Multipla skleroza

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
who4
Posts: 1
Joined: 28/09/2014 23:59

#301 Re: Multipla skleroza

Post by who4 »

Kako mi je zao sto vise tema "ne radi" :-? i ja imam MS.. i dobro sam. I bicu jos bolje :izet: Doktor je rekao na vitamin E i B6 pa eto...uzela sam i japanske kristale, i ulje curokota i nadam se da cu ostati u stanju kakvom jesam trenutno :-D i da na swankovoj dijeti sam, mada jos ucim sta je to i navikavam se :-)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#302 Re: Multipla skleroza

Post by minjonja »

pijem dnevno 10 000 IU vitamina D i preporucujem i ostalima.
User avatar
LaLuna
Posts: 2175
Joined: 20/11/2013 14:20

#303 Re: Multipla skleroza

Post by LaLuna »

Vidim da tema vec dugo nije aktivna, al pitacu, mozda neko naleti ovih dana.
Interesuje me koliko se ostaje u bolnici radi postavljanje dijagnoze? MRI je uradjen privatno tako da ga vjerovatno nece ponavljati. Znam da se radi punkcija, a ne znam koje se jos pretrage rade.
I jos me zanima kako izgleda ta punkcija, je li bolno, koliko traje, bilo kakva informacija iz prve ruke.
Hvala!
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#304 Re: Multipla skleroza

Post by ja nisam ja »

Punkcija je da se vadi kostsna srz i uzasno je bolno. U Fojnici sam srela djevojku koja ima MS i pricala mi je , ali koliko sam shvatila nju mislim da je to jedini navin da se utvrdi
User avatar
LaLuna
Posts: 2175
Joined: 20/11/2013 14:20

#305 Re: Multipla skleroza

Post by LaLuna »

ja nisam ja wrote:Punkcija je da se vadi kostsna srz i uzasno je bolno. U Fojnici sam srela djevojku koja ima MS i pricala mi je , ali koliko sam shvatila nju mislim da je to jedini navin da se utvrdi
e da, i meni su rekli da je to jedini siguran nacin. hvala ti
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#306 Re: Multipla skleroza

Post by ja nisam ja »

Pretrpi bol i saznaj!
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#307 Re: Multipla skleroza

Post by julisiz es grant »

LaLuna wrote:
ja nisam ja wrote:Punkcija je da se vadi kostsna srz i uzasno je bolno. U Fojnici sam srela djevojku koja ima MS i pricala mi je , ali koliko sam shvatila nju mislim da je to jedini navin da se utvrdi
e da, i meni su rekli da je to jedini siguran nacin. hvala ti
Ne vadi se koštana srž, već likvor. Koštana srž se vadi kad se sumnja na poremećaje stvaranja krvnih zrnaca (leukemije i sl). Puncija likvora jeste bolna, ali siguran sam mnogo manje od punkcije koštane srži (gdje ti debelu iglu zabijaju bukvalno u kost i "rove" dok ne dođu do srži).
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#308 Re: Multipla skleroza

Post by ja nisam ja »

Vjerovatno jeste to znam da se nesto vadi.Moja greska-Znam da mi je djebvojka rekla da je uzasno bolno
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#309 Re: Multipla skleroza

Post by bumerangss »

ja nisam ja wrote:Vjerovatno jeste to znam da se nesto vadi.Moja greska-Znam da mi je djebvojka rekla da je uzasno bolno
nije bas toliko "uzasno bolno" ne prepadaj narod! Najjaci bol je porod, pa bubrezne kolike (kamenac) pa zub pa...
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#310 Re: Multipla skleroza

Post by ja nisam ja »

Ja samo kazem sta sam cula
adio
Posts: 30
Joined: 17/04/2009 20:11

#311 Re: Multipla skleroza

Post by adio »

BKrajina wrote:
BKrajina wrote:http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc

Pogledajte video obavezno!!. Ako nerazumijete, molim vas pogledajte slike i zakljucite.... Izbacite totalno tjestenine, pite, pizze, slatkise, crveno meso i cevape iz isharne i jedite bar dva-tri tanjira voca i povrca izmiksanih malina, kupina borovnica, kalje, brokolija, mrkve, ribu, is slicno. Pijte samo prirodne vocne sokove i vodu, nikako kolu i sl. Pokusajte bar sest mjeseci.

Sretno
Jetrica, srce i zeludac sa bjelim ili crvenim lukom bar jednom sedmicno kao i morska trava (alge) sedmicno ako su dopstupne. Sta jesti pogledajte od 9:00 - 12:56.
:thumbup:
Ova Dr. je super, al sto se mesa tice misli se na na meso organskih zivotinja tj. sa slobodnog uzgoja koja slobodno setaju, pasu travu po livadama i hrane se zdravo, bez hormona i sl. A interesuje me gdje u BiH ima takvog mesa?
http://paleozonenutrition.com/2012/02/0 ... ies-a-day/
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#312 Re: Multipla skleroza

Post by badalpur »

Moze li mi neko s iskustvom reci koji su vam bili prvi simptomi i kako ste uopće posumnjali na multiplu? Ima na netu more info, sve znam, ali je drugačije iz prve ruke. Hvala.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#313 Re: Multipla skleroza

Post by Truba »

jbt
komsija za koga sam mislio da je nadrogiran non stop i da nije dobar...
cudno je hodao :?
oko 23 god
jucer rece komsinici nakon dva pada otiso doktoru i
ms :shock:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#314 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

Black swan wrote:jbt
komsija za koga sam mislio da je nadrogiran non stop i da nije dobar...
cudno je hodao :?
oko 23 god
jucer rece komsinici nakon dva pada otiso doktoru i
ms :shock:


Ma to je bolest s milion lica,neko je ima citav zivot ne zna da je ima,a neko je dobije i odmah padne....ali ipak prosjecan ms bolesnik ce zivjeti jedan normalan zivot.Nadati se da je on medju njima aBd
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#315 Re: Multipla skleroza

Post by Truba »

jes... ALI

vidjelo se da cudno hoda ne znam kako da objasnim
ja sam mislio da lik nije dobar i da je nadrogiran :cry: :cry: :cry:
ne znam ima li to veze sa ms :|
User avatar
TAFKAP
Posts: 10258
Joined: 30/09/2011 07:49

#316 Re: Multipla skleroza

Post by TAFKAP »

Kod oboljelih od MSa dolazi do oštećenja mijelinskog omotača aksona u centralnom nervnom sistemu. U ovisnosti gdje dodje do oštećenja prenosa informacije od mozga ka ekstremitetima tj. mišićima i suprotno od senzora ka mozgu, dolazi do kašnjenja prenosene informacije. Osoba koja ima takvu vrstu oštećenja ne moze da reaguje dovoljno brzo na informacije iz okoline, da primi i obradi te informacije i onda agira.

Osoba sa strane, koja to primjeti ne znajući o čemu se radi, misli da je oboljeli "pijan". Najbolje se to da primjetiti npr. u tramvaju ako oboljeli stoji, mozak ne može u realnom vremenu preradi sve informacije koje dobije od čula ravnoteže, tako da nema ravnotežu i "baca ga kroz tramvaj".

Ako dođe do većeg oštećenja dolazi do gubitka koordinacije senzor (oko) - mozak - aktor (noge/ruke), osoba se kreće sporije i ne tečno, može doći do drugih deficita u motorici.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#317 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

Black swan wrote:jes... ALI

vidjelo se da cudno hoda ne znam kako da objasnim
ja sam mislio da lik nije dobar i da je nadrogiran :cry: :cry: :cry:
ne znam ima li to veze sa ms :|
Vjerovatno ima,u pitanju je jedan ms napad,,taj napad se povuce sam ali obicno treba par sedmica ,a s kortisonom to brze prodje
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#318 Re: Multipla skleroza

Post by razonoda »

Black swan wrote:jes... ALI

vidjelo se da cudno hoda ne znam kako da objasnim
ja sam mislio da lik nije dobar i da je nadrogiran :cry: :cry: :cry:
ne znam ima li to veze sa ms :|
pijan i nadrogiran --ima drugi izraz lica


ms -je normalan izgled, ali nekontrolisan , otezani pokreti.
Prijateljica mi je umrla od te bolesti. :(
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#319 Re: Multipla skleroza

Post by walter kurtz »

U hrvatskoj udruge za MS su najglasnije za legalizaciju ganje
User avatar
TAFKAP
Posts: 10258
Joined: 30/09/2011 07:49

#320 Re: Multipla skleroza

Post by TAFKAP »

Ganja (THC) se koristi da umanji tremore i spasticitet te neuropatijske bolove, lijek(sprej) Sativex je u opticaju od 2009.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#321 Re: Multipla skleroza

Post by Evelinda »

Pitam u vezi rodice da li je moguce da je kod nje ta bolest.Vec sam pisala jednom o njenim simptomima ali mi nije niko bas odgovorio . Recimo isla je na emng i nije joj receno tacno sta je. Simptomi su manja pokretljivost nogu. Ok ona hoda normalno ali kada cucne ili sjede na nesto nisko tesko se ustaje a i to jedino ako še odgurne rukama.koliko ja znan drugih simptoma nema.bar ne nekih upecatljivih.i da jos jedan sam se sjetila simptom koji ona ima. Naime kada hoda ona hoda ok ali nekada ima osjecaj isto kao da ce ppasti,ono kao da ne vidi pa teze hoda
Da lisu to somptomi ove bolesti
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#322 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

Evelinda wrote:Pitam u vezi rodice da li je moguce da je kod nje ta bolest.Vec sam pisala jednom o njenim simptomima ali mi nije niko bas odgovorio . Recimo isla je na emng i nije joj receno tacno sta je. Simptomi su manja pokretljivost nogu. Ok ona hoda normalno ali kada cucne ili sjede na nesto nisko tesko se ustaje a i to jedino ako še odgurne rukama.koliko ja znan drugih simptoma nema.bar ne nekih upecatljivih.i da jos jedan sam se sjetila simptom koji ona ima. Naime kada hoda ona hoda ok ali nekada ima osjecaj isto kao da ce ppasti,ono kao da ne vidi pa teze hoda
Da lisu to somptomi ove bolesti
Ma to moze biti bilo sta,,,to je kao da kazes boli me ruka,,,e mora da je srcani :D ima milion vise vjerovatnih razloga,koje prvo treba iskljuciti
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#323 Re: Multipla skleroza

Post by funeral blues »

Pozdrav,
Da li je neko čuo za slučajeve da se pacijentu nakon ujeda krpelja umjesto neuroborelioze dijagnosticira multipla ili neka druga bolest? Koliko vidim na internetu, testovi na boreliozu su prilično nedefinisani i u svijetu generalno, a kamoli kod nas u BiH. Kako biti siguran da je negativan test na UKCS stvarno relevantan, ako imaš mnoge simptome neuroborelioze? Da li je opcija raditi test negdje vani? Gdje i kako ? :)
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#324 Re: Multipla skleroza

Post by Pasiflora »

možda će nekome biti od koristi...:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx

Objavljeno 13.09.2015. u 22:00
Čudo pod Marjanom
Splićanka D.B. (48): Dr. Bota me izliječio od multiple skleroze
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#325 Re: Multipla skleroza

Post by sadie_forever »

Pasiflora wrote:možda će nekome biti od koristi...:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx

Objavljeno 13.09.2015. u 22:00
Čudo pod Marjanom
Splićanka D.B. (48): Dr. Bota me izliječio od multiple skleroze
kako mrzim ovo,ima ovakvih milion slucajeva a sto ljudi ne kontaju Multipla je bolest koja miruje po 10 godina ,po cijeli zivot zna otici u remisiju...ali je i dalje tu
Post Reply