Može li se obrt zamrznuti?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#1 Može li se obrt zamrznuti?

Post by Android Knego »

Zanima me može li se sa registrovanom obrtničkom djelatnosti pauzirati, recimo pola godine ili godinu? Ako može, koji su troškovi prema državi u tom periodu?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#2 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by high_volume »

Jednom kad uđeš u kandže državi, ne ispušta te lako.... Drži i stišće do pred zadnju kap krvi, pa i kad se uspiješ izvući, proganja godinam. Naša država je zvijer :D
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#3 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by Android Knego »

Je li to znači da može? :lol:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by high_volume »

Android Knego wrote:Zanima me može li se sa registrovanom obrtničkom djelatnosti pauzirati, recimo pola godine ili godinu? Ako može, koji su troškovi prema državi u tom periodu?
Možeš zamrznuti svoju djelatnost, možeš je pauzirati, ali ne možeš zamrznuti svoje obaveze prema državi
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#5 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by Android Knego »

high_volume wrote:
Android Knego wrote:Zanima me može li se sa registrovanom obrtničkom djelatnosti pauzirati, recimo pola godine ili godinu? Ako može, koji su troškovi prema državi u tom periodu?
Možeš zamrznuti svoju djelatnost, možeš je pauzirati, ali ne možeš zamrznuti svoje obaveze prema državi
Ne znam zašto bi onda neko to radio, ali hvala na odgovoru.
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#6 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by decko_sa_kovaca »

Android Knego wrote:Zanima me može li se sa registrovanom obrtničkom djelatnosti pauzirati, recimo pola godine ili godinu? Ako može, koji su troškovi prema državi u tom periodu?
Pusti ba lupetaju. Mozes zamrznuti, obaveze prema drzavi 0 km. Samo ne mozes na biro shodno tome nemas zdravstveno osiguranje taj period jer ga ne placas
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#7 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by Android Knego »

decko_sa_kovaca wrote:
Android Knego wrote:Zanima me može li se sa registrovanom obrtničkom djelatnosti pauzirati, recimo pola godine ili godinu? Ako može, koji su troškovi prema državi u tom periodu?
Pusti ba lupetaju. Mozes zamrznuti, obaveze prema drzavi 0 km. Samo ne mozes na biro shodno tome nemas zdravstveno osiguranje taj period jer ga ne placas
Imaš li kakav opipljiv argument u prilog tome? Neki zakon, link ili nešto treće?
Ja sam uživo isto čuo da ne može...
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#8 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by decko_sa_kovaca »

Android Knego wrote:
decko_sa_kovaca wrote:
Android Knego wrote:Zanima me može li se sa registrovanom obrtničkom djelatnosti pauzirati, recimo pola godine ili godinu? Ako može, koji su troškovi prema državi u tom periodu?
Pusti ba lupetaju. Mozes zamrznuti, obaveze prema drzavi 0 km. Samo ne mozes na biro shodno tome nemas zdravstveno osiguranje taj period jer ga ne placas
Imaš li kakav opipljiv argument u prilog tome? Neki zakon, link ili nešto treće?
Ja sam uživo isto čuo da ne može...
Mogu ti samo rec da je to moje licno iskustvo. Ako ne vjerujes idi u opstinu raspitaj se. Svakako moras ici ako ces zamrznuti obrt
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#9 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by zgiba »

ZAKON O OBRTU I SRODNIM DJELATNOSTIMA
Član 44.
(Privremeno obustavljanje obavljanja obrta)
(1) Obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do jedne godine, o
čemu pisanim putem izvještava nadležni organ u roku od 7 (sedam) dana od dana
obustave.
(2) Iznimno, obrtnik može obustaviti obavljanje obrta duže od jedne godine, a najduže do
tri godine, u slučaju bolesti ili nastupa više sile.
(3) Iznimno, obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do tri godine
kada koristi porodiljski dopust do navršene treće godine djetetova života.
(4) Privremeno obustavljanje obavljanja obrta utvrđuje rješenjem nadležni organ.
(5) Za vrijeme trajanja privremene obustave obavljanja obrta, obrtnik ne smije obavljati
obrt i dužan je predati obrtnicu, veliku i malu, organu iz člana 16. stav (3) ovog zakona,
uz pisanu obavijest iz stava (1) ovog člana.
(6) O ponovnom početku obavljanja obrta obrtnik je dužan pisanim putem izvijestiti
nadležni organ najkasnije u roku od 7 (sedam) dana po isteku vremena privremene
obustave obrta.
(7) Nadležni organ o privremenoj obustavi odnosno o ponovnom početku obavljanja obrta
izvještava nadležne organe iz člana 20. ovog zakona.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#10 Re: Može li se obrt zamrznuti?

Post by Android Knego »

zgiba wrote:ZAKON O OBRTU I SRODNIM DJELATNOSTIMA
Član 44.
(Privremeno obustavljanje obavljanja obrta)
(1) Obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do jedne godine, o
čemu pisanim putem izvještava nadležni organ u roku od 7 (sedam) dana od dana
obustave.
(2) Iznimno, obrtnik može obustaviti obavljanje obrta duže od jedne godine, a najduže do
tri godine, u slučaju bolesti ili nastupa više sile.
(3) Iznimno, obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do tri godine
kada koristi porodiljski dopust do navršene treće godine djetetova života.
(4) Privremeno obustavljanje obavljanja obrta utvrđuje rješenjem nadležni organ.
(5) Za vrijeme trajanja privremene obustave obavljanja obrta, obrtnik ne smije obavljati
obrt i dužan je predati obrtnicu, veliku i malu, organu iz člana 16. stav (3) ovog zakona,
uz pisanu obavijest iz stava (1) ovog člana.
(6) O ponovnom početku obavljanja obrta obrtnik je dužan pisanim putem izvijestiti
nadležni organ najkasnije u roku od 7 (sedam) dana po isteku vremena privremene
obustave obrta.
(7) Nadležni organ o privremenoj obustavi odnosno o ponovnom početku obavljanja obrta
izvještava nadležne organe iz člana 20. ovog zakona.
Hvala za ovo.
Jedino što se nigdje ne pominje ono glavno - prestaje li u tom periodu plaćanje obaveza prema državi?
Post Reply