multilingualizam ili koliko smo dobri sa stranim jezicima?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
vade_mecum

multilingualizam ili koliko smo dobri sa stranim jezicima?

Post by vade_mecum » 19/09/2011 13:33

okvirna strategija Evropske komisje iz 2006. predvidja da bi svaki stanovnik EU pored svog maternjeg jezika trebao znati jos barem 2 nematernja jezika. Na kojem smo mi kao drustvo stepenu kada je ova strategija u pitanju i koliko kod nas ljudi uopste pricaju strane jezike?

(pod stranim jezicima se ne podrazumjevaju hrvatski, srpski i odnedavno crnogorski :D ).

Ne mogu tacno reci kakva je situacija (nisam siguran moze li iko) ali bih rekao da nije previse dobra.

threshold

Re: multilingualizam ili koliko smo dobri sa stranim jezicima?

Post by threshold » 19/09/2011 14:00

bolji od francuza ugl hehe

vade_mecum

Post by vade_mecum » 19/09/2011 14:10

threshold wrote:bolji od francuza ugl hehe

kako si dosao do takvog zakljucka?

antropolog

Post by antropolog » 19/09/2011 15:11

vade_mecum wrote:

koje predrasude, francuzi mozda ne govore engleski bas najbolje, ali su dobri iz njemačkog, španjolskog i talijanskog

Baudelaire

Post by Baudelaire » 21/09/2011 16:53

Ja poznajem dosta Italijana, i ne znam koliko su mjerodavni za ovo, mada ih ima iz skoro svih sfera života, ali oni engleskog progovoriti ne znaju. Ostali jezici su misaona imenica, ako ne mogu savladati engleski, kako će ijedan drugi naučiti? Inače, rijetko ti za šta treba drugi jezik pored engleskog, mislim da se i sa njim sasvim dobro može snalaziti, mada ako imaš priliku, uči i drugi.

Sir Jack Daniels

Post by Sir Jack Daniels » 26/09/2011 19:35

Generalno, u skolama postoje dobri uslovi da se barem savlada jos engleski . Ja licno sam pored engl, ucio jos i francuski i latinski, i jednu godinu talijanski .

TRANCE

Post by TRANCE » 26/09/2011 22:43

Mislim da se jezik može naučiti kako treba tek kad se provede određeno vrijeme u inostranstvu. Način govora koji se praktikuje u školama je često različit od onoga koji se koristi u svakodnevnom životu na određenom geografskom području. Evo npr. jedan klip za one koji misle da znaju engleski: :mrgreen:

desperate housewife

Post by desperate housewife » 29/09/2011 15:56

TRANCE wrote:Mislim da se jezik može naučiti kako treba tek kad se provede određeno vrijeme u inostranstvu. Način govora koji se praktikuje u školama je često različit od onoga koji se koristi u svakodnevnom životu na određenom geografskom području. Evo npr. jedan klip za one koji misle da znaju engleski: :mrgreen:

ulicni jezik se slabo cijeni ako govorimo o nekim akademskim krugovima. Ja npr. studiram na francuskom, a sto se tice tzv. argot ili ulicnog jezika, naucila sam vecinu fraza, bez zelje a i potrebe. Ja ne pricam ulicnim jezikom, ali me francuzi razumiju (to je u sustini svrha ucenja stranog jezika zar ne?). Mozes ti zavaljivat i americkim ili engleskim akcentom, ali razlog zbog kojeg ucis strani jezik je uglavnom da se mozes i znas sporazumijevat sa ljudima na tom jeziku. Oni shvataju da ti nisi native speaker, i da ces neke stvari drugacije reci. Uglavnom, najbitnije je da isprave tvoje gramaticke greske koje pravis (ali zbog toga im moras sjedit na glavi jer im je simpatcan tvoj akcenat pa im se ne da plaho ispravljat). Al davat prednost nekom slengu u odnosnu na standardni govor po meni je rasipanje resursa (vremena, energije).

mini2

Post by mini2 » 29/09/2011 16:36

Neki ne znaju ni maternji jezik, a kamoli još 2 strana.

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 29/09/2011 17:22

mlade generacije,rodjene u drugoj polovini 80tih nemaju problema sa stranim jezicima

Kaotic

Post by Kaotic » 01/10/2011 21:44

Baudelaire wrote:Ja poznajem dosta Italijana, i ne znam koliko su mjerodavni za ovo, mada ih ima iz skoro svih sfera života, ali oni engleskog progovoriti ne znaju. Ostali jezici su misaona imenica, ako ne mogu savladati engleski, kako će ijedan drugi naučiti? Inače, rijetko ti za šta treba drugi jezik pored engleskog, mislim da se i sa njim sasvim dobro može snalaziti, mada ako imaš priliku, uči i drugi.

talijani neznaju BEKNUT engleskog. (ni dr. jezika)
a i par onih koji znaju, NE ZELE pricati na engleskom.
primitizam.

Kaotic

Post by Kaotic » 01/10/2011 21:45

ljubav_aha wrote:mlade generacije,rodjene u drugoj polovini 80tih nemaju problema sa stranim jezicima

potpuno se slazem. dosta raje zna barem engleski, sto je po mom misljenju dovoljno :P

Baudelaire

Post by Baudelaire » 01/10/2011 21:54

Ne znam vala, ja gdje god sam vani bio, imao sam problema sa ljudima koji ne govore engleski. U Italiji sam često boravio, a imam i dosta rodbine tamo. Engleskom ne pridaju ni najmanje pažnje. U Mađarskoj je njemački zastupljen donekle, engleski nikako. U Barceloni sam se tokom ekskurzije lakše uspijevao sporazumjeti na ex-yu jezicima jer je na rutama koje smo posjećivali dosta švercera koji su naučili za svrhe ekskurzije naš jezik, a engleski nisam ni sa kim progovorio. U Francuskoj isto, engleski spomeneš, blijedo te gledaju.

Poenta, nikog to plaho ne interesuje. Ne znam kakav je plan Europske komisije, ali im je zakazao u nosiocima politike Europske Unije. Mlade u ovim razvijenim zemljama strani jezici izgleda slabo zanimaju. Mislim da mi i nismo toliko loši po tom pitanju, kao što svi trče po defaultu da zaključe. Govorim o mlađim generacijama.

TRANCE

Post by TRANCE » 01/10/2011 22:28

Kaotic wrote:
Baudelaire wrote:Ja poznajem dosta Italijana, i ne znam koliko su mjerodavni za ovo, mada ih ima iz skoro svih sfera života, ali oni engleskog progovoriti ne znaju. Ostali jezici su misaona imenica, ako ne mogu savladati engleski, kako će ijedan drugi naučiti? Inače, rijetko ti za šta treba drugi jezik pored engleskog, mislim da se i sa njim sasvim dobro može snalaziti, mada ako imaš priliku, uči i drugi.

talijani neznaju BEKNUT engleskog. (ni dr. jezika)
a i par onih koji znaju, NE ZELE pricati na engleskom.
primitizam.

Ja sa druge strane mislim da se kod nas pretjerano forsiraju strani jezici u svakodnevnom životu. Kod nas je standard da se za mjesto čistačice traži poznavanje engleskog, rada na kompjuteru i vozačka dozvola B kategorije... :-)
Talijani i Francuzi npr. uopšte nemaju potrebu da znaju engleski. To su visokorazvijene države sa preko 60 miliona stanovnika gdje svi rade, ljetuju, školuju se i sl. u okviru svoje države.
Forsiranje stranih jezika je odlika banana država poput nas koji smo niskorazvijeni, vječno pod tuđom okupacijom, te sa ljudima koji imaju kompleks niže vrijednosti u odnosu na strance, te tako mislimo da ćemo se prilagođavanjem strancima primaknuti Europi i da će nas svi više cijeniti. Realnost je takva da će nas cijeniti isto kao i Afrikance koji svi većinom odlično pričaju francuski, engleski, španski ili portugalski, ovisno od okupatorske države.
Naravno da je dobro da nas što više zna engleski, ali forsiranje stranih jezika i gdje treba i gdje ne treba već počinje ići na nerve.
I možda ćete se smijati, ali naš jezik je jedan od većih u Evropi. Govori ga 17 miliona ljudi na Balkanu, a nikad ne vidjeh da se stranci nešto trude da nauče barem par riječi našeg, dok mi ako ne znamo pored engleskog barem još njemački ili francuski, mislimo da smo nepismeni i zaostali.

threshold

Post by threshold » 02/10/2011 10:41

pa tu ne igra kvantitet, nego kvalitet tj interes. ako me razumijes. i da, govorim tecno eng. i njem. i planiram jos koji da naucim dok ni je mozak mlad.

Baudelaire

Post by Baudelaire » 02/10/2011 10:45

Misaona imenica da kod konobara u Italiji naručim nešto na engleskom :-)

minjonja

Post by minjonja » 02/10/2011 11:03

antropolog wrote:
vade_mecum wrote:

koje predrasude, francuzi mozda ne govore engleski bas najbolje, ali su dobri iz njemačkog, španjolskog i talijanskog

u dva navrata bila po deset dana na jugu francuske i od citavog internata niko engleski nije znao, ni od ucenika, profesora, direktora, domara, niko, njemacki takodjer. zapravo samo jedna djevojka mi je znala reci da je isla u neki kao francusko-njemacki koledz, nastava joj na njemackom bila. kako je ona tu nastavu pratila sa onakvim njemackim, ja ne znam. a u parizu me nisu skontali kad sam prstom pokazivala na sendvic i govorila "i vud lajk tu baj dis sendvic". doslo mi da udaram nekog :D

dosta nasih ljudi je bilo negdje vani u ratu i mislim da pogotovo omladina zna jezike, bar jedan. eto nas petnaestero bilo u grupi na faxu, a petero nas njemacki znalo :D a ako ne znaju njemacki, onda bar engleski. mozda ne dovoljno za pisanje eseja, onda bar dovoljno da se ne bruka po hotelima i restoranima vani gdje domacini prime milion turista godisnje, a beknut ne zna nista osim svog jezika.

Post Reply