Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#4051 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by peepeep »

Snake Eyes wrote:
Ludzak wrote:Sa 98 kg, prije tri sedmice, spao sam na 93 kg. To je previše za tako kratko vrijeme. Definitivno ne radim nešto OK. Mislim da umjesto stomaka gubim mišićno tkivo jer stomak mi je gotovo isti.
Yebo mršanje, nije to za mene. Bolje hapati sve i svašta i umrijeti zadovoljan, nego se patiti sa hranom i brojanjima kalorija. :-x
nema mrsanja bez djelimicnog gubljenja misica. nakon mrsanja ides na blago vracanje tezine ali kroz misice a zasto je opet potrebna vježba.
ne kažu dzaba bolje sat ofiraze na plazi nego godina znojenja u teretani. :D
Može se dizati željezo (pihihihi užasno rečeno) i tokom mršavljenja, sa ciljem da se očuva mišićna masa tokom gubljenja kilograma.

Ako imade tko, kad smo već kod dizanja tegova, da mi preporuči vježbica za ramena i prsa a da ne uključuju benč, bio bih mu vječito zahvalan. Otišlo mi je desno rame u vražiju mater pa bih da izbjegnem daljnje oštećenje bilo koje vrste.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4052 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by problemnatravunu »

Image
User avatar
Ludzak
Posts: 5502
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#4053 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ludzak »

Snake Eyes wrote:
Ludzak wrote:Sa 98 kg, prije tri sedmice, spao sam na 93 kg. To je previše za tako kratko vrijeme. Definitivno ne radim nešto OK. Mislim da umjesto stomaka gubim mišićno tkivo jer stomak mi je gotovo isti.
Yebo mršanje, nije to za mene. Bolje hapati sve i svašta i umrijeti zadovoljan, nego se patiti sa hranom i brojanjima kalorija. :-x
nema mrsanja bez djelimicnog gubljenja misica. nakon mrsanja ides na blago vracanje tezine ali kroz misice a zasto je opet potrebna vježba. Ko
ne kažu dzaba bolje sat ofiraze na plazi nego godina znojenja u teretani. :D
Naravno, slažem se. Ali u tri sedmice 5 kg je previše. A svi znamo da je najzdraviji način mršanja do 4 kg mjesečno.
A da ne govorim otkad sam izbacio hljeb i otkada sam smanjio zalogaje da ne serem po tri dana. Što je i to dokaz neke moje greške. Češću stolicu sam imao kada sam se nepravilnije hranio.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4054 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Velkoski »

5 kg u tri sedmice nije previše :zoka: :mrgreen:

pogotovo jer prvo ode voda ako je prehrana dobra :oops:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#4055 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Ludzak wrote:
Snake Eyes wrote:
Ludzak wrote:Sa 98 kg, prije tri sedmice, spao sam na 93 kg. To je previše za tako kratko vrijeme. Definitivno ne radim nešto OK. Mislim da umjesto stomaka gubim mišićno tkivo jer stomak mi je gotovo isti.
Yebo mršanje, nije to za mene. Bolje hapati sve i svašta i umrijeti zadovoljan, nego se patiti sa hranom i brojanjima kalorija. :-x
nema mrsanja bez djelimicnog gubljenja misica. nakon mrsanja ides na blago vracanje tezine ali kroz misice a zasto je opet potrebna vježba. Ko
ne kažu dzaba bolje sat ofiraze na plazi nego godina znojenja u teretani. :D
Naravno, slažem se. Ali u tri sedmice 5 kg je previše. A svi znamo da je najzdraviji način mršanja do 4 kg mjesečno.
A da ne govorim otkad sam izbacio hljeb i otkada sam smanjio zalogaje da ne serem po tri dana. Što je i to dokaz neke moje greške. Češću stolicu sam imao kada sam se nepravilnije hranio.
ne prepadaj se i ne odustaj. prvi nalet dijete skine najviše težine jer sa promjenom ishrane izbaciš i dosta vode koju si nosio u sebi. proteinska hrana se sporije vari i sklona je tvrdoj stolici zato jedi uz proteine i povrće, vlakna, celulozu. Dosta salate a hljeb nemoj izbacivati skroz, pola kriške crnog hljeba neće škoditi. Sa totalnim izbacivanjem ugljikohidrata može doći do gubitka energije i malaksalosti.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#4056 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by njonjica »

Ljudi pomoc
Planiram krenuti na dijetu Deset posto; ima li neko iskustva sa ovom dijetom? Na netu sam pronasla masu dobrih iskustava vezano bas za nju pa bih da probam...znate li mozda sta se smije jesti umjesto jaja? Ja ih ne smijem jesti zbog zuci.
Puno hvala na odgovoru :D
saale
Posts: 1398
Joined: 08/07/2008 13:39

#4057 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by saale »

Za sve koji zele smrsati, okanite se djeta ljudi,,cak ni vjezbanje nije prioritet

IZRACUNAJTE KOLIKO VAM JE KCL POTREBNO DA UNOSITE DA BI BILI NA SITOJ KILAZI, TKZ NDEKS VASE TJELESNE MASE

AKO VAM JE POTREBNO 2000, UNOSITE 1500,,MORATE BITI U DEFICITU KCL,

ETO,TO JE SVA MUDROST OVOM SVJETA KAKO SMRSATI :D
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#4058 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ćiribiribela »

Kardio i samo kardio. :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4059 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dobar osjecaj »

Danas sam radila trening u prostoriji gdje mi se pridruzila neka djevojka koja za moje standarde izgleda fantasticno. U razgovoru s njom saznadoh da smo iste visine a da je u zadnjih pola godine izgubila 30 kg. Uopste nisam i ne mogu zamisliti da je to skladno tijelo moglo nositi jos nekih 30 kg. Kaze da se odrekla potpuno slatkisa i smanjila obroke a da sad ima probleme s mlitavim tijelom i da vjezba najvise da to dovede u red.
Nista mi nije bilo jasno o cemu govori jer sam je prije razgovora bas zadovoljno posmatrala. Tijelo zategnuto, blage konture misica, sve taman. Zamalo da je pitam da mi pokaze sliku kako je izgledala prije s tih dodatnih 30 kg.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#4060 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by MyTao »

Ludzak wrote:
Snake Eyes wrote:
Ludzak wrote:Sa 98 kg, prije tri sedmice, spao sam na 93 kg. To je previše za tako kratko vrijeme. Definitivno ne radim nešto OK. Mislim da umjesto stomaka gubim mišićno tkivo jer stomak mi je gotovo isti.
Yebo mršanje, nije to za mene. Bolje hapati sve i svašta i umrijeti zadovoljan, nego se patiti sa hranom i brojanjima kalorija. :-x
nema mrsanja bez djelimicnog gubljenja misica. nakon mrsanja ides na blago vracanje tezine ali kroz misice a zasto je opet potrebna vježba. Ko
ne kažu dzaba bolje sat ofiraze na plazi nego godina znojenja u teretani. :D
Naravno, slažem se. Ali u tri sedmice 5 kg je previše. A svi znamo da je najzdraviji način mršanja do 4 kg mjesečno.
A da ne govorim otkad sam izbacio hljeb i otkada sam smanjio zalogaje da ne serem po tri dana. Što je i to dokaz neke moje greške. Češću stolicu sam imao kada sam se nepravilnije hranio.
puno od toga je "water weight" to uopste nije previse za pocetak... lose je ako nastavis gubiti toliko i u slijedece 3 sedmice... ako radis sve kako treba pocet ces gubiti manje i manje kako vrijeme prolazi... Kada ti se tijelo navikne na novu rutinu i manji unos kalorija prestat ces gubiti tezinu skroz (to je vrijeme da nesto promjenis).
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4061 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by triconja »

Evo moj doprinos na ovu temu, doce ovoj temi ko blesi samar
https://www.reddit.com/r/fatlogic/
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#4062 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by radenska »

Sta ja onda da promijenik nesto ocito ne radim kako treba. Ugl jedem meso (piletina,puretim) + nesto povrca paradajz,krastavice,zelena... Za mjesec i po 6 kg izgubila i evo 15 dana sam ili jedan kg u plusu ili jedan kg u minusu,znaci ne micem se nikako. Ne jedem nikako slatko,hljwb,sokove,grickalice,brzu hranu. Ocekivala sam da ce kg brze ici. Sta radim pogresno? Da uvedem neke vjezbe. Sada mi je jedina vjezba vozanje kolica s dvoje teze djece (40ak kg) dva km dnevno do vrtica i nazad. Obzirom na kalorijski deficit stvarno sam vise ocekivala.
ugl na 180 cm visine sanjam o kilazi od 80 kg (udala se sa 75 bila kao kost), a sad imam 91. Ko me god vidi kao nisi ti debela visoka si a vaga vristi kad stanem na nju,govori molim vagajte se jedno po jedno hehehe
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4063 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dobar osjecaj »

radenska wrote:Sta ja onda da promijenik nesto ocito ne radim kako treba. Ugl jedem meso (piletina,puretim) + nesto povrca paradajz,krastavice,zelena... Za mjesec i po 6 kg izgubila i evo 15 dana sam ili jedan kg u plusu ili jedan kg u minusu,znaci ne micem se nikako. Ne jedem nikako slatko,hljwb,sokove,grickalice,brzu hranu. Ocekivala sam da ce kg brze ici. Sta radim pogresno? Da uvedem neke vjezbe. Sada mi je jedina vjezba vozanje kolica s dvoje teze djece (40ak kg) dva km dnevno do vrtica i nazad. Obzirom na kalorijski deficit stvarno sam vise ocekivala.
ugl na 180 cm visine sanjam o kilazi od 80 kg (udala se sa 75 bila kao kost), a sad imam 91. Ko me god vidi kao nisi ti debela visoka si a vaga vristi kad stanem na nju,govori molim vagajte se jedno po jedno hehehe
Ne opterecuj se svakodnevnim mjerenjem i nerealnim ocekivanjima. Trebas bar pola godine promjene koja ukljucuje manje a cesce obroke, vise povrca i proteina, puno vise kretanja i tjelovjezbe. Tih sest kg koje mislis da si izgubila za mjesec i po su vjerovatno najvecim dijelom voda koju si izbacila iz organizma. Masnoce i salo se tope sporije, teze i uz puno vise truda.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#4064 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Capsicum »

radenska wrote:Sta ja onda da promijenik nesto ocito ne radim kako treba. Ugl jedem meso (piletina,puretim) + nesto povrca paradajz,krastavice,zelena... Za mjesec i po 6 kg izgubila i evo 15 dana sam ili jedan kg u plusu ili jedan kg u minusu,znaci ne micem se nikako. Ne jedem nikako slatko,hljwb,sokove,grickalice,brzu hranu. Ocekivala sam da ce kg brze ici. Sta radim pogresno? Da uvedem neke vjezbe. Sada mi je jedina vjezba vozanje kolica s dvoje teze djece (40ak kg) dva km dnevno do vrtica i nazad. Obzirom na kalorijski deficit stvarno sam vise ocekivala.
ugl na 180 cm visine sanjam o kilazi od 80 kg (udala se sa 75 bila kao kost), a sad imam 91. Ko me god vidi kao nisi ti debela visoka si a vaga vristi kad stanem na nju,govori molim vagajte se jedno po jedno hehehe
Ima tu puno faktora. Ovo sto si nabrojala da jedes je skroz ok, iako si mozda izostavila neke bitne stvari. Npr. ako jedes voca, to komotno racunaj u "slatko", znaci moras pazljivo sa njim. Moras povecati fizicku aktivnost. Probaj ako nista neki kucni bicikl. Bar pola sata biciklarenja dnevno bi ti sjelo ko budali samar.

Druga stvar... Koliko puta dnevno jedes i koliki su ti razmaci izmedju obroka? Idealno bi bilo da imas sto vise manjih obroka. Po mom iskustvu uopste ne treba preskakati veceru, sto mnogi savjetuju. Znaci slobodno jesti nekih 2 sata pred spavanje, samo naravno paziti da to bude nesto malo, npr. komadic zutog sira ili malu kolicinu suncokretovih sjemenki. Osjecaj gladi je jedan od najvecih neprijatelja dijete. Prvo sto covjeka psihicki iscrpi, pa poklekne na kraju i pojede nesto sto ga unazadi i onda opet Jovo na novo. Drugo sto su nasi organizmi tako programirani da kad osjecamo glad, tijelo pali "mod stednje", pa se i masnoce sporije trose.

Takodje pitanje je koliko pijes vode? Ako ti je unos vode manji od 8 casa dnevno, probaj se natjerati da podignes unos na 8.

Naravno i inace treba paziti da se ne pretjera sa velicinom obroka. Jedi onoliko koliko ti je dovoljno da ne budeš gladna.

Btw. obavezno kod ovih dijeta sa ogranicenim unosom ugljikohidrata treba uzimati neke multivitamine. Pri tome treba paziti jer i oni sami cesto sadrze znacajnu kolicinu ugljikohidrata.

Eto, par savjeta iz iskustva :).
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#4065 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by radenska »

Onda samo jos vjezbanje moram ukljuciti. Imam u lgl 3 obroka nekad pojedem dnevno krisku ili dvije jabuke,ne piiem cak ni mlijeko. Pijem 2,5 - 3 litra vode. Citam da ketoza nije toliko dobra za bubrege a ja pored male dkece ne zelim da naskodim organizmu. Samo sam bila u nedoumici kako neko izgubi mnogo vise za isti period a stariji je od mene nekih 10-15 godina. Meni tek 27 a metabolizam kao da mi je 80
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#4066 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Capsicum »

radenska wrote:Onda samo jos vjezbanje moram ukljuciti. Imam u lgl 3 obroka nekad pojedem dnevno krisku ili dvije jabuke,ne piiem cak ni mlijeko. Pijem 2,5 - 3 litra vode. Citam da ketoza nije toliko dobra za bubrege a ja pored male dkece ne zelim da naskodim organizmu. Samo sam bila u nedoumici kako neko izgubi mnogo vise za isti period a stariji je od mene nekih 10-15 godina. Meni tek 27 a metabolizam kao da mi je 80
Odgovor je vjerovatno u tome da se ne kreces dovoljno. Treba ti fizicka aktivnost. A sto se tice brzine mrsanja, nemoj da te obeshrabri. Ti si izgubila sasvim dovoljno za period u kojem si na dijeti. Sad je samo stvar da ukljucis vjezbe i ide to dole sigurno! Moze se sigurno brze smrsati, ali je veci problem zadrzati postignutu kilazu. Za to je potrebna promjena stila zivota. Zato vidi da si uvedes kao naviku neko redovno vjezbanje koje ces nastaviti i kad postepeno pocnes uvoditi i ove "zabranjene" namirnice. Naravno da ces, ako odjednom pocnes tamaniti kile cokolade, litre sokova i sl. nakon sto prestanes sa dijetom, dobiti kile i brze nego sto si ih skinula. Znaci obavezno se rijesiti nezdravog nacina zivota prije svega.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4067 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dobar osjecaj »

Capsicum wrote:
radenska wrote:Onda samo jos vjezbanje moram ukljuciti. Imam u lgl 3 obroka nekad pojedem dnevno krisku ili dvije jabuke,ne piiem cak ni mlijeko. Pijem 2,5 - 3 litra vode. Citam da ketoza nije toliko dobra za bubrege a ja pored male dkece ne zelim da naskodim organizmu. Samo sam bila u nedoumici kako neko izgubi mnogo vise za isti period a stariji je od mene nekih 10-15 godina. Meni tek 27 a metabolizam kao da mi je 80
Odgovor je vjerovatno u tome da se ne kreces dovoljno. Treba ti fizicka aktivnost. A sto se tice brzine mrsanja, nemoj da te obeshrabri. Ti si izgubila sasvim dovoljno za period u kojem si na dijeti. Sad je samo stvar da ukljucis vjezbe i ide to dole sigurno! Moze se sigurno brze smrsati, ali je veci problem zadrzati postignutu kilazu. Za to je potrebna promjena stila zivota. Zato vidi da si uvedes kao naviku neko redovno vjezbanje koje ces nastaviti i kad postepeno pocnes uvoditi i ove "zabranjene" namirnice. Naravno da ces, ako odjednom pocnes tamaniti kile cokolade, litre sokova i sl. nakon sto prestanes sa dijetom, dobiti kile i brze nego sto si ih skinula. Znaci obavezno se rijesiti nezdravog nacina zivota prije svega.
Osim toga, i kad i ako pocnes intenzivnije vjezbati, velika je vjerovatnoca da ne samo da neces imati smanjenje kg nego cak i blago povecanje zbog razlicite prirode sala i misica. Salo je lakse a zauzima vecu povrsinu a misici su tezi i imaju znatno manju povrsinu. U tim situacijama je bolji pokazatelj odjeca nego vaga. Ja sam trenutno na prilicno intenzivnom programu treninga za polumaraton i svakodnevno radim ili treninge snage ili trcim desetak kilometara. Moja kilaza je ista ili cak blago raste a odjeca mi postaje sira.
Nemoj se porediti ni sa kim. Samo postavljaj svoje ciljeve i prati svoj licni napredak.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#4068 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by MyTao »

radenska wrote:Sta ja onda da promijenik nesto ocito ne radim kako treba. Ugl jedem meso (piletina,puretim) + nesto povrca paradajz,krastavice,zelena... Za mjesec i po 6 kg izgubila i evo 15 dana sam ili jedan kg u plusu ili jedan kg u minusu,znaci ne micem se nikako. Ne jedem nikako slatko,hljwb,sokove,grickalice,brzu hranu. Ocekivala sam da ce kg brze ici. Sta radim pogresno? Da uvedem neke vjezbe. Sada mi je jedina vjezba vozanje kolica s dvoje teze djece (40ak kg) dva km dnevno do vrtica i nazad. Obzirom na kalorijski deficit stvarno sam vise ocekivala.
ugl na 180 cm visine sanjam o kilazi od 80 kg (udala se sa 75 bila kao kost), a sad imam 91. Ko me god vidi kao nisi ti debela visoka si a vaga vristi kad stanem na nju,govori molim vagajte se jedno po jedno hehehe
To je normalno... sada mozes uraditi jednu od dvije stvari. Jedi jos manje nego sto jedes, ili pocni vjezbati vise... Jos mozes poceti imati "cheat meal"... jer ne zelis da ti se tijelo navikne na kaloricni deficit.
User avatar
Ludzak
Posts: 5502
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#4069 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ludzak »

Ako hoćeš da ti se nastave kile smanjivati prestani jesti. Možda malo gricni tunjevine zbog proteina i to ti je to.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#4070 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Prvo uradi test inzulinske rezistencije (OGTT), i ako ti on ne valja, džaba se patiš sa dijetama i restrikcijama.
8-)
User avatar
mayab
Posts: 27183
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4071 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mayab »

User avatar
mayab
Posts: 27183
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4072 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mayab »

beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#4073 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by beobasket »

Joj oovih seratorskih izmisljotina oko pravog nacina da jedes. Jedite prije nego sto ce te raditi fizicki a na pauzi samo malo energije u sebe ubacite, tako da kada opet jedete poslje rada nece vam citav dan plivati u stomaku kao govno u wc solji, jer ste u sebe natrpali vise nego sto podnosite. I tako vam boga bogovog nemojte u 22:30 pojesti po tepsije cega vec i onda u krevet. I pijte vodu a ne kad neka seljanka nebitno brdjanska ili gradska kupi sok sa puno vitamina na omotu a u biti voda sa bojom malo ukusa i tri tone secera. Mozete umrijeti a necete znati ciji secer ste jeli/pili.
User avatar
Ludzak
Posts: 5502
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#4074 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ludzak »

Maloprije vaganje - 92,9 kg
Koliko sedmica treba proći da se obim struka smanji za pola cm?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#4075 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by beobasket »

Ludzak wrote:Maloprije vaganje - 92,9 kg
Koliko sedmica treba proći da se obim struka smanji za pola cm?
Sve u svemu osoba preko 30 godina ima sporij proces povlacenja koze poslje mrsanja. I sa godinama sve ide sporije, preko 40 je tako sporo da kada bi neko omrsavio 20 kg imao bi viska koze i morao bi ici na plasticnu opreaciju. Zato je tesko reci, jer igra ulogu godine, misicna masa, brzina mrsavljenja, o kojoj je trenutnoj tezini rijec i tako dalje.
Post Reply