Mucanje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#151 Re: Mucanje

Post by Secer_033 »

eldinnidle wrote:Zdravo, interesuju me neke konkretne neugodne situacije u koje ste dolazili zbog mucanja, ja često dolazim i takve kada odgovaram ili pričam pred razredom, pa me interesuju vaša iskustva i kako se nosiite s tim :)
Ja ne disem dobro kad pricam i ponekad zamucam. Dosta prezentacija sam zbog toga zabrljala.

Skontaj kad tacno mucas i probaj to poboljsati.

Ja npr. mucam zbog nervoze. Brzo mi se suse usta i nekad zamucam kad izgovaram rijeci koja pocinju sa K, kl, kr ili tr.

Skoncentrisem se na disanje i tokom prezentacija pijuckam vodu i ne dam da me ometaju. Uvijek neko u razredu namjerno ometa samo da bi te zbunio i da imaju o cemu pricati na velikom odmoru.

Meni je prijateljica koja je isla na casove pjevanja govorila da su mljecni proizvodi jako losi za glasnice. Ona prije nekih nastupa nije konzumirala mljecne proizvode. Kad je prestala pjevati (skontala da nikad nece postati Whitney Houston), par dana prije svake prezentacije u skoli ili na poslu nije pila mlijeko.
Mislim da sa mucanjem nema nikakve veze ali probaj. Najvaznije je disanje.
Jack_Napier
Posts: 22
Joined: 12/11/2014 19:41

#152 Re: Mucanje

Post by Jack_Napier »

P
Last edited by Jack_Napier on 05/12/2016 23:06, edited 1 time in total.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#153 Re: Mucanje

Post by aldm »

Pozdrav svima,

možemo li malo oživiti temu :)
I ja imam problem sa mucanjem od 7-8 godine. Sad sam u 20-im.

Nedavno sam procitao knjigu Johna Harissona Redefining Stuttering.
Ovo je čovjek koji je mucao do 30. godine života i uspješno se izliječio i sad radi kao trener osoba koje drže javne govore (koje ne mucaju ali žele poboljšati svoj nastup). može se reći da je majstor komunikacije. On se zalaže za jedan skroz novi pristup u nestajanju ovog problema.
Smatra da je mucanje samo posljedica drugih faktora u čovjekovom životu:

- uvjerenja (npr "Kad govorim pred nepoznatim ja se izgubim, takav sam od rođenja i šta ja tu mogu"),
- percepcije (koje nastaju iz uvjerenja i ostalih faktora - iz uvjerenja iznad nastaje percepcija nekog nepoznatog kao figure koja će nas osuđivati i kao nekoga sa kim nam je neugodno),
- osjećanja (osjećamo ranjivost, strah i druge negativne emocije kad govorimo pred nepoznatim u gornjoj situacija),
- namjere (u ovoj situaciji zbog svih navedenih faktora, jedan dio nas želi izbjeći da govori a drugi dio prirodno želi reći što treba što vodi podijeljenoj namjeri),
- fiziološke reakcije sve ove faktore gore (to mogu biti lupanje srca, ubrzano disanje i sl) i
- ponašanje, tj mucanje (ili tišina da ne bi malo zastali, ili zamjena riječi ili bilo koji drugi oblik prikrivenog mucanja).

Ovih 6 faktora utiču jedan na drugi (svaki na svaki). John predlaže rad na svim ovim faktorima, tj promjenu nas samih, kao posljecia toga nestat će i problema u govoru (kao i čitav drugi niz pozitivnih promjena u našem životu).

Ovdje je princip objašnjen malo detaljnije:

http://www.masteringstuttering.com/reco ... tering.htm

A ovo je knjiga koju sam pomenuo (besplatna za download):

http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/Infos ... tering.pdf


Sve što sam naveo vrijedi za ljude koji imaju psihološki a ne fiziološki problem (koji mogu govoriti ok dok su sami ili čak i sa bliskim prijateljima ili pjevati skroz normalno)

Ako ima komentara, bujrum :)
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#154 Re: Mucanje

Post by aldm »

Ima li neko zainteresovan za osnivanje help grupe ?

Radila bi po principu sastanaka jednom (ili više) puta sedmično gdje bi pričali jedni s drugima, prenosili stvari koje nama pomažu drugima i općeniti bili podrška jedni drugima. Koliko sam vidio u BiH ne postoji nijedna takva grupe, dok ih u hr ima, npr:

http://www.udruga-hinkofreund.hr/

Okruženje bi naravno bilo opušteno i nema bojazni da ćete nailaziti na neke neugodnosti u toku boravka u grupi.
Mislim da bi za početak bilo dovoljno nekih 4-5 ljudi.

Ako ima zainteresovanih, javite se ovdje ili privatnom porukom.

Nadam se da ćemo napraviti jedan dobar korak u pomoći i nama i svim ljudima koji bi voljeli se nekim popričati o svom problemu i osječati se bolje :)
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#155 Re: Mucanje

Post by red evil »

I ja nekad znam zamucat. Ali samo na nekim slovima, nekako sam to povezao da prebrzo pričam. :D Ali hajd to je manji problem, veći mi je taj što ne mogu baš glasno govorit. Kad je malo veća buka razredu jedva me čuju. :D
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#156 Re: Mucanje

Post by aldm »

Jedna tehnika koja ja meni pomogla, a koliko sam saznao i dosta drugih ljudi je glasnije pričanje.

Jednostavno pokušati govoriti dvaput ili čak triput jače nego inače. Tehnika se najprije može probati kući nasamo, pa onda sa bližima, pa i sa nepoznatim ljudima. Čovjek se malo čudno osjeća na početku ali broj zastajkivanja se kod mene znatno smanjio.
Prije sam uvijek govorio tiho jer sam mislio da će tako ljudi teže primijetiti kad zastajkujem. Međutim, kad sad razmislim o tome to je samo još povećalo broj zastoja jer se tihim govorim i dah zadržava u ustima. Govoreći glasnije riječi jednostavno teku i sa puno manje napora se govori puno bolje :)
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#157 Re: Mucanje

Post by aldm »

Kreirana je facebook grupa podeške i pomoći osobama koje mucaju:

https://www.facebook.com/groups/3308239 ... 1/?fref=ts

Grupa je zatvorena, što znači da svi mogu vidjeti ko se nalazi u grupi, ali samo članovi vide postove u grupi i dobivaju notifikacije za aktivnosti u grupi.
Svako koga zanima ova tema i ko je dobronamjeran je dobrodosao :)
A Digi
Posts: 53
Joined: 07/10/2015 15:08

#158 Re: Mucanje

Post by A Digi »

walter 77 wrote:pozdrav svima stid me da pricam o mucanju,mucam od 8 godine. cesto sam bio predmet zezanja.volio bih da cujem kakva su vasa iskustva kako se vi nosite stim.
Ne teba se stiditi nikakvog nedostatka,time se samo gubi samopouzdanje.Treba se malo vise edukovati,istrazivati i pomoci samom sebi.Znam,to je lako reci,ali tako je i sa svakim drugim problemom.Nikada ne treba gubiti nadu u Bozju pomoc i milost.Vazno je da si ti dobra osoba,bez obzira da li nosis naocare,imas klempave usi,kriv nos,lice puno bubuljica i oziljaka...
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#159 Re: Mucanje

Post by corei3 »

Da malo dignem temu.
Kod mucanja dosta pomaže lijek Haldol, naučno dokazano značajno popravljanje govora.
Meni smanjuje problem za oko 60-70% mada je lijek kao lijek pomalo gadan dok se ne nađe prava doza.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#160 Re: Mucanje

Post by aldm »

Ne znam jeste li upratili, u BiH je prije 6 mjeseci pokrenuto Udruzenje za podrsku osobama koje mucaju "Moj slobodan govor". Udruzenje je pokrenuto od strane osoba koje mucaju. Sastanci se odrzavaju svakih 14 dana sedmice u Centru za zdravo starenje, Titova 12.

Sljedeci sastanak je veceras u 18:00, a iduce u cetvrtak za 15 dana. Na sastancima clanovi drze prezentacije tehnika koje su njima pomogle, ili prepricavaju druge stvari koje su im pomogle. Posjecuju nas i logopedi i psiholozi koji takodjer drze prezentacije, radionice itd. Sastanak je i mjesto za diskusiju, gdje svako moze doci, ispricati pricu, potraziti ili dati savjet drugima.

Vise na http://www.mucanje.ba. Ima na stranici kontakt telefon i email, pa se javite ako vas nesto zanima.

Ukratko, ciljevi Udruzenja su:

- pomoc osobama koje mucaju
- informisanje i edukovanje javnosti o ovom problemu
- partnerstvo sa logopedima
- rad i diskusija sa roditeljima djece koja mucaju

Dakle, cilj je pomoci i sebi i drugima. Svi su dobrodosli na sastanke i nije potrebna nikakva prijava
User avatar
Hame_
Posts: 5548
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#161 Re: Mucanje

Post by Hame_ »

Vremenom... skonto, zakujem na K (kuća) pa nađem D (dom).
Post Reply