Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#376 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by stakasa »

wewa wrote:ziviJo 24kitchen :D
Joj bolje politika... I stol za cetvero itd
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#377 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by tranquil »

stakasa wrote:
tranquil wrote:
stakasa wrote:Ovo je posebna prica i nema sumnje da utice na stanje nacije. Ja ne znam da li je to planirano ili iz cistog neznanja ali lici na klasicno ispiranje mozga. Tema obicno ne traje duze od dva tri dana, najcesce samo dan ali to sto traje - probise mozak. Jedno te isto, na svim kanalima a ima ih tristo. I sutra ko da nista nije ni bilo
:thumbup:
Samo prestanak gledanja naših dnevnika i političkih emisija mi je popravio kvalitet života. Što uhvatim online - uhvatim, a i to je negativa, da mi je riješiti se i toga. Ali TV je najgori.
Majke mi divim ti se. Nije lako uvidit i iskobeljat se kada si "poklopljen", ipak je najlekse prihvatit za daljinski kada se izvalis na kaucu
O, volim ja pogledati TV, ali skoro isključivo filmove, poneku seriju, zabavni program. Kada počne informativni program - okrećem kanal.

Volim i ja biti informisan ali ne mogu više TV-a. Vijesti se ionako brže objavljuju online, nego u domaćim informativnim programima. Kada se zadnji put neki događaj pratio uživo, sa razvojem situacije, reporterima koji se javljaju sa lica mjesta? A šta osim dnevnika ima za ponuditi naš informativno politički program? Neki intervju sa političarima - pa zar već ne znamo stavove Bakira, Nikšića, Dodika... šta mi imaju novo reći? Ako se desi nešto stvarno novo, svakako će isplivati online, recimo na ovom forumu, tako da me neće mašiti niti jedna bizarna Fadilova izjava. A i tada pogledam samo relevantan klip, a ne da se mučim sa cijelom emisijom. Neka debata? Nemamo kvalitetnih debata i sučeljavanja. Samo bih gledao i nervirao se.

Novine ne čitam pogotovo, oni kasne dan za TV-om, a dodatno sve novine kod nas su otrovane ciljevima vlasnika.

Efekat mog izbjegavanja novina i TV-a: i dalje sam dovoljno informisan, a kada otvorim novine ili pogledam dnevnik, odmah me zaboli glava od negativnosti i vidim sve ono što izbjegavam. Kako ljudi mogu to konzumirati? Pa mogu jer su se skuhali kao ona žaba kojoj je postepeno grijana voda. Teško je iz njihve perspektive primjetiti da stvari totalno ne štimaju, da su u loncu punom negativnosti, jer im je to postalo normalno stanje. Ja sam iskočio na vrijeme, zato kada se približim tom loncu, vidim tu nervozu i negativnost, i samo produžim dalje. Mislim da je ovaj forum ostao moj jedini kontakt sa tim stvarima, u znatno razblaženoj dozi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#378 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by stakasa »

Respect! Uopste nije pitanje jesi li pravilno postupio nego kazem da nije lako pobjeci od svega
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#379 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by supercali »

Ma lako je
Ja recimo ne pamtim kad sam prelistao neke dnevne novine a drugo ne pamtim kad sam pogledao vijesti ilo dnevnik
Sve vijesti koje me zanimaju nadjem online i iz vise izvora ako me bas zanima iako me politika recimo ne interesuje
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#380 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by jao_situacije »

Bodkin wrote: Ma vi ste ostarili. To je ocigledno :D
jaro moj ja nisam ni oženjen :mrgreen:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#381 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by jao_situacije »

tranquil wrote:
O, volim ja pogledati TV, ali skoro isključivo filmove, poneku seriju, zabavni program. Kada počne informativni program - okrećem kanal.

Volim i ja biti informisan ali ne mogu više TV-a. Vijesti se ionako brže objavljuju online, nego u domaćim informativnim programima. Kada se zadnji put neki događaj pratio uživo, sa razvojem situacije, reporterima koji se javljaju sa lica mjesta? A šta osim dnevnika ima za ponuditi naš informativno politički program? Neki intervju sa političarima - pa zar već ne znamo stavove Bakira, Nikšića, Dodika... šta mi imaju novo reći? Ako se desi nešto stvarno novo, svakako će isplivati online, recimo na ovom forumu, tako da me neće mašiti niti jedna bizarna Fadilova izjava. A i tada pogledam samo relevantan klip, a ne da se mučim sa cijelom emisijom. Neka debata? Nemamo kvalitetnih debata i sučeljavanja. Samo bih gledao i nervirao se.

Novine ne čitam pogotovo, oni kasne dan za TV-om, a dodatno sve novine kod nas su otrovane ciljevima vlasnika.

Efekat mog izbjegavanja novina i TV-a: i dalje sam dovoljno informisan, a kada otvorim novine ili pogledam dnevnik, odmah me zaboli glava od negativnosti i vidim sve ono što izbjegavam. Kako ljudi mogu to konzumirati? Pa mogu jer su se skuhali kao ona žaba kojoj je postepeno grijana voda. Teško je iz njihve perspektive primjetiti da stvari totalno ne štimaju, da su u loncu punom negativnosti, jer im je to postalo normalno stanje. Ja sam iskočio na vrijeme, zato kada se približim tom loncu, vidim tu nervozu i negativnost, i samo produžim dalje. Mislim da je ovaj forum ostao moj jedini kontakt sa tim stvarima, u znatno razblaženoj dozi.
isto.
nemam tv.
pogledam poneku utakmicu onlajn, i to je to :thumbup:

fakat mi je ljepše, a najljepše je kad ni na klix ne uđem 2 dana, i pazi ovo, ništa se ne desi loše
isto mi je da li znam šta se dešava svake sekunde ili nemam pojma par dana :mrgreen:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#382 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Bodkin »

jao_situacije wrote:
Bodkin wrote: Ma vi ste ostarili. To je ocigledno :D
jaro moj ja nisam ni oženjen :mrgreen:
Nisam ni ja ali ovo bjezanje u prirodu mi je sumnjivo :P
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#383 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by detroit-mercy »

jao_situacije wrote:
Bodkin wrote: Ma vi ste ostarili. To je ocigledno :D
jaro moj ja nisam ni oženjen :mrgreen:
To ne mozes ostarit ako si neozenjen :mrgreen:
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#384 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Stari_Jarac »

detroit-mercy wrote:
jao_situacije wrote:
Bodkin wrote: Ma vi ste ostarili. To je ocigledno :D
jaro moj ja nisam ni oženjen :mrgreen:
To ne mozes ostarit ako si neozenjen :mrgreen:
Znatno sporije 8-) nema vampirice da ti siše životnu energiju :cry: :lol: :run:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#387 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by bach »

Taman sam htio da osvježim ovu temu :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18704
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#388 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by SmokingMan »

PTSP/PTSD,nastavi granu poremećaja dalje.....
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#389 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by bach »

Na sve strane nalazim prazne kutijice Lexilijuma...

Ali fakat...
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#390 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Truba »

moj vam je recept da se izolirate od medija najprije ( posebice običnih te liberalnih portala i kapitalističkokomunističkonacističkih TV medija ala face ty1 allažira pink, znači samo VH1 i VH clasic)

kao i sve vezano za dnevno politička sranja
npr o susretu trumpa i putina saznajem poslije dan dva... i to preko meme koju su napravili za švarcijevu izjavu o tom događaju

druga stvar trebate se izolirati od ljudi koji pričaju gluposti

treća stzvar napraviti barijeru između posla i privatnog života da vam se jedno ne miješa s drugim

i četvrta stvar mnogo fizičkih aktivnosti... nakon 4 kariole betona i košenja trave...razmišljaš samo o odmoru i spavanju
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#391 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Puf »

Black swan wrote:moj vam je recept da se izolirate od medija najprije ( posebice običnih te liberalnih portala i kapitalističkokomunističkonacističkih TV medija ala face ty1 allažira pink, znači samo VH1 i VH clasic)

kao i sve vezano za dnevno politička sranja
npr o susretu trumpa i putina saznajem poslije dan dva... i to preko meme koju su napravili za švarcijevu izjavu o tom događaju

druga stvar trebate se izolirati od ljudi koji pričaju gluposti

treća stzvar napraviti barijeru između posla i privatnog života da vam se jedno ne miješa s drugim

i četvrta stvar mnogo fizičkih aktivnosti... nakon 4 kariole betona i košenja trave...razmišljaš samo o odmoru i spavanju
Vidis, ima ljudi znaju znanje. :)
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#392 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Truba »

podiok tramvaj... ni sa kim ne treba komunicirati ni o čemu... isto tako i na ulici u redu za kartu i tome slično osim ako nije pohotna devica suprotnog spola :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#393 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Bluemore »

tranquil wrote:Isto sam primjetio, i drugi i iz BiH i sa strane, tako da nije samo do percepcije. Da je do percepcije, vidio bih tu depresivnost svuda, jer bih je nosio sa sobom, a to ne viđam npr. u Njemačkoj ili Nizozemskoj.

I nije samo Sarajevo, problem postoji i te kako i u drugim sredinama u BiH.

Postoje periodi kada je gore, kada se zaredaju neke loše vijesti, pa to postane očitije. Tako je uostalom svugdje u svijetu, neka se desi niz loših dešavanja bilo gdje, svi izloženi tome će postati depresivniji neko vrijeme. Problem je u tome što smo u BiH kontinuirano izloženi tome, tako da to stanje postaje hronično.

Takva situacija bila je u februaru 2008., kada se usljed slučajeva "Ljubica Spasojević", "Denis Mrnjavac" i još nekih događanja depresivnost mogla rezati u vazduhu. Na tadašnjem sa-x podforumu "Religija i filozofija" započeta je tema gdje je postavljač primjetio tu pojavu, i napisao sam duži odgovor (sada je to na podforumu "Filozofija"). Danas bih potpisao većinu toga, možda bih iz druge polovine izbacio dijelove oko religije, reference na simulacijsku teoriju, kao i lično doživljavanje fenomena, zato što su nepotrebno odstupanje s teme, a ionako sam bio preopširan. Kome se da čitati zid teksta depresivne osobe koja je toga svjesna, evo linka:

http://forum.klix.ba/viewtopic.php?p=1705558#p1705558

Danas bih to kraće formulisao sa jednom rečenicom: "neizvjesnost lične egzistencije i egzistencije porodice pojačava nadrkanost i haba mentalno zdravlje". A ta neizvjesnost je ključna razlika zašto je kod nas to postalo hronično, i zašto je ta pojava, za koju sam siguran da postoji svugdje, tako primjetnija u Sarajevu nego u opuštenijim sredinama gdje ljudi nemaju iste brige kao ljudi u BiH.
+1
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#394 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Bluemore »

SmokingMan wrote:Šta mislite kakvi su ljudi mogli biti poslije 1400+ dana opsade Sarajeva?
I Sve pod tepih pometeno
A studije o ptsp samo sluzile za pranje novca
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#395 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Truba »

traume rata i izbjeglištva su velike međutim dosta je do medija i dnevne politike

nismo mi ludi... mi smo SAMO SIROMAŠNI a gledamo kako se fukara obogatila i snašla

ima li kakvo istraživanje o PTSP u lenjingradu za vrijeme još žešće opsade i gladi
pa da se usporedi

a što su mlađe generacije nervozne i frustrirane ako se ne sjećaju rata... svi oni oko 25 godina što imaju...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#396 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by triconja »

Black swan wrote:traume rata i izbjeglištva su velike međutim dosta je do medija i dnevne politike

nismo mi ludi... mi smo SAMO SIROMAŠNI a gledamo kako se fukara obogatila i snašla

ima li kakvo istraživanje o PTSP u lenjingradu za vrijeme još žešće opsade i gladi
pa da se usporedi

a što su mlađe generacije nervozne i frustrirane ako se ne sjećaju rata... svi oni oko 25 godina što imaju...
Jaro ptsp se ne dobija samo u ratu.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#397 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Truba »

pa frajko je spomenuo opsadu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#398 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by _BataZiv_0809 »

E ako je u Sarajevu depresija sta li je u Kalinoviku
Labirint
Posts: 2001
Joined: 24/06/2013 14:37

#399 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by Labirint »

_BataZiv_0809 wrote:E ako je u Sarajevu depresija sta li je u Kalinoviku
Ništa, isto što je bilo i prije 300 godina. :D
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11528
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#400 Re: Mrak, strah i nervoza na licima Sarajlija - država kao psihijatrija otvorenog tipa

Post by japin_mutapi »

raja je u crnjaku
ovi stariji se sjebaju što su ostarili a mlađi gledaju ove selebritije i sjebaju se što ne mogu ko oni

svi pričaju samo o tome koliko para je ronaldo dobio od juventusa, o prodaji dresova i slično - dakle samo pare a fudbal ništa - ovo samo kao primjer a tako je kada se priča o bilo čemu
počne priča o glupom turbofolku i pokušaš objasniti zašto smatraš taj muzički pravac blago rečeno neukusnim ljudi te poklope sa - al imaju para ili jes dobra ta i ta(turbofolkeri/ce) ... pa stani bolan ne pričamo o parama već o kvaliteti, o tekstovima, o ljepoti muzike i pjesme ali đaba

veliki je procijep između želja i mogućnosti
taj procijep ja nazivam - zona crnjaka - veličina i dubina zone su direktno povezani sa mentalnim zdravljem i percepcijom realnosti
jedno je uslovljeno drugim i ljudi samo tonu dublje i dublje
Post Reply