Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#401 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by alica.k »

Sutlijas wrote:A da me vidi babo... jos jednom da ponavljam, nije sve tako jednostavno, nije sve tako jednostavno... :D
hajde evo ti, posto ti je to struka.

jel tebi OK da se jedu dva obroka dnevno, i da li bi ti to nazvao zdravim mrsanjem? zdravom ishranom? zdravim zivotom?
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#402 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Nije mi to primarna struka... :D
Dva obroka dnevno definitivno nisu optimalan broj, pogotovo ako je to jedini unos hrane tokom dana. Moze neko imati dva 'glavna' obroka a da citav dan nesto zvace (osim zvake) :-D
Ali ne moze se postaviti ni kao totalno nezdravo, moglo bi se reci da su tri obroka dovoljna, a cinjenica je da ce nedostatak hrane duzi broj sati prmjestiti index metabolizma, no to moze dobro doci kao detoksifikacija, ali ne bi trebalo da traje dugo. Kada organizam nije 'opterecen' hranom, moze da se pozabavi drugim stvarima kada se vec navikne na odredjen broj sati gladovanja.

Covjek treba da proba razne stilove, nije dovoljno da se procita sta je optimalno pa da se to primjeni i ocekuju max rezultati. Puno varijabli ima tu, od globalnih tipa radnog mjesta, okruzenja, navika do sitnih poput hemijskih procesa u tijelu pocevsi od samog disanja pa nadalje (da, pravilnim disanjem mozete biti zdraviji i mrsaviji :-D ).

Svako mrsanje bez vjezbe/aktivnosti je nezdravo mrsanje. Ali vecina mrsa radi izgleda a ne radi zdravlja, nazalost.
Zapravo malo ko uopste treba 'mrsati' nego bi trebali da se 'smanjuju u obimu', 'tope' i sl. :D jer ako zamijenimo salo za misic, bicemo tezi, ali cemo izgledati 'tanje'.
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#403 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by harisaga »

2 puta dnevno,nekome ko nista ne radi je vise nego dovoljno :)
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#404 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Dovoljno za sta? Da prezivi? U pravu si...
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#405 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by harisaga »

da zdravo mrsa(koliko je to moguce bez aktivnosti)
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#406 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Gluho i daleko bilo... :D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#407 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by alica.k »

Sutlijas wrote:Svako mrsanje bez vjezbe/aktivnosti je nezdravo mrsanje. Ali vecina mrsa radi izgleda a ne radi zdravlja, nazalost.
Zapravo malo ko uopste treba 'mrsati' nego bi trebali da se 'smanjuju u obimu', 'tope' i sl. :D jer ako zamijenimo salo za misic, bicemo tezi, ali cemo izgledati 'tanje'.
to je vec semantika. kod nas kad kazes da hoces da smrsas misli se na vagu a ne na obujam. al da, to sam i ja mislila, bez vjezbe, pravilno rasporedjenih obroka i izbacivanja raznoraznih grickalica, preradjene hrane, sokova, nije zdravo mrsanje vec dobijes skinny fat. tijelo kad predje u gladovanje cuva sve zalihe masnoce koje dobije jer se brani.

harisaga...vidi ovo. ona doruckuje u 12 (recimo) a ruca u 6 (tako kaze). i izbacila je sve medjuobroke. znaci tijelo je izmedju 6 navecer i 12 popodne (18 sati!!!!!) bez hrane. to, po meni, nije zdravo.
da ne spominjem sto kaze da je jela cevape il pitu za dorucak...nevidjeno, al hajd eto...
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#408 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Kako rekoh, ako 'mrsas' radi vage to opet nije dobro...
Takodjer, tijelu moze goditi pauza od hrane (do 15ak sati), ali ne sa ciljem mrsanja nego 'ciscenja'.
User avatar
Ken_M
Posts: 318
Joined: 14/11/2009 23:04

#409 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ken_M »

Sutlijas wrote:Kako rekoh, ako 'mrsas' radi vage to opet nije dobro...
Zavisi sa koje strane gledas. Ako gledas da rasteretis kardio-vaskularni sistem onda jeste dobro. Nije dobro imati ni previse misicne mase koja ionako u vecini slucajeva sluzi takmicenju u disciplini "kol'ko dizes na benDžu" i "puhanju pred ogledalom".
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#410 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Ken_M wrote:
Sutlijas wrote:Kako rekoh, ako 'mrsas' radi vage to opet nije dobro...
Zavisi sa koje strane gledas. Ako gledas da rasteretis kardio-vaskularni sistem onda jeste dobro. Nije dobro imati ni previse misicne mase koja ionako u vecini slucajeva sluzi takmicenju u disciplini "kol'ko dizes na benDžu" i "puhanju pred ogledalom".
Nije dobro ni imati previse sala, jel tako? Aha, mozda ti to vec znas... Niko ovdje ne prica o pretjerivanju sa misicnom masom. Salo drzi na 15% a ostalo neka bude misic pa ces onda vidjeti jesi li 'mrsav' ili debeo i trebas li radi vage da mrsas.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#411 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shin »

Another milestone :D
Image
User avatar
Ken_M
Posts: 318
Joined: 14/11/2009 23:04

#412 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ken_M »

Sutlijas wrote: Nije dobro ni imati previse sala, jel tako? Aha, mozda ti to vec znas... Niko ovdje ne prica o pretjerivanju sa misicnom masom. Salo drzi na 15% a ostalo neka bude misic pa ces onda vidjeti jesi li 'mrsav' ili debeo i trebas li radi vage da mrsas.
U sportu kojim se bavim svaka kila dole je dobra.
shin wrote:Another milestone :D
Image
Slabo, slabo... :P

Image
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#413 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Ken_M wrote:
U sportu kojim se bavim svaka kila dole je dobra.
Pa ti si u manjini... i ja sada kazem svaka kila gore je dobra za sport kojim se ja bavim - nismo nikome pomogli. :-D
User avatar
žena sa broja 6
Posts: 747
Joined: 08/12/2010 23:03
Location: Sarajevo

#414 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by žena sa broja 6 »

@alica.k - nisam baš očekivala da će neko tako studiozno tumačiti ono što sam napisala.

Kao prvo nigdje nisam napisala da ručam u 6, već nekad oko 5, znači u zavisnosti kad dođem s posla, što vjerovatno većina nas i radi. To da doručkujem pitu i ćevape sam samo navela kao primjer, što ne znači da praktikujem samo takvu ishranu. S obzirom da radim, nekad se zadesi i takav doručak za vrijeme pauze. I kad sam osjetila da sam gladna znalo se desiti da nešto lagano i večeram i da bude međuobroka, ali to nije bilo svaki dan pa zato i ne naglasih. Ali izgleda da sam zbog nekih trebala sve detalje napisati... I, kao što sam već rekla, NISAM se izgladnjivala, jer ne podnosim da sam gladna. Od tada prošlo više od 2 god., hvala Bogu nisam osjetila bilo kakve posljedice. A sad će me vjerovatno neki ubjediti i reći kako se jesam izgladnjivala, jer izgleda da neki to bolje od mene znaju. Nisi svi organizmi isti i ne reagujemo svi isto na glad, odnosno neko mora jesti svakih par sati, a nekome je metabolizam takav da može imati i samo dva obroka, tako da mislim da se ništa ne može generalizovati

Toliko od mene na ovoj temi.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#415 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shin »

@Ken

Ovo je cycling, nije trcanje?
User avatar
Ken_M
Posts: 318
Joined: 14/11/2009 23:04

#416 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ken_M »

Sutlijas wrote:
Ken_M wrote:
U sportu kojim se bavim svaka kila dole je dobra.
Pa ti si u manjini... i ja sada kazem svaka kila gore je dobra za sport kojim se ja bavim - nismo nikome pomogli. :-D

Onda si na pogresnoj temi (hint: mrsanje, ne oblikovanje tijela, ne farmerwalk...) :P
User avatar
Ken_M
Posts: 318
Joined: 14/11/2009 23:04

#417 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ken_M »

shin wrote:@Ken

Ovo je cycling, nije trcanje?
Da. Ali pored toga imam i 420 km trcanja u ovoj godini
:P
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#418 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shin »

Ja nabavio bic, i krenuo sa trcanjem, nisam ni sjeo na njega samo rokam trcanje. Krenuo sam u martu, evo 300km :D
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#419 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Ken_M wrote:

Onda si na pogresnoj temi (hint: mrsanje, ne oblikovanje tijela, ne farmerwalk...) :P
Jok... Podforum je zdravlje, a ne biciklizam (ili bilo koji sport).
User avatar
Ken_M
Posts: 318
Joined: 14/11/2009 23:04

#420 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ken_M »

Sutlijas wrote:
Ken_M wrote:

Onda si na pogresnoj temi (hint: mrsanje, ne oblikovanje tijela, ne farmerwalk...) :P
Jok... Podforum je zdravlje, a ne biciklizam (ili bilo koji sport).
A, da. Ja budala citao "Mrsanje - nacini ?". Izvini, u pravu si.
Pozdrav.
User avatar
Sutlijas
Posts: 89
Joined: 27/06/2011 18:03

#421 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sutlijas »

Super, za ubuduce da znas obratiti paznju i na podforum a ne samo ime teme... :D
Poz.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#422 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ExNihilo »

Naučnici ističu kako su dosadašnje teze prema kojima je veća količina vode dobra za zdravlje čisti nonsens. Ljekari će nerijetko savjetovati pijenje 6-8 čaša vode na dan, međutim, stručnjaci iz Škotske koji su proveli novo istraživanje ističu kako je opasnost od dehidracije samo mit, te da nema dokaza da voda sprečava zdravstvene probleme.

Navode kako je preporuka za značajnije konzumiranje vode zasnovana na interesima firmi koje flaširaju vodu.

"Ako pijete vodu onda kad niste žedni, to ne samo da neće povećati vašu koncentraciju već je samo može narušiti. Nadalje, hemikalije koje se koriste za dezinfekciju flaširane vode mogu biti loše za vaše zdravlje", kažu stručnjaci iz Škotske.

Pijenje prekomjerne količine vode, dodaju, može dovesti nesanice, jer je logično da ljudi koji piju puno vode moraju noću ići u WC, a također može i oštetiti bubrege, a ne spriječiti njihovo oštećenje. Osim ovih komplikacija naveli su i jednu značajniju koja se može pojaviti pri prekomjernom uzimanju vode, a to je gubitak nivoa soli uslijed čega može doći do oticanja mozga.

Kolege iz Škotske podržao je američki profesor Stanley Goldfarb, koji je naveo da je čista zabluda kako veća količina vode može pomoći u gubljenju viška kilograma, prenio je Daily Mail.

http://www.sarajevo-x.com/lifestyle/zdr ... 110713025/
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#423 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by harisaga »

Eto sad ce alica.k i sutlijas ovo uvrstiti u svoju zbirku znanja o pravilnom nacinu mrsanja.Nije iz magazina al moze proci xD


On topic:Sutra ce biti vijest da treba piti vode hektolitar dnevno,a prekosutra,ne bi me iznenadilo,ce pisati da nam voda uopste nije potrebna za zivot :D.Hocu reci da su sva ova istrazivanja jedno veliko njesra.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#424 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

harisaga wrote:Eto sad ce alica.k i sutlijas ovo uvrstiti u svoju zbirku znanja o pravilnom nacinu mrsanja.Nije iz magazina al moze proci xD


On topic:Sutra ce biti vijest da treba piti vode hektolitar dnevno,a prekosutra,ne bi me iznenadilo,ce pisati da nam voda uopste nije potrebna za zivot :D.Hocu reci da su sva ova istrazivanja jedno veliko njesra.
Ako nemas reci sta na temu molim te da je zaobidjes i prekines prozivati forumase bez razloga.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#425 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by alica.k »

harisaga wrote:Eto sad ce alica.k i sutlijas ovo uvrstiti u svoju zbirku znanja o pravilnom nacinu mrsanja.Nije iz magazina al moze proci xD


On topic:Sutra ce biti vijest da treba piti vode hektolitar dnevno,a prekosutra,ne bi me iznenadilo,ce pisati da nam voda uopste nije potrebna za zivot :D.Hocu reci da su sva ova istrazivanja jedno veliko njesra.
ja sam za to da svak pije vode kad je zedan :P

prestani trolat.
Post Reply