Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5676 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by banjaluka078 »

Ja -15kg za 4 mjeseca. S tim da je bila stagnacija neke 2-3 sedmice, stalo na -12, ma mogla sam na glavi dubiti, ni grama dole, već sam krenula kontaki kakav sad trik da uradim ili da provjerim nalaze. I onda je opet samo krenulo.
Jedina komplikacija mi je jako nizak pritisak, čitam da može biti posljedica gubitka kilograma. Čak i poslije aktivnosti bude baš nizak. Ujutro doručkujem, popijem kafu i pješačim na posao 40-45 minuta. I kad dođem u kancelariju i izmjerim pritisak, on oko 90/60, čak i niže.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#5677 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

banjaluka078 wrote: 29/04/2021 14:49 Ja -15kg za 4 mjeseca. S tim da je bila stagnacija neke 2-3 sedmice, stalo na -12, ma mogla sam na glavi dubiti, ni grama dole, već sam krenula kontaki kakav sad trik da uradim ili da provjerim nalaze. I onda je opet samo krenulo.
Jedina komplikacija mi je jako nizak pritisak, čitam da može biti posljedica gubitka kilograma. Čak i poslije aktivnosti bude baš nizak. Ujutro doručkujem, popijem kafu i pješačim na posao 40-45 minuta. I kad dođem u kancelariju i izmjerim pritisak, on oko 90/60, čak i niže.
svaka cast. ja sam stao na -12kg i tako evo vec 2 mjeseca. zanimljivo mi je da ili pazio na ishranu npr 10 dana ili ne pazio 10 , ne micem sa kilazom. trening sam pojacao,a pola godine sam se dosta i utrenirao. ovih 12kg sam sletio kako sam sletio i nista mijenjao nisam a kile su samo stale. :sad:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5678 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by banjaluka078 »

shape of despair wrote: 29/04/2021 15:20
svaka cast. ja sam stao na -12kg i tako evo vec 2 mjeseca. zanimljivo mi je da ili pazio na ishranu npr 10 dana ili ne pazio 10 , ne micem sa kilazom. trening sam pojacao,a pola godine sam se dosta i utrenirao. ovih 12kg sam sletio kako sam sletio i nista mijenjao nisam a kile su samo stale. :sad:
Hvala. Ja sam u stagnaciji baš najviše pazila i bila najrigoroznija s treninzima. Kasnije sam počela brljati s treninzima i jednom čak pojela neki slatkiš, a proces krenuo dalje. Čudno je tijelo.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#5679 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

banjaluka078 wrote: 29/04/2021 15:29
shape of despair wrote: 29/04/2021 15:20
svaka cast. ja sam stao na -12kg i tako evo vec 2 mjeseca. zanimljivo mi je da ili pazio na ishranu npr 10 dana ili ne pazio 10 , ne micem sa kilazom. trening sam pojacao,a pola godine sam se dosta i utrenirao. ovih 12kg sam sletio kako sam sletio i nista mijenjao nisam a kile su samo stale. :sad:
Hvala. Ja sam u stagnaciji baš najviše pazila i bila najrigoroznija s treninzima. Kasnije sam počela brljati s treninzima i jednom čak pojela neki slatkiš, a proces krenuo dalje. Čudno je tijelo.
meni je svakako primarno bilo da se pokrenem sa 8 sati sjedenja na poslu, pola sata u auto, 5 sati gledanja tv-a i na spavanje.
sada svaki 2. dan trcanje 4-5km, mijenjam nekad tempo da "šokiram" tijelo, ubacio sam i snagu.
i ovih 12 mi nije lose,volio bih jos 7-8
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5680 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by banjaluka078 »

Ista stvar. Bilo je auto do/s posla, auto u izlazak, na poslu 8 sati sjedim, poslije samo promijenim lokaciju sjedenja, insulinska podivljala, štitna skoro prestala raditi, jetra masna...i onda klik u glavi, "izgubila" ključ od auta, svukud pješke, dnevni prosjek mi je 8-10 KM, pauza u šetnji, plus pravi trening i korigovana ishrana... Cilj mi je ukidanje terapije.
FikretAsimov
Posts: 13
Joined: 27/04/2021 15:42

#5681 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by FikretAsimov »

Sydnor wrote: 08/04/2021 22:07 Najgore mi je za doručak jer sam terenski radnik... Moram pojest nešto štetno kako god okreneš.
Za doručak nema ništa bolje od jaja, pa i svaki dan ako nemaš ideju za bilo šta drugo. A za visok pritisak probaj ovo

Ako ne pomogne onda naravno posjeti doktora.
Last edited by FikretAsimov on 30/04/2021 01:43, edited 1 time in total.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#5682 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sydnor »

Pritisak mi je spao na normalan, a holesterol ću provjerit za koji mjesec. Ne znam koliko sam tačno smršao, imao sam 106 kila. Po odjeći mislim da sam izgubio 3 ili 4.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5683 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Truba »

Ja sam sa 103 kile na 87
Avetinja

Tajna je u tome da ne jedes mnogo

Sad sam na 91
Naime poceo sam jesti :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#5684 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by skafiskafsnjak »

Black swan wrote: 29/04/2021 17:49 Ja sam sa 103 kile na 87
Avetinja

Tajna je u tome da ne jedes mnogo

Sad sam na 91
Naime poceo sam jesti :mrgreen:
Uvedi vise kretanja ako se ne kreces :D
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5685 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Truba »

Gibam se ja dovoljno 10000 koraka dnevno
Samo tteba prestat jesti
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5686 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by banjaluka078 »

Black swan wrote: 30/04/2021 13:45 Gibam se ja dovoljno 10000 koraka dnevno
Samo tteba prestat jesti
Dodala bih, samo treba prestati jesti koješta.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5687 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pici »

jedi malo skidaj salo... ja sam od decembra skinuo 18 do 20 kg i stao sa skidanjem u martu, jer mi je kardiolog rekao da ne pretjerujem, ne spremam se za olimpijadu... :mrgreen: uglavnom 100 trbusnjaka , 50 sklekova i 5-7 km bicikla, plus na posao pjeske itd... ne skidaju se kile al se topi salo a zbog treninga ide u misicnu masu, moras pojesti nesto malo jace ako mislis trenirati i raditi... jer nema fajde od gladovanja ako ces i misice gubiti... ne mislim u manekene i sportiste ici... :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5688 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Truba »

Misice nisam nikad ni imao
Ruke ko u baletanke
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#5689 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by problemnatravunu »

C/P sa
BTC Fitness
Postoji par namirnica koje apsolutno treba izbjegavati i ni pod koji cijenu konzumirati više od jednom u nikad, ukoliko su Vam zdravlje i izgled bitni.

Navest ćemo 2 nagora predstavnika, mada je danas teško razdvojiti ko je najgori, jer je konkurencija pravo teška i mnogobrojna.

Pomfrit i sokovi (razne vrste).

Obično kada jedete, pa čak i loše namirnice, one imaju bar neki procenat nečega u sebi što se
može iskoristiti. U pomfritu ništa dobro. Pliva u ulju koje je samo po sebi kancerogeno i puno
transmasnih kiselina, da ne spominjemo višestruko prženje bez mijenjanja ulja.

Koristi se krompir sa sumnjivim kvalitetom i porijeklom i nerijetko sa raznim dodacima i pojačivačima okusa (pa kupujte u kesicama zamrzut). Hranjiva vrijednost 0. Visoki procenat direktne aplikacije pojedenog u masne naslage oko stomaka.

S druge strane imamo sokove, koji su veoma loš izbor u bilo kojoj verziji (minus cijeđeni sokovi
koji su sasvim ok i to u umjerenim količinama). Ako ih kupujete u prodavnicama, ili su puni šećera (u prosjeku 15g po 100ml) a popoijete sigurno više od 100ml. Samo sa ovime prebacite dnevni unos šećera, ne računajući ostalu hranu.

Ako nemaju šećera, a to možete primjetiti u velikim i boldovanim slovima SUGAR FREE, BEZ
ŠEĆERA, BEZ DODATNOG ŠEČERA, onda su puni umjetnih zaslađivača tipa aspartama ili
acesulfama i slično koji su ne samo kancerogeni već i oštećuju moždane ćelije i mnogo toga
drugog bez čega bi nam život bio bolji.

Sve u svemu život će Vam biti puno bolji i tijelo zdravije ukoliko izbjegavate ove dvije navedene namirnice.

Ako neko ima još neke da doda u listu, slobodno šaljite, pa da nadopunimo :) recimo margarin je najgori mogući izbor, ali njega više i ne računam u namirnice, već u otrove.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#5690 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pizarro »

imaju oni proteinski pudinzi s okusom cokolade, mozda pomogne.
merk030
Posts: 668
Joined: 30/06/2018 18:31

#5691 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by merk030 »

Stvar je samo koliko unosiš neke hrane, šta fali ponekad pojesti nešto "nezdravo". Samo treba pratiti unos kalorija i smanjivati/povećavati zavisno od toga da li želiš da mršaš brže, s tim da ne treba pretjerivati, nekih pola kg sedmično je najbolje, ne više.

Ako se želi održati mišićna masa, u tom slučaju, držati unos proteina na 1.4-2.0g po kilogramu tjelesne težine.

Nedavno sam gledao video, zbog čega bi brokula bila zdrava, a pomfrit nezdrav, oboje imaju dobre i loše strane. Kad bi covjek jeo samo brokulu, da li bi mogao normalno funkcionisati. Sigurno da ne bi.

Ja sam početkom godine počeo neku dijetu, da skinem salo, a da održim mišiće koliko toliko. Da bi se to uradilo mora se imati i dobar trening. Skinuo sam nekih 7,8 kg, dobio mišiće na nekim mjestima, sasvim zadovoljan, sad i ne pazim toliko, jedino pratim unos proteina, jedem sve, samo u glavi imam neku granicu.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5692 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by vaučer »

Krenuo s izmjenjenim režimom prije jedan mjesec. Nisam se nešto grozno hranio, ali bilo je slatkog, kruha i obilato maslinovog ulja. Sad sam izbacio šećer, svu prerađenu hranu, kruhove i ciljam 1200-1400 kalorija dnevno. Ovaj put ne gađam neku kilažu, iako gubim cca kg tjedno, već idem probati dugoročno izmjeniti prehrambene navike. Doručak ionako nikad ne jedem a trudim se oba preostala obroka kuhati sam i otkrivati nove namirnice i načine pripreme.

Prosječan dan je ujutro kava i pola litra vode.Oko 14-15 sati kuham ručak, obavezno salata (krastavac, rajčica, zelena, rotkvica, kiseli kupus), nešto mesa (piletina, puretina ili govedina) i kuhano ili pohovano povrće (spanak, kelj, brokula, kupus) i pored dodam nešto ukiseljeno (cvekla, krastavci, kapari). Za desert banana ili šumsko voće (borovnice, ribizle, jagode). To me drži do pred večer kad pojedem malo ribe i još voća i pijem čaj s limunom.

Zasad ide super, nekako nalazim polako svoj ritam i recepte koji mi odgovaraju.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5693 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by banjaluka078 »

Ja ne bih mogla bez doručka, nema šanse.

Ja sam danas na -16 kg. Lipidni status je sad skoro sasvim u redu, ne koristim nikakve statine ni biljne suplemente, spustila sam ih na samo malo iznad gornje granice. Insulin za IR dva sata poslije jela sad na pola vrijednosti u odnosu na decembar. Kardiolog isključio terapiju, endokrinolog najavio da će isključiti ako i na sljedećoj kontroli nastave biti dobri.
Po meni dobar rezultat za 3.5 mjeseca.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5694 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by vaučer »

Meni je doručak oduvijek bio obrok na koji sam se morao prisiliti. Ne budim se gladan jednostavno, bez obzira na aktivnost i prehranu dan ranije. Tako da bez problema mogu preskočiti, što mi daje vremena da pripremim ručak kako treba.

Ne preporučujem svima, ja samo tražim sebi dugoročan režim koji će odgovarati mojim navikama.
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#5695 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by corei3 »

kod mene nesto ne valja. 6 mjeseci -12kg,a ovih 12 sam skinuo za 3 mjeseca. sad tri mjeseca stojim na 97kg. koliko god pazio na hranu i pojacavao treninge nece dole pa nece. Sumnjam na betablokator sto pijem,da mi on me da
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5696 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by hadzinicasa »

banjaluka078 wrote: 22/05/2021 20:37 Ja ne bih mogla bez doručka, nema šanse.

Ja sam danas na -16 kg. Lipidni status je sad skoro sasvim u redu, ne koristim nikakve statine ni biljne suplemente, spustila sam ih na samo malo iznad gornje granice. Insulin za IR dva sata poslije jela sad na pola vrijednosti u odnosu na decembar. Kardiolog isključio terapiju, endokrinolog najavio da će isključiti ako i na sljedećoj kontroli nastave biti dobri.
Po meni dobar rezultat za 3.5 mjeseca.
-16kg za 3,5 mjeseca? Bas mi to nesto puno u kratko vrijeme. Ja sam za mjesec doduse sletila 4-5 sto bi odgovaralo tvojoj dinamici, no osjetim po sebi da me iscrpilo da imam manje snage.

Iako nemam pretjerano viska kg, nocno jedenje je poseban krug pakla ciji je zametak negdje duboko zakopan u mojoj psihi :lol:
(Pri tome ne mislim jedenje navecer, nego uredno legnem spavati i u pola noci, obicno sat-dva nakon lijeganja ide budjenje i zombiranje ka kuhinji u napadu na slatko)

Tako da anuliram sve to sto se relativno zdravo hranim preko dana - voce, povrce, bez hljeba, ne pohovano, ne konzervirano, bez umjetnih zacina, bez secera, sokova i sosova itd. I slaba sam na slatko.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5697 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by banjaluka078 »

hadzinicasa wrote: 23/05/2021 10:35
-16kg za 3,5 mjeseca? Bas mi to nesto puno u kratko vrijeme. Ja sam za mjesec doduse sletila 4-5 sto bi odgovaralo tvojoj dinamici, no osjetim po sebi da me iscrpilo da imam manje snage.

Iako nemam pretjerano viska kg, nocno jedenje je poseban krug pakla ciji je zametak negdje duboko zakopan u mojoj psihi :lol:
(Pri tome ne mislim jedenje navecer, nego uredno legnem spavati i u pola noci, obicno sat-dva nakon lijeganja ide budjenje i zombiranje ka kuhinji u napadu na slatko)

Tako da anuliram sve to sto se relativno zdravo hranim preko dana - voce, povrce, bez hljeba, ne pohovano, ne konzervirano, bez umjetnih zacina, bez secera, sokova i sosova itd. I slaba sam na slatko.
Prvo sam se oprostila sa slatkišima i šećerom, pa dvije sedmice poslije krenula na režim na kojem sam sad. 7 dana bez šećera je bila agonija, gore od bacanja cigara. Sad mi ne padne na um.

Imala sam par perioda stagnacije, pa par perioda kad su išle dole svaki put kad stanem na vagu. Par puta sam primijetila slabost, još sam na terapiji za IR, a ishrana mi je sad jako drugačija u odnosu na ranije, plus, puno trošim, pa je terapija pravila padove šećera. Malo više obraćam pažnju na to sad, pratim tijelo, i definitivno ću tražiti korekciju terapije na sljedećoj kontroli.

Tvoja priča me podsjetila na konu, najveću poguziju na svijetu, njoj ništa nije tako oko 1 ujutro na rešou u dvorištu sebi ispeći jaje na oko, naumakati se i vratiti na spavanje, sve da muž ne skonta. Neki put se tako probudila, zima, ništa od klope vani, a i jelo joj se slatko. Svi slatkiši su bili u komodi u sobi u kojoj muž spava i ne može doći do njih da njega ne probudi. Sjeti se da u šerpi ima još makarona od tog dana, stavi šećernicu ispred sebe i makaron po makaron u šećer pa u usta. :) Nisi najgora. :)
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5698 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by vaučer »

Nakon dva mjeseca novog režima prehrane, solidni rezultati i uhvaćen ritam. Iz prehrane potpuno izbačeni šećer, kruh, riža, tjestenina, sokovi, mlijeko, alkohol, krompir i svi oblici prerađene hrane.

Prosječan unos kalorija 1000-1200. Doručak dvije šolje crne kave. Ručak oko 16-17h cca 500 kalorija, većinom povrće, pileći temeljac juha, salata i cca 250g bijelog mesa ili ribe uz prilog kiselog kupusa, cvekle. Kasnije do večeri samo voće, pretežno šumsko i par šolja čaja s limunom. Svaki dan kuhana hrana, puno začina i zelenog povrća.

Dosad skinuo 7kg i puno lakše radim i izguram dan. Digao sam kretanje s 4-5 na 10-15km dnevno.
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#5699 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mufa1 »

Stari moj izvini, ali ja to ni dusmanu nebi preporucio. Mislim da ces puno vise stete nanijeti sebi nego tih par kg sto ces izgubit.
Preveliki je to deficit unosa kalorija. Idealno je - 500 od dnevne potrebe. Drugo, nema potrebe za izbacivanje UH, oni su gorivo tijelu. A vidim u jelovniku, i masnoće izbjegavas, tako da poremećaj horomona zagarantovan. Ali ako tebi odgovara i dobro se osjećaš, samo naprijed...
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#5700 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by TheHound »

Hajd sto je premalo kalorija (ovo je za zensko od 50kg) ali sto ce unistiti zdravlje izbjegavanjem masnoce pa ce se poslije kajati. Sta ljudi sebi rade i otkud im ideje za ovo stvarno mi nije jasno. Posavjetujte se s nekim ljudi dragi prije nego sto sebi zivot zagorcate.
Post Reply