Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#4376 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Bluemore »

sabanss wrote:Kontamo... Bio rat i svi bili u liniji. Neki doduse i na liniji.

Jebo taj period :roll:
Naravno ne pricamo ni o ratu ni o linijama
Izuzmi taj period :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40693
Joined: 29/06/2011 23:39

#4377 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dječak sa šibicama »

jOFLA wrote:
Inače, jetra ne čisti višak ugljikohidrata iz organizma da ih pohranjuje kao masne naslage. Pretvorbu viška ugljikohidrata u masnoću direktno obavlja insulin. A minimalan unos ugljikohidrata = minimalno lučenje insulina. Tako npr, dijabetičari koji koriste insulin, iako na primjer prije nisu bili debeli, imaju tendenciju debljanja nakon što počnu koristiti insulin, i insulinom često nabace višak kila.

Ljudsko tijelo funkcioniše na glukozi. Ili ketonima. Organizmu je svejedno. Uostalom, masovna ishrana ugljikohidratima, odnosno predominantna hrana postala je tek u zadnjih nekoliko stotina godina. Ljudski rod se lijepo razvio i bez njih, pogotovo su ljudi masovno bili bez UH i u ketozi u zimskim periodima, naročito u sjevernim krajevima sa vrlo dugim zimama. Postoje ljudi pogotovo u polarnom krugu (npr Eskimi), ili narodi ruralnog sjevernog Sibira koji čitav život provedu u ketozi, i ništa im ne fali.
:thumbup:
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#4378 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

dječak sa šibicama wrote:
jOFLA wrote: Ljudsko tijelo funkcioniše na glukozi. Ili ketonima. Organizmu je svejedno. Uostalom, masovna ishrana ugljikohidratima, odnosno predominantna hrana postala je tek u zadnjih nekoliko stotina godina. Ljudski rod se lijepo razvio i bez njih, pogotovo su ljudi masovno bili bez UH i u ketozi u zimskim periodima, naročito u sjevernim krajevima sa vrlo dugim zimama. Postoje ljudi pogotovo u polarnom krugu (npr Eskimi), ili narodi ruralnog sjevernog Sibira koji čitav život provedu u ketozi, i ništa im ne fali.
:thumbup:
Nekada davno sam procitao zanimljiv clanak gdje su navodjeni Eskimi kao primjer naroda koji ima skoro nimalo problema sa rakom i kardiovaskularnim bolestima iako im je prehrana uglavnom zasnovana na masnocama zivotinjskog porijekla.

Ne znam da li je tacno ili je jos jedna pogresna interpretacija nekog istrazivanja ali meni djeluje zanimljivo ako je stvarno cinjenica.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40693
Joined: 29/06/2011 23:39

#4379 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dječak sa šibicama »

Vecina nutricionista se slaze da su masnoce zivotinjskog porijekla lako razgradljive u ljudskom organizmu, ako se unose u normalnim odnosno realnim kolicinima.

Svako pretjerivanje je naravno opasno.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4380 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

Nema tu neke nuklearne fizike, samo matematika.
Izracunas kalorije za bazicni metabolizam na osnovu tablica na internetu, kupis kuhinjsku vagu i fino racunas unos kalorija na osnovu kalorijskih vrijednosti koristenih namirnica.
Dovoljno je da unosis kalorija u rasponu izmedju bazicnog metabolizma i iznosa kalorija sa kojima odrzavas trenutnu kilazu i mrsa se jednostavno bez ikakve vjezbe.
Otprilike 7000 kalorija ima u kg sala pa racunajte kojim tempom cete mrsati( znaci u odnosu na unos kalorija sa kojima odrzavate trenutnu kilazu morate biti u manjku 7000 kalorija da bi skinuli 1 kg sala npr. 500 kalorija u minusu po jednom danu i za mjesec bi trebali imati 2 kg sala manje ).
Znam osobu koja je tako za 6 mjeseci smrsala 17 kg ali je ona dodatno setala skoro svaki dan izmedju 30-60 min.
Jela je sve sto joj se jelo ali je mjerila kalorije.
Last edited by mirsek on 26/10/2017 04:32, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4381 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by triconja »

Bloo wrote:
pirmin wrote:https://www.youtube.com/watch?v=mmq5zZfmIws&t=494

Dva put´ dnevno pa ko prezivi. 8-)
hebote vidi joj pločicaaa :shock:
A zato mene ruka u ramenu boli :lol: . Namjestim se na slican fazon na kauc i ukljucim on-screen keyboard i opici.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40693
Joined: 29/06/2011 23:39

#4382 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dječak sa šibicama »

Nije metabolizam/organizam "egzaktna nauka" kao matematika, pa da samo sracunas kalorije. One same po sebi nisu problem, ako ne dolaze u paketu sa UH i ostalim hranjivim sastojcima.

Plasticno receno, nije isto 500 kalorija iz zelene salate, i 500 kalorija iz jednog hamburgera. Istina, ovog prvog bi morao pojesti kamion da dostignes tu brojku :D
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#4383 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mad_max_ba »

prestat jest :D :lol: :lol: :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4384 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by triconja »

dječak sa šibicama wrote:Nije metabolizam/organizam "egzaktna nauka" kao matematika, pa da samo sracunas kalorije. One same po sebi nisu problem, ako ne dolaze u paketu sa UH i ostalim hranjivim sastojcima.

Plasticno receno, nije isto 500 kalorija iz zelene salate, i 500 kalorija iz jednog hamburgera. Istina, ovog prvog bi morao pojesti kamion da dostignes tu brojku :D
I ja isto kazem da je teza kila perja nego kila olova ali me zajebaju. :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40693
Joined: 29/06/2011 23:39

#4385 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dječak sa šibicama »

Pa nisi bas duhovit, jasno rekoh da ovo nije egzaktna nauka kao matematika.

Ali da ne duljim bezveze.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#4386 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by roki »

Samo da se utefterim na temu. Sad sam na 104.5Km sa 184cm visine. Vagao sam 83kg prije 4 godine. Nakupilo se masti, jebiga. Nek ostane ovaj post kao polazna tačka kad se budem citirao sa novom kilazom tamo poslije zime nekad.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15604
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4387 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by problemnatravunu »

roki wrote:Samo da se utefterim na temu. Sad sam na 104.5Km sa 184cm visine. Vagao sam 83kg prije 4 godine. Nakupilo se masti, jebiga. Nek ostane ovaj post kao polazna tačka kad se budem citirao sa novom kilazom tamo poslije zime nekad.
Pa sta poduzimas, kako se hraniš?
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#4388 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ćiribiribela »

Meni nije jasno kako je ljudima lakse ovo racunanje kalorija i neke raznorazne dijete i odricanja pored malo sporta.
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#4389 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

ćiribiribela wrote:Meni nije jasno kako je ljudima lakse ovo racunanje kalorija i neke raznorazne dijete i odricanja pored malo sporta.
:D

Stvarno nevjerovatno. Biciklo, termin fudbala ili kosarke, jedan-dva puta sedmicno po sat vremena teretane.

Jebote, k'o da ljudima predlazes oranje njiva ili kopanje uglja kad im spomenes gore navedeno. Lakse gladovati i imati kalorije u podsvjesti. Ne znam gdje smo pogubili djecu u sebi?
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#4390 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by AmirBaa »

sabanss wrote:
ćiribiribela wrote:Meni nije jasno kako je ljudima lakse ovo racunanje kalorija i neke raznorazne dijete i odricanja pored malo sporta.
:D

Stvarno nevjerovatno. Biciklo, termin fudbala ili kosarke, jedan-dva puta sedmicno po sat vremena teretane.

Jebote, k'o da ljudima predlazes oranje njiva ili kopanje uglja kad im spomenes gore navedeno. Lakse gladovati i imati kalorije u podsvjesti. Ne znam gdje smo pogubili djecu u sebi?
ako zelis stvarno dobro oblikovano tijelo, 50% je ishrana 50% trening. Nekad i ishrana malo vise :thumbup: :thumbup:
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#4391 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

Da se nadovezem da bez fizicke aktivnosti dugorocno ne moze biti ni zdravlja bez obzira koliko se zdravo hranili.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4392 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

ćiribiribela wrote:Meni nije jasno kako je ljudima lakse ovo racunanje kalorija i neke raznorazne dijete i odricanja pored malo sporta.
Bavljenje sportom ne garantuje mrsanje ako se ne pripazi na ishranu.Ja sam poslije treninga znao biti iscrpljen toliko da sam haman prosipao kafu iz soljice koliko su mi se rukle tresle ali sam zato bio toliko gladan da sam znao bez ikakvih problema po 10 saftali sarmi sa par kasika pavlake pojesti kad dodjem kuci i naravno nisam mrsao nego sam samo nabijao masu.
A takodjer osoba koja ima 130-150 kg na 180-200 cm tesko moze da se bavi sportom dok ne smrsa barem 30-40 kg jer rizikuje ozbiljnu sportsku povredu ili cak da je srce strefi od napora.
Last edited by mirsek on 27/10/2017 22:46, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4393 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

sabanss wrote:Da se nadovezem da bez fizicke aktivnosti dugorocno ne moze biti ni zdravlja bez obzira koliko se zdravo hranili.
Ja mislim obrnuto, da je navika zdrave prehrane uz redovne setnje ili slicne manje intenzivne fizicke aktivnosti dugorocno bolja po zdravlje od jacih fizickih aktivnosti uz standardno nezdravu prehranu tipa fast food, przena hrana, grickalice i slatkisi.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4394 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

AmirBaa wrote: ako zelis stvarno dobro oblikovano tijelo, 50% je ishrana 50% trening. Nekad i ishrana malo vise :thumbup: :thumbup:
To je to. :thumbup:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4395 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

dječak sa šibicama wrote:Nije metabolizam/organizam "egzaktna nauka" kao matematika, pa da samo sracunas kalorije. One same po sebi nisu problem, ako ne dolaze u paketu sa UH i ostalim hranjivim sastojcima.

Plasticno receno, nije isto 500 kalorija iz zelene salate, i 500 kalorija iz jednog hamburgera. Istina, ovog prvog bi morao pojesti kamion da dostignes tu brojku :D
Naravno, nije isto ako ces gledati na zdravstveno stanje ali jeste isto ako ces gledati na mrsanje.
Naravno ti pojedi 2 pljeskavice sa 1500 kalorija u toku dana i pojedi povrca i voca sa 1500 kalorija i duplo bolje ces se fizicki osjecati ako pojedes ovo drugo.
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#4396 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

mirsek wrote: Ja mislim obrnuto, da je navika zdrave prehrane uz redovne setnje ili slicne manje intenzivne fizicke aktivnosti dugorocno bolja po zdravlje od jacih fizickih aktivnosti uz standardno nezdravu prehranu tipa fast food, przena hrana, grickalice i slatkisi.
Ovo dvoje nije spojivo iz vise razloga. Jedan od njih je zato sto ne mozes imati jacu fizicku aktivnost na nezdravoj prehrani.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#4397 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ćiribiribela »

Pa ok, ne kazem ja da se ne treba malo pripaziti, ali pod pripaziti mislim na to da nije ok pojesti citav kruh uz jedan obrok. Ali to brojanje kalorija, izgladnjivanje, odricanje i ostale stvari koje su ljudima draze nego pomjeriti dupe... to mi nema smisla. Volim fast food, volim slatko, volim cips i toga se ne bih odrekla nikad. Radije trenirati i voziti bicklo svaki dan nego se odreci cokolade.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4398 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Velkoski »

kakva opravdanja za slab karakter :oops: :mrgreen:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4399 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

sabanss wrote:
mirsek wrote: Ja mislim obrnuto, da je navika zdrave prehrane uz redovne setnje ili slicne manje intenzivne fizicke aktivnosti dugorocno bolja po zdravlje od jacih fizickih aktivnosti uz standardno nezdravu prehranu tipa fast food, przena hrana, grickalice i slatkisi.
Ovo dvoje nije spojivo iz vise razloga. Jedan od njih je zato sto ne mozes imati jacu fizicku aktivnost na nezdravoj prehrani.
Mozes, samo ces biti manje izdrzljiv i neces vjezbati na maximalnom potencijalu, ja sam isao 3 puta sedmicno u teretanu, igrao 2 termina fudbala a kad nisam igrao fudbala dzogirao sam vilsom 2 puta sedmicno, sve uz nasu tradicionalnu bosansku saftali umakajucu kuhinju plus vikendom redovno izlasci do kasnih sati, fast food i gazirana pica.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4400 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Velkoski »

uh, treninzi poslije cheat deja <2+1
Post Reply