Mravi

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#1 Mravi

Post by triple mama »

Pomagajte sa savjetima kako da se rijesim mrava koji su se odjednom pojavili u stanu :roll:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Mravi

Post by Sanjarko »

triple mama wrote:Pomagajte sa savjetima kako da se rijesim mrava koji su se odjednom pojavili u stanu :roll:
Imaju preparati protiv mrava razni. Kucice su jedni od njih. Mora da su se uvukli odnekud nekako. Da li preko balkona, prozora ili preko ulaznih vrata jer mnogi imaju nazalost obicaj da stave smece kraj vrata pa tako mrave privuku.

Moguce je i da su na neki drugi nacin usli. Valjda se nisu ugnjezdili. Ako jesu tesko ces ih se rijesiti.

Kazem probaj sa ovim gore sto sam napisao.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3 Re: Mravi

Post by dobar osjecaj »

Moja poznanica je proteklih sedmica najmanje tri puta angazovala profesionalnu firmu za dezinsekciju. Cijeli stan je prskan detaljno profesionalnim sredstvima protiv mrava, ona svakodnevno ponovo sve prsce Raidom protiv mrava prije nego sto izadje ujutro iz stana i opet ih svakodnevno nalazi u znacajnim kolicinama. Ispocetka ih je po njenim rijecima bilo stotine, mnostvo mrava s krilima koje je nalazila po zaluzinama i svuda po podu.
Iz firme za desinsekciju joj je receno da bi trebalo da se povuku cim prestane kisno vrijeme. Ne znam koliko je to povezano i vjerovatno.
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#4 Re: Mravi

Post by Loo »

Itekako
Ja ih ne diram
Vrstice se oni u svoja naselja
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#5 Re: Mravi

Post by BJB »

Ma jok, u prvu poljoprivrednu apoteku i kupi otrov za mrave koji dodje u malim zelenim kesicama-kao prasak za pecivo..Naspes u coskovima ili mjestima gdje vidis da izlaze, mravi pojedu otrovi i nose ga u gnijezdo, i otruju cijeli mravinjak..Neopitroid-pomaze..i jos neki spray za sve moguce kukceImage..Ne pricam napamet, govorim iz iskustva..Josimam traume kad su me prije 3-4godine probudili leteci crni i crveni mravi koji su izasli iz coska u mojoj sobi, i poceli se okupljati nasred sobe...Scena iz filmova..mene probudili leteci crni koji su se poceli peti na krevet..
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6 Re: Mravi

Post by black »

Image

nama je ovo pomoglo, moras naci odakle ulaze i tu naprskati ali i unutra na par mjesta po stazi kuda se krecu
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#7 Re: Mravi

Post by vjeshalica »

Ako imas problem sa faraonima onda Faracid
Mi smo imali problem u stanu al to je nestalo doduse i vrijeme je dosta uticalo na njih
Treba ocistiti kredence i tako gdje se hrana nalazi i dobro je poklopiti pogotovo slatko npr secer
Dosta ih je bilo od vlage ali nismo nikad kuburili sa crnim ili letecim
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#8 Re: Mravi

Post by mondo bizarro »

dječiji aka bebi puder :thumbup: bježe i ne okreću se :mrgreen:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#9 Re: Mravi

Post by animals »

black wrote:Image

nama je ovo pomoglo, moras naci odakle ulaze i tu naprskati ali i unutra na par mjesta po stazi kuda se krecu
I meni usli u stan i ja poprskao sa ovim ispred vrata i oko zida sa vanjske strane..
i nestali..
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10 Re: Mravi

Post by arzuhal »

Zadnji put kada su mravi imali problema sa mnom jer sam im se našao sa stanom na njihovom putu, riješio sam to tako što sam upratio odakle dolaze (uza zid, pa preko balkona u kuhinju), sišao i sipao im šećera. Za par sati nije bilo nijednog u stanu, danima...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11 Re: Mravi

Post by Maraschino »

arzuhal wrote:Zadnji put kada su mravi imali problema sa mnom jer sam im se našao sa stanom na njihovom putu, riješio sam to tako što sam upratio odakle dolaze (uza zid, pa preko balkona u kuhinju), sišao i sipao im šećera. Za par sati nije bilo nijednog u stanu, danima...
:thumbup:
:D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#12 Re: Mravi

Post by P308 »

vjeshalica wrote:Ako imas problem sa faraonima onda Faracid
Mi smo imali problem u stanu al to je nestalo doduse i vrijeme je dosta uticalo na njih
Treba ocistiti kredence i tako gdje se hrana nalazi i dobro je poklopiti pogotovo slatko npr secer
Dosta ih je bilo od vlage ali nismo nikad kuburili sa crnim ili letecim
Kod mene su bili oni zuti mali. Samo oni. Ne znam da li da kazem srecom jer ih je bilo bas dosta ali nekako mi ljepse izgledaju od onih crnih i tih letecih :D Ja sam sve sto je jestivo pozatvarao u kutijice i skoro sve drzim u frizideru zbog njih :| To mi je cini mi se jedino sigurno mjesto gdje ih nema i gdje ne mogu doci do hrane. I nakon toga su skoro svi nestali. Medjutim i danas ih vidim po 4-5 dnevno, uglavnom u kupatilu mada se desi i u kuhinji da ih bude ...kupovao one kucice za mrave i slicno medjutim nije pomoglo.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#13 Re: Mravi

Post by medvjed23 »

BJB wrote:Ma jok, u prvu poljoprivrednu apoteku i kupi otrov za mrave koji dodje u malim zelenim kesicama-kao prasak za pecivo..Naspes u coskovima ili mjestima gdje vidis da izlaze, mravi pojedu otrovi i nose ga u gnijezdo, i otruju cijeli mravinjak..
zna li neko kako se zove ovo i gdje se može kupiti? tražio sam u agricomu na čvili, ne znavši naziv, al potrudivši se da pružim opis (ono za ono u zelenim kesicama).. izgleda da nemaju :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14 Re: Mravi

Post by MarlboroGold »

black wrote:Image

nama je ovo pomoglo, moras naci odakle ulaze i tu naprskati ali i unutra na par mjesta po stazi kuda se krecu
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Nema boljeg sredstva... kod mene u stanu su se pojavili baš odjednom i to oni skroz sitni crvenkasti. Na kraju sam našao da su izlazili iz parketa na jednom dijelu, a onda pravili sebi ložu u ormaru ispod odjeće... još su donijeli i kamaru pijeska.
Bilo jedno vrijeme gradilište u blizini pa su bili uznemireni. Kad sam to počeo koristiti kroz 2 dana su skroz nestali.
User avatar
nagibSA
Posts: 896
Joined: 19/10/2017 01:21

#15 Re: Mravi

Post by nagibSA »

Sta se danas preporucuje protiv faraonskih (zutih) mrava. Nekad ranije sam koristio Faracid sprej, bio je ucinkovit. Ima li nesto da se ne prsce, samo da se postavi negdje, za lakse koriscenje...

Kontam da je napredovala tehnika protiv mrava... :)
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#16 Re: Mravi

Post by mali_balon »

nagibSA wrote: 27/03/2024 15:08 Sta se danas preporucuje protiv faraonskih (zutih) mrava. Nekad ranije sam koristio Faracid sprej, bio je ucinkovit. Ima li nesto da se ne prsce, samo da se postavi negdje, za lakse koriscenje...

Kontam da je napredovala tehnika protiv mrava... :)
Bila nekad tus traka......ali najboilje je akrilni silikon i "obici" sve otvore, coskove i sastave stolarije i zida
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#17 Re: Mravi

Post by kabal1337 »

cimet
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#18 Re: Mravi

Post by alica.k »

nagibSA wrote: 27/03/2024 15:08 Sta se danas preporucuje protiv faraonskih (zutih) mrava. Nekad ranije sam koristio Faracid sprej, bio je ucinkovit. Ima li nesto da se ne prsce, samo da se postavi negdje, za lakse koriscenje...

Kontam da je napredovala tehnika protiv mrava... :)
Ja sam stavljala one Raid klopke za mrave, vise ih nije bilo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#19 Re: Mravi

Post by vjeshalica »

nagibSA wrote: 27/03/2024 15:08 Sta se danas preporucuje protiv faraonskih (zutih) mrava. Nekad ranije sam koristio Faracid sprej, bio je ucinkovit. Ima li nesto da se ne prsce, samo da se postavi negdje, za lakse koriscenje...

Kontam da je napredovala tehnika protiv mrava... :)
Tesko,faracid se jedini pokazao najbolji.
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#20 Re: Mravi

Post by hava123 »

....
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#21 Re: Mravi

Post by hava123 »

nagibSA wrote: 27/03/2024 15:08 Sta se danas preporucuje protiv faraonskih (zutih) mrava. Nekad ranije sam koristio Faracid sprej, bio je ucinkovit. Ima li nesto da se ne prsce, samo da se postavi negdje, za lakse koriscenje...

Kontam da je napredovala tehnika protiv mrava... :)
Kupi mravocid od green garden, mala zelena kesica , oko 1 KM košta

Provjereno i rješeno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#22 Re: Mravi

Post by Sanjarko »

Ja insekte doživljavam kao Magoge, bruka ih u prirodi itd. Od mrava pa nadalje.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#23 Re: Mravi

Post by Jack Be Nimble »

Ima sam problem prije par godina. Sirce i sapunica.

Gledao kuda mahom setaju, pa sam tuda i okolo ribao sapuniciom i sircetom. Prvi dan nakon ribanja bilo ih je isti broj. Drugi dan manje. Nakon 5 dana nije vise bilo mrava niti sam ih ikada vidio u stanu. Bili neki mali crni.
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#24 Re: Mravi

Post by hava123 »

Meni su jedno ljeto kolo vodili na radnoj ploči koja je blizu prozora :lol:
Sve i svašta smo pokušali i jedino je mravocid pomogao. Nikad više nisu došli.
Post Reply