Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#26 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Boemica »

Pryda wrote:
Sabah se klanja uvijek malo prije izlaska sunca, iako se moze klanjati od momenta svitanja, tako da je bas rijetko u pola 5 ujutro. Drugo ezan za jutarnji namaz je tisi od dnevnog. Meni je dzamija 100 metara od zgrade, soba okrenuta prema njoj i spavam sa otvorenim prozorom, ne pamtim da me ikad u zivotu probudio u smislu da mi razbije san.. Ponekad cujem kroz san i bude mi bas lijepo znam da mogu jos malo spavat ;-)

Jos si spomenuo ispod da nema nikog u dzamiji ujutro. Hodzin posao je da predvodi svih 5 dnevnih namaza tako da je minimalno on tamo, a bude uvijek i neko od ljudi.
Ja uvijek spavam sa širom otvorenim prozorom i još me nikad nije ezan probudio, a u bližoj okolini imam 4 džamije (što mislim lično da je, da prostite, čisto preseravanje). Možda ljudima koji su bliže džamijama smeta, ja ipak nisam toliko blizu.

Ali i šta bi falilo da se za sabah namaz navije alarm, pa ko hoće da dođe, neka dođe.
User avatar
medvjed23
Posts: 26694
Joined: 16/07/2010 13:49

#27 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by medvjed23 »

tačno je da je vjerovatnoća da se čovjek (ne bilo koji čovjek, već taj i taj čovjek sa takvim i takvim očima, takvom i takvom kosom i dr.) rodi jako mala.. potrebno je da se njegovi roditelji upoznaju i zbliže u pravo vrijeme, na pravi način.. potrebno je da se roditelji njegovih roditelja spare u pravo vrijeme, na pravi način.. i tako sve do adama.. međutim, podijeljena su mišljenja o pitanju: kad se čovjek, uprkos jako maloj vjerovatnoći, rodi, da li je to velika sreća ili velika nesreća? ja sam sklon odgovor vidjeti u potonjem..
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#28 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by HadiRa »

Kad bi ljudi znali, da dok je i posljednjeg ezana, neće biti Sudnjeg dana, bili bi zahvalni da ćuju ezan, pa makar i preglasan. :bih:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#29 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by belfy »

a kad bi znali da i prije ezana nije bilo sudnjag dana mozda bi bili i zahvalniji...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#30 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Boemica »

:roll:
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#31 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by HadiRa »

belfy wrote:a kad bi znali da i prije ezana nije bilo sudnjag dana mozda bi bili i zahvalniji...

kako ba nije bilo Sudnjeg dana

jeste li citao/ la historiju Univerzma ? toliko narodaaaa i civilizacijaaa je vec ponisteno, potrto, potopljeno , nestalo :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#32 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Boemica »

HadiRa wrote:
belfy wrote:a kad bi znali da i prije ezana nije bilo sudnjag dana mozda bi bili i zahvalniji...

kako ba nije bilo Sudnjeg dana

jeste li citao/ la historiju Univerzma ? toliko narodaaaa i civilizacijaaa je vec ponisteno, potrto, potopljeno , nestalo :D

A je li bilo ezana prije tih sudnjih dana?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Truba »

svi vole ezan
a onda pravac njemačka švedska i london

malo mi je to beze... licimurstvo i šupaštvo

duga priča a već smo je ispričali

ja ne bih išao tamo gdje se ne osjećam ugodno i gdje me šikaniraju
ostaneš među braćom i sestrama i uživaš
nema para?
aaa onda se ciklus zatvara i ponovno se pokreće pitanje zašto raja bježi od nečeg i onda to od čega je pobjegao ponovo instalira
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#34 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by zijancer »

ustvari, svako bi mogao, i trebao da živi od svojih resursa
a što se ostalog tiče - može razmjena, trgovina..
pljačka njet

:-D
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#35 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by belfy »

Boemica wrote:
HadiRa wrote:
belfy wrote:a kad bi znali da i prije ezana nije bilo sudnjag dana mozda bi bili i zahvalniji...

kako ba nije bilo Sudnjeg dana

jeste li citao/ la historiju Univerzma ? toliko narodaaaa i civilizacijaaa je vec ponisteno, potrto, potopljeno , nestalo :D

A je li bilo ezana prije tih sudnjih dana?
ma, ja sam ti nevjernik. ne vjerujem ni u te historije univerzuma. znam samo da je sudnjeg dana bilo i prije i poslije ezana. pa eto...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#36 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Boemica »

belfy wrote: ma, ja sam ti nevjernik. ne vjerujem ni u te historije univerzuma. znam samo da je sudnjeg dana bilo i prije i poslije ezana. pa eto...
Ma nisam ni pitala tebe.
Kaže toliko je civilizacija uništeno, jesu i one uništenekad se prestao čut' ezan :hm:
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#37 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by HadiRa »

belfy wrote: ma, ja sam ti nevjernik. ne vjerujem ni u te historije univerzuma. znam samo da je sudnjeg dana bilo i prije i poslije ezana. pa eto...

malo ste mi kontradiktoran, no nejse ... :bih:
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#38 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by HadiRa »

Boemica wrote:
belfy wrote: ma, ja sam ti nevjernik. ne vjerujem ni u te historije univerzuma. znam samo da je sudnjeg dana bilo i prije i poslije ezana. pa eto...
Ma nisam ni pitala tebe.
Kaže toliko je civilizacija uništeno, jesu i one uništenekad se prestao čut' ezan :hm:

ezan je poziv na molitvu, javni.

no, ezan ne mora da bude javno obznanjen, ako insansko Srce osjeca potrebu za Molitvom i Zahvalom Stvoritelju.

onda kada nestane ezana u Srcima ljudi, desi se D-Day, kao sto smo kazali, vec nekoliko puta i zna za njih moderni covjek, svakodnevno iskopava dokaze o unistenim civilizacijama.

tako da, ni nesretni / sretni bosnjak ili bosanac, pa bio on musliman, jevrej, hriscanin, ciganin ili pak ateist, nece biti postedjen kataklizme. :bih:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#39 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Bloo »

bosnjak ili bosanac
:lol:
A Romi?
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#40 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by broj dva »

HadiRa wrote:
Boemica wrote:
belfy wrote: ma, ja sam ti nevjernik. ne vjerujem ni u te historije univerzuma. znam samo da je sudnjeg dana bilo i prije i poslije ezana. pa eto...
Ma nisam ni pitala tebe.
Kaže toliko je civilizacija uništeno, jesu i one uništenekad se prestao čut' ezan :hm:

ezan je poziv na molitvu, javni.

no, ezan ne mora da bude javno obznanjen, ako insansko Srce osjeca potrebu za Molitvom i Zahvalom Stvoritelju.

onda kada nestane ezana u Srcima ljudi, desi se D-Day, kao sto smo kazali, vec nekoliko puta i zna za njih moderni covjek, svakodnevno iskopava dokaze o unistenim civilizacijama.

tako da, ni nesretni / sretni bosnjak ili bosanac, pa bio on musliman, jevrej, hriscanin, ciganin ili pak ateist, nece biti postedjen kataklizme. :bih:

---
Dakle nestalo ezana sledecim :
Babiloncima, Assircima, Sumercima, Egipcanima, Antickim grcima (onim sto prave piramide), Majama, Inkama, Etruscanima, Rimljanima, Perzijancima i Otomanima da spomenem neke ?
Malo koja civilizacija bude unistena, vecinom ili mutiraju u nesto novo ili ih proguta neka veca, efikasnija, ratobornija civillizacija.
Bez da ista toga ima bilo kakve veze sa ezanom...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#41 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Boemica »

Bloo wrote:
bosnjak ili bosanac
:lol:
A Romi?
Vazda me marginaliziraju :(
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#42 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by Bloo »

Boemica wrote:
Bloo wrote:
bosnjak ili bosanac
:lol:
A Romi?
Vazda me marginaliziraju :(
Zaboravimo da smo svi Bosnjaci....jebatga.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#43 Re: Mudre riječi - Peter Singer & Richard Dawkins

Post by belfy »

HadiRa wrote:
belfy wrote: ma, ja sam ti nevjernik. ne vjerujem ni u te historije univerzuma. znam samo da je sudnjeg dana bilo i prije i poslije ezana. pa eto...

malo ste mi kontradiktoran, no nejse ... :bih:
kako mislis malo su ti kontradiktoran?
Post Reply