalnu punkciju, da budu sigurni, kakvu ti terapiju koristis isto imunomodularnu ili?
I ako mi možeš reći gdje se može nabaviti VITAMN D od 5000 UI?
Punkcije nek se ne boji, da je neugodno, jeste, ali nije da se ne može izdržati. Samo nek prati upute i ne bi trebalo biti problema poslije zahvata (ja sam imao nepodnošljive glavobolje nekoliko dana poslije punkcije i to svaki put kad bih sjeo/stao uspravno, tako da sam sve to morao preležati).

Ne koristim ništa osim vitamina. Dali su mi preporuku da idem da se javim komisiji, ali iskreno, nisam još spreman za takvo nešto.

Ja sam kupovao na iHerb web site-u. Jes' da je poštarina sad skuplja, ali se isplati jer imaš pakovanja i od 360 kapsula tako da si miran godinu dana.

EDIT:
Taj solgar je ok, jeste skuplji, ali ako pare nisu problem :thumbup:
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#367 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

travar wrote: 12/02/2020 09:18
saale wrote: 12/02/2020 08:50
travar wrote: 12/02/2020 08:43

Nisam. Nisam još u toj fazi da mi treba.
Ne bi ti bilo loše kontaktirati ono momka Irfana Ribića, ako ti treba više informacija.
pitam onako, mislim eto hvala bogu ti si dobro, djevojka se isto oporavlja, danas smo saznali da mišljenje ljekara nije bilo usaglašeno,ali eto hvala bogu na ovu terapiju je djelovala stvarno super, sutra joj treba da rade lumbalnu punkciju, da budu sigurni, kakvu ti terapiju koristis isto imunomodularnu ili?
I ako mi možeš reći gdje se može nabaviti VITAMN D od 5000 UI?
Punkcije nek se ne boji, da je neugodno, jeste, ali nije da se ne može izdržati. Samo nek prati upute i ne bi trebalo biti problema poslije zahvata (ja sam imao nepodnošljive glavobolje nekoliko dana poslije punkcije i to svaki put kad bih sjeo/stao uspravno, tako da sam sve to morao preležati).

Ne koristim ništa osim vitamina. Dali su mi preporuku da idem da se javim komisiji, ali iskreno, nisam još spreman za takvo nešto.

Ja sam kupovao na iHerb web site-u. Jes' da je poštarina sad skuplja, ali se isplati jer imaš pakovanja i od 360 kapsula tako da si miran godinu dana.

A kaži mi za b12, koju jacinu da uzmemo od 1000mcg ili 5000mcg?

EDIT:
Taj solgar je ok, jeste skuplji, ali ako pare nisu problem :thumbup:
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#368 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

travar wrote: 12/02/2020 09:18
saale wrote: 12/02/2020 08:50
travar wrote: 12/02/2020 08:43

Nisam. Nisam još u toj fazi da mi treba.
Ne bi ti bilo loše kontaktirati ono momka Irfana Ribića, ako ti treba više informacija.
pitam onako, mislim eto hvala bogu ti si dobro, djevojka se isto oporavlja, danas smo saznali da mišljenje ljekara nije bilo usaglašeno,ali eto hvala bogu na ovu terapiju je djelovala stvarno super, sutra joj treba da rade lumbalnu punkciju, da budu sigurni, kakvu ti terapiju koristis isto imunomodularnu ili?
I ako mi možeš reći gdje se može nabaviti VITAMN D od 5000 UI?
Punkcije nek se ne boji, da je neugodno, jeste, ali nije da se ne može izdržati. Samo nek prati upute i ne bi trebalo biti problema poslije zahvata (ja sam imao nepodnošljive glavobolje nekoliko dana poslije punkcije i to svaki put kad bih sjeo/stao uspravno, tako da sam sve to morao preležati).

Ne koristim ništa osim vitamina. Dali su mi preporuku da idem da se javim komisiji, ali iskreno, nisam još spreman za takvo nešto.

Ja sam kupovao na iHerb web site-u. Jes' da je poštarina sad skuplja, ali se isplati jer imaš pakovanja i od 360 kapsula tako da si miran godinu dana.
A vitamin B12 koju jacinu da uzmem isto od 5000mcg?

EDIT:
Taj solgar je ok, jeste skuplji, ali ako pare nisu problem :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#369 Re: Multipla skleroza

Post by banjaluka078 »

saale wrote: 12/02/2020 08:50 I ako mi možeš reći gdje se može nabaviti VITAMN D kod nas, ako nema da narucim preko iherba ovaj,ako je proizvodjac ok?

https://www.iherb.com/pr/Solgar-Vitamin ... gels/36215
Ovo ti je baš jaka koncentracija i ne bi se smjela dugo koristiti, jer postoji opasnost od predoziranja vitaminom D. Najbolje da uradi nalaz vitamina D prije uzimanja dodatka.
Ja terapeutski koristim D vitamin od 3000 jedinica u spreju (DLux 3000 Vitamin zbog bolje apsorpcije), terapeutski, radim kontrole pa mi prilagođava dozu.
Doduše, ja nemam MS, pa moj savjet uzmi s rezervom, a ona neka se svakako posavjetuje s ljekarom koji je vodi.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#370 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

saale wrote: 12/02/2020 08:50
travar wrote: 12/02/2020 08:43
saale wrote: 12/02/2020 08:24 Jesi li koristio ulje kanabisa, šta znaš o tome?
Nisam. Nisam još u toj fazi da mi treba.
Ne bi ti bilo loše kontaktirati ono momka Irfana Ribića, ako ti treba više informacija.
pitam onako, mislim eto hvala bogu ti si dobro, djevojka se isto oporavlja, danas smo saznali da mišljenje ljekara nije bilo usaglašeno,ali eto hvala bogu na ovu terapiju je djelovala stvarno super, sutra joj treba da rade lumbalnu punkciju, da budu sigurni, kakvu ti terapiju koristis isto imunomodularnu ili?
I ako mi možeš reći gdje se može nabaviti VITAMN D kod nas, ako nema da narucim preko iherba ovaj,ako je proizvodjac ok?

https://www.iherb.com/pr/Solgar-Vitamin ... gels/36215
Vitamin D i zdrav treba da prima

Sto se MS-a tice,velikom vecinom se ne desi nista toliko lose cak i bez ljekova ali treba koristit ono sto nam medicina nudi,ne znam kakvi ms ljekovi imaju u Bosni,ali u svijetu danas ima jako dobrih ljekova protiv MS-a,hvala Bogu
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#371 Re: Multipla skleroza

Post by saale »

amilana wrote: 15/01/2020 21:15 Da jos jednom pitam :-? treba mi dobar neurolog radi konsultacija vezano za lijecenje i terapiju za ms
Poz, jesi došla do nekog dobrog neurologa, kakva je situacija sa MS-om?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#372 Re: Multipla skleroza

Post by MaksprotivMarksa »

Koji su prvi simptomi multiple, meni skoro svaki dan trnu ruke i noge, a nekada i glava u zavisnosti od polozaja u kojem zaspem, imam i neku blagu ukocenost nogu dok hodam, neku nesigurnost, mozda sam samo anksiozan, uskoro bih trebao radito pretrage za vitamine jer sam nedavno imao operaciju koja utice na apsorbciju vitamina, tako da je moguce da su moji simptomi u vezi sa nedostatkom istih, interesuje me kako ste vi posumnjali, da li da se nakon izvadjenih vitamina javim neurologu, da uradim MRI privatno, sta su vasi savjeti ?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#373 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

@MaksprotivMarksa
Sve zavisi, nisu svima isti simptomi.
Tnjenje ruku/nogu su bili moji prvi simptomi, ali to opet nije siguran znak da se radi o MS-u, tako da nemoj da odmah sumnjaš na MS.
Uradi te pretrage, pa i ako sve bude uredu, ti se javi neurologu za svaki slučaj.
U slučaju da ti zatreba MRI, možeš privatno, možeš čekati par mjeseci na KCUS-u ili platiti pa dođeš na red za nekoliko dana.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#374 Re: Multipla skleroza

Post by MaksprotivMarksa »

travar wrote: 06/04/2020 22:39 @MaksprotivMarksa
Sve zavisi, nisu svima isti simptomi.
Tnjenje ruku/nogu su bili moji prvi simptomi, ali to opet nije siguran znak da se radi o MS-u, tako da nemoj da odmah sumnjaš na MS.
Uradi te pretrage, pa i ako sve bude uredu, ti se javi neurologu za svaki slučaj.
U slučaju da ti zatreba MRI, možeš privatno, možeš čekati par mjeseci na KCUS-u ili platiti pa dođeš na red za nekoliko dana.
Hvala na odgovoru, svakako cu na generalku kada ova korona prodje, nadam se da si i ti dobro, svako dobro ti zelim u borbi.

Koje si jos simptome imao ako ti nije problem da kazes ?
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#375 Re: Multipla skleroza

Post by travar »

@MaksprotivMarksa
Pored tog trnjenja, jedini "ozbiljniji" simptom je bio gubitak ravnoteže pri naglom pokretu glave. Ovo se dešavalo oko 4 godine poslije trnjenja.
Bilo je tu još nekih gluposti :mrgreen: , ali u biti to je to.
Post Reply