Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#251 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by patriot_bih »

Bazdulj je izjavljivao da je otišao trbuhom za kruhom u Beograd. Da je to tako to bi bilo u redu, ali on nije plaćen da bude samostalni umjetnik ili pisac u Srbiji, on je plaćen da bude antibošnjački medijski klaun - eksponat ideje "Srpskog sveta". Stalno je u emisijama sa Kusturicom i Neletom - tu mu je mjesto i posao.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#252 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by _BataZiv_0809 »

Pa cekaj od cega on zivi tamo? Ne sigurno samo od prodaje knjiga.
mishic
Posts: 6064
Joined: 28/04/2011 16:29

#253 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by mishic »

Kompleksi su boljke neprebolne. Ljudi koji sebe precijene, makar povremeno i bljesnuli, izgube kompas, shvate da su u svojoj jednostranosti i silnoj želji za uspjehom izgubili sebe i svoj identitet i onda ga očajnički pokušavaju naći tamo gdje sredina koja koja im nije davala za pravo nikako nebi željela da ih vidi. Ta svojevrsna "osveta" sredini iz koje su potekli pretvori se u vlastitu agoniju kada shvate da se u novoj sredini danonoćno moraju dokazivati. Moraju biti "veči katolici i od samog Pape", što bi se reklo.

Ko poznaje Muharema Pizdulja ništa drugačije od ove ništarije nije mogao ni očekivati. Travničani takve nazivaju hinjama. Neki takve imenuju amebama. U suštini to su ljudi za žaljenje. Osobe bez svoga Ja. Ni Kujturica nije puno drugačiji. Gorica je bila surova sredina. Boriti se za svoje "mjesto pod suncem" u takvoj sredini nije lahko. Posebno ne onima koji nisu uspjeli da svoje Ja uklope u složenu zajednicu u kojoj te cijene samo onoliko koliko ti cijeniš to svoje Ja. Ako si "pizda" onda si marginalac.

Ambiciozni ljudi ne pristaju na marginaliziranje i tu započinje njihova agonija. Kada shvate da su se pogubili već bude kasno. Vratiti se nemaju kud, sva vrata su zatvorili a naprijed i onako ne mogu pa se inda potroše na dokazivanju. Htjeli bi biti "svoji na svome" ali odudaraju, Bazde...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#254 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Chmoljo »

Škobo Habu wrote: 11/05/2021 22:03
Chmoljo wrote: 11/05/2021 15:39

Pa to i ja isto govorim, ali očito smo očito izgubljeni u prevodu. Muharem je lutak za pokazivanje. Niko neće ko se ne zabavi time znati da je Muharem Jugosloven i šta on intimno osjeća, ili šta priča. On je Muharem i pri tome idealan za taj igrokaz kozmopolitizma, pogotovo u doba kada se čitaju samo naslovnice.

Dok je istovremeno sasvim jasno kolika je to ubleha, taj beogradski kozmopolitizam, i koliko je svjesno pogonjena, kada ovoliko neproporcionalno forsiraš Handkea.
Ne. Ti tvrdiš kako bi sutra Muharema prvog pod nož.
ne, nego si protumačio ono što sam napisao van konteksta. nigdje to nisam rekao što ti tvrdiš. spominjanje Bijeljine nije bilo u smislu zločina, nego u smislu nebitnosti isticanja nacionalnosti, već bitnosti kako se zoveš. u tom kontekstu je nebitno kako se Bazdulj izjašnjava sve dok je Muharem. da je Jugosloven kao Vasilije, ne bi mogao unovčiti kao Jugosloven Muharem. mislio sam da sam bio jasan, ali očito nisam.
Uopšte se ne slažem sa tim, jer intencija vučićevske ideologije jeste da privuće što više ovakvih kao Muharem. Svako ko prati Muharemovu pisaniju po Bačanovićevom portalu može zamjetiti duboku crtu anti-hrvatskog sentimenta.

I jedni i drugi se bave "ustašizacijom" hrvatskog društva, dok, naravno, četništvo guraju u stranu jer je četništvo i partizanstvo stvar nacionalne pomirbe. Vučić i ne pokušaje ništa drugo nego ono što je pokušao Tuđman u Hrvatskoj - pomiriti ustaše i četnike radi višeg nacionalnog interesa.

Zapitajmo se kakav je to Bazdulj Jugosloven u društvu Kusturice, koji, pak, smatra da je Jugoslavija ujdurma zapadnih sila i protektorat nastao za potrebe hladnoratovskih blokova. Titova Jugoslavija je Kusturicu, Bećkovića i slične nije ništa drugo do propala iluzija, dok je jedina stvarna Jugoslavija, ona koja je sadržavala sve bitno za srpske nacionalne interese - Kraljevina Jugoslavija. Oni čak Titovu Jugoslaviju smatraju prirodnim produžetkom Kraljevine - što je samo po sebi daleko od historijske istine. Srpskim nacionalistima i Hendke, kao i Bazdulj, trebajuza potrebe široke ideološke platforme koja propovjeda da je srpstvo = jugoslovenstvo, te da bez njega sama južnoslovenska ideja nema smisla.

Ti ljudi jednostavno nisu u stanju da pojme kako za Južne Slovene, nakon krvavih devedesetih, Beograd neće više nikada biti Piemonte, te da je 19. stoljeće davno prošlo. Te zablude su se skupo platile...
pa ja. o tome i ja govorim. čovjek za pokazivanje. tetrapak bošnjak, jer je bitna ambalaža.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#255 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by detroit-mercy »

smijesni_ste wrote: 11/05/2021 21:45 Što se kod nas ne snimaju, čak i kada su u pitanju filmovi sa 'našom' ratnom tematikom obavezno dio istih bude snimljen u nekoj drugoj zemlji, čisto sumnjam da smo skuplji od Beograda

Upravo to je i poenta, bliži je po mnogočemu Zagrebu i Ljubljani nego mi...

Nisam impresioniran, samo kažem kao što je pogrešno reći da smo mi kasaba (barem ona potpuna :D), isto je pogrešno reći da su oni jedno veliko ništa
Ako si uzeo nas kao referentnu tacku, onda je to skroz druga prica :mrgreen:.
Ja sa mislion na neke sire okvire :mrgreen:.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#256 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Bloo »

Mandalorianx wrote: 11/05/2021 18:37 Jebote kako frajko resetova bošnje ko Lulzsec fbi servere
Trajni
This is the way
.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#257 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Hakiz »

Ja mislio da taj lik i nije nešto, ali sudeći po temi velika je faca. Ne pravi se tema o beznačajnim likovima, ili barem tema "umre" poslije dva posta.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#258 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by detroit-mercy »

Chmoljo wrote: 11/05/2021 23:45
Škobo Habu wrote: 11/05/2021 22:03
Chmoljo wrote: 11/05/2021 15:39

Pa to i ja isto govorim, ali očito smo očito izgubljeni u prevodu. Muharem je lutak za pokazivanje. Niko neće ko se ne zabavi time znati da je Muharem Jugosloven i šta on intimno osjeća, ili šta priča. On je Muharem i pri tome idealan za taj igrokaz kozmopolitizma, pogotovo u doba kada se čitaju samo naslovnice.

Dok je istovremeno sasvim jasno kolika je to ubleha, taj beogradski kozmopolitizam, i koliko je svjesno pogonjena, kada ovoliko neproporcionalno forsiraš Handkea.
Ne. Ti tvrdiš kako bi sutra Muharema prvog pod nož.
ne, nego si protumačio ono što sam napisao van konteksta. nigdje to nisam rekao što ti tvrdiš. spominjanje Bijeljine nije bilo u smislu zločina, nego u smislu nebitnosti isticanja nacionalnosti, već bitnosti kako se zoveš. u tom kontekstu je nebitno kako se Bazdulj izjašnjava sve dok je Muharem. da je Jugosloven kao Vasilije, ne bi mogao unovčiti kao Jugosloven Muharem. mislio sam da sam bio jasan, ali očito nisam.
Uopšte se ne slažem sa tim, jer intencija vučićevske ideologije jeste da privuće što više ovakvih kao Muharem. Svako ko prati Muharemovu pisaniju po Bačanovićevom portalu može zamjetiti duboku crtu anti-hrvatskog sentimenta.

I jedni i drugi se bave "ustašizacijom" hrvatskog društva, dok, naravno, četništvo guraju u stranu jer je četništvo i partizanstvo stvar nacionalne pomirbe. Vučić i ne pokušaje ništa drugo nego ono što je pokušao Tuđman u Hrvatskoj - pomiriti ustaše i četnike radi višeg nacionalnog interesa.

Zapitajmo se kakav je to Bazdulj Jugosloven u društvu Kusturice, koji, pak, smatra da je Jugoslavija ujdurma zapadnih sila i protektorat nastao za potrebe hladnoratovskih blokova. Titova Jugoslavija je Kusturicu, Bećkovića i slične nije ništa drugo do propala iluzija, dok je jedina stvarna Jugoslavija, ona koja je sadržavala sve bitno za srpske nacionalne interese - Kraljevina Jugoslavija. Oni čak Titovu Jugoslaviju smatraju prirodnim produžetkom Kraljevine - što je samo po sebi daleko od historijske istine. Srpskim nacionalistima i Hendke, kao i Bazdulj, trebajuza potrebe široke ideološke platforme koja propovjeda da je srpstvo = jugoslovenstvo, te da bez njega sama južnoslovenska ideja nema smisla.

Ti ljudi jednostavno nisu u stanju da pojme kako za Južne Slovene, nakon krvavih devedesetih, Beograd neće više nikada biti Piemonte, te da je 19. stoljeće davno prošlo. Te zablude su se skupo platile...
pa ja. o tome i ja govorim. čovjek za pokazivanje. tetrapak bošnjak, jer je bitna ambalaža.
Mene vise podsjeca na ono nekada davno kad cige povedu medu, pa stanu udarti u def a medo igra :skoljka:
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#259 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Seyfo »

Visegrad se pominje vise puta na ovoj temi pa da iznesem jedno svoje razmisljanje. Zlocini koji su tamo pocinjeni su dokazani, utvrdjeni i ne moze ih niko vise negirati. Ziva lomaca, masovna silovanja i ubistva te ostala zvjerstva su obiljezja Visegrada,vise nego ista drugo. Eh sad kontam,ako uzmemo par ljudi vezanih za ovaj grad, recimo prvo Kusturicu, pa Handkea i najzad Bazdulja, svjesni su oni podataka o zlocinima, sta li oni misle? Recimo: 1. Zlocini su izmisljotina,bilo je samo zlocina prema Srbima, 2. Zlocini se jesu desili,ali ne u tom obimu,ali ako ih je i bilo,opravdani su,kao osveta Muslimanima za turske zlocine nad Srbima 3. Nesto trece...? Bas me zanima. Volio bih da ih kako mogu pitati ili da ih neko pita. Koji od ovih ili nekih drugih odgovora im rjesava grc u zelucu koji se javlja svakom ljudskom bicu kada mu se prezentuje sta se tamo desavalo? Jer ocito je da je to sve njima ok.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#260 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

exliberal-ex wrote: 11/05/2021 22:33

O cemu ti ovdje pricas?
Koja ba suplja imao je neko da ga brani, pa vidjeli smo kako su uspjeli izgurati Divjaka koji je imao muda da stane gdje mnogi proslavljeni bosnjaci nisu smjeli ni prici.Pa sam Divjak je o tome pricao kako su ga izgurali kao da je napustena djukela
Necu da pricam o Vesovicu koji je realno nevazan kao umjetnik a koji je u zvijezde stavljan dok je pljuvao po srbima i crnogorcima al cim se usudio reci nesto mimo bosnjaka noga....o cemu ti to pricas. ....podsjeca me na onaj vic nemoj me vise branit matere ti...

Chmoljo spomenu nesto kao Bazdulj treba Srbij zbog imena....a sta su bili Ljujic Mijatovic,Pejanovic i mnogi drugi, ikebane? :) .... mislim zaboravljaju se neke stvari kad treba druge kritikovat.


Bazdulja kritikuju sto je otisao u Bg i tamo pise za njihove potrebe po nekim petoparackim novinama, kao on je odmetnik od bosnjaka i bosnjackog drustva jer suruje sa cetnicima "i onima koji se nekupaju" ( jos uvijek cekam objanjenje sta je pisac htjeo da kaze) a za to vrijeme svaki jebeni bosnjacki politicar u Bosni suruje sa svima samo zbog licnog interesa...pa koja je onda razlika, o cemu mi ovdje pricamo.
Po vasoj prici ispade on vise stete napravi nego jebeni Bakir &co ili onaj malinar sto se poziva na Allaha kao veliki vjernik....malo smo licemjerni ;)


Ova prica me podsjeca na neke koje sam i ja dozivio ovdje u Kanadi jer sam se odmakao od "stada" i automatski sam postao otpadnik....ja kad sam izjavio na jednoj zabavi da su srbi napravili sranje sto nisu Mladica ubili onog trenutka kad je naredio da se streljaju po Srebrenici odmakli se od mene kao da imam kugu....gdje ces to reci, tako i ovo.....stado je cudo....
Kao prvo, Divjak, zajedno sa jednim Vešovićem, koji je itekako važan kao pisac - pored Sidrana, jedan od najvažniji kada je u pitanju ratni opus, nikada nije bio apologeta Alijine politike na način na koji je to danas Bazdulj u službi Vučićeve. Njemu upravo "drugosrbijanci" i zamjeraju na tome.

Eto, baš bi Bazdulj tek tako ušao u uredničko vijeće RTS-a, UNS bi stao svim snagama iza njega.

Divjak je bio krajnje kritičan spram bošnjačke politike, a samo vraćanje generalskog čina najbolje svjedoči o tom šta je mislio o svemu tome.

Ogrovna je razlika u paraleli koju povlačiš.

Dalje, sama optužba Bazdulja za nekakvu nacionalnu izdaju je glupa. Nije Bazdulj ništa izdao, jer ideološki nije ni forsirao takvu priču, no ono što je činjenica jeste da su Bazdulja, onoga sarajevskog, stvorili tzv. nezavisni intelektualni krugovi - od književnika do novinara.
Do Bazduljeva preseljenja u Beograd, pa čak i tada, ne znam niti jednu ovdašnju književnu manifestaciju na kojoj u svojstvu žirija ili nečeg sličnog nisu stolovali Bazdulj, Lovrenović, Jergović... Sa druge strane, kada su Bazdulja kritikovali da je loš pisac i skriboman, upravo su ga njegov "nesumnjivi talenat" branili jedan Pećanin i Selimbegovićka. Bazdulj već odavno nije prisutan u drugosrbijanskim medijima, ali je, recimo, u BiH imao povlašten status u sarajevskom "Oslobođenju", iako su kolumne bile najobičnija limunada i služile su više za popunjavanje prostora.

Bazdulj već odavno ne predstavlja tip "nezavisnog intelektualca", ma šta to značilo u praksi, i ako je išta približno tome bio - bio je svojoj sarajevskoj fazi. Što se tiče beogradske faze - on je preko društva iz Drvengrada već ušao u višu sferu srbijanskog javnog života i pred njim se otvorilo bezbroj opcija. On je trenutačno u fazi u kojoj je bio njegov ideološki saborac - Vuk Bačanović: "Sarajevo je učmala sredina koja zdravim intelektualnim snagama ne dozvoljava da diše/misli drugačije".

Isti su kompleksi, isti su stavovi u pitanju. Sarajevska čaršija ih je formirala, a onda kada su im apetiti porasli odjednom su im sarajevski sokaci postali uski.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#261 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by doktor78 »

Škobo Habu wrote: 12/05/2021 07:18
Do Bazduljeva preseljenja u Beograd, pa čak i tada, ne znam niti jednu ovdašnju književnu manifestaciju na kojoj u svojstvu žirija ili nečeg sličnog nisu stolovali Bazdulj, Lovrenović, Jergović... Sa druge strane, kada su Bazdulja kritikovali da je loš pisac i skriboman, upravo su ga njegov "nesumnjivi talenat" branili jedan Pećanin i Selimbegovićka. Bazdulj već odavno nije prisutan u drugosrbijanskim medijima, ali je, recimo, u BiH imao povlašten status u sarajevskom "Oslobođenju", iako su kolumne bile najobičnija limunada i služile su više za popunjavanje prostora.
Da, sjećam se toga, prije desetak i kusur godina, maltene pola broja Dana su posvetili tome. Ali eno, i Senad je "došao tobe", sad vidi s kim je imao posla.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#262 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by 88Sioux »

...da je Beograd glavni grad svih Južnih Slovena.
Nije. Ne postoje Južni Slaveni.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#263 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Better Man »

Muharem Bazdulj je jedan opskurni pisac, koji nije vrijedan naše pažnje. Ovo dernečenje sa negatorom ratnih zločina uz opskurne seoske taktove narodne muzike nije ništa novo i samo je potvrdilo da on nikad nije bio ljudsko biće.
Karikaturist
Posts: 3644
Joined: 20/12/2020 10:03

#264 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Karikaturist »

Kljucajte ba temu sta je ovo jeko lik :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#265 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by _BataZiv_0809 »

Ko ima želudac, bujrum:

Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#266 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

doktor78 wrote: 12/05/2021 08:44
Da, sjećam se toga, prije desetak i kusur godina, maltene pola broja Dana su posvetili tome. Ali eno, i Senad je "došao tobe", sad vidi s kim je imao posla.
To je momenat kada su otvoreno zaratile dvije radakcije - ona "BH Dana" i "Slobodne Bosne".

Čak se tada i Semezdin Mehmedinović uključio optužujući Avdićevu "Slobodnu Bosnu" kako je "eho balkanske kafane". Razlog je bio, naravno, Bazdulj.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#267 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Porodice Foht »

patriot_bih wrote: 11/05/2021 22:44 Bazdulj je izjavljivao da je otišao trbuhom za kruhom u Beograd. Da je to tako to bi bilo u redu, ali on nije plaćen da bude samostalni umjetnik ili pisac u Srbiji, on je plaćen da bude antibošnjački medijski klaun - eksponat ideje "Srpskog sveta". Stalno je u emisijama sa Kusturicom i Neletom - tu mu je mjesto i posao.
Mene samo zanima od cega zivi, Beograd skup a on nema stalni posao. Pa Jergovic ima problem da zivi od pisanja a tek Muarem.
User avatar
dulekrele
Posts: 3812
Joined: 10/04/2014 18:25

#268 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by dulekrele »

_BataZiv_0809 wrote: 11/05/2021 22:45 Pa cekaj od cega on zivi tamo? Ne sigurno samo od prodaje knjiga.
Cuj od cega. Pa od gostovanja po srbijanskim televizijama gdje ljubi guzice srpskim nacionalistima, negatorima genocida i osnivacima srpskog sveta. On je za mene vise propali novinar sa svojim opskurnim kolumnama nego pisac.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#269 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

Nismo dugo čekali: :roll:
VUK BAČANOVIĆ: Muharemova krivica

Muharema Bazdulja sam upoznao za vremena svog boravka u Beogradu, iako smo, nekako, uvijek radili u istoj firmi. Nešto prije smo imali kratku žustru polemiku na stranicama Oslobođenja, lista u kojem više ne radimo ni jedan ni drugi. On to nije zamjerio, nisam ni ja. Onda smo se, u vremenu kada se meni događalo isto što se sada događa njemu, postali drugovi. Imao sam tu uredničku sreću da pristane da postane kolumnista malog portala koji je je tek počinjao sa radom – Preokreta i koji se i zahvaljujući Muharemu i njegovim tekstovima profilisao u ozbiljan regionalni magazin. Barem takav da podjednako smeta umno ograničenim i patološki zlobivim osobama u petouglu Sarajevo-Banja Luka-Mostar-Beograd-Podgorica. Muharemova veličina je bila u tome da je, uprkos režanjima raznih fanatika i bezumnika, istovremeno mogao pisati i za Politiku i za Oslobođenje i za Danas i za Iskru, a da baš svugdje kaže isto.

I što je najvažnije, da ne nastupa plošno, parohijalno, ograničeno, iz pozicije ljudi skučene erudicije i još skučenijeg uma. Barem za ljude koji znaju čitati i elementarno promišljati. I onda je Muharem za sarajevski mejnstrim, intelektualce i medije (p)ostao četnik. Razlog? Sjedio je u kafani na Zlatiboru, a ne u Višegradu kako su tendenciozni huškački mediji prenijeli, s austrijskim književnikom Peterom Handkeom i režiserom Emirom Kusturicom. Da stvar bude do kraja bizarna i zbog toga što su, kiteći harmonikaša, pjevali hit Halida Bešlića “Oh samo da mi je, hladne vode sa Romanije”. Kako se ne bi izjednačavali s manihejskim umovima histeričnih pogromaša s društvenih mreža, onda valja reći da je gnjev Sarajlija prema Handkeu i Kusturici sasvim razumljiv. Srpska politika vođena devedesetih je odgovorna za zlo počinjeno tom gradu, njegovim stanovnicima i bosanskim muslimanima generalno. I Kusturica i Handke, iako nikada nisu podržavali te zločine, a i javno ih osuđivali, ne mogu a da se ne posmatraju kao dio političkog establišmenta sa kojim su bliski.

A to je establišment koji Dan pobjede nad fašizmom skrnavi ljotićevskim recitacijama i sličnim skarednim istorijskim redukcionizmima, dok bitne rasprave u Narodnoj skupštini Republike Srpske svodi na to ko je bolje branio Radovana Karadžića ili Ratka Mladića, a empatičan i human čovjek, ma koliko bio srpski patriota, ovaj dvojac ne može okarakterisati drugačije nego kao ratne zločince, odgovorne za najstrašnije patnje nevinih ljudi. Pa ipak, znači li druženje u kafani s umjetnicima koji, u svijetu licemjerne politike, bilo da podržavaju Putina ili Bajdena, Palestinu ili Izrael, Tursku ili Jermeniju, uglavnom redukuju činjenice, podržavanje sve i jednog stava tih umjetnika? Da li privatni snimak kafanskog druženja, koji je ko zna ko i zbog čega, a vjerovatno i upravo da bi se ovakav scenario i odigrao, pustio u javnost, znači da Muharem Bazdulj podržava sve što su Handke, Kusturica ili oni s kojima su politički bliski izrekli? Svako ko prati Muharemove tekstove i one napisane na Preokretu i u drugim medijima, zna da to nije tako.

I svako čije se životno iskustvo ne svodi na histeričnu površnost blebetanja provincijalnih intelektualaca i petparačkih medija, zna da nam neki ljudi mogu biti dragi, ili čak dobro društvo, čak i onda kada mislimo da u nekim svojim promišljanjima i životnim odlukama ozbiljno griješe, pa čak i da su posrnuli, ili da, kao uostalom i većina čovječanstva, žrtvuju komad svoje savjesti za ostvarenje svojih (umjetničkih) snova. Da su tvrdoglavi, sujetni, neskloni priznavanju vlastitih grešaka, da žive u svjetovima u kojima su samo oni u pravu, samo oni bezgrešni i moralni, a ako ponekad pogriješe to je samo zato što su bili natjerani i samo su oni takvi i niko drugi. Dakle, da rade sve ono što u mejnstrim gabaritima radi sarajevski intelektualni i politički establišment.

Jer kako objasniti situaciju u kojoj je Muharem Bazdulj kriv jer je sjedio s nekim u kafani, a Bakir Izetbegović koji negatora genocida nad Jermenima, Redžepa-Tajipa Erdogana, predsjednika Turske, naziva i vlastitim predsjednikom i predsjednikom svih Bošnjaka, veliki vođa bošnjačkog naroda? Ili, zašto je Muharem Bazdulj kriv jer je s nekim sjedio u kafani, a Alija Izetbegović, čije smo polu plagirane stupidne citate s kičastih kamenih stela, prisiljeni čitati na svakom koraku glavnog grada BiH i koji je istog Erdogana proglasio zaštitnikom BiH, neupitni svetac na čijem grobu se zaklinje i pozicija i opozicija? Mogli bi otići još i dalje, pa se zapitati i oko moralne odgovornosti sarajevske uleme za prihvatanje proglašenja džihada od strane osmanske vlasti 1914., a koja je obavezivala sve muslimane da uđu rat protiv Antante, što znači i protiv Srbije, koja je zbog zločinačkog napada Austro-Ugarske izgubila gotovo četvrtinu stanovništva.

No, nema potrebe ići baš tako daleko, kada u centru glavnog grada BiH hodamo ulicom reisa Fehima Spahe, istog onog koji je tokom genocida nad Jevrejima, Srbima i Romima izjavljivao da je “za muslimane ljubav poglavnika Pavelića i vojskovođe Kvaternika najveći kapital”. Da li trebamo ostrakizovati iz društva svakoga ko je sa ljudima kojima je sve ovo splet okolnosti u kojima žive, ikada popio kafu, ili zapjevao u kafani, ili jako brzo zaboravio da turski književnik Orhan Pamuk nije mogao biti počasni građanin Sarajeva, jer je masovne zločine nad osmanskim Jermenima ipak nazvao genocidom, baš kao što je to Muharem Bazdulj u opširnom tekstu u tekstu u beogradskom Nedeljniku učinio kada je riječ o Srebrenici? Hoće li se neko u budućnosti smjeti u kafani zapiti s Emirom Hadžihafizbegovićem jer mu na za pedeseti rođendan u sarajevskom hotelu Holivud pjevala Lepa Brena, a u dert padali Zdravko Mamić i Branislav Lečić, a da su jedan i drugi poznati ne samo po nacionalističkim izjavama, već i kriminalu, optužbama za silovanje i tome slično? To što bi rado snimio film o Naseru Oriću mu u nadmoralnom Sarajevu može biti samo velika prednost. Da li sjesti u kafanu sa Hadžihafizbegovićem? Naravno. I sa Handkeom i sa Kusturicom i sa Orićem i sa Bakirom Izetbegovićem, ne samo zbog toga što bi takvo sjedenje bilo zanimljivo, već i zbog toga što je svako umišljeno čistunstvo gore od ljudskog odnosa čak i prema najodvratnijim osobama, a kamoli prema poslovično sujetnim intelektualcima i umjetnicima.

Drugi odgovori na ova pitanja su više nego jasni. Vršenje internet linča nad ljudima zbog samo toga što su, s nekim ko se batrga ili, u skladu sa konsultacijama s vlastitom savjesti, u društvenim okolnostima sveopšteg licemjerja, sjedili u kafani, nije samo licemjerni kretenluk, već monstruoznost. Šta je sljedeći korak u kreiranju društva koje funkcioniše po tim pravilima? Obaveza svakog građanina Sarajeva da na svoj smartfon instalira aplikaciju za prepoznavanje lica u svakoj kafani u koju politički korektni građanin uđe, kako ga neko slučajno ne bi snimio ili doveo u vezu s nekim ko nije na listi režimski podobnih individua? Bilo koga ko je namjerno ili nenamjerno izrekao i jednu riječ koja bi dovela u pitanje botovski moralizam te sve skučenije čaršije?

Jer ako nekome smetaju kolumne Muharema Bazdulja, šta je sljedeća smetnja? Kome će sljedećem biti poništeno sve što je uradio/napisao/rekao zbog moralizma mračne provincije? Da li će npr. već sutra i ultraduhovita grupa momaka iz grupe Helem Nejse biti kriva jer će, razmišljajući mimo skučenog mejnstrima, preći granice dozvoljenog, kao što to već i radi, ali još uvijek nisu u fokusu dežurnih glupana? Definitivno, suštinska krivica Muharema Bazdulja je ta što se uzdigao iznad sarajevske mentalne žabokrečine i što ne mrzi nikoga, pa ni Srbe, kao i to što taj narod ne svodi na par poltrona kojima skučena i licemjerna čaršija plaća da joj govore samo ono što ona voli čuti.

Ali i pred njim je sada veliko iskušenje. Jer potpuno otpisivanje Sarajeva je upravo ono što žele oni koji u njemu otpisuju ljude, a da bi mogli vladati nemuštim idiotima, poltronima i kukavicama. Nije u redu opet, bacati sve u isti koš, jer to povrjeđuje i one ljude koji su duboko svjesni situacije i iskreno se bore da zastrašujuće pokvarene stvari više ne budu takve. Najzad, ne okreće se svijet oko jedne rane ma kako ona boljela. To najbolje znamo mi Jugosloveni. A što je na teži način shvatio autor ovih redova, svjestan da će to shvatiti i Muharem Bazdulj, čije ću tekstove, nadam se, još dugo svake sedmice čitati na Preokretu. A on je i sarajevski portal.

Piše: Vuk Bačanović za Preokret


patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#270 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by patriot_bih »

Porodice Foht wrote: 12/05/2021 10:43
patriot_bih wrote: 11/05/2021 22:44 Bazdulj je izjavljivao da je otišao trbuhom za kruhom u Beograd. Da je to tako to bi bilo u redu, ali on nije plaćen da bude samostalni umjetnik ili pisac u Srbiji, on je plaćen da bude antibošnjački medijski klaun - eksponat ideje "Srpskog sveta". Stalno je u emisijama sa Kusturicom i Neletom - tu mu je mjesto i posao.
Mene samo zanima od cega zivi, Beograd skup a on nema stalni posao. Pa Jergovic ima problem da zivi od pisanja a tek Muarem.
Da živi od prodaje knjiga ne bi se toliko čulo za njega tj. znali bi za njega obožavoaci knjiga i kulturni milje.
Imaju u Srbiji režimski mediji i povezane firme. Vjerovatno je na nekom platnom spisku.

Kad postaneš bivši Bošnjak i zvijezda ideje "Srpskog sveta" onda prodaja knjiga krene bolje, a i više si tražen za kolumne u Srbiji.

Sad na tragu Neletovog "Fajronta u Sarajevu" vjerovatno će i Bazdulj da napiše nešto kao "Moja sarajevska patnja"-. :lol:
Iskoristit će medijsku pompu i srpski nacionalizam za prodaju knjiga. Ne sumnjam da bi knjiga bila hit kao i Neletova.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#271 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Porodice Foht »

patriot_bih wrote: 12/05/2021 13:30
Porodice Foht wrote: 12/05/2021 10:43
patriot_bih wrote: 11/05/2021 22:44 Bazdulj je izjavljivao da je otišao trbuhom za kruhom u Beograd. Da je to tako to bi bilo u redu, ali on nije plaćen da bude samostalni umjetnik ili pisac u Srbiji, on je plaćen da bude antibošnjački medijski klaun - eksponat ideje "Srpskog sveta". Stalno je u emisijama sa Kusturicom i Neletom - tu mu je mjesto i posao.
Mene samo zanima od cega zivi, Beograd skup a on nema stalni posao. Pa Jergovic ima problem da zivi od pisanja a tek Muarem.
Da živi od prodaje knjiga ne bi se toliko čulo za njega tj. znali bi za njega obožavoaci knjiga i kulturni milje.
Imaju u Srbiji režimski mediji i povezane firme. Vjerovatno je na nekom platnom spisku.

Kad postaneš bivši Bošnjak i zvijezda ideje "Srpskog sveta" onda prodaja knjiga krene bolje, a i više si tražen za kolumne u Srbiji.

Sad na tragu Neletovog "Fajronta u Sarajevu" vjerovatno će i Bazdulj da napiše nešto kao "Moja sarajevska patnja"-. :lol:
Iskoristit će medijsku pompu i srpski nacionalizam za prodaju knjiga. Ne sumnjam da bi knjiga bila hit kao i Neletova.
:mrgreen: :thumbup: Haman tako. Iskoristit ce to onaj slampavi sako da sta profitira od ''sarajevske hajke''.
Bayone
Posts: 68
Joined: 17/03/2014 12:21

#272 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Bayone »

Ja ne vjerujem da je Bazdulj neki ambiciozan srpski projekat, nasljednik Emira Kusturice, koga će šopati devizama i nekretninama. Više se on sam tu natura i nudi, možda je u najboljem slučaju nešto tipa daj šta daš. Oni uvijek traže facu, poput Osmana Đikića ili Meše Selimovića. A za Bazdulja je čak i opskurni Nele Karajlić faca.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#273 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by doktor78 »

Da se osvrnem na samo jednu tezu iz Vukovog teksta: nešto se ne sjećam da sam igdje čuo ili pročitao da su Handke i Kusturica osuđivali srpske zločine. Čak naprotiv, apologetski su djelovali u više navrata.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#274 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by detroit-mercy »

Bayone wrote: 12/05/2021 14:38 Ja ne vjerujem da je Bazdulj neki ambiciozan srpski projekat, nasljednik Emira Kusturice, koga će šopati devizama i nekretninama. Više se on sam tu natura i nudi, možda je u najboljem slučaju nešto tipa daj šta daš. Oni uvijek traže facu, poput Osmana Đikića ili Meše Selimovića. A za Bazdulja je čak i opskurni Nele Karajlić faca.
Naravno, Kusturica je ipak izgradio neko ime u svijetu umjetnosti. Bazdulj je samo Nurin mali :mrgreen: mrtvi prosjek malo poznatijih roditelja. Zna da bi u BiH bio vjerovatno niko i nista, vjecito u sjenci mame ili drugih puno boljih knjizevnika. Ovako, njegovom "umjetnickom egu" puno vise odgovara ova paznja beogradske carsije, vodanje sa Kusturicom (kojeg voljeli ili ne voljeli, je ipak ime u umjetnosti) i ostalim rezimskim umjetnicima, sinekure koje proizilaze iz toga i sl. Win-win situation za sve, za beogradski kosmopoitizam, za Nurinog malog :mrgreen:.
Samo me interesuje kad ce ih jedan dan Srbijanski umjetnici poslati u tri lepe materine preko Drine odakle su i dosli :mrgreen:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#275 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Porodice Foht »

“Zelim Vam samo reći da se klanjam pred dubinom Vašega bola i molim da mi oprostite, napisala je bh. književnica”
Nura Bazdulj-Hubijar u pismu Majkama Srebrenice zbog nanesene sramote sina Muarema).
Post Reply