Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1051 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by chuchumbamayumbe »

Hvala svima!
:thumbup:
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#1052 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by leo_ »

chuchumbamayumbe wrote:Hvala svima!
:thumbup:
posalji petobanku, nemoj mi tija caki. :D Svaka cast. De malo detaljnije plan i program, neces se udebljati ako nam napises sta i kako radis. :)
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#1053 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Mr.Penguin »

chuchumbamayumbe wrote:Jučer sam bio na kontrolnom pregledu kod Dr. Serdarević u Vrazovoj.
Počeo sam sa dijetom 01.Feb.
Za 4 sedmice sam izgubio 6kg, u struku 5 cm, podlaktica 1cm, butina 2cm.
Doktorica je prezadovoljna napretkom, i ja sam veoma zadovoljan i nastavljam istim režimom i u martu, a kontrola krajem marta.
Uglavnom, u mojoj dijeti nema ničega čega se odričem.
Jedem i majonezu kada mi se jede (ali 1 kašičicu), za doručak 2 viršle nisu nikakav problem, pošto sam ljubitelj kokica, svako treće veće mi je dozvoljeno sa sebi skokam kokica, ali 20gr umjesto dosadašnjih 200gr, popijem čašu kole s vremena na vrijeme (one diet, ali je meni OK tako).
Ničega nisam željan i osjećam se super. Jedva čekam ljepše dane pa da se malo aktiviram i u prirodi, najgore je ovo nekretanje.
Jedan dan u mjesecu sam odredio da budem "LOŠ". Znači, odem na sjecani, drmnem pola kile i suzbijem sa 0.5l jogurta, ili na 10 u cijeli sa puno luka, ili 200gr kokica, ili pakovanje Figara, uglavnom, 1 dan u mjesecu ne predstavlja ništa, ali će mi mnogo značiti. 8-)
koklice bez soli?
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#1054 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Beaddy »

novi.dan.nova.nafaka wrote:
Mr.Penguin wrote:
leo_ wrote: Sretno! :) 8000KM zahvat kosta? :-) :shock:
Svako ce smrsati kad ima 8 hiljada manje. :lol:
Za te pare, na ovakvoj krizi, možeš kupit frajera kakvog nacrtaš. :D
Evo zajednički odgovor na ovu kombinaciju blesavih i neinformisanih komentara (leo_ ne na tvoj komentar)..........0,00 KM

U 8. mjesecu sam imala boravak od 5 dana na endokrinologiji UKC-a Tuzla za rađenje svih potrebnih nalaza, plaćen od strane Zavoda za zdravstvo (sve išlo standardnim tokom, nikog nisam niti jednom markom potplatila). Nezgodna stvar u svemu ovome je bila što su na UKC-u u to vrijeme ostali bez reagenasa za par nalaza, pa sam potrošila još par mjeseci i oko 500 KM (nalazi i troškovi puta) da to sve sredim.

U januaru ove godine dobijam zeleno svjetlo komplatnog barijatrijskog tima i preporuku za lapband i uklanjanje žučne kese, predajem papire na Zavod i opet dobijam odobrenje, bez 'poznanstava' ili marke za potplaćivanje ikog u komisiji. Sreća mi je bila što je u komisiji bio gastroenterolog koji me je vidio i dobro ocjenio moje stanje (kad sam išla po prvu preporuku za endokrinologiju).

Ostali troškovi se sastoje od troškova goriva za odlazak u TZ nekoliko puta i sve one sitnice koje takva putovanja prate.

I da se zna: ova dva zahvata (2 u 1) koštaju i puno više od 8000 KM. Sama Johnson-Johnson vrhunska švedska podesiva gastrička traka košta između 4500-5000 KM, a zahvat(i) sigurno više od 5000. I ne, nisam ni marku platila za sve ovo.

I ne postoji taj novac kojim bi se mogla platiti ljubaznost, podrška i zalaganje dr. Pašića i njegovog tima za ovih 6 mjeseci 'ganjanja' nalaza i 6 dana boravka u bolnici. Pa sam dr. Pašić me je digao na noge poslije operacije i natjerao da hodam, dolazio neradnim danima i po 3 puta da me obiđe i provirivao u moju sobu u toku noćne smjene samo da provjeri kako sam...koji bi doktor to uradio? Čak i da sam morala platiti, taj novac bi bio mala cijena za sve što sam dobila i što ću dobiti.

Najteži dio sada slijedi....mršanje. Nakon dva dana posta i dva dana na čaju, sokiću i vodi, sve mi tako lijepo miriše. Ali trenutno sam na tekućoj hrani i kad me uhvati želja za nečim drugačijim prisilim se da popijem malo čaja, jer moj želudac s trakicom sada ne bi podnio ništa čvršće. Inače bi mi se desio :run: na rigoleto.

Update o izgubljenoj kilaži slijedi sutra nakon jutarnjeg vaganja.

Pozdrav svima :D
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#1055 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Beaddy »

funky_baby wrote:pitanje za ove koji se razumiju :). ja sam prosle godine skinula nekih 8kg za dva mjeseca tako sto sam izbacila hljeb, slatkise i sokove, uz naravno redovnu vjezbu nekih 3x sedmicno. e sad hocu nesto slicno, ali ne mogu bas potpuno izbaciti hljeb (trenutno), pa me interesuje koliko je "dozvoljena" kolicina hljeba po obroku ili bar jednom u nekoliko dana, hvala :)

Po dijeti za dijabetičare je to 60 gr hljeba po svakom od glavnih obroka....ja sam sa ovom dijetom skinula 18 kg za 3 mjeseca, ali moraš uzeti u obzir da sam imala BMI 48, pa te kile i nisu nešto naspram moje težine.

Ubaci i dva međuobroka (voćni jogurt, banana ili neko drugo voće) radi restarta metabolizma, i na konju si :D !
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#1056 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Beaddy »

chuchumbamayumbe wrote:Jučer sam bio na kontrolnom pregledu kod Dr. Serdarević u Vrazovoj.
Počeo sam sa dijetom 01.Feb.
Za 4 sedmice sam izgubio 6kg, u struku 5 cm, podlaktica 1cm, butina 2cm.
Doktorica je prezadovoljna napretkom, i ja sam veoma zadovoljan i nastavljam istim režimom i u martu, a kontrola krajem marta.
Uglavnom, u mojoj dijeti nema ničega čega se odričem.
Jedem i majonezu kada mi se jede (ali 1 kašičicu), za doručak 2 viršle nisu nikakav problem, pošto sam ljubitelj kokica, svako treće veće mi je dozvoljeno sa sebi skokam kokica, ali 20gr umjesto dosadašnjih 200gr, popijem čašu kole s vremena na vrijeme (one diet, ali je meni OK tako).
Ničega nisam željan i osjećam se super. Jedva čekam ljepše dane pa da se malo aktiviram i u prirodi, najgore je ovo nekretanje.
Jedan dan u mjesecu sam odredio da budem "LOŠ". Znači, odem na sjecani, drmnem pola kile i suzbijem sa 0.5l jogurta, ili na 10 u cijeli sa puno luka, ili 200gr kokica, ili pakovanje Figara, uglavnom, 1 dan u mjesecu ne predstavlja ništa, ali će mi mnogo značiti. 8-)
Ma svaka čast!

Baš mi je drago da ti dobro ide. Samo tako nastavi i kad ti pofali motivacije slobodno se javi za razgovor. Rado ću ti pomoći ako mogu :thumbup: .
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#1057 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shin »

Ne postoji carobna tableta za mrsanje, niti carobna vjezba. Potrebno je mnogo odricanja i volje da se covjek dovede u liniju opet:



:D
emed
Posts: 3
Joined: 21/02/2012 19:14

#1058 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by emed »

Zdravo! Znam da to nije način za mršavljenje, ali željela bih pronaći one helanke što pospješuju znojenje, materijal kao kod ronilačkog odjela? Da li neko zna gdje ih mogu pronaći u Sarajevu?
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#1059 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Mr.Penguin »

emed wrote:Zdravo! Znam da to nije način za mršavljenje, ali željela bih pronaći one helanke što pospješuju znojenje, materijal kao kod ronilačkog odjela? Da li neko zna gdje ih mogu pronaći u Sarajevu?
zasto? :?
emed
Posts: 3
Joined: 21/02/2012 19:14

#1060 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by emed »

Mr.Penguin wrote:
emed wrote:Zdravo! Znam da to nije način za mršavljenje, ali željela bih pronaći one helanke što pospješuju znojenje, materijal kao kod ronilačkog odjela? Da li neko zna gdje ih mogu pronaći u Sarajevu?
zasto? :?
Pa, čula sam da su dobre protiv celulita pa kontam isprobati uz aerobik. :-)
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#1061 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by MedenoSrce »

emed wrote: Pa, čula sam da su dobre protiv celulita pa kontam isprobati uz aerobik. :-)
dobre su samo protiv bubrega
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#1062 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

emed wrote: Pa, čula sam da su dobre protiv celulita pa kontam isprobati uz aerobik. :-)
Ne bacaj pare i ne vjeruj marketingu.
A i cisto sumnjam da je to zdravo.

Celulit ce ti jedino nestati vjezbom, vjezbom i vjezbom. I vodu pit.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#1063 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by graue_maus »

emed wrote:Zdravo! Znam da to nije način za mršavljenje, ali željela bih pronaći one helanke što pospješuju znojenje, materijal kao kod ronilačkog odjela? Da li neko zna gdje ih mogu pronaći u Sarajevu?
ja sam ih bila uzela........... oznojis se ti u njima jako brzo , ali ti bude nakon nekog vremena hladno , pa fasovah upalu mokracnih kanala .........nekog efekta ne vidjeh........i muka ih je skinuti zalijepe se nekako za tijelo ko da se smanje u toku nosenja ........
Last edited by graue_maus on 29/02/2012 17:14, edited 1 time in total.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#1064 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Mr. Brightside »

trening samo u pamucnoj odjeci :D
sto da (ne)svjesno unistavas tijelo :-)
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#1065 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by duminjo »

ja sam jednostavno poceo trcati vilsom, neam viska kila, tek onako, da se utegnem :lol: :lol: :lol:
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#1066 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Beaddy »

Evo mali update od mene. Postoperativno sam do sada izgubila 3,5 kg (5 dana) :D :run:
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#1067 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by leo_ »

"Mrsanje - nacini ?"
ne bi bilo lose da se otvori druga tema pod nazivom "Mrsanje - hall of fame". Svaka cast svima koji su smrsali bilo 100 grama ili 100 kila, ali ovdje smo da pricamo o nacinima, a ne da se svako hvali zasebno. Svi koji su smrsali nek detaljno ispisu sta i kako su uradili da bi dosli do rezultata, u suprotnom, samo se vrtimo u krug.

@Beaddy: imas 10.000 razloga/motiva da se odrzis na toj tezini, samo naprijed. :) kakve si upute dobila za ubuduce u zivotu sto se tice prehrane/vjezbanja?
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#1068 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Mr.Penguin »

leo_ wrote:"Mrsanje - nacini ?"
ne bi bilo lose da se otvori druga tema pod nazivom "Mrsanje - hall of fame". Svaka cast svima koji su smrsali bilo 100 grama ili 100 kila, ali ovdje smo da pricamo o nacinima, a ne da se svako hvali zasebno. Svi koji su smrsali nek detaljno ispisu sta i kako su uradili da bi dosli do rezultata, u suprotnom, samo se vrtimo u krug.

@Beaddy: imas 10.000 razloga/motiva da se odrzis na toj tezini, samo naprijed. :) kakve si upute dobila za ubuduce u zivotu sto se tice prehrane/vjezbanja?
:thumbup:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1069 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by chuchumbamayumbe »

Mr.Penguin wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Jučer sam bio na kontrolnom pregledu kod Dr. Serdarević u Vrazovoj.
Počeo sam sa dijetom 01.Feb.
Za 4 sedmice sam izgubio 6kg, u struku 5 cm, podlaktica 1cm, butina 2cm.
Doktorica je prezadovoljna napretkom, i ja sam veoma zadovoljan i nastavljam istim režimom i u martu, a kontrola krajem marta.
Uglavnom, u mojoj dijeti nema ničega čega se odričem.
Jedem i majonezu kada mi se jede (ali 1 kašičicu), za doručak 2 viršle nisu nikakav problem, pošto sam ljubitelj kokica, svako treće veće mi je dozvoljeno sa sebi skokam kokica, ali 20gr umjesto dosadašnjih 200gr, popijem čašu kole s vremena na vrijeme (one diet, ali je meni OK tako).
Ničega nisam željan i osjećam se super. Jedva čekam ljepše dane pa da se malo aktiviram i u prirodi, najgore je ovo nekretanje.
Jedan dan u mjesecu sam odredio da budem "LOŠ". Znači, odem na sjecani, drmnem pola kile i suzbijem sa 0.5l jogurta, ili na 10 u cijeli sa puno luka, ili 200gr kokica, ili pakovanje Figara, uglavnom, 1 dan u mjesecu ne predstavlja ništa, ali će mi mnogo značiti. 8-)
koklice bez soli?
Malo soli, bogdu ulja. Na 20gr to je mizerno. Inače, nemam problema sa soljenjem, tako sam navikao, skoro uvijek jedem neslano i nemam nikakvih problema. Veoma rijetko koristim solanicu.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#1070 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Mr.Penguin »

chuchumbamayumbe wrote: Malo soli, bogdu ulja. Na 20gr to je mizerno. Inače, nemam problema sa soljenjem, tako sam navikao, skoro uvijek jedem neslano i nemam nikakvih problema. Veoma rijetko koristim solanicu.
:thumbup:
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#1071 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Beaddy »

leo_ wrote:"Mrsanje - nacini ?"
ne bi bilo lose da se otvori druga tema pod nazivom "Mrsanje - hall of fame". Svaka cast svima koji su smrsali bilo 100 grama ili 100 kila, ali ovdje smo da pricamo o nacinima, a ne da se svako hvali zasebno. Svi koji su smrsali nek detaljno ispisu sta i kako su uradili da bi dosli do rezultata, u suprotnom, samo se vrtimo u krug.

@Beaddy: imas 10.000 razloga/motiva da se odrzis na toj tezini, samo naprijed. :) kakve si upute dobila za ubuduce u zivotu sto se tice prehrane/vjezbanja?
U pravu si u potpunosti...ja sam napravila mali update sa težinom samo da pokažem instant efekat ugrađene mi trakice.

Malo poslije ću staviti dijetu kojom sam predoperativno skinula 18 kg (uz neke moje modifikacije, jer neku hranu uopšte nisam jela) i nadam se da će biti od pomoći.

Što se tiče mog mršanja na trakici, cilj mi je doći na 70-75 kg, što bi bilo idealno na moju prilično mišićavu konstrukciju, ali ću biti najsretnija kad se spustim na dvoznamenkasti broj. Što se tiče uputa za prehranu, dobila sam opsežnu skriptu na 20 stranica, puno iskustava i pomoći se može naći na temi 'lapband' na forum.hr, a tu je i moj hirurg kad mi zatreba savjet. Princip je isti kod svih barijatrijskih operacija, jer ima režim tekuća-kašasta-čvrsta hrana, ali je trakica specifična jer čvrsta hrana traži puno žvakanja i moram izbjegavati neke vrste jako vlaknaste hrane.
S vježbanjem krećem kad dobijem zeleno svjetlo od hirurga, vjerovatno za cca. 1 mjesec, nakon prve kontrole.

Toliko od mene za sada :mrgreen:
Fauja Singh
Posts: 2468
Joined: 07/12/2011 12:40

#1072 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Fauja Singh »

Nije neka nauka niti nesto novo sto ce te cuti, ali sportska aktivnost je najbolja za mrsanje.
Ja dok sam 3-4 puta sedmicno igrao lopte ne da nisam imao stomak i visak kg nego sam mogao sebi priustiti da vikendom u povratku iz grada u kasne sate pojedem hamburger-dva kod trovaca a da se ne udebljam...
A sad nek odem dva puta mjesecno u cinemacity i pojedem kokice sa kolom primjeti se.
Idu ljepsi dani, imamo vilsonovo, veliku aleju, atletsku traku na kosevu... trebamo uvesti da bar tri puta sedmicno odemo i trcimo po 40-tak minuta... Ako je kome dosadno sam trcati nek se javne pa mozemo sta i zajedno organizovati. :sax:
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#1073 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by radenska »

Meni je tako super kad neko ima vremena za trcanje, ali kako se organizovati kad ustajes u 6, a dodjes kuci u 8 navecer- Tad ostaje smao busenje kasike heheh
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#1074 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by funky_baby »

Beaddy wrote:
funky_baby wrote:pitanje za ove koji se razumiju :). ja sam prosle godine skinula nekih 8kg za dva mjeseca tako sto sam izbacila hljeb, slatkise i sokove, uz naravno redovnu vjezbu nekih 3x sedmicno. e sad hocu nesto slicno, ali ne mogu bas potpuno izbaciti hljeb (trenutno), pa me interesuje koliko je "dozvoljena" kolicina hljeba po obroku ili bar jednom u nekoliko dana, hvala :)

Po dijeti za dijabetičare je to 60 gr hljeba po svakom od glavnih obroka....ja sam sa ovom dijetom skinula 18 kg za 3 mjeseca, ali moraš uzeti u obzir da sam imala BMI 48, pa te kile i nisu nešto naspram moje težine.

Ubaci i dva međuobroka (voćni jogurt, banana ili neko drugo voće) radi restarta metabolizma, i na konju si :D !
ma ne jedem ja hljeb skoro nikako, eventualno jednom sedmicno neki sendvic, pa sam zbog tog obroka i pitala koliko je preporucljivo :)
jedem i vocne jogurte i voce, valjda dodjem do rezultata koji zelim.
tebi sretno vidim da se trudis i da si bas odlucila da ovaj put bude to kako treba :).
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1075 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by petunija »

stroga normala wrote:Nije neka nauka niti nesto novo sto ce te cuti, ali sportska aktivnost je najbolja za mrsanje.
Ja dok sam 3-4 puta sedmicno igrao lopte ne da nisam imao stomak i visak kg nego sam mogao sebi priustiti da vikendom u povratku iz grada u kasne sate pojedem hamburger-dva kod trovaca a da se ne udebljam...
A sad nek odem dva puta mjesecno u cinemacity i pojedem kokice sa kolom primjeti se.
Idu ljepsi dani, imamo vilsonovo, veliku aleju, atletsku traku na kosevu... trebamo uvesti da bar tri puta sedmicno odemo i trcimo po 40-tak minuta... Ako je kome dosadno sam trcati nek se javne pa mozemo sta i zajedno organizovati. :sax:
Mogu li ovu traku koristiti oni koji nisu članovi atletskog saveza?
Post Reply