muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#1 muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by darkpitar »

Statistike:
Ukupno mečeva -61
Pobjeda -56
Pobjede nokautom -37
Porazi-5
Neriješeno-0


Svijet je ostao šokiran kad je jedan nepoznati bokser nokautirao legendarnog Sonnyja Listona. Muhammad Ali imao je tada tek 22 godine, a u narednih 21 godinu, koliko mu je trajala karijera, tri puta je bio svjetski prvak u superteškoj kategoriji, pobijedivši baš svakog iole poznatijeg teškaša. Od Joe Fraziera preko Ken Nortona do Georga Foremana kojeg je nokautirao 1974. godine u meču zvanom Rumble in the Jungle koji je bio jedan od najvećih mečeva u istoriji boksa. Cassius Marcellus Clay promijenio u Muhammad Ali zbog religijskih razloga, bio je najglasniji protivnik rata u Vijetnamu (zbog čega je bio i zatvaran), a boksom se počeo baviti samo zbog osvete. Naime, kad je imao 12 godina, neki lokalni dripac ukrao mu je bicikl...Ali je boksao ukupno 61 meč (bio je i olimpijski pobjednik 1960), od kojih je pobijedio u 56 (37 KO) i izgubio samo četiri. Posljednji meč boksao je protiv Trevora Berbicka 1981. godine i izgubio u deset rundi..
User avatar
dobrovoljac
Posts: 143
Joined: 09/03/2009 19:40
Location: stari grad

#2 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by dobrovoljac »

Najveći svih vremena

Image
User avatar
dube
Posts: 134
Joined: 23/02/2007 22:56
Location: Sarajevo

#3 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by dube »

Toplo preporucujem knjigu Ja najveci Muhamed Ali autobiografija, izdavač Znanje, Zagreb 1976
Image
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#4 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by darkpitar »

dobrovoljac wrote:Najveći svih vremena

Image
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
KemooSA
Posts: 459
Joined: 01/05/2008 16:26

#5 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by KemooSA »

Par najpoznatijih citata Mohameda Alija:

I hated every minute of training, but I said, "Don't quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.
Boxing is a lot of white men watching two black men beat each other up.
Frazier is so ugly that he should donate his face to the US Bureau of Wild Life.
I know where I'm going and I know the truth, and I don't have to be what you want me to be. I'm free to be what I want.
We have one life; it soon will be past; what we do for God is all that will last.
I'm not the greatest; I'm the double greatest. Not only do I knock 'em out, I pick the round.
It's the repetition of affirmations that leads to belief. And once that belief becomes a deep conviction, things begin to happen.
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#6 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by charvel. »

KemooSA wrote:Par najpoznatijih citata Mohameda Alija:

I hated every minute of training, but I said, "Don't quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.
Boxing is a lot of white men watching two black men beat each other up.
Frazier is so ugly that he should donate his face to the US Bureau of Wild Life.
I know where I'm going and I know the truth, and I don't have to be what you want me to be. I'm free to be what I want.
We have one life; it soon will be past; what we do for God is all that will last.
I'm not the greatest; I'm the double greatest. Not only do I knock 'em out, I pick the round.
It's the repetition of affirmations that leads to belief. And once that belief becomes a deep conviction, things begin to happen.
To je samo jedan umisljeni egocentrik.
Imo je srece samo sto nije bio u Tysonovoj eri. :-D
User avatar
dobrovoljac
Posts: 143
Joined: 09/03/2009 19:40
Location: stari grad

#7 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by dobrovoljac »

charvel. wrote:
To je samo jedan umisljeni egocentrik.
Imo je srece samo sto nije bio u Tysonovoj eri. :-D
:lol:

Alaselamet
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#8 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by darkpitar »

Počeci karijere .

Ali je od samih početaka karijere pokazivao izniman talent za boks. Već od ranih dana je prakticirao netipičan način borbe, sa spuštenim gardom i brzim kretanjem po ringu. Ta je taktika često opisivana kao 'letim oko protivnika kao leptir, a bodem kao osa'. U amaterskom boksu je karijeru završio osvajanjem zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Rimu 1960 u lako-teškoj kategoriji. Prvu borbu za naslov prvaka u profesionalnom boksu je imao već 1962. kada je u kontroverznom meču pobijedio Sonny Listona, koji je u sedmoj rundi odbio izaći u ring tvrdeći da ima ozljedu ramena. I uzvratni meč je bio prepun kontroverzi, jer je Liston pao nakon udarca u prvoj rundi za kojeg mnogi danas tvrde da nije bio tako opasan, te da je Liston namjerno pao. Te optužbe nikad nisu bile dokazane.Također je 1962. porazio legenardnog Archie Moorea.

Promjena imena i Vijetnamski rat.

Neposredno nakon osvajanja titule Ali je skrenuo pažnju na sebe i javnim prihvaćanjem Islama, Cassius X, po ugledu na drugog poznatog člana te sekte Malcolm X-a. Sekta je bila simbol borbe crnačkog stanovništva SAD-a protiv ropstva i ugnjetavanja. Vođa sekte uskoro daje Cassiusu njegovo 'pravo rođeno ime' Muhammad Ali.

U to vrijeme Ali ulazi i u sukobe se vladom SAD-a, odbijajući regrutaciju za vrijeme Vijetnamskog rata za što je bio osuđen. Istovremeno mu i boksačke federacije brane nastupe i oduzimaju osvojenu titulu koju je do tada uspješno branio više puta. Prekid službene karijere je trajao oko 3 godine. Danas mnogi žale zbog tog prekida u karijeri, jer je ostalo pitanje kakav bi još napredak ostvario Ali u boksačkom smislu da nije bilo tog prisilnog odmora.

Nastavak karijere.

1970. godine Ali je konačno ponovno dobio licencu za nastupe, a 1971. je ukinuta presuda na Vrhovnom sudu kojom je bio osuđen zbog odbijanja vojne službe. Nije se dugo čekalo do ponovnog napada na titulu, i to u borbi protiv Joe Fraziera, često opisivanoj kao 'borba stoljeća'. Ali je tu doživio jedan od rijetkih poraza, ali se Frazieru revanširao u meču 1974. godine. Ta mu je borba donijela mogućnost novog napada na titulu protiv George Foremana koja se održala 1974. godine u Zairu, a postala je poznata kao 'The Rumble in the Jungle' (grmljavina u džungli). Ali je pobijedio te osvojio titulu po drugi put, a kasnije je uspješno branio protiv Fraziera i drugih boksača, ponekad dominantno ali ponekad i uz pomoć jakog ugleda među sucima. Treći put je titulu Ali osvojio protiv Leon Spinksa 1979. godine, od boksača od kojeg ju je i izgubio godinu dana ranije, te se nakon toga povukao neporažen. Pokušao je Ali ostvariti i četvrti povratak, ali je taj pokušaj završio neslavnim porazom od Larry Holmesa.

Godine nakon boksa.

Kroz sve svoje godine boksačke karijere Ali se osim neporecivim iznimnim boksačkim talentom isticao i brojnim kontroverznim izjava i ponašanjem. Prelaz na Islam, vješto korištenje medijske pozornosti, specifičan način verbalnog i neverbalnog provociranja protivnika prije, za vrijeme i nakon borbe čine Alija svakako najprepoznatljivijom ikonom boksa. Smatra se da je Ali prva i najveća medijska sportska zvijezda 20. stoljeća.

Što se samog boksa tiče, iako je njegova vještina i snaga bila neupitna, poneku mrlju na karijeru bacile su sumnjive borbe s Listonom, te nekoliko sumnjivih sudačkih odluka u režiji moćnog promotora Don Kinga. Ipak, ne mali broj stručnjaka će se složiti da je Ali možda i najbolji boksač svih vremena, što je on sam za sebe često neskromno isticao u svakoj prilici.

Nažalost, Ali je vrlo brzo nakon prestanka karijere obolio od Parkinsonove bolesti, koja je zadnjih godina uvelike oštetila njegov živčani sustav. Nije poznato koliko je dugogodišnje bavljenje boksom i veliki broj primljenih udaraca pomogao razvoju bolesti.

Usprkos svemu, Ali kao sportaš i osoba i danas uživa veliki ugled u sportskim i društvenim krugovima SAD-a.

Statistika nastupa

Ali je u karijeri imao ukupno 61 profesionalni meč. Od toga je pobijedio u 56 nastupa, uz 37 pobjeda nokautom. Nije imao niti jednu neriješenu borbu, te je zabilježio 5 poraza.

Zanimljivosti

Alijeva borba s relativno anonimnim boksačem Chuck Wepnerom, u kojoj je pobijedio u 15-toj rundi tehničkim nokautom, inspirirala je Sylvester Stallonea prilikom pisanja scenarija za film "Rocky", koji je kasnije bio nagrađen nagradom Oscar. Ironija je da je upravo Alijev protivnik a ne sam Ali bio inspiracija kao tema za glavnog junaka filma, Rocky Balbou, koji kao nepoznati boksač dobija priliku boksati s prvakom i pri tome izdržava svih 15 rundi usprkos svim očekivanjima o lakoj pobjedi favoriziranog prvaka.
Last edited by darkpitar on 19/03/2009 21:32, edited 1 time in total.
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#9 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by darkpitar »

dobrovoljac wrote:
charvel. wrote:
To je samo jedan umisljeni egocentrik.
Imo je srece samo sto nije bio u Tysonovoj eri. :-D
:lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
i ja kazem...
Alaselamet
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :run:
User avatar
Djidjimilovich
Posts: 200
Joined: 07/06/2008 23:29

#10 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Djidjimilovich »

charvel. wrote:
KemooSA wrote:Par najpoznatijih citata Mohameda Alija:

I hated every minute of training, but I said, "Don't quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.
Boxing is a lot of white men watching two black men beat each other up.
Frazier is so ugly that he should donate his face to the US Bureau of Wild Life.
I know where I'm going and I know the truth, and I don't have to be what you want me to be. I'm free to be what I want.
We have one life; it soon will be past; what we do for God is all that will last.
I'm not the greatest; I'm the double greatest. Not only do I knock 'em out, I pick the round.
It's the repetition of affirmations that leads to belief. And once that belief becomes a deep conviction, things begin to happen.
To je samo jedan umisljeni egocentrik.
Imo je srece samo sto nije bio u Tysonovoj eri. :-D

egocentrik strasni ??? NARAVNO !!!
ali covjek je imao pravo biti egocentrik ... stvarno je bio najbolji... x ljudi mi je pricalo kako su se budili u 4 ujutro da ga gledaju kako mlati raju ...
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#11 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by charvel. »

Djidjimilovich wrote: ... x ljudi mi je pricalo kako su se budili u 4 ujutro da ga gledaju kako mlati raju ...
...Dok se tako nesto nikako nije desavalo s Tysonom. :D
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#12 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by van Basten »

njegovu veličinu sam definitivno shvatio kada mi je nana (inače totalno operisana od bilo kakvog sporta, a boksa pogotovo) priznala da se tih 60ih i 70ih ustajala u 3-4 ujutro da gleda njegove mečeve. :-) Nema dalje
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#13 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by charvel. »

van Basten wrote:njegovu veličinu sam definitivno shvatio kada mi je nana (inače totalno operisana od bilo kakvog sporta, a boksa pogotovo) priznala da se tih 60ih i 70ih ustajala u 3-4 ujutro da gleda njegove mečeve. :-) Nema dalje
60-tih su ustajali zbog Alija, 90-tih zbog Tysona. Stvarno, ne vidim tu nikakav argument za neciju velicinu, vec samo za vrijeme odrzavanja meca. :-D
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#14 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by darkpitar »

charvel. wrote:
van Basten wrote:njegovu veličinu sam definitivno shvatio kada mi je nana (inače totalno operisana od bilo kakvog sporta, a boksa pogotovo) priznala da se tih 60ih i 70ih ustajala u 3-4 ujutro da gleda njegove mečeve. :-) Nema dalje
60-tih su ustajali zbog Alija, 90-tih zbog Tysona. Stvarno, ne vidim tu nikakav argument za neciju velicinu, vec samo za vrijeme odrzavanja meca. :-D
pa brate iskreno da ti kazem onda nesto nije u dure s tobom!!!
pa pogledaj malo na youtube alija kako boxa i kako se krece ili samo pogledaj mec Rumble in the Jungle pa ako tu ne nadzes kakav argumen.
e onda idi pa se malo pregledaj...
User avatar
insider
Posts: 69
Joined: 06/02/2009 15:27
Location: u medjuvremenu

#15 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by insider »

Charvel: [/quote]60-tih su ustajali zbog Alija, 90-tih zbog Tysona. Stvarno, ne vidim tu nikakav argument za neciju velicinu, vec samo za vrijeme odrzavanja meca. :-D[/quote]


WTF?! :-)

E, svaka ti dala!
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#16 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by van Basten »

charvel. wrote:
van Basten wrote:njegovu veličinu sam definitivno shvatio kada mi je nana (inače totalno operisana od bilo kakvog sporta, a boksa pogotovo) priznala da se tih 60ih i 70ih ustajala u 3-4 ujutro da gleda njegove mečeve. :-) Nema dalje
60-tih su ustajali zbog Alija, 90-tih zbog Tysona. Stvarno, ne vidim tu nikakav argument za neciju velicinu, vec samo za vrijeme odrzavanja meca. :-D
ne, moja nana 90ih nije ustajala zbog Tysona. Ustvari, ona je tada već bila u godinama kada ju je svakako insomnia pratila redovno, ali bez obzira na to, nije ni "usput" palila tv da pogleda Tysona.
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#17 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by charvel. »

darkpitar wrote:
charvel. wrote:
van Basten wrote:njegovu veličinu sam definitivno shvatio kada mi je nana (inače totalno operisana od bilo kakvog sporta, a boksa pogotovo) priznala da se tih 60ih i 70ih ustajala u 3-4 ujutro da gleda njegove mečeve. :-) Nema dalje
60-tih su ustajali zbog Alija, 90-tih zbog Tysona. Stvarno, ne vidim tu nikakav argument za neciju velicinu, vec samo za vrijeme odrzavanja meca. :-D
pa brate iskreno da ti kazem onda nesto nije u dure s tobom!!!
pa pogledaj malo na youtube alija kako boxa i kako se krece ili samo pogledaj mec Rumble in the Jungle pa ako tu ne nadzes kakav argumen.
e onda idi pa se malo pregledaj...
Rumble in the Jungle

Interesantna taktika. Citavo vrijeme sjedi na konopcima, pokriva se, ponekad uputi 1-2 udarca, opstruise protivnika kad pocne pogadjat vjesanjem o njega i grljenjem, sve u cilju umaranja naivnog protivnika. I tako x rundi, da bi na kraju iscrpljenog protivnika, koji bi ionako sam pao od umora, sa 2-3 udarca oborio na zemlju. Previse pasivnosti. Ne znam da li bi to sudije tolerisali u danasnjem boxu. Sta bi bilo da je i Foreman tako lego na konopce na drugoj strani? Samo bi se gledali. :lol:

Ne kazem da nije bio inteligentan borac i takticar, ali ovako nesto ne bi proslo sa Tysonom. Tip bi ga slozio ko metar drva. Nema sanse da se onako neko metilja sa gardom protiv Tysona, oborio bi ga kroz gard.

Bilo bi dobro pogledat kompjutersku simulaciju njih dvojice ko u Rokiju.:)
User avatar
Djidjimilovich
Posts: 200
Joined: 07/06/2008 23:29

#18 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Djidjimilovich »

pa dobro valja izdrzat da te neko mlati sat vremena i poslije toga imat snage da hodas a kamo li da nekog ko je vec umoran dokrajcis... nesto kontam mozda ali i nije bio toliko velik borac koliko je bio ikona te generacije... lik odbio ici u vijetnam, bio ponosan sto je crnac... jos presao na islam... valja to svima u lice servirati jos posebno u americi birvaktile... u neku ruku je bio borac za gradjanska prava rame uz rame sa malcolm x-om i martinom lutherom... e sad nemojte me pogresno shvatiti navijao sam vazda za tysona, vjerujem da bi ga namucio al da ga otrese ne vjerujem... da je mogao otresao bi lennox-a ...
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#19 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Nosferatu »

Djidjimilovich wrote:pa dobro valja izdrzat da te neko mlati sat vremena i poslije toga imat snage da hodas a kamo li da nekog ko je vec umoran dokrajcis... nesto kontam mozda ali i nije bio toliko velik borac koliko je bio ikona te generacije... lik odbio ici u vijetnam, bio ponosan sto je crnac... jos presao na islam... valja to svima u lice servirati jos posebno u americi birvaktile... u neku ruku je bio borac za gradjanska prava rame uz rame sa malcolm x-om i martinom lutherom... e sad nemojte me pogresno shvatiti navijao sam vazda za tysona, vjerujem da bi ga namucio al da ga otrese ne vjerujem... da je mogao otresao bi lennox-a ...
Svaka ti je zlatna.

Ma Tysone je jedan idiot. Gledao sam neki auto-biografski film o njemu. O tome kako ga neki bjelac, trener, primi u svoju kucu, i kako je odatle krenuo. Kasnije ga je preuzelo djubre ono cickavo, Don King. Pocelo mu prodavati price o tome kako ne valja da bjelac mu bude coach, kako ga sputavaju, pare mu uzimaju i slicno. Tyson kao Tyson, uzme pa dozvoli crnjama da mu postanu menadzeri. I od tad - je tukao za onoliko koliko ih je bilo u njegovom enturazu, trebalo je sve te neradnik i nikojevice nahraniti. Kasnije se je pokajao, kad mu je trener umro, ali je bilo kasno. U to su mu nasli i slabu tacku. Njegovu cunu. Prihelbetili mu neku pufnicu koja je prvom prilikom rekla da je Tyson tuce, a sve pod pokroviteljstvom sad kad sam se udala, da idiotu uzmem pola svega sto ima. Na kraju gristi uho Holifieldu i tetovirati se preko oka, pa na kraju preci na Islam.

Evo HBO film Tyson ko hoce da pogleda, u 10 nastavaka. Ako nista pogledaj uvod u kojem govori da mu je Muhamed Ali bio najveca inspiracija, i da je htjeo da ga ljudi gledaju kao Alija.
http://www.youtube.com/watch?v=knaeeIVIhjU

Muhamed Ali je mnogo dublji i komplikovaniji lik. Dio price o njemu koja mi se ne svidja je kad je otisao u Afriku, u Zairu odrzati mec, ja mislim da je diktator Zaira uzeo i dogovorio se opet s cickavim - da ce platiti im ogromnu svotu novca - prihvatio covjek da milione dollara iskesira za jedan mec, a narod ne samo da je gladan nego pod vojnom huntom, a toliko je paranoidan bio da nije smjeo otici na stadion jer se plasio da ce ga ubiti jer je na tom stadionu drzao svoje zatvorenike, i cak tokom meca, sto je stvarno - presjedan, tokom meca u podrumu stadiona bili su smjesteni "politicki zatvorenici" tj. ljudi koji bi ista rekli protiv rezima, prije i poslje toga su te iste ubijali na stadionu gdje je mec se odrzao. Ali to je onaj dio Afrikanizma koji Ali nije vidjeo. Ili ako je video, nije smjeo nista ni da kaze. Takodje cijeli taj kic, i kako su covjeka koji je takodje stand up boxer i veliki borac, Formana satanizirali. George Forman je veliki boxer bio. Nije bio toliko egzotican kao Muhamed Ali, al' je bio veliki boxer, mozda cak i veci od Alija, ali kako u zivotu tako i u boxu, ne znaci sve samo ta sposobnost, Forman je bio lik koji je taj mec izgubio zbog strategije, a Ali jednostavno, da ga je izgubio, bio bi djon svake sprdnje koja bi poslje toga sljedila. Umjesto toga od siline udaraca covjek je zavrsio preuranjeno kao Parkinsonov pacijent. Film When we were kings je dokumentarni film koji govori o mecu u Zairu. Onaj s Will Smithom mi je bezveze skroz film, nisam mogao da se uzivim, nije to to.

Uglavnom, Muhamed Ali je imao srecu da zivi u periodu u kojem je zivjeo. Medjutim, da je Muhamed Ali rodjen u Jugoslaviji, nikad ne bi dosegnuo visine koje jeste. Muhamed Ali je bio prvi servant Americkog sportskog imperijalizma, uz koji su dosli mnoge druge vrste imperijalizacije kao npr. medijska koja je bezbolnija od vojne ali takodje zna biti vrlu influenta u drustvu. Da je bilo gdje drugo zivjeo - nikada a ni tada nebi postao ono sto jeste. Generalno, svako je imao razlog zbog kojeg bi voljeo Ali, ili je sto je crn, ili je sto je muslimani, ili sto je bio anti-establishment ili anti-war, ili za Africko jedinstvo, jednostavno covjek je bio show biznismen, boxer i politicar, sve u jednom. Ono sto mene iznenaduje je da se mogao i odlucio povuci, jerbo to je bilo lik koji je voljeo medijsku eksponiranost, ali vjerujem da je i to dio njegovog licnog sazrijevanja kao i shvatanja da vrlo lako se moze ako ne naci na listi za odstrijel mada mi se cini da i onog momenta kad je Ali prestao praviti velike pare, da je prestao govoriti i velike rijeci. Od tad do danas, to je neki drugi covjek, povucen i nezainteresiran opcenito osim za sebe.

Muhamed Ali - Throught the eyes of the world
Image
http://rapidshare.com/files/110577968/m ... part01.rar
http://rapidshare.com/files/110581800/m ... part02.rar
http://rapidshare.com/files/110585260/m ... part03.rar
http://rapidshare.com/files/110588924/m ... part04.rar
http://rapidshare.com/files/110592304/m ... part05.rar
http://rapidshare.com/files/110596668/m ... part06.rar
http://rapidshare.com/files/110600415/m ... part07.rar
http://rapidshare.com/files/110604025/m ... part08.rar
http://rapidshare.com/files/110607131/m ... part09.rar

Ali - The Greatest
Image
Download:
http://rapidshare.com/files/96186429/BB ... part01.rar
http://rapidshare.com/files/96186234/BB ... part02.rar
http://rapidshare.com/files/96186418/BB ... part03.rar
http://rapidshare.com/files/96186295/BB ... part04.rar
http://rapidshare.com/files/96186268/BB ... part05.rar
http://rapidshare.com/files/96186319/BB ... part06.rar
http://rapidshare.com/files/96186282/BB ... part07.rar
http://rapidshare.com/files/96186431/BB ... part08.rar
http://rapidshare.com/files/96186275/BB ... part09.rar
http://rapidshare.com/files/96186342/BB ... part10.rar
http://rapidshare.com/files/96186386/BB ... part11.rar
http://rapidshare.com/files/96186232/BB ... part12.rar
http://rapidshare.com/files/96186263/BB ... part13.rar
http://rapidshare.com/files/96186259/BB ... part14.rar
http://rapidshare.com/files/96186270/BB ... part15.rar
http://rapidshare.com/files/96186235/BB ... part16.rar

When we were kings
Image
http://rapidshare.com/files/150143561/W ... .part1.rar
http://rapidshare.com/files/150152373/W ... .part2.rar
http://rapidshare.com/files/150170739/W ... .part3.rar
http://rapidshare.com/files/150250096/W ... .part4.rar
http://rapidshare.com/files/150276320/W ... .part5.rar
http://rapidshare.com/files/150296856/W ... .part6.rar
http://rapidshare.com/files/150325410/W ... .part7.rar
http://rapidshare.com/files/150340352/W ... .part8.rar
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#20 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Vozdra raja :-) »

Muhamed Ali i Mike Tyson su najveci bokseri svih vremena. Tesko da ce se ikada pojaviti neko ko ce imati bolju i jacu pesnicu od ove dvojice!

Muhamed Ali je bio veci od boksa. Pored toga sto je bio odlican bokser i svjetski sampion u super teskoj kategoriji, odbio je ici u nemoralni vijetnamski rat, ponosio se svojim porijeklom, usprotivio se tadasnjem nepravednom drustvenom poretku, ...bio je ljudina, i ostao ikona jednog doba!

Mike Aziz Tyson nije imao tako dobre ljudske osobine(silovanje, droga, nasilnost...), ali brate dragi znao je boksati. Bio je vrlo jak, dobar i vjest bokser, svjetski sampion u super teskoj kategoriji, bokser koji je protivnike obarao u prvim sekundama meca, nije imao tehniku ali je imao srce i upornost, ...bio je Celicni Majk!

Dvojica ljudi zbog kojih je vrijedilo ostati budan sve do zore!!
ImageImage


P.S. Sta mislite ko bi pobijedio da su se ova dvojica divova nasli u ringu u svojim najboljim godinama?
Ja mislim da bi Ali dobio dobre batine ali bi na kraju pobijedio Tajsona zahvaljujuci boljoj tehnici i brzem kretanju. Ali razlika bi bila minimalna!
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#21 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by charvel. »

Meni se cini da vecina ovih sto favorizuju Alija to rade zbog nekih njegovih moralnih vrijednosti, ljudskih velicina i showmanshipa (ovo mozda i ponajvise). Tyson jest bio mrcina, krkan, drtina, ulicar (sto je i on sam naglasavo) i sta sve ne, ali de poredite fajtera sa fajterom, pesnicu sa pesnicom, a ne covjeka sa covjekom. Ovdje se broje samo njihove kvalitete iz ringa, ne van njega.
Vozdra raja wrote: P.S. Sta mislite ko bi pobijedio da su se ova dvojica divova nasli u ringu u svojim najboljim godinama?
Ja mislim da bi Ali dobio dobre batine ali bi na kraju pobijedio Tajsona zahvaljujuci boljoj tehnici i brzem kretanju. Ali razlika bi bila minimalna!
Ako, ali stvarno mislim, ako bi Ali predevero prve 2-3 runde, onda bi 95% i pobijedio. Ali samo ako.
User avatar
Djidjimilovich
Posts: 200
Joined: 07/06/2008 23:29

#22 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by Djidjimilovich »

johohoooooooj Nosferatu gdje nadje ove linkove jbt.... hahahah odlicno okano !!!
ovo cu sve poskidati 01.04 Bihnet me zakla ponovo sam blizu limita :)

a sto se tice ostatka ovoga sto si napisao fakat nemam sta dodati :) sve si rekao ko sto jeste :)
melac
Posts: 1575
Joined: 25/08/2008 19:33

#23 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by melac »

Ja sam gledao na youtubu Tysona, i fakat mu nije bilo ravnog, Ali je mala maca za njega bio, naravno zbog njegovoga ludog ponašanja nije dugo trajao, ali onoliko koliko je trajo, buraz dero ih je...
čitao sam mnoge članke i od jednog i od drugog, i moram konstatovati da su bili obojica iznimno inteligentni, i kakve konstrukcije rečenica su koristili, danas uglavnom sportaši nemogu dvi sastavit, ali oni su baš imali neki filozofski duh u sebi, a i Mate Parlov je rekao da je svjetski šampion u boksu prije filozof već fajter.
I još da stavim Rocky-a Marciana koji je jedini bokser u teškoj kategoriji koji nije poražen, imao je omjer 49-0-0 tj, niti jednog poraza, a od kojih je imao 43 pobjede nokautom, i još je šest puta branio naslov svjetskoga prvaka.
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#24 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by ja.neron »

melac wrote:Ja sam gledao na youtubu Tysona, i fakat mu nije bilo ravnog, Ali je mala maca za njega bio, naravno zbog njegovoga ludog ponašanja nije dugo trajao, ali onoliko koliko je trajo, buraz dero ih je...
čitao sam mnoge članke i od jednog i od drugog, i moram konstatovati da su bili obojica iznimno inteligentni, i kakve konstrukcije rečenica su koristili, danas uglavnom sportaši nemogu dvi sastavit, ali oni su baš imali neki filozofski duh u sebi, a i Mate Parlov je rekao da je svjetski šampion u boksu prije filozof već fajter.
I još da stavim Rocky-a Marciana koji je jedini bokser u teškoj kategoriji koji nije poražen, imao je omjer 49-0-0 tj, niti jednog poraza, a od kojih je imao 43 pobjede nokautom, i još je šest puta branio naslov svjetskoga prvaka.
jeste kad su bili mafijaši oko ringa :x :x :x :x
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#25 Re: muhammad ali najveci i najaci boxer svih vremena!!

Post by The Realist »

charvel. wrote:
Rumble in the Jungle

Interesantna taktika. Citavo vrijeme sjedi na konopcima, pokriva se, ponekad uputi 1-2 udarca, opstruise protivnika kad pocne pogadjat vjesanjem o njega i grljenjem, sve u cilju umaranja naivnog protivnika. I tako x rundi, da bi na kraju iscrpljenog protivnika, koji bi ionako sam pao od umora, sa 2-3 udarca oborio na zemlju. Previse pasivnosti. Ne znam da li bi to sudije tolerisali u danasnjem boxu. Sta bi bilo da je i Foreman tako lego na konopce na drugoj strani? Samo bi se gledali. :lol:

Ne kazem da nije bio inteligentan borac i takticar, ali ovako nesto ne bi proslo sa Tysonom. Tip bi ga slozio ko metar drva. Nema sanse da se onako neko metilja sa gardom protiv Tysona, oborio bi ga kroz gard.

Bilo bi dobro pogledat kompjutersku simulaciju njih dvojice ko u Rokiju.:)

Ovo nije tačno. Taktika se zasnivala na odmaranju i KONTRIRANJU. Nekoliko rundi zaredom je Ali dominirao zadnji minut, ili zadnjih pola minuta i to na taj način da je slao nekoliko fenomenalnih udaraca, čistih udaraca u glavu, te se tako približivao nokautu. Zadao je on jako mnogo čistih udaraca u glavu, te je tako i pobijedio.

Ali, ako već neko hoće da pogleda ljepotu boksa, meč u kojem se vidi tehnika, snaga, izdržljivost, neka pogleda Ali vs Fraizer 3. Ovaj meč sa Foremanom je više legendaran, jer niko nije očekivao pobjedu Ali-a, ali baš niko, no prava borba se vidjela u meču koji sam naveo.
Post Reply