muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#26 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Bosnian1980 »

Ali je znao i progovoriti - nije da nije :D

"Boks je kada puno bijelaca gleda dva crnca kako prebijaju jedan drugog. "

"Ako mogu napraviti penicilin od ubuđalog hljeba sigurno se može napraviti nešto i od tebe. "

"Bitka je dobijena daleko od svjedoka; iza linija, u sportskoj sali, vani na cesti, davno prije nego ja zaplešem pod tim svjetlima. "

"To je samo posao. Trava raste, ptice lete, valovi udaraju pijesak. Ja prebijam ljude."

I ostale... :D

http://izreka.com/index.php/osobe/165-m ... tati-misli
Aspekt
Posts: 1084
Joined: 28/10/2013 14:40

#27 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Aspekt »

Samo je Bog veci od Alija .Muhamed Ali je bio najbolji bokser svih vremena do danas . On je takodje broj 1 ove planete u nekom univerzalnom smislu . bio je humanista , covjek , filozof , bio je heroj , bio je prijatelj , bio simbol , legenda , car careva ,kralj iznad kralja , veci od najveceg. Poslije alija je hiljadu praznih mjesta pa onda opet dodje Ali . Ali je odnosu na druge ljude Bog . Onaj ko to ne shvata i pise gluposti kako bi Tyson ovo ono takvi ljudi uopce nemaju pojma o tome sta je zivot . Zivot Alija nije samo boks .
Aliju se klanjala bijela Amerika . Bijela Amerika se ne klanja nikome u principu . Samo Muhamedu Aliju .
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#28 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Nadzornik »

Za mene je ipak najveci Cassius Marcellus Clay, Jr. :thumbup:
Aspekt
Posts: 1084
Joined: 28/10/2013 14:40

#30 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Aspekt »

Nadzornik wrote:Za mene je ipak najveci Cassius Marcellus Clay, Jr. :thumbup:
ko je to :?
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#31 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by burek_in_space »

Aspekt wrote:
ko je to :?
Muhamed Ali, prije nego se se preobratio.
Aspekt
Posts: 1084
Joined: 28/10/2013 14:40

#32 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Aspekt »

burek_in_space wrote:
Aspekt wrote:
ko je to :?
Muhamed Ali, prije nego se se preobratio.
:( :)
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#33 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by _mufljuz_ »

http://www.klix.ba/sport/muhammad-ali-j ... /141012018


:(

Najjaci mozda ikad sportista zvijer, beskompromisan, mozda je samo Aziz Tajson mogao da mu parira - mozda rekvijem polako dogorijeva do kraja.... moze biti skola zivota ne samo sporta svakoj osobi koja se rodi da se treba boriti istinski, ali sportski da budes sampion sebi, drugima, Bogu....

ne daj se Muhammede..... :(
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#34 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Idemedosumom »

Ali nikada nije dostigao svoj potencijalni vrhunac, jer mu je nepravedno (po mom viđenju) oduzeta licenca za box, kao i titula. Prije zabrane boxa, Ali je bio neporazen, i to se nalazio u velikom usponu, iako je vec od 1966 bilo govora da ce fasovati zabranu, vlada je vrsila pritisak na guvernere, tako da je Ali mogao samo u pojedinim drzavicama unutar SAD-a boksati, pa je u tom perioda nekoliko borbi odradio u Evropi. Valjalo je boksati pod onolikim psiholoskim pritiskom, gdje svakog trenutka ocekujes presudu...

I tako je Ali 1967 godine bio suspendovan, tek sto je napunio 25 godina. Zabrana je trajala nepune 4 godine. Zamislite da nije bilo pritiska od strane vlade, da nije bilo zabrane, kakvog bismo Alija gledali tamo '69-'70? Ja mislim da bi on svoj vrhunac dostigao u 28. godini zivota, da bi oborio mnoge rekorde, ali eto, nazalost nikada necemo saznati...

Sto se tice usporedbe Ali - Tyson, ja mislim da nije tesko prognozirati ishod ovog imaginarnog meča. U mojim ocima, Ali bi imao prednost u:

1. Visina
2. duzina ruku
3. kombinatorika
4. jacu bradu (bolje je podnosio udarce)
5. rad nogu (ili ti ga kretanje u ringu)
6. psihicka stabilnost
7. inteligencija
8. iskustvo u borbama koje traju preko 10 rundi
9? Pa cak i blaga prednost u brzini udaraca

Jedinu prednost Tysona vidim u njegovoj izuzetnoj jacini udaraca koji cesto obaraju s nogu u prvim rundama. Međutim, Alija su udarali borci koji su imali u najmanju ruku jednako jake udarce, ako ne i jace (Liston, Frazier, Foreman, Shavers). Mlada varijanta Alija bi plesala oko Tysona uz konstanto cvikanje direkt lijevicom. Tyson tesko da bi uopce pogodio Alija zbog kracih ruku i slabijeg kretanja. Ali bi pobijedio ili nokautom u 8.-9. rundi ili bi sudija morao zaustaviti mec zbog posjekotina na Tysonovom licu.

Stara varijanta Alija bi koristila rope-a-dope taktiku dok se Tyson ne izmori, te bi onda navalio na umornog borca. Vjerovatna pobjeda Alija na bodove.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#35 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by tzipiripi »



Možeš se ponekad izvuć iz knockdowna al' ovaj KO niko nije uspio eskivirat. Ode najveći.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#36 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Romanista 101% »

Muhammad Ali. Najveci sportista svih vremena. Da mu Allah podari lijepi Dzennet u ove mubarek dane.



Image
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#37 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by vješalica »

dobrovoljac wrote:
charvel. wrote:
To je samo jedan umisljeni egocentrik.
Imo je srece samo sto nije bio u Tysonovoj eri. :-D
:lol:

Alaselamet
Imas srece sto nije bio
ne znam sta bi onda napisao i kakvo bi misljenje imao misu mali odvodski
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#38 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by almirony »

Za sve one sto misle da Tyson ne bi imao šansi, samo nek potraže po netu i forumima stručnim, kao i na yt, komentare i videa o tome koji je boxer (dok je bio na vrhuncu) imao najbolju odbranu u ringu. Pekabo stil koji bas i ne bi legao Aliju. Imao bi i te kako šansi.

Ali je bez sumnje najveći sportista svih vremena, karizma, ljudskost, uspjesi, vrlo teški ponovljivo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#39 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Idemedosumom »

Narocito mu nije legao Floyd Patterson, jedan od prvih koji je efektivno koristio peek-a-boo :)
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#40 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by almirony »

Budi maliciozan do kraja pa reci da je Floyd tu borbu boksao povrijedjen, a s druge strane smijesno je porediti Floydov i Tysonov peek-a-boo stil.

Ne tvrdim ni da bi Tyson dobio uopste, ali reci da ne bi imao sansi, je vise nego ponizavajuce i nekorektno.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#41 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Idemedosumom »

Ti podupireš Tysona tamo nečijim "palamuđenjem", ja Alija podupirem konkretnom borbom koja se desila, i na kraju ja maliciozan :D
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#42 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by almirony »

Koja dva borca su dobila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca su povrijedila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca imaju razoran lijevi krose? Joe i Norton. Koja dva borca imaju stil da guraju naprijed? Joe i Norton. Koji borac ima razorniji lijevi krose od njih obojice? Tyson. Koji borac je imao bolju odbranu od obojice? Tyson. Koji borac ima stil da gura naprijed i ulazi u klinc? Tyson. I kažeš ne bi imao šansi? Čestitam objektivni poznavaoce.

Velis konkretnom borbom, pa hajde ako hoćeš tu logiku, koji je jedini borac koji je boxovao i sa jednim i sa drugim? Kako su te borbe završile? Logika nidje veze, ali eto ti kažeš konkretnom borbom.
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#43 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Dr Baltazar »

almirony wrote:Koja dva borca su dobila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca su povrijedila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca imaju razoran lijevi krose? Joe i Norton. Koja dva borca imaju stil da guraju naprijed? Joe i Norton. Koji borac ima razorniji lijevi krose od njih obojice? Tyson. Koji borac je imao bolju odbranu od obojice? Tyson. Koji borac ima stil da gura naprijed i ulazi u klinc? Tyson. I kažeš ne bi imao šansi? Čestitam objektivni poznavaoce.

Velis konkretnom borbom, pa hajde ako hoćeš tu logiku, koji je jedini borac koji je boxovao i sa jednim i sa drugim? Kako su te borbe završile? Logika nidje veze, ali eto ti kažeš konkretnom borbom.
Najjači udarač u boksu koji se do sada pojavio je George Foreman. I on kao takav nije oborio najvećeg. Tyson je u više navrata isticao ko je najveći bokser svih vremena tako da ti priča nema smisla.

Porediš borbe Alia pred penziju sa Tysonovim borbama u prajmu :lol: E bravo poznavaoče :lol:
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#44 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by almirony »

Pažljivije citaj ko sta poredi.
zenit dozic
Posts: 2411
Joined: 07/09/2014 11:48

#45 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by zenit dozic »

almirony wrote:Koja dva borca su dobila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca su povrijedila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca imaju razoran lijevi krose? Joe i Norton. Koja dva borca imaju stil da guraju naprijed? Joe i Norton. Koji borac ima razorniji lijevi krose od njih obojice? Tyson. Koji borac je imao bolju odbranu od obojice? Tyson. Koji borac ima stil da gura naprijed i ulazi u klinc? Tyson. I kažeš ne bi imao šansi? Čestitam objektivni poznavaoce.

Velis konkretnom borbom, pa hajde ako hoćeš tu logiku, koji je jedini borac koji je boxovao i sa jednim i sa drugim? Kako su te borbe završile? Logika nidje veze, ali eto ti kažeš konkretnom borbom.
Nista mi nema gluplje od ovih priča ŠBKB, i ponižavanje jednog borca da bi se uzdigao drugi.
Prava je istina da su u svom primeu bili nepobjedivi, a ko bi dobio kad bi se susreli koga briga.

Normalno, po postignućima, Ali je ispred ne samo Tajsona, nego svih.
I jednom i drugom uzete su najbolje godine karijere, Aliju zbog svojih stavova i uvjerenja zbog kojih je i postao i ostao najveci, a Taysonu zbog smrti svog mentora je krenulo sve niz brdo.

I što je najvažnije jedan prema drugom su osjećali i pokazivali ogromni respekt u svakom intervjuu, a posebno se to odnosi na Taysona kome je Ali bio sportski uzor i jedne prilike je, nakon odgledanih bezbroj snimaka velikih samiona, Cusu rekao da od svih njih samo Alija ne bi mogao pobjediti.

Evo jedne zanimljive priče, nakon sto je Ali izgubio od Holmesa, i na telefon pricao sa Cusom, dada 14togodisnji Tyson placuci porucuje da će ga kad tad osvetiti. http://www.thesportbible.com/articles/t ... hammad-ali
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#46 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by almirony »

Apsolutno se slažem. SBBKBB je sva ova priča i na kraju krajeva niko ne može tvrditi sta bi se tačno desilo. Medjutim porediti Foremana i Tysona je totalno van pameti i to iznositi kao argument. Skills, brzina, kombinacije, totalno dva različita stila. Foreman je vjerovatno imao jači udarac, ali nikad nije imao brzinu i snagu u kratkim udarcima, niti je imao kombinacije, gdje je Tyson dominirao. Mike je bio puno puno izgrađeni boxer od Foremana.
zenit dozic
Posts: 2411
Joined: 07/09/2014 11:48

#47 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by zenit dozic »

almirony wrote:Apsolutno se slažem. SBBKBB je sva ova priča i na kraju krajeva niko ne može tvrditi sta bi se tačno desilo. Medjutim porediti Foremana i Tysona je totalno van pameti i to iznositi kao argument. Skills, brzina, kombinacije, totalno dva različita stila. Foreman je vjerovatno imao jači udarac, ali nikad nije imao brzinu i snagu u kratkim udarcima, niti je imao kombinacije, gdje je Tyson dominirao. Mike je bio puno puno izgrađeni boxer od Foremana.
Ma sve su to veliki šampioni i u borbama bi vjerovatno nijanse odlučivale.
I Foreman mi je fascinantan, zamisli da se nije oprostio(pauziro 20 god) mlad kakva bi to tek karijera bila, a i ovako je jedan od najboljih svih vremena, a da nije bilo tog poraza od Alija, bio bi najveci sigurno, ali opet ŠBKB.
Uglavnom veliki šampioni koji su ostavili neizbrisiv trag i uživanje je gledati njihove dokumentarce i citati o njima. :thumbup:
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#48 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by almirony »

Tačno tako, nijanse, loš dan, trenutak itd. Šteta što je ovaj sport u zadnje vrijeme u padu, barem u HW kategoriji. Nema više velikih imena i šampiona, zadnji je bio Lennox.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#49 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by bosan »

Ustajao sam ja u rane jutarnje sate gledati Alija ali sam ustajao i zbog Parlova i Benesa. Bio Ali u ringu najveci ili ne i nije toliko bitno , njegova velicina je bila jos veca van ringa . Mislim da nikad niti jedan bokser nece biti voljen i postovan kao sto je Ali . Nekako mi je i glupo porediti kasnije svjetske prvake sa Alijem , meni je vise zlo od ova dva balvana zvana Klicko a Tysonu je vise odgovarao onaj kavez nego ring .
Tesko da ce neko tako skoro dostici tu velicinu. Bas sam tuzan zbog njegovog odlaska.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#50 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Idemedosumom »

almirony wrote:Koja dva borca su dobila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca su povrijedila Alija? Joe i Norton. Koja dva borca imaju razoran lijevi krose? Joe i Norton. Koja dva borca imaju stil da guraju naprijed? Joe i Norton. Koji borac ima razorniji lijevi krose od njih obojice? Tyson. Koji borac je imao bolju odbranu od obojice? Tyson. Koji borac ima stil da gura naprijed i ulazi u klinc? Tyson. I kažeš ne bi imao šansi? Čestitam objektivni poznavaoce.

Velis konkretnom borbom, pa hajde ako hoćeš tu logiku, koji je jedini borac koji je boxovao i sa jednim i sa drugim? Kako su te borbe završile? Logika nidje veze, ali eto ti kažeš konkretnom borbom.
Znači protiv Ali-a navodiš njegove poraze nakon 4-godišnje pauze, kao i borbu protiv Holmes-a jel? :lol: , a u korist Tysona navodiš njegove mečeve dok je bio najbliži teoretskom "prime-u"? De mi reci kakav je Tyson bio nakon duge pauze? Da ne kažem kako je Tyson i u svom najvećem usponu fasovao poraz od Douglas-a.

Statistika kaže da je Tyson svoje mečeve uglavnom rješavao prije kraja 4. runde, ali isto da su mu borci koji mogu izdržati dalje od 6. runde velike probleme zadavali. Tyson je borac kojeg je frustracija brzo obuzimala kada borba ne ide u željenom smijeru, dakle slabe je psihe, nema strpljenja. Ako postoji ijedan borac koji takve slabosti zna eksploatisati, onda je to Ali :wink:
Post Reply